STADSNIEUWS Laatste Nieuws Men ócêujft <mö; Wij schrijven voor U op advertentiën! ^ARIA-STICHTING De „Morro Castle Haarlem, 13 Sept. 4 NEDERLANDSCH-INDIE k DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 WEIFELEN IS ^GEVAARLIJK Wielrijdster stak onverwachts den weg over MET DEN SCHILLEBOER UIT Ernstige gevolgen GEVAARLIJKE TOESTAND Bij de Bennebroekerbrug Gratis vervoerbewijs van aardappelen Haarlemmers gaan vliegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT K. J. ALBERDINGK THIJM De huldiging op 22 September Receptie Speciale uitgave „De Snelvlieger" Haarlemsche Damclub VAN ONZE RECHTBANK Rijtvieldief Kippendief inschrijvincïhs Valsche aangifte FLORA 1935" HEEMSTEDE Tuin- en winkelversiering Kennemer Fotokring Uitvoering „Thalia" Beursnoteering Roodvonk Ledenwerving H. O. V. Noodlanding van een water vliegtuig R.K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND Samenstelling bestuur en commissies BURGERLIJKE STAND Strijd tegen oorlogsgas Massale luchtbeschermingsoefe ningen in Overijsel UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK 99 Marconist kreeg 30 minuten na het uitbreken van den brand bevel S.O.S.-seinen te geven Er waren onruststokers aan boord NEDERLANDSCHE SCHILDERS PATROONS Het congres te Hilversum AGENDA 14 September INSTELLINGEN Wonderbare genezin gen te Kevelaer? MR. B. C. J. LODER 85 JAAR MOTOR OVER DEN KOP Een persoon ernstig, één licht gewond AMSTERDAM Meisje doodgereden Op den hoek van Heerengracht en Leidschestraat Heeft u afgedragen kleeren? Woensdagavond om kw'art vóór elf reed de 54-jarige wielrijdster G. D., wonende Dr. Leyd- straat S8, alhier, uit de Joh. v. Vlietstraat in de richting van het Kenaupark. Uit tegenovergestelde richting kwam op dat cogenblik een auto, bestuurd door een chauf feur uit Zandvoort. Teen deze haar zeer dicht was genaderd, be gon de wielrijdster te weifelen en stak ten slotte onverwachts vlak voor den auto naar links den weg over. Ondanks het sterke remmen van den chauf feur, bleek een aanrijding onvermijdelijk. De vrouw werd door de linkerzijde van den auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Ze bleef bewusteloos liggen. Haar rijwiel werd Vernield en de auto licht beschadigd. De ongevallendienst verleende de eerste hulp en met den ziekenauto van Mathot w'erd de vrouw naar het Diaconessenhuis gebracht. Ze had een hersenschudding en een bloeden de hoofdwond. De auto werd voorloopig in beslag genomen. Het voorloopig ingestelde onderzoek wees er op, dat den autobestuurder geen schuld treft. Woensdagmiddag was de 8-jarige J. Groene- veld, wonende Nieuwe Landstraat 8, alhier, een eindje meegereden op den bok van een schil- lenwagen. In de Talmastraat stapte de jongen van den wagen en is de schillenboer doorgereden. Deze laatste hoorde plotseling een harden gil en zag toen den jongen achter zijn wagen op straat liggen. Vermoedelijk was het ventje, nadat hij van den bok is gestapt, weer achter op den wagen gesprongen. De jongen klaagde over pijn in zijn borst. Hij is door den ongevallendienst voorloopig behandeld en daarna met den ziekenauto van Mathot naar het Diaconessenhuis gebracht. Hier is hij ter observatie opgenomen. Hoewel geen direct levensgevaar aanwezig is, acht men den toestand van den achtjarige toch ernstig. Vooral In het belang van de automobilisten is het goed eens de aandacht te vestigen op de brug over de Bennebroekervaart aan den Bin nenweg te Bennebroek. Deze brug werd vroeger ook door de stoomtram gebruikt voor den dienst HaarlemLeiden, doch bij de electrificatie werd een andere richting genomen. De tram reed op een zijstuk van de Bennebroekerbrug door de brugleuning afgescheiden van het tgewone ver keer. Toen de trambaan verlegd was, werden de rails wel weggenomen doch de brug bleef zoo- als zij was. Nu is de situatie zoo, dat 'n auto. die uit de Bennebroekerlaan komt en den Bin nenweg wil oprijden, voor twee stukken brug komt te staan. Waarbij twijfel kan rijzen, welke men nemen zal, te meer daar des avonds geen licht op het vroeger door de tram gebruikte ged eelte brandt en evenzoo is het, wanneer men uit tegenovergestelde richting komt. Het is on begrijpelijk, dat deze toestand zoo lang reeds blijft voortduren. Wegens bezuiniging zal wel van vernieuwing nog geen sprake kunnen zijn. Het publiek kan hier echter de dupe van wor den en daarom is 't wenschelijk, dat bij avond een waarschuwingslicht wordt geplaatst en dat men tevens de stapels grint van de voetpaden aan den Binnenweg wegneemt, die daar maar zijn neergeworpen en waarover in de laatst gehouden raadsvergadering nog werd gesproken. Voor de aardappeltelers, die telen voor eigen gebruik, kunnen iederen werkdag van 812 uur v.m. en van 1.305 uur n.m. aan het Veiling gebouw van de Haarlemsche Groentenveiling, Donkere Spaame hoek Koudenhom (boven), kestelooze vervoerbewijzen worden aangevraagd, mits wordt aangetoond, dat men zelf teler is, door een verklaring over te leggen van den landeigenaar, dat men huurder is of op ver toon van een huurquitantie 1934. Na het vervoer moet de aanvrager dan het juiste gewicht der vervoerde aardappelen in vullen en het vervoerbiljet weer inleveren. Bij de aanvrage moet dag en uur van vervoer opgegeven worden. Ter gelegenheid van de vertooning van „De Vlieger des Doods" in Cinema Paiace, werden door een vliegtuig duizenden genummerde strooibiljetten boven Haarlem uitgegooid; de gelukkige grijpers, die een biljet met een prijs- nummer bemachtigden, wonnen daarmede, zoo als men weet, een gratis vliegtochtje. De num mers zijn bekend gemaakt, de winnaars heb ben zich aangemeld en Zondag a.s. zullen zij hun prijs in ontvangst nemen, in zooverre men die uitdrukking kan gebruiken, nu het een uit- I Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER- SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt stapje naar Schiphol geldt, gevolgd door een luchtreisje. Zondagmorgen half elf zal het gezelschap, de prijswinners en de pers, vanaf de Groote Markt per autobus naar Schiphol vertrekken, waar de machines van de K.L.M. voor de gasten gereed staan. Mocht het weer minder gunstig voor vliegen zijn, dan zal de vlucht op een nader te bepalen datum plaats hebben. In aansluiting op de reeds gepubliceerde be richten van K. J. L. Alberdingh Thijm (Lod. van Deyssel) op 22 September ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag, vernemen wij nog het volgende: Behalve de reds vermelde personen hebben nog in het eere-comité zitting genomen Sir Wil liam A. Craigie, Chicago, dr. Frans Langer, Praag, Herman Ould, secretaris P. E. N.-club, Londen, Theodor Dreiser, New-York en Taha Hussein, presdent Egyptische P. E. N.-club, Cairo (Egypte). En in het huldigingscomité: H. G. Cannegie- ter, Haarlem, de heer en mevr. Galacer de Stuers, Talaton (Engeland), Louis Franck, Mi nister van Staat van België, G. D. Gratama, directeur Frans Halsmuseum, Haarlem, C. J. Roosegaarde Bisschop, Haarlem, Else Mauhs, Amsterdam, Augusta de Wit, Granow (Duitsch- land), prof. dr. J. H. Scholte, hoogleeraar Uni versiteit Amsterdam, mevr. Ina Boudier-Bakker, Utrecht, Emile Ereus, Heemstede, Johhanes Reddingius en drs. P. J. Meertens, Amsterdam. De receptie zal plaats hebben Zaterdag 22 September a.s. des middags om 2 uur in hotel „Funchler", Kruisstraat, Haarlem. De jarige zal om half 3 arriveeren. Einde van de receptie is ongeveer half vijf. Het woord zullen o.a. voeren: dr. P. C. Bou- tens, voorzitter van het Huldigingscomité, dr. J. F. M. Sterck, Paul Huf, Albert Kuyle, mr. J. Enschedé en andere binnenlandsche en buiten- landsche autoriteiten. De redevoering enzullen zoo kort mogelijk moeten zijn in verband met den beschikbaren tijd. Eventueele sprekers gelieven zich op te ge ven aan het secretariaat van het comité, Frans Halsplein 3, waar ook alle inlichtingen te ver krijgen zijn. Het postgiro van het secretariaat is 31186 (Amsterdamsche Bank N.V., kantoor Haarlem). Des avonds om 8 uur wordt in hotel „Funck- ler" een huldigingsmaaltijd gehouden, waaraan zullen aanzitten de jarige en zijn familieleden, voorts leden van Huldigings- en eere-comité's en 35 eere-gasten, allen eventueel met hun da ms, totaal 150 a 200 personen. Ter gelegenheid van den zeventigsten ver jaardag van K. J. L. Alberdingh Thijm zal bij de N.V. Gragische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, een speciale Lodewijk van Deyssel-uitgave verschijnen, welke binnen en kele dagenn n den boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Het boek is geschreven door mr. den Doolder en bevat een inleiding van Willem Kloos en o.a. een photo van het portret van den jarige, ge schilderd door Isaac Israels, dat op de recep tie den jarige zal worden aangeboden. Voorts ook de handteekeningen van Willem Kloos, Lodewijk van Deyssel en den schrijver. Tenslotte verzoekt men ons nog mede te deelen, dat inlichtingen omtrent den huldi gingsmaaltijd te verkrijgen zijn bij de directie van Carlton te Amsterdam. Uitslag wedvlucht vanaf Quievrain, afstand 228 K.M. Los 7.30 (met jonge duiven. H. V. Boosdorp 1, 2, 3, 4, 10, 13, 14; P J. v. Daalen 5, 6, 8, 9, 11; J. W. Wolters 7, 12 Kampioensduif P. J. v. Daalen, Holl. duifjes 34, 40, 19. Hok kampioenschap P. J. v. Daalen, 38 pun ten; K. V. Roosdorp 27 punten; A. Sweerts 10 punten. Uitslag wedvlucht Roosendaal, oude en jonge duiven. Los 8 uur. P. Lindeman 1, 8, 20; H. v. Roosdorp 2, 5, 11, 21; J. J. Petri 3, 6, 7; P. J. v. Daalen 4, 15, 16, 19, 23; W. Petri 9, 10, 12, 13; C. Kraan 14, 17, 18; P. Dik 22. Uitslag Antwerpen. Los 8.30. H. v. Roosdorp 1, 7, 17; P. Lindeman 2, 4 14, 16, 19; C. Kraan 3; W. Petri 5, 6, 18; P. J. v. Daalen 8, 9, 10, 12, 15; J. J. Petri 11, 13. Voor den wedstrijd om het hoofdklasse clubkampioenschap 1933-1934 der Haarlemsche Damclub werd nog de partij Fabel-Van Looü gespeeld. Deze eindigde in remise. Nu resteert nog aleen de partij Fabel—v.d. Giesen. Donderdagmorgen stond weer eens een rij wieldief terecht die op 1 Augustus een rijwiel, tegen een stationsmuur te Haarlem geplaatst, meenam. De dief sprong op het karretje en spoedde zich in de richting Amsterdam. De motorpolitie kent echter haar pappenheimers en wist nabij Halfweg dief plus fiets te vangen. Daar de man reeds eerder veroordeeld was, wilde de Officier van Justitie geen verzach tende omstandigheden in aanmerking nemen. Hij eischte 6 maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De verdediger vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. Op 20 Maart j.l. ontdekten twee Zaandam mers dat er kippendieven op hun terrein ge weest waren. De één vermiste 20 kippen en een haan en de ander 17 kippen. De dieven zitten reeds voor een ander feit in Alkmaar opge sloten, de heler stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Uit het verhoor bleek, dat verdachte wist dat de kippen van diefstal af komstig waren. Een der dieven moest ook een verklaring afleggen, maar liet zijn fantasie dus danig werken, dat de president van verder ver hoor afzag. Verdachte bleef bij een ontkentenis. De Officier van Justitie eischte wegens schuldheling 4 maanden gevangenisstraf. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmorgen terecht de verzekeringsagent van O. te Zaandam die er van beschuldigd was op den 2en Mei bij de politie van Zaandam val- KENNEMER BANKVEREENIG I N G HOUTFLEIN 8 m sche aangifte gedaan te hebben van de ver missing van zij nrijwiel. Als getuigen werden gehoord de persoon die het rijwiel voor ver dachte verkocht zou hebben, de kooper, een rijwielhandelaar die het rijwiel herkend had en de rijksveldwachter die het proces-verbaal had opgemaakt. Verd. ontkende pertinent, ooit aan den eersten getuige opdracht gegeven te heb ben zijn fiets te verkoopen. Hij bleef bij zijn bewering dat deze gestolen was. De getuigenis sen gaven aanleiding tot verwarring. Toch achtte de Officier van Justitie het feit bewe zen en wilde geen meineed van den voornaam ste getuige aannemen. De houding van verdachte noemde hij onbe schaamd. Hij eischte 6 maanden gevangenis straf. De verdediger Mr. Drilsma achtte het feit niet bewezen al vond ook hij, dat er in deze zaak veel duistere punten waren aan te wijzen. Consequent concludeerde hij tot vrijspraak. Uitsprak over 14 dagen. De plannen van het comité voor Tuin- en Winkelversiering tijdens de bloemententoon stelling „Flora 1935" te Heemstede vorderen ge staag. Thans wordt het eere-comité bekend gemaakt, de burgemeester is eere-voorzitter, dan volgen de wethouders en talrijke andere vooraanstaan de ingezetenen. Van verschillende zaken en on dernemingen werd steun ontvangen, door ande ren een prijs beschikbaar gesteld. In 't comité hebben zitting namens Vreem- lingenverkeer: N. Vos, voorzitter v. h. comité; namens Uitvoerend Comité Flora 1935: H. J. Voors; namens Afd. Heemstede Alg. Vereeniging v. Bloembollencultuur: Jos. M. J. Braam; na mens Comm. Heemsteedsche Winkeliers: P. C. Ocsterhorn; namens R.K. Middenstandsvereen. de Hanze: N. J. Nijman; namens de Hoveniers: C. R. van Empelen; namens de secretaris van het Comité: C. Preijde, Kerklaan 55, tel. 28312. Thans is de tijd gekomen om de bloembollen te bestellen en te planten. In een circulaire wor den daartoe eenige voorwaarden opgegeven. De tuinen zullen ingedeeld worden in klassen, naar verschillende grootten; voor elke klas zijn minstens vijf prijzen beschikbaar, bestaande uit kunstvorwerjpen of medailles, ter keuze van de winnaars Niet de hoeveelheid der gebruikte bloembollen is van beslissende beteekenis, voor al de wijze, waarop deze aangewend zijn, zal den doorslag geven. De Kennemer Fotokring houdt een vergade ring op Woensdag 19 September in de Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg. De agenda vermeldt o.a: voordracht van den heer W. v. der Velde, secr. v. d. A. F. F. „Rotterdam", over het onderwerp: „Een reis door Graubiinden". Projectie en be oordeeling 50 punten lantaarnplaat-wedstrijd. Voorstel tot aankoop van een nieuw projectie toestel en schennen en tot verkoop van de be staande projectie-inrichting; Pr oefprojectie. Bovengenoemde vereeniging gaf gisteren avond een tooneelopvoering ten bate der Afr. Missiën van Cadir en Keer. Uitgevoerd werd het tooneelspel „Haar laatste wil". In zijn openingswoord heette de voorzitter speciaal welkom, pater H. Rotthoff S. M. A., moderator der missie-vereeniging .Afrika aan Christus" en kapelaan P. de Wit. Voorts dankte hij de tooneelvereeniging „Thalia" die dezen avond geheel belangeloos voor de Missieveree- niging zou spelen en „The Green Band", die ook belangelooze medewerking verleende. Tussehen het 1ste en tweede bedrijf sprak de weleerw. pater H. Rotthof een propagandistisch woordje. In de prijscouranten der beursen is met in gang van 13 September 1934 genoteerd f 6.950.000, 4 pCt. Obligatiën leening Haarlem 1934. Alhier zijn in de week van 2 tot en met 8 September 4 gevallen van roodvonk geconsta teerd, waaronder 3 gevallen in één gezin. Voor het afsluiten van nieuwen abonnemen ten voor het komende seizoen zal het Bestuur van de Haarlemsche Orkestvereeniging zich in verbinding stellen met medewerkenden om door middel van propaganda-materiaal, huisbezoek, etc. het ledental uit te breiden. Wegens motordefect moest een watervlieg tuig een noodlanding maken op de Kagermeren te Warmond, welke vlot van stapel liep. Daar het defect spoedig verholpen was, kon de ma chine op eigen kracht weer opstijgen en de route vervolgen. Voor de nog op de meren aan wezige schepen was dit gebeuren een aardige afwisseling. Voor belanghebbenden volgt hieronder de sa menstelling van het bestuur van het district en de door dat bestuur samengestelde com missies. Bestuur: J. Boot, Voorz.; H. W. van Turn hout, vice-Voorz.; F. Mooren, Secr., Drieheeren- laan 34, Heemstede; P. P. Smit, Penningmees ter; J. J. Loerakker; W. Bergman; J. van der Horst. Scheidsrechtercommissie: W. Bergman, Voor zitter; J. Hoogeboom, Secr.; W. Uitermark, lid. Juniorencommissie: Voorz. vacature; F. Moo ren, Secr .-Competitieleider; S. A. Smulders; F. P. Smit; A. v. d. Drift; P. van Duyn, leden. Pers: en Propaganda-commissie: J. J. Loer akker, Voorz.; A. Gigengack, Secr.; H. van Turnhout, lid Elftalcommissie: A. Duyn, Voorz.; W. C. Braakhuis, Secr.; J. Hoogeboom, lid. Kascommissie r P. Elferink, A. Knape. StrafcommissieJ. Boot, Voorzitter; F. Moo ren, Secr.; T. van Turnhout, lid. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd.) Een groep toeschouwers van het historische spel, dat ter gelegenheid van het gouden parochiefeest te Uitgeest werd opgevoerd en o.a. door Z, H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent bijgewoond werd Ondertrouwd. 12 September: J. M. Verhoeve en A. J. Reinhart; S. G. v. Zilt en M. Burger; J. Mrasek en H. Warias; J. E. v. Zanten en A. Gaiswinkler; J. G. Bantz en W. de Vries; C. Smits en G. Hogeland; A. de Droog en C. H. v. d. Weijden; J. Otto en A. E. P. Meijer. Getrouwd. 12 September: C. Blom en J. Hoog- zaad; P. Pirovano en J. Polak; H. W. Draijer en M. A. Boots; J. Droog en C. J. Woerde; H. S. v. d. Lit en P. J. G.Hagen; D. Beck en C. Peperkoom; E J. Wigchert en A. M. Scholzen; A. H. Koning en H B. W. Terhoeven; H. Walgien en L. Gooijr; M. Wolf en F. E. Braun; J. G. Wiedijk en P. M. Derks; C. Cardol en J. M. G. v. d Pol; A Wassink en E. E. Dielstedt; H. Riet man en J. M. Koot; H. P. Hooghwinkel en A. Schermer; C. Arink en M. Markus; J. A. Hen- nevanger en G. Hesseling; J. Bosveld en D. A. T. Kolk; M. Seheelings en G. Viege; L. J. de Vos en A. M. Berendregt; A. C. D'hont en J. F. Mosseveld; P. in den Berken en M. Niemczyk; G. v. d. Veldt en C. v. Honschoten; F. H. Piets en B. Meljerhof; P. Hoepermans en S. C. v. Heezik. Geboren. 9 September: J. KolderieSmit, z. 10 September: H. J. G. LaurenssenGrondman, z. li September: H. v. d. KwaakKoehorst, z. 12 September: J. W. G. v. EsUijlenbroek, z. Overleden. 10 September: E. J. v. d. Horst v. Stijn, 58 j„ Adr. LoosjessÈraat. 12 September: P. J. Ikkink, 74 j„ Velserstraat; H. Janszenv. Steenis, 61 j., Kennemerstraat. Woensdag is de eerste massale luchtbescher mingsoefening in ons land gehouden, n.l. in de provincie Overijsel. De leiding berustte bij luitenant-generaal De Ridder, territoriaal bevelhebber van Overijsel, geassisteerd door kapitein Van Riessen chef van het bureau voor luchtbescherming van den Generalen Staf. Aanwezig waren hierbij o.m. de minister van Defensie, de heer Deckers, oud-generaal Snij ders, leden van den Generalen Staf en militaire attachees van België en Frankrijk De dagoefeningen begonnen om ongeveer vier uur. De eerste groep bombardementsvliegtuigen bestaande uit negen militaire toestellen kwam van het vliegveld Eelde en volgde de route GramsbergenHasselt, Kampen, Zwolle, Dalf- sen, Ommen, Hardenberg. Boven al deze plaat sen, doch vooral boven de brug te Kampen werden denkbeeldige bommen geworpen, ter wijl verondersteld werd dat boven Kampen twee vliegtuigen werden neergeschoten. Een tweede groep, eveneens bestaande uit negen legervliegtuigen vertrok van het vlieg veld Twenthe en ging via Gotmarsum, Vriesse- veen, Hattem, Zwolle, Raalte, Hellendoorn, Rijssen, Amelo en Oldenzaal. Hierbij werd ver ondersteld dat bij de spoorbrug te Zwolle 1 vliegtuig werd neergeschoten. Een derde groep, bestaande uit 5 sportvl:eg- tuigen van de Twentsche Aero Club volgde de route Haaksbergen.' Deventer, Goor, Delden, Hengelo, Enschede. Hierbij werd verondersteld dat bij Deventer 1 vliegtuig geraakt werd en neerstortte. In alle plaatsen kwamen zoodra de vliegtui gen hun bommen hadden afgeworpen de hulp colonnes in actie, terwijl in de grootste plaat sen speciale „gasziekenhuizen" waren ingericht. Deze middagoefeningen hadden overal een vlot en uitstekend verloop. De avondoefeningen duurden van ongeveer half negen tot half tien. Op Almelo na. waar kermis gehouden werd, was geheel Overijsel in donker gehuld. Door twee drie-motorige Fok ker-vliegtuigen werden vele bommen afgewor pen en overal in de straten zag men de denk beeldige dooden en gewonden liggen. Ook nu deden de hulpcolonnes weer hun werk. Overal was veel publiek op de been. Ook des 's avonds hadden de oefeningen 'n vlot en goed verloop, terwijl zich nergens incidenten voor deden. Om half tien luidden de klokken, ten teeken dat het „luchtgevaar" geweken was en kregen de straten overal weer hun normale aanzien en werden lichten weer ontstoken. Burgerlijke Stand. Geboren: A. C. Hirsch- feldvan der Laan, levenloos. Ondertrouwd: H. Haaxman en A. H. A. van de Stadt; J. B. Sluiter en W. Brand. Getrouwd: Geene. Overleden: L. A. Wijdeveld, 3 j.; I, P. van Roosendaal, 51 j., wed. van M. van Riel; P. A. Gommers, 70 j. NEW-YORK, 12 Sept. Volgens berichten in de bladen zullen de reeders worden verplicht te zorgen, dat de schepen van onbrandbaar materiaal vervaardigd zullen worden. Naar de bladen verder melden, zal de presi dent het departement van Justitie opdragen na te gaan of communistische kringen te New- York of Havana betrokken zouden kunnen zijn bij de brandstichting van de „Morro Castle". Over het aantal dooden en gewonden zijn vandaag opnieuw mededeelingen gedaan. 135 personen zouden om het ieven zijn gekomen of worden vermist. Daaronder bevinden zich 93 passagiers. Vandaag is de chef van de radiotelegrafisten van de „Morro Castle" door de commissie van onderzoek gehoord. Hij verklaarde 30 minuten na het uitbreken van den brand opdracht te hebben gekregen S.O.S.-seinen te geven. De radiohut was op dat oogenblik reeds zoodanig in rook gehuld, dat hU zijn werk gedurende 35 minuten heeft verricht met een vochtigen doek om het hoofd gewikkeld. Toen hij de hut verliet stond het geheele dek reeds in vlam men. Van belang is de mededeeling, dat on langs twee nieuwe employé's een bezwaarschrift hebben gericht aan den kapitein, waarin op merkingen werden gemaakt over de kwaliteit van het eten. Deze personen hebben geprobeerd de andere leden der bemanning er voor te wirn nen het protest te teekenen. Volgens de mededeeling van den chef-mar conist was de gezagvoerder, Wilmott. zeer on tevreden over het gedrag van deze beide lieden. Hij noemde een van hen een onruststoker en agitator, van wien ed kapitein zich bij aankomst te New-York wilde ontdoen. Woensdagmorgen en -middag is het con gres van den Nederlandschen Bond van Schil- derpatroons voortgezet. De jaarvergadering, gehouden in het Hof van Holland tot Hilversum, werd beëindigd. In de ochtendbijeenkomst had de verkiezing plaats van drie leden in het hoofdbestuur. Met groote meerderheid van stemmen werden ge kozen de heeren J. Nijhoff, te Almelo, A. Ney- boer te Middelburg en H. J. Cramer te Haar lem. Besloten werd, dat het hoofdbestuur voor het congres 1935 een keuze zal maken tussehen Zwolle en Haarlem. Vervolgens werd de behandeling van den be schrijvingsbrief hervat. Vele organisaties streven momenteel naar het instellen van een bedrijfsraad; zulks ge schiedt momenteel ook in de kringen van het schildersbedrijf. De vergadering discussieerde zeer lang over het nut van zulk een instelling. Men nam uit eindelijk het besluit een afwachtende houding aan te nemen en nog geen bepaald standpunt in te nemen. Mocht tot de instelling van zulk een Raad worden overgegaan, dan zal ook de Bond zijn medewerking verleenen. Er zal echter niet voor oprichting worden gestreefd. Wij meldden, reeds dat de vergadering eerder een besluit had genomen om in samenwerking met de andere schildersorganisaties een sanee- ringscommissie in het leven te roepen, om zoo doende de slechte toestanden in het bedrijf te bestrijden. Meerdere voorstellen werden in de vergaderin gen van Woensdag naar deze op te richten commissie verwezen, zoodat geen bepaald be sluit werd genomen. We vermelden o. m. een voorstel van de afdeeling Apeldoorn om een wettelijken arbeidsdag voor alle bedrijfsoefena- ren vast te stellen; enkele voorstellen betreffen de eigen beheer en enkele euvels, welke in het schildersbedrijf voorkomen. Eenige uren werd gedebatteerd over een voor stel van de afdeeling Apeldoorn om het uitkee- ringssysteem bij overlijden der leden, zoodanig te wijzigen, dat in den vervolge niet alleen bij ongevallen, doch in alle sterfgevallen aan de overblijvenden door den Bond een bepaald be drag wordt uitgekeerd. Men wenschte de leden te verplichten door een contributicerhooging van 5 per jaar aan het systeem mede te wer ken. Het hoofdbestuur was van meening, dat men gezien een gehouden enquête, geen verplichting voor een overbjdensfonds aan de leden kon op leggen. Men besloot nogmaals een enquête bij de le den in te stellen en een oprichting van een fonds daarvan afhankelijk te stelïen. Breedvoerig besprak de vergadering de oor zaken, die leiden en geleid hebben tot den slech ten toestand in het bedrijf. Besloten werd alle mogelijke middelen aan te vatten om den toe stand gezonder te maken. Door requesten e. d. zal de aandacht worden gevraagd van Rijk. provincie en gemeentebesturen, voor een betere methode bij het aanbesteden van schilderswer- ken. Men wenscht door gezamenlijke actie de beunhazerij bij deze aanbestedingen uit te roeien. De vergadering nam tenslotte enkele besluiten van meer internen aard. Gebouw „St. Bavo" Werkplaatspersoneel, 8 uur Proza, 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur R. K. Bevolkinsg- bureau, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door George Robert, 34 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", kwart voor 9. Rembrandt-theater: „Popje" Op het tooneel „Frankly's four Dancing Ladies", 7 en 9.15 uur. Palace: Spionnen aan het werk". Op het too- tooneel: Dumas, de Hollandsche Humorist, 7 en 9.15 uur. Luvor-Sound Theater: „Voortvluchtigen" 7 uur (doorloopende voorstelling). Gebouw „St. Bavo" Haarl. Gemend Koor, 8 uur; Alberdingk Thym, 8 uur; Bestuur Trans portarbeiders, 8 uur; Bestuur Melkhandelaren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat L Haarlem. Tel. 11671. De katholieke „Münster Zeitung" van Woens dag 12 dezer bevat het volgende bericht: J.l. Zondag vond evenals andere jaren de Kevelaersche processie vanuit M.-Gladbach plaats. De 62-jarige Mejuffrouw Hochstrasz, die sedert vijf jaar volslagen lam was, had in een autobus den tocht medegemaakt. In Kevelaer bracht men haar uit den autobus en vervoerde haar in een ziekenwagentje naar het genade- kapelletje. Zij zat daar en bad. Plotseling stond zij op en riep de vol ontzetting toeziende menig te toe, dat zij geen ziekenwagentje meer noodig had, zij kon alleen loopen! Schreiend van vreug de snikte ze het uit „Maria heeft geholpen!" De genezen vrouw schreed vreugdevol en rus tig het plein over. Begeesterd zong de ongeveer twee duizend-koppige menigte, die ooggetuige van dit wonderbare voorval was, het „Te Deum" De pastoor van Kevelaer liet onmiddellijk een onderzoek naar de genezing instellen. Deze genezing is de vijfde binnen veertien dagen. Twee weken geleden werd een kind van vier jaar, dat van de geboorte af blind was, plotseling ziende, terwijl j.l. Maandag twee lam men en een doofstomme eveneens genazen." Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie heeft vandaag in goede gezondheid.zijn, 85ston verjaar dag bereikt. In den loop van den dag werden tallooze bloemstukken en schriftelijke geluk- wenschen te zijnen huize aan het Bezuiden- hout te Den Haag bezorgd. Onder de laatste was er een van den Ned. Journalistenkring (mr. Loder is president! van het Tribunal d'honneur des journalistes internationaux). 0.m. was er ook een bloemstuk van het Permanente Hof van Internationale Justitie. De president van dat Hof, Sir Cecil Hurst en de adjunct-griffier, de heer Jorstad, (de griffier vertoeft in Genève) kwamen in den middag den krassen 85-jarige mondeling gelukwenschen. >b Hedenmorgen zijn de gebroeders Vroege uit Doorn, toen zij met hun motor op de Kerke- wijk te Veenendaal reden, over den kop ge slagen, doordat zij over een hond, die plotse ling voor het motorrijwiel kwam, reden. Jan Vroege, die op de duo zat, kreeg zeer ernstige verwondingen; hij is in vrijwel hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis te Amerongen over gebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Zijn broer Jacob Vroege, die het motorrijwiel be stuurde, bekwam slechts lichte verwondingen. De motor is ernstig beschadigd. Hedenmiddag omstreeks half één is 'n onge veer vijftien-jarig meisje, dat op den hoek van de Heerengracht en de Leidschestraat tussehen twee auto's trachtte te passeeren, door een vrachtauto gegrepen. Zij kreeg een der wielen over het hoofd en was op slag dood. En zoudt U deze kleeren (boven- zoowel als onderkleeding, schoeisel, enz.) dan aan onze Vereeniging willen afstaan' Wij kunnen alles gebruiken. Wij behoeven U er zeker niet op te wijzen, dat aan onze vereeniging in de laatste jaren een zéér groote taak gesteld wordt en dat er vooral ook op gebied van kleeding heel veel aan onze vereeniging werd en wordt gevraagd. Op het oogenblik hebben wij nog maar een kleinen voorraad en met het oog op den nade renden winter moeten wij dezen voorraad aan vullen. Ons bureau is, behalve des Zaterdags, elkeh morgen geopend van 9—12 uur en indien U geen gelegenheid mocht hebben het een en ander te bezorgen, kunt U ons bureau opbellen (13235 of 15445) of per briefkaart verwittigen in welk geval wij het zéér gaarne afhalen. Ook zolden wij bedden, beddengoed en een voudig huisraad kunnen gebruiken! Vergeet onze vereeniging vooral niet eri steunt ons. Namens het bestuur van WeWldadigheid naar Vermogen. J. DE GFAEFF, Secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2