In den Sovjet-heilstaat LA. komt A Hongersnood in Rusland De uithongering van een volk Japansche boycot Waarom de koeien minder melk gaven Hij maakt Schoon Schip lis wmmm m BRUTALE DIEFSTAL TE ABCOUDE WèèêêèêèêèSèè DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 Satanische opzet De onderhandelingen te Batavia vlotten niet OPENING STATEN GENERAAL H. M. de Koningin zal vergezeld zijn van Prinses Juliana ■ül M CONCOURS-HWPIQUE TE UTRECHT De Tribune ontkent Tevens verschillende andere diefstallen opgehelderd Een misdadig trio Een kostganger, die heel wat op zijn kerfstok had Wat de huiszoeking aan het licht bracht HAGELSCHADE WESTELIJK SCHOUWEN Oproep om steun De postvluchten R.K. Meubelmakers bijeen Algemeene jaarvergadering van ,JSt. Reinoldus" te Arnhem OUD-MINISTER VERSCHUUR Afscheidsdiner met de ministers HET MOOIE NAZOMERWEER HOUDT AAN SPOORLIJN NUTH—STEIN De Staatsmijnen zullen de lijn exploiteeren Het was in het voorjaar en in den zomer van het afgeloopen jaar dat een der grootste rampen van den nieuweren tijd gebeurde: een ramp waarbij vele millioenen men- schen, mannen, vrouwen en kinde ren, omkwamen. Deze ramp waar bij als het ware een heel volk ten onder ging, gebeurde nog geen vijftien-honderd kilometer vèr van onze beschaving. En toch weet Europa er in het algemeen niets van. Al deze millioenen en millioenen menschen konden den smartelijken hongerdood sterven zonder dat de Europeesche openbare meening er eenig vermoeden had. Had de regeering van dit land dan de mid delen niet oih haar beklagenswaardige onder danen te redden? Schaamde zij zich om een beroep te doen op de milddadigheid van het Westen en van de Vereenigde Staten die reeds eenmaal, in 1922, zonder op eenigen dank te rekenen, wonderen verrichtten en stroomen le vensmiddelen naar het verhongerende land voerden? Neen! Neen! Neen! In de militaire op slagplaatsen van Sovjet-Rusland ligt graan genoeg om in geval van oorlog vier tot vijf jaren lang een leger van acht millioen man te voeden, en deze voorraden werden niet alleen niet aangesproken, doch zelfs nog vergroot! En heel de Christenheid wete dan ook waartoe het fanatieke bolsjewisme, waar toe de kern van het marxisme in staat is. Deze ontzettende hongersnood werd door de Russische regeering georganiseerd en met duivelsche berekening ontketend om de Oekrainsche boeren te straffen voor hun lijdelijk verzet, het onhandelbaarste deel der bevolking uit te roeien en de overlevenden murw te maken! De tot den hongerdood veroordeelden konden niet naar de steden vluchten, want de spoor wegen hadden het personenvervoer stop gezet. De stedelingen konden hun familie op het land geen levensmiddelen sturen, want noch de pest, noch de trein mocht die vervoeren. Ook het smokkelen van eetwaren was onmogelijk, daar een uiterst scherp toezicht werd uitgeoefend. Geen krant mocht ook maar zinspelen op dezen massamoord en alles werd in het werk gesteld om het duivelsche plan te doen slagen, waardoor twee malen zoo veel menschen als de wereldoorlog aan slachtoffers heeft opge- eischt, van de aarde verdwijnen zouden, zonder dat de beschaafde wereld daar iets van vernam. Ten slotte echter wisten vele boeren te voet door te dringen tot in de steden der Oekraina, vooral in Charkov. Ze kwamen, eerst als een zame zwervers, dan in groepen, eindelijk met heele dorpen te gelijk. Ze vertelden hoe in het voorjaar agenten der regeering gekomen waren die alle voedsel in beslag namen en hen dwon gen hun akkers te bebouwen, waarvan zij den oogst niet meer beleven zouden. Ze vertelden van den nijpenden honger op het land, waar men alle vogels en later alle honden had uitge roeid om te kunnen eten, en waar men zelfs zijn afkeer van lijken had overwonnen. Ze ver telden van de ouders die hun kinderen ver moordden om de kleinen uit hun lijden te ver lossen, en die hun vleesch aten om het eigen helsch bestaan te rekken. Ze vertelden van hun vruchteloos smeeken om hulp bij de regee ring, van hun radelooze vlucht, van hun hon ger en ellende. Charkov werd door vluchtelingen over stroomd. Ze kampeerden in de parken, op de pleinen en de markten, ze slenterden rond op zoek naar een onderdak, ze stonden in lange rijen voor de bakkerij, ze bedelden om werk.... maar slechts nu en dan durfde iemand ze een weinig eten toe te stoppen en werk of onder dak vonden ze nergens, want de almachtige politieke politie, de G. P. Oe, waakte er voor dat ze ook in Charkov verder hongerden. De bolsjewistische pers die het nu niet langer dcod zwijgen kon, verklaarde deze ongelukkigen tot hoogverraders, staatsvijanden en tegenstanders van het proletariaat. Honderden, duizenden stierven er zoo, voor de oogen der bevolking, den honger dood. Die omkwamen aan vlektyphus en dysenterie waren eigenlijk nog gelukkig te prijzen, omdat hun lijden veel korter duur de. Twee malen daags, 's morgens vroeg en 's avonds, werden de lijken door vracht auto's langs de straten verzameld en naar de massagraven gebracht. Alleen in Char kov werden op die manier honderd-twin- tig-duizend mannen, vrouwen en kinderen begraven. In de Oekraina, langs den zuide lijken loop van den Wolga, in de Krim, in Noord-Kaukasië, overal zijn heele stre- v - - VIT DEN SOVJET-HEILSTAAT Verlaten liggen de dorpen, wier bewoners van den honger zijn gestorven. MIIIII1 III Mill I1IIIIIIIIII11II11IIIIIIIIIII11III Mil MUM MMMMMMMMIMMMIMMll I Minder dan vijftien-honderd kilo- meter vèr van onze beschaving ge- beurde de grootste ramp welke de ge- schiedenis heeft gekend. Millioenen en millioenen menschen verhonger- den, niet doordat er gebrek was aan voedsel, maar omdat een duivelsche E wil hen tot den smartelijken honger- dood veroordeeld had. In de Oekraina, langs den Zuidelijken loop van den I Wolga, in de Krim, in Noord-Kauka- sië, overal zijn hec-le streken uitge- storven, terwijl elders de bevolking bijna is uitgeroeid, omdat men de i boeren wilde straffen voor hun lijde- lijk verzet, het onhandelbaarste deel I I der landbevolking poogde te vernie- I tigen en de overlevenden murw pro- beerde te maken. 1 Wij zijn in staat eenige artikelen te publiceeren van Ir. Otto Alexander f die de bolsjewistische revolutie in Rus- f land meemaakte en sindsdien in de Socialistische Unie van Sowjet-Repu- blieken bleef, tot de honger ook hem naar zijn vaderland terug dreef. TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmmmmmimimimmimmmimiimiT ken uitgestorven, terwijl elders de bevolking bijna is uitgeroeid. En waarom deze moord, zoo massaal en zoo wreed als de geschiedenis geen tweede voor beeld kent? De regeering heeft getracht de ontzettende lasten van het vijfjarenplan die meest grootsche oorlogsvoorbereiding aller tijden! geheel af te wentelen op de schouders der boeren. De boer moest zijn waren aan den staat leveren tegen een prijs welke gelijk stond aan confiscatie. En de boer, vooral de Oekrainsche boer, wilde dat niet. Het is waar dat er nog maar vijf-en-zeventig jaren verloopen zijn sinds hij lijfeigene was, maar in dien betrek kelijk korten tijd is hij rijp genoeg geworden om te weten dat hij niet meer tot lijfeigene vervallen wil. De boer heeft niet geprotesteerd en hij heeft ook geen betoogingen gehouden. Hij durfdie geen geheime genootschappen stichten of iets vijandelijks ondernemen tegen zijn beul, de Russische regeering. Maar hij verbouwde jaar- in jaar-uit wat hij voor zich-zelven noodig had en geen halm meer. Hij bereikte daarmee dat de distributie in de steden kleiner en kleiner werd. Ten laatste dreigde de voedselschaarschte het bedrijfsleven van Sovjet-Rusland lam te leggen. Dat was zijn misdaad. Daarvoor moest hij sterven! Ir. OTTO ALEXANDER. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta.) In Europeesche handelskringen is geconstateerd, dat van Ja pansche zijde leveranties worden geweigerd. „De Java-bode" deelt mede, dat dit verband houdt met de weigering van de leverantie van goedkoope weeftoestellen en schrijft deze boycot toe aan een actie van Japansche industrieelen. In verband met het kritieke stadium, waarin de Nederlandsch-Japansche onderhandelingen thans verkeeren, kan het volgende worden me degedeeld: Volgens uitingen van Japansche zijde zou een toestand geschapen zijn waarbij thans voor Nederland de keuze bestaat om, met aanvaarding van den boycot en met afvoe ring van de scheepvaartkwestie van de agenda, de onderhandelingen voort te zetten. Aangezien hierdoor elk voordeel voor Ne- derlandsche zijde geheel verdwenen zou zijn, zal verder onderhandelen op die basis onmogelijk zijn. In verband hiermede wordt met span ning uitgezien naar een definitieve wijziging van de Japansche houding opdat, onder waarborg van het uitblijven van boycot, en met reëel onderhandelen resultaten inzake de scheepvaartkwestie te bereiken zijn. H. M. de Koningin zal a.s. Dinsdag de gewone zitting der Staten-Generaal openen, vergezeld van Prinses Juliana. UIT DEN SOVJET-HEILSTAAT De honger lijdende boeren verlaten het dorp om hulp zoeken in de stad. Woensdag werd te Utrecht een groot concours-hippique gehouden. Een patrouille der landelijke ruiters neemt elen hindernis. Onder de Nederlandsche arbeiders blijft De Tribune propaganda ma ken met een zoogenaamd Ka tholieken arbeider uit Tilburg en een zoo genaamde Katholieke chauffeuse, die na een vluchtig rondzien in Rusland getuigen over het wei-gelukken van het vijfjaren plan en den overvloed in Rusland. Wij heb ben dr. Philimore en de rapporten van de hulp-comité's geciteerd om te bewijzen, dat ook het vorig jaar weer millioenen van den honger zijn gestorven. Het blad loo chende onze bewijzen en liet den heer Ko Beuzemaker schrijven, dat overal voedsel en fruit rijkelijk te krijgen zijn en „dat het alleen de Sovjetmarkt is, die alle proble men van de crisis weet op te lossen." Wij citeerden daarna het getuigenis van een Sovjet-orgaan zelf, en wel de „Sozialisti- tjeskoe Zemledjelie" (De Socialistische Landbouw) van 12 April '34, die schreef: „In ons rayon leven zelfs de veterinai- ren en doktoren in buitengewoon pijnlijke omstandigheden. Zij ontvingen geen loon gedurende meer dan drie maanden. Brood ontvingen zij eveneens maar zeer onregel matig en in Maart slechts tot op den der tienden dag. De andere twintig dagen moes ten zij maar zien hoe aan den „kost" te komen. Wanneer de arbeiders aan 't kan toor der rayon-brooddistributie vragen „wanneer krijgen wij weer brood" dan schreeuwt men regelmatig: „Gaat weg, er is geen brood." Dit getuigenis dorst De Tribune niet loochenen, maar het blad hield zich aan de zoogenaamde delegatie der Hollandsche arbeiders. En inmiddels liet de Communis tische Partij Holland door reclame-reis gezelschappen de heerlijkheden van het Sovj etparadij s colporteeren Herhaaldelijk werd van die zijde geripos teerd: och, men schrijft er maar wat op los en fantaseert het bestan van 'n hon gersnood, uit nijd tegen het welgelukken van de vijfjaren-plannen; indien er wer kelijk honger wordt geleden, laat men dan de streken noemen waar, en foto-materiaal overleggen. De Tribune weet heel goed, dat de Rus sische grenzen zijn bewaakt met karabij nen en dat het nieuws over de honger- snooden zorgvuldig wordt geweerd. Maar om de propaganda van het moscovitisch orgaan met de Russische paradijstoestan den te breken en ook de snoevende heeren De Abcouder politie heeft een bijzonder goede vangst gedaan, door de hand te leggen op een misdadig drietal, bestaande uit twee mannen en een vrouw, verdacht van diefstal van melk uit de koeien, door welke arrestatie tevens ver schillende andere diefstallen en inbraken aan het licht zijn gekomen. De veehouder W. de W., wonende aan den Winkeldijk te Abcoude-Proostdij, had reeds eenige maanden bemerkt, dat de melkgift van zijn koeien, 34 in getal, geleidelijk sterk achter uit was geloopen. Soms werd per dag 20 L. ein der gemolken, dan voorheen het geval was. Hij besloot 's avonds in het land een oog in het zeil te houden en als het donker was geworden, begaf hij zich met een deel van zijn personeel naar het weiland, om af te wachten, of ook een onbevoegde de koeien molk. Deze controle mocht echter geen resultaat opleveren, totdat eenige avonden geleden, ge noemde veehouder alleen het land inging en, liggende achter een koe, tot zeer laat in den avond zijn waarnemingspost bleef innemen. Eindelijk werd zijn wachten beloond, want hij zag, "hoe twee personen, van wie één de emmer bij zich droeg, het land inkwamen. Niettegen staande het donker was, herkende hij in de beide mannen zijn knecht J. v. R„ die vijf maanden bij hem in betrekking was, en diens kostganger L. V. Eenige oogenblikken later vernam de W. duidelijk, dat de melk in de emmer spoot. Hij verwijderde zich ongemeikt uit het weiland en 's morgens vroeg begaf hij zich onmiddellijk naar den gemeente-veldwach ter Stokman, wien hij het gebeurde mededeel de. Deze politieman toog er, vergezeld van den rijksveldwachter van Heel, onmiddellijk op uit. Zij troffen den melkknecht aan in het weiland, die weer bezig was de koeien te melken, maar nu in opdracht van zijn patroon. Hij werd in verhoor genomen eu spoedig legde hij een volledige bekentenis af. De man verklaarde, gehandeld te heb ben onder bedreiging van zijn kostganger L. V., die verklaard had, v. R. te zullen doodslaan, als hij niet 's avonds laat melk uit de koeien van zijn baas thuisbracht. De kostganger L. V. werd door de politie ge boeid naar het gemeentehuis overgebracht en voor den loco-burgemeester, wethouder B. de Pijper, geleid, die hem een verhoor afnam V. bekende de medeplichtigheid aan den ir.elk- diefstal, maar ontkende, hem ten laste gelegde bedreiging. Het bleek, dat met de aanhouding van L. V. een zeer goede vangst was gedaan. Hij had kort geleden een gevangenisstraf van 1 y, jaar ondergaan, wegens rijwieldiefstal en bovendien had hij reedself vonnissen ach ter den rug. De rijks- en gemeenteveldwachter van Abcoude-Proostdijk hebben L. V., die 47 jaar oud is, overgebracht naar Utrecht, waar hij in het Huis van Bewaring is ingesloten. Ook J. v. R. kwam reeds eerder met de politie in aanraking en heeft al een vonnis achter den rug. Het vorig jaar werd ook nog proces-verbaal opgemaakt tegen v. R. wegens het ongeoorloofd melken van koeien, toebehoorende aan andere veehouders dan de W. Daar die koeien v. R. niet kenden bij de melkdiefstallen in het land van de W. was de dief wel zoo voorzichtig steeds die koeien uit te zoeken, die door hem ook op de vastgestelde tijdstippen gemolken werden sloegen zij met de pooten, waarom hij ze vast bond met een touw, datook weer van dief stal afkomstig was. Ook de vrouw van v. R., bleek, nadat haar eep verhoor was afgenomen, er van te weten, dat de melk, welke 's avonds in huis werd ge bracht, van diefstal afkomstig was. v. R. en zijn 1 vrouw, benevens de brave kostganger dronken een deel van de melk op en van een ander deel kookte de vrouw des huizes pap. Bij een huiszoeking, welke de gemeenteveld wachter van Abcoude-Proostdij, vergezeld van den gemeenteveldwachter van Dijk van Abcou de—Baambrugge, deden in de woning van v. R. de kostganger-medeplichtige had verklapt dat v. R. en diens vrouw zich aan verschillen de diefstallen hadden schuldig gemaakt wer den verschillende voorwerpen aangetroffen, welke van diefstal afkomstig moesten zijn. v. Rs kon echter van sommige artikelen niet eens meer opgeven, waar ze ontvreemd waren. Opnieuw had een scherp verhoor van v. R. plaats, en te langen leste bekende hij, tezamen met P., woonachtig te Ouderkerk a. d. Amstel, het vorig jaar, door openschuiving van een, aan de binnenzijde niet gesloten raam, ingebroken te hebben in een woning te Vinkeveen en al daar stormlantaarns te hebben ontvreemd. De poltie begaf zich naar Ouderkerk en licht te P. van zijn bed. Ook hij heeft tenslotte een bekentenis afgelegd. v. R. en F. zijn beiden op transport gesteld naar Vinkeveen en voor den burgemeester al daar geleid, waarna zij in het arrestantenhok werden ingesloten. Vandaar zullen zij op trans port worden gesteld naar Utrecht, om in het Huis van Bewaring te worden opgesloten. Bij de huiszoeking in de woning van v. R. werd ook nog waschgoed aangetroffen, dat op het veld te drogen hing. Dit waschgoed was eveneens afkomstig van diefstal, bij een inwo ner van Vinkeveen gepleegd. (De politie te Vinkeveen had reeds aangifte van diefstal van lijfgoed en stormlantaarns gehad). Mej. v. R., die zes kinderen heeft, welke haar allen door den Voogdijraad reeds werden afgenomen, verwacht thans een zevende baby in verband daarmede had zij van het gestolen lijfgoed, gedeeltelijk kinderkleertjes gemaakt. Met het oog op haar toestand is de vrouw voor- loopig op vrije voeten gelaten. De politie van Abcoude zet inmiddels haar onderzoek voort, want na de goede vangst, welke zij reeds gedaan heeft, heeft zij grond voor de veronderstelling, dat nog andere straf- bare handelingen aan het licht zullen komen. Wijnkoop en de Visser monddood te ma ken, zullen we de leugenachtige voorstel lingen van den Tilburgschen arbeider, de katholieke chauffeuse, den heer Ko Beuze maker en het overvloedig uithangbord weerleggen, met de waarnemingen van 'n ooggetuige en over de Russische grens ge smokkelde foto's van de aan honger ster venden en de massa-graven. In dit nummer beginnen wij de lugubere mededeelingen van den heer Otto Alexan der, een ingenieur, die als zoodanig zes tien jaar medewerkte aan de technische outillage van Nieuw Rusland. In eenige vervolg-artikelen zullen ze het nieuwste Sovjet-schandaal aantoonen, de bewuste uithongering van een katholieke, lande lijke bevolking. De publicatie dezer artikelen, voor welke wij van de wereldpers eenige aandacht vra gen beginnen wij op den dag, dat te Amster dam de „Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie" (V.V.S.U.) een meeting houdt, waar haar voornaamste vriend, de commu nist Henri Barbusse, de Nederlandsche Re geering komt geeselen, omdat ze „nog steeds weigert de Sovjet-Unie te erkennen, terwijl de Japansche intriganten en oor logshitsers met hun provocaties de Sovjet- Unie en den wereldvrede bedriegen," zooals op de Amsterdamsche muren staat aange plakt. De oproep vervolgt: „Het inzicht, dat de Sowjet-Unie, het land zonder kapitalisten en zonder werkloosheid, voor de gansche arbeidersklasse en voor haar toekomst de grootste beteekenis heeft, breekt baan! De historische beteekenis van de Sowjet- Unie, haar plaats en rol in de wereldpolitiek wordt door de werkende massa meer en meer begrepen. Zij ziet in, dat vanuit de Sowjet-Unie de vernieuwing komt, en dat de Sowjet-Unie op dit moment het middelpunt der wereld is. De Vereeniging van Vrienden der Sowjet- Unie (V.V.S.U.) heeft getracht om in dit kri tieke moment, nu de Sowjet-Unie méér dan ooit wordt bedreigd, tot samenwerking te komen met tal van groote organisaties, met de politieke partijen, de vakbonden, de jeugd-, vrouwen- en pacifistische organisaties, met de massa-organi saties der werkers (S.D.A.P., N.V.V., A.J.C., Kathol. Volkpartij, Chr. Dem. Unie. Kathol. Vakverb. Jongeren Vredesactie, Anti-oorlogs liga, C.P.H. enz.). Het spreekt vanzelf, dat het moeilijkheden opleverde, zelfs om tot weder- zijdsch begrijpen te komen. De V.V.S.U wil deze moeilijkheden overwinnen! Daarom heeft de V.V.S.U. besloten om te A'darn de volksmassa uitspraak te laten doen. De V.V.S.U. is er zeker van, dat wanneer mogelijk enkele leiders zouden weigeren van deze gelegenheid gebruik te ma ken, dat er dan gewone leden Van deze organi saties bereid zullen worden gevonden om de meening der arbeiders te vertolken." In de artikelenreeks, welke we heden aanvangen, geven we het antwoord aan de agenten van Moskou en de propagandisten van het groote volksbedrog. Wij tarten de cultureele vrienden van de Sovjet-Republieken, die de publieke opinie herhaaldelijk lastig vielen met subjectieve voorstellingen van hetgeen achter de gren zen geschiedt, om deze werkelijkheidsbe schrijvingen en foto's in hun orgaan over te-drukken. Wij vreezen, dat ze er evenmin den moed toe zullen hebben als het orgaan van de beroepsopruiers. Maar ondanks den volgehouden zwendel van de Intourist- excursies zullen we zorgen, dat onze on middellijke bewijzen voor de matelooze el lende, waarmee een klein troepje geweten- looze individuen Rusland terroriseert, dóór dringen tot de kennis van de Nederland sche arbeiders. Opdat ze met de stukken in de hand de rethoriek van de Sovjet propagandisten kunnen toevoegen: u liegt! Westelijk Schouwen, en in het bijzonder Haamstede, is j.l. Zaterdag ernstig getroffen door een ongekend zwaren hagelval, die in enkele minuten tjjds een onnoemelijke schade heeft aangericht aan de tuinbouwbedrijven en boomgaarden. Tientallen kassen werden ver nield. duizenden ruiten zijn gebroken, terwijl het fruit in de boomgaarden voor het aller grootste gedeelte is vernietigd. Een voorloopige raming der schade bedraagt ƒ50.000. Voor de vele kleine tuinders in Haamstede, Burgh. Renesse en Noordwelle, die reeds zulke moeilijke tijden doormaken, beteekent deze nieuwe slag een ware ramp. Dringend zal dan ook hulp moeten worden verleend, aangezien de meesten door de tijds omstandigheden onmachtig zijn uit eigen mid delen de schade te bestrijden. Een comité heeft zich dan ook gevormd om hulp te verleenen. Wie helpt ons om velen voor financieelen ondergang te behoeden? Alle gaven, hoe klein ook, zijn welkom en zullen worden verantwoord. De Burgemeester van Haamstede: JHR. R. J. H. Q. RöELL, Giro 181801. De Burgemeester van Burgh: W. G. BOOT WZ. De Burgemeester van Renesse en Noordwelle W. H. SCHOLDER. De „Oehoe" is op uitreis van Bangkok ver trokken en te Singapore aangekomen. Woensdag heeft de R. K. Hanzebond „St. Reinoldus", vereeniging van werkgevers in het meubelmakers-, behangers-, stoffeerders- en beddenmakersbedrijf en aanverwante vakken zijn algemeene jaarvergadering gehouden te Arnhem. De bondsvoorzitter, de heer B. Donders, dankte voor de vriendelijke invitatie der Am- hemsche afdeeling en de vele voorbereidende werkzaamheden door haar verricht. Spr. richtte een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den geestelijken adviseur pas toor Th. Holtmann, te Herwen. Bij het punt bestuursverkiezing stelde de af deeling Amsterdam twee tegencandidaten, n.L de heeren J. P. v. Beek te Utrecht en W. P. Swart te Amsterdam. Bij schriftelijke stemming zijn de aftredende leden, de heeren A. Cornet (Amsterdam), Th. v. Garderen (Den Haag) en J. Hermans (Utrecht) herkozen. Ook bij de verkiezing van een lid voor den Bedrijfsraad had de afd. Amsterdam een te- gencandidaat gesteld, nJ. den heer Kuipers (Haarlem). Deze trok echter zijn candidatuur in, waarna de heer B. Donders bij acclamatie werd herkozen. Aan de orde kwamen daarna de ingekomen voorstellen van bondsbestuur en afdeelingen. De afdeeling Amsterdam stelde voor een per manente propaganda-commissie te benoemen. De actie zal zich voornamelijk moeten richten naar het Zuiden, waar een groot terrein braak ligt. Tegen benoeming van een commissie van drie leden uit verschillende plaatsen heeft het bondsbestuur geen bezwaar. Propaganda zal echter, vooral in het Zuiden groote moeilijkhe den ondervinden. Tenslotte is besloten de hee ren W. P. Swart uit Amsterdam, J. ten Bosch uit Rotterdam en J. P. van Beek (Utrecht) aan te wijzen als propagandisten. Tenslotte bepleitte de afd. Amsterdam een betere samenwerking tusschen de orgaan- en de technische commissie, welke laatste hare bezwaren nader toelichtte. De heer Tolenaar beveelt het bondsblad in de aandacht der leden aan. De afdeeling Den Haag heeft een voorstel ingediend om het moreele kwaad van oneerlijke concurrentie en misleidende zaken-praciijken te bestrijden, zoo noodig door royement. Het bestuur zou het op prijs stellen wanneer fei ten bekend worden gemaakt. Door royement wordt het kwaad niet uitgeroeid, maar neemt het eerder toe. Wel kan in de toekomst de contact-commissie krachtiger optreden- In de middagvergadering hield drs. Jansen, adj.-directeur van het Nationaal Hanzebureau een inleiding over „Vakorganisatie en wat er mede verband houdt". Den laatsten tijd is er behoefte ontstaan aan een enge samenwerking tusschen vak- en standsorganisatie. De invoe ring van het wederzijds verplicht lidmaatschap, laat echter veel te wenschen over. Dooi het aanleggen van een centraal ledenregister op het hoofdbureau hoopt men doeltreffender te werken. In het vervolg van zijn rede belichtte spr. de moeilijkheden in het economische leven. Hervorming der bedrijven, maar ook her vorming der geesten zullen het economisch leven kunnen verbeteren. De middenstand heeft tot taak de middenstandsbelangen te bescher men in het algemeen belang. Hiertoe dient het O. S. B.-programma te worden verwezen lijkt. Na afloop der middagvergadering, weike tot half zeven duurde, vereenigden de congresgan gers zich aan een gemeenschappelijke disch in café Nationaal. Hier maakten velen van de ge legenheid gebruik uiting te geven aan hup waardeering voor St. Reinoldus en haar actief bestuur. Pastoor Th. Holtmann, geestelijk advi seur, sprak den wensch uit, dat de leden van St. Reinoldus, niet alleen voor 100 procent za kenmensehen zullen zijn, maar ook voor 100 procent katholieken. Het O.S.B.-programma is prachtig, maar vooral de St. Reinoldus-leden moeten onthouden, dat het voor hen meer nog beteekent „ook steeds bidden". De afgevaardigde van Eindhoven brengt een woord van hulde aan den voorzitter der afd. Arnhem, den heer J. Morel, voor zijn vele dien sten aan St. Reinoldus bewezen. Den tweeden dag werd begonnen met een H. Mis in de St. Eusebiuskerk voor de zielerust der overleden leden, opgedragen door pastoor Th. Hoitman. Den verderen dag werd besteed met een excursie naar Dmxperloo. ter bezichtiging der Deventer Tapijtfabriek „Maurits Prins". De directie der fabriek bood den gasten een lunch Naar wij vernemen heeft de Minister-Presi dent dr. H. Colijn, Maandagavond j.l. aan de leden van het Kabinet en den afgetreden mi nister van Economische Zaken mr. T. J. Ver schuur, in hotel ,,Oud Wassenaar" een diner aangeboden. De hooge druk heeft zich vooral over Scan dinavië versterkt en is aan zijn Zuid-Oost-zijde een weinig in beteekenis afgenomen. Nabij IJs land bleef de depressie-toestand zich hand haven. Regenbuien passeeren door daalgebieden, gevolgd door stijging van den luchtdruk Behalve over IJsland, waar het hier en daar krachtig waait, en over Noord-Scandinavië, waar nogal veel regen viel, is het over het geheele waar nemingsgebied rustig, zonnig en overdag warm weer. De vooruitzichten voor het aanhouden van het mooie nazomerweer zyn gunstig. Naar de ,,Limb. Koer." verneemt, zullen de Staatsmijnen de spoorlijn van Nuth naar de haven te Stein zelf exploiteeren. Men zal zich herinneren, dat, bij het debat over deze lijn in de Tweede Kamer, de Minis ter van Waterstaat heeft medegedeeld, dat over den vorm van exploitatie dezer lijn nog een nadere beslissing zou worden genomen. Toentertijd was 't evenwel nog de bedoeling, dat ook de particuliere mijnen haar producten over deze lijn naar de haven van Stein zouden vervoeren. De particuliere mijnen, benevens de Staatsmijn Wilhelmina hebben thans echter de verbinding der Ned. Spoorwegen naar de haven te Born gekregen. Daardoor is de situatie ge heel gewijzigd. Over de lijn Nuth-Staatsmijn MauritsStein zullen alleen goederen der Staatsmijnen naar de mijnzetels onderling en naar de haven worden vervoerd. Daarom zul len de Staatsmijnen thans ook de exploitatie geheel voor eigen rekening nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9