Groet uit zee Een gouden armband-horloge voor onze 75.000ste Omroeper EEN GOUDEN ARMBAND-HORLOGE Weer draadnagels uit Helmond? Wekelijkschbeurs- overzicht A. UIT WELKE PROVINCIE KOMT DE 75.000e OMROEPER? VOOR WELKE ONDERRUBRIEK IS ZIJ BESTEMD? DE 75000STE OMROEPER VAN DE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934 Werklooze jeugd Het vreeselijk ongeluk bij Zaandijk Laméris Uurwerkhandel - Leidschestraat 18 - A'dam TE BEANTWOORDEN ZIJN TWEE VRAGEN: PRIJZEN TER WAARDE VAN f ÏOO.-, f 30.- en f 20.- Op weg naar het Internationaal Eucharistisch Congres te Buenos-Aires Krachtige Regeeringsmaatregelen gevraagd DE BRAND BIJ VREDESTEIN De fabriek over enkele dagen weder in bedrijf De schuldvraag onopgelost KRANKZINNIGEN- VERPLEGING Verlaging der uitgaven over de geheele linie ITALIAANSCHE KUNST- TENTOONSTELLING Carracci en Caravaggio Geen audiëntie Er bestaat kans, dat de fabrieken der N.V. van Thiel weer in werking treden KUSTWACHTOEFENINGEN COMPTABILITEITSWET MR. BESIER BENOEMD UIT DE STAATSCOURANT inde: Ondergeteekende is geabonneerd op: zal Zal DE TIJD HET CENTRUM DE NIEUWE DAG NIEUWE HAARL. COURANT NOORD-HOLL. DAGBLAD DAGBLAD VAN ARNHEM (Het hokje vóór Uw blad zwart maken) Ondergeteekende is in het bezit van: 13 Radiotoestel, merk Gramofoon, merk Auto, merk Motorrijwiel, merk Fiets, merk (Één van bovenstaande 15 hokjes zwart maken) (Één van bovenstaande 12 hokjes zwart maken) De in aanmerking komende hokjes zwart maken; merken zoo mogelijk invullen Zijn (haar) gezin bestaat uit (zichzelf meegerekend) volwassenen, kinderen. VOORLETTERS EN NAAM (in blokletters s.v.p.): VOLLEDIG ADRES (in blokletters s.v.p.): BEROEP: TELEFOONNUMMER; HANDTEEKENING: 2cy8 Zaterdagmiddag om 5 uur vertrok de „Flan dria" van de Holl. Lloyd naar Zuid-Amerika met een aantal Congressisten. Niet iedereen kan zich de weelde van zulk een reis veroorloven; de kosten zijn hoog, de duur der reis is lang. Toch hebben zich verschillende Congressisten aangesloten, om met Hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. J. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, deze zeereis te ondernemen. Het was een heele drukte aan boord. Het per soneel van de „Flandria" was druk bezig met de bagage enz.; de Congressisten liepen cp en neer, om zich voorloopig te installeeren of zich vroolyk en zenuwachtig te onderhouden met familieleden en kennissen, of zich aan de me dereizigers voor te stellen. 'tWas een drukte Van belang! Hunne Hoogwaardige Excellenties en Mgr. Eras uit Rome waren allervriendelijkst voor de aan boord zijnde Congressisten en belangstel lenden. Op ieders gelaat las men blijde ver wachting van hetgeen in de komertfie dagen ge beuren zou, n.l. het groote doel der reis: het 32e Internationale Eucharistisch Congres te Buenos-Aires. Omstreeks half vijf arriveerden de Graal- meisjes, de Verkenners, de Jonge Wacht ®n de K. J. V. uit Utrecht met hunne kleurrijke vlaggen, om de Bisschoppen en Congressisten een passende hulde te bren gen. Mgr. Pastoor L. Stolk, Voorzitter van den Nederl. Eucharistischen Bond, sprak Hunne Hoogwaardige Excellenties toe, smeekte Gods zegen over de Hollandsche Congressisten af en wenschte allen een voorspoedige reis. Een blij en geestdriftig hoera volgde op deze waardee- lende woorden. De geestdrift bereikte het hoogtepunt, toen het orkest van de „Flandria" eensklaps inzette het „Wilhelmus van Nassauwe", het publiek zong met volle instemming dit vaderlandsche lied mee. Daarna werd een foto genomen van het gezelschap, dat den lezers van dit blad zal worden afgedrukt. Klokslag vijf uur werd het signaal voor het vertrek gegeven. Nu volgde het afscheid der vertrekkenden. Het was hartelijk Roomsche blijdschap soms roerend! Vijftig dagen duurt de reis; voor vele achterblijvers een lange tijd. Andermaal klonk het „Wilhelmus" en lang zaam verliet de reus den steiger. Aan de kade wuifde de menigte de Congressisten toe, dat van de „Flandria" dankbaar werd beantwoord. Plechtig gleed de boot over het IJ, totdat een kleine zwarte streep nog slechts zichtbaar was. Enkele belangstellenden maakten den interes santen tocht tot IJmuiden mee, totdat ook voor hen het afscheidsuur had geslagen. An dermaal een hartelijk afscheid.... en dan ver dween de zeereus in het avondduister.... om via Lissabon den onmetelijken Oceaan over te steken naar het machtig Zuid-Amerika. Het Congres belooft schitterend te worden. Ons medelid de heer L. A. P. M. van den Broeke zal de Katholieken geregeld op de hoogte houden van de reis en de grootsche plechtigheden te Buenos-Aires. Niemand min der dan Zijn Eminentie Kardinaal Pacelli zal als Pauselijk Legaat Christus' Stedehouder ver tegenwoordigen. Ondergeteekende roept vanaf de „Flandria" allen kath. landgenooten uit naam van onze Congressisten een hartelijk „vaarwel" toe. Bidt allen voor het welslagen van het Congres, voor een goed verloop der vergaderingen onzer Hol landsche Sectie en voor een goeden terugkeer in het dierbaar Vaderland! p. fr. FR. DUIJNSTEE O.E.S.A. Dir. Euch. Bureau A'dam Het Tweede Kamerlid de heer Kupers heeft aan den Minister van Sociale Zaken de volgen de vragen gericht. Is de Minister niet van oordeel, dat de tot- nutoe van overheidswege genomen maatregelen ten behoeve van de werklooze jeugd geen vol doende resultaten hebben kunnen opleveren ten gevolge van den langen duur en den zeer grooten omvang van de jeugdwerkloosheid? Is de Minister bereid, ten einde tot een krach tiger bestrijding van de jeugdwerkloosheid en haar gevolgen te komen, de volgende maatrege len te nemen: tewerkstelling van jeugdige werkloozen bij de werken, uit te voeren onder het 60-millioenen- plan; het oefenen van aandrang op de Gemeente besturen, ten einde te komen tot uitvoering van werkobjecten met daaraan verbonden vakop leiding en algemeen vormend onderwijs; het verstrekken van steun aan jeugdige werk loozen; toelating van jeugdige werkloozen tot de werkverschaffingen verhooging van de subsidies aan de werk- en leerkampen der jeugdorganisaties; wetswijziging, ten einde art. 12 van de Ar beidswet werkelijke beteekenis te geven? Acht de Minister het niet noodzakelijk, in verband met de in de tweede vraag gewenschte maatregelen, zoo spoedig mogelijk gegevens te publiceeren, of, indien de Regeering daarover niet beschikt, deze zoo spoedig mogelijk te doen verzamelen, welke een nauwkeurig beeld kun nen geven van den omvang der werkloosheid onder de jeugd, welke hetzij alleen lager on derwijs, hetzij lager èn nijverheidsonderwijs hetzij lager en middelbaar onderwijs heeft ge noten? De directie van de N. V. Rubberfabriek „Vre- destein" verzoekt ons, mede te deelen, dat hoewel de gevolgen van den brand zich aan vankelijk zeer ernstig lieten aanzien, hare fa briek te Loosduinen binnen enkele dagen we derom in bedrijf komt, terwijl de fabriek te Doetinchem normaal blijft werken. Van ontslag van personeel is dan ook geen 6prake. Te Ostia, de voorhaven van het Rome der Oudheid, is een Romein- sche graftombe blootgelegd. Zooals men ziet bestaat het graf uit eenige in verschillende tijdperken gebouwde gedeelten Omtrent het ongeluk aan den Provincialen weg op de grens der gemeenten Zaandijk en Wormerveer meldt men ons nader, dat Zaterdag de lijken der beide slachtoffers zijn vrij gege ven. Het ingesteld deskundig onderzoek omtrent de vraag of de stilstaande auto al dan niet verlicht is geweest, heeft niets positiefs opgeleverd. De getuigenverklaringen loopen dienaangaande uiteen. Wel schijnt vast te staan, dat de verlichting te zwak is geweest, om voor den be stuurder van den motor goed zichtbaar te zijn. Ruimte om te passeeren was er genoeg. De mo torrijder kon voor dit doel over vier meter weg dek beschikken. De eigenaar van den motor, de slachtoffers hadden het voertuig in bruikleen, heeft ver klaard, dat het licht van den motor zoo kon ge steld worden, dat vijftig meter vooruit wordt ge zien. Het is echter ook mogelijk dat men zich van de kleine lamp bediend heeft. Het nader onderzoek, dat door de Koninklijke Marechaussee-brigade te Wormerveer is inge steld heeft aangetoont, dat de bestuurder L. E. E. K. met het hoofd tegen den achterkant van den auo }s gebotst en toen onder den wagen is doorgeschoven. Een dezer dagen is, naar „Het Volk" meldt, op initiatief der regeering ten departemente van Binnenlandsche Zaken een bespreking ge houden tusschen den minister en besturen van krankzinnigengestichten. In deze conferentie heeft de minister aangedrongen op verlaging der uitgaven over de geheele linie. Zoowel de uitgaven voor de verpleging als personeels uitgaven zouden verlaagd moeten worden. Als maatstaf zullen indien het blad goed is in gelicht de uitgaven der rijksgestichten te Woensel en Grave gelden. Dit zou voor tal van gestichten ernstige gevolgen kunnen hebben. De regeering kan de bezuinigingen niet rechtstreeks aan de gestichtsbesturen opleggen. Zij zou echter wel middelen kunnen vinden, om een verlaging der uitgaven door te zetten. Vrijdagavond hield dr. F. H. Fokker uit Rome een voordracht, die gewijd was aan het ontstaan der barokke schilderkunst. Annibale Carracci is uit Bologna, Michelangelo Caravag gio uit een dorp nabij Bergamo naar Rome gekomen. Onafhankelijk van elkander worden zij daar de vonden van den nieuwen styl en gebruikten dien. Omstreeks 1580—1585 begonnen bijna tegelij kertijd, verschilleride kunstenaar van gelijken leeftijd te Bologna, Milaan en Florence te rea- geeren tegen de afgeleefde Renaissance. Hunne bedoelingen waren lokaal verschillend. In het algemeen kan men echter zeggen, dat zij wel aandacht schonken aan natuurstudie en ana tomie, doch dat zij voornamelijk gewaardeerde eigenschappen der door hen als klassiek ver eerde meesters van het begin der eeuw in hun werk wilden vereenigen. In hun streven steekt een academisch beginsel dat hoogstens voor de oefening van jonge talenten niet zonder waarde is en een reactionnair eclectisme, dat geenerlei hoop voor de ontwikkeling der kunst geeft. Te Bologna werd de beweging geleid door Lo- dovico Carracci met zyne neven Agostino en Annibale als luitenants. Hun atelier was ver maard en toen kardinaal Odoardo Famese in 1595 het plan opvatte om eenige belangryke zalen van het in 1589 te Rome voltooide familie- paleis te doen decoreeren, wendde hy zich tot de firma. Annibale vertrok naar Rome en werd, na eenigen tijd, gevolgd door Agostino. Om streeks 1597 werd begonnen met de beschilde ring van het gewelf der galerij en in 1604 was de decoratie gereed. Het gewelf is bedekt met eene reeks grootere en kleinere voorstellingen van antieke liefdes-geschiedenissen, vereenigd tot een decoratief geheel. De ontwerpen van verreweg de meeste dier beschilderingen zijn van Annibale Carracci, de uitvoering van den meester zelf en zijne helpers. Broeder Agostino Carracci heeft ook enkele tafereelen geschil derd. Deze reeks schilderyen is merkwaardig door dat de schilder, onder het schilderen, zijne in zichten wijzigde, zocht naar een andere uit drukking en eindelijk, in de laatste ontworpen stukken, komt tot een stijl, die geheel afwijkt van dien van het eerste stuk en van de lijst, die de tafereelen samenhoudt. Deze laatste manier nu is de barokke. De barokke kunst, bouwkunst, schilderkunst, onderscheidt zich hierdoor van de andere stij len, dat zij de eigenschappen van de massa en haar correlaar de ruimte, gebruikt om den be oogden aesthetischen indruk te wekken. Massa en ruimte zyn in niet een enkel beeldend kunstwerk afwezig, doch in de andere stijlen bepalen niet zy of hunne eigenschappen den indruk. Spreker toont in een reeks van zeven afbeel dingen den ontwikkelingsgang van den schil der. Vervolgens geeft hy nog enkele schilderijen ontstaan tusschen 1604 en 1609, het sterfjaar van den schilder, waarin het nieuwe beginsel wordt toegepast in een klein paneel en in een landschap. Na de pauze wordt de kunst van Caravaggio behandeld. De kunst van dezen meester door loopt drie phasen, waarvan de middelste, die is van de vroege barok. Wat van zyn veelbe wogen leyen verteld wordt klinkt onwaarschyn- lyk. Uit het Noorden van Lombardye komt hy naar Milaan, in het atelier van een zoo goed als onbekenden schilder en is op zyn zestiende jaar assistent bij den reeds zeer jong beroemden naar onze inzichten uiterst middelmatigen Ro- meinschen manierist Giuseppe d'Arpino, die toen zelf een en twintig was. Hij schildert dan reeds in een volkomen ontwikkelden persoon lijken trant, van een ondeelbare spanning. Wat spr. thans het meest interesseert, is de tweede, barokke manier, het verband met Car racci. Hij vertoont dus één stuk in de eerste manier en één in de laatste, en bespreekt een reeks schilderijen in den barokken styl. Als toegift vermeldt de heer F. nog den be weerden invloed van Carravaggio op de drie grootste Nederlandsche meesters van de zeven tiende eeuw en doet hij afbeeldingen van schil deryen van Frans Hals, van Rembrandt van Rijn en van Jan Vermeer projecteeren, om te laten zien, dat deze stukken, die heeten dien invloed duidelyk te vertoonen, niets met den geest of de vormen van den Italiaan te maken hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken zal op Donderdag 20 Sept. a.s. niet plaats hebben. De N. V. Gebrs. v. Thiel, Draadnagelfabriek te Helmond heeft den strijd om de uitkoopsom tegen de Duitsche spijkerfabrikanten verloren. Deze firma had zich door haar Duitsche con currenten laten uitkoopen, met dien verstande, dat zij haar bedrijf zou stilleggen en het quo tum, dat haar door 't kartel was toegekend, aan de Duitsche bedrijven zou afstaan. De N. V. Gebrs. van Thiel kreeg als vergoeding hiervoor gedurende vyf jaren een som van on geveer f 13.300 per maand. Door de contingenteering van draadnagels is het den Duitschers niet meer mogelyk hun pro ducten in Nederland in te voeren. Om deze reden weigeren zij de uitkoopsom nog langer te betalen. Hierover is voor het Duitsch gerecht een proces gevoerd, dat dezer dagen door de Helmondsche firma in eerste in stantie is verloren. De zaak dient thans in hoogste instantie. Als ook hier dit proces wordt verloren en de N. V. Gebr. van Thiel de uitkoopsom niet lan ger betaald krijgt, zal de fabriek te Helmond weer in werking worden gesteld. In den loop van deze week, beginnende Maan dagavond t/m. Zaterdag zullen tusschen Hoek van Holland en Noordwijk, beide plaatsen in begrepen, kustwachtoefeningen gehouden wor den, waaraan deelgenomen wordt door Hr. Ms. „Hertog Hendrik", Hr. Ms. „Evertsen", 3 Z boo ten, de pantserboot „Gruno" en eenige vlieg tuigen. De oefeningen zijn bestemd voor militai re kustwachters, die voor herhalingsoefenin gen opkomen en worden gehouden in samen werking met de vredeskustwachters, ingedeeld by de Marinekustwacht. De militaire kustwach ters zullen worden ingekwartierd deels in licht torens, deels in woningen, deels in tenten. De posten voor deze oefeningen zijn gevestigd be westen Hillegom, bij den vuurtoren te Noord- wijk, bij Katwijk aan Zee, bij den Wassenaar- sche slag, by den vuurtoren te Scheveningen, bij Kijkduin, bij Terheide en bij Hoek van Hol land. Ingediend is een wetsontwerp tot Wijziging van de Comptabiliteitswet 1927. De Minister wil gaarne tegemoet komen aan enkele door de Kamer uitgesproken wenschen. ,De voorziening in de Comptabiliteitswet zou de Minister zoo ruim mogelijk willen zien om schreven, opdat alle gevallen van Ryksbe- moeiing in privaat-rechtelijken vorm of mede werking in dezen vorm, onder de nieuwe wet telijke bepalingen komen te vallen. Dit kan geschieden door te bepalen, dat de aansprakelijkheid van het Rijk voor het be heer van instellingen met eigen rechtspersoon lijkheid in elk voorkomend geval wordt gere geld bij de wet. De wetgever zal zich dan steeds uitdrukkelijker moeten uitspreken. •Het ligt voorts in het voornemen der Regee ring om, wanneer dit ontwerp tot wet zal zijn verheven, na te gaan voor welke, voor de in werking treding der onderhavige wetsvoor schriften opgerichte instellingen alsnog een re geling, als in dit ontwerp bedoeld, behoort te worden getroffen. Voorts worden eenige redactie-wyzigingen voorgesteld. By K.B. is benoemd tot Procureur-Generaal bjj den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. L. C. Besier, thans advocaat-generaal by gemeld col lege. Bij K. B. Is wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, aan de volgende commiezen bij de Rijkspost spaarbank te Amsterdam, op hun ve'rzoek eervol ontslag verleend, t.w.: met ingang van 1 Septem ber 1934 mej. E. C. J. de Koning, met ingang van 16 September mej. M. N. Bruyn, mej. S. M. E. van der Hout, mej. C. Westendorp, mej. A. M. C. E. Teunisz en I. Lopes Cardozo. Bij K. B. is met ingang van 15 September 1934 benoemd tot Hoofddirecteur der Rijkswerkinrich tingen Veenhulzen ir. J. L. M. Wijers, thans tijde lijk als zoodanig in dienst. Aan hem af haar, die de 75000ste Omroeper doet opnemen, zullen wij ter herinnering aanbieden (dames of heerenmodel naar verkiezing) met één-jaars-garantie van De 75.000ste Omroeper zal niet lang meer op zich laten wachten. Abonné's, die onder staand biljet voor deelname aan onze Omr oeper-jubileumprijsvraag nog niet inzonden, hebben nog tot uiterlijk Woensdag 19 September gelegenheid dit aan ons kantoor of één onzer bijkantoren te doen toekomen in gesloten enveloppe, gemerkt Omroeper-Prsijvraag. HIERLANGS AFKNIPPEN |- besfemd zijn voor de rubriek zal komen uit de p Gevraagde betrekkingen Groningen Aangeboden betrekkingen Friesland Te koop gevraagd Drente Te koop aangeboden Overijsel Rij-, vaar- en voertuigen Gelderland Meubelen, huisraad enz. Utrecht Radio Noord-Holland Muziekinstrumenten Zuid-Holland Te huur gevraagd Zeeland Te huur aangeboden Noord-Brabant Vraag en aanbod pensions Limburg Lessen gevraagd en aangeboden Reizen en bedevaarten Dankbetuigingen komen uit het Buitenland Diversen Door inzending van dit biljet verklaart ondergeteekende bekend te zyn met de voorwaarden van deze prijsvraag als gepubliceerd in de zes dagbladen van de Vereenigde Katholieke Pers, welker directie in gevallen van twijfei betreffende den uitslag beslissen zaL AMSTERDAM, 14 September 1934 Herr Hitler en Dr. Schacht ontwikkelden In de laatste weken een groote activiteit, beste gen meerdere malen het spreekgestoelte en hun redenaarstalenten worden langzamerhand spreekwoordelijk. De inhoud van hun speeches is voor den buitenlandschen lezer, tevens cre diteur, niet bepaald verkwikkelyk. Schacht ver dubbelt zijn aanvallen op het moreel zijner schuldeischers en men zou bijna vermoeden, dat deze laatsten de technische k. o. nabij zijn nu wy de Young-leening beneden de 25 pCt. zien dalen. Alle naoorlogsche leeningen zyn, naar de opvattingen van den minister van financiën, gebruikt voor herstelbetalingen, zoodat hier mo menteel geen kapitaalgoederen tegenover staan, welke de rente en aflossingen kunnen produ- ceeren. Dat deze opvatting in hooge mate ten dentieus om niet te zeggen bezijden de waarheid is, getuigt een artikel in de „Wirtschaft und Statistik" in 1930, waarin Duitsche economisten schrijven, dat de buitenlandsche leeningen aan gewend worden ter reorganisatie van de in dustrie. Het is toch ook een bekend feit, dat 1/3 der Young-leening aan de Du.tsche spoor wegen is ten goede gekomen. Volgens Schacht is de eenige oplossing een algeheel moratorium voor een aantal jaren. Uit piëteit wordt het juiste aantal niet aangegeven. Sommige credi teuren hebben echter sterke troeven in handen in den vorm van een min of meer uitgebreid clearing-systeem. Duitschland dreigt dan met een zich terugtrekken als kooper op de grond- stoffenmarkt. In vele gevallen zal de produc tie van Ersatz-goederen technisch te verwezen lijken zyn, maar economisch gaat dit gepaard met een dusdanige stijging der productie-kosten dat het welvaartspeil van het Duitsche volk schrikbarend zal dalen. Hoewel het streven naar economische „self-sufficiency" in Duitschland, maar ook over de geheele wereld, reeds dreigen de proporties heeft aangenomen, toch zal het principe van een gezonde economische arbeids- verdeeling ten slotte moeten zegevieren. Men beschouwe het in deze week afgesloten handels verdrag tusschen Cuba en de Vereenigde Staten, waardoor voor beide staten belangrijke export mogelijkheden zijn ontstaan, als een stroohalm waaraan zich onze hoop op een herleving van den wereldhandel kan vastklampen. De afgeloopen week heeft de beurshandel wel eenige uitbreiding ondergaan gepaard gaande met hoogere koersen, althans voor de binnen landsche afdeeling. Het publiek heeft een groo te belangstelling voor Unilevers aan den dag .gelegd en men kan hier waarlijk spreken van een ruimen handel. Op de hoogere koersen werd een flink aanbod gemakkelijk opgenomen. De laatste beursdag registreerde echter een kleine inzinking, hetgeen na een voor dezen tijd zeer snelle stijging niet te verwonderen is. By de contingenteering van de margarine-produc tie in Tsjecho-Slowakije hebben chauvinistische elementen het contingent der Unilever oneven redig sterk verlaagd. Dit ongunstige nieuws had echter weinig of geen invloed. Ford declareerde een interim-dividend van 5 pCt., waarop de koers in een dag met een stijging van 25 punten anticipeerde. De volgen den dag waren hier echter weer 10 punten van af, zonder dat hier sprake was van een wilden handel. Ook Philips kwam met dividend-nieuws en de voorgestelde 11 pCt. over een tydvak van 16 maanden valt niet tegen. Als de winst-moge- lykheden evenredig toenemen met de capaciteit, dan zullen er voor aandeelhouders nog glo rierijke dagen aanbreken. Sinds Juni 1932 is het aantal arbeiders van 9500 gestegen tot 15000. De export van gloeilampen is teleurstellend, waar tegenover echter de afdeeling radio-artikelen een zeer gunstige ontwikkeling vertoont. Of men nu op een toekomstig jaar-dividend van 11 pCt. zal kunnen rekenen is, althans buiten de directeurskamer, nog niet bekend. Voor Olies was ook een tikje meer belang stelling en de steeds strenger wordende maat regelen in Amerika tegen de overproductie ma ken hier een zeer goeden indruk. De petroleum- mijen en raffinaderijen zullen ter contróle hun boeken moeten laten zien, indien zulks door de autoriteiten geëischt wordt. Een alleszins straffe maatregel. Men mompelt, dat hier te lande door de Regeering eenheidsprijzen voor benzine zullen worden vastgesteld, waar de Mijen in trustverband aanmerkelijk van zullen profiteeren. In Amerika wordt de toestand in de stakings centra steeds critieker. De door Roosevelt aan gestelde arbitrage-commissie is er niet in ge slaagd de partijen tot elkaar te brengen en is bereids bezig haar koffers te pakken. De stakers gaan steeds meer hun heil zoeken in het plegen van gewelddaden, zoodat een afkondiging van den staat van beleg niet onmogelyk moet wor den geacht. Van een najaars-opleving is nog zoo goed als niets te bemerken, terwijl de goe- derenprijzen een dalende tendens vertoonen. Het is niet te verwonderen, dat de Ameri- kaansche shares dagelijks lager noteeren en de publieke belangstelling vrijwel nihil is. De flauwe stemming voor Staatsfondsen is een streep door de rekening der toekomstige conver sie-manipulaties van de Regeering. Weinig nieuws op onze cultuurafdeeling. De toekomstige ontwikkeling op onze rubbermarkt wordt nog steeds gunstig beoordeeld, hetgeen blijkt uit de hooge termijn-noteeringen. Toch waarschuwt de heer Haccou in de Economisch- Statistische Berichten voor een te groot opti misme en wijst op het feit, dat alles zal afhan gen van de consumptie, die nog aanmerkelijk zal moeten toenemen om de bestaande voorra den binnen afzienbaren tyd te doen verdwij nen. Tabakken bleven prijshoudend, thee-aan- deelen iets flauwer. De Nederlandsch-Indische conversie-leening, waarop de inschryving heden sluit, wordt een groot succes. Men vermoedt, dat op vrye in schrijvingen weinig zal worden toegewezen. Toch kan het gouvernement nog eenige jaloer- sche blikken werpen op Zweden, waar deze week een 3 A pCt. conversie-leening tegen 99 pCt. glansrijk is geslaagd. Slotkoersen 4 pet Nederl. 1934 VA pet. N.-Ind. '26 3 A pet. Engeland 5A pet Young A. K. U. Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V A. Deli My Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel 7 Sept 14 Sept. RM Prolongatie 102 1021* 100% 64l4 1001', 64 V. 26V? 25% 34% 201% 34 215 217 217 70% 74% 34% 35 154J4 152% 160 156 101% 987/g 170% 169% 131% 131% 132% 135 17% 16% -9% 7% 6% 15% 14% 7.281 7.30% 1.45% 1.45% 55.65 58.83 lpCt. 1 pCt. (Ingezonden door de Spaame-Bank, N. V, Amsterdam)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7