Een Poolsche schrïk-surprise Schrijven van Z. H. den Paus A De textielstaking in Amerika Het nieuws van heden Stemt hedenavond af op RADIO LUXEMBURG DE VOLKENBOND WIT OM DEN NEUS OVER DE KATHOLIEKE ACTIE Rusland in den V olkenbond VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 Avondblad Een nieuw ruilobject? Mgr. Kaas vergezelt Kard. Pacelli Prins Eugenius van Habsburg Het Weer |I||||||||||||||||!NII|||||||||||||||||||||||||||||| De chemische oorlogs industrie Honderd communisten in arrest De beroepsplichten Fier pleidooi van de „Standaard" OM NEGEN UUR TIEN ALEX VAN WAYENBURG Gran Chaco-eUerftie 15 OCTOBER VOOR R.K. BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Minister Beek Naar Buenos Aires mui minium1 Oostenrijks nieuwe "bondskanselier Schuschnigg, wiens rede te Genève een goeden indruk heelt gemaakt Wraak van Chili Mgr. Kaas DE OPBOUW VAN DE LUCHTVAART-TENTOONSTELLING TE DEN HAAG Gorman dreigt de werkgevers met uitbreiding der staking over aanverwante bedrijven Aan de achttiende sociale week der Italiaansche katho lieken te Padua Beroep op werkgevers De Nederlandsche delegatie heeft haar houding nog niet bepaald DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN (GOLFLENGTE 1304 METER) Verrassend programma voor de KATHOLIEKE LUISTERAARS! OMROEPER: Redacteur Kunst en Letteren van het Dagbl. „De Residentiebode" Duizend prijzen Luisterwedstrijd AANVANC SEIZOEN 1934-1935 SCHAGCHELSTR. 29 TELEFOON 10806 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18946 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Polen heeft den Volkenbond, die sterk ge noeg meent te zijn om Sovjet-Rusland naar zijn slappe hand te kunnen zetten, een knallende schriksurprise bereid, waarvan hij werkelijk wit om den neus is geworden. Bij monde van zijn minister van buitenlandsche zaken Beek heeft het het minderhedenverdrag eenzijdig opgezegd of liever het heeft verklaard, dat het geen Volkenbondscontrole op de be handeling zijner minderheden zal toestaan, zoo lang er niet een algemeene, voor alle mogend heden gelijkelijk geldende regeling is getroffen. De Fransche gouvernante is van dezen onver- wachten eigengereiden stap danig geschrok ken en maakt zich thans ernstig boos over de onhandelbaarheid van haar pupil. Zij kan en wil maar niet inzien, dat Polen geen gedwee jochie meer is, maar een volwassen man, die weet en doet, wat hij wil. Polen tracht haar dit echter aan het verstand te brengen, van daar dat het successievelijk een aantal eigen machtige en zelfbewuste daden stelt, waarmee het Frankrijk wil bewijzen, dat het aan de Fransche voogdij is ontgroeid en best in staat is zelfstandig zijn eigen belangen te dienen. Toen Polen op een nonagressie-pact met Sov jet-Rusland inging, viel dit nog geheel in de lijn van de Fransche Europeesche politiek, welke elke toenadering tusschen Sovjet-Rusland en de Fransche bondgenooten wenscht en tracht te bevorderen. Bij het sluiten van het accoord tusschen Polen en Duitschland, waardoor beide landen de Corridor-kwestie in den „status quo" voor tien jaar ter zijde schoven en elkander beloofden geen geweld te zullen aanwenden, doch overleg te zullen plegen bij voorkomende geschillen, viel het al moeilijker een uitleg te vinden, welke den Franschen hegemonist kon geruststellen. Feitelijk sloeg Polen een gat in de isolatie, welke Frankrijk rond Duitschland bezig was aan te leggen. Duitschland ver beeldde zich, dat het in Polen een nieuwen vriend had gewonnen, en Frankrijk duchtte, dat het een verraderlijken adder aan zijn boe zem had gekoesterd. Geen van beide had echter geiyk. Polen diende uitsluitend zijn eigen be lang en beveiligde zijn West- en Oostgrenzen tegen mogelijke agressies van de zijde van Duitschland en Sovjet-Rusland, zonder ook maar in het minst zijn waakzaamheid en weerbaarheid te laten verslappen. Aldus bevei ligd, had het geen interesse meer in het Oost pact en het liet zich dan ook niet meer door Barthou overreden om zich daarbij aan te sluiten. Het Oost-pact heeft, nu Duitschland en Polen daaraan niet wensehen mee te doen en dientengevolge ook de Baltische landen zich er van afzijdig zullen houden, zijn vrede en vei ligheid organiseerende beteekenis nagenoeg ge heel verloren en Frankrijk kropt met moeite zijn ergernis op over Polen, dat tusschen Duitschland en Rusland ten eigen voordeele een balanspolitiek voert, welke de Fransche plannen tot onvervulbare illusies maakt. Om die ergernis eenigszins te temperen (het is n.l. geenszins Polens bedoeling geheel met Frankrijk te breken, doch alleen maar zijn politieke mondigheid door Frankrijk erkend te zien) verklaarde Polen in Genève zich bereid toe te stemmen in de toe lating van Sovjet-Rusland in den Volkenbond, mits de minderhedenregeling, getroffen in het Verdrag van Versailles, voor alle Volkenbonds leden bindend zou worden verklaard of geheel zou worden opgeheven, en mits Polen ook een permanenten raadszetel zou krijgen, wanneer er een aan Sovjet-Rusland zou worden aangebo den. Wat deze laatste voorwaarde betreft, wilde het zich zelfs tevreden stellen met de toezeg ging, dat het eerst een permanenten raadszetel zou krijgen bij de eerst volgende Volkenbonds reorganisatie. De kwestie van een generalisee ring of opheffing der minderhedenregeling, een geliefd stokpaardje, waarop de Polen reeds sinds jaar en dag Genève plegen binnen te rijden, was niet zoo gemakkelijk door een com promis te ondervangen. Heeft Polen deze kwes tie thans willen forceeren door zich eigenmach tig aan de Volkenbondscontröle op dit punt te onttrekken? De onderhandsche verklaring, dat Sovjet-Rusland bij den Volkenbond eventueel geen klachten tegen Polen zou aanhangig ma ken over de behandeling der minderheden in Polen, was Warschau blijkbaar niet voldoende. Het w'il geen beloften, maar gelijk recht voor allen en voor zichzelf, dus ook tegenover het door Frankrijk zoo opvallend gevrijde Rusland. Frankrijk, ja heel Genève, is over dit bruuske gedrag van Polen, dat in ieder geval al van heel weinig respect vodr den Volkenbond getuigt, hevig ontstemd. Men spreekt in die kringen van een ongehoorde aantasting van het Verdrag van Versailles, van eenzijdige trouw- en con tract-breuk, en vreest, dat Duitschland zich er al te zeer in zal verkneukelen, nu ook een der Fransche bondgenooten het gewaagd heeft een demonstratieven aanslag te plegen op de be weerde „heiligheid der verdragen". Het is ech ter moeilijk aan te nemen, dat Polens optre den iets emstigers bedoelt te zijn dan een dui delijke manifestatie van zijn politiek zelfbe schikkingsrecht. Immers Polen, dat dank zij het Verdrag van Versailles „hersteld" werd, kan onmogelijk voordeel zien in een totaal overboord werpen van geheel het „Vredes"-verdrag. Het wenscht alleen uit prestige-overwegingen een herziening van de clausules betreffende de minderheden, anders niet. Het ligt dan ook meer voor de hand, dat Polen op dit oogenblik, waarop in Genève met man en macht gewerkt wordt aan het binnensleepen van Sovjet-Rus land in den Volkenbond, de kans schoon meent te zien om een nieuw ruilobject in han den te kunnen krijgen, waarvoor het een f lin ken politieken prijs zal kunnen bedingen. Of deze berekening geen misrekening zal blijken, moet de toekomst leeren. Want al zullen de geallieerden tegenover Polen wel niet zoo'n aanmatigenden toon aanslaan als tegen dé in 1918 overwonnenen, het blijft de vraag öf zij bij de herhaalde Poolsche pressie-pogingen niet eindelijk het geduld zullen verliezen. Van den anderen kant zal Polen ook wel niet alles op haren en snaren zetten, want voorloopig moet het toch meer heil zien in een politieke combi natie met Frankrijk en diens vrienden en aan hangsels, dan in een voorbehoudlooze samen werking met Duitschland en de andere vol strekt revisionistisch gezinde mogendheden. Intusschen heeft Polen den zwakken Volken bond een slechten nacht bezorgd, waarvan deze toch al bleekzuchtige, bloedarme en eenigszins deerniswekkend geworden instelling zich gelei delijk zal moeten trachten te herstellen. ROME (K.W.P.) Naar wij vernemen, zal Kardinaal Pacelli, de Pauselijke Legaat, naar het Eucharistische Congres, op zijn reis naar Buenos Aires vergezeld worden door Mgr. Kaas, den voormaligen leider van het Duitsche Cen trum, die den Pauselijken Staatssecretaris voortdurend op de hoogte zal houden van de gebeurtenissen in Duitschland, die nog steeds de volle aandacht hebben van den H. Stoel, Naar men ons verzekerde, zou Mgr. Kaas er naar streven om een eenigszins aannemelijk accoord tusschen de Duitsche regeering en den H. Stoel te bewerkstelligen. VERWACHTING: Zwakke tot mati- ff gen Oostelijke tot Zuidelijken wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer, be- j= houdens kans op onweer. Hoogste stand: 767.7 te Siinna. Laagste stand: 752.2 te Isafjord. Zon op 6.32, onder 7.18. Licht op 7.48. Maan op n.m. 1.21, onder n.m. 8.42. Wij lezen in verschillende Di/itsche bladen dat men het in toonaagevende Oostenrijksche kringen in beginsel er over eens is, dat na het formeel van kracht worden der nieuwe Oos tenrijksche grondwet aartshertog Eugenius van Habsburg candidaat zal worden gesteld voor de functie van bondspresident. De aartshertog zou zich reeds in beginsel bereid hebben verklaard de candidatuur te aanvaarden. Het „Berliner Tageblatt" verneem^ dat ook uit Steenockerzeel, waar de keizerlijke familie vertoeft, een principieele goedkeuring van aartshertog Eugenius' candidatuur is ontvangen. NEW YORK, 14 Sept. (Reuter) In de Senaatscommissie, welke een onderzoek instelt naar de wapenfabricage, zijn gisteren mededee lingen gedaan betreffende een overeenkomst tusschen de Engelsche Imperial Chemical In dustries en de Dupont de Nemours. Eerstgenoemde maatschappij kreeg in 1932 het recht, nitrocellulose te leveren aan Europa en Z.-Amerika, terwijl de andere firma cordiet mocht leveren aan Azië. Verder was bepaald, dat de Amerikaansche maatschappij geen zaken mocht doen met Tsjecho-Slowakije, Spanje en Portugal zonder voorafgaande toestemming van de Imperiai Chemical Industries. Het personeel van Dupont de Nemours heeft tijdens den oorlog totaal 17 millioen dollar aan tantième ontvangen. SANTIAGO DE CHILI, 14 Sept. (Reuter) De regeering van Chili is verontwaardigd over de beweringen in de Amerikaansche Senaats commissie voor den wapenhandel. Zij is van meening, dat hiermee de waardig heid en de rechtschapenheid van de ambtena ren van Chili zijn aangetast. De regeering heeft daarom besloten, om voortaan geen enkel contract voor de levering van vliegtuigen met Amerikaansche firma's meer af te sluiten. De minister van nationale verdediging heeft den chef van de luchtmacht van Chili hiervan schriftelijk in kennis gesteld'. Merkwaardig is in dit verband, dat in Chili juist de inschrijving is geopend voor de levering van 14 oefenvliegtuigen. WASHINGTON, 14 Sept. (Reuter.) De voor zitter van de Senaatscommissie inzake den wa penhandel, Nye, verklaarde heden: De V. S. heeft aan China 10 millioen dollar geleend voor den aankoop van Amerikaansch koren, alsmede 20 millioen dollar voor den aan koop van katoen. Deze leeningen dienden om een nieuwen impuls te geven aan den Ameri- kaanschen handel in de hoop Amerika te ont lasten van zijn graanoverschotten en tevens Om China bij te staan, waar millioenen menschen door voedselgebrek uithongerden. Nye voegde aan deze verklaring toe, dat in officieele Japansche kringen beweerd werd, dat het geld in werkelijkheid door China is ge bruikt om munitie en vliegtuigen van Amerika te koopen. De tentoonstellingsautoriteiten hebben een bezoek gebracht aan de in opbouw zijnde Luto. Tusscluen de schijnwerpers voor het diorama tweede van links: de promotor Jac. Klepboerrechts met stok: Kolonel Wallert Sacré. WASHINGTON, 14 Sept. (V.D.) De leiders van vakvereenigingen van arbeiders bij aan verwante bedrijven van de textielindustrie zijn gisteren alhier bijeengekomen ter beraadslaging over een eventueele volslagen stopzetting van de textielindustrie. Francis Gorman, de stakingsleider, verklaar de: „Wanneer de textielindustrie van meening is, dat wij thans reeds onze volle kracht in het veld hebben gebracht, vergist zij zich. Onze eischen zijn slechts matig en komen neer op erkenning der vakvereeniging, 30-urige werk week en afschaffing van uitbreiding van het aantal weefgetouwen per arbeider." Gorman legde de verantwoordelijkheid voor den dood van 12 stakers geheel op de overheid. De volksvertegenwoordiging van Rhode Island heeft den gouverneur Green volmacht verleend, de textielfabrieken te sluiten, de politiemacht te versterken, doch weigerde de hulp van mili tairen in te roepen. Intusschen zijn in de stad Providence (Rhode Island) ruim 100 communisten gearresteerd, groo- tendeels van buiten de stad gekomen, om agita tie te voeren. Verder werden groolie hoeveel heden communistische vlugschriften in beslag genomen. De federale regeering houdt 7000 man troe pen gereed om deze, zoo noodig, naar Rhode Island te zenden. In tegenwoordigheid van Mgr. Carlo Augos- tini, de Bisschop van Padua, Mgr. Riccardo Ruffatti, Commandante Augusto Ciriaci, de President van het Centraal Bestuur der Ka tholieke Actie, alsmede talrijke kerkelijke auto riteiten heeft Mgr. Bernareggi op de Katholie ke Sociale Week in het Theater Verdi een schrijven van Z. H. Pius XI voorgelezen. Met groote belangsteling, zoo schreef de H. Vader, hebben wij kennis genomen van het programma der XVIII Sociale Week, en wij verheugen ons over de keuze van het onder werp „de zedelijkheid in het beroepsleven", om dat het blijk geeft van een ernstig streven om de Katholieke Italianen te brengen tot een meer volledige kennis en een meer volmaakte beoefening van de Christelijke zedeleer. Want de kennis en de beoefening der Christelijke zedeleer is de essentieele plicht der geloovigen. Maar terwijl de sociale plichten beter bekend en gemakkelijker worden onderhouden, omdat zij grootendeels omschreven zijn in de burger lijke wetten, zijn de beroepsplichten vaak min der bekend en, minder beoefend, ofschoon ook deze door de kerkleeraars en katholieke mora listen zijn getoetst en nauwkeurig omschreven. Voor dit verschijnsel zijn talrijke oorzaken aan te geven, maar vooral in onze moderne tij den is dit wel de belangrijkste: het nauwe ver band dat is ontstaan tusschen het beroep en het economische leven, waarin het woord wordt bewaarheid van Sint Paulus: „De wortel van al het kwaad is de begeerlijkheid, terwille waarvan velen zelfs zijn afgedwaald van het geloof". Men mag hierbij niet uit het oog ver liezen, dat in de laatste decennia vele beroepen zijn ontstaan, onder leiding van natuurkundi gen, die trotsch op hun successen zich onaf hankelijk achten van geloof en zeden. En hier door kwamen velen tot de noodlottige overtui ging dat, zooals de wetenschap het licht des geloofs kan ontberen, zoo ook het beroep de leiding der katholieke moraal kan missen. Dit dwaze vooroordeel is thans misschien minder verbreid dan enkele jaren geleden, maar toch zeker niet uitgeroeid. De moreele normen voor ieder beroep in het bijzonder zijn niet altijd even gemakkelijk op te stellen en zeer velen zijn in allerlei vooroordeelen gevangen. Het belichten van de meest voorkomende gevallen, het ontmaskeren van deze vooroordeelen, en het aantoonen van de dwalingen dezer bewe ringen is de belangrijkste taak van de XVIII Sociale Week der Italiaansche Katholieken. En zoodoende zult gij in hooge mate kunnen mee werken tot nut van het algemeen welzijn, en zal hier van toepassing zijn het woord van den Apostel: „Pietas ad omnia utilis est: want alle uitingen van het menschelijk leven, ook de schijnbaar onbelangrijkste zijn door God voor zien en geregeld en verkrijgen in God de een heid, die van Zijn Wezen uitstraalt." Met onze liefde en ons gebed volgen wij de redevoeringen die dit ernstige en interessante vraagstuk zullen belichten. Volgaarne schenken wij allen Con gressisten en sprekers onzen bijzonderen Apos- tolischen Zegen. De centra der stakingsonlusten, Woonsocket en Saylesville, staan onder krachtige bewaking. De schouwburgen zijn gesloten. Het publiek mag zich na het vallen van den avond niet meer op straat vertoonen. Met het oog op de onlusten, als gevolg van de textielstaking, werden gisteren in Nieuw- Engeland wederom eenige afdeelingen van de nationale garde gemobiliseerd. BOBSON PARK (Massachussets)14 Sept. (V. D.) Jesse Jones, de leider van de R.F.C. (financieele herstelcorporatie) heeft gisteren 'n rede gehouden voor. een groep industrieele leiders op de jaarlijksche nationale zaken- conferentie alhier. Scherpe critiek oefende Jones uit op de berichten, volgens welke de indus trie geen vertrouwen had in de New Deal en van president Roosevelt eischte, dat hij ver zekeren zou, dat de ontwikkeling in linksche richting niet zou worden voortgezet. Het was de wensch van president Roosevelt, dat iedere zaak een behoorlijke winst zou maken, maar iedere industrie en iedere werkgever moet wegen en middelen zoeken, om zooveel mogelijk man nen en vrouwen als menschelijker wijze maar mogelijk is dezen winter aan het werk te zetten. LONDEN, 14 Sept. (Reuter). Naar de „Daily Telegraph" uit Genève heeft vemomten, zou het antwoord der Sovjet-vertegenwoordi gers aan Frankrijk inzake de uitnoodiging tot toetreding tot den Volkenbond „vrij bevredi gend" zijn. Men hoopt, dat de hedenavond te houden besprekingen tot een bevredigend re sultaat zullen leiden. Wat de houding der Nederlandsche delegatie betreft, verneemt de „Telegraaf", dat deze nog geen besluit heeft genomen. De vraag of de Nederlandsche delegatie zich van stem ming zal onthouden, dan wel of zij zal tegen stemmen, hangt uitsluitend af van de manier waarop de procedure van Ruslands toetreden zal worden gevoerd. Inmiddels publiceeren wij met instemming nog de meening van de Anti-Revolutionnaire „Standaard", waarvan onze minister-president dr. Colijn eertijds hoofdredacteur was. Het blad betreurt dan gang van zaken te Genève, welke tenslotte op een opneming van Rusland in den Volkenbond schijnt te zullen uitloopen. Het betreurt dit met het oog op de toekomst van het Geneefsche instituut en schrijft: „Zoo wordt wat goed had kunnen worden, ten kwade gekeerd, wijl in dienst van het kwa de gesteld. Het lijdt geen twijfel, of het grootste deel van ons volk gevoelt het zoo. Het zal niet te vreden zijn, als het dit besef niet tot uitdruk king zal zien gebracht in de houding, die onze delegatie in Genève aanneemt. Een duidelijk neen zou vertolking zijn van de overtuiging der groote meerderheid van ons volk. Hopen wij, dat het zoo dan ook zal zijn. Dan dragen wij in elk geval geen verantwoor delijkheid voor een daad, die in zichzelf ver keerd is en ook geen andere dan verkeerde ge volgen kan dragen." Houtzaagmolen in Portugal in de lucht gevlo gen. Drie dooden. De textielstaking in Amerika. Dreigende uitbrei ding. Honderdtal communisten in arrest. De internationale wapenhandel. De chemische industrie. Chili koopt geen vliegtuigen meer in Amerika. De „Amato" (tentoonstelling voor tuinbouw) te Amsterdam geopend. land- en Mr. L. C. Besier benoemd tot procureur-gene raal bü den Hoogen Raad der Nederlanden. Geval van gasverstikking te Culemborg. Reorganisatie van de afdeeling Handel en Nij verheid van het Departement van Economische Zaken. BUENOS AIRES, 14 Sept. (Reuter) 3000 inboorlingen van het tot Paraguay ^ehoorend deel der Gran Chaco hebben zich geconcen treerd aan de oevers van de Picomaya. Daar Argentinië vreest, dat deze uitgehongerde in boorlingen de rivier oversteken, zijn troepen en twee vliegtuigen naar de grens gezonden. Spreekuur dagelijks van 2—5 en 7—9 uur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1