Drukte op de Jaarbeurs lepenziekte teistert ons land HANDWERK EERE AANTAL SLACHTOFFERS STIJGT DAGELIJKS DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 De nieuwste inzendingen op radio- gebied naast aardige snufjes voor de huishouding Wat het buitenland inzond Radio-toestellen Muziek in den auto Van orgel tot luidspreker Nieuw snufje voor de keuken Plaats voor het handwerk De Duitsche afdeeling Nog andere landen doen mee CENTRALE H.L.S. Vijftien leden treden uit „AVICULTURA" Ons typisch landschapsbeeld ten doode opgeschreven? Tentoonstelling te Leeuwarden DOOR VICTOR BRIDCES „Ik kan u niet precies zeggen, wat er gebeur- Opening der Staten- Generaal Bijeenroeping der Tweede Kamer Geknoeid in de boeken In één week tweeduizend gulden opgemaakt Dr. W. A. Goddijn Benoemd tot buitengewoon hoog leeraar te Leiden Maassluis in het donker Ernstige ontploffing in het electriciteitsstation Staking te Krommenie opgeheven Mits de directie met de organisa ties wil onderhandelen FRAUDE TE ELST Ontslag van keuringsveearts Notarieel examen UIT DE STAATSCOURANT De werkloosheid Vergeleken bij vorig jaar gestegen Onderwys Den tweeden dag van de Jaarbeurs mag het bezoek zeer druk genoemd worden. Op het programma stond voor dezen dag het bezoek van den Minister van Economische Za ken, waarover wij reeds schreven. We dienen nog wat te vertellen van de uitgebreide inzen ding van Philips. De radio-toestellen zijn in vele opzichten zeer verbeterd in vergelijking met die der voor gaande series. De constructie van de onder deden is vereenvoudigd en de geheele bouw van het chassis is meer compact. Dit jaar vallen de radio-apparaten op door hun moderne en uiterst eenvoudig gehouden uitvoering in bruin notenhout. In deze uitvoe ring past het toestel zich, tegen den wand ge plaatst, gemakkelijk aan bij het overige meubi lair van een moderne woning. Het radio-toestel is dan geen sta-in-den-weg, zooals eertijds, ter wijl het toch op gepaste wijze bijdraagt tot ver hooging van de gezelligheid van het interieur. Ook de beide goedkoope tweekrings „Super inductie" toestellen 836 A en 826 A, resp. met en zonder ingebouwden luidspreker, maken geen „goedkoopen" indruk. Het driekrings „Super Inductie" toestel 736 A is een verdere ontwikkeling van het reeds in Vorige jaren bekende driekrings-type, dat een constante weergave van voortreffelijke kwali teit waarborgt. Het bevat een reeks nieuwe gou den „Miniwatt" lampen. Bij de Philips vierkrings „Super Inductie" ontvangers, de 638 A en de 640 A, werken al lerlei technische bijzonderheden mede om deze tot eerste klas ontvangapparaten te maken. Het eerste, wat bij deze toestellen opvalt is de groote Micro-Index schaal, voorzien van stationsnamen. Deze schaal is zoodanig gecon strueerd, dat hierdoor een nauwkeurige instel ling op een bepaald station mogelijk is, onver schillig of dit boven of onder in het golflengte- gebied ligt. De mogelijkheid om met een enkele handbeweging de eene schaal voor een andere te verwisselen, ondervangt alle bezwaren, die vroeger bij verandering van golflengte aan het gebruik van een stationsschaal verbonden wa ren. De 640 A is het luxe-toestel, waarbij geen moeite gespaard werd om iedere mogelijke ver betering der positieve kwaliteiten te bereiken. De Micro-Index schaal is bij dit toestel voor zien van een indicatie voor twee golfbereiken, waarvoor bij het overschakelen de kleur der verlichting verandert en de optische afctem- mings-indicator maakt het mogelijk om door middel van een schaduwband op een verlichten achtergrond zoo nauwkeurig af te stemmen, als op geen andere wijze mogelijk is. Een geheel aparte plaats in de nieuwe serie Philips toestellen neemt de „Octode-Super" 522 A in. Het is voor de eerste maal, dat Philips Radio hiermede een superheterodyne toestel uitbrengt. Vooral in het buitenland is een vraag ontstaan naar apparaten in de goedkoo- pere prijsklasse, die zeer selectief moeten zijn. tengevolge van naburige zenders van zeer groot vermogen. Een nieuwe Philips-lamp, de Octode- menglamp, maakte het nu mogelijk, om een superheterodyne te bouwen, waarbij de klas sieke nadeelen van de superhet zeer geredu ceerd zijn. Van ge radiogramofoon is een mooi geheel gemaakt. Het ontvanggedeelte bestaat uit een Octode-Super, terwijl de electrische gramofoon voorzien is van een motor met stopschakelaar, waardoor iedere willekeurige plaat geheel auto matisch wordt uitgeschakeld. Tot slot nog een radio-toestel voor een zeer sp^c'oqi doel; de autoradio 241 B. De auto-radio bestaat uit een Octode-Super, die onder het dashboard van den wagen ge monteerd wordt met een afzonderlijken, spe ciaal geconstrueerden luidspreker, die eveneens zeer weinig plaats inneemt. De afstemming en de inschakeling van het apparaat geschieden met behulp van een schakelkastje met golf- lengteschaal en wijzer, dat aan den stuurstang bevestigd kan worden. Het toestel wordt ge- Voed door de accu van den auto. Intusschen vragen we ons af of door het ge bruik van de radio in den auto het verkeers gevaar niet grooter wordt. Van de nieuwe microfoons is opmerkelijk een kleine reporter-microfoon, die aan de revers van een jas bevestigd kan worden en bedoeld is voor radio-verslaggevers, die niet op één plaats kunnen blijven staan. Tevens wijzen we op de Philips „Ciné-sonor transportable", een geluidsfilm-installatie, die gemakkelijk te vervoeren is en in enkele mi nuten opgesteld kan worden. Een serie nieuwe radio-toestellen treffen we ook aan bij de firma Ridderhof en van Dijk. Voornamelijk willen we hier wijzen op een door den Franschman Dalton uitgevonden in stallatie op luidspreker-gebied, die een combi natie is van afgestemde orgelpijpen. Erres Radio komt dit jaar met een serie Su perheterodynes, die de allerlaatste ontwikke- lingsschrede op het gebied van den toestelbouw beteekenen. Deze groote voordeelen van de su perheterodyne zijn: groote constante selectivi teit, groote gevoeligheid, volmaakte, vervor- mingsvrije automatische volumeregeling en fa- dingcompensatie. Als nadeelen vindt men meermalen genoemd: minder rustige ontvangst en fluittonen, doch zelfs den meest critischen beoordeelaar zal het niet gelukken, een fluit- toontje te ontdekken, dat ook niet bij een toe stel, gebouwd volgens een ander systeem, te hooren is. Voorts heeft Erres Radio dit jaar voor het eerst den bekrachtigden electro-dyna- mischen luidspreker, die toch superieur geble ken is aan het onbekrachtigde type, in al haar ontvangers ingevoerd. In haar dure apparaten brengt Erres Radio als eerste der Nederlandsche fabrikanten zicht bare afstemming door middel van een neon lamp en tevens een ultra-korte-golfbereik van 20—€0 meter. Dq, afdeeling Gas en Electriciteit van de N.V. Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam, bij wiq we ook de Erres-toestellen zagen, exposeert een nieuwe serie Suventa an- traciet-vulhaarden. Speciale aandacht wordt verzocht voor een nieuwe Suventa kolenhaardkachel, die zeer mooi van vorm ia Tot de vijf verschillende modellen Suventa- gaskomforen van Nederlandsch fabrikaat in moderne kleuren uitgevoerd, behoort een twee- vlam-comfoor, waarop zich in het midden een crème geëmailleerd bakje bevindt, waarin tij dens het koken vork, lepel enz. opgeborgen kunnen worden. De onderlegplaat kan, zonder dat het comfoor opgelicht wordt, tusschen de pooten worden geschoven. Het nieuwe aan dit toestel is verder, dat er een zijplaat aan beves tigd kan worden. Waar het electrisch koken hand over hand toeneemt, zal een bezoek aan den stand van de N. V. Kamper emailleerfabrieken v.h. Berk en Zoon zeker de moeite waard zijn. Hier is een serie pannen voor electrisch ko ken geëxposeerd, die zooals men weet, aan ver schillende, door de Vereeniging van Directeuren van electriciteits-bedrijven in Nederland vast gestelde eischen moeten voldoen. Als nouveauté wordt een speciale kolenkit, zakkit genaamd, geëxposeerd, welke het gebruik van kolen in papieren zakken voor de huis vrouw zeer veraangenaamt, daar door toepas sing van deze zakkit het overstorten van den papieren zak in den vulemmer wordt verme den, doordat de zak in zijn geheel in den em mer wordt geplaatst. Met voldoening constateeren we, dat we op de jaarbeurs ook een plaats voor het hand werk is ingeruimd, waarvan we een afdeeling zien op de eerste verdieping van het derde ge- Het vervaardigen van een mand kan men van het begin tot het eind volgen daar hier geregeld een arbeider mee bezig is. Er bestaat daarvoor geregeld veel belangstelling. Het is ook aardig om te zien hoeveel soorten klompen er nog zijn. Zooals men weet, neemt nu voor het eerst Duitschland officieel aan de jaarbeurs deel. Men vindt deze sectie op de derde verdieping, welke afdeeling door de fraaie inrichting en den luxueuzen opzet direct opvalt. Verschillende Duitsche fabrieken en firma's nemen in collectief verband deel. Er is veel wetenswaardigst te zien op het ge bied van machinerieën e.d. Een aardig deel van het tentoongestelde is het verkleinde model van een kraan voor het transporteeren van trein wagons. Zoowel in geschrift als in beeld krijgt men een goed idee van hetgeen Duitschland op het ge bied der techniek vermag. Van geheel anderen aard is natuurlijk de expositie van de producten der Duitsche cera- mische industrie, zooals porselein en aardewerk. Fraaie voorwerpen zijn op dit gebied hier te be zichtigen. Uitgebreid is de serie speelgoederen, waaron der zeer opvallen de kunstvolle poppen van Kathe Kruse. Belangrijk is ook de Italiaansche afdeeling op de tweede verdieping, waar men vooral veel kunstvoorwerpen aan treft. Het bekende Italiaansche aardewerk is ruim schoots aanwezig, doch ook op het gebied van plastiek is veel aardigs te zien. Alles staat er wel zeer bont door elkaar en lang niet alles ver dient den naam van kunst, maar daar tusschen door vallen toch zeer sierlijke en fijne voor werpen op. Op deze verdieping is ook Polen vertegenwoor digd, terwijl we tenslotte de aandacht vestigen op Oostenrijk, dat weer op de vierde verdieping is met artikelen, waarover we vroeger reeds meerdere malen schreven en op Zuid-Afrika, dat op de eerste verdieping is gehuisvest. Hier vinden we voornamelijk fruit. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben vijftien der voornaamste lederfabrikanten uit Waalwijk, Dongen, Gilzen-Rije, Loon op Zand, Tilburg en Breda officieel tegen 1 Januari 1935 hun ontsla gingediend als lid van de Centrale H. L. S. De Kon. Ned. Ver. „Avicultura" zal op 18, 19 en 20 Januari 1935 haar 49ste internatio nale tentoonstelling houden in de zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage. Medewerking verleenen verschillende groote speciaal-clubs, o.a. de Ned. Leghomclub, terwijl een groote zangwedstrijd wordt georganiseerd voor kana ries, de eerste sedert 1929. Het is alsof de pest over Nederland gaat en alle iepen, de boomen die voor een groot deel het landschapsbeeld van Nederland beheer- schen ,even met zijn bruine hand aanraakt om ze dan aan hun lot over te laten en met zeker heid te laten sterven. Want een mogelijkheid lom een door ziekte aangetasten boom te gene zen bestaat er helaas niet. Is de boom eenmaal patiënt, dan volgt de dood onherroepelijk. Zeker, de geleerden weten wat er aan de hand is, en het waren juist Nederlandsche ge leerden die het proces tot in de finesses hebben blootgelegd. Het was Omstreeks 1919 dat de eerste geval len zich voordeden in ons land als gevolg van de besmetting uit andere landen, voornamelijk België. Als gevolg van den oorlog werden n.l. duizenden iepen ontworteld en afgerukt, zon der dat men in staat was het hout en de schors op te ruimen waar de zwam Graphium ulmi nu welig kon tieren en verspreid worden door de iepensprintkevers. Juist in die rottende boomen woekert de zwtam en legt de kever zijn larven. Rustig ligt de larf in de poppenwieg, welke omgeven is door de zwam en niet zoodra komt de kever met zijn behoornde kop te voorschijn of hij neemt een dosis van de smetstof mee naar de jonge nog niet aangetaste boomen, begint zich door de schors te knagen en brengt in de hout- vaten een gomafscheiding, met als gevolg een verstopping van de houtvaten. De beruchte bruine kring ontstaat en bij eenigszins groote verdamping is voldoende toevoer van sappen niet meer mogelijk en volgt de dood. Van 1920 af woekert dit kwaad nu reeds in ons land en het aantal slachtoffers stijgt bij den dag. In 1920 bestond de beplanting in Rot terdam uit 80 pCt. iepenboomen. In 1932 was reeds 50 pCt. dood. In Utrecht vielen in het zelfde tijdperk 57 pCt. Tot omstreeks 1930 was Leeuwarden neg ver schoond gebleven, maar in 1934, dus in vier jaar tijd bedroeg het aantal hier ook reeds 14 pCt. van de 3500 boomen. Het is bekend genoeg, en degenen die den elf en dertig tocht hebben gemaakt, weten het zeker heel goed, dat de iep een zeer belangrijke factor is in het Friesche landschap. Wie herin nert zich niet de rustieke boerderijen beschermd door een gordel van iepen, wie kent niet die schilderachtige kerkjes en torentjes schuil gaand in een omlijsting van groene iepen? En ook de fraaiste lanen, straten en wegen zijn omzoomd met iepen. Te meer is het daarom te betreuren dat de iepenziekte, die tot dusver in Friesland slechts weinig slachtoffers had gemaakt, zich daar in de laatste jaren zoo sterk heeft uitgebreid. Het Comité ter bestudeering en bestrijding van de Iepenziekte heeft nu om de bevolking zoo volledig mogelijk in te lichten over deze ziekte een tentoonstelling georganiseerd te Leeuwarden van 12—14 September. Bij een rondgang langs het tentoongestelde aanschouwen we bij den ingang een jongen boom, boven reeds geheel dood, terwijl de stam met inspanning van alle krachten nieuw" hout tracht te maken om uit den doodelijken greep te ontkomen. Het is een treurig beeld van de geschiedenis die zich in de lachende natuur af speelt. Verder zien we van het Staatsboschbeheer, het Friesch genootschap en de gemeenten Leeuwarden, Franeker, Bolsward, Sneek en IJlst een collectie fraaie foto's waarop helaas 72 Ik was in het begin zoo verbaasd, dat ik niet geloof, iets uit mjjaelve te hebben kunnen doen, maar zij was zoo kalm en rustig, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. En onder het spreken door hielp zij mij mijn kleeren uit trekken en toen ik de hare moest aandoen, had zij mij zooveel moed ingesproken, dat ik in 't geheel niet bevreesd meer was. En terwijl zij mijn haar opbond en de pruik vasthechtte, vroeg zij mij een en ander waarom ik met den Count Engelsch sprak ik had dit steeds gedaan hoe ik mij gewoonlijk tegenover hem gedroeg, als hij in de kamer kwam en al dergelijke dingen meer. Ik trachtte haar zooveel mogelijk over alles in te lichten en u kunt zich niet voorstellen, hoe be grijpelijk zij was. Zij leerde mij loopen als een geestelijke en hoe ik moest gaan zitten en hoe weinig ik moest spreken en toen zij zich zelf had verkleed en het haar precies als het mijne had opgemaakt, geleek zij zoo precies op mij, dat ik bijna niet kon gelooven, dat ik het zelf niet was Aangezien wij den Count Saint Anna elk oogen- blik konden terugverwachten, schoof zij de knip van de deur en vertelde mij zoo vlug mo gelijk, wat ik moest doen, als hij binnen kwam. Zij beval mij, dat wat er ook gebeuren mocht, ik niet moest antwoorden als hij tegen mij zou spreken, doch slechts knikken of hoofdschud den en het overige aan haar overlaten. Toen wij hem op de trap hoorden aankomen, ging zij kalm op den stoel zitten, welke ik ge regeld gebruikte en liet mij naast haar gaan staan met mijn rug naar de deur." Isabel zweeg eenige oogenblikken alsof de her innering aan het spannende van dat oogenblik nog haar geest beheerschte. ,,'t Zou mij duizend pond waard geweest zijn, als ik er bij tegenwoordig had kunnen zijn", ver klaarde Tony spijtig. „Dat moet het interessant ste oogenblik van de geheele geschiedenis ge weest zijn." „Ik zou het voor niets ter wereld een tweede maal willen meemaken", verklaarde Isabel met een lichte huivering. „Het was alsof ik op den rand van een afschuwelijkën afgrond stond, waarin ik elk oogenblik kon worden neerge- smakt." Wederom zweeg zij even. bouw. Daar zijn de smedenpatroons, klompen makers en mandenmakers onder auspiciën van den Nijverheidsdienst uit Delft aanwezig. de", vervolgde zij. „Ik was te opgewonden, om mij van alles rekenschap te geven. Ik weet, dat hij eerst tegen mij begon te spreken en dat Mol- No. 15 ly hem in de rede viel en hem iets zei, dat zy zich veel gelukkiger gevoelde en nu niet meer tegen het huwelijk opzag. Ik herinner mij, dat zij haar zakdoek tegen haar oogen drukte, alsof zij geweend had en dat de Count zeer voldaan scheen en haar gemoedelijk op de schouder klopte. Vervolgens, nog voor ik wist, wat er èigenlijk was gebeurd, liepen wij reeds samen de trap af. Ik hoorde hem wel spreken, maar wat hij zei, drong niet tot mij door, omdat ik, toen wij den overloop afkwamen plotseling Tony en mr. Dale in de hal zag staan; dat maakte mij geheel van streek. Ik moest al mijn zelfbeheersching aan wenden, om de trap niet af te vliegen." „Nu, van dat alles was niets aan je te be merken", zei Tony, „ik heb nooit ingetogener vicaris gezien." „Ik geloof, dat ik van opwinding dood gebleven zou zijn", verklaarde lady Jocelyn vriendelijk. „Het is verwonderlijk, dat je zulke sterke zenu wen hebt." „Alles ging zoo vlug", zei Isabel, „dat ik geen gelegenheid had iets verkeerd te doen. Ik stapte onmiddelijk in de auto en het volgend oogenblik De Tweede Kamer is in vergadering bijeen geroepen op Dinsdag 18 September, te kwart over drie. Aan de orde is aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1935 en opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap. Woensdag stond voor de rechtbank te Leeuwar den terecht de 33-jarige K. H., vroeger boek houder bij de gemeentewerken te Leeuwardera- deel. Verd. heeft ongeveer 6800 verduisterd. Twee jaar lang had hij geknoeid in de boe ken en toen de gemeente-ontvanger argwaan begon te krijgen en een onderzoek naar de boe ken wilde instellen, is verdachte met een be drag van tweeduizend gulden uitgeweken naar Amsterdam. Daar heeft hij het geld in een week tijds opgemaakt en zich vervolgens bij de po litie te Huizum aangemeld. Verd. bekende het hem ten laste gelegde. De Officie rvan Justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar. Hij laakte hierbij zeer de houding van verd.'s onmiddellijken chef, den gemeente-architect van Leeuwarderadeel. Mr. Ramer pleitte een gedeeltelijk voorwaar delijke straf. Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onder wijs te geven in de pharmagrafie, galenische pharmacie en receptuur dr. W. A. Goddijn, thans conservator bij het Rijkslaboratorium te Leiden. Wilhelmus Antonius Goddijn werd den 9en April 1884 te Leiden geboren en volgde na de lagere school te hebben doorloopen de H.B.S. te Gouda. In 1909 legde hij met goed gevolg te Leiden het practisch apothekers-examen af, en werd hij benoemd tot assistent aan 's Rijks Herbarium daar ter stede. Daarna volgde de benoeming tot tijdelijk con servator, waarna hij in 1914 een vaste aanstel ling als zoodanig kreeg. Na het aftreden van dr. Goedhart was hij gedurende de jaren 1932—1933 tijdelijk directeur van 's Rijks Herbarium en tijdelijk lector in de systematische botaniek. In 1926 promoveerde de heer Goddijn tot doc- al te duidelijk is te zien hoe zeer fraaie lanen reeds zijn aangetast. Voorts zijn hier twee kaarten opgehangen, waarop is aangegeven welke provincies, gemeenten en waterschappen hulp verleenen aan het comité ter bestrijding van de ziekte, en waaruit heel duidelijk blijkt dat Friesland en Groningen een heel slecht figuur slaan. Friesland heeft slechts enkele ge meenten (12 pCt.) die bijdragen. De andere kaart laat zien dat de ziekte woedt in alle lan den waar eertijds Karei den Groote zijn heer- schersstaf zwaaide. Van het Phytopathologisch Laboratorium „Willie Commelin Scholten" te Baam zagen we verschillende stukken hout van door de iepenziekte aangetaste boomen. Duidelijk is de bruine verkleuring van het jonge hout als ge volg van de aantasting waar te nemen. Daar naast zien we de zwam Graphium ulmi, ge kweekt op zeer verschillende voedingsbodems, wtaarbij op interessante wijze aan het licht komt hoe hier drie vormen zijn aan te toonen. Het Laboratorium voor Entomologie te Wa- geningen laat ons de overbrenger van de ziekte zien, n.l. den grooten en den kleinen Iepen- spintkever en ook op welke wijze precies de be smetting ontstaat. Tenslotte geeft de tentoonstelling een over zicht van verschillende soorten iepen die meer of minder vatbaar zijn. Vele proeven zijn reeds genomen met min of meer succes. De tijd van experimenteeren is echter nog te kort geweest om reeds zekere resultaten te hebben. Echter staat wel reeds vast dat alle Amerikaansche soorten zeer vatbaar zijn, terwijl enkele Aziati sche soorten niet-gevoelig zijn. Men koestert echter nog de hoop onder de zaailingen van den gewonen Europeeschen veld-iep exemplaren te vinden die ook niet gevoelig zijn en die den tegenwoordigen Hollandschen iep zal kunnen vervangen, waarmede het vraagstuk van de iepenziekte feitelijk zou zijn opgelost. Vooralsnog geldt echter als eenige bestrijding bij zieke iepen onmiddellijke rooiing en ver nietiging van de schors. Dit is niet zoo kostbaar als het wel lijkt, omdat het hout, ook van aan getaste iepen, een behoorlijke waarde vertegen woordigt, omdat het buitengewoon geschikt is voor de wagenmakerij, carosseriebouw, borstel werk, stoelen, klompen, enz., zooals uit de in zendingen wel bleek. De eenige raad dien 't comité geeft bij aan getaste iepen is kappen en opruimen met vooral den nadruk „opruimen", omdat anders de voe dingsbodem, zooals de practijk tot groote schade heeft geleerd, nog niet is verdwenen. reden wij in volle vaart weg. Van af dat oogen blik scheen alle leed geleden." „En hoe was het met den terugrit en dat ge vecht op het strand?" vroeg lady Jocelym „Kom Tony, vertel. Ik sta er op alles te hooren." Tony vervolgde het verhaal. Nauwelijks had hij dit beëindigd of er werd op de deur geklopt en bijna tegelijkertijd verscheen Ellen op den drempel. „Mylady, daar is mr. Henry Conway." „Henry!" herhaalde Tony. „Wat grappig! Hij ontbreekt er nog maar aan om het spel compleet te rriciksn „Och hemel", riep zij. „Ik heb heelemaal ver geten te zeggen, dat ik hem wachtende was. Hij heeft vanmorgen vroeg opgebeld en de boodshcap gegeven, dat hij zou komen. Ik vermoed, dat hij nieuwsgierig is, waar je bent gebleven, Tony." „Ik weet zelf nauwelijks waar ik ben," zei Tony, „maar het zal mij genoegen verschaffen, hem 'alle mogelijke inlichtingen te geven." Hij stond op. „Bovendien," voegde hij er bij, „is het een mooie gelegenheid hem aan Isabel voor t0 stellen „Is het je ernst?" vroeg Guy. „Wil je hem werkelijk te woord staan?" „Natuurlijk," antwoordde Tony. „Ik vind, dat iedereen zoo spoedig mogelijk met zijn nieuwe familieleden kennis behoort te maken." tor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Kweekproeven met éénjarige fauna van Hioscyamus niger". In 1927 maakte dr. Goddijn een exploratiereis met dr. Lotsy door Zuid-Afrika. Woensdagmiddag is in het electriciteitsstation te Maassluis een olieschakelaar uit ekaar ge sprongen. De ontploffing was zoo hevig, dat de deur onder luid geknal opensprong. De schade is tamelijk groot. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Tengevolge van de ontploffing zat Maassluis zonder stroom. In den loop van den avond zou getracht worden hierin te voorzien. Naar wij vernemen hebben Woensdagmiddag de stakers bij de Vereenigde Blikfabrieken te Krommenie besloten met ingang van heden aan het werk te gaan, op de voorwaarde, dat de directie met de vakorganisaties zal onderhan delen, als de arbeiders het werk hervat zullen hebben. In verband met onregelmatigheden bij den vleeschkeuringsdienst te Eist hebben B. en W. dier gemeente thans voorgesteld om aan een keuringsveearts niet eervol ontslag te ver leenen. DEN HAAG. Geslaagd voor deel H: A. C. J. M. Ploegmakers, Oss. Bij K. B. zijn benoemd bij de artillerie, tot kapitein bij zijn tegenw. regiment, de eerste- luitenant jhr. F. H. M. Michiels van Kesse- nich, van het le Reg. veldart.; bij het reserve- personeel der landmacht, bij de artillerie, tot res. kapitein bij hun tegenw. reg. of korps, de res. eerste luits.: ir. J. M. J. W. Oostwoud Wijdenes, van het 6e reg. veldart., J. P. Damme, van het reg. kustart., L. E. J. van Kuyk, van het 5e reg. veldart., M. J. van Eyck, van het 5e reg. veldart., W. A. van Wijlen, van het 7e reg. veldart., C. Koning, van het 8ste reg. veldart., S. Roodenburg, van het 2e reg. veld art., G. J. Olsman, van het 7e regim. veldar tillerie, dr. J. A. van den Andel, van het korps luchtdoelart., ir. W. Kropholler, van het korps luchtdoelart., E. W. A. Staring, van het korps luchtdoelart., J. Aten, van het 2e reg. veldart., G. J. Beerthuis, van het 4e reg. veldart., A. L. Bouvy, van het 7e reg. veldart., A. M. van Gellicum, van het 4e reg. veldart., A. Porce- lijn, van het korps luchtdoelart., T. de Jong, van het reg. motorart. J. Crocq, van het le reg. veldart., P. L. Walraven van het 7e reg. veld art., W. F. de Jong, van het 3e reg. veldart., ir. H. Giesbers, van het le reg. veldart., H. O. van Rijswijk, van het korps luchtdoelart., J. Mulder, van het 8e reg. veldart., E. J. W. Easton, van het 2e reg. veldart., H. L. Blank- stein, van het 2e reg. veldart, ir. H. A. Schijfsma, van het le reg. motorart, H. Bos- scher, van het 5e reg. veldart, A. C. de Bruyn, van het reg. motorart, J. F. C. B. Cleton, van het 3e reg. veldart, mr. T. F. Raedt, van het 8e reg. veldart, mr. D. N. Breukelaar, van het 4e reg. veldart., P. J. Bomers, van het le reg. veldart., N. T. H. F. Sterrenburg, van het 8e reg. veldart, dr. M. de Vries, van het reg. mo torart, J. Foppes, van het reg. motorar., A. G. van Nes, van het 6e reg. veldart., J. L. Jansen, van het 2e reg. veldart., H. G. Broekman, van het reg. motorart, H. Oortman Gerüngs, van het 6e reg. veld-art, C. van Willigen, van het 4e reg. veldart., E. Tissot, van het 8e reg. veld art., D. W. Smits, van het 4e reg. veldart., H. G. L. Konings, van het le reg. veldart., W. D. Monsma, van het 2e reg. veldart, J. F. van den Brink, van het 5e reg. veldart, Mr. J. Snoep, van het korps pontonniers en torpe- disten, A. D. Vink, van het reg. kustart, G. J. Koolhaas, van het reg. kustart. M. Droge, van het 7e reg. veldart, L. van der Laag, van het korps luchtdoelart, C. van Rij, van het 4e reg. veldart, P. A. W. van der Wolf van het reg. kustart, F. Poel, van het 7e erg. veldart. Ir. H. A. D. Gravendeel, van het reg. motorart, jhr. dr. A. A. D. Berg, van het 6e reg. veld art, dr. F. F. de Bruijn, van het le reg. veld art, mr. C. W. Insinger, van het le reg. veld art, H. G. Smit, van het reg. motorart, G. H. Schaap, van het korps luchtdoelart, H. J. Bouman, van het korps pontonniers en torpe- disten, H. Ballot, van het 8e reg. veldart, C. G. Aafjes, van het 2e reg. veldart, ir. J. Lu cas, van het 6e reg. veldart, H. N. van Exter, van het 5e reg. veldart, A. E. J. Hellingman, van het 4e reg. veldart, J. G. Spruit, van het le reg. veldart, J. A. Paul, van het 6e reg. veldart, G. van Oostrum, van het le reg. veldart, dr. G. C. Labouchère van het 3e reg. veldart, H. Dijkstra, van het 5e reg. veldart. „Zeer goed," zei lady Jocelyn. „Laat njijnheer binnenkomen, Ellen." Daarna wendde zij zich tot Tony. „Ga je hem alles vertellen?" „Natuurlijk niet," zei Tony. „Wij moeten het verleden van Isabel als een absoluut geheim onder ons bewaren. Ik heb daarvoor mijn woord aan Da Freitas verpand." „Maar je weet, hoe Henry is," wierp Guy hem tegen. „Hij zal je tamelijk scherp uit- hooren." „Nu, als hij dat doet," zei Tony, „moeten wij als bekwame zeelieden er om heen zeilen." Voor Guy hierop nog iets kon zeggen, kwa men er voetstappen de trap op en het volgen de oogenblik werd Henry binnen gelaten. Toen hij zag wie daar waren, bleef hij met een gelaat, dat de hoogste verrassing verried, op den drempel staan. „Jij hier?" riep hij Tony toe. „Wel, wel, ik loop al vier en twintig uur heel Londen af, om je te zoeken." „Een prachtige lichaamsbeweging voor je," lachte Tony. „Ik wenschte, dat je niet, zoo maar zonder achterlating van adres, verdween," verklaarde Henry eenigszins gekrenkt. „Ik had een be langrijke zaak met je te bespreken." Hii nam de hand van Isabel en hielp haar Bij 1062 organen der openbare arbeids! e- middeling stonden op 25 Augustus in totaal 324.574 werkzoekenden ingeschreven. Op 11 Augustus 1934 bedroeg het aantal in geschrevenen 317.673. Het aantal ingeschreven werkzoekenden wijst vergeleken met het overeenkomstig tijdstip /an het vorig jaar een stijging met rond 18.000 aan. N. Korswagen, idem, A. M. Schaap, van het Korps Luchtdoelart, J. Broekhuyzen, van het 6e reg. veldart, J. H. M Wenneker, van het le reg. veldart.; bij de Schoolcompagnie van den motor- dienst: de res. eerste luit. mr. J. G. A. van Geldorp Meddens, van die schoolcomp.; bij de Luchtvaartafd.: de res. eerste luit. F. C. van Gijen, vlieger van de luchtvaartafd.; tot res. kapitein voor spec, diensten: bij den staf van het wapen de res. luits. voor spec, diensten ir. A. J. Ingen Housz, ir. K. Brack- mann en ir. L. Troost, allen van dien staf, be stemd voor de Art. inr.; bij het 2e Reg. veldart. de res. luits. voor spec, diensten C. Noltes en H. G. van Doom, beiden van dat reg.; aan den luit. t. z. le kl. J. E. A. Post Uiter- weer is vergunning verleend tot het aanne men der onderscheiding van Ridder 2e klase der Orde van maritieme verdiensten van Span je, hem geschonken door den President der Spaansche Republiek aan M. G. Wagenaar Hummelinck te Loos duinen is verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eere-teeken van officier der orde van het Legioen van Eer van Frankyk. Bij K.B. zijn benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Groningen mr. A. T. Vos, advocaat en procureur te Appingedam, en mr. J. Bolt, advocaat en procureur te Gro ningen. Bij K.B. is aan mevr. M. J. A. Sark, geboren Schim van der Loeff, op haar verzoek, met in gang van 1 October 1934 eervol ontslag verleend uit hare betrekking van secretaris van den Voogdijraad te Assen. Bij beschikking van den minister van Finan ciën, is de inspecteur der directe belastingen, enz, 'F. L Wethmar, ter subinspectie der invoer rechten en accijnzen te Den Helder, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerechten en accijnzen te Zaandam, aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen te Den Helder. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der directe belastingen enz. J. M. Muller verplaatst van het kantoor Uitgeest naar het kantoor Buitenpost. Bij beschikking van den minister van Finan ciën is de ontvanger der registratie en domeinen G. J. Koevoet verplaatst van het kantoor Olde- berkoop naar het kantoor Dockum. Bij K.B. is aan den heer C. P. van Diest, vroe ger te Harlingen, thans te Hoek van Holland op zijn verzoek te rekenen van 20 Augustus 1934 eervol ontslag verleend als onder-inspec teur van den havenarbeid; Bij K.B. zijn wederom benoemd in tijdelijken dienst aan de R.HBS. te Winterswijk tot leerares mej. G. K. J. Vergeer en mej. A. C. G. Weeder en tot leeraar dr. W. F. Andriessen; is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de R.HBB. te Drachten G. Edema, thans tij delijk leeraar aldaar; is benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R.H3B. te Steenwijk B. J. Krijgsman, wonende te Zwolle; is aan H. Kerremans wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag verleend als leeraar aan de RHB.S. te Tilburg; zijn benoemd aan de RH3.S. te Helmond tot leeraar in vasten dienst F. W. Nanning, thans tijdelijk leeraar en wederom tot leerares in tij delijken dienst mej. M. Wolfson; is wederom benoemd tot leerares in tijdelijken dienst aan de RH.BB. te Zierikzee mevr. A. M. BassKloet; zijn benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de RH.BB. te Sappemeer dr. H. C. Germs, E. Stol en G. H. Streurman, met ingang van 16 Februari 1935 dr. P. J. van Herwerden, allen thans tijdelijk als zoodanig werkzaam; zijn wederom benoemd in tijdelijken dienst aan de R.HH.S. te Middelhamis tot leeraar G. H. Hoogenboom en tot leerares mej. D. P. A. Hentschel; zijn wederom benoemd in tijdelijken dienst aan de RHH.S. te Assen tot leerares mej. J. Kloppenborg en tot leeraar A. J. van Gelder, J. de Bruyn en K. W. Suers; is benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de RH3.S. te Assen M. Schoonderwoerd, wonende te Dordrecht; is wederom benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R.HB.S. te Almelo H. J. J. Govers. Bij K.B. zijn wederom benoemd aan de R. H. B. S. te Warffum: tot leerares in tijdelijken dienst mej. E. L. Kuiper en tot leeraar in tijdelijken dienst 'F. C. Bruggeman. Bij K.B. is benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R.HBB. te Middelburg, J. H. Kla- renbeek, wonende te Middelburg. Bij KB. is wederom benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de RHB.S. te Roermond J. A. Héberlé. Bij KB. is benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de RHB.S. te Zierikzee E. M. F. Kools, wonende te Amsterdam. is benoemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan den R.HBB. te Deventer: dr. H. J. den Hertog, wonende te Amsterdam; is wederom benoemd tot leerares in tijdelij ken dienst aan de RHB.S. te Steenwijk, mej. S. M. Verhagen. van de sofa opstaan. „Ik ben bezig geweest mij te verloven." Een oogenblik stond Henry hem stom van verbazing aan te staren." „Is het werkelijk waar?" stamelde hij. „Ik bou het wel denken," antwoordde Tony vrooüjk. „Laat ik je aan Isabel voorstellen. Dit is mijn neef Henry, Isabel. Ik weet vooruit reeds, dat jelui bijzonder met elkaar zult sym- pathiseeren." Met buitengewone inspanning slaagde Henry, er in, zijn verrassing te boven te komen. „Neemt u mij niet kwalijk," zei hij met een zeer behoorlijke buiging voor Isabel. „Tony ver raste mij zoo plotseling, dat ik bijna niet wist, wat ik zei." Hij keerde zich om en zei tegen lady Jocelyn en Guy: „Hoe komt het, dat u mij daar niets van verteld heeft?" „Wij hebben het ook pas tien minuten ge leden gehoord," zei lady Jocelyn sussend. „Je weet, Tony doet alles op zijn eigen ongineele rfianier." Henry's blikken dwaalden weer terug naar Isabel en rustten eenige oogenblikken met be wondering op haar doch een glimpje achter docht flitste er wel doorheen. .Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3