IN EN OM HAARLEM HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 WAT ZEGT MEN NU De missiewedstrijd te Hoorn tandarts bedenkt het telkens weer... ookuit zijwegen komt verkeer. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 Uit den Gemeenteraad Italiaansche Kunst Telegram aan Z.H. Exc. Mgr. Aengenent FRANS HALSMUSEUM Gebeurtenissen in 1933 BLOEI VAN STOOPS BAD Het 2000ste diploma uitgereikt Interlocaal telefoneeren INSTITUUT Plaatje met 1 Kunsttand f 3.— Iedere tand meerf 1-75 Porcelein of Zilvervulling f 3, Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f IS. Spreekuren ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinsdag, Woensdag Donderdag 7—9 uur en BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch Amerikaansch en HET M. O. EN DE VERANDE RENDE MAATSCHAPPIJ Tentoonstelling in de H. B. S. A. De opening Excursie H. K. W. In het Stedelijk Museum te Amsterdam TTff Demi-finale HaarlemUtrecht op 30 September a.s. HAARL. R. K. DAMBOND De damclub T. E. P. Haarl. R. K. Damgenootschap De R. K. Damclub „Ontspanning" ■miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimic BUllIllUIIIIIIIIIIIIIIlllllllllIlllllIlllUIIIIIIllllllllllllIlllllIIIlllIIIIIIIIIIIIIIlllIIIIlllllllllIIIllllllllllllllllllllIllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllR Er was een tijd, dat de behandeling van de „ingekomen stukken" in de raadsvergaderingen nooit goed tot haar recht kwam. De mededee- lingen werden bij den aanvang der zitting door den gemeente-secretaris in een vliegend tempo voorgelezen en ook het meest attente raadslid slaagde er niet in, aan de weet te komen wat er was voorgelezen, voordat hij ze den volgen den dag zag afgedrukt in de krant. Dat er op die manier weinig, te weinig aandacht werd geschonken aan soms voor de betrokkenen vooral belangrijke verzoeken, reclames en appèls van Haarlemsche ingezetenen, laat zich begrijpen. Van een beslissing van B. en W. kan een belanghebbende in den regel in beroep ko men by den Raad en velen, die zich door B. en W. verongelijkt achten, stellen op die instantie hun laatste hoop. Niet zelden laten zij hun re quest door een advocaat opstellen, geven veel geld daarvoor uit en niet zelden drongen hun bezwaren zelfs niet tot de raadsleden door. Die manier van behandeling was niet goed.' Wij durven ook wel veronderstellen, dat er in den loop der jaren een of andere ondeugende wet houder is geweest, die de lyst „ingekomen stuk ken" wel eens gebruikt heeft om een voorstel letje, dat misschien niet veel om het lijf had, maar waar hy toch maar liever geen discussie over wilde laten ontbranden, er door te slee pen. Eenige malen is door raadsleden over dezen gang van zaken geklaagd en gevraagd om een intensiever behandeling van de „ingekomen stukken". Die is er nu gekomen. De raadsleden krygen de stukken niet alleen reeds een paar dagen voor de zitting thuis gestuurd, maar ze worden zelfs tegelijkertijd gepubliceerd in de dagbladen, zoodat een belanghebbende die ziet dat er door B. en W. een voor hem ongunstig advies is uitgebracht, nog even de aandacht van een of ander raadslid daarop kan vestigen. Het gevolg is geworden, dat wij tegenwoordig de eerste paar uur van elke raadszitting aan de behandeling der ingekomen stukken vastzit ten. Dat is overdrijving naar den anderen kant. Want te weinig aandacht voor ingekomen adres sen is niet goed, maar te veel is zeker niet beter. De openbare discussie moet beperkt blyven tot het hoogst noodzakelijke. Gisteren was er een debat, dat wel aantoonde, dat de raad op een gevaarlijk pad is. Er was iemand, die er zich over beklaagde, dat hij van het gemeentebestuur een bepaalde woning niet in huur had gekre gen. Door verschillende raadsleden werd er meer dan een half uur over gepraat en de debatten eindigden met een motie (die maar door twee of drie' raadsleden werd gesteund) waarbij B. en W. werden uitgenoodigd om adressant alsnog aan een woning te helpen. Het kan ons onver schillig laten of adressant terecht of ten on rechte klaagde, maar wel zyn wij er van over tuigd, dat raadsleden in zoo'n geval meer be reiken met een onderhoud binnenskamers met den betrokken wethouder dan nu met een open bare discussie. Het is te hopen, dat de raadsvergaderingen geen nieuwe agenda er by krijgen door de „in gekomen stukken en mededeelingen." De voorzitter voegde een hartelijk dank woordje toe aan het eervol ontslag, dat de raad verleende aan den heer dr. J. van Konijnenburg als directeur van den gemeentelijken genees kundigen dienst. De raad onderstreepte die at tentie met een verdiend applaus. De heer van Konijnenburg gaat heen, omdat hij den pen sioengerechtigden leeftijd bereikt heeft. Hij is 16 jaar in Haarlem werkzaam geweest, onder moeilijke omstandigheden. Niet alleen heeft hij alle narigheden meegemaakt, welke het orga- niseeren van een geheel nieuwen dienst maar met zich mede kan brengen, maar de tijdsom standigheden waren ook nog oorzaak, dat alles niet zóó vlot liep als hij wel wenschte. Hy heeft nochtans veel en nuttig werk voor de gemeente gedaan en het zal hem genoegen doen te zien, dat dit door het gemeentebestuur wordt gewaardeerd. Verder kregen wy nog eens een herhaling van de discussies, die in de vorige raadsverga dering gehouden zijn over het verhaal van steun, welke genoten wordt door crisiswerkloo- zen. De motie-Myers, die dit verhaal afkeurde, bleef toen door het staken van stemmen onaf- gehandeld. Er moest nu wéér over gestemd wor den. Het resultaat was, dat zij werd verworpen met 20 tegen 16 stemmen. De tegenstanders van verhaal lieten 't er echter niet bij zitten en vrcjegen heropening der discussies welke zy kregen. Het slot was, dat 'n motie van den heer Klein werd aangenomen, waarbij B. en W. worden uit genoodigd geen verhaal toe te passen, alvorens de raadscommissie van bijstand voor Maatschap pelijk Hulpbetoon daaromtrent gehoord is. Alle andere motie werden verworpen. Wethouder van Liemt had er nog eens den nadruk op gelegd, dat het in hoofdzaak ging om eenige gevallen, waarin het onbillijk zou zijn tegenover anderen het verhaal niet toe te passen. Een motie-Peper vroeg, dat Maatsch. Hulpbetoon zal ophou den met het geven van handelsgeld aan onder steunden. Hij kwam er tegen op, dat menschen tegen hun zin gedwongen worden, handel te gaan drijven. De heer van Kessel zag in dat ge ven van handelsgeld een gevaar voor de bona fide handelaren. De heer van Liemt ontkende, dat er ook maar eenige reden was om te klagen. Hij vroeg om feiten. Zijn betoog was klaarblij kelijk zoo klemmend, dat de motie-Peper maar enkele stemmen verwierf. Bij het voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de woningbouwvereniging „St. Bavo" voor het bouwen van 26 woningen, stelde de heer Meijers voor, dat het gemeentebestuur den grond in erfpacht zal geven tegen een ca non gebaseerd op een rente van 41/2 pCt.. B. en W. hadden een basis van 5 pCt. voorgesteld. De heeren Peper en Castricum vielen hem bij en hij had het voorloopig succes, dat B. en W. op zijn voorstel preadvies zullen uitbrengen. Het betoog van den heer Meijer, dat de gemeen te thans geld leent tegen 4 pCt. en dat het daarom niet aangaat aan anderen een rente van 5 pCt. te berekenen was wel klemmend, maar geldt ook voor die erfpachtsgronden, welke reeds vroeger op een basis van 5 pCt. en nog veel hoogere rente zijn uitgegeven. Het is te hopen, dat B. en W. het erfpachtvraagstuk eens in zijn geheel zullen bestudeeren. Er zijn hier eenige onbillijkheden goed te maken. Bij het voorstel van B. en W. om aan hun col lege de bevoegdheid te verleenen tot het tref fen van de noodige verkeersmaatregelen, in ver band met de wijziging van de motor- en rij- wielwet, maakte de heer Bijvoet zich ongerust over een interview, dat in een der plaatselijke bladen is verschenen, waarin de Haarlemsche politie een soepeler toepassing van de verorde ning beloofde. De heer Bijvoet zag liever de be oordeeling of er in een bepaald geval proces verbaal moet worden opgemaakt niet over gelaten aan de ordebewakers, maar wensch te omschreven te zien wat mag en wat niet. De burgemeester verzekerde den heer Bijvoet, dat B. en W. het volkomen met hem eens zijn. Hij voegde er aan toe: „De commissaris van poli tie denkt wel, dat hij een autoriteit is, maar dat is niet het geval en B. en W. zullen zelf uit maken hoe het verlichten van auto's in Haar lem moet geschieden." Deze scherpe terecht wijzing wekte niet weinig verbazing onder de raadsleden, maar dit kon toch niet verhinderen, dat de voorzitter een instemmend applaus in ontvangst had te nemen. Voor den commissaris van politie is de reprimande van den burge meester zeer onaangenaam, daar, naar hij ons mededeelde, het heele geval zich heeft afge speeld tijdens zijn verlof. Hij heeft geen enkele mededeeling aan een krant gedaan. Naar wij vernemen, is de burgemeester van meening, dat, als de publicatie geschied is bui ten voorkennis van den commissaris, deze er zijn personeel dan maar op moet wijzen dat der gelijke beschikkingen buiten B. en W. om met te pas komen. Intusschen hebben wij het gevoel, dat in de raadszitting van gisterenmiddag voor de raads leden de publicatie niet de hoofdzaak was, maar wel de scherpe uitdrukking van den burgemees ter dat de commissaris van politie geen auto riteit is. Hij bedoelde natuurlijk: geen autoriteit bij het vaststellen van verordeningen. Na een langdurige geheime zitting deelde de voorzitter mede, dat het gemeentebestuur zal voorstellen een straat of plein te noemen naar Lodewijk van Deijssel, onzen bekenden stad genoot, die op 20 September a.s. zyn 70sten verjaardag zal vieren. Aan het verslag van den toestand van het Frans Halsmuseum der gemeente Haarlem over het jaar 1933, is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar zijn het museum ver scheidene schenkingen ten deel gevallen, terwijl het voorts nog enkele kunstwerken in bruik leen mocht ontvangen. Het portret van dr. Frederik van Eeden, ver vaardigd door den schilder Jacobus van Looy hetwelk reeds in 1932 eigendom der Gemeente Haarlem werd, doch nog tijdelijk aan mevr. de wed. dr. F. van Eeden in bruikleen werd afge staan, is in 1933 in het museum geplaatst. Voorts werd het schilderij van Frans Hals „De Smokkelaar" door de fa. D. Katz te Dieren weder opgevraagd; de pogingen om dit prach tige werk voor het museum te verwerven, zijn niet geslaagd, wat zeer te betreuren valt. Verschillende tentoonstellingen werden in de expositiezaal van het museum gehouden. De uitgaven bedroegen in totaal 23.739.08, en de inkomsten ƒ2792.31. De lijst van aanwinsten en verliezen vermeldt als geschenken o. a. van den directeur van Openbare Werken te Haarlem een gevelsteen van 1774, afkomstig van de Groote Houtpoort. Aan het museum werd in bruikleen gegeven o. a. het schilderij van Pieter Jansz. Saenre- dam Gezicht op het Stadhuis te Haarlem vooi de verbouwing van 1630, en het olieverfschil derij van Joannes Petrus van Horstik: „Noord- Hollandsche bruiloft". De groote schuttersroer- trom werd van 14 tot 16 Januari uitgeleend aan de Haarl. Orkest-Vereeniging. In het afgeloopen jaar werden wederom twee portretten van Jean Fournier, welke in het Stadhuis hangen, in het museum gerestaureerd. Het museum werd bezocht door 14.996 be- zoekesr: 8386 betalenden en 6610 niet-betalen- den. Bij deze opgave zijn uitsluitend de mu seumbezoekers vermeld, niet zij, die de tentoon stellingen bezochten, welke in de expositiezaal van het museum gehouden werden. De Bauer- tentoonstelling werd door ruim 400 personen bezocht; de tentoonstelling van den Kennemer Fotokring door omstreeks 250. De Willem de Zw.ijgertentoonstelling door meer dan 1481 en de crisis-tentoonstelling door ongeveer 900 per sonen. De 57-jarige heer J. M. Westendorp Sr., die heden in Stoop's Bad zyn diploma als geoefend zwemmer behaalde, was de 2000ste aan wien dit diploma werd uitgereikt. Hanneke Schoenmaker, die op 5-jarigen leef tijd den 4den November 1931 als 1000ste haar diploma behaalde, bood den kranigen ouden heer bloemen aan. Met ingang van 4 September wordt het aan tal rechtstreeksche telefoonleidingen voor in- terlocale gesprekken van Haarlem naar Am sterdam uitgebreid tot 40, van Haarlem naar Den Haag 13, van Haarlem naar Utrecht tot 8 en van Haarlem naar Rotterdam tot 12. HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies f 1.50 Zaterdags van 9—12 uur. Mondonderzoek kosteloos if.li «Ml. isW. I.tririn-V n- Op het veemarktterrein ie Utrecht is W oensdag en vee- en paardententoonstel- ling gehouden, welke door verschillende hooggeplaatste autoriteiten bezichtigd werd. V.l.n.r.: minister Steenberghe; jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. Comm. der Koningin en mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht Georganiseerd door verschillende samenwer kende vereenigingen wordt in de Aula van de H.B.S. A, Zylvest hoek Raaks, van 15 tot en met 21 September a.s. een tentoonstelling ge houden betreffende „Het Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs en de Veranderende Maatschappij Deze tentoonstelling omvat de volgende af- deelingen: Algemeene oriënteering, leidende gedachten, feiten, cijfers en enquêtes (Histori sche, psychologische en statistische gegevens, Toelating leergang, Eindexamen, Opleiding leeraar, Ouaervereenigingen, Richtlijnen, Wen- schen deskundigen)Inzendingen van scholen en personen (leerplannen, huiswerk, leermidde len, gemeenschapsleven in de school, inzen dingen uit het buitenland). Dit gedeelte is bijeengebracht door het Museum voor Ouders en Opvoeders te Rotterdam; ten slotte inzen dingen van speciale scholen(Dalton-onderwijs, Montesorri, Lyceum, inzendingen van verschil lende scholen voor VI. O. en V. H. O.). Tijdens de tentoonstelling worden iederen avond onderwijskundige films vertoond in de tentoonstellingszaal om half 9. Donderdag 20 September des avonds om kwart over acht uur in de H. B. S. lezing van ir. W. F. de Groot, uit Den Haag, over het onderwerp: „De Wet en de vernieuwing van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs." De tentoonstelling is geopend alle werk dagen van half 3 tot 5 uur en des avonds van half 8 tot half 10 uur. Het eere-comité bestaat uit de heeren: C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burge meester van Haarlem; A. G. Boes, wethouder van onderwijs; mr. A. Bruch, oud-wethouder van onderwijs; W. Roodenburg, oud-wethouder van onderwijs en dr. S. Elzinga, inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs in de 4e inspectie. Het comité van aanbeveling bestaat uit de volgende personen: dr. C. Spoelder, rector Sted. Gymnasium; dr. J. J. v. d. Hoek, directeur H. B. S. b, ir. M. Voorzanger, directeur H. B. S. a, dr. W. v. d. Berg, directeur H. B. S„ dr. A. de Vletter, rector Kennemer Lyceum te Over- veen, dr. J. v. d. Eist, rector Christelijk Ly ceum, de Zeereerwaarde Zeergel. pater drs. N Th. Vlaar O.E.S.A., rector R.K. Lyceum, de Eerw. Zuster Germania, directrice R. K. Mid delbare Meisjesschool, de dames C. M. Burger, directrice Gem. Middelb. School voor Meisjes; J. J. M. Steijns, directrice van de Middelb. Meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal, en J. Berdenis van Berlekom, oud-directrice Mid delb. School voor Meisjes en ir. J. A. Spruyt, directeur Ryks H. B. S. te Velsen. De opening van de tentoonstelling zal op Vrijdag 14 September, des avonds om 8 uur geschieden door den heer A. G. Boes, wethou der van Onderwijs. Dr. S. Elzinga, inspecteur van het Gymna siaal en Middelbaar onderwijs, zal dan een in leiding houden over het onderwerp „De be- teekenis van ons Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs in onze dagen". Zondag 16 September zullen de leden van den R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden een bezoek brengen aan het labo ratorium va het Openbaar Slachthuis waar door een terzake kundige alles zal worden uiteenge zet wat interessant en leerzaam is voor consu menten van vleesch. Samenkomst 's morgens kwart voor elf bij de Zomervaart hoek Kruistochtstraat. De beeldhouwwerken zyn op de Italiaan sche Tentoonstelling vlugger te tellen dan de schilderijen. Geheel en al een nadeel is dit niet: men komt, beziet men ze als afzonderlijke afdeeling, eerder tot een ge concentreerd genieten. „Dat de voornaamste beeldhouwers door origineele werken vertegen woordigd zouden zijn, was, van den opzet der tentoonstelling af, niet te verwachten. Zulks zou trouwens nauwelijks gezegd kunnen worden van de groote musea in Italië. Maar toch is het gebleken, dat uit particulier bezit in Ne derland een voldoende aantal kunstwerken kon worden afgezonderd, waardoor de kenner zijn herinneringen voelt opgefrischt en ver volledigd en waardoor de leek een indruk moet krijgen van hetgeen de vroeg- en de hoogrenais- Een der prachtige kleine bronzen op de Italiaansche Tentoonstelling te Am sterdam: een stappend paard, uit de school van Leonardo da Vinei. sance op het gebied der plastiek hebben ge wrocht", aldus zegt dr. Fit in den cataloog. Bescheidenheid en wijze beperking alzoo, wat aan het resultaat ten goede kwam. De collectie wordt fraai begonnen met een dertiende-eeuwsch Madonnabeeld van Niccclo Pisano, of in ieder geval uit zijn atelier, zijn richting. Het is een marmeren beeld van on geveer een halven meter hoogte, vrij plomp van vormen, naar onze begrippen (de H. Maagd is van een breede, men zou bijna zeggen aard- sche moederlijkheid), maar met een sterke ex pressie en een schoone beheersching van het materiaal Ranker, meer vergeestelijkte, aan de gothiek leunende vormen vindt men in de „Maria-Boodschap" van Nino Pisano of diens onmiddellijken navolger, een werk uit de eerste helft van de 14e eeuw, dat uit twee gescheiden beelden bestaat, een Mariafiguur en een engel die haar aanzegt, dat zij de moeder van den Heiland zal worden. Van deze gepolychromeer de houten beelden is vooral de Madonna, de voot en sierlijk verrijzend in haar fijn-geplooid gewaad, het gelaat vol jonkvrouwelijken schroom van een serene schoonheid. Na het florentijnsche terra-cotta basreiief uit de verzameling-Lanz bewonderd te hebben, een madonna met het kind op den arm, waar in veel werk is gemaakt van den plooienval volgens het gothisch karakter, bezien we een aantal beeldjes die tot het beste van de aan wezige sculptuur behooren. Ze zyn uit het Rijksmuseum en bewijzen, dat men daar goed wist te kiezen. De buste in stucco van een jonge vrouw, die men aan Jacopo della Queicia toeschrijft, de staande Madonna met kind die vermoedelijk van den door Quercia beïnvloeden Giovanni Turin! is, het exquise statuet van een Genius dat men op naam van Lorenzo Ghiberti heeft gezet, de Portretbuste van een jonge vrouw uit Florence in het midden der 15e eeuw en de fraaie kop in marmer van Johannes den Dooper die van Benedetto da Majano moet zijn, maken althans een zeer goed figuur. Ook het raadselachtige beeldje van Johannes den Dooper als kind, gekleed in een schapenvacht, deel uitmakend van de collectie-Lanz en toe geschreven aan Mino da Fiesole, behoort tot de opmerkelijkste stukken der tentoonstelling. Lucca della Robbia is met een typeerend bas- relief in geglazuurd terra-cotta vertegenwoor digd; een mooi ding in blauw en wit, met een H. Maagd die knielend het Jezuskind aanbidt. Deze simpele en toch gratieuze kunst behoudt, evenals die van zyn volgers, haar charme. Dan vraagt het basreliëf van Donatello de aandacht, een Madonna met Kind en Engeien, daarnaast het engeltje met de baret, dat ook van dien grooten meester kan zijn en de expres sieve buste van een geestelijke uit de school van Rosellino. Maar de meest superieure dingen staan in de vitrines, bij de kleine bronzen. Daar blijft men lang toeven voor den Faun en den Mar- syas van Ricci,o en voor zijn prachtig be- heerschte relief van de Aanbidding der Konin gen, voor den in alle naturalisme zoo „grooten" olifant van een Paduaan; voor den statischen, monumentalen Stier, een werk van een onbe kenden Noord-Italiaan van pl.m. 1500 en v^or de groep van Hercules die met een stier vecht, van Giovanni da Bologna; voor den genialen kleinen David van Michel Angelo, bezit van het Rijksmuseum, voor den engelenkop der fa. Goudstikker, de Fortuna van Olivieri, den fie- ren en decoratieven Hengst uit Da Vinci's school, die misschien is geïnspireerd op Leo nardo's eeuwig droombeeld: het ruiterstand beeld voor Francesco Sforza. Ook voor den half- verdwaasden, zoo suggestieven Bacchus uit de collectie Bachstitz en den stappenden hengst van een Venetiaan, die de antieke paarden van den San Marco goed heeft bekeken. Om niet te vergeten de weergalooze medailles van Pi- sanello. In de beperking van de afdeeling voor het beeldhouwwerk, heeft zich de meester ge toond. Uitgebreider is de verzameling der teekenin- gen, maar ook daarin kan men een „gemiddel de" bereiken, dat het gemiddelde gehalte van de schilderijen te boven gaat. Dit behoeft niet te verwonderen, als men weet dat er veel geput kon worden uit de voortreffelijke verzamelin gen van Teylers Museum, van den heer F. Koenigs te Haarlem en van den heer Frits Logt te 's Gravenhage. Bovendien komt aan het uiterlyk van de expositie der teekeningen nog ten goede, dat de heer Lugt en prof. Lanz vele fraaie oude Italiaansche lysten beschikbaar stelden, waardoor in menig geval voor een stijlvol kader kon worden zorg gedragen. Onder de teekeningen der anonieme mees ters trekt vooral de aandacht een portret in zwart krijt van een jongen man (no. 464), uit de collectie Koenigs. De teekening is byna le vensgroot, het type is prachtig, en gedaan met een edele virtuositeit zonder weerga. In de sim pele krytlynen van zulk een werk komt gansch de behoefte aan edelen zwier, gansch het zoe ken naar het ideale in de menschelyke ver schijning, dat de Italiaansche kunst in t groot gezien heeft gekenmerkt, tot uiting. Een ander kostbaar bezit van den heer Koe nigs is het Florentijnsche schetsboek, van om trent 1460, bevattende een verzameling schet sen naar teekeningen en details van fresco's, werk van Fra Angelico, Pisanello en van flo rentijnsche meesters. Men vermoedt, dat het in de omgeving van Benozzo Gozzoli is ontstaan. Om ons verder tot het voornaamste te be palen, noemen we den prachtigen Grijsaards- kop van Ghirlandaio, het rijke Landschap in rood kryt van Giorgone, „De Dood van lao- koon", een gewasschen penteekening van Filip pino Lippi, den kop van een Grijsaard en „Leda met de Zwaan" van Da Vinei, de machtige tee keningen van Andrea del Sarto en Sebastiano del Piombo, de magnifieke gravures van Man- tegna, de uitstekende collectie Piepolo's en last not least, de anatomische studies van Michel Angelo, die in hun koninklijk beheerscht lijnen spel, in het definitieve van den opzet en de grootmenschelijke dramatische expressie, het genie van den maker reeds duidelyk aantoonen. Over de miniaturen en boekbanden is in dit blad reeds afzonderlijk geschreven. Er is meer: het sierlyke, luchtige glaswerk, nergens ter we reld zoo geraffineerd gemaakt als in Italië, het aardewerk, de kleine, maar exquise kantverza meling, de stoffen en strooken, de voortreffe lijke collectie meubels, waarin Prof. Lanz met zijn kostbaar bezit zulk een groot aandeel heeft. En niet te vergeten, de vitrine met siera den, waarin de Schaal in Nautilusvorm, gemaakt uit chalcedon, van Benvenuto Cellini, benevens de allersierlijkste, in allen rijkdom toch steeds voorname gouden hangers. Ook in de gebruiks voorwerpen en de sieraden openbaart zich de hooge cultuur van het geluksland Italië, dat zoo lang Europa's geestelijk middelpunt was. Men vraagt zich af, of wij dat niveau ooit weer zullen bereiken, of datgene, wat we nu met zoo veel moeite in musea en tentoonstellingen ver zamelen, weer in natuurlyken rijkdom zal ont staan JAN ENGELMAN. GORS£6 Aan het einde van de propaganda-week van den D.H.V.B. is het volgende telegram, onder teekend door voorzitter en secretaris, verzonden aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem: „De Diocesaan Haarlemsche Voetbalbond her denkt in een feestelijke slotbijeenkomst van de lustrum-propaganda-week met eerbiedige dank baarheid de groote belangstelling en het har telijk medeleven, door Uwe Hoogw. Excellentie steeds voor den Bond en bijzonder bij dit derde lustrum aan den dag gelegd en verklaart, dat hij niets onbeproefd zal laten om de katholieke sportbeweging in het diocees Haarlem groot te maken langs de richtlynen door Uwe Hoogw. Excellentie by zoovele gelegenheden daartoe aangegeven." Thans gaat het bisdom Haarlem, vooral in het Noord-Hollandsche gedeelte, zich opmaken voor den Nationalen Missie wedstrijd 1934, de demi-finale tusschen het Aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem, op 30 September a.s. te Hoorn. Het blykt nu reeds, dat er voor dezen wed strijd algemeen belangstelling bestaat. Verschil lende vereenigingen in Noord-Holland organi- seeren dien dag een uitstapje naar Hoorn, on derhandelingen worden gevoerd over extra-trei nen van Amsterdam en Zaandam over Uitgeest en Alkmaar naar Hoorn. In Amsterdam zullen zich Utrechtenaren, in Uitgeest Hagenaars, Rot terdammers en andere Zuidelijken kunnen aan sluiten. Zoodra definitief bericht omtrent den treinenloop valt te geven, zal dit in de pers be kend gemaakt worden. Hoorn, dat vier jaar geleden de finale Haar lem—Den Bosch organiseerde, heeft op grond van het toen behaalde succes de organisatie opnieuw aangedurfd en zal ook thans weer alles in het werk stellen, om de resultaten zoo groot mogelijk te doen zijn. Voor alle inlichtingen enz. richtte men zich tot het secretariaat van het Missie-comité, Koe- poortsweg 50, Hoorn. In het gebouw van de St. Josepsgezellen Ver- eeniging Haarlem I, aan de Jansstraat, werden de wedstrijden voor de onderlinge clubcompe titie voortgezet. De uitslagen betreffende de le klas zijn als volgt: B. v. d. Kroft wint van P. Klaver; J. v. d. Kroft verliest van A. Bronstring; P. Hollenberg wint van P. Klaver. In de 2e afdeeling A kwa men de volgende ontmoetingen tot een uitslag: P. de Rood wint van C. Castricum; J. Over toom verliest van J. v. d. Kroft. De speler J. de Gier is afgevallen. In de 2e klas B werd W. Lips bijgevoegd. Hier luiden de uitslagen: C. Hoek wint van H. Essenberg; J. Valk re mise met J. Dijt; W. Ups remise met J. Ste vens en verliest van C. Hoek. Maandag as. worden de wedstrijden voortgezet. De wedstrijden om hett pers. kampioenschap 12 ok Zooals bekend, zyn bovengenoemde wedstrij den geëindigd. Daar wij hier nog geen eind standen van hebben geplaatst, laten wy deze thans hieronder volgen: le afdeeling P. Mul 4 gesp. 2 gew. 1 rem. 1 verl. 5 pnt. P. v. Buuren 4 gesp. 2 gew. 2 verl. 4 pnt. A. v. Dyk 4 gesp. 1 gew. 1 rem. 2 verl. 3 pnt. 2e afdeeling B. v. d. Kroft 6 gesp. 2 gew. 4 rem. 0 verl. 8 pnt. A. Mooyekind 6 gesp. 2 gew. 2 rem. 2 verl. 6 pnt. J. v. d. Krof 6 gesp. 0 gew. 5 rem. 1 verl. 5 pnt. J. Schilder 6 gesp. 1 gew. 3 rem. 2 verl. 5 pnt. 3e afdeeling B. Gjertsen 4 gesp. 2 gew. 2 rem. 0 verl. 6 pnt. B. v. d. Weyden 4 gesp. 2 gew. 2 rem. 0 verl. 6 p. W. Hubbers 4 gesp. 1 gew. 2 rem. 1 verl. 4 pnt. C. Bakker 4 gesp. 2 gew. 0 rem. 2 verl. 4 pnt. Chr. Luiten 4 gesp. 0 gew. 0 rem. 4 verl. 0 pnt. De herkamp om den kampioenstitel van deze afdeeling tusschen den heer B. Gjertsen en B. v. d. Weyden eindigde in een overwinning van laatstgenoemden speler en wel door 1 gew. en remise-partijen. Dit moge wel een bewys zyn, dat het krachtsverschil nihil was. Maandag 17 Sept. houdt genoemde vereeni- ging een belangrijke ledenvergadering in de bovenzaal van het café van den heer Bos, aan t Soendaplein. Aller opkomst is dringend ge- wenscht. Ook belangstellenden, welke nog niet in R. K. verband spelen, zyn zeker welkom. Een teekening van Michelangelo, studie voor zijn fresco's in de Sixtijnsche Ka pel, bezit van Teylers" Stichting, op de Italiaansche Tentoonstelling te Amsterdam Deze vereeniging zal op Vrijdag 21 Sept. a.s., in het R. K. Juvenaatsgebouw te Noordwyk een grooten propaganda-avond houden. Een en ander zal aanvangen om half negen precies. In verband met het feit, dat „Ontspanning" een onderafdeeling van den R. K. Volksbond is, kunnen alleen leden van vak- en standsorgani satie zich kosteloos laten inschrijven by de hieronder vermelde adressen: w. v. Graas, Ju- venaatsgebcuw; J. v. Schie, Van Leeuwenstr.; J. J. v. d. Berg, Zeestraat en M. v. d. Linden, Egberth de Grootstraat, allen te Noordwyk. Voorts moet nog worden opgemerkt, dat de in schrijving tot en met 14 Sept. a.s. kan geschie den alléén voor R. K. ingezetenen van reeds genoemde plaats. Daar diverse prachtige prij zen beschikbaar worden gesteld, verwacht men een ongekend groote deelname.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5