STADSNIEUWS Haarlem, 14 Sept. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 AGENDA K. J, M. V. ST. AUGUSTINUS Geanimeerde jaarvergadering R. K. ESPERANTO. VEREENIGING Opening wintercursussen THYSSE'S HOF Brengt vreugde in het tiende jaar ONZE WINKELSTAND Ceta's Lampenhuis heropend FRUITDIEVEN IN SANTPOORT Op heeterdaad betrapt ERNSTIGE BOTSING Tusschen taxi en vrachtauto BRANDWEER-DEMONSTRATIE Hoog-Bloemendaal kan nu ook gerust zijn K. J. L. ALBERPINGK THIJM De huldiging op 22 September Receptie Speciale uitgave AANBESTEDING RIJKS WATERSTAAT W erkverruiming INBRAKEN OPGEHELDERD Er kwam nog meer aan het licht Nachtdienst Nolf's Apotheek Haarlems Tooneel Goedkoope filmvoorstelling Prys in Alkmaar OVERTREDING DER TARWEWET f 1500.boete geëisebt Haarl. R. K. Ver. voor Groote Gezinnen Dahlia-tentoonstelling Opening der Staten-Generaal Gewetensgeld BURGERLIJKE STAND De buit vermindert niet UIT DEN OMTREK Rijkstuinbouwschool Bloem bollenteelt BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HALFWEG HILLEGOM SPAARNDAM IJMUIDEN 15 September INSTELLINGEN ZAANDAM ZANDVOORT 1 De K.J.M.V. „St. Augustinus" hield gister avond in het café-restaurant Gebr. Brinkmaan, Groote Markt, haay algemeene jaarvergadering De voorzitter, de heer J. v. d. Berg, verwel komde in zijn openingswoord den moderator, kapelaan J. v. Houten, den bondsvoorzitter, den heer A. Lohman en eenige nieuwe leden. De keurige, korte speech, getiteld „De eerste etappe", welke de voorzitter hierna hield, was ongeveer parallel met het uitvoerige, overzich telijke jaarverslag van den secretaris, den heer Ton v. d. Erf, zoodat wij ze ook in één adem zullen vermelden. In beide werd harteMjk dank gebracht op de eerste plaats aan den mo derator, voor diens onvermoeid streven in het belang van de K.J.M.V., en voorts aan allen, die iets voor de vereeniging gepresteerd hebben. In zijn terugblik over het afgeloopen (eerste) vereenigingsjaar, constateerde de voorzitter, dat de vereeniging geheel aan haar doel beant woord heeft. Ook de secretaris was optimistisch gestemd, want de jonge vereeniging had tot nu toe meer ups dan downs gekend, welke hij bei de in extenso vermeldde. Het ledental is verdub beld en bedraagt nu 47 en er heerscht een op gewekt vereenigingsleven. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, den heer Swarte, werden goed gekeurd. De voorzitter bracht hierna dank aan den heer Bahlmann, voor diens werk als leider van de sportcommissie, welke functie deze wegens vertrek naar Den Haag, moest opgeven. Tot bestuurslid werd gekozen en als zooda nig geïnstalleerd de heer J. Alles, en tot leden van de Sportcommissie de heeren H. Hoeker, W. v. Kessel en J. Kluft. De moderator, kape laan J. v. Houten hield niema een korte toe spraak, waarin hü de vele vriendelijke woorden, tot hem gericht door voorzitter en secretaris, tot dezen terugkaatste, den heer J. v. d. Berg in het bijzonder huldigde voor diens groo te activiteit en ook de overige bestuursleden en leder, dankte voor hun medewerking en vcor- treffelijken geest n de vereeniging. Spr. wes er. van overtuigd, dat dit enthousiasme en de goede verstandhouding in de toekomst zullen blijven en riep allen op den goeden naam van „St. Augustinus" hoog te houden en krachtige propo- ganda voor de vereeniging te maken. Na een dankwoord van den voorzitter aan den moderator voor diens gloedvolle toespraak, deelde deze mede dat de heel Walop, directeur van de Middenstandsbank, een cursus over zaken-administratie voor de K.J.M.V. geheel belangeloos zal instellen. Bij de rondvraag werd een bedrag bijeen ge zameld voor een geschenk aan den afgetreden nationalen moderator van de K.JM.V., thans pastoor Timp, dankt de heer Alles vc'or zijn verkiezing als bestuurslid en huldigde de heer Q. Alders namens alle leden den mode rator en het bestuur voor de wijze, waarop zij de K. j. m. V. in het afgeloopen vereenisings- jaar geleid hebben. Donderdag had in Restaurant; Brinkmanri de opening plaats der R. K. Esperantocursussen, welke gegeven zullen worden vanwege „Abbé RichardsonDe voorzitter sprak het openings woord en gaf daarin in het kort de voordeelen aan van het volgen van een cursus in eigen vereeniging, o. a. tijdsbesparing, méér studie ijver door de deskundige leiding en controle van het geleerde, de, gelegenheid tot schriftelijke als mondelinge uitdrukking van zijn gedachten enz. Degene, die door zelfstudie in Esperanto iets bereiken wil, verdoet dikwijls te véél tijd aan bijzonderheden of weinig belangrijke zaken. De heer v. Ulden gaf daarna de eerste les. Het mag wel een merkwaardigheid heeten aldus de voorzitter dat thans voor het éérst in Nederland voor het theoretisch gedeelte een blinde leeraar is aangezocoht. Het applaus na zijn les was velverdiend. Mej. Blom, vice-presi- dente der vereeniging, behandelde daarna op duidelijke wijze het practische gedeelte, aan sluitend op den leerstof van den heer v. Ulden. Ook zij mocht veel succes oogsten. Als slot van den avond werd nog een demonstratieles ge geven volgens de Cseh-mehode. De volgende week Donderdag zal hiermede definitief be gonnen worden, terwijl dan tevens een ver volgcursus wordt gegeven voor hen die zich verder in Esperanto willen bekwamen. Een aparte cursus voor B-candidaten wordt dan eveneens ingesteld. De belangstelling bij de opening was zeer groot te noemen en „Abbé Richardson" kan zeker tevreden zijn. Vermelden wij nog, dat bij voldoende deel name ook een Handels-Esperanto-cursus zal worden ingesteld, waarbij dan tevens de Ned. handelscorrespondentie en handelskennis zal worden onderwezen. Uit het jaarverslag 1933-1934 van de Stichting Planten- en Vogeltuln in het Bloemendaalsche Bosch (Thysse's Hoff) lezen wij, dat in het af geloopen jaar de tuin weer belangrijk werd ver beterd en verrijkt. Dank zij de welwillende me dewerking van den Dienst der Publieke Wer ken der Gemeente Bloemendaal konden vele paden, die als zandpaden werden uitgeloopen en gingen verstuiven, op passende wijze worden gehard. Ook de hoofdingang werd verbeterd. Van belangrijke aanwinsten op botanisch ge bied noemen wij o. a. de Dennenorchis, de Ze venster, de Gele Hoompapaver. Ondanks de langdurige droogte en den lagen waterstand bleef de vijver zijn fraai uiterlijk behouden, doordat de rijke oeverflora het water trouw volgde. De periodieke kapping van een perceel hakhout, bracht in en cm dat stuk een ver hoogde ontwikkeling van de grondflora te weeg. De ratelpopulieren en de sleedoorns kregen ge legenheid om te laten zien, hoe zij zich door ondergrondsche uitloopers kunnen uitbreiden. Ook omtrent de verspreiding van andere soor ten konden interessante waarnemingen worden gedaan, evenals over groei en bloei en bastaar deering van Toorts- en Teunibloem. De gras vlakte. oorspronkelijk ingezaaid met gewone cultuurgrassen, begint al meer en meer het typische duin-karakter te vertoonen. De vogel wereld bleef op peil; in den winter werd flink gevoerd. In de maanden Juli en Augustus orga niseerde de Haarlemsche aquariumvereeniging in het Pannekoekhuisje een fraaie tentoonstel ling van exotische visschen en van zeewater aquaria, die druk werd bezocht. Een Paddestoel tentoonstelling bleef achterwege, doordat in October in Haarlem de groote tentoonstelling der Mycologische vereeniging werd gehouden. Scholen, studeerenden en ontwikkelingsgroepen bezochten herhaaldelijk den tuin. Ook het groote publiek wist het rustige, fraaie park ruim te waardeeren. Jammer genoeg is de materieele steun, die de Stichting ondervindt, nog steeds onvoldoende en de jaarrekening sluit met een tekort van 433.12%. Dat dit zoo moet zijn, juist aan het begin van het tiende jaar, is wel zeer te be jammeren. Penningmeester der Stichting is H. Boting, Vrouwenhekstraat 42, Haarlem. Giro 100735. Dat de wintertijd met zijn lange avonden op komst is blijkt o. a. ook uit de hernieuwde ac tiviteit van de zaken in lampen en verlichtings- benoodigdheden. Het sinds jaren in de Lange Veerstraat 28 gevestigde Ceta's Lampenhuis heeft daarom de zaak gemoderniseerd en gisteravond had de heropening plaats. Het interieur is veel moder ner geworden, terwijl een overzichtelijke opstel ling van de artikelen den verkoop zeer zeker zal vergemakkelijken. Er is voor „elck wat wils" en ook de kleine beurs vindt hier wel iets van zijn gading. Eenige bloemstukken gaven de zaak een feestelijk aanzien. We verwijzen verder naar de advertentie voor komend in dit nummer. Dezer dagen maakten wij reeds melding van talrijke diefstallen van fruit in Santpoort en omgeving. Vooral in den tijd van den fruit oogst wordt door de bewoners van Santpoort het gemis van een behoorlijke politie-bescherming terdege gevoeld. Woensdagavond heeft de familie K., aan den Rijksweg aldaar, waar vorige week de boom gaard door vandalen grondig vernield was, zelf een goede vangst gedaan. Toen de dochter des huizes met haar ver loofde huiswaarts keerde, maakte een zestal jongelui juist aanstalten den boomgaard binnen to dringen. Dochter en schoonzoon-in-spé lieten de in dringers rustig hun gang gaan, tot ze in den tuin waren. Zodra de verloofde, de heer Van S„ den boomgaard insnelde om zijn slag te slaan, kozen de zes jeugdige dieven het hazenpad. De heer v. S. bleek echter een geducht hard- looper en wist één der daders te grijpen. Per telefoon werd de Velsensche politie ge waarschuwd, en na een uur! kon een agent de zorg ove rden arrestant overnemen. De jongelui schenen nogal hoopvolle ver wachtingen te koesteren over hun strooptocht, daar ze voor dat doel speciaal een bakfiets had den gehuurd. Ze waren afkomstig uit Haarlem-Noord. Ar restant en bakfiets werden naar het bureau te Umuiden overgebracht. Donderdagmiddag ongeveer drie uur ontmoet te een taxi, komende uit Haarlem, van de rich ting Egmond a. d. Hoef, nabij Egmond-Binnen een vrachtauto met aardappelen van Th. Gr. uit Beverwijk. Daar deze laatste naar links uit haalde voor het passeeren van een langs den weg staanden auto, had een hevige botsing plaats, waarbij de chauffeur van de taxi zeer ernstig gewond werd. Terstond werd genees kundige hulp ontboden en spoedig waren drie geneesheeren ter plaatse. De gewonde werd daarna met een ziekenauto naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd. De chauffeur van den vrachtauto bekwam slechts lichte verwon dingen. De vernielde auto's werden 's avond? weggesleept. Proces-verbaal is opgemaakt. Dat laag-Bloemendaal, als het noodig is, door onze brandweer „onder water" genomen kan worden, is thans bekend genoeg. Bij echte en fictieve branden is dit voldoende gebleken. In laag-Bloemendaal heeft men ten eerste het voordeel van de „aanjagers" onzer brand- auto's, maar bovendien van den druk op de waterleiding. Deze druk is in Hoog-Bloemen daal uiterst gering. En zelfs met behulp van den motorischen aanjager is met een gewone straalpijp op de waterleiding geen straal van behoorlijke hoogte te krijgen, 't Is dan ook maar een groot geluk, dat er tot dusver geen branden zijn geweest in Hoog-Bloemendaal. Onze overigens goed toegeruste brandweer zou daar een poover figuur gemaakt hebben met haar zwakke, onbeteekenende straaltjes. Na de laatste „uitvinding" door onze brandweer is dit echter anders geworden. Deze uitvinding bestaat uit een flinke, wijde pijp, welke on middellijk op de 9-duims hoofdleiding, welke door den Hooge Duin- en Daalscheweg loopt, wordt aangesloten. Op deze wijze krijgt men voldoenden aanvoer van water, waarop boven dien nog eenige druk, misschien van een halve atmospheer staat. Met behulp van de moto rische aanzuiging en oppersing wordt deze druk tot ongeveer 5 atmospheren opgevoerd, waar door het mogelijk is ('t is gisteren by de de monstratie duidelijk gebleken) uit die eene wijde straalpijp 5 stralen te krygen van pl.m. 12 tot 15 Meter hoogte. Van de zijde der brandweer sprak men zelfs van bqna 20 Meter. Over de resultaten was men dan ook zeer tevreden. En deze zullen nog beter worden, als ook de Fordwagen zoo'n straalpyp krygt en ook op een ander gedeelte van dén Hooge Duin- en Daalscheweg, dichter by het Kopje een aanslui ting wordt gemaakt. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. C. J. A. den Tex, woonde de demonstratie by. In aansluiting op de reeds gepubliceerde be richten van K. J. L. Alberdingh Thym (Lod. van Deyssel) op 22 September ter gelegenheid van diens zeventigsten verjaardag, vernemen wij nog het volgende: Behalve de reeds vermeldde personen hebben nog in het eere-comité zitting genomen Sir Wil liam A. Craigie, Chicago, dr. Frant Langer, Praag, Herman Ould, secretaris P. E. N.-club, Londen, Theodor Dreiser, New-York en Taha Hussein, president Egyptische P. E. N.-club, Cairo (Egypte). En in het huldigingscomité: H. G. Cannegie- ter, Haarlem, de heer en mevr. Gatacher de Stuers, Talaton (Engeland), Louis Franck, Mi nister van Staat van België, G. D. Gratama, directeur Frans Halsmuseum, Haarlem, C. J. Roosegaarde Bisschop, Haarlem, Else Mauhs, Amsterdam, Augusta de Wit, Granow (Duitsch- land), prof. dr. J. H. Scholte, hoogleeraar Uni versiteit Amsterdam, mevr. Ina Boudier-Bakker, Utrecht, Emile Erens, Heemstede, Joannes Reddingius en drs. P. J. Meertens, Amsterdam, en Jean DestréeC oud-minister van K. en W., Brussel. De receptie zal plaats hebben Zaterdag 22 September a.s. des middags om 2 uur in hotel „Funckler", Kruisstraat, Haarlem. De jarige zal om half 3 arriveeren. Einde van de receptie is ongeveer half vyf. Het woord zullen o.a. voeren: dr. P. C. Bou- tens, voorzitter van het Huldigingscomité, dr. J. F. M. Sterck, Paul Huf, Albert Kuyle, mr. J. Enschedé en andere binnenlandsche en buiten- landsche autoriteiten. De redevoeringen zullen zoo kort mogeiyk moeten zijn in verband met den beschikbaren tyd. Eventueele sprekers gelieven zich op te ge ven aan het secretariaat van het comité, Frans Halsplein 3, waar ook alle inlichtingen te ver krijgen zqn. Het postgiro van het secretariaat is 31186 (Amsterdamsche Bank N.V., kantoor Haarlem) 's Avonds 8 uur wordt in Carlton te A'dam een huldigingsmaaltijd gehouden, waaraan zullen aanzitten de jarige en zqn familieleden, voorts leden van Huldigings- en eere-comité's en 35 eere-gasten, allen eventueel met hun da mes, totaal 150 a 200 personen. Ter gelegenheid van den zeventigsten ver jaardag van K. J. L. Alberdingh Thijm zal bij de N.V. Gragische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, een speciale Lodewijk van Deyssel-uitgave verschijnen, welke binnen en kele dagenn n den boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Het boek is geschreven door Ant. den Doolder en bevat een inleiding van Willem Kloos en o.a. een photo van het portret van den jarige, ge schilderd door Isaac Israels, dat op de recep tie den jarige zal worden aangeboden. Voorts ook de handteekeningen van Willem Kloos, Lodewijk van Deyssel en den schrijver. Tenslotte verzoekt men ons nog mede te deelen, dat inlichtingen omtrent den huldi- gingsmaaltqd te verkrijgen zyn by de directie van Carlton te Amsterdam. (Herplaatst wegens misstelling.) Hedenmorgen werd door den hoofdingenieur directeur van den Rykswaterstaat in de direc tie Noord-Holland, alhier aanbesteed: het ver beteren van den Rijksweg no. 2, Amsterdam Utrecht, gedeelte Duivendrechtsche brug Abcoude, onder de gemeente Weesperkarspel, met bijkomende werken. Ingekomen waren 42 biljetten, waarvan de laagste inschrijver was H. Stoep te 'sGraven- hage voor 96.400. Raming 116.000. De 31-jarige chauffeur en de 20-jarige met selaar, die enkele dagen geleden als verdacht van diefstal werden aangehouden, hebben be kend tezamen ingebroken te hebben in de Spaarnelaan en in een huis aan de Zonnekade, waar ze in de eerste helft van Augustus bij afwezigheid van de bewoners een heerencos- tuum, gouden en zilveren voorwerpen en een fototoestel ontvreemdden. Bovendien hebben ze nog enkele diefstallen in Bloemendaal gepleegd, terwyi verdachte Br. bekend heeft, alleen in Heemstede ingebroken te hebben. De verdach ten zullen overgegeven worden aan de politie te Bloemendaal Een opkooper uit Amsterdam, aan wien ze zeiden de gestolen goederen te hebben verkocht, ontkent iets met deze personen te maken gehad te hebben. By een huiszoeking ten huize van den handelsman S. werd na- tuuriyk niets gevonden, zoodat als tenminste geen andere overtuigende bewyzen kunnen wor den aangehaald deze sluwe vogel er wel weer straffeloos af zal komen. Men verzocht ons mede te deelen dat de apo theek Nolf, Kruisstraat, morgenavond en ge durende de heele week weer nachtdienst zal houden. Wegens de verbouwing welke heeft plaats gehad, heeft zy drie maanden lang dezen dienst niet kunnen waarnemen. Dinsdagavond J.1, hield bovengenoemde ver eeniging haar druk bezochte algemeene leden vergadering in de bovenzaal van Café-Rest. „Brinkmann". De voorzitter heette de aanwezigen harteiyk welkom en memoreerde de successen door H. T. in het afgeloopen seizoen geboekt. De jaarverslagen van de secretaresse en pen ningmeester wezen op een bloeiend vereeni gingsleven en vonden luiden byval. De boeken sloten met een batig saldo. Verder deelde het bestuur mede, dat als eer ste voorstelling zal gaan op 17 October a.s. „De Klimgeit", klucht-blijspel van Joh. W. Broe- delet. Verder komt H. T. uit in den Tooneelwed- strijd uitgeschreven door de vereeniging „Nut en Vermaak" te Leiden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer vereeniging, met „Dat wat je niet hebt" van Bets Ranucci-Beckman. Dan dingt H. T. mede naar den Steden-Wis- selbeker met het voor dezen wedstryd verplichte detective-stuk van Eduard Veterman: „De Wre kende God". Tevens zyn nog verschillende aanvragen tot het geven van wederopvoeringen van „De Jantjes", het enorme succes van het vorig sei zoen, in behandeling. Voor de vrouweiyke leden der Maria-congre- gaties zyn vanaf Zaterdag na 10 uur aan 't gebouw St. Bavo. Smedestraat, tegen den prijs van 0.15 nog kaarten te hekomen voor de boeiende filmavonden van 16 en 19 September. Het Maison des Dames van B. Prijs heeft in Haarlem en omstreken reeds eenige filialen. Thans heeft het ook in Alkmaar, in de Lange- straat no.4, een dameskapsalon ingericht. Op handige wyze zyn in den toch niet zeer grooten winkel een vyftal boxen getimmerd, die alle voldoende ruimte hebben om er op behoorlyke wyze in te kunnen werken. Buiten deze vyf werkruimten is er nog een flinke wachtkamer, terwyl de ruimte, die in het midden is over gebleven, als winkel gebruikt wordt. De boxen zyn alle voorzien van een droog installatie, welke aangesloten is op een centrale drooginrichting. De motoren van dit apparaat zyn onder den vloer aangebracht, waardoor het hinderlijk geraas tot een minimum is terugge bracht. De benoodigde lucht wordt van het dak af aangevoerd, terwyl de verbruikte lucht op haar beurt naar buiten wordt gebracht. Voor de ventilatie wordt eveneens versche buiten lucht van het dak af aangevoerd, zoodat men alles met elkaar, steeds van een overvloed aan frissche lucht binnenshuis verzekerd is. Het interieur, alsmede het meubilair, is in lichtgryze en gele tinten gehouden. Behalve de damessalon is er ook een winkel, waarin men een keur van parfumerieën en toi letartikelen aantreft. De Haarlemsche Kantonrechter heeft een 65-jarigen molenaar uit Hoofddorp tot f 1000. boete veroordeeld, omdat hij de Tarwewet had overtreden. De molenaar ging in appel en Donderdag middag diende de zaak voor de Haarlemsche Rechtbank. Uit het verhoor bleek, dat verdachte de re gisters, welke hy krachtens de Tarwewet moest bijhouden, foutief had ingevuld, waardoor hy 99 ton graan te weinig had aangegeven. Hy verklaarde de overtreding begaan te hebben omdat hy Veel schulden had. De Officier van Justitie zeide in zyn requi sitoir, dat verdachte herhaaldelyk zijn regis ters in strijd met de waarheid had ingevuld en eischte f 1500.boete subs, drie maanden hechtenis. De verdediger, mr. W. de Rjjke, hield een breedvoerig pleidooi, waarin hij o.a. zeide, dat de ingewikkelde crisiswetten aanleiding tot der gelijke misstanden kunnen geven. Uitspraak 27 September. In aansluiting op het bericht van hedenmor gen, deelen wy nog mede, dat dé kaarten voor de Circusvoorstelling op a.s. Maandagavond 8 uur k 30 ct. verkrijgbaar zyn aan de navolgen de adressen (bewys van lidmaatschap toonen) Speeltuin „Kindervreugd", Slachthuisstraat, Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur; K. C. Donsen, Emostraat 17, Maandag tot 5 uur; Sigarenma- gazyn H. J. Verhoogd, Leidschevaart 144; Ge bouw „St. Bavo", Smedestraat 23; Sigarenma- gazyn Voets, Overtonweg 4. Maandagavond 5 uur is de verkoop afgeloo pen. Men verzoekt ons te melden, dat a.s. Zater dag en Zondag een Dahlia-tentoonstelling ge houden zal worden door de leden van „Eigen Tuin", in het eigen gebouw aan den Zomerweg. Zooals steeds is de toegang vrij! De Vereeniging „Koninginnedag" en de Chr. Oranje vereeniging „Prins Willem I" organisee- ren te zamen een goedkoope reisgelegenheid naar Den Haag voor Dinsdag 18 September ter gelegenheid van de plechtige opening van de Staten-Generaal. Zij wekken hare leden en alle Oranjegezinden op H. M. de Koningin bewyzen van aanhankelykheid te geven na haar terugkomst van haar reis naar Noorwegen, waar zy by het zoeken van rust na de zware slagen, die Haar dit jaar getroffen hebben, ongesteld is geweest. De goedkoope biljetten zyn verkrijgbaar bij het Reisbureau Lindeman en gelden voor alle treinen, mits de heenreis is aangevangen vóór 11 uur en de terugreis na 3 uur. Alhier is aan gewetensgéld ontvangen 42.85. Ondertrouwd: J. T. Giesen en H. A. C. Spoel- stra; H. M. v. Schooten en C. C. Swenneker; P. v. Veller en B. E. v. Dyk; G. Bessem en M. T. Joussen; C. Noort en A. J. Bruin; W. J. B. M. J. v. Liemt en G. E. C. A. M. Hoogeveen; R. M. v. d. Brink en W. Tulp; P. G. Brander en E. H. Prusseit. Getrouwd: C. J. Groenendal en G. Hogen - doorn; G. F. Wilhelmus en J. M. Blankwater; P. Eelman en A. Eenkhoom; J. H. v. Gelderen en C. C. A. M. Pluim Mentz. Geboren: J. P. M. Schouten—v. Reysen d.; C. v. d. Kroft—Termets d.; P. Hoogeboom— Beck d.; J. v. d. Werve—Kuperus d.; W. G. Ny- meyer—Driessen z.; W. P. Abspoel—v. d. Padz.; A. M. BraakRolfes z. Overleden: J. OverzetBeerda, 24 j., Vrouwe- hekstraat; J. A. Braakenburg, 69 j., Gr. Hout straat. In de afgeloopen week werden hier 6 rij wielen ontvreemd en nog niet teruggevonden. Toegelaten zijn tot de Rykstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse: R. Barnaart, Bergen; N. J. M. Bijvoet, Overveen; J. C. A. de Brabander, Hillegom; H. Groet, Lisse; J. Kriens, Sassenheim; D. L. Kromhout, Oegst- geest; Th. P. Langelaan, Hillegom; W. M. Lief- ferink, Noordwijk; L. F. v d. Meij, Lisse; M. Montagne, Lisse; Th. Osterman, Sassenheim, N. F. Roozen, Overveen; L. F. Stoutenbeek, Hil legom en C. P. v. Went, Noordwijk. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen by: v. d. Beeg, Verbindingsweg 59, Bloemendaal, een zilveren vulpotlood; J. Roozen, Middentuin- dorplaan 9 Haarlem, een R. K. kerkboekje; Vondellaan 22, Aerdenhout, twee zwarte katten; Belk, le Vooruitgangstraat 118 Haarlem, een netje met tennisballen: O. de Vries, Noordlaan 21, Bloemendaal, een -jonge poes; J. P. Exel, Verbindingsweg 6 Bloemendaal, een autoped; Zs. Elsnig, Zomerzorgerlaan 22, Bloemendaal, een rywielbelastingmerk; D. H. van Meurs, Dr. Bakkerlaan 46, Bloemendaal, een beenen hals ketting; Versontaine, Prins Hendriklaan 107 Overveen, een zakétui met foto's; C. Wals, Schoterweg 114 rood Haarlem, een doublé scha kelarmband; Van Essen, Iepenlaan 8, Bloemen daal, 6 witte boorden; A. Driessen, Berkenlaan 14 Bloemendaal. een ceintuur; J. H. de Wilde, Ryperweg 4 Bloemendaal, een paar dameshand schoenen; Kennel Haarlem, een herdershond; T. de Klerk, Duinlustparkweg 60 Santpoort, een rywielbelastingmerk; R. Verhelst, Domp- vloedslaan 15 Overveen, een bamsteenen sigaren- pypje; J. Verbiest, Bloemëndaalscheweg 153 Bloemendaal, een schakelarmband; Tuilenaar, Zylweg 10 Overveen, een autoped; aan den po litiepost Aerdenhout, een sleutel aan riempje; een waschmand; een sleuteltje; aan het bureau van politie Overveen, een deken; een kinder- portemonnaie; een broche. Tuinbouw- en Plantkunde. Het bestuur van de vereeniging „Tuinbouw- en Plantkunde" heeft besloten den leden een excursie naar de groote tentoonstelling op tuin- en landbouw gebied de „Amato", in de nieuwe markthallen der gemeente Amsterdam, aan te bieden en wel cp Donderdag 20 September. Op Dinsdag 18 September wordt de eerste winterbyeenkomst gehouden in café Rusthoek ter vaststelling van het werkprogramma 1934- 1935 en ter verkiezing van twee candidaten voor het hoofdbestuur. Klein ongelukje. Dinsdagmdidag gleed van een auto, geladen met steenen, bij het nemen van een korten draai, een gedeelte van de bovenlast op den grond. De motorpolitie, die toevallig naast den auto reed, kreeg eenige steenen tegen een der beenen en op den voet, waardoor een lichte verwonding ontstond. Ook het motorrijwiel werd eenigszins beschadigd. De Kroon geeft toestemming t Is al ge- ruimen tijd geleden, dat de Raad het besluit nam, een nieuwe O. L. School naast de be staande U.L.O.-school aan den Vyverweg te doen bouwen. Sedert werd er niets meer van gehoord. Thans heeft de Kroon toestemming verleend, de school te doen verrijzen. Dahliatentoonstelling De onderlinge tuin- Kedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" zal as. Zaterdag en Zondag in de groote zaal van Café Restaurant „Hof van Heemstede" haar jaarlyksche groote tentoonsteling houden van Dahlias met als eenige afwisseling vruch ten en eenige planten. Op deze tentoonstelling zullen ook geëxpo seerd worden de potjes, door de vereeniging aan de schoolkinderen uitgereikt. Het byzonder mooie weer heeft den bloei der Dahlia's ook zeer bevorderd, zoodat er weer iets heel moois te genieten zal zyn. De tentoonstelling is geopend Zaterdag van 3—10 uur en Zondag van 1010 uur en gratis te bezichtigen. Diploma voor reddend zwemmen Voor het brigade-diploma voor reddend zwemmen slaag den de dames A. Burger, W. Verstraten, W. Moozer, J. van Trichten .F. de Jong, F. Broek man en de heer A. H. Hagedoorn, allen leden der Heemsteedsche reddingsbrigade. Indische buurtvereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering in de groote zaal van café-restaurant „Wapen van Heemstede". Het ledental bleef tachtig. Als leden der kas- commissie werden benoemd de heeren J. Vester, W. Hofstee en A. Plantinga. Bij de bestuursverkiezingen werd als voor zitter herkozen de heer J. Neeskes, als bestuurs lid de heer J. Loerakker, terwyl door de ver kiezing van den heer A. Plantinga het bestuur weer tot 5 leden werd uitgebreid. Na bespreking werd besloten dat leden, die door verhuizing den kring der Indische buurt vereeniging verlaten, lid van de vereeniging kunnen blijven, zoodat oud-leden weer als lid kunnen toetreden. Gemeenterekening over 1933 De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1933 is aan den gemeenteraad aangeboden. De ontvangsten van den gewonen dienst heb ben bedragen f 206.687.28, de uitgaven f 177.956.78, zoodat het batig saldo van den gewonen dienst bedraagt f 28.750.50. Dit saldo bedroeg over het dienstjaar 1932 f 52.393.32. De ontvangsten van den kapitaaldienst heb ben bedragen f 116.721.92, de uitgaven f 154.864.05, zoodat de nadeelig saldo van dezen dienst bedraagt f 38.142.13. De uitgaven met betrekking tot de voorzie ningen tegen werkloosheid hebben bedra gen f 21.478.51, de ontvangsten te dezer zake bedroegen f 7,710.99. De ondersteuning aan behoeftigen vorderde uitgaven tot een totaal bedrag van f 14.082.78. Bezichtiging Kameroven-installatie Gasbe drijf De gemeenteraadsleden en ook de pers waren uitgenoodigd, het nieuwe Gasbedryf in werking te zien. Aanwezig was de Burgemees ter, de Gemeente-Secretaris, weth. Klaver en de meeste raadsleden. Afwezig waren wegens ziekte weth. Vermeer en om andere redenen de heeren Van Lierop, Jansen, Loerakker en Van Deur- sen. Te ruim 2 uur kwam men samen in de vergaderkamer van het Bedryf. Weth. Klaver, wnd. voorz. der Gascommissie, heette allen hartelyk welkom. Al kon door ziekte van weth. Vermeer, voorzitter der com missie, geen officieele opening plaats vinden, toch heeft de Gascommissie gemeend de raads leden in de gelegenheid te moeten stellen het nieuwe bedrijf te bezichtigen. Na dit kort woord gaf spr. de leiding aan den Directeur, den heer F. J. Payens. In het kort toonde deze aan de hand van enkele cyfers aan het groote voordeel, dat de nieuwe organisatie biedt. De Burgemeester dankte voor de totstand koming van dit interessant bedrijf, waarop wij allen trotsch kunnen zyn. Moge Let aanleiding zyn, te komen tot een betere rendabiliteit al zyn er remmende factoren door de tijdsom standigheden, hetgeen niets afdoet aan de technische verbeteringen. Moge ook het succes van het bedryf medehelpn de wankele begroo ting der gemeente tegemoet te komen, al is spr. persoonlyk er tegen, dat de winsten van de overheidsbedrijven den gebruikers niet ten goede komen. De heer Fijma, lid der Gascommissie, wilde een ander geluid doen hooren: de maande- lyksche verbruiksstaatjes, door de Directie ver strekt, geven regelmatig een beeld van „min der, minder" aan, zoodat de mogelijkheid van uitbreiding van het afzetgebied ter dege onder het oog genomen moet worden. Gelukkig is het reeds zoover gekomen, dat we gas kunnen ver strekken zonder leiding, z.g. Flesschengas. Zoo moeten we komen tot gasprijsverlaging, en die brengen tot dien van voor den oorlog. Gebeurt dit niet, dan vreesde spr. dat het petroleum- gebruik in allerlei vorm het gas zal verdrin gen. Het is een verkeerde taktiek om evenals tram en trein door tariefverhooging te trach ten een bedryf te handhaven: naar prijsverla ging te streven is een algemeen belang. Weth. Klaver dankte de sprekers en de Gas commissie en nadat de thee was aangeboden ging men de fabriek bezichtigen. Een beschrij- ving hiervan te geven zou ons te ver voeren, ge noeg zij het te vermelden, dat we thans hier hebben het nieuwste van het nieuwe en dat spierarbeid heeft plaats gemaakt voor hoofd arbeid. Na de bezichtiging werd de bijeenkomst met een passend dankwoord gesloten. Concert. Vrijdag 14 September geven het Spaarndamsch Fanfarecorps „Crescendo" en het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religione" een ge- zameniyk concert onder leiding van den heer F. A. Dekker, in de Muziektent van 8—10 uur op de Westkolk. Het programma vermeldt: The Liberty Bell, Marsch, van J. P. Sousa; Patrie Et Liberté, Ouverture, van Stramoen; Les jours de soleil, Ouverture, van H. King; La Coupé d'or, Ouver ture, van E. Deneufbourg; Sonate pathetique van Beethoven; Rinaldo van Handel. Steur gevangen De door den Urker botter U. K. 110 aangevoerde steur van 380 pond was terhoogte van Kamperduin gevangen. Hy WAT,' Gebouw ,,St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor, 8 uur; Alberdingk Thym, 8 uur; Bestuur Trans portarbeiders, 8 uur; Bestuur Melkhandelaren, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4 en 7 uur Geel Wit 6 uur. Rembrandt-Theater „Goud". Op het too neel Jac. Caplan and Jack Masters; 2.30, 7.00 en 9.15. Palace „Verboden Huwelijk". Op het too neel Little Trinie; 2.30, 7.00 en 9.15. Bisschoppelijk Museum Wijziging, thans geopend op werkdagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem Tel 11671. Wit-Gele Kruis (R.K. Kraamhulp, wykver- pleging en Magazyn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R.K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur. Spreekuren: R. K. Wykverpleging, Magazyn verplegingsartikelen, Inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Opengesteld: dagelijks van 10 tot 5 en van,u, 7 tot 9 uur. 's Maandagsochtends gesloten. -ab bracht 190 op en werd gekocht door den heer Moffie, vischhandelaar alhier. Binnengesleept Gisteravond werd door den stoomtrawler IJm. 10 de stoomtrawler IJm. 112 binnengesleept, Laatstgenoemd vaartuig had op zee een lekken stoomketel gekregen en vroeg daarom assistentie. Beide schepen behooren aan de Mij. „Vem" alhier en hadden resp. 300 en 320 manden visch aan boord. Te licht bevonden De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een marktkoopman by verkoop van z'n waar. Hy gebruikte den be kenden wisseltruc. Nu is hy alles kwyt, geld, goed en eer. Koop en verkoop op afbetaling De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden met het ver zoek om het wetsontwerp betreffende de rege ling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling niet aan te nemen, dan nadat het in dier voege is gewijzigd, dat koop en verkoop op afbetaling van goederen, welke niet voor verdere productie zullen dienen, geheel wordt verboden; en koop en verkoop op afbe taling van goederen, welke wel voor verdere productie zullen dienen, sterk aan bander wordt gelegd. Verkeersongeval Woensdagavond omstreeks zeven uur heeft op den Provincialen weg tegen over het Stationskoffiehuis een botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door mevr. K. uit Amsterdam en een Zaandamschen luxe wagen. Mevr. K. heeft daarby haar bovenarm gebroken, terwijl een kind. dat by haar zat, een lichte hersenschudding kreeg. Beide auto's waren belangryk beschadigd. Bevrachtingscommissie De Zaanlandsche Kamer van Koophandel heeft den heer J. C. Fermie benoemd tot lid van de bevrachtings commissie te Amsterdam en den heer J. Brou wer tot plaatsvervanger. Z.V.V. De voetbalvereeniging Zandvoort hield Woensdag in hotel Zomerlust haar jaar vergadering (1ste gedeelte). De voorzitter opende om kwart voor negen de vergadering en deelde mede, dat er dit jaar gevormd is een junioren-elftal (17—20 jaar) voor den K.N.V. B. Het jaarverslag van de athletiek-afdeeling wordt voorgelezen en goedgekeurd. Volgt ver kiezing van een elftallen-commissie. Hierin worden gekozen de heeren P. Schaap. D. Koper W. Koper, E. Keur en J. Raukens. De periodiek aftredende commissarissen wer den herkozen, terwijl de seer. P. H. Terol even eens gehandhaafd bleef. Het bestuur stelt voor de toelating van begunstigers tegen f 5.20 per jaar. Zy hebben alleen recht tot het bywonen der wedstrijden. Nadat voorgesteld wordt de ze naam te veranderen in „Wedstryd-abonné's neemt de vergadering dit voorstel aan. Hierna volgde rondvraag en sluiting. Over eenige we ken/ zal het tweede gedeelte der jaarvergade ring worden gehouden, waarby voomameiyk de financiën onder de loupe worden genomen, alsmede uitloting van 3 aandeelen. Verkooping Door notaris Van Arkel is Woensdag in „Zomerlust" publiek verkocht het perceel Potgieterstraat 30. De woning bracht op f 2205, en werd door den heer T. Molenaar gekocht voor de gemeente Zandvoort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2