Opnieuw verhaal van steun 'sekt gij Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" 1 voor 75.000gezinnen Laatste Nieuws Haarlems tram gereorganiseerd Rusland en de Volkenbond De intern, wapen handel DOOR AUTOBUSSEN VERVANGEN minifliiimmminiiiiiiinmniiiiiiiiiniiMiiiufui iiuiiiiiiiiuiiiiiiiiuuiuiuiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiins DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 liiiiiiiiiimmmuiuiniiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiuiminminiiiniiinnnining GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DE MOTIE-KLEIN AAN VAARD De raadscommissie van bijstand voor Maatschappelijk Hulp betoon wenschte men met 334 stemmen te hooren Langademig slot Handel en ondersteunden Verbreeding Raaks Uitbreidingsplan-Noord Verkoop grond Liduinaschool Woningbouw Auto-verlichting Allerhande DE REORGANISATIE VAN HET STATIONSPLEIN Geldig of niet? Lodewijk van Deysselstraat Mededeeling van den com missaris van politie DE HEER POSTHUMUS GEMEENTERAADSLID Wapenuitvoer naar Turkije door chef van den generalen staf begunstigd De „B^tara Bajoe" terecht ENGELSCHE VOETBAL WEDSTRIJDEN Engelsche en Schotsche League OP ZOEK NAAR GOUD De werkzaamheden bij de Lutine Waar veel trambedrijven in finan- cieele moeilijkheden zijn, stond men te Haarlem slechts voor een technisch probleem Bussen zijn duurder Een technische oorzaak Wat men bereiken wil Het voordeel van „de bus" De tarieven „Het Geneefsche instituut gaat met rassche schreden naar den ondergang" Vaticaan koestert geen illusies Diplomatenontvangst bij Hitier Alfonso over het leger in Italië Een geducht oorlogsinstrument" ONRUST IN ONZE OOST De rampok-terreur gedeeltelijk politieke actie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In de voortgezette vergadering van den ge meenteraad werd de discussie over verhaal van steun voortgezet. De heer OVERSTEEGEN (C.P.) stelde voor het debat over de voorstellen Klein en Joosten te steken, opdat B. en W. in de volgende ver gadering prae-advies zullen uitbrengen. Dit voorstel werd met 25—11 stemmen ver worpen. Wethouder v. LIEMT (R.K.) waarschuwdei den raad nogmaals over te gaan tot het vast stellen van normen, in het belang van de men- schen zelf. De heer KUIPERS (R.K.) verklaarde te stem men vóór het voorstel-Klein, als hij de zeker heid heeft, dat soepelheid betracht zal worden. In stemming kwam dan het voorstel-v. Kessel overgenomen door de communisten (verhaal al leen toe te passen op personen die meer dan f 2000.inkomen hebben). Dit voorstel werd met 279 stemmen ver worpen. Het voorstel-Joosten (verhaal op onderhouds plichtigen te beperken tot bepaalde inkomen- grens) werd verworpen met 2313 stemmen. Het voorstel-Klein (niet tot verhaal op ge- steunden en alimentatieplichtigen over te gaan, alvorens de raadscommissie van bijstand voor Maatschappelijk Hulpbetoon gehoord te heb ben) werd met 33—4 stemmen aangenomen. De heer Peper diende indertijd een motie in, waarin hij als zijn oordeel te kennen gaf, dat niemand tegen zijn zin gedwongen kan worden handel te gaan drijven. B. en W. adviseeren thans deze motie niet aan te nemen, na ingewonnen adviezen. Nadat de heer PEPER zich tegen het adres van B. en W. verzet had. schaarde zich de heer v. KESSEL (R.K.) aan zijn zijde. Spr. noemde de gevolgde methode volkomen onjuist. Men moet niet meenen, dat men van iemand af is, wanneer men hem gedwongen handel laat drij ven. Deze methode kost de gemeente méér geld. Spr. was van meening, dat de dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon niet precies doet, wat de wethouder in den raad steeds toezegt. Er komen veel te veel menschen op het vlot van den handel, straks gaat het heele gevaarte naar den kelder. De heer JOOSTEN (S.D.) zou het onjuist vinden, dat menschen, die geen handel willen drijven, toch de straat op moeten. Maar er zijn geen feiten genoemd, daarom zou spr. een lijst willen hebben van de menschen wien handels- geld is verstrekt. Wethouder v. LIEMT (R.K.) verklaarde, dat alleen handelsgeld wordt gegeven aan bona fide handelaren in een bepaald artikel. Er wordt maar niet raak geld verstrekt. Spr. vroeg de heeren Peper en v. Kessel bewijzen, zooals hij al eerder gedaan heeft. Het advies van B. en W. werd aanvaard met 30 tegen 5 stemmen. Ten einde de Raaks te verbreeden, stellen B. en W. voor de perceelen 24b, 26 en 26 rood per 1 Augustus 1934 terug te nemen uit het Gem. Woningbedrijf tegen een bedrag van ƒ1570.60. Genoemde perceelen zullen gesloopt worden en de afbraak zal verkocht worden. Aldus besloten. B. en W. stellen voor het uitbreidingsplan Vogelenbuurt te Haarlem-Noord ondanks de in gediende bezwaarschriften vast te stellen. Aldus besloten. B. en W. stellen voor te besluiten aan A. P. Winnubst, alhier, tegen den prijs van ƒ15. per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de zuidzijde van de Van Nesstraat, hoek Mars straat, groot pLm. 1225 M2.; aan D. A. Appelboom, alhier, tegen den prijs van 16 per M2. in koop af te staan, grond, ge legen aan de westzijde van het Planetenplein, groot circa 1250 M2.; aan G. Deegens, alhier, tegen den prijs van 11.50 per M2. in koop af te staan grond, ge legen aan de noordzijde van de Pleiadenstraat, hoek Steenbokstraat, groot circa 714 M2. Aan het bestuur der Geref. Kerk een strook grond aan de Spaamrijkstraat hoek Rechthuis straat voor f 6500. aan v. d. Eist een strook grond aan den Rijks straatweg. Aldus besloten. B. en W. stellen voor een bedrag van 667 be schikbaar te stellen voor leermiddelen 6e leer jaar St. Liduinaschool, Overtonstraat. Aldus besloten. De reeds gepubliceerde vergoedingen aan Bij zondere Scholen werden toegekend. B. en W. stellen voor aan de Woningbouw vereniging „St. Bavo" alhier een voorschot te verleenen groot hoogstens ƒ62.400, voor den bouw van 26 ééngezins-arbeiderswoningen op een aan de gemeente in eigendom toebehoorend en aan genoemde vereeniging in erfpacht uit te geven terrein, gelegen ten zuiden van de Zomer- vaart. Dit complex is te beschouwen als een comple teering van het thans in aanbouw zijnde wo ningblok van dezelfde vereeniging, waarvoor door den Raad 30 Augustus 1933 een bouwvoor- schot is verleend. De heer MEYERS (S. D. A. P.) dient een motie in, waarin de raad uitspreekt dat het door B. en W. van „St. Bavo" gevraagde per centage van 5 pCt. te hoog is en B. en W. uit- noodigt bij het te zijner tijd uitgifte doen vaa erfpachtgrond het rentepercentage op 4.5 pCt. te bepalen en met dit percentage reke ning te houden bij het goedkeuren van den wekelijkschen huurprijs. De heer PEPER (C. P.) kant zich ook scherp tegen het door B. en W. gevraagde renteper centage en dient eveneens een motie in. De heer CASTRICUM (R. K.) herinnert reeds aan de vroeger in den Raad gedane ver klaring, dat de huurprijs in overeenstemming met de draagkracht der bevolking moet zijn. Spr. acht «daarom het rentepercentage te hoog en juicht de ingediende motie toe. Wethouder GERRITSZ (S. D. A. P.) verde digt uitvoerig het voorstel van B. en W. Het bouwkapitaal wordt door het Rijk beschikbaar gesteld en daarom moet het rentepercentage ook overeenkomstig het rijkspercentage zijn. De bouwkosten houden verband met het wo- woningtype en de woningen moeten een be paalde grootte hebben. Het hier vastgestelde woningtype maakt het rentepercentage van 5 pet. noodzakelijk. De motieMeijers wordt in handen van B. en W. voor prae-advies gesteld. Aan de orde kwam het voorstel tot nadere vaststelling van de verkeersvoorschriften in verband met de wijziging in het motor- en rijwielreglement. De heer mr. BIJVOET (R. K.) wijst op de mededeeling van den commissaris van politie waarin deze zegt dat inzake de verlichting van stilstaande auto's des avonds en des nachts in de binnenstad zeer soepel zal wor den opgetreden. Spr. juicht die soepelheid toe, maar acht het toch niet juist dat die soepel heid aan den betrokken bewaker wordt over gelaten. Dat zou wel eens tot onbillijkheden kunnen leiden. Spr. zou het daarom beter vin den als vastgesteld werd dat stilstaande auto's in de binnenstad des avonds en des nachts niet verlicht behoeven te zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. inderdaad van plan zijn om dit vast te stel len. Aan den commissaris van politie is in de ze zaak ambtshalve een advies gevraagd. De definitieve beslissing berust echter bij B. en W. en niet bij den commissaris, zoodat deze de mededeeling inzake het soepel optreden bij niet verlichte stilstaande auto's, niet had mo gen doen. De Commissaris van Politie denkt wel dat hij een autoriteit is, maar B. en W. zullen be palen of de motorrijtuigen des avonds verlicht moeten zijn of niet. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Voor woonwagens werd het daartoe ingerichte terrein aan den Oudenweg, voor woonschepen de Oostersingel en het Noorder Buitenspaarne aan gewezen. Besloten werd over het huurjaar 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935 aan den huurder van de voormalige Buiten-societeit van „Trou moet Blijcken" in den Hout tot een bedrag van 750.kwijtschelding van betaling van huur penningen te verleenen. De heer CASTRICUM (R.K.) kan het voor stel niet steunen. De verlaging van huur schept een onbillijkheid tegenover andere caféhouders wier huur zoo maar niet wordt verlaagd. Wethouder GERRITSZ (S.D.A.P.) zegt, dat de betrokken huurder groote herstellingen aan het gebouw heeft doen aanbrengen, die eigen lijk door de gemeente hadden betaald moeten worden. Daarom is het voorstel van B. en W. zeer billijk. Het voorstel van B. en W. wordt met 298 stemmen aangenomen. Een wijziging werd gebracht in de verorde ning heffing en invordering rechten gebruik Openbaar Slachthuis en voor keuring van vleesch en vee. De afdeelingen werden getrokken voor de behandeling van de gemeente-begrooting. Na een langdurige besloten zitting, waarin eenige bezwaarschriften inzake straatbelasting en precariorechten behandeld werden, werd de aguc: PLANT SO STATIONEERENDE TAXI» OVERKAPT GEDEELTE RACKtCRING PACT. AUTOMOBIELEN BROCKWAy- AUTOBUSSEN <0- AUTOBUSSEN N.Z-W-TDAMrM'J. O STATIONSPLEIN BOZEN STBAAJ TOBTC TOURfNGCAlÖ EA.J.J.BCUNE5 Een teekening van het Stationsplein, zooals het na de reorganisatie worden zal. Men ziet dat ieder vervoermiddel een spe ciale plaats heeft gekregen: de tram over de geheele lengte van het plein, waarbij de rails in het midden van het plein op een trottoir komen te liggen; de taxi's onder de stations-overkapping, de autobussen aan weerszijden van een trottoir voor deze overkappingen de parkeerende auto's in een geheel van den (geasphalteerden) rijweg afgesloten inham van het trottoir vóór de rijwielstalling, naast den stationsuitgang. Onder het viaduct aan den Jansweg komt dubbel spoor, terwijl onder het viaduct aan den Kruisweg de rails vervallen. Het trottoir wordt aan den stationskant van dit viaduct verlengd met een stuk, dat de begrenzing vormt van den inham voor de parkeerende auto's. De peperbus voor de rijwielstalling moet verplaatst wor den. Men merke voorts op, dat er verbindingsrails zijn gelegd van het spoor op den Jansweg naar dat op het Stationsplein (waar het eindpunt van de tram LeidenHaarlem v.v. komt), en dat ook de bocht van de tramrails van het Stationsplein naar den Kruisweg veranderd wordt. vergadering heropend en benoemd tot hoofd van school No. 13 (Haarlemmerliedestraat) de heer J. Machielsen te Amsterdam en tot tijdel. leeraar in de lich. oefening aan het Gymnasium voor den cursus 19341935 de heer D. Ph. Im mer, alhier. De benoeming van de leden van de Commis sies voor Bijstand werd uitgesteld. Bij de stemming over de benoeming van een hoofd van school No. 13 deed zich de eigen aardige omstandigheid voor dat No. 1 van de voordracht van B. en W., de heer J. Machielsen, 17 stemmen kreeg en No. 2, de heer H. C. Th. Heilen te Heemstede, 18 stemmen, terwijl één stem zoodanig was dat men niet wist of ze blan co of ten gunste van den heer Machielsen was, Er werd toen lang en breed en heftig over ge discussieerd hoe men de stem moest opvatten. De heer mr. Bijvoet stelde zelfs voor om daar over in een volgende vergadering te beslissen. Later stelde de heer Bijvoet voor om ten slotte maar in 'deze vergadering over de al of niet- geldigheid te stemmen. De heer Groenendaal had ondertusschen het voorstel geopperd een nieuwe stemming te houden, dan kon degene, die zijn stem zoo onduidelijk had uitgebracht, thans definitief de persoon aanwijzen die hij wilde. Tenslotte werd z. h.s. besloten de stem geldig te verklaren, en dusmoest opnieuw over de benoeming gestemd worden! Deze stem ming had tot resultaat dat de heer Machielsen met2o tegen 16 stemmen benoemd werd. Eenige van de 19 tegenstemmers bij de eerste stemming bleken zich dus bekeerd te hebben! De vragen van den heer Groenendaal werden uitgesteld en tenslotte stelde de voorzitter na mens B. en W. voor een nader te bepalen plein of straat naar Lodewijk van Deyssel (H. J. L. Alberdingk Thijm) te noemen als huldeblijk op diens zeventigsten verjaardag op 22 September as. Dit voorstel werd onder applaus aangeno men, waarna de vergadering werd gesloten. De Commissaris v. Politie, de heer Tenckinck, verzoekt ons naar aanleiding van de door den burgemeester in de raadszitting van gisteren middag gemaakte aanmerking op zijn beleid betreffende het onverlicht laten van motorrij tuigen in zijn gemeente, dat hij met verlof is en dat het heele geval buiten hem om behan deld is. De burgemeester aldus de commissaris moet zich dus vergissen, als hij spreekt over „den commissaris van politie". De heer Tenckinck stelt zich voor het geval met den burgemeester te bespreken, als hij Maandag zijn werkzaamheden weder zal hebben hervat. Wij hebben reeds gemeld dat de heer S. R. Posthumus, de opvolger van den heer De Kadt in den Haarlemschen gemeenteraad overleg zou plegen met zijn mede-bestuursleden van den Ned. Bond van Onderwijzers waarvan hij ge salarieerd voorzitter is over de vraag of hij de benoeming tot gemeenteraadslid van Haar lem zou aanvaarden, ondanks 't wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld 't raadslidmaatschap onvereenigbaar te verklaren met 't gesalarieerd bestuurdersschap van een bond van overheids personeel. Dit overleg is thans afgeloopen en heeft tot resultaat dat de heer Posthumus de benoeming tot raadslid aanvaardt. Eindelijk is dan de va cature-De Kadt vervuld! WASHINGTON, 12 Sept. Uit de verdere ver- hooren voor de commissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie is gebleken, dat gebruik werd gemaakt van leger-vliegers en dat de industrie haar vliegtuigtypen in het Verre Oosten en in Europa liet demonstreeren. Eenige jaren geleden zou zelfs geprobeerd zijn van het ministerie van Oorlog toestemming te krijgen een Amerikaansch vliegkampschip voor dit doel naar Zuid-Amerika te zenden om het hoofd te bieden aan de Britsche concurrentie. Toen bij het verhoor verder werd verklaard, dat de chef van den generalen staf, Glas Ar thur, tijdens het bezoek aan Turkije in 1932 Amerikaansche wapenuitvoeren naar Turkije heeft begunstigd, riep de voorzitter der com missie, senator Nye, uit: Het lijkt wel alsof het ministerie van Oorlog en Marine door de re geering werd betaald om verkoopsorganisaties voor particuliere ondernemingen te vormen. Reuter bericht uit Londen, dat het 16 tons kotterjachtje „Batara Bajoe", waarover onge rustheid bestond, te Dover is aangekomen. Voor de tweede afdeeling der Engelsche League werden Woensdag de volgende wedstrij den gespeeld: Manchester UnitedBolton Wanderers 03 New-Castle United—Blackpool 41 Schotsche League: AirdreioniêinsDundee 0—3 Dunfermline AthleticAyr United 12 Hamilton AcademicalsAberdeen 61 Heart of Midlothian—Albion Rovers 40 Partick ThistleMotherwell 11 Queen of the SouthSt. Johnstone 02 De werkzaamheden bij de „Lutine" hebben een vlot verloop. Woensdagavond heeft de to ren bijna den kleilaag bereikt, waaronder de „Lutine" zich bevindt, zoodat men spoedig met de opruimingswerkzaamheden hoopt te kun nen beginnen en op de plaats kan komen, waar men denkt, dat het goud zich zal be vinden. Te Haarlem is j.l. Donderdag een ingrijpende reorganisatie van het plaatselijk verkeersapparaat door gevoerd alle trams met uitzon dering van die naar Schoten zijn opgeheven en door buslijnen ver vangen. Zulk een gebeurtenis is natuurlijk aller eerst van locaal belang en de nieuwe verkeers middelen vormen dan ook het gesprek van den dag in de Spaamestad. Barricades op het Stationsplen, waar men bezig is de oude rails op te breken, doen ook den vreemdeling kond van de nieuwe wegen die het trambedrijf is gaan bewandelen. Maar het feit dat een maatschappij in een voorname stad een zoo ingrijpende wijziging in haar bedrijf gaat aanbrengen, is ook van be lang buiten de stad zelf. Immers er is wel haast geen gemeente in ons land waar de tram zoo zij al met zulk een instelling ge zegend is niet een vraagstuk uitmaakt. In Haarlem was het trambedrijf nog financieel gezond: de exploitatie door een particuliere maatschappij want daar is de N. Z. H. T. M. mee gelijk te stellen, al is zij een dochter maatschappij van de Ned. Spoorwegen had het bedrijf voor tekorten als in de groote steden aan de orde van den dag zijn, behoed. Men kon aan de Haarlemsche tram nimmer den lof toezwaaien dat zij de langzaamste was, als in Amsterdam, of de duurste met haar ta rieven, zooals te 's-Grayenhage, of dat zij fabelachtige tekorten kon produceeren als de Rotterdamsche gemeentetram. De burgerijen van andere plaatsen voelen veel meer de moeilijkheden van het tram vraagstuk aan den lijve dan de Haarlemsche, Deze komen voor een groot deel hieruit voort, dat de Overheid alleen dan met succes een bedrijf kan exploiteeren, wanneer concurren tie door particulieren, in welken vorm dan ook is uitgesloten. Zoo leveren de gas- en electriciteitsbedrijven in de groote gemeenten nog respectabele winstcijfers op, doch dit is alleen maar mogelijk doordat de gemeente-be drijven van niemand mededinging te duchten hebben en dus de tarieven zoo hoog als ze maar willen als regel veel te hoog voor onzen dalenden levensstandaard kunnen vaststel len. Maar de tram is nu eenmaal niet het eenige middel voor personenvervoer in de stad. Zij heeft de concurrentie te verduren: le van particuliere autobus-ondernemingen; 2 e van eigen vervoermiddelen der burgers: particuliere auto's, motoren, fietsen en wat dies meer zij. De eerste categorie kunnen de gemeentebe sturen desnoods door een verordening uitscha kelen, en waar zij zelf geïnteresseerd zijn bij de uitkomsten van de tram, hebben zij aan de autobusondernemers dan ook trouw het leven zuur gemaakt. Maar men kan een enkel burger nu eenmaal moeilijk verbieden er zelf een auto of fiets op na te houden of, wanneer zijn geld hem meer waard is dan zijn tijdte gaan loopen. Zoo zijn de openbare vervoermiddelen voor het meerendeel noodlijdend geworden en het vraagstuk, hoe daarin verandering te bren gen, is in de meeste gevallen brandend actueel, omdat het van grooten invloed is op de zwaar te van den last dien de „gemeente-ezel" naar Vader Vondels woord te dragen heeft. Het is geen tekort op de exploitatiereke ning dat de directie der N.Z.H.T.M. tot deze reorganisatie deed besluiten. De Haarlemsche maatschappij, die tevens de tramlijn Amster damHaarlemZandvoort exploiteert, is een der beste tramwegbedrijven in ons land. Maar men stond voor een groote technische moei lijkheid. Een deel van het tramwegnet (de lij nen Haarlem-Bloemendaal, Haarlem-Schoten) liep op smalspoor, z. g. meterspoor. Het Haar lemsche stadsnet echter bestaat uit normaal- spoor. Dat leverde nogal moeilijkheden op wanneer men verbindingen op elkaar wilde doen aansluiten. Oorspronkelijk was men daar om van plan geweest, alle lijnen te normali- seeren. Maar behalve dat dit om technische redenen onuitvoerbaar was niet alleen de spoor breedte, maar ook het voltage der motoren was op de onderscheiden lijnen verschillend zouden de kosten daarvan ook buitensporig hoog zijn. Toen heeft men de exploitatie van trolleybussen overwogen: een gedeelte van het gemeentebestuur heeft eenige jaren geleden nog een studiereis naar Groningen onderno men, waar deze vervoermiddelen een van de publieke vermakelijkheden uitmaken. Ze heb ben vele nadeelen: onophoudelijk springen de trolleys van den draad af en dat geeft telkens weer eenigen tijd oponthoud, maar zij hebben het voordeel van een groote vervoerscapaciteit. Hoe het zij, ook hier hebben de bezwaren het zwaarst gewogen en de trolleybussen hebben nimmer hun intrede in de Spaamestad' ge maakt. Zoo heeft men tenslotte de knoop door gehakt en doodeenvoudig autobussen laten rij den in plaats van trams. Deze wijziging is vorige week doorgevoerd. Hoe het publiek de nieuwe regeling zal waar- deeren, zal de ondervinding moeten leeren. Op het oogenblik doet het conservatief als al tijd nog niet veel anders dan mopperen over het nieuwe en ongewone waaraan het zich moet aanpassen. Maar dat zegt natuurlijk niets ten nadeele van de reorganisatie. Intusschen is het wel interesant, te vernemen wat de maatschappij zelf van de hervorming verwacht, en dit is ook voor andere plaatsen van belang als actueele illustratie van het alge meen-geldende vraagstuk: „tram of bus?" Daarom hebben wij dezer dagen een onder houd gehad met een der hoofdambtenaren van de N.Z.H.T.M. Als voornaamste resultaat hoopt men te ver krijgen, zoo vertelde deze autoriteit ons, een betere service voor het publiek. Daardoor hoopt men dat het reizigersvervoer zal toenemen en de ontvangsten zullen stijgen. Want een directe bezuiniging zal zeker niet het gevolg zijn van de invoering van autobusen. Integendeel is de exploitatie van deze vervoermiddelen duurder dan die van trams: een autobus gebruikt per dag gemiddeld 120 liter benzine en ook het on derhoud kost meer. Deze meerdere kosten hoopt men voor een deel te ondervangen door het in gebruik nemen van diesel-autobussen, waarvan er thans 6 in gebruik en 3 in aanmaak zijn. De ze zijn wel duurder in aanschaffingskosten, doch geven een besparing op het brandstofverbruik van niet minder; dan 80 pCt. Maar het groote voordeel van de niet-aan- rails-gebonden vervoermiddelen is, dat zij „soe peler" in het verkeer zijn en daarom kunnen komen op plaatsen waarheen men bezwaarlijk een tramlijn zou kunnen aanleggen. Zoo is de lijn naar Bloemendaal, aan weerszijden verlengd zoodat ze nu loopt van de Groote Markt te Haarlem tot in het dorp Bloemendaal. Daarbij komt dat de rijsnelheid nu ook opgevoerd kon worden, iets wat ook ongetwijfeld de populari teit van de nieuwe vervoermiddelen zal ver- hoogen. Een nadeel van autobussen is dat zij bij lange na niet die hoeveelheden reizigers kunnen verwerken waartoe trams in staat zijn. Daar door zal het nieuwe systeem op z.g. spitsuren het hard te verduren hebben en vormt b.v. de verbinding Zandvoort-Zeeweg-Overveen-Haar- lem, waarop in den zomer een geweldig aantal reizigers vervoerd moet worden, een zwak punt in het lijnennet. De hoogere exploitatiekosten van de autobus sen hebben nog tot eenige andere gevolgen ge leid. Zoo wordt de frequentie op de verschil lende lijnen verminderd. Kwam er vroeger al thans in theorie om de 6 a 1% minuut een tram, thans zal men op de volgende bus 10 mi nuten moeten wachten. Ook is het tarief minder soepel geworden in dien zin, dat op de buslijnen de z.g. pasjes, re tourtjes tegen verminderden prijs, vervallen zijn. Dit lijkt ons ook een zeer zwak punt van de regeling, omdat vooral in dezen tijd de prijzen zoo zwaar wegen. Men mag vreezen dat iemand, die vroeger voor 15 cent heen en weer ging, thans zal weigeren tweemaal 10 cent te betalen en één keer zal gaan loopen, als hij tenminste geen fiets koopt en heelemaal niet meer tramt. "Wat voor de maatschappij een vermindering van inkomsten ten gevolge zal hebben. Trouwens zijn tram- en autobustarieven toch doorgaans een puzzle voor hen die ze moeten vaststellen. Men moet van te voren gissen, hoe het publiek op een bepaalden maatregel zal rea- geeren, en dat is altijd hoogst dubieus. Zoo stelt de reorganisatie van een plaatselijk trambedrijf weer een aantal problemen aan de orde, waarmee menige tramdirectie, hetzij deze particulier of gemeentelijk is, te vergeefs wor stelt. Met belangstelling zal men dan ook buiten Haarlem het experiment volgen. Want zeer ze ker zijn daaruit gegevens te putten waarmee de trambedrijven in andere plaatsen hun voor deel kunnen doen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Sept.: In Vaticaansche kringen volgt men zonder illusies de ingewikkelde procédé's van Ruslands intrede in den Volkenbond. De „Reichspost" heeft dezer dagen uit Rome gemeld, dat de H. Stoel sympathie zou betoo- nen voor de opvattingen van sommige Volken bondsleden, die meenen, dat Ruslands intrede zal bijdragen tot een erkenning van de normen der Europeesche beschaving door de Sovjet. In werkelijkheid koestert men in het Vaticaan geenerlei illusies omtrent het moreele of cul- tureele effect dat het Volkenbondslidmaatschap op de Sovjet-regeering zal hebben. De houding van den Volkenbond beteekent voor het Vaticaan een teleurstelling, in zooverre men omtrent den geest van het Geneefsche in stituut nog illusies kon koesteren. De Christelijke invloeden in den Volkenbond, steeds zwak, hebben het voor den laatsten tijd afgelegd tegen de magonnieke, liberale en an dere invloeden, die daar overheerschen. De „Avvenire d'Italia", die deze nederlaag constateert, schrijft hedenavond in een blijkbaar geïnspireerde noot: „Het Geneefsche instituut betaalt heden de rekening van zijn vitium originis. Verrezen op den gebrekkigen grondslag van een humanita- risme zonder God heeft het zijn theoretische formuleeringen immer aangepast aan de behoef te van het oogenblik, totdat het nu onder zijn leden de Sovjet Unie opneemt, die de brutale ontkenning van eiken vorm van humane be schaving is, gaat de Volkenbond nu met rassche schreden naar den droeven ondergang, wijl hij het gewillig werktuig wordt van particulier be lang." BERLIJN, 12 Sept. In het presidentspaleis vond heden de groote ontvangst plaats van alle in Berlijn geaccrediteerde buitenlandsche ge zantschappen door Adolf Hitler. Duizenden menschen waren samengestroomd om de aan komst en het vertrek der diplomaten in grand gala gade te slaan. Van het bordes woei een reusachtige hakenkruisvlag. In den tuin stond een versterkt wachtcommando van de Rijks- weer opgesteld, om de noodige eerbewijzen te brengen. Bij de aankomst der ambassadeurs en van den nuntius Mgr. Orsenigo werden boven dien de trommels geroerd. Ex-koning Alfonso van Spanje, die op het oogenblik te Salco Maggiore (Noord-Italië) ver toeft, onthulde aan een Reuter-correspondent, dat hij in de critieke dagen na den moord op Bondskanselier Dollfuss aan de grens van Italië en Oostenrijk had vertoefd en de concentratie van Italiaansche troepen had gadegeslagen. Ik ben onder den indruk gekomen, aldus ver klaarde Alfonso, van de snelheid, waarmee de divisies de hun aangewezen stellingen bereikten. Ik heb de Italiaansche troepen gezien, nadat zij lange, vermoeiende marschen hadden ge maakt en ik stond verbaasd over hun prachtige lichamelijke gesteldheid en hun geestdrift. De uitstekend uitgeruste soldaten laten zien, dat zij tot een athletisch superieure generatie behooren. De officieren zijn een dagelijkscri voorbeeld van militaire voortreffelijkheid. De offensieve en defensieve wapenen zijn modern en doelmatig. Het Italiaansche leger vormt een geducht oorlogsinstrument. SOERABAJA, 12 Sept. (Aneta) Naar het „Soer. Handelsblad" meldt, is het gebleken, das de rampok-terreur in de omgeving van Mage- tan voor een gedeelte een soort politieke actie blijkt te zijn, welke wordt uitgebuit tegen den Regent van Magetan. Deze wilde nX, m ver band met de slechte tijden, de bevolking er toe leiden om minder slametans en andere feesten te houden. Verder is gebleken, dat in het beruchte dis trict Goranggareng hoogstens vijf dessahoofden en dessabesturen zijn, die als loyaal kunnen worden aangemerkt. De rest is corrupt en heult met het gespuis, dat de rarnpek-partijen drijft. Deze corrupte Inheemsche bestuurders voeren tegen de bewakingsdiensten en vervolgings maatregelen van de veldpolitie contrn-spion- nage uit. SEMARANG, 12 Sept. (Aneta) De veldpolitie te Magetan arresteerde 25 rampokkers, waardoor bewijsmateriaal werd opgeleverd voor negen rampokzaken. De situatie laat zich thans iets gunstiger aanzien. MADIOEN, 12 Sept. (Aneta) De Gouverneur van Oost-Java dirigeerde nogmaals 20 man veldpolitie naar Madioen ter versterking van de bewaking aldaar. In den loop van de volgende week zal de Gouverneur te Madioen besprekingen voeren over de bestrijding van den ramjpok-terreur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4