VOLKENBONDSVERGADERING TE GENÈVE BIJEEN mm Rusland in den Volkenbond? Het nieuws van heden DOLLFUSS EN SCIALOJA HERDACHT Oostzeepact onder teekend De Melbourne- race De ramp met de „Morro Castle" DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX; NASSAULAAN 51 TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 Ochtendblad Bondskanselier Schuschnigg zet de beteekenis van Oostenrijk voor Europa uiteen Een verzoek om hulp Schuschnigg Belgische ministerraad bijeen Conflict in de kolenindustrie besproken Vier zeelieden aan de zwier Een Zweed vermoord Het Weer De textielstaking in de Ver. Staten Opnieuw stakingsonlusten op Rhode Island KANAALVERBREEDING IN BELGIË Samenwerking tusschen Estland, Letland en Litauen Motta De groote sluis, welke het kanaal van Charleroi verbindt met het kanaal van Willebroeck is bijna gereed, zoodat de scheepvaart in het verbreede Jcanaal weldra kan worden hervat Radja van Jhabua moet zijn land verlaten Wegens wanbeheer Singapore—Ceylon Engelsche vliegbooten over den Indischen Oceaan De Duitsch-Engelsche betalingen Sovjets maken bezwaar tegen den uitnoodigingstekst Nieuwe onderhande lingen De Paus in Castel Gandolfo Dagelijks honderden pasgetrouwde echtparen in audiëntie ontvangen Londen protesteert Naar aanleiding van de onthullin gen inzake den internationa len wapenhandel Korte berichten Eindstreep wordt verlichi met reusachtige neon lichtbakens Een overwinning voor Roosevelt De staat Maine kiest een demo craat tot gouverneur Dorp in vlammen 1600 K.M. ONDER BUFFERS VAN EEN TREIN Als de morgen aanbreekt „Alle passagiers hadden gered kunnen worden" Communisten in Kwangsi Belangrijke grensstad veroverd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18943 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENèVE, 12 Sept. By de opening van de zit ting der Assemblée begon de Zwitsersche bonds raad Motta met het wijden van eenige woor den aan de nagedachtenis van dr. Dollfuss en den vroegeren Italiaanschen gedelegeerde bij den Volkenbond, Scialoja. Deze woorden wer den met instemming begroet. De Italiaansche hoofdgedelegeerde dankte daarop voor de aan Scialoja gewijde woorden, waarna de Oosten- rijksche gedelegeerde dankte voor de herden king van den overleden bondskanselier. De ver gadering verhief zich van haar zetels ter eere der beide dooden. De algemeene debatten werden daarna ge opend door den Argentijnschen gedelegeerde Cantilo. Vervolgens besteeg de Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg het spreekgestoelte. Hij sprak allereerst over de politiek en den arbeid van zijn voorganger, dr. Dollfuss, en dankte de vergadering voor het eerbetoon aan dezen man, dien hij schilderde als gloeiend Oos- tenrijksch patriot en als goed Europeaan. Het zou aldus vervolgde Schuschnigg niet ver wonderlijk zijn op zich zelf, wanneer de we reld, die met zoovele zorgen belast is, zich in dezen tijd weinig om het kleine Oostenrijk zou bekommeren. Maar de beteekenis van Oostenrijk laat zich niet afmeten naar de grootte en het bevolkingscijfer. Oostenrijk is een brandpunt van de Europeesche gedachte en het snijpunt van de groote stroomingen, die van het Oosten naar het Westen, van het Noorden naar het Zuiden en omgekeerd zich hebben bewogen. Schuschnigg wilde niet vaststellen, of het juist geweest is het tegenwoordige Oostenrijk te scheppen. Maar wel wilde hij constateeren, dat Oostenrijk in zijn tegenwoordigen toestand moet blijven gehandhaafd en dan niet slechts in zijn eigen belang. Zijn regeering is, evenals de overleden bondskanselier, vastbesloten de on afhankelijkheid te verdedigen. Op de vraag of Oostenrijk dat met zijn eigen hulpmiddelen kan bereiken en of de binnen- landsche ontwikkeling op den duur handhaving der orde garandeert, kan hij antwoorden: Oos tenrijk is levensvatbaar, wanneer men het ver oorlooft te leven. Schuschnigg ging daarna in op de grondwets wijziging in Oostenrijk en bestreed, dat hier sprake is van een dictatuur. De economische crisis heeft ook bijgedragen tot versterking van het radicalisme en een rustige grondwetsher ziening bemoeilijkt. Het nieuwe Oostenrijk moet althans in de gelegenheid gesteld worden, zijn grenzen te verdedigen. Oostenrijk heeft niet de middelen gehad om te verhinderen, dat poli tieke bewegingen, die haar oorsprong buiten zijn grenzen hadden, een reactie hebben uit geoefend. De nieuwe Oostenrijksche grondwet kan geens zins reactionnair genoemd worden. De opstan den in Februari en Juli zijn met illegale wape nen gevoerd, over welker herkomst hij niet zou spreken. In Juli was dan de kanselier en de schepper van het nieuwe Oostenrijk ten offer gevallen aan een arglistige en van tevoren beraamde misdaad, die met brutaliteit zonder weerga is uitgevoerd. De Oostenrijksche regeering heeft zich tegenover haar binnenlandsche tegenstan ders nooit laten leiden door wraakgevoel. De partijen in Oostenrijk behooren tot het verle den en pogingen om ze weer op te richten, zijn reactionnair. De gedachte der autarkie wees Schuschnigg van de hand. Zijn land streeft er reeds sedert jaren naar, zijn economischen invloed uit te breiden en zich nieuwe markten voor zijn pro ductie te verschaffen. De onderhandelingen, die gevoerd zijn met twee nabuurstaten, hebben gelukkig tot goede resultaten gevoerd, dank zij den energieken arbeid van den chef der Ita liaansche regeering, die zoo nauw mogelijk heeft samengewerkt met Dollfuss en den Hongaar- schen minister-president. Na er nogmaals op gewezen te hebben, dat Oostenrijk niet slechts voor zijn eigen bestaan strijdt, maar tegelijker tijd de juist begrepen belangen van al zijn bu ren dient, verzocht de bondskanselier, dat de Volkenbondsvergadering de nooden van Oosten rijk zal begrijpen hulp zal verleenen. Als laatste spreker op deze zitting trad de Iersche gedelegeerde de Valera op, die de doel matigheid van Ruslands toelating tot den Vol kenbond bestreed. Onze Belgische correspondent seint ons: De Belgische Ministerraad heeft Woensdag beraadslaagd over het conflict in de kolen- industrie. De genomen beslissing werd niet aan de pers medegedeeld. Koning Leopold heeft in verband met dezelf de kwestie den eersten minister ontvangen en heeft er bij hem op aangedrongen, dat het ge schil opgelost wordt zonder dat aan de loonen der mijnwerkers wordt getornd. De beraadslagingen worden Donderdag voort gezet tusschen drie leden der regeering en de afgevaardigden der patroons- en der arbeiders organisaties. Onze Belgische correspondent seint ons: Uit Boulogne sur Mer wordt gemeld, dat Dinsdagavond vier zeelieden van het Zweed- sche s.s. Moud van de afwezigheid der officie ren geprofiteerd hebben om aan wal te gaan, waar zij zich bedronken. Toen zij verschillende personen molesteerden ontstond spoedig een relletje waarbij een der zeelieden de schedel werd ingeslagen. De man was op slag dood. Toen de politie op het schip verscheen werd zij door de andere zeelieden met allerlei pto- jectiëlen bekogeld. De consul van Zweden werd ter plaatse ge roepen en heeft een onderzoek ingesteld. NEW YORK, 12 Sept. (Reuter). Op Rhode Island is het opnieuw tot ernstige stakingson lusten gekomen. Met steenen gewapende sta kers hebben een aanval op een fabriek gedaan. Zij werden door de nationale garde uiteen ge dreven. Elders werden samenscholingen van 2000 stakers met traangas verspreid. Met het oog op de voortdurende excessen zet de door Roosevelt benoemde arbitragecommis sie haar verzoeningspogingen met alle kracht voort. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii^ VERWACHTING: Matige tot zwakken 1 2 Noordelijke tot Oostelijken wind, nevelig H tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. E VERDERE VOORUITZICHTEN: Nog weinig verandering. illlllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GENèVE, 12 Sept. (Reuter) De vertegen woordigers van Estland, Letland en Litauen hebben hedenmiddag in het Volkenbonds-se- cretariaat het Oostzee-pact onderteekend, dat een nauwe samenwerking tusschen de drie sta ten voorschrijft. In het verdrag staat, dat de drie regeeringen overleg zullen plegen over de buitenlandsche kwesties, die de drie landen raken, en elkaar zullen bijstaan in internationale kwesties. De ministers van Buitenlandsche Zaken zullen twee maal per jaar vergaderen, om de beurt in elk der drie landen. Op verzoek van één hun ner kan er bovendien nog een buitengewone conferentie worden gehouden. De conferenties zullen worden voorgezeten door den minister van het ontvangende land; hij heeft o.a. tot taak te zorgen, dat de besluiten der conferentie worden uitgevoerd. Het verdrag erkent, dat er zekere kwesties zijn, die het aannemen van een ge meenschappelijke houding zouden kunnen be moeilijken. De onderteekenaars van het pact zullen hun diplomatieke vertegenwoordigers instrueeren on derling contact te houden; zij zullen elkaar op de hoogte stellen van de verdragen, welke zij reeds gesloten hebben. Het nieuwe verdrag blijft open, voor derden, mits de drie landen het over de toetreding van zulk een derde land eens zijn. Het verdrag, dat voor tien jaar gesloten is, kan bij stilzwijgend accoord worden verlengd. De drie regeeringen zullen ervoor zorgen, dat de geest van eensge zindheid en vriendschap tusschen de drie sta ten zich ook onder de drie volken verspreidt. SIMLA, 12 Sept. (Reuter) De Radja van Jhabua, een staat met ruim 80.000 inwoners in het district Bhopower heeft, ingevolge den wensch van de Britsche regeering, zijn land voor onbepaalden tijd verlaten, aangezien hij zich blijkens een officieel bericht zou hebben schuldig gemaakt aan machtsmisbruik en ver- waarloozing van het beheer van 's lands zaken. Het beheer zal thans worden opgedragen aan den eersten minister, die waarschijnlijk een Britsch Indiër zal zijn. SINGAPORE, 12 Sept. (Reuter) In het be gin van het volgend jaar zal een aantal vlieg booten van de Engelsche luchtmacht die te Seletar gestationneerd zijn, een vlucht maken van Singapore, over den Indischen Oceaan, naar Ceylon. Dit is de eerste maal dat een dergelijke vlucht zal worden ondernomen. De totale afstand be draagt 2000 mijlen. Er zal slechts een tusschen- landing plaats vinden, t.w. op de Nicober-eilan- den, in den Indischen Oceaan. LONDEN, 12 Sept. (V. D.) Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de Duitsche Rijks bank, in overeenstemming met artikel 2 van het Duitsch-Engelsche transferaccoord, de be talingen op de speciale rekening, die door haar geopend is, in naam van de Bank van Enge land, tijdelijk heeft gestaakt. De betalingen, op dit „Sonderkonto" hebben namelijk het bedrag van 5 millioen Rijksmark bereikt. Verklaard wordt, dat de Bank van Engeland voort zal gaan met het verkoopen van Sondermarken en zoodra het tegoed op de speciale rekening bij de rijksbank beneden de vijf millioen is ge daald, zullen de Duitsche autoriteiten weder betalingen op die rekening aanvaarden. De nieuwe weg die Rotterdam met Gouda verbindt is in gebruik genomen. Onze ■foto toont het viaduct, waar deze weg dien van Nieuwerkerk naar Zevenhuizen kruist GENèVE, 12 Sept. (Reuter). In de kwes tie van Ruslands toetreding tot den Vol kenbond hebben zich nieuwe moeilijkheden voorgedaan, doordat de Russen bezwaren hebben ingebracht tegen den voorloopigen tekst der uitnoodiging. Nieuwe onderhan delingen zijn daardoor noodig geworden, zoodat opnieuw vertraging is ingetreden. Terwijl de Geneefsche berichtgever van Ha- vas de onderhandelingen over Ruslands toela ting tot den Volkenbond als een zuiver formeele kwestie tracht voor te stellen, geven de overige bladen te kennen, dat de moeilijkheden toch grooter zijn dan men van Fransche zijde wel verwacht had, aldus meldt D.N.B. uit Parijs. Het „Journal des Debats" verwijt aan Havas, dat zij slechts daarom van een formeele kwes tie spreekt, omdat zij het wil doen voorkomen, dat reeds principieel besloten is Rusland uit te noodigen, wat geenszins het geval is. CASTEL GANDOLFO, 12 Sept. (Reuter). Honderden pasgetrouwde echtparen komen dagelijks naar het zomerverblijf van den Paus om Zijn zegen over hun huwelijksleven te ont vangen. De ontvangzalen van de villa kunnen de ve le bezoekers nauwelijks bevatten. Toen de Paus verleden jaar afkondigde een speciale audiëntie te willen verleenen aan alle pasgetrouwde echtparen die naar Rome ko men, met gebruikmaking van de 80 procent korting op de spoorwegen, welke de Italiaan sche regeering heeft verleend, verwachtte men niet, dat zoovele echtparen hiervan gebruik zouden maken. Deze maand steeg het aantal bezoeken tot soms 300 echtparen per dag. In het Vaticaan met zijn ruime zalen kan men zulke menigten gemakkelijk bergen, maar in de villa is de ruimte beperkt. LONDEN, 12 Sept. (Reuter.) De Britsche ambassadeur te Washington heeft zich Maan dag naar het departement van buitenlandsche zaken der Ver. Staten begeven om te protes teeren tegen de methoden, waarvan de senaats commissie bij het onderzoek naar de gebruiken bij den wapenhandel zich bedient, met name wat de sensationeele onthullingen betreft. Gelijke stappen zijn door het Foreign Office gedaan bij de Amerikaansche ambassade te Londen. Prins George is Woensdagmorgen op Croydon aangekomen met een toestel van de Imperial Airways, dat plaats biedt aan 42 passagiers. Hij had de reis van Parijs met 12 mede-passagiers als gewoon burger onder een anderen naam gemaakt. Een groote menigte was samenge stroomd om den prins te verwelkomen. Prinses Marina, die gisteren tezamen met prins George uit München naar Parijs was gegaan, zal nog enkele dagen met haar ouders in Parijs blijven. Een der laatste pogingen, de Berüjnsche thea- ers te vullen, is het verleenen van reductie op de spoortarieven aan theaterbezoekers. Teneinde misbruik tegen te gaan, kan de reductie pas gereclameerd worden bij den aan vang der terugreis, op vertoon van het theater toegangsbewijs. Tengevolge der invoering van den verplichten burgerlijken stand, is thans de bevolking van Turkije bekend geworden. Zij bedraagt ruim 18 millioen. De deelnemers aan de Europa-rondvlucht zijn Woensdag van Tunis uit de Middellandsche Zee overgestoken en hebben allen via Palermo en Napels, Rome bereikt. Charles Levine, de eerste Oceaanvlieger, die in Juni 1927 van Amerika naar Berlijn vloog, is bijna door gasverstikking om het leven ge komen. Men vond hem eenige dagen geleden bewusteloos op zijn kamer, waar verschillende gaskranen openstonden. Hij werd terstond naar een ziekenhuis overgebracht en men hoopt hem in het leven te kunnen behouden. MELBOURNE, 12 Sept. (Reuter) De finish van de luchtrace Engeland-Australië, die in October a.s. zal worden gehouden, zal worden aangeduid door strooken katoen ter breedte van ca. 2J4 meter, die op de Flemington ren baan te Melbourne zullen worden aangebracht, terwijl tevens op den grond door katoenen let ters van ca. 12 meter lengte het woord Fle mington zal worden gevormd. Gedurende den nacht zal de eindstreep worden aangegeven door neon-lichtbakens, die bijna een kilometer van elkaar verwijderd zijn, en door de letter „F", die door middel van roode lampjes op den grond zal zijn aangebracht. Een kaart van de luchtroute Koeping (eiland Timor)Darwin (Australië) is thans, na een arbeid van een jaar gereed gekomen. Deze zal naar Londen worden gezonden, zoodat de deelnemers aan de luchtrace zich op de hoogte kunnen stellen omtrent het laatste traject, o.a. voor wat betreft de accomodatie voor het vlie gen bij nacht, de draadlooze telegraphie en de weerberichten. De regeering der Commonwealth heeft zich in verbinding gesteld met de regeering van Turkije, teneinde voor Sir Charles Kingsford Smith permissie te verkrijgen, om tijdens de race over Turksch grondgebied te vliegen. NEW-YORK, 12 Sept. (V.D.) Bij de ver kiezingen in Maine is de democraat Louis Brann met een meerderheid van ruim 33000 stemmen uit den strijd te voorschijn gekomen. Behaive het veroveren van het goeverneurschap, hebben de democraten thans eveneens bereikt, dat twee van de drie zetels voor Maine in het Huis van Afgevaardigden door democraten zullen worden bezet. De derde zetel zal toevallen aan den Republikeinschen senator Hale. James Farley, de voorzitter der democrati sche partij in Maine, verklaarde, dat uit dit resultaat duidelijk blijkt, dat de „New Deal" de goedkeuring wegdraagt van het meerendeel der bevolking, aldus meldt „De Telegraaf" verder. Voorts is een referendum gehouden over de drooglegging, die reeds 83 jaar geleden in de Grondwet werd vastgelegd. Ook in dit opzicht volgde Maine Roosevelt's politiek, daar de be- trefende wetsbepaling werd ingetrokken, zoodat Maine weer „nat" wordt. KOWNO, 12 Sept. Het in het Noorden van Litauen gelegen plaatsje Lucke bij Telsje staat sedert Dinsdag in brand. Het dorp, dat 1200 in woners telt, bestaat slechts uit houten huizen. Ondanks het energiek ingrijpen van alle nabu rige brandweercorpsen was het plaatsje van morgen voor drie kwart verwoest. Ook de Syna goge is in vlammen opgegaan. Eerst vandaag is men er in geslaagd, paal en perk aan de ver woesting te stellen. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. RIGA 12 Sept. (Reuter). Te Maubeuge is een Letlandsche werklooze gearresteerd, die via Riga af als verstekeling per trein had ge reisd, en gedurende den rit van ruim 1600 K.M. steeds op en onder de buffers had gezeten. De man verklaarde, dat hij dienst wilde ne men in het Fransche vreemdelingenlegioen, en geen geld bezat om de reis te kunnen betalen Londen protesteert naar aanleiding van de ont hullingen inzake den internat. wapenhandeL Oostzee-pact tusschen Estland, Letland en Li tauen onderteekend. Volkenbondsvergadering bijeen. Rede van Bondskanselier Schuschnigg. Rusland maakt bezwaar tegen den Dinsdag te Genève verzonden uitnoodigingstekst om tot den Volkenbond toe te treden. Staking aan de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie opgeheven. Maassluis in het donker tengevolge van een ernstige ontploffing in het electriciteitsstation. Druk bezoek aan de Jaarbeurs, Vijftien der voornaamste lederfabrikanten tre den uit de Centrale H. L. S. Concours-hippique te Utrecht ter gelegenheid der nationale paarden- en veetentoonstelling. Dr. W. A. Goddijn benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Leiden. New-Yorksche beurs. Teleurstelling in Wall- street. Handel ongeanimeerd. Geen verbetering aan het slot. Als de morgen aanbreekt heeft het leven ons o zoo gauw weer te pak ken. De huisvrouw heeft haar zorgen voor hen, die naar den arbeid moeten of naar school. De kinders moeten zich reppen.... -de ouderen hebben bijna geen tijd om naar de zon te zien, want ze zijn alweer vol van de bezig heden die hen wachten. Als de morgen aanbreekt heeft zoo gauw, maar al te gauw de sleur ons beet. Gelukkig degeen die zich er boven uit weet te worstelen die mét God den dag weet te beginnen in aanbid ding en sterking en in dankzegging voor het bevrijdende licht. Wat is elke morgen toch op zich zélf een schoon wonder iets. En welk een rijkdom ligt er besloten tusschen morgen en avond. Als de morgen begint moeten we daarom het leven op hooger peil til len door al onze werken Hem toe te wijden, die het Begin en Einde is van alles. NEW YORK, 12 Sept. (Reuter) De chef machinist van de „Morro Castle" heeft voor de commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de ramp van dit schip, verklaard, dat alle passagiers gered hadden kunnen wor den. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat minstens één reddingboot in zee is gelaten met uitsluitend leden der bemanning aan boord. In verband met deze verklaringen, die in te genspraak zijn met die van den chef-marconist, is Georges Alagna, de tweede marconist, gear resteerd, daar men den indruk kreeg, dat hij het S.O-S.-sein te laat had uitgezonden. TOKIO, 12 Sept. (Reuter). Volgens een al hier van het Japansche consulaat te Hankau ontvangen bericht, zijn 20.000 man communis tische troepen onder leiding van generaal Hsiao Ko, die onlangs uit de provincie Kiangsi wa ren verdreven, thans via Hoenan de provincie Kwangsi binnengedrongen. Reeds is de belangrijke stad Tsjoeansjau aan de grens in handen der communisten gevallen. Ir-J ivvvwvwuMimimun.' Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 768 Vorige stand: 770.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1