Prijsraadsel De Maasbode kreeg gelijk SoJRWW r r >2 U iMSm HfT £VAN®f J V. .J ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934 x x OPLOSSING VORIG RAADSEL Het speedwaysspel Drama in twee aden, waarvan thans de eerste is begonnen SPAARBRIEVEN ALS LOTEN Directeur der onderneming voor den kantonrechter BRABANTSCHE BRIEVEN Dr. Bas van Dorp wier verliefd op 'n heel schoon wefke j Nou weet ie alleen 1 Hij docht allegaar aan Jn hartelapke nog 't postadres R. K. STANDSORGANISATIE EEREWACHT INDISCH LEGER Voor den werknemenden middenstand EMM A-POST ZEGELS Ook de niet-Katholieken prijzen als om strijd Lagrange's standaardwerk. Hoort de stemmen uit gevarieerden kring BON Ok had Anneke het hoog in heur wapens. HET BEZOEK Onze Vloot" Ert de enquête te Washington WILHELMINA KLEY OVERLEDEN Bekend uit „De twee Weezen" Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruijsdaelstr. 60, Utrecht. HORIZONTAAL en VERTIKAAL. SchuilPuzzle. X X X In alphabetische volgorde geven we de Nede-r landsche plaatsnamen: Alkemade, Amsterdam, Beets, Hengelo, Oot- marsum, Sneek, Stavoren, Zaandam. Deze 8 namen moeten nu beurtelings horizon taal en vertikaal geschreven worden volgens het schema in onze figuur, waar elke stip en elk kruisje een letter voorstelt. Ge ziet in dat schema dus eerst horizontaal een woord van 9 letters, Vervolgens vertikaal een woord van 5 letters, enz. En ge begrijpt verder wel, dat de schuil partij door de kruisjes wordt opgeleverd: bij Juiste plaatsing van de bovengegeven namen zal men op de plaats der 9 kruisjes den naam van een zeer bekend ambachtsman lezen. Horizontaal: 1. karbouw, 7. Malakka, 14. poëet, 16. serre, 18 stoker, 20. aas, 22. voorne, 24. aal, 25. kalk steen, 28. kap, 29. allo! 31. lok, 32. een, 33 bede, 34. riool, 36. beker, 38. merel, 39. rap, 41 rok, 42. bal, 43. Izaak, 44. vader, 46. ark, 47. gis, 49. dag, 51. atlas, 53. veete, 55. meter, 58 rook, 59. bos, 60. ode, 61. Nero, 63. kom, 64. kastelein, 61. les, 68. Smmaus, 70 Erp, 71. narede, 73. elite, 75. adder, 76. prelaat, 77. toerist. Vertikaal: 2. Apollo, 3. rok, 4. beek, 5. Oeral, 6. ut, 8. as, 9. leven, 10. Aron, 11. K.R.O., 12. kerker, 13. tsaar, 15. bas, 17. lepel, 19. talie, 20. akker, 21. steek, 23 nader, 26. lob, 27. eer, 30. oorzaak, 33. belegen, 35. laars, 37. kopie, 38. madam, 40. pak, 42. bad, 45. stoom, 47. geste, 48. stolp, 50 gered, 51. Arkel, 52. lommer, 53. vos, 54. Ede, 56. telers, 57. roset, 59. basta, 61. einde, 64. kuil, 65. erf, 66. nadr., 69. ale, 72. rei, 74. e.a., 75. A. O. (alpha en omega). „Een aardige kluif" en: „Niet voor de poes" en: „nog al een kwaje" ennu ja, nog zoo enkele uitroepen, neergepend onder de oplossingen, zeiden ons, dat aan den alge- meenen wensch: een kruiswoord-raadsel, waar wat werk aan is, vrijwel is voldaan. Prijswinnaars zijn: Theo van Baal, Dullertstraat 46, Arnhem. H. Bakkenhoven, Vroomstraat 8, Haarlem W. de Bekker, Nassaustraat 20, Helmond. Mej. H. A. v. d. Berg, Plein 18, Haarlem. N. v.d. Boezen, Adm. de Ruyterweg 467III Amsterdam (W.) H. Caarls, Bertelmanstraat 39 hs, A'dam (Z.) J. v.d. Camp Horsten, Kard. van Enckevoirt- straat 20, Tilburg. H. E. Freriks, Van La wiek v. Pabststraat 197, Arnhem. A. J. Harmse, Weissenbruchstraat 331, Am sterdam (W.) Z. Eerw. Hr. W. Heimeriks, Rector R.K. Vacan- tiehuis, Schiermonnikoog. J. Hendriksen, Ziekenhuisstr. 35, Hengelo (O.) W. v. Herten, Molenstraat E 98, Deume (N.-Br.) Mej. C. Hes, Frans Halsstraat 77, A'dam (Z.) P. A. J. Heuperman, Rob. Schumansstraat 10, Oog in Al, Utrecht. J. Kuipers, Adm. de Ruijterweg 1701, Amster dam (W.) H. J. G. Kuijlaars, Sim. Stevinweg 5, Hsum. L. v. Leeuwen, Izaak Evertslaan 6, Arnhem. Mevr. Lohman-v. Giezen. Spaarnzichtlaan 4a, Heemstede. J. de Nijs, Schoterweg 38, Haarlem (N.) Mevr. H. M. A. Prinsen-Ewalii, Runstraat 20, Utrecht. Alb. J. Richel, Bruno Klauwersstr. 12, Sant poort. Jos. Terwolbeck, Ferd. Bolstraat 32, Utrecht. Kees v. d. Watering, P. Turopstraat 3, Bergen op Zoom. Th. J. v d. Werff, Sternstraat 22, Utrecht. Mej. Nel Winnubst, Lange Nieuwstraat 22, Utrecht. Onder de goede oplossers worden elke week 25 prijsboeken verloot, welke door de Adminis tratie worden toegezonden. Zaterdag heeft voor den Haagschen kanton rechter, mr. Ferguson, gediend de zaak van A. G. van T., verdacht, dat hij zonder vergun ning van den burgemeester heeft gegeven, al thans heeft toegelaten, een vermakelijkheid, bestaande uit een spel, genaamd speedwaysspel, waaraan zes personen tegelijk konden mede doen, waarbij iedere speler een klein race- autotje langs rails door electriciteit van een bepaald punt af kon doen voortbewegen met een snelheid, als door iederen speler afzonderlijk was te regelen, en waarbij winner van het spel die speler was, wiens autotjes het eerst het eindpunt bereikt had, tot welk spel aan het publiek de toegang werd verleend. Gemachtigde van verdachte was mr. De Lau were, ambtenaar van het Openbaar Ministerie mr. van der Kun. Verdachte verklaarde, dat de gelegenheid niet voor het publiek geopend was geweest. Op advies van hoofdinspecteur Hol had hij tafels opgesteld om een rechterlijke uitspraak uit te lokken. Burgemeester Bosch van Rosenthal had hem gezegd, dat hij goed vond, dat dat spel gespeeld werd, omdat het al heel lang ook op kermissen e.d. wordt gespeeld en omdat het geen gokspel was. Maar de heer Hol zei, dat, als verdachte de zaak opende, hij het mate riaal in beslag zou nemen wegens hazardspel. Verdachte had den heer Hol toen gezegd, dat "hij de zaak zou openen, maar wel journalisten en geen publiek zou toelaten. De politie deed toen een inval, maar verdachte is nu vervolgd niet wegens roulette, maar wegens het geven van een openbare vermakelijkheid zonder ver gunning. De politie had hem gezegd, dat, al wilde hij slechts laten knikkeren, hij geen ver gunning voor een openbare vermakelijkheid zou krijgen. Op een vraag van den kantonrechter zei verd. nog, dat er voor het perceel wel ver lof (in den zin der drankwet) was verleend, maar dat dit nog niet werd gebruikt, omdat de onderhandelingen met de politie tijd in beslag namen. Toen de politie een inval deed, was er niet gespeeld. De kantonrechter: Maar een journalist heeft verklaard, dat hij wat gewonnen had. Verdachte: Met mijn eigen geld. Ik had het uit mijn zak gehaald en het voor het spel ge geven. Mr. De Lauwere merkte op, dat de zaak was opgezet als een quaestie van hazardspel, maar dat er nu een vervolging was ingesteld wegens een ander feit. De ambtenaar van het O. M. zeide: Er zijn twee verbalen, één wegens overtreding van de politieverordening en deze zaak wordt hier be handeld, en een ander wegens hazardspel en die quaestie komt voor de rechtbank. De kantonrechter merkte op, dat blijkens de stukken de heer Hol had verklaard, dat hij andere menschen dan journalisten, dus publiek, had zien binnengaan. Volgens verdachte waren deze menschen niet tot het spel toegelaten. De kantonrechter wenschte op dit punt op heldering, weshalve de zaak aangehouden werd. Bij de voortzetting zullen ook de journalisten worden gedagvaard. Voor het Haagsche Kantongerecht is Zater dag voortgezet de behandeling van de zaak te gen J. J. D., die als directeur van de Eerste Hollandsche Maatschappij voor onroerend goed, spaarbrieven ter beschikking heeft gesteld van UL VENHOUT, 11 Sept. 1934 Menier, Veur "n week of drie gele jen, as ik begon aan deuze serie van karaktertiepkes. dan heb ik oe geschreven g'ad over den Huib, voluit: Hubcr- tus de Visser, die 't zoo bezonder ver orccht in de weareld, omda z'n Karlieneke da wilde. Omda z'n Karlieneke daarveur zurgde, daar aan werkte en veural, omda zij daar veur werken liet! Daar zijn veul Karlienekes, heb ik toen beweerd, evengoed as er veul Huiben zijn. Maar. daar zijn evenveul Steffen Scha- bloon en' Ridders Kees, die 'k al beschreef in deuze rij. EnAntonio's; de neven as waarvan Karlieneke heur eigen bediende." 'k Ga nog verder. Ge kent ze, in oew eigen kringeske. In oew eigen durp of stad, in oew eigen pervincie en laand. Maardenk nooit: deus figuren zijn speciaal Brabaanders! Of Nederlanders. Amico, ze tieren ieveraans ter weareld. Ze zijn: internationaal. Alleen in Frankrijk zijn veul meer Huib°n- oud-ministers, dan hier raadslejen. Ok, al zijn ze maar acht dagen minister geweest. Da's sjuust genogt veur 'n levenslaang pensioen. Maar daar gaat 't nou oie om! t Gaat hierom: daar zijn, heel veul van deze tiepkes en as ge 't nie zekers weet: kekt dan maar naar de geregelde stijging van oew 1 e- lastingpampieren! Neeë, ik verkoop gin smoesjes. Wa'k daar allegaar mee zeggen wil? Da ge atet per beer en hoeft, om uit te zoeken wien llllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllilllllHIIH ik op 't oog heb g'ad, bij de beschrijving van den een of aanderen tiep. Waantas ge denken zou, hij woont bij me in de straat, dan zou 't best meu- gelijk zijn, dat ie woonde op den Boulevard Joffre (in de hoop, dat er naar deuzen Generaal 'nen boulevard vernoemd is, in Parijs. Maar da zal wel: op die manier blijft 't (soep)-potje kokend En wat is nou toch weareldpolitiek zonder 'nen oorlog in 't veuruitzicht? Kouwe soep! Déèr! Dan zou er werendig aan politiek 't zout in de pap nie te verdienen zijn. Terwijl sjuust Genogt!) Veur ik nou verder dwaal van m'n chapiter- ke, stel ik oe hierbij veur: den Weledel Zeerge leerden Heer Dr. Bas van Dorp. Ik zet hier zijnen naam en titel daórom vol uit, omdat Bas 't zelf nooit dee! Bas „dokter de" in 'n heel aander vak, dan waar ie „Dr." in was. Bas had 'nen geest zoo scherp en speelsch, dat anderen hem nie volgen kosten. .Echte" doctors namen Bas dat kwalijk,, waant Zuilie hadden er veul te veul geduuvei mee g'ad om „Dr." te worren, dan da ze t goed vonden, om Bas zoo slordig mee zijnen titel te zien omspringen. Veural de lui die „Drs." schreven, da zijn de aanstaande doctors, die t nooit worren, die hadden aan Bas heele- gaar de smoor gezien. Maar Bas wist da nie! Als ie 't geweten haddan had ie sjuust eender gedaan. Zoo wós Bas. Kost ie me ver helpen. Zijnen geest was dartel, speelsch en vlug as 'nen jongen, gezonden rashond. Hii liep het publiek, welke brieven volgens de ten lastelegging trokken op de Staatsloterij. Als getuigen werden gehoord J. H. M. en J. J. H., die beiden tot einde Juni van het vorige jaar bij bedoelde maatschappij zijn werk zaam geweest. Beiden verklaarden, dat, toen zij deze betrekking verlieten, genoemde stuk ken nog werden uitgegeven. Verd. zeide, reeds geruimen tijd de uitgifte van deze brieven te hebben gestaakt. De ambtenaar van het O. M., mr. Lange- meyer, stelde de vraag, op grond waarvan verd deze brieven niet langer ter beschikking heeft gesteld. Verd. zeide, dit niet te weten, hetgeen den ambtenaar vreemd voorkwam. De behandeling werd wederom uitgesteld, n.l. tot 22 September, teneinde nog eenige getui gen te doen hooren. Ter gelegenheid van de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal zal een afdee- ling van het Kon. Ned. Indische leger, bestaan de uit een detachement van de Koloniale re serve te Nijmegen, de eerewacht betrekken bij de Ridderzaal te Den Haag. Op verzoek van het Centraal bestuur van den Werknemenden Middenstand werd te Utrecht een conferentie gehouden met de Hoofdbestu ren van diverse Vakorganisaties waarvan de le den geheel of gedeeltelijk tot den Werknemen den Middenstand behooren. De conferentie was belegd met het doel, de Hoofdbesturen nader bekend te maken met doel en streven van deze Standsorganisatie, de noodzakelijkheid van haar bestaan nader aan te toonen, het standpunt van de leiders der Vakorganisaties ten opzichte van den W. M. te vernemen, eventueele bezwaren trachten op te lossen en medewerking te vragen voor de pro paganda. Deze conferentie, die onder leiding stond van den heer Kloppenburg, Algemeen Voorzitter van en W.M., werd eveneens bijgewoond door Pater J. Colsen, terwijl vertegenwoordigers aanwezig waren van de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „Sint Christoffel", den R. K. Bond van Spoor- "i Tramwegpersoneel „Sint Raphaël", het Katho liek Onderwijzers-Verbond, den R. K. Onder wijzers-Bond, Bisdom Roermond, den R.K. On derwijzers-Bond, Aartsbisdom Utrecht, de R.K. Vereeniging van Directeuren, enz. bij het Nij verheidsonderwijs „Sint Bemardus", de RK. Journalisten-Vereeniging, het R.K. Verbond van Technici, den R.K. Bond van Mijn-Technici „Sint Clemens", den RK. Bond van Technici in Overheidsdienst en de R.K. Vereeniging van Administratieve Mijnbeambten „Sint Callixtus". De bespreking enhadden een vlot verloop. Een vruchtbare discussie werd over verschillende' punten, de Standsorganisatie rakende, gehou den. Meerdere wenschen werden geuit, waarvan de voorzitter nadere bespreking in het Centraal Bestuur toezegde. Verschillende vertegenwoor digers betuigden hun instemming met den W. M. en zegden medewerking toe. Mededeelingen werden gedaan over de reeds gevoerde propaganda en bereikte resultaten. Gedurende de maanden October en Novem ber zal op de postkantoren een bijzondere post zegel verkrijgbaar worden gesteld met een frankeerwaarde van 6 cent en een toeslag van 2 cent. De netto-opbrengst boven de frankeerwaarde komt ten goede aan de Ned. Centrale vereeni ging tot bestrijding der t. b. c. Het zegel draagt de beeltenis van wijlen H. M. de Koningin-Moeder. V ~y ?.f ;r - jvy:'" De Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans, ver klaarde bij de verschijning van Lagrange's boek: het bezit alle wetenschap pelijke garantie, die voor onzen tijd kan worden ge vorderd, terwijl de een heid en klaarheid van uit eenzetting het genietbaar en verstaanbaar maakt voor iederen ontwikkel den lezer. Wij hopen van harte, dat het in ruime mate zal verspreid worden Hebt U giro-rekening? Schrijf dan onmiddellijk het bedrag over op giro No. 85843 voor een of meer exemplaren, met ver zoek om franco toezending. C Voor een boek van ■l <J*"meer dan 700 bladzij den uitgevoerd in linnen prachtband, gedrukt door 't Ka steel van Aemstel te Amster dam. Een kostbaar geschenk voor weinig geld. toen zij in haar bespreking van de luxe uitgaaf beweerdeEen standaard werk van groote actueele waarde, een boek zooals er geen tweede in heel onze moderne Nederlandsche literatuur te vinden is. Een volksuitgaaf moet zeker volgen. DE NIEUWE EEUW schreefEen grootsche compositie, een goudmijn, een sleutel op ontelbare kwesties, het heeft eigenlijk geen aanbeveling noodig. Thans verklaart het blad: Met de uitgave van dit standaardwerk van den beroemden Franschen Bijbelgeleerde Pater Lagrange in een dundruk-editie heeft de Uitgeversmaatschappij „Fidelitas" te Amsterdam katholiek, laten we beter zeggen: geloovig, Nederland werkelijk aan zich verplicht. Reeds on middellijk na de verschijning der Nederlandsche vertaling werd de wensch van een volksuitgave van verschillende zijden gehoord. Welnu, thans ligt het meesterwerk ook ter beschikking van de meer bescheiden beurs. Na onze eerste bespreking behoeven we niet in herhaling te treden over dit rijke en grootsche werk, dat we thans in handen van zeer velen wenschen. De uitgave in linnen stempelband is typografisch op buitengewone wijze verzorgd; de penteekeningen van Jo Schrijnder komen ook in dezen dundruk uitstekend tot haar recht. Krachtig is de aansporing van DE RESIDENTIEBODE.... Wij bevelen dit meesterwerk aan met groote overtuiging, wie dit boek koopt maakt zich rijk, jaar in jaar uit zal hij er zijn geest mee kunnen voeden. Koopt dit boek, schenkt dit boek, verspreidt dit boek! .Er zijn nog altijd menschen, die meenen dat de Roomschen den Bijbel niet mogen lezen. Een boek als dit zal hun het overtuigend bewijs leveren, dat deze meening onjuist is. Het werk laat zich aangenaam lezen en biedt ook voor andersdenkenden leerzame lectuur. Nieuwe Potterdamsche Courant. ....Er valt veel te genieten en te leeren. Wij wenschen dit boek veel lezers! Alèem. Weekblad v. Christendom en Cultuur Wie eerlijk dit boek leest, zal inderdaad moeten erkennen, dat er een schat van wetenschap in verwerkt is. Een merkwaardig katholiek werk! Het Volk. In langen tijd heb ik geen Leven van Jesus gelezen dat mij zóó leer zaam was als dit. De schrijver is een van de geleerdste kenners van het Heilige Land, bovendien een man met een wijden blik en een ruim hart. Ik raad vooral collega's aan het te bestudeeren. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. in „Pnièl" Aan BOEKHANDEL H. COEBERGH, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. Wilt zenden: LAGRANGE, EVANGELIE VAN JEZUS CHRISTUS Dundruk-uitgaaf 5. Naam Adres er zelf achter na. Alle kaanten op, die zijnen geest uitdartelde. Bas was ginnen vechter, 't Ging hum allegaar te gemakkelijk af. Z'nen kop stond naar den lach. Bas teugenkomen op 'nen kwaaien dag weer, was de zon zien! Ok was ie te groot, te forsch om te vechten. Alleen kleine kereltjes vechten altij Die vechten heel d'r leven, om te meten 'k Had op mijnen erf 's 'n krielhaantje. Zo'n parmaantig, fier krielhaantje. En da krieleke vocht, vocht, ollee, hij zette heel m'n hok met zestig kiepen op stelten. De groote hanen hadden gin rust. En zóó hadden ze 'm d'n erft over gejaagd, over geróld zelfs, zóó hadden ze 'm weggesmeten, zóó zat ie weer boven in den nek van 'nen grooten haan, met z'n veeren uit malkander gezet en begost ie opnuuw. Net zoolaank tot Trui 'm den nek omdraaide, pluk te en in den soep dee. Maar genogt alweer over da krieleke. Bas! Bas schilderde. Prima! Zóó goeddat de schilders de pee kregen aan Bas. Bas schreef ok! Goed genogt om 'm gin kaans te laten krij gen bij de „beroemde" critici! Bas dee aan wetenschap. Doctoreerde en schee er uit, Waant zoo was Bas. Baswierd eindelijk veriefd. Eindelijk! Waant hij had eigenlijk nog gin tijd g'ad veur de liefde. En toen ie dat aan pakte, deed ie 't ok goed. Deuzen reus wiei tot over z'n ooren verliefd op 'n schoon, 'n heel schoon wefke, da volmaakt van schoonheid was. Bas wier nog gelukkiger dan ie altij was ge- wiest en op 'nen avond stak ie allebei zijn knusten in z'n zakken, dat de bretelknoopen van z'n broek afsprongen en hij begost 'n uur op en neer te loopen deur zijn studeerkamer. Hij zou 's even uitpuzzelen, hoe ie in kortsten tijd veur zijn toeteloeriske 'n prachtig huiske bij mekaar gewerkt had, 'n mooi leven, waar aan niks ontbrak en 'n toekomst zonder zór gen. Da zou ie 's „even" doen, waant Bas dee alles „eventjes gaauw". Twintig keer zakte z'n broek af, dan tTOk ie ze weer op en Bas ijsbeerde, ijsbeerde en .docht allegaar aan z'n toeteloeriske. dat ie op kost frèten van liefde. Eindelijk ging ie zittfti aan z'n bureau, pakte pen en pampier en..... schreef aan z'n Moeder 'nen brief van tw.ntig kaantjes over de schoonheid van z'n hartelapke. Heelegaar onderaan schreef ie nog: „P. S. en ze heet Annie." Da ze Annie heette, was 't eenige wat z'n Moeder den aanderen dag toen wist, maar Bas wist er zelf nie veul méér van. Bas trouwde. Moeder was er nie heelegaar gerust op, maar Bas lachte heur bezurgdheid weg, gooide z'n „Moeke" in de locht, vong ze op, kuste ze en zee: „schat van 'n Mcke van me, als ik mee Ons liewevrouwke bij oe thuis kwam, zouwde gij nog bezurgd zijn oever oewen Bas!" Moeder lachte, met twee dikke tranen in d'r oogen en daankte Onzenlievenheer veux 't bezit van heuren Bas, dien ze nouw af meest staan aan Annie. Ze bad veural, dat Bas ,,'t goed treffen mocht," waant hij was geboren veur 't geiuk. Ongeluk zou 'm kapot maken, zoo groot en zoo sterk as ie was, wist Moeder. Bas was al 'n heel tijdje getrouwd, as ie zc 'n bietje van z'n Anneke weten ging. Anneke was jaloersch. Veul jaloersch. Bas lachte erom. Wa zou Bas Sanders doen? Bas had er nou eenmaal 'n gewoonte van gemokt, om Mie moeilijkheden weg te lachen. En nou heb ik daarstraks wel gesproken ever Bas' vijanden. Maar hij had ok veul vrinden. Ik heb nooit 'nen mensch gekend, die zooveul vrinden en vijanden bezat. Ok had ie vijanden, die hij as vrind beschouw de. Waant Bas, mee al z'n talenten en geieeid- heid, Bas was 'nen slechten menschenket.ner! Dat kwam, omdat ie dee, as bijna alle men schen doen: hij docht dat iedereen was. as hijzelf! EnBas z'n soort is maar 'n siein soort. Dus Bas vergiste z'n eigen dikkels. Toen is z'n eigen niet meer vergiste, was ie te oud geworren, om nog veurdeel te hebben van die wetenschap. Anneke was stapelgek op nemen Bas. Maar veuraljaloersch. (Heb ik dat al gezegd? 'k Zal 't nog wel 'n paar seeren zeggen!) Alleen 'nen kearel as Bas was dan ok in staat om Anneke te voldoen. Waant ze zag heel goed dat heuren Bas bo ven allen uitstak. Okboven de lui, die 't verder brochten in de weareld dan Bas. Anneke wier dus trotscher! Omkleedde heur schoonheid mee grooten smaak en Bas betaalde gêren. Waant da was vrimd met Bas: hij verdiende altij wat noodig was. Zonder berekening, zen der moeilijkheid; maar daar bleef nooit over. Daar zórgde Anneke patent veur. Bas kost leven van 'n tientje in de week. Enduurder was ie ok niet! Maar Anneke had veul noodig. Bas verdiende 't iachend, gaf 't lachend weg aan z'n „gekke wefke" zoo as ie ze noemde vanweuge heuren jaloezie en Anneke gaf 't allegaar lachende uit, waaraan wist ze zeivers nie! Bas wier zoo gewend om alles weg te geven, dat ie ginnen gulden meer op zak droeg. Bovendien had Anneke 'm wel verweten, dat ie zoo grif z'n geld weggaf en daarom vond Bas 't goed, weinig op zak te hebben! As Anneke 't zee, die zooveul „ver- staandiger" was, dan hij, dan wós 't zekers waar, docht Bas. Maar Bas moest wel harder en veul geregel der gaan werken, 't Leven wier duurder, veul duurder. De meiden, de auto, het groote huis... en Bas had nie in de gaten, dat ie dikkels zelf z'n schoenen poetste, hij droeg altij 't zelf- ste paar tot 't versleten was; dat ie zelf zelden gebruik mokte van den auto en dat z'n groote huis altij leeg stondWaant Anneke was kollesaal jaloersch. Bas werkte, had gin vrin den noodig en leefde in z'n studeerkamer, achter-boven. Bas veraanderde. Wist ie nie. Lachte minder. Wist ie nie. Bas had en zag gin vrinden meer. Docht ie nie bij. Bas werkte. *t Werk was zwaar. Waant d'n grooten Bas had z'n vijanden overgehouwen. Die bleef ie bezitten. Nou en dan las ie in de krant dat Jan, Piet of Klaas, deur hem nooit seerjeus genomen, weer genoemd wier, hoogerop kwam en soms las ie, hoe lui-van-niks bereikten, wat hy veur z'n eigen onbereikbaar achtte. Bas ging piekeren, HET NIEUWE GELDBAKJE Aandachtig luisteraar: Zeg man, ik kan me voorstellen dat je geheel op gaat in je harmonicaspel, maar dan behoef je toch niet zoo'n wijden mond te zetten. Harmonicaspeler: Dat ben ik wel verplicht mijnheer. Het is mijn geld- bakje! En nu ben ik bang dat anders uw belaoning er niet in kan!! Van de vele inzendingen die wij deze week ontvingen, werd de prijs van 2.50 toegekend aan het hierboven gepubli ceerde onderschrift, dat werd ingezonden door den heer A. J. Simis, Retiefstraat 3 Hl, Amsterdam (O.). Wie zendt ons thans het geestig ste onderschrift bij bovenstaand plaatje? Aan den besten inzender wordt een prijs van f2.50 toe gekend. Oplossingen tot Woens dagavond a.s. aan de redactie van ons blad. Op de envelop gelieve men te vermelden „Onderschrift". In de vergadering van 14 September nam het Hoofdbestuur der Koninklijke Nederlandsche vereenigng „Onze Vloot" kennis van verschil lende in de pers verspreide berichten, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat er verband be staat tusschen „Onze Vloot" en de internatio nale wapen-industrie. Naar aanleiding daarvan verklaart het Hoofd bestuur, dat van eenige relatie van zijn vereeni ging met de internationale wapenindustrie geen sprake is, noch ooit is geweest. Zaterdagmiddag is te Amsterdam plotseling op 88-jarigen leeftijd overleden de tooneel- speelster Wilhelmina Kley. De overledene is langen tijd verbonden ge weest aan het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel en daarna bij het gezelschap van Van der Lugt. Een van haar succesrollen was o.a. de dou blure van vrouw Frochard en zuster Genevière in „De Twee Weezen". Hij kwam ok nergens! Sprak niemand. Anneke Daar ging Bas 'n lichtje op. Na twintig jaren huwelijk. Anneke had 'm zoetjesaan ingesponnen, vleugellam gemokt. Anneke had 'm laten wer ken in d'n duster van 'n achterhoog-gelegen werkkamer, veur heuren weelde, heur plezier en heuren trots. Bas was afgezonderd, vergeten haast en over gebleven was er: 'nen pampieren Bas, dien men nog kende uit z'n werk, dat onbekende v. in den en bekende vijanden had. Hij ging praten met z'n Anneke. En kreeg antwoorden, die hij van iedereen, maar nooit van Anneke verwacht zou hebben! De weareld donderde veur Bas in gruzelementen Teugeswoorig is Bas alleen. Gin vrouw kan méér gehouwen hebben van heuren man, dan Anneke, maar Anneke hield tóch nog meer van heurzelvers. Da wier 't ongeluk. Veur Anneke en veur Bas. Da was ok Anne» ke's jaloeuzie. Bas tobt. Houdt van z'n Anneke, waarvan ie alleen 't postadres nog maar weet, veur z'n geldzendingen. Zelfs leeft ie nouw op 'n dürpke veur het tientje per week. Anneke is in den maalstroom gegaan, zooas ze dat noemen. Ieveraans hee ze gezocht, maar nieveraans 'nen tweeden Bas gevonden. Misschien komt ze nog wel 'ns terug! Bas hee gezegd: gin voet meer over mijnen drempel! Maar as Anneke eenmaal durft, dandan is Bas d'n eerste, die z'n deurke wagenwijd opengooit. Ik begon over Huib en z'n Karlien. Om de tegenstelling, amico, van Bas en Anneke Huib, d'n goeien prul, die minister wier deur z'n vinnige lillijke Karlien. 3as, d'n kollessalen reus, die verschrompelde deur z'n schoone, lieve Anneke. Onzelievenheer hee rare kostgangers! Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe PRE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 8