Drie Altaarpaneelen van de oude Sint Bavo De Biennale te Venetië t t Nu in het Frans Hals museum De Holland-Beker wedstrijden ENGELSCHE DELEGATIE NAAR BERLIJN Allerlei critiek ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934 STADSNIEUWS Maerten van Heemskerk Het altaarstuk der Wollewevers Het altaar van het Bakkersgilde „FINIA' Een speciaalzaak in dameshoeden Gevonden dieren en voorwerpen Ontheffing winkelsluiting Pastoors-installaties DEMONSTRATIES OP SCHIPHOL Van de Aero Club Relletjesmakers Na rechtszitting in vrijheid JUBILEUM CONSERVATORIUM Drukbezochte receptie R. Kopecky wint den Holland beker, welke in 1926 voor het laatst in Nederlandsch bezit was Groote belangstelling Rijdt veilig I i In verband met de aangekondigde volledige controle op den invoer in Duitschland Oostenrijksche nazi's roeren zich weer Treinbotsing nabij Dendermonde Zestien gewonden Vreeselijk ongeluk Meisje op onbewaakten overweg vermorzeld WIELRENNEN Uurrecord-poging van Van Hout mislukt DE AANRIJDING TE UTRECHT Beide slachtoffers overleden DE CENTRALE VOOR DE LEDERINDUSTRIE De oude Kerk heeft haar charme, zooals elke oude kerk. En 's avonds by een orgelconcert, wy zitten dicht onder den prachtigen kansel en de organist speelt een Praeludium van Bach, dan wordt zij betoo- verend. Boven in de ramen van het schip gloeit nog het laatste zonlicht en onder wordt de kerk reeds duister, de korte dikke pilaren niet nu onwezenlijk, fijn loofwerk bovenaan en daar- tusschen de ruimte van den zijbeuk, donker der nog met het exotische beeld van een nauwelijks verlicht glasraam er midden in. Op zoo'n avond kan men denken, dat zoo aan stonds het Mei-Lof zal beginnen. De koster zal de kaarsen komen aansteken en de koor jongens zullen het Ave Maris Stella zingen, hoog, zooals jongens dat alleen kunnen. Er wordt geen Mei-Lof meer gezongen in de Groote Kerk, sinds meer dan tweehonderd vijftig jaren reeds. In 1578 is de Sint Baaf ont ruimd zijn er de altaren uitgedragen en zyn er ruimebanken ingekomen met hooge schotten er achter als een voelbare verenging. We heb ben de kerk nooit anders gekend. Ook de Katho lieken waardeeren de oprechte zorg waarmee men later het kerkgebouw omringd heeft, maar ondanks hun nieuwe kathedraal, denken ze nog graag de oude vol met altaren, met den luister van hun eeredienst. Misschien zijn er niet veel Haarlemmers die Weten, dat het Frans Halsmuseum nog enkele resten bergt van den tooi der oude St. Bavokerk in haar katholieken tijd. De nieuwe St. Bavo heeft sinds jaren haar Hanze-altaar en de kapel van het Kerstmis- gilde (een pieuze voortzetting van de Kerstkapel der Groote Kerk, die daar in denzelfden hoek gelegen was). De oude Sint Bavo stond vol met altaren van gilden en corporaties, die onderling wedijverden om hun eigen heiligdom te ver fraaien boven dat van anderen. De beste mees ters werden uitgenoodigd om de altaarstukken te schilderen zooals de Belgische Kathedralen nu nog vol hangen met de groteske doeken van Rubens, zoo heeft ook de Sint Baaf van Haar lem geprijkt, met de meesterwerken van vader- landsche kunstenaars. Drie van deze paneelen hangen nu in het Frans Halsmuseum, te dikwijls voorbij geloopen door haastige bezoekers. Vandaag willen we er even voor blijven stilstaan, niet alleen wegens de historische interesse die onze nieuwsgierig heid wekt, maar ook om de artistieke waarde, die men aan twee van de drie steeds heeft toe gekend. In 1532 vertrok Maerten van Heemskerck van Haarlem naar Italië voor een studiereis. Reeds voor dien tijd had hij door zijn studie in het atelier van Jan van Scorel, bij wien hij van 1527 tot '29 verbleef, sterk Italiaansche invloe den ondergaan, zoodat de kunsthistorici in zijn vroeger en later werk geen wezenlijk verschil aannemen, zooals bij velen van zijn voorgangers die in Rome den weg van Geertgen tot S. Jans tot Michelangelo hadden afgelegd. „Tot sijn foy oft adieu tsijner Roomvaert" vereerde Maerten zijn kunstbroeders met een altaarstuk, Sint Lucas den patroon der schilders voorstellende, terwiji deze de H. Maagd schildert. Dankbaar werd het paneel door de schildersbent aan vaard en aangebracht boven het gilde-altaar' in de Groote Kerk (bij de eerste pilaar aan den Noordkant van het schip, van de Westzijde van het transept afgerekend). Zeker heeft het St. Lucas-gilde, dat tot de Fransche revolutie heeft voortbestaan, zorg gedragen dat het werk na de alteratie der kerk veilig bewaard bleef. Hoe het in het bezit der stad kwam, is niet bekend, maar op het oogenblik hangt het als no. 150 van den kataloog in het Stedelijk Museum. Het is een paneel, 1.70 M. hoog en 2.35 M. breed, door een smalle lijst in twee helften verdeeld. Links troont de H. Maagd met het Goddelijk Kind, dat speelsch de armpjes uitstrekt. Terzijde staat een forsche engel, die aandachtig naar de flambouw kijkt, die hij in de handen houdt. Rechts zit Sint' Lucas op een marmeren bank, waarop aan den zijkant het embleem van den evangelist gebeeldhouwd is. Zijn ernstige oogen turen door groote brilleglazen naar zijn model. Stijf knelt zijn linkerhand het palet en de pen- seelen, die met hun scherpe contouren uit het paneel naar voren schijnen tê steken. Voor hem ligt de eerste opzet van het werk, dat hij on dernam. Over zijn schouder kijkt een man toe, een zelfportret meende van Mander. Het geheel beziet men eenigszins van onderen door een geraffineerd uitgewerkte verkorting, die Maar ten wel van Scorel zal hebben afgekeken. Als hoog hangend altaarstuk moet dat goed ge werkt hebben, al is de indruk er niet rustiger door geworden. Daartoe werken ook de kleuren niet mee, die scherp tegen elkaar staan. Scherp (al te scherp meenen de critici) steken de schaduwen af op de bonte kleeren van de H. Maagd en St. Lucas, die neerhangen in over wogen en precies geteekende plooienval. Van Man klaagt in zijn Schilderboeck over de onvriendelijke uitdrukking van de gezichten die van Heemskerck schilderde. Voor de Ma donna van het St. Lucasschilderij alleen wilde hij een uitzondering maken. Werkelijk, op het eerste gezicht zou men Heemskercks schildering met een Madonna van Rafael kunnen vergelijken. Alleen is het gezicht Hollandscher, breeder, met een forscheren neus, zooals al de gezichten van Heemskerck Hol- landsch zijn, zelfs na zijn Italiaansche reis. Wij kunnen het werk van Heemskerck niet meer zoo bewonderen, als dat zijn tydgenooten deden, voor wie hij naast Van Scorel als „de" meester gold. Toch kunnen ook wft het Sint Lucaspaneel nog oprecht mooi vinden en wij kunnen be grepen, hoe het zelfs voor de schilders der XVIIe eeuw nog een voorwerp van bewondering is geweest. Na zijn terugkeer uit Italië in 1537 heeft Van Heemskerck bijna voortdurend in Haarlem ge- Werkt. Langzamerhand werd hij een van de notabelen der stad. In 1540 werd hy deken van het Schildersgilde, in 1553 zelfs Kerkmeester van Sint Bavo, wat hy tot zijn dood in 1574 bleef. Van overeral kwamen de opdrachten. Hy schilderde het groote altaarstuk van de St. Laurens in Alkmaar, een stuk dat na veel om zwervingen nu in het museum van Kopenhagen prijkt. Hij werkte voor Utrechtsche, Delftsche en Gentsche kerken en het ligt voor de hand, dat hy ook voor de Haarlemsche kerken ver schillende opdrachten kreeg. Zoo in 1446, toen Maerten voor het Wolleweversgild een paar zy- paneelen maakte voor het gilde-altaar in de Groote Kerk. Het altaar stond tegen den muur van het Noordertransept, op de plaats waar nu het borstbeeld van Koning Willem I pry kt. Het had een rykgebeeldhouwde retabel, die met de Paneelen van Heemskerck een drielink vormde. Het gebeeldhouwde middenstuk ging later ver loren, zoodat de Stad Haarlem rond het jaar 1600 aan Cornells Cornelisz van Haarlem op dracht gaf een nieuw te schilderen. Het is de bekende kindermoord van Bethlehem, die ook nu nog tusschen Maartens paneelen hangt. In den kataloog van het Frans Halsmuseum lezen we, dat in 1736 het op die manier herstelde drieluik in het Loo hing. Later kwam de trip tiek door een financieele overdracht in han den van den Staat. Tot 1917 hing zy in het Mauritshuis, toen is ze laten we hopen voor goed weer naar Haarlem gekomen. Het zijn twee groote paneelen, elk meer dan twee en een halven meter hoog. De bovenkant, die vroeger een onderbroken boogvorm vertoon de is door Cornelis Cornelisz. bygewerkt, zoo dat de paneelen nu twee groote rechthoeken vormen, die, dichtgeslagen, het groote midden doek geheel kunnen bedekken. De opengeslagen luiken laten de aanbidding van de herders en van de drie Koningen zien, dichtgeslagen ver- toonen ze de Boodschap van den Engel. Som tijds worden de paneelen omgehangen, meestal hangt de Annuntiatie voor, jammeriyk geschei den door het pompeuze doek van den Kinder moord. Links knielt de H. Maagd op haar bid- stoel. Voor haar ligt de Schrift open, by een les van Isaias in sieriyk Romeinsch schrift. Luiste rend wendt zy het hoofd om, de oogen neer geslagen. Boven Maria's hoofd schiet uit den hellen dag een duif omlaag. Op het'rechterpa neel nadert de Engel, snel met den rechter voet voorwaarts tredend. De linkerhand houdt een palmtak de rechter is opgeheven by de biyde boodschap. Op den marmeren vloer schijnen de voeten van den engel en zijn rijk neerhangend purperig onderkleed. Als omgeving dient een pompeuze kolommenopbouw met boven het hoofd van de Madonna een minutieus geschil derd Korintisch kapiteel. In het midden is een groote doorkijk op een zonovergoten heuvelland schap. Een klassieke ruïne met precies getee kende cassetten in de zoldering verraadt Maer- tens Italiaansche reis. De Annuntiatie is mooi en Haarlem mag dit meesterwerk van haar Renaissance schilder niet vergeten. Minder is de artistieke waarde van het paneel van- Pieter Fietersz., dat in 1575 (dus drie jaar voor de alteratie) boven het altaar van het bakkersgilde werd aangebracht. De plaats is gemakkelijk terug te vinden. Langs de tapijt schildering van de laatste pilaar aan de Noordzijde vóór het koorhek, zien we nog de gouden bakkersovens en schoppen. Bovenaan staat fier een deel van het Credo uitgeschreven: carnis resurrectionem. De Jonge Lange Pier (zyn vader was een be kend schilder in Amsterdam) heeft geen mees terwerk geleverd met zyn „de drie Jongelingen in den Vuuroven". (No. 234 van den Museum- kataloog). Het paneel is kleurig, vol vreemde gewaden en ornamenten. In het midden rijst het koperen afgodsbeeld, daarvoor de hoovaar- dige Nabuchodonosor, tronend op zyn zegekar. Achter hem gevangen vüanden, in barokke hou dingen om genade smeekend. Rechts in den bovenhoek, de vuuroven, een soort van tuin huisje waarin de jongelingen en de engel ge barend rondloopen. Fel steken roode krijgsvanen omhoog. Dat zijn de altaarpaneelen van de oude St. Bavo die nu nog in het Frans Halsmuseum hangen. We vinden het jammer, dat ze niet meer op hun oorspronkeiyke plaatsen prijken, maar we zyn de directie van het museum dankbaar voor de groote zorg, waarmee ze deze werken voor Haarlem bewaart. De serie moderne zaken, die aan de Groote Houtstraat het voornaam cachet van winkel straat geeft, is er weer met een vermeerderd. Het pand Groote Houtstraat 3 op den hoek van de Spekstraat, heeft een ware metamorpho se ondergaan. In dit pand is nu een speciaal zaak in dameshoeden, genaamd „Finia", ge komen, welke Zaterdagmiddag is geopend. De firma, die in verschillende plaatsen van ons land reeds zaken drijft, zal ook in Haar lem wedijveren om den toon op gebied van dameshoeden aan te geven tegen scherp concur- reerende prijzen. Het exterieur heeft vier overzichtelijke éta lages, waarin de hoeden op decoratieve wyze zijn geëtaleerd. De marmeren pui en glas-in-lood ramen dragen er toe by om het decorum aan de eischen des tyds te doen beantwoorden. Hes interieur stelt de hoeden ten toon op muur standaards en is uiterst modem. Het biedt den dames de gelegenheid om op prettige wijze haar keuze te bepalen. Bloemen gaven den openingsdag een fleurige sfeer. By hun openingsgroet en wenschen voor een goed succes, voegen we gaarne de onze. Baay, Maarten v. Heemskerkstraat 60zw., au toped. H. de Graaf, Hofdykplein 34, ceintuur. J. v. Leeuwen, Dubbelebuurt 13rd., gewicht. J. Schuitmaker, J. v. Goyenstraat 36, halsketting. P. Vergers, 2e Vooruitgangstraat 32, hamer. Roode, Pyislaan 122, kinderkleeren. Nyverheids- school, Tetterodestraat 109, portemonnaie met inhoud. B. Karskens, Groote Houtstraat 120, id. id. A. v. Hamersveld, A. L. Dyserinckstraat 13, id. id. P. Gleysteen, Geweerstraat 42, twee rie men. E. Fenger, Kruistochtstraat 59, taschje. V. Veen, zyistraat 19, vulpotlood. J. F. Goose- weer, Oostvest 14, vulpenhouder. B. en W. van Haarlem hebben de R.K. Ope rette Vereeniging Haarlem ontheffing verleend van de winkelsluitingswet voor haar bazar in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, op 21, 22, 23 en 24 September as. tot 's avonds 11 uur. Naar wü vernemen, zullen de installaties van den zeereerw. pater J. P. Reynenberg O. F. M. tot pastoor van de Kleverparkparochie, en van den zeereerw. pater Th. Roorda O. F. M. tot pastoor van St. Antoniusparochie, resp. heden avond om 7 uur en Dinsdagavond om half 9, ge schieden door den hoogeerw. heer H. C. J. Son- daal, Deken van Haarlem. Van de Aeroclubs, die ons land ryk is," staan ongetwyfeld de Rotterdamsche en Amsterdam- sche aan de spits. Beide vereenigingen leggen een prijzenswaar dige activiteit aan den dag. Zoo gaf heden de Amsterdamsche Aero Club op Schiphol eenige zeer interessante demonstraties, die door de tal- ryke aanwezigen met veel belangstelling gevolgd werden. Hoewel de verrichtingen der instructeurs van de Nationale Luchtvaart School zeker de moei te waard waren, ging de belangstelling toch wel het meest uit. naar onze eerste Nederlandsche autogiro en de zweefvlucht door den heer Nyen- hoff. Precies drie uur daalde de auto-giro voor het eerst op Schiphol. Beter zou zijn: zakte op Schiphol. Uit de demonstratievluchten die de instructeur H. Schmidt Crans later op den mid dag uitvoerde, bleken de verbluffende eigen schappen van dit toestel. Na enkele meters is het vliegtuig los en heeft spoedig daarop een behoorlijke hoogte bereikt. De bewering als zou de auto-giro ook in een tuintje kunnen opsty- gen, hikt echter eenigszins overdreven. Daaren tegen is het landen volmaakt; het toestel staat onmiddeliyk stil. De besturing geschiedt door de wieken, die de ailerons van het vliegtuig ver vangen. Een aardig onderdeel van het programma was het ballonrammen. Kleine ballonnen werden op gelaten, die de vliegers moesten trachten te rammen. Dat dit nog lang niet gemakkehjk was, bleek wel uit het aantal ballonnetjes dat veilig ont snapte. De instructeur N. W. Sluyter verrichte daarna een kunstvlucht. Het was een onafgebroken dwarrelen in de lucht, een overmoedig duikelen. De piloot scheen vooral voorkeur te hebben voor het ruggelings vliegen. Het programma werd besloten met de zweef vlucht van den heer Neyenhoff. Het zweeftoe stel werd achter een motorvliegmachine gekop peld. Op 1000 M. werd losgekoppeld. Direct daarop liet Neyenhof eenige prachtige loopings en wentelingen zien. Ruim tien minuten bleef „De Adelaar" in de lucht. Het was een prachtig gezicht dat door de aanwezigen met een krach tig applaus beloond werd. Voor de Amsterdamsche Rechtbank heeft Zaterdag een aantal personen terechtgestaan, dat in Juli j.l. aan de Ribesstraat onrust ver wekt heeft. Een hunner, de 34-jarige B., moest zich te vens verantwoorden wegens diefstal van levens middelen uit een kruidenierswinkel, dien hy op een van die onrustige dagen is binnenge drongen. De Officier eischte wegens dit feit. dat hy als buitengewoon ernstig en brutaal kwalificeerde, een jaar gevangenisstraf. Hierop namen nog zeven mannen en een jonge vrouw in de verdachtenbank plaats. Hun was ten laste gelegd het opwerpen van barricaden en vernieling van lantaarnpalen op 5 Juli j.l. in de Ribesstraat. Enkele der verdichten ontkenden pertinent aan de barricade gewerkt te hebben. De vrou welijke verdachte beweerde slechts vyf steenen te hebben opgenomen. President: „Waarom deed u dat dan?" Verdachte: „Och, er waren zooveel mannen en vrouwen bij. Maar aan het opbreken heb ik niet meegedaan." De Officier, mr. Versteeg, stelde voorop, dat de daad door deze verdachten bedreven, in den diepsten grond laf is, daar zy heel goed weten, dat het begaan van zulke feiten heel moeilyk te controleeren is. Zelfs hebben zy er niet te gen opgezien kinderen op den uitkijk te zetten om voor zich zelf straffeloosheid te verzekeren. Spr. wil verdachten den raad geven, hoe ook de beslissing van de rechtbank uitvalt: „Wanneer de vrijheid voor u aanbreekt, bral dan niet over uw onschuld, doch ga stil naar huis en denk bij u zelf: ik ben aan de straf ontsnapt, omdat ik tenslotte niet durfde uit komen voor myn overtuiging." Spr. achtte het wettig bewijs niet geleverd, behalve ten aanzien van van T.. die bekend heeft. Hij vraagt daarom vrijspraak voor alle verdachten en veroordeeling van van T. tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger van alle verdachten, mr. Stok vis, diende tenslotte een verzoek in tot onmid- deliyke invrijheidstelling. Na raadkamer deelde de president mede, dat alle verdachten (met uitzondering van B., te gen wien wegens diefstal een jaar is geëischt) op vrye voeten werden gesteld. Ter gelegenheid van het gouden feest van het Amsterdamsch Conservatorium, hield het bestuur Zaterdagmiddag een receDtie in het gebouw van deze instelling in de Bachstraat. Zeer velen kwamen daar het feestuur gelukwen- schen. In onafgebroken ry trokken bekende kunstenaars, oud-leerlingen en leerlingen langs het bestuur, dat in een omgeving van kostehjke bloemstukken de gelukwenschen in ontvangst nam. Onder de vele bloemstukken waren er van het bestuur van het Concertgebouw, het Hoofd bestuur van de Maatschappij van Toonkunst en van het Toonkunstkoor. Ook het gemeente bestuur gaf van zyn belangstelling blijk. Het was vertegenwoordigd door den wethouder, den heer. G. Baas, en den gemeente-secretaris, mr. S. J. v. Lier. De wethouder zeide, te komen in plaats van zijn collega dr. Vos, die door uit- stedigheid verhinderd is. By overlevering heeft spr. gehoord, dat het geruimen tijd geduurd heeft, voor er vaste banden werden aange knoopt tusschen het Amsterdamsche Conser vatorium en de gemeente. Deze barden zijn vaster geworden. Onder alle zorgen, waaronder de gemeente thans te lijden heeft, heeft toch steeds het streven voorgezeten de banden in tact te laten. En wat de toekomst betreft: ook dan zal de belangstelling blijven. Het gemeente bestuur zal do enwat het doen kan. Het had gehoord van zekere wenschen van he& bestuur van het Conservatorium om nog beter te kun nen werken en den goeden naam nog hooger te kunnen brengen. Door samenwerking met verschillende instan ties zullen vermoedelijk deze wenschen in ver vulling gaan. Aan den Raad zal voorgesteld worden een extra subsidie, waardoor het moge- ïyk zal worden dat de vocale en instrumentale vorderingen der leerlingen zullen worden vast gelegd op gramofoonplaten. De voorzitter mr. J. C. de Bruyn van Melis en Mariekerke dankte den wethouder voor zijn vriendeiyke woorden en nu de wensch van het bestuur in vervulling gaat, zal nog beter kun nen worden gewerkt dan vroeger. Spr. hoopte dat de vriendschapsbanden met het gemeente bestuur tot in lengte van dagen mogen voort duren. Op dezen tweeden middag der Holland-beker wedstrijden waren de weersomstandigheden wederom zeer fraai. Den wind, die evenals giste ren vrij sterk was, hadden de roeiers schuin tegen. De publieke belangstelling was vry groot, een file auto's volgde elke race, terwyi aan de Amsterdamsche zijde van het kanaal enthousiaste supporters, fietsend of loopend, de ploegen over de geheele 2000 Meterbaan aan moedigden. Om bij half twee werd begonnen met de beslissing Jonge sciff B waarvoor aan den start verschenen: boei I (Amsterdamsche zqde) W. Hoffmann (Mainzer R.V.) boei II H. ten Hou ten (Willem III). Na den start ging Hoffmann weg met 10 en Ten Houten met 11 slagen in de eerste kwart minuut. Hoffmann maakte over de halve en de eerste heele minuut resp 18 en 34 slagen te genover Ten Houten resp. 20 en 37. De strijd was zeer fel, de Duitscher kwam iets voor, liep steeds meer uit en op 500 Meter was Hoffmann byna 1 lengte voor. Ten Houten hield taai vol, trachtte bij te spurten, doch het verschil bleef bewaard. Nogmaals spurtte de Willem Hier en bij de derde maal had hij succes. Met krach tige slagen liep hy in, kwam op een halve lengte achterstand. Zoo passeerden de roeiers de 1000 Meter. Beiden hadden reeds zeer veel van hun krachten gevergd. Ten Houten gaf reeds tee kenen van vermoeidheid, maar ook de Duitscher trok niet meer met die energie van het begin. Tot op 1200 Meter lagèn de booten met halve lengte verschil met den Duitscher voor. Plotse ling liet Ten. Houten de riemen los, en viel uit zyn boot in het water. Hy kon zich aan zyn sciff vasthouden en enkele bootjes waren da- deiyk ter plaatse om hem op het droge te brengen. Doordat Ten Houten te veel van zijn krachten had gevergd op de eerste duizend Me ter het was duidelijk, dat hy in een te hoog tempo roeide was hy uitgeput uit z«n sciff gegleden. Na dit incident roeide Hoffmann klam zyn baan uit. zyn tyd bedroeg 9 min 29 sec. De tweede finale ging in het nummer Over- naadsche sciff met aan boei I B. Moscow (Po seidon), boei II J. Meyjes (Willem III). De start van Moscow was goed, hy liep da- deiyk op Meyjes uit en op 500 Meter was de Poseidonman reeds enkele lengten voor. Hy roeide de volgende 1000 Meter rustig ver der en zonder zich in te spannen wist hij vele lengten voor te krygen. De Willem nier, die veel minder roeide dan zyn tegenstander zag kans door het feit, dat Moscow op 1500 Meter het tempo wel heel erg verslapte, in te loopen zonder echter de overwinning van den Posei donman een moment in gevaar te brengen.. 1. Moscow (Poseidon) tyd 9 min. 40 sec. 2. Meyjes (Willem Hl) ver achter. Het derde nummer van het programma, de finale vier zonder stuurman had een veel in teressanter verloop. Aan boei I kwam „De Hoop" te liggen en aan boei II R. C. Saar. „Saar" startte aanzieniyk hooger dan de Hoop, die 9 slagen in de eerste kwart, 19 in de halve en 35 slagen in de minuut maakte. De cyfers voor de Saarroeiers waren resp. 11, 20 en 37. Door het hoogere tempo kwam de Saar- club voor en op 500 Meter was er juist licht tusschen de booten. Het resultaat was: 1. R. C. „Saar" Saarbrücken. Tyd 7 min. 34 sec. 2. „De Hoop" Amsterdam op 1 lengte. De winnende ploeg bestond uit M. Ruppert (boeg), K. Hahn, W. Plumbohm, P.Korn (slag). Voor de lichte Sciff startten aan boei I Ir. C. P. van Niftrik (De Hoop), boei H P. Espeet (Willem m). De start van den Hoopman was niet zoo goed, waardoor Espeet iets voor kwam te liggen. Op 500 Meter lag de laatste met Vk lengte voor. Van Niftrik spurtte by en op 800 Meter lagen de booten geiyk en direct daarop nam hy de leiding. Op 1500 Meter was er licht tusschen de booten. Hy won gemakkehjk in den tyd van 10 min. 32 sec., een slechte tyd! Voor de Amsterdamsche Vieren kwamen aan den start boei I Amstel. Boei II A.R.S.A. Amstel startte veel beter en kwam direct 1 lengte voor te liggen. Op 500 Meter bedroeg Amstel's voorsprong reeds twee lengten en op de helft van den af stand was de situatie dezelfde. Amstel roeide goed, was een regelmatige ploeg, die goed door Janus gestuurd werd. Op 150 Meter voor de fi nish sloeg de Arsaslag de Jong een formidabe- len snoek. Het resultaat was: 1. De Amstel, tyd 8 min. 17 sec. De ploeg bestond uit M. Scharff (boeg), J. de Ridder, A. de Bruyn, L. L. Held (slag). Stuurman L. Janus. 2. ARSA, Amsterdam, eenige lengten. Om 4.20 uur werd het hoofdnummer, de se niores sciff voor den Holland-beker gestart. Boei 1 Robert Kopecky (Normannen, Wee- nen)boei 2 Ir. De Vries (Spaarne) De start van de Vries was niet zoo goed met het gevolg, dat hij achter kwam te liggen. De Oostenryker trok er geweldig aan. In de eindspurt wist de Vries zienderoogen in te loopen, maar hy had de spurt te laat ingezet om nog redeiyke kans te krijgen. Met 1% leng te verschil won Kopecky den Hollandbeker en wederom verhuist deze prijs naar het buiten land. De Hollandbeker is voor het laatst door een Nederlander in 1926 gewonnen, n.l. door Günther van De Amstel. Het resultaat was: Holland-Beker winnaar Robert Kopecky (Nor mannen, Weenen), tyd 8 min. 41 1/5 sec. 2. Ir. de Vries (Spaarne) 1 y, lengte. Jonge sciff A. Wederom een nummer met een buitenlandsche overwinning. De Duitscher Wil lie Füth was ditmaal gelukkiger dan gisteren toen hy met zijn boot omsloeg. Hij won onbe dreigd van den Poseidonman Moscow. 1. W. Füth (Viktoria, Beriyn), tyd 8 min. 46 seconden. 2. Moscow (Poseidon) straatlengte. Om 5 uur werd het laatste nummer, de twee zonder stuurman verroeid tusschen aan boei 1 De Hoop en boei 2 De Maas, Rotterdam. Jens en Dekker startten goed met 10 slagen in de eerste kwart, 18 in de halve en 32 slagen in de minuut, terwül de Maas 10, 18 en 33 maakte. De Hoop kwam iets voor maar de Maas spurtte bij en deze twee lag op de 500 Meter zelfs iets voor. Door slecht sturen kwam Jens in het riet te recht, waardoor zyn boot direct eenige lengten achter lag. Maas liet een slag loopen, maar roeide direct daarop door. De Hoop was nu ge. dwongen den flinken achterstand in te loopen hetgeen buitengemeen veel van de krachten vergde. Op 1000 Meter lag de Maas nog steeds met 1 lengte voor, maar door magnifiek trek. ken van de Hoop-twee verminderde het verschil zienderoogen. Op 1500 Meter lagen de booten reeds bijna gelijk. Direct daarop ging de Hoop er overheen. Het resultaat was: 1. De Hoop, Amsterdam, met A. A. Dekker (boeg) en W. H. Jens (slag), tijd 8 min. 49 sec. 2. De Maas, Rotterdam, met C. H. van Dam (boeg) en J. Schutter (slag). Pas nu komen de klachten los over het on langs gehouden filmconcours op de Bien nale te Venetië, welke niet alleen om haar gebrekkigen opzet, maar ook om het ver toonde nogal ergernis heeft gewekt. Allereerst heeft men zich verbaasd, dat de filmvertooningen werden georganiseerd tydens het badseizoen en nog wel op het terrein van het Lido, met het gevolg, dat de badgasten, die een goed deel van de bezoekers uitmaakten (en die biykbaar niet tot de bestgemanierde wereld burgers behoorden), lawaai maakten, wanneer een bepaalde film al te zeer van het element „badpak" afweek. Deze Heden hebben zich bbjk- baar in hun bescheidenheid voorgesteld, dat de filmwedstrijd te hunnen vermake werd ge organiseerd en konden zich dus niet begrijpen, dat er. enkele films vertoond werden, waarvoor men wat inspanning en wat hersens noodig had. Grooteren by val vertoonden zy by die films, die wy in Nederland kitsch en leege Schund plegen te noemen en deze soort was nogal zwaar vertegenwoordigd uit Amerika en Frankrijk. Intusschen hadden de organisatoren kunnen voorzien, hoe de badgasten en de andere nabi- tué's van het Lido zouden reageeren, temeer waar de films vertoond werden.... in de open lucht en dus vrijwel aUe concentratie verloren ging. Maar de houding van het pubHek biyft toch wel het meest opvallend verschynsel van de Biennale. Ook de „Osservatore Romano" heeft in een toon van ergernis critiek uitge oefend op de vertooning van enkele schund- films, maar ook op de houding van een pu- bUek, dat zulk een geestdriftige voorkeur voor de cultuurlooze kitsch aan den dag legde. Het toeval wilde, dat op één dag werden ver toond de Nederlandsche film „Dood Water" en de Amerikaansche film „Wonder Bar". Eerst genoemde film werd met instemming begroet, door de bezoekers, die niet tot de Lido-habitué's behoorden, terwjjl zij door laatstgenoemden met gefluit en gejoel werd ontvangen, wy kennen de film van Rutten nog niet. Wonderhjk genoeg heeft men het niet noodig gevonden een Neder landsche film haar premjère in Nederland te geven, maar zeker is, dat deze film krachtens haar onderwerp verre biyft van de stof, die de Venetiaansche badgasten kunnen waardeeren. Er was zoo'n lawaai in de openluchtzaal, dat de vertooning moest onderbroken worden. Dit alles hebben de ondernemers van „Dood Wa ter" als een compliment opgevat. Voor een deel is dit ook een compUment, maar we zouden op de zaken vooruit loopen, als we hieruit conclu sies zouden wiUen trekken ten aanzien van de waarde van „Dood Water". Maar.-Ziet, ..op denzelfden dag, dat de Neder- landsehe film werd vertoond, draaide ook „Wonder Bar", waarin alle groote sterren van een Amerikaansche maatschappy optreden en deze film had een overweldigend succes, hoe wel haar artistieke en cultureele waarde nihii is. De badgasten zwegen, keken en luisterden eerbiedig en teekenden hun brevet van onbe nulligheid en een der sterren van deze film, Kay Francis, die mede een gast in het Lido was (o, ironie van het toeval) werd met eerbe- wyzen overladen. Een Duitsche courant,, die over dit voorval vertelt, weet mede te deelen, dat ook prins Starhemberg onder deze gasten te zien was en tracht den indruk te wekken, dat hy als goed gast van Lido gezelUg „durch pfei- fen, tramplen" enz., zyn misnoegen te kennen gaf met de film „Dood Water". Wie goed ieest, proeft de bedoeüng, wie naar de komma's en haakjes luistert, ziet hoogstens den vorm gered. Zoo mengt men poUtiek met film, een bezig heid, die noch voor de film noch voor de poU tiek byzonder verdiensteiyk moet geacht wor den. Alles by alles heeft Amerika geen goed fi guur gemaakt by de bezoekers, die men tot de bevoegden kon rekenen. Anders staat het met de Russen, die zelfs in staat waren de badgasten in bedwang te hou den, al maken wij ons sterk, dat dezen slechts uit snobisme belangstelling hebben getoond. Wie immers „Wonder Bar" en de origineele Russen in één adem door bewonderen kan, dient als verloren beschouwd te worden. Er is een Italiaansch blad geweest, dat een enquête heeft uitgeschreven, waaraan iedereen in binnen- en buitenland kon meedoen. Onder meer hadden de inzenders een artikel te schrij ven, waarin werd aangegeven, wat er aan de afgeloopen filmbiennale mankeerde en hoe men het geval een volgenden keer zou moeten aan pakken. Voor hen, die het feest van het begin tot het einde hebben meegevierd valt er dus heel wat te verteUen. Of echter de nadruk van alle inkomende betoogen op het gehalte der ver toonde films zal vaUen, zullen we nog moeten ervaren, als de enquête wordt gepubliceerd. Vóór alles zou men geneigd zyn voor te stellen, om in de toekomst een kleine jury te laten be slissen, welke films worden toegelaten, welke niet. Door een strenge schifting, voor de films pubHekelijk vertoond worden, werkt men min stens den goeden smaak in de hand. En U draalt een heelenof halven tlag om (met alle gevolgen: zie 8) 6. als ti tegen den slip instuurt, gaat de auto de rondte tollen (zie 7) rt, in I 5. Als U echter In figuur 3 het stuur naar links draalt... (zie 6) 4. Zoo wordt de auto In het rech te spoor terug gedrongen. 3. Draal voorwielen na (met den slip méé dusl) 2. Het achterdeel gaatnaarrechts w e g g I Ij d (slippen) 1Een aufo rijdt rechtuit Copdrt p*. pUr du* Mar LONDEN, 15 Sept. (VD.) Het Foreign Of fice maakt bekend, dat door de Britsche en Duitsche regeeringen is overeengekomen, dat een delegatie onder leiding van Sir Frederick Leith Ross, den voomaamsten economischen adviseur van de Britsche regeering, zich on middeliyk naar Beriyn zal begeven om bespre kingen aan te vangen inzake de commercieele en financieele betrekkingen der beide landen in verband met de nieuwe Duitsche instantie voor de controle van den invoer en de toewyzing van buitenlandsche valuta. Overeenkomstig de decreten van dr. Schacht zal in Duitschland een volledige controle wor den uitgeoefend op alle invoeren, met ingang van 24 September, in het byzonder met het oog op de ter beschikking stelling van buitenland sche deviezen. WEENEN 15 Sept. (Reuter). Een groot aan tal Oostenrijksche Nazi's, die behoorden tot het Oostenrijksche legioen, keeren op het oogenbUk naar hun land terug, daar zy Hever in Oosten rijk wonen dan geintemeerd te worden in een arbeidskamp. De Weensche pohtie ontdekte vandaag op het station een helsche machine. Eenige deskundi gen van het ministerie van Defensie maakten het gevaarhjke voorwerp onschadehjk. Men ge looft, dat de Nazi's weer een aanslag hebben willen plegen. DENDERMONDE, 15 Sept. (V. D.) Vanavond is de sneltrein OstendeAntwerpen by het sta tion Dendermonde op een rangeerende locomo tief geloopen. De machinist had reeds geremd, doch kon den trein niet geheel tot stilstand brengen voor de botsing plaats vond. Door den hevigen schok werden de reizigers door elkaar geworpen. Zestien hunner zyn gewond. Zaterdagmorgen is een vreeseiyk ongeluk ge beurd op den onbewaakten overweg te Zetten- Andelst. Twee meisjes, een van tien en een van vyftien jaar, reden op een hondenkar en wilden den overweg passeeren, juist toen de D-trein naderde. Een ongeluk was niet meer te vermijden. Het oudste meisje kon nog precies op tyd ontkomen, doch het jongste werd ge grepen en afschuweiyk verminkt. Het uitzicht ter plaatse is slecht. De Nederlandsche wielrenner Van Hout heeft Zaterdagnamiddag op de wielerbaan van St. Truiden een poging gedaan om het ten name van den Franschman Richard staande werelduurrecord te verbeteren. Hü mocht hier in niet slagen en gaf na 31 min. 45 sec. gereden te hebben op. Aanvankelijk ging het goed en waren zijn tijden op de 5, 10 en 15 KM. beneden die van Richard. Vanaf de 20 K.M. bleef hy er echter boven en gaf toen, zooals reeds gemeld, op. Vrydagavond had op den Blauwkapelsche weg onder Utrecht een ernstig verkeersongeval plaats, waarbij twee bejaarde personen, die op den rijweg Hepen, door een taxxi werden ge grepen en zwaar gewond. Thans vernemen wy, dat beide personen in het Stads en Academisch Ziekenhuis aldaar zyn overleden. Het was een echtpaar, wonende in de van Swindenstraat te Utrecht. De chauffeur is een 23-jarige Jongeman. In vervolg op het vorig bericht vernemen wy nog, dat ook de firma H. en P. Dekkers te Kaatsheuvel, haar Hdmaaischap van de Cen trale Vereeniging tot Behartiging van de Be langen van de Huid-, Leder-, Schoenen- en aanverwante branches, heeft opgezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3