Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n Omroeper" voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS De Wolff rijdt 44,242 K.M. in een uur Laatste Nieuws Opening van de Assembléë pms. ■HM MAAR 535M. ONDER RICHARD'S RECORD DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 Arie's debuut als prof Partijcongres te Neuren berg gesloten Oorlogsgeruchten Buiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiniiiiuiuië PASTOOR J. P REIJNENBERG Wordt opgevolgd door pastoor Roorda uit Rotterdam Opvolger van pastoor v. d. Valk Pastoor Reijnenberg Pastoor v. d. Valk Pastoor Roorda BLOEMENDAAL CONVER TEERT f 1.153.500 Parkeer- en taxi'plaatsen Stilstaande auto's GEMEENTEZAKEN Personalia Boventallige onderwijzers Verkoop grond Uitbreidingsplan V ogelenbuurt KARDINAAL MERCIER HERDACHT De Primaat van België, Z. Em. Kar dinaal Van Roey, heeft een gedenk steen onthuld ter nagedachtenis van zijn grooten voorganger, Kar dinaal M er der 26 woningen van „St. Bavo" Burgerwacht „Weg en Rail" Van d. Linden verbetert Faucheux' record op de kwart Engelsche mijl in 28 3/5 sec. Hij had nog meer op zijn kerfstok BLOEMENDAAL Rede van Hitier A. C. R. DREESMANN Officier in de orde van Oranje- Nassau WIELRENNEN NATIONALE KAMPIOEN. SCHAPPEN Nieuwelingen op den weg Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Benesj spreekt in zijn openings rede over de toetreding van Sovjet-Rusland DE MOORD OP SONJA BEUGELTAS Misdaad blijkt gruwelijker LOODSBOOT OP STEENEN DAM GELOOPEN SCHEEPSBRAND GEBLUSCHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „De Maasbode" van gisterenavond melc.de, dat Pater Chrysantus Th. Roorda O. P. M., kapelaan aan de parochiekerk van Sint Rosalia, aan de Leeuwenstraat, te Rotterdam, benoemd is tot pastoor der parochie van den Hi Antonius van Padua te Haarlem, waar thans de Zeereer- waarde heer Reijnenberg pastoor is. Het is ongebruikelijk dergelijke benoemingen van reguliere geestelijken te publiceeren alvo-, rens Z. H. Excellentie de Bisschop daarvan of ficieel mededeeling doet. Nu „De Maasbode" het bericht bracht, maken ook wij er gewag van en voegen er aan toe, dat, naar verluidt, pastoor Reijnenberg Le- noemd zal worden tot pastoor van de kerk aan het Kleverpark. Aan de pastorie van de Groenmarkt, waar Wij naar de juistheid van het Maasbode-bericht en het gerucht betreffende de benoeming tot pastoor van de Kleverpark-parochie informeer den, wenschte men zich uit den aard der zaak noch over het een noch over het andere uit te laten, omdat de benoemingen nog niet of ficieel zijn. De Zeereerwaarde heer Reijnenberg werd 10 November 1917 tot pastoor te Haarlem be noemd. Hij is dus ruim zestien jaar in de An tonius-parochie werkzaam. In Mei 1930 herdacht hij onder veel belang stelling den dag, dat hij gedurende twaalf en een half jaar pastoor in Haaftem was. Bij die gelegenheid schreef het parochieblad van de kerk o.m. het volgende: „Pastoor Reijnenberg werd de opvolger van Vaër Royakkers, die ruim twintig jaren in de Sint Antonius Parochie werkzaam was ge weest. Een slepende ziekte noodzaakte dezen Pastoor, die de harten van al zijn parochianen voor zich gewonnen had. zijn ontslag aan te vragen. Met droefheid in het hart zagen de parochianen van Sint Antonius dezen zeer ver dienstelijken en rijkbegaafden Priester ver trekken. Natuurlijk moest het den nieuwen Herder moeilijk vallen om dezen vertrekkenden Vaër te vervangen. Pastoor Reijnenberg, die jaren achtereen rondgetrokken had als de onvermoeide leider van triduums, novenes en andere geestelijke oefeningen. Pastoor Reijnenberg die in menige stad en dorp van ons Bisdom optrad als de vurige propagandist voor Derde Orde en Drankbe- strijding, die in verschillende parochies van heel Roomsch Nederland met succes zich had laten hooren als missieprediker; Pastoor Reij- neilberg werd 10 November van het jaar 1917 door zijn geestelijke overheid belast met de zielzorg van de Sint Antonius Parochie. Na lange jaren van trekken en reizen viel dit nieuwe leven in den beginne den van na ture zoo beweeglijken herder niet mede! Nu moest hij zich geheel en al geven aan het volle moeizame parochiewerk. Nu niet meer trekken en rondreizen, maar in de parochie blijven en als pastoor zijn her dersstaf zwaaien over de hem toevertrouwde kudde. Zijn parochianen goed voorgaan en leiden! Twaalf en 'n half jaar heeft Z.Eerw. met tact zijn pastoraat uitgeoefend en in die 12 >4 jaar heeft hij zich getoond als een onvermoei de werker voor zijn parochie, als pastoor en herder in den volsten zin des woords. Zijn priesterhart heeft hij opengesteld voor rijk en arm, voor oud en jong voor zieken en gezonden. Voor iedereen zonder uitzonde- ring is hij toegankelijk, al durft niet iedereen tot hem te komen want zijn uiterlijk kan wel eens streng zijn. Maar streng is hij voor zich zelf; één en al goedheid voor anderen. Allen die hem hebben leeren kennen, zullen dan moeten getuigen dat hij een edel priester is, een priester naar Gods hart. De armen der parochie hebben hem leeren kennen als een milden royalen gever. De zieken hebben in hem iemand gevonden die met hen weet mede te leven en te lijden. De kinderen waardeeren hem als een echten kindervriend. Voor zijn confraters is hij steeds de man die het gezelschap op aangename wijze boeiend weet bezig te houden. Op den preekstoel weet hij zijn toehoorders steeds te boeien en is het noodig dan kan hij met zijn welsprekend woord verkeerde toe standen geducht geeselen. En wat heeft hij niet gedaan voor zijn kerk. *n Enkele greep van wat onder zijn pastoraat tot stand is gebracht, 'n Schitterend vloerkleed op de altaren, twee nieuwe biechtstoelen, twee prachtige beelden achter in de kerk. De kerk geheel en al geschilderd, nieuwe wellicht niet al te zachte banken. Het orgel geheel vernieuwd, lofwaardige proeve tot verwarming van de kerk, een nieuwe communiebank. Wij mogen niet vergeten om hier melding te maken van het parochieblad de Paters kerk dat door oud en jong graag gelezen wordt. Wanneer wij dit alles beschouwen dan moe ten wij het volmondig erkennen dat pastoor Reijnenberg veel goeds tot stand gebracht heeft". Een benoeming van pastoor Reijnenberg tot pastoor van de kerk van het H. Hart aan het Kleverpark beteekent voor de parochianen, dat zij hun beminden herder, pastoor v. d. Valk, zullen moeten missen, een verlies, dat reeds lang werd gevreesd, maar thans werkelijkheid wordt. Pastoor v. d. Valk houdt verblijf m het klooster te Megen. Zijn gezondheidstoestand is van dien aard, dat hij nog geruimen tijd rust zal moeten houden. Ongeveer vijf jaar geleden kwam hij naar Haarlem als opvolger van wijlen pastoor Cem- panus. Reeds vroeger was hij kapelaan geweest in het Kleverpark. In deze vijf jaar heeft hij de harten van zijn parochianen veroverd door zijn prettigen, va derlijken omgang. HU ijverde voor de glorie van het Huis Gods en verrijkte zijn kerk met nieuwe kruiswegstaties en glas-in-lood-ranr.en. Voor de jeugd stichtte hü een bewaarschool en bereidde de stichting voor van een parochiale school voor lager onderwijs. Deze plannen kwa men door de ingetreden bezuinigingsmaatrege len niet tot uitvoering. Hoezeer pastoor v. d. Valk zich bij zijn parochianen bemind heeft weten te maken bleek wel bij de viering van zijn 25-jarig priesterfeest eenige jaren geleden. Over den nieuwen pastoor van de Groen markt schrijft „De Maasbode" om. het vol gende „Pater Roorda, die sinds Juni 1917 onafge broken in echt Pranciscaansche blijheid en met een zeer hooge opvatting van zijn verheven ambt als priester in Rotterdam is werkzaam geweest tot heil van vele voortreffelijke instel lingen, die mede door zijn onvermoeide werk kracht in het leven werden geroepen, gaat Rotterdam dus verlaten, nu hij door zijn gees telijke overheid is bestemd om als herder de zorg van een geheele parochie op zich te nemen. Het heengaan van Pater Roorda zal onge twijfeld met gemengde gevoelens worden ont vangen. Vreugde zal er zijn bij de vele vrien den, die Pater Roorda in den loop van die jaren hebben leeren kennen en ten hoogste waardeeren. Maar iedere hoogere uitverkiezing brengt ook haar schaduwzijde mee. Pater Roorda zal de banden welke hem bonden aan de St. Ro- salia-parochie, ja aan geheel Rotterdam moeten verbreken. In 1911 priester gewijd werd pater Roorda assistentee-pater te Woerden, om in 1917 te worden benoemd tot kapelaan van de St. Ro- salia-parochie. Zeventien volle jaren heeft pater Roorda gewoond en gewerkt in de pastorie aan de Weste Wagenstraat. Veel, onnoemelijk veel is uit zijn handen voortgekomen. Reeds terstond zag hij zich belast met de leiding der Derde Orde in zijn parochie een instelling, die volgende maand haar gouden bestaansjubileum hoopt te herdenken. Uit de Derde Orde der Sint Rosalia is ook tot stand gekomen de oprichting der R. K. Kraamverzorging op 20 November 1917. Was pater Roorda ook een groote bevor deraar van de Franciscaansche kunst, niet on vermeld mag blijven de oprichting van de Derde Orde-Bibiotheek in 1921, ter versprei ding van gezonde lectuur. De boekenvoorraad breidde zich in den loop der jaren uit tot 13.000 deelen, welke door de Rotterdammers van eiken stand en leeftijd met graagte worden gelezen en met graagte worden benut. Naast al dien arbeid, die dikwijls zeer veel tijd in beslag nam, wist pater Roorda aPijd nog gelegenheid te over te vinden om als direct zieleleider zijn parochie te dienen. De gezinsactie in de Rosalia-parochie lag hem na aan het hart. Twaalf jaar lang was hij ook de graag gelezen redacteur van de Kerkklok, waardoor de geestelijkheid steeds in contact bleef met de parochianen. De raad der gemeente Bloemendaal kwam gistermiddag in spoedeischende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. Den Tex. Aan de orde was het converteeren van een aantal geldleeningen a A'A tot 4 a 4 1/10 pet tot een totaal bedrag van f 1.153.500. Een bedrag van f 600.000 zal geleend worden van de Nationale Uevensvenzekeringbank te Rotterdam. In de concept-acte kwam een artikel voor, waarin bepaald werd, dat de hoofdsom met interest, boeten etc. onmiddellijk opeischbaar wordt ingeval van faillietverklaring, aanvrage van surséance van betaling, of ingeval de fi nanciën der debitrice in een toestand komen te verkeeren, die tot een bijzondere voorzie ning aanleiding geeft, hetgeen gerekend wordt het geval te zijn, zoodra bij de daartoe be voegde macht een voorstel wordt ingediend, om, in afwijking van de algemeen voor de gemeente geldende regelingen, het financieel beheer van debitrice op eenige wijze aan ban den te leggen dan wel geheel in andere han den te stellen. De burgemeester deelde mede, dat Ged. Sta ten van Noord-Holland bezwaar maakten tegen deze clausule (dat doet het college steeds opnieuw red.). De Nat. Levensverzekeringbank verklaarde zich daarom bij uitzondering bereid de clau sule te laten vervallen, in verband met de gunstige financieele positie van Bloemendaal. Bij de rondvraag vroeg de heer QUARLES VAN UFFORD verbetering inzake het branden van auto-lichten in den avond. Ingevolge de nieuwe wet moeten auto's na zonsondergang, en tot zonsopgang, wanneer ze geparkeerd worden, verlicht zijn. In vele gemeenten heeft men een uitzondering gemaakt voor de auto's die op officieele parkeerterreinen staan. De heer Quarles vroeg nu om voor verenigingsge bouwen en in de nabijheid van café's parkeer terreinen te maken. De VOORZITTER antwoordde, dat binnen kort verschillende parkeerterreinen zullen worden aangewezen en dat ook in taxi-stand- plaatsen zal worden voorzien. De raad ging daarna in geheime zitting. In verband met het aan den heer Jac. Jansen verleend eervol ontslag met 1 April j.l., als Hoofd van School no. 13, (Haarlemmerliedestraat), be hoort in de ontstane vacature te worden voor ziend De volgende voordracht is opgemaakt: 1. de heer J. Machielsen, te Amsterdam; 2. de heer H. C. Th. Heilen, te Heemstede, en 3. de heer L. J Klaren, te Rijswijk. B. en W. stellen voor aan het Gymnasium al hier te benoemen tot tijdelijk leeraar in de licha melijke oefening voor den cursus 19341935, den heer D. Ph. Immer, te Haarlem. B. en W. stellen voor aan de Besturen van de hieronder vermelde scholen, over het jaar 1933, ingevolge artikel 100 der Lager-onderwijswet 1920, eene vergoeding toe te kennen, zooals ach ter elk dier scholen is vermeld: Chr. School Ba- kenessergracht 81f 8.735.19, idem Dutrystraat 1 f 2.570,68; R.K. School Eemstraat 15: f 1.688,33; idem Gen. de la Reystraat 6: f 2.613,31; idem Gen. de la Reystraat 8: f 3.104,08; idem Heeren singel 75: f 2.917,32; Chr. School Hertzogstraat 1: f 5.249,idem Jansstraat 83: f 1.335,50; R.K. School Koningstraat 20 (L.O.): f 6.351,75; Chr. School Leidschestraat 59: f 5.779,41; R.K. School: Linschotenstraat 23: f 3.575,26; idem Nagtzaam- straat 54: f 1.917,74; Chr. School Nassauplein 2 (L.O.)f 1186,R.K. School Nieuwe Gracht 16: f 4002,50 2de Doopsgez. School Ripperdastraat 13a: f 1.582,67; Chr. School Rozenhagenstraat 15: f 1,663.R.K. School Timorstraat 17: f 1.640,84; idem Westergracht 3: f 2.548,41; Chr. School Zomervaart 170: f 1.564,75; R.-K. School Zomer- vaart (Bernard Zweersstraat)f 1.303,50; idem Koningstraat 20 (U.L.O.)f 2.12-0,66; Chr School Nassauplein 2 (U.L.O.)f 1.271,—. B. en W. stellen voor te besluiten aan A. P. Winnubst, alhier, tegen den prijs van f 15. per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de zuidzijde van de Van Nesstraat, hoek Mars straat, groot pl.m. 1225 M2., zulks met de be stemming om op dien grond te bouwen één 'be neden- en twee bovenwoningen, zeven woonhui zen, één winkelwoning en één garage. aan D. A. Appelboom, alhier, tegen den prijs van 16 per M2. in koop af te staan, grond, ge legen aan de westzijde van het Planetenplein, groot circa 1250 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen acht woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin; aan G. Deegens, alhier, tegen den prijs van 11.50 per M2. in koop af te staan grond, ge legen aan de noordzijde van de Pleiadenstraat, hoek Steenbokstraat, groot circa 714 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen vijf woonhuizen en één garage; Tegen ontwerp-plan, hetwelk omvat het ge deelte der gemeente gelegen ten oosten van de z.g. Vogelenbuurt, ten zuiden van de Heksloot, ten westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten noorden van de Jan Gijzenvaart, zijn be zwaarschriften ingekomen van: 1. de N.V. Scheeps- en Grond-Exploitatie Maatschappij, gevestigd en kantoor houdende te Bloemendaal, mede namens de Naamlooze Vennootschap: N.V. Bouw- en Administratie Maatschappij Hulsthorst, gevestigd te Amster dam, kantoor houdende te Bloemendaal; 2. het Predikanten Weduwenfonds der Ne- derduitsch Hervormde Gemeente te Haarlem; 3. H. V. Vink, P. Vink, J. Th. Vink en M. SoellaartVerdel. Ter zake van deze bezwaarschriften deelen B. en W. mede dat geen der ingediende bezwaar schriften B. en W. aanleiding heeft gegeven om eene wijziging in het ontwerp-uitbreldingsplan voor te stellen. Zij geven in overweging om die bezwaarschriften voor kennisgeving aan te ne men en het ontwerp-uitbreidingsplan vast te stellen. Deze wijziging omvat het gebied, gelegen wes telijk van den Spaamdamscheweg, noordelijk van de Jan Gijzenvaart, oostelijk van „de ver boden kringen", en zuidelijk van het reeds bij blad 15 („geraamteplan") met de bestemming van land- en tuinbouw aangewezen gebied. In verband met de Kringenwet, is ophooging van de in dit gebied gelegen gronden en aanleg van straten op deze gronden niet mogelijk, zoo dat de gronden voor land- en tuinbouw en sportdoeleinden dienen te worden bestemd. De Spaamdamscheweg loopende onmiddellijk langs het Spaarne is verbreed gedacht tot 15 M.; voor het overige is het niet noodzakelijk in de wijziging wegen te ontwerpen. Het bestuur van de alhier gevestigde Woning- bouwvereeniging „St. Bavo" verzoekt medewer king om een voorschot te verkrijgen, groot hoog stens 62.400.voor den bouw van 26 éénge- zins arbeiderswoningen op een aan de gemeente in eigendom toebehoorend en aan genoemde vereeniging in erfpacht uit te geven terrein, gelegen ten zuiden van de Zomervaart. Dit complex is te beschouwen als een comple- teering van het thans in aanbouw zijnde wo ningblok van dezelfde vereeniging, waarvoor door den Raad 30 Augustus 1933 een bouwvoor- schot is verleend. Het woningtype is zoowel in- als uitwendig precies hetzelfde als dat van het zooeven be doeld woningblok. De totale stichtingskosten zijn eveneens op 2400.per woning geraamd. In den exploitatieopzet is er op gerekend, dat het bouwterrein in erfpacht zal worden verkre gen tegen een canon, gebaseerd op een grond prijs van ƒ9.per M2. en eene daarover te betalen rente van 5 pCt. Tot deze erfpachts uitgifte zullen B. en W. te zijner tijd een voor stel doen. Vervolgens is in genoemden exploi tatie-opzet aangenomen, dat het voorschot als 50-jarige annuïteitsleening zal worden verstrekt egen een rente van 5 pCt., als gevolg waarvan de annuïteitsrente is bepaald op 5,478 Bij een wekelijkschen huurprijs van 4.85 zal de exploitatie sluitend zijn. B. en W. stellen voor het gevraagde voor schot te verleenen en hen te machtigen een gelijk voorschot uit 's Rijks kas aan te vragen. De commandant der Haarlemsche burger wacht heeft sergeant P. J. F. van Kersel alhier, bevorderd tot Vaandrig en tot korporaal de le den N. van Eeken, P. A. J. van Kersel, ailen van de mobile divisie. Van het vendel-centrum zijn de leden G. J. J. Lembeck tot korporaal en H. Lagerwaard tot chef-telefonist bevorderd. De heer J. H. van der Eisen is aangesteld tot chef van den fotografischen dienst. Het jonge tijdschrift „Weg en Rail", waarvan alweer het vijftiende nummer voor ons ligt, blijft typografisch keurig verzorgd en door zijn inhoud hoogst actueel. De redactie heeft voor de nieuwe aflevering weer een uitstekende keuze van onderwerpen gedaan. Allereerst een ver handeling over het nieuwe ontwerp-motor- en Amsterdam, 10 September. Voor de wedstrijden, welke Maandagavond op de Veka-baan werden verreden, deed de Am sterdammer Joop de Wolff een aanval op het wereld-uur-record, dat met 44,7TÏ K.M. ten name van den Franschman Richard staat. De Wolff is er niet in geslaagd dit record te verbeteren, maar zijn prestatie, om in 1 uur 44,242 K.M. af te leggen, is buitengewoon fraai te noemen. Slaats, immers, die de vorige week in Wageningen een poging deed. legde in 1 uur 43,413 K.M. af. Er was vrij veel publiek aanwezig, toen de Wolff om 7 uur startte. Als tijdopnemer fun geerde de heer Zeegers Veeckens, terwijl mr. Bertels als tweede official fungeerde. De Wolff ging snel van start. Hij reed de ronde (199,974 meter) in 16 seconden met het resultaat, dat hij de eerste 5 kilometer sneller reed dan Ri chard. Luide aangemoedigd probeerde de Wolff het tempo vol te houden, maar de gebruike lijke inzinking bleef niet achterwege en her. resultaat was, dat na 10 K.M. de Wolff 71/5 sec. langer over dien afstand reed dan Richard. Steeds werd het verschil grooter. Desondanks reed de Wölff kranig. Hij werd luide aange moedigd dooj de bezetting {ter tribunes en wist tegen het einde het tempo zoodanig op te voe ren, dat hij nog een stuk van zijn achterstand op Richard inliep. Toen een uur was verstre ken en bekend werd gemaakt, dat de Wolff 44 K.M. 242 meter had afgelegd, klaterde een donderend applaus op. Toen de Amsterdammer van zijn fiets stapte, viel hij uitgeput neer, maar werd even later door zijn verzorgers weer ter been gebracht. Even voor den koppelwed strijd reed hij zijn eereronde. Wij laten ter vergelijking de tijden per 5 K.M. van Richard volgen. Richard 5 K.M. 6 min. 36.8 10 K.M. 13 min. 15 15 K.M. 19 min. 56 20 KM. 26 min. 36 2/5 25 K.M. 33 min. 18 30 K.M. 39 min. 581/ 35 K.M. 46 min. 42 3/5 40 K.M. 53 min. 29 2/5 in 1 uur: 44,777 K.M. de Wolff 6.34 1/5 13.22 1/5 20.13 3/5 27.0 4/5 33.50 1/5 40.44 47 29 4/5 54.20 1/5 44,242 KM. De Wolff zal dit jaar zijn poging niet her halen. Wel is hij van plan zich er het volgend jaar speciaal voor te trainen. Na deze poging vingen de wedstrijden aan. In een sprintwedstrijd over 1 K.M. eindigde Homma vor Jesse, in de 2de serie zegevierde Ooms voor Cornelisse, terwijl Verhoef van Mans won. Het eerste deel van den omnium wedstrijd was een sprintmatch tusschen Van Egmond, Van der Linden, Ozmella en Gerard Leene, tevens Van der Linden's debuut als prof. Nadat Oz mella 3 ronden lang de leiding had behouden, kwam Van der Linden in het laatste eind zijn tegenstander voorbij en won. Uitslag: 1. Van der Linden 12 3/5 sec. over de laatste 200 meter: 2. G. Leene; 3. Van Eg- mond; 4. Ozmella. Daarna werd een aanvang gemaakt met den koppelwedstrijd. Bouquet verving hierin de Wolff. Reeds spoedig na het startschot ontwik kelde zich een felle strijd. EngelmoerVan Dijk namen het eerst een ronde, daarna volgden BraspenningVa nHout en vele anderen. Het eerste klassement werd gewonnen door Metz— Van Dijk, het tweede door EngelmoerD. v. Dijk. Daarna maakten Van Hout en Visser een flinken val, gelukkig niet ernstig. Na verbon den te zijn konden beiden weer den strijd her vatten. Het derde klassement was voor Engel moerVan Dijk. Halverwege (na 30 K.M.) leid den Braspenning—Van Hout. Op 1 ronde En gelmoerVan Dijk. Van Nek Sr.Visser en MetzVan Dijk. De overige koppels op 2 ronden. De strijd werd steeds spannender en leven diger. Vooral de koppels BraspenningVan Hout en D. v. Dijk—Engelmoer zorgden voor- het noodige leven. De einduitslag was, dat Bras penningVan Hout zegevierden. Het resultaat was: 1. BraspenningVan Hout 1 punt. Op 2 ronden: 2. Metz—Van Dijk 15 p.; 3. EngelmoerD. v. Dijk 12 p.; 4. v. Nek Sr. Visser 9 p.; 5. Bouquetv. d. Heiden 8 p. Op 3 ronden: 6. Fruitema—Rijneveld 6 p.; 7. OzmellaHoevens 7 p. Op 4 ronden: 8. Pelser—Dieterman 9 p. Cornelisse won daarna den herkansingsrit voor amateurs en plaatste zich in de finale. In de tijdrace over 'A Eng. Mijl verbeterde Van der Linden officieel het wereldrecord, dat op naam stond van Lucien Faucheux met 1/5 seconde en bracht het op 28 3/5 seconden. Eveneens een uitnemende prestatie. G. Leene legde den afstand af in 301/5 sec. Van Eg- mond eveneens in 30 1/5 seconden en Ozmella in 28 3/5 seconden. Een achtervolging tusschen Braspenning- Van Hout en Bouquet—de Wolff verliep aan vankelijk zeer spannend. Beide ploegen gaven elkander in den beginne weinig toe, maar na een tiental ronden kwamen de Brabanders los en liepen langzaam maar zeker in. Na 18 ron den werden de Amsterdammers ingehaald m den tijd van 4 min. 32 3/5 sec. Een klassementwedstrijd over 5 K.M. was voor Ozmella met 9 punten; 2. Van Egmond 12 punten; 3. G. Leene 14 p.; 4. v. d. Linder: 15 p. Het eindresultaat van den omnium is: 1. Van der Linden 6 punten; 2. en 3. G. Leene en Van Egmond VA punt. ïn een inhaalrace voor amateurs wist Bos- land te zegevieren tegen Van Gelder in den ,tyd van 3, minuten 20 seconden. rijwielwet door mr. B. Mees, verder „Wegen in het Westland" door ir. J. J. M. Aangenendt, ingenieur van den Rijkswaterstaat; „Onbe waakte overwegen", door W. J. Wiers; „Nood zaak van speciale autowegen", door Joh. C. Baert enz. Het interessante blad is zijn plaats onder de vele vakbladen op verkeersgebied ten volle waard. Dat de Rijksveldwacht een goeden slag heeft geslagen met de aanhouding van den 17-jari- gen v. E. uit Amsterdam, die zoo als men weet in de afgeloopen week een serie inbraken hier had gepleegd, blijkt wel uit het volgende: In Aalsmeer was eenige dagen vroeger inge broken volgens hetzelfde systeem waar onge veer 200 gulden was vermist, terwijl te zelf- der tijd te Amstelveen ook een inbraak was ge pleegd onder vrijwel de zelfde omstandigheden Zeer begrijpelijk werd v. E. daar nu ook voor aangezien en toen de politie hem dan ook eens goed onder handen nam heeft hij bekend van deze inbraak met diefstal de dader te zijn. Ook werd hij gezocht door de politie te Bloemendaal en Haarlem. De jeugdige deug niet, die drie jaar in een opvoedingsgesticht heeft doorgebracht, is nu ingesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem. Burgerwacht Door den burgemeester van Bloemendaal is benoemd tot eersten luitenant bij de Bloemendaalsche Burgerwacht de heer H. E. Everard. Deze is door den commandant der Burger wacht belast met de organisatie en het com mando van de Vervoerafdeeling der B. B. Door den commandant zijn verder nog de heeren H. J.'van Apeldoorn met den rang van sergeant-majoor en E. Haas met den rang van sergeant tot instructeurs aangesteld. NEURENBERG, 10 Sept. (D. N.B.) De laat ste dag van het partijcongres der N. S. D. A. P. was gewijd aan de Rijksweer. Duizenden defi leerden langs Rijkskanselier Adolf Hitler en generaal Von Blomberg. Hedenmiddag is de partijdag gesloten met eeh groote rede van Hitier. De Führer vergeleek dit massale appèl met de partijdagen der verdwenen Marxistische en burgerlijke partijen, waar alleen over tak- tiek en compromissen gesproken werd. Juist dit heeft de N. S. D. A. P. tenslotte de overwinning gebracht, aldus Hitier, dat zij een wereldbe schouwing wilde zijn en daarom zonder com promissen de eenige macht in Duitschland in handen wilde hebben. Hitler deed tenslotte een beroep op de jeugd, waaruit de toekomstige leiders zullen voortko men. Spreker besloot met er op te wijzen, dat, wanneer de duizenden, die den partijdag heb ben bijgewoond, nog nadenken over de geluk kige dagen, die zij te Neurenberg hebben mede gemaakt, anderen reeds weer beginnen aan de voorbereidende werkzaamheden voor den vol genden partijdag, die de menschen weer op de zelfde wijze zal begeesteren en gelukkig maken. Met een „leve de Nat.-Soc. beweging," „leve Duitschland," werd het congres der N. S. D. A. P gesloten. Ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaar dag is de heer A. C. R. Dreesmann verrijkt met de medaille van Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Maandagmiddag om drie uur werd het start schot gelost voor het kampioenschap op den weg nieuwelingen, die een afstand van 72 K.M. hadden te verrijden. Het traject was 18 K.M. lang en dit moest dus 4 maal verreden worden. In de eerste ronde bleven de deelnemers vrij wel allen bijeen. Toen naderhand het tempo werd opgevoerd tot bijna 40 K.M. per uur ver dwenen verschillende renners uit het leidepd GENèVE, 10 Sept. Hedenochtend werd de vijftiende Volkenbondsvergadering met een rede van den voorzitter van den Volkenbondsraad, dr. Benesj, geopend. De vertegenwoordigers van meer dan 50 staten waren in de groote zaal aanwezig. O.a. zag men sir John Simon, den Canadeeschen premier Bennett en De Valera. Benesj wees op verschillende ongunstige zij den van den politieken toestand, o.a. op het Russisch-Japansche conflict. Verder verklaarde hij het geloof niet op te geven, dat de „verloren zonen", Japan en Duitschland, tenslotte weer in den Volkenbond zullen terugkeeren. Al was het niet gelukt, in zekere deelen van de Wereld de vredespolitiek van den Volkenbond te doen zegevieren, toch mocht men er niet aan twijfelen, dat in andere deelen der wereld, in het bijzonder in Europa, ieder die aan der gelijke gebeurtenissen schuld zijn zou, ófwel directe sancties van de zijde van een groot aantal andere leden van den Volkenbond op zijn hals zou halen, ófwel een verschrikkelijke verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor een volledig verdwijnen van den Volkenbond en voor het groeien van een algemeene ca tastrofe zonder gelijke, welke ook zijn eigen ondergang zou kunnen beteekenen. Als gunstige teekenen noemde Benesj de toenadering der V. S. tot het Volkenbonds instituut en vooral van de verwachte toetreding van Sovjet-Rusland, zonder welks medewer king aldus spreker de toestanden in Europa en de wereld nooit meer normaal kon den worden. Spreker eerbiedigt op dit punt den twijfel van eenige staten, doch in ieder geval leverde dit besluit van Sovjet-Rusland het bewijs, dat de Volkenbond nog steeds een be langrijk middel was voor de politieke organi satie van de wereld. Verder vermeldde Benesj het Oost-Locamo- plan, dat hem een goede poging tot het beves tigen van den vrede scheen. In zekere kringen vreest men van tijd tot tijd, dat er een oorlog zou kunnen uitbreken; zelfs gelooft men dat de oorlog reeds in de ge heele atmosfeer hangt vlak boven onze hoof den. Nochtans gelooft spreker niet, de situatie van den Volkenbond als ontmoedigend te moe ten aanzien. In ieder geval moest men weten, dat het lot van den bond lag in de handen zijner leden. Bij een goeden en vasten Wil moest HEt mogelijk zijn, de huidige crisis te overwin nen. In dezen geest opende spreker de verga dering. Na een pauze van een uur werd de Zweed- sche minister Sandler met 42 van de 49 stem men tot voorzitter gekozen. Men zal zich herinneren, dat de dader van het gruwelijke misdrijf in het bananenpak- huis te Amsterdam, waaraan het 8-jarige meisje Sonja Beugeltas ten offer viel, destijds heeft verklaard, dat hij zijn slacht offer had geworgd en daarna naar de vlie ring had gebracht om het lijkje te verbergen Wij vernemen thans, dat de dader later op de ze verklaring is teruggekomen en aan de Justi tie, toen hem door haar erop gewezen werd, dat er geen teekenen van worging waren gevon den, een andere lezing van het gebeurde heeft gegeven. Volgens zijn verklaringen heeft hij het meis je, nadat hij haar bij zich geroepen had, niet geworgd. Toen het kind zich tegen de voor nemens van den jongeman wilde verzetten en begon te schreeuwen, heeft hij haar vastgegre pen en haar levend naar de vliering gedragen. Daar heeft hij een touw genomen en zijn slachtoffer getracht aan een balk op te hangen. Het touw brak echter af. Een hevige worsteling moet op de vliering zijn ontstaan, waarbij het 8-jarig meisje zich krachtdadig tegen haar aan rander moet hebben verzet. Nagelafdrukken, die in den vloer van de vliering zijn gevonden, zijn hiervan het bewijs. De dader heeft toen het kind getracht ten tweede male op te hangen, terwijl hij haar voorts met een stuk hout op het hoofd moet hebben geslagen. Toen het kind zich niet meer bewoog heeft hij het in een bananenkist ge stopt, waar het later door de politie is gevon den. Loodsboot No. 19 is heden beneden de Rijks haven te Hoek van Holland op een steenen dam geloopen De positie van de boot is vooiloopig niet gevaarlijk. Vermoedelijk zal het schip met hoog water weer vlot komen. BALBOA, 10 Sept. (Reuter). De „Santarita", aan boord waarvan brand was uitgebroken, is hier Binnengeloopen. Het vuur is gebluscht. peleton. Geen der renners slaagde er echter in een voorsprong te nemen en zoo kon het ge beuren, dat bij het ingaan van de laatste ronde nog 20 renners bijeen lagen op kop. Ook in deze laatste ronde gebeurde er niets bijzonders, men bewaakte elkaar angstvallig en zoo moest de sprint beslissen. In de eindsprint won Boeyen uit Oss met lengtevoorsprong op Pee renboom. Het resultaat was: Kampioenschap van Nederland op den weg. Nieuwelingen. Afstand 72 K.M. 1. L. Boeyen (Oss) tijd 2 uur 12 min. 25 sec.; 2. J. Peerenboom (Schiedam) op 1 lengte; 3. A. Leenknegt (Hontenisse)anderhalve lengte; 4. B. Gerritsen (Deventer),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4