Jeugdige Kruisvaarders op veroveringstocht QrSt feijkm DANSSCHOOL H. KWEKKEBOOM DEMONSTRATIE-SPEL MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 De leidersdag der K.J.C. afdeeling Juvenaat in het diocees Haar lem is schitterend geslaagd De bisschop tusschen zijn jongens De ziel onzer jongens Het défilé Het demonstratie-spel Het hoofdmoment Toespraak van den Bisschop Hulde aan de leiders VOETBAL R.K. HAARL. VOETBALBOND Junioren-Competitie ZandvoortKennemers 22 H.V.B.-UITSLAGEN WIELRENNEN R.K. Wielrennersver. Achilles HONKBAL Haarl. competitie 2e klasse N.H.B. Haarlem IIID.E.V. BRIDGE Bridge drive Ned. Bridgebond ZWEMMEN Reddingsbrigade voor drenke lingen GOLF Vlaggen wed strijd Kennemer Golfclub UIT DEN OMTREK 'T BLOEMENCORSO VAN V.V.V In de Zaanstreek KRINGVERGADERING L.T.B. Te Alkmaar R.K. Tuinbouwwinterschool Beverwijk BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNVVOUDE HALFWEG HILLEGOM NIEUWE GRACHT 98 Aanvang der lessen voor R.K. 5 OCTOBER a.s. IJMUIDEN ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN 1 -Richting-V erkeer Zondag is te Den Haag de Leidersdag van de Katholieke Jongens Centrale, Afdeeling Ju venaat in het Bisdom Haarlem gehouden. De dag is ingezet met een Pontificale Hoog mis in de kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat te 's Gravenhage. Deze H. Mis werd opgedragen door Z. H. Esc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, met assistentie van Kan. Deken H. A. Th. van Dam, presbyter-assistens, Mgr. P. G. Groenen en Pastoor W. van Adrichem, troondiakens, den Diocesaan Directeur J. Mol, Diaken kap. H. M. v. Spanje, subdiaken en den Secretaris van het Bisdom Th. Pichot, ceremoniarius. De schola tijdens den dienst werd gevormd door de Broeders van het Westeinde. Des middags om twaalf uur begonnen daar na de sectievergaderingen, resp. voor Direc teuren, bestuursleden en leiders van vrije clubs; Kruisvaartleiders en Jonge Wachtleiders. Deze vergaderingen zijn gehouden in het ge bouw van de St. Vincentius-vereeniging aan het Westeinde, alwaar ook de lunch ge bruikt is. Te kwart voor tweeën begon in de gym nastiekzaal van het gebouw de algemeene ver gadering van alle leiders. Na een welkomst woord van den Diocesaan Directeur J. Mol, hield Pastoor J. C. van der Wiel van Am sterdam een causerie over „De ziel onzer jon gens". Hij accentueerde daarin de beteekenis van het vrije jeugdwerk voor leiders en jongens, als leeken-apostolaat, onder de jeugd vooral van onze groote parochies in de moderne stad. Van het meeste belang is daarbij de zedelijke opvoeding, de opvoeding van den wil en de onderwerping van den wil aan het Volstrekte Goed. De liefde heeft in ons werk, als funda- menteele wet van het leven, een eerste plaats noodig. Allen moeten meewerken aan Gods werk, door in den weg 'der nederigheid leeken- apostelen te zijn in den vorm der organisatie en volgens het systeem, door Z. H. Exc den Bisschop daartoe verkozen en aangewezen. Spr. besloot zijn rede met een „Voor de ziel van onzen jongen", hetwelk allen beantwoord den met den roep der kruisvaarders: God wil het. Amen! Het terrein der werkzaamheden werd nu verplaatst naar Scheveningen, alwaar de lei ders en jongens van het district den Haag in uniform een défilé hielden voor Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Voorafgegaan door hun tamboers en hoornblazers en door het ge combineerde fanfare-corps van de parochies H. Martha en O. L. Vr. Onbevl. Ontv. te 's Gravenhage, trokken de jongens met hun veelkleurige vlaggen den linkerarm gestrekt en met neigende banieren, langs den hoofdingang van het Palace-Hotel. Daar stonden, met Z. H. Exc. Mgr. Aengenent ook Kanunnik-Deken H. A. Th. van Dam, Mgr. P. G. Groenen, Mgr. H. J. M. Taskin, Pres. van het Groot Seminarie te Warmond Z Exc. H P. Marchant, Minister van O., K. en W., de Dio cesaan Directeur J. Mol, de leider van het district den Haag der K. J. C. de heer A. de Zoo de Jong, en verschillende Haagsche geestelijken. Aan het eind van het défilé zegende Mgr. de toestroomende menigte uit het publiek, dat zich voor het terras verzameld had. Om vier uur begon het groote demonstratie- spel „De Kruisvaart" in het Circusgebouw te Scheveningen, naar het ontwerp van Anton Sweers, met muzikale begeleiding van Marius Monnikendam, die bij gelegenheid zelf den di- rigeerstaf zwaaide over het muziekcorps „St. Raphael" van de parochie H.H. Engelbewaar ders te 's Gravenhage. In tegenwoordigheid van den Bisschop van Haarlem Mgr. Aengenent, Mgr. P. G. Groenen, Mgr. H. J. M. Taskin, Kanunnik-Deken H A. Th van Dam, Minister H P. Marchant en diens echtgenoote, den Diocesaan Directeur J. Mol, Rector B. H. de Groot, voorzitter der Interdio cesane Jeugdcommissie en verscheidene geeste lijken uit den Haag en omliggende gemeenten, voerden circa 600 jongens uit het district den Haag der K. J. C. dit spel op. Reeds aan het einde van het eerste deel bleek dat in deze demonstratieve expressie van het jeugdwerk, aan het element der handeling een flinke plaats was toegekend. De opmarsch der „kruisvaarders" in het tweede gedeelte en de planting van kruis en standaard was een leven dig en kernachtig moment in deze eigenlijk nog tot het „voorspel" behoorende gedeelten. In dit tweede deel, dat op den „Oproep aan de Jeugd" volgde, zeiden de deelnemers in koor hun „Wet" op. Tevens werden daarbij eenige gedichten van Vondel en Gezelle voorgedragen. Met een aanspraak van een hunner tot den Bisschop hernieuwden daarna de jongens hun belofte als kruisvaarders. Z. H. Exc. schonk hun vervolgens vanaf de tribune den Bisschoppelijken Zegen, waarna zij onder het gejuich der ruim tweeduizend aan wezigen den kruisvaardersburcht weder bin nentrokken. Doch het hoofdmoment van het spel lag in het derde deel, alwaar een strijd tusschen Tur ken en Krusvaarders werd verbeeld en een ferme E. H. B. O.-demonstratie de vaardigheid onzen jonge kruisvaarders bewees. Evenwel deed het slot van dit bedrijf, de ty pische „Wagenrennen" het publiek eerst recht in geestdrift geraken voor de echtige levendige jongensactie, welke daarin ten beste werd ge geven. N Het slot van het spel bestond uit een bewe gingskoor, waarbij de gansche arena van het circus gevuld werd met de groen-geblousde Ju venaat-jongens, die een zeer expressieve voor stelling bij het gesproken woord gaven. Het het „Vexilla Regis" werd het spel beëindigd. Met den demonstratiegroet verlieten de spe lers aan het eind van het spel de arena om eenige oogenblikken later terug te keeren en zich'in formatie op te stellen voor Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, die hen op de volgende wijze toesprak: Het is mij onmogelijk, aldus Mgr., de gevoe lens te vertolken die op dit oogenblik in mij tot uiting komen. De jongens die vandaag hun idealen hebben willen uitzeggen en de leiders die met alle kracht die in hen is gewerkt hebben aan het welslagen van dezen dag, zij brachten zooveel schoons tezaam in hun spel dat het mi] heeft overweldigd! Deze dag is bijzonder geslaagd voor de K. J. O., het is geworden een dag van groote propagandistische kracht voor de vrije jeugdbeweging in ons Bisdom, waardoor deze dan ook spoedig tot grooten bloei zal komen. Ik hoop dat wij allen een schoonen indruk van dezen dag mee zullen nemen. Het moet voor de leiders ervan een groote voldoening zijn, dat alles zoo schitterend is verloopen. De vierhonderd leiders, hier onder de vele aanwezigen verzameld, hebben mij een gevoel van de grootste dankbaarheid geschonken, door de bijzondere toewijding, waarmede zij zich geven aan de jeugdbeweging. Vol bewondering sta ik voor den arbeid dien zij zich getroosten voor de vorming der jongens, tot katholieke mannen op wie wij kunnen vertrouwen. Herhaaldelijk heb ik van den Diocesaan Di recteur vernomen met hoeveel geestdrift er ge werkt wordt door de leiders, het verheugt mij te hebben gezien dat hij niets teveel heeft gezegd. Met groote offers aan eigen tijd en belangen hebt gij u van uw taak gekweten in onze jeugdbeweging. Dikwijls als ik het werk onder de jeugd aanzie, dunkt mij dat wij toch in een grooten tijd leven. Ondanks de materieele ram pen die de wereld treffen, mogen wij ons ver blijden in de geestelijke waarden die diezelfde tijd ons schenkt. Het eerst de leiders dat zij zich blijde geven aan hun arbeid. Ik zou hierbij de dubbele gedachte willen naar voren brengen, die Paus Pius XI heeft uitgesproken: dat dcor de jeugd van onzen tijd een aanblazing van den H. Geest gaat. Zoowel bij de actie onder jongens als onder de meisjes ziet men dit woord bevestigd. Wat de Paus vervolgens uitsprak is: dat wij leven in een tijd van Katholieke Actie, waarin leekenapostelen moeten worden ge vormd. Het is mijn heilig ideaal, vervolgde de Bis schop, om de Katholieke Actie in dit Diocees zoo breed en krachtig mogelijk te doen voeren. Hier ziet men dan in deze leiders vierhonderd leekenapostelen bijeen, met algeheele overgave van zich zelf aan hun roeping. Tot groote vreugde stemt het, hen op dezen dag hun werk te hebben zien doen, want daardoor kan ook in andere kringen onzer samenleving de Katho lieke Actie ruimer worden ontplooid. Groote dank komt allen toe voor hun arbeid, door welke de K. A. ongetwijfeld tot grooter bloei zal komen. Na deze toespraak verliet Mgr. Aen genent onder gejuich en daverende ovaties van de stampvolle zaal het circus-gebouw, langs een eerewacht van de Juvenaats-jongens van zijn Diocees. A. Onze Gez.Vogelenzang 2 uur. H.B.C.—T.Y.B.B. 12.30 uur. B. Concordiav. Nispen 1 uur. H.B.C.T.Y.B.B. 2 uur. O.I.V.N.A.S. 1 uur. C. T.Y.B.B.Onze Gez. 12.30 uur. Concordia—H.B.C. 2 uur. D. O.I.V.N.A.S. 2 uur. E. Geel Wit—D.S.O. 1 uur. Onze Gez.—T.Y.B.B. 3 uur, ADSP. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Afdeeling Zuid TYBB aBSM a 2 uur. TYBB bBSM b 3 uur. VogelenzangConcordia 2 uur. Afdeeling Noord Onze Gez.—TYBB v 2 uur. In een forschen, maar aantrekkelijken wed strijd, speelde Zandvoort tegen Kennemers ge lijk. Zandvoort speelde met A. Molenaar als mid- voor en G. Keur als spil. Het spel is pas be gonnen en het gelukt A. Weber met een listig schot Zandvoort de leiding te geven. Kennemers geeft goed spel te zien, maar de verdediging van Zandvoort is bijzonder goed op dreef. Als Lui- ting een van zijn afgemeten voorzetten geeft, kopt Schuiten rakelings naast. Zandvoort is ver in de meerderheid; verscheidene kansen wor den bij gebrek aan een goeden schutter onbenut gelaten. Nadat Zandvoort zijn voorsprong vergroot heeft, komt Weber zoodanig in botsing dat hij vervang enmoet worden, en al spoedig blijkt welk een voornaam aandeel deze speler in de verdediging had. Kennemers scoort tegen, en in de laatste minuut maakt het zelfs gelijk. Afd. 1 A: EDO 5Kinheim 2 4—0 RCH 3Stormvogels 3 4—3 Bloemendaal 2Haarlem 3 1—2 Zeemeeuwen 2Spaaxnevogels 1—3 RCH 4Schoten 2 2—3 Afd. 1 B: EDO 3—EDO 4 1—4 Kinheim 3—RCH 5 0—0 Kennemers 3Spaamestad 3—1 DWO—EHS 2—4 Afd 2 A: VI. Vogels 2—Stormvogels 4 3—1 EDO 6—THB 2 2—6 Spaarnevogels 2Kenau 6—2 Afd 2 B: Zeemeeuwen 3Vijfhuizen 1—4 RozenprieelEDO 7 6—0 Afd. 2 C: Stormvogels 5Kennemers 4 3—3 DIO 2—HFC 3 2—2 Haarlem 3 a—Bloemendaal Vet. 8—3 Afd. 2 D: DeCeOHaarlem 5 4—3 VI. VogelsDamiaten 6—i DSK—Zeemeeuwen 4 8—2 Afd. 3 B: Zandvoort 5EHS 4 41 Hillegom 4—DWO 2 5—2 SwastikaRozenprieel 2 18—0 Afd. 3 C: Stormvogels 6IVO 2 5—1 Afd. 3 D: Bloemendaal 5Spaarnevogels 3 6—3 Afd. 3 F: Spaamdam 2Bloemendaal 6 4—0 Afd. 3 G: VOG 2—DSK 3 4—2 Afd. 3 H: RCH 10—Bloemendaal 4 1—7 Haarlem 6VOG 3 6—2 Afd. 3 J: DIO 4—Bloemendaal 3 1—17 Kenau 3Kinheim 4 4—6 EDO 8—Beverwijk 3 2—7 Afd. 3 L: Kennemers 5Kinheim 5 1—2 Afd. 3 M Ripperda 5Swastika 2 2—2 Zondag 1.1. hield bovengenoemde vereeniging haar 3e recordrit om de Regur Palquette over 40 K.M. Er verschenen 26 renners aan de start, waaronder veel nieuwe gezichten. De snelste tijd werd gemaakt door Busman n.l. 1 uur 10 min. 37 sec. De totale uitslag werd: Klasse A: 1. Busman 1 uur 10 min. 37 sec.; 2. v. d. Aart 1 uur 10 min. 55 sec.; 3. P. v. Kessel 1 uur 13 min. 54 sec.; 4. Th. v. Stave ren 1 uur 16 min. 38 sec.; 5. Borman 1 uur 19 min. 45 sec. Klasse B: 1. K. Rusman 1 uur 11 min. 26 sec.; 2. H. C. v. Staveren 1 uur 16 min. 1 sec.; 3. v. Honschoten 1 uur 16 min. 8 sec.; 4. Jans sen H. 1 uur 17 min. 18 sec.; 5. H. Bakker 1 uur 17 min. 55 sec. Klasse C: 1. J. v. Maris 1 uur 14 min. 21 sec.; 2. B. de Vries 1 uur 15 min. 8 sec.; 3. Smit 1 uur 16 min. 39 sec.; 4. v. Duin 1 uur 17 min. 25 sec.; 5. Klinkenberg 1 uur 17 min. 31 sec. Hedenavond vergadering om 8.30 uur in het Jeugdgebouw Jansstraat achter de kerk. Aller opkomst gewenscht, met het oog op a.s. Zondag daar dan ons kampioenschap over langen af stand verreden zal worden. Tevens willen wij nog even memoreeren het rijden van ons lid H. v. Beugen, die zich Zondag tweede wist te plaatsen in een Australische achtervolging op de wielerbaan te Alkmaar. Bovengenoemde negentallen speelden Za terdagmiddag een vrij goeden wedstrijd. Jam mer was, dat bij beide teams de werpers slecht op dreef waren. Het verschil in den uitslag werd Voorname lijk verkregen door meer geluk der Amsterdam mers. Pas in de negende beurt liep het den Haarlemmers wat mee. Het was jammer, dat Van Polanen zoo'n plotseling einde aan den wedstrijd maakte door meters over het derde honk te loopen. Anders was het verschil stel lig nog wat kleiner geweest. De uitslag in innings is: Haarl. Competitie 401111137 19 Tweede klasse N.H.B. 52401444» 24 Haarlem III kwam Zondagmorgen met een aantal nieuwelingen uit, terwijl D. E. V. slechts met zes spelers kwam. D. E, V. gaf zich na vier innings dan ook gewonnen. Zooals te begrijpen is, was alle spanning in dezen wedstrijd afwezig. De uitslag in innings is: Haarlem III 2 3 1 14 —20 D. e. V. 1 0 2 0 —3 Zaterdagavond j.l. hield de Nederl. Bridge- Bond bij Hildebrand hare maandelijksche drive vóór leden en introducé's. In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer W. J. P- Schalken de plannen voor het aanstaande winterseizoen. De N.B.B. is n.l van plan, om door het houden van verschillende se ries wedstrijden in alle afdeelingen, te geraken tot verschillende klassen spelers. De spelers, door de resultaten van deze wedstrijden, ingdeeld in de eerste klasse, spelen nu weer onderling wed strijden om te geroken tot de z.g.n hoofdglasse. Uit deze hoofdklasse worden onze vertegen woordigers voor de internationale wedstrijden gekozen. Door lid te worden van den N.B.B. (secr. Kinderhuisvest 5) heeft iedere goede bridger dus kans, eenmaal als internationaal speler te worden afgevaardigd. Het winterprogram bevat verder nog een groote verscheidenheid van vele interessante wedstrijden, o.a. de Howell-wedstrijden, waarbij als resultaat het beste paar als winner nr. één uitkomt, daar bij dit systeem tegen alle andere paren gespeeld wordt. De wedstrijd, uitstekend geleid door mevr. Bouman, verliep naar aller genoegen. De uitslag was als volgt: Oneven Hjn: 1. Mevr. Eversde heer Cohen; 2. Mevr. Vogelpoelde heer Keizer. Even Hjn: 1 Mevr. Kuhn—mevr. Guldemond; 2. heeren Bosse. Zondagmiddag 16 September j.I. werd in den zwemvijver Groenendaal te Heemstede door den^Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen examen afgenomen voor het technisch gedeelte van de bondsdiploma's A, B en C en voorbereidend diploma. Geëxamineerd werden 10 candidaten, leden van de Haarlemsche en Heemsteedsche Red dingsbrigade. Hiervan slaagden voor diploma A: de hee ren G. van Bruggen, B. Huybens en P. A. N. Zwart van Haarlem; voor diploma B de hee ren A. H. Dekker en J. L. M. van den Berge van Heemstede; voor het voorbereidend diplo ma slaagden de dames G. Broekman, en W. Mooser Van Heemstede. Afgewezen werd 1 candidaat voor diploma C, benevens 2 candidaten voor diploma B. AMSTERDAM: Nieuwendijk 225-229 UTRECHT: Oude Gracht 151 Te Zandvoort heeft de Kennemer Golf en Country Club een foursomes vlaggenwedstrijd voor leden gehouden. Jhr. P. N. Quarles van Ufford en jhr. P. Quarles van Ufford Jr. won nen den eersten prijs, zij plaatsten hun vlag op de 20e green. H. A. Healy en A. A. Jen nings, die hun vlag op de 19e green plaatsten, werden tweede en mevrouw Jennings en H. Van der Stadt op de 19e fairway werden derde. Scheen het aanvankelijk dat dit jaarlijksch bloemenfeest een tegenslag zou worden, de laat ste dagen waren deelnemers in zoo voldoende mate pogekomen, dat weer van een succes kan worden gesproken. Nadat de deelnemende auto's, rijwielen en paarden op den Burcht te Zaandam waren op gesteld, waarbij de jury gelegenheid kreeg de versieringen te beoordeelen, heeft de stoet zich te twee uur in beweging gesteld, om onder de tonen van vroolijke muziek een tocht langs de Zaanstreek te maken. Krommenie kreeg daarbij een extra beurt, dat ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Nauernasche Vaart in feesttooi was ge stoken. Het was een prettige tocht. Terug is weer over de Veerburg getrokken, langs den Krommenieërijweg en verder door Wormerveer, langs Zaandijk en Koog aan de Zaan. Hier heeft men via de Noorderbrug Zaan dam bereikt, om de bewoners van de Oostzijde in de vreugde te laten deelen. Het was een kleurige fleurige stoet, die vooral wat het ge halte betreft, ver uitstak boven die van vorige jaren. De prijzen werden als volgt behaald: Luxe auto's. 1. N.V. C. Steemeijer, 2. P. J. Verhoef, 3. mej. M. Koot. allen te Zaandam. Vrachtauto's. 1. S. Zwikker, 2. firma Kem penaar en v. d. Eng, 3. H. C. van Wijngaarden, allen te Zaandam. Reclame-auto's. 1. Jb. Kok, 2. Zaanlandsche Melkinrichting, 3. P. de Boer, allen te Zaan dam, 4. Vereeniging van Vrachtautohouders „de Zaanstreek", de Margarinefabriek „Fricola", Zaandijk, 6. A. N. G. O. B., afd. Zaandam, 7. P. de Boer, Zaandam. Bakfietsen. 1. J. Wink, 2. J .de Boer, beiden te Zaandam. Fietsen. 1. F. J. M. Meerhof, Zaandam, 2. Zus ter Brugman, Wormerveer, 3. mej. Booms, 4. N. de Boer, allen te Zaandam. Fietsgroepen. 1. Gymnastiekver. „Olympia", Zaandam, 2. Hercules-Hebe, Wormerveer. Overeenkomstig den wensch van de Alge meene vergadering van 13 Nov. 1933 heeft het hoofdbestuur van den L. T. B. besloten vóór de algemeene vergadering in het a. s. najaar een zevental kringvergaderingen te beleggen, n. 1. te Alkmaar, Hoorn, Amsterdam, Leiden, den Haag, Rotterdam en Goes. Tot deze kringvergaderingen worden uitge- noodigd de volledige afdeelingsbesturen, de kringbesturen, de belangstellende leden en de geestelijke adviseurs van alle afdeelingen en kringen. De Kringvergadering te Alkmaar wordt ge houden op Zaterdag 29 September a.s. des nam. om 2 uur in het „Gulden Vlies", Koor straat 24. Aldaar worden verwacht de afdeelingsbestu ren van Alkmaar I en II, Assendelft, Beemster, Beverwijk, den Burg, Castricum, Egmond Bin nen, Egmond a. d. Hoef, Harenkarspel, Heems kerk, Heer Hugowaard Noord en Zuid, Heilo, Langendijk, Limmen, Obdam, St. Pancras, Pur- merend I en II (Z. O. Beemster), Schagen, Schermer, Schermerhorn, Schoorl, Tuitjenhorn, Uitgeest, 't Veld, Velsen, Warmenhuizen, Wie- ringermeer, 't Zand en de Rijp. De leiding der vergadering berust bij den al- gemeenen voorzitter, den heer G. W. Kamp- schöer, en de hoofdbestuursleden, de heeren Jan Groen Azn., vice-voorzitter en Jos. Sjerps, lid. Van de 15 leerlingen, die aan het toelatings examen deelnamen, slaagden: P. J. van Arum te Haarlem; M. Beentjes te Heemskerk; C. J. van den Berg te Santpoort; H. K. W. Captein te Heemstede; H. L. Eldering te Amsterdam; J. J. Groen te Zuid-Scharwoude; H. M. Heslen- feld te Treebeek; C. P. M. Hoppe te Delft; P. J. J. Jonker te Alkmaar; F. W. M. Lindner te Haarlem; B. J. Nysten te Amsterdam; W. J. G. Vendel te Heemskerk; W. F. Vendel te Wijk aan Duin; H. J. Vlek te Delft. Nieuwe Openbare School B. en W. deelen den Raad mede dat het Architectenbureau Mul der en van Asdonk desgevraagd heeft medege deeld, dat als men inplaats van het ontwerpen van de eventueel nieuw te bouwen school op t terrein van de tegenwoordige jeugdtuintjes de benoodigde schoolruimte wil vinden door de bestaande school A-B uit te breiden, de uitbrei ding ongeveer f 21.000.meer zal kosten dan de stichting van een nieuw gebouw. Deze om standigheid, gevoegd bij de bezwaren van aes> thetischen en practischen aard, is voor B. en W. aanleiding voor te stellen een nieuw gebouw te doen stichten op de daarvoor aangewezen plaats, welke inmiddels door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd goedgekeurd. B. en W. verzoeken dan ook een crediet van f 100.000 en zeggen tenslotte dat een spoedige beslissing van het hoogste belang is. Renteverlaging Woningbouwverenigingen B. en W. van Bloemendaal stellen voor de ren te der verleende voorschotten aan de Woning bouwverenigingen „Bosch en Duin", „Bloe- mendaal-Noord" en „St. Jozef" te verlagen van 4 pet. tot 4 pet. Tentoonstelling De bloemententoonstelling, door de onderlinge tuinliedenvereeniging „Aer- denhout-Omstreken" gehouden in de groote zaal van café-restaurant „Hof van Heemstede mag bijzonder geslaagd heeten. De dahlia's, meest bestaande uit de beste handelssoorten, waren in prima conditie, dank zij vooral het zeer gunstige weer der laatste dagen. Ook was er aardig bindwerk. Bijzon dere aandacht trok het fraaie fantasiestuk van den heer W. de Zwart, bestaande uit „Geloof, hoop, liefde", vervaardigd van witte dahlia's op een rood onderstuk, het geheel nog versierd met groen en roode rozen. Manden en vazen zagen er keurig uit. Dat vaste planten en heesters bij een goede behan deling als snoeien e.d. pracht van najaarsbloe men kunnen geven, bewees wel de stand van de heeren K. Goudzwaard en N. v. d. Meer. Bij de potplanten domineerde vooral de Col leus in zijn groote variatie van bladkleuren, af gewisseld door de fraaie collecties Begonia Fla- biant en Helena Harms. Voor liefhebbers van Cactussen en Vetplanten was ook wel iets te be wonderen. Midden in de zaal een vakbeplanting van Primula en de bekende ster van Betlehem, een inzending van den heer B. Nieuwenhuis, gaf aan het geheel een aardige afwisseling. Voor de schoolinzendingen waren van de pl.m. 250 uitgereikte potjes 175 ingeleverd. Van de afdeeling fruit was de inzending van den heer J. v. Donselaar, tuinbaas van huize Man pad, bijzonder goed. De jury kende de prijzen als volgt toe: Afgesneden bloemen. Voor groep Dahlia's: 1. H. v. Gurp 9 p., 2. C. v. Iperen 7 p„ 3. J. de Winter 5 p. Voor groep bloemen van vaste plan ten en heesters: K. Goudzwaard en N. v. d. Meer 8 p. Groepen potplanten: 1. R. Donkelaar 9 p.; 2. H. v. Iperen 8 p.; 3. J. v. Donselaar 7 p. Vakbeplanting: B. Nieuwenhuis 9 p. Bindwerk: Fantasiestuk W. de Zwart 8 p. Manden: 1. P. Klaassen, 2. H. v. d. Berg, 3. R. Hoek, 4. H. Bruinenberg, 5. C. v. Iperen. Vazen: 1. P. Klaassen, 2. J. de Winter, 3. A. Klaassen. Fruit: 1, J. van Donselaar 9% p., 2. Raven horst 8 p., 3. C. v. Iperen 6 p. Schoolinzendingen Bosch-Hovenschool Heemstede: 1. Henry Au- gustein, 2. Fienie Heeren, 3. Dirk Kooy, 4. Tie- neke Holdert, 5. Joop Eijsten, 6. Jan Graal. 7. Annetje v. Lennep, 8. Beppie Stierman, 9. Dirk Visser, 10 Jenny Heeren. O.L. School Voorweg Heemstede: 1. Stientje Hueges, 2. Jan Vos, 3. Henk van Saarling. St. Anthoniusschool. Aerdenhout: 1. Annie v. Duin, 2. Kees v. d. Heijden, 3. Tonny Korten- broek, 4. Clemens v. d. Heijden, 3. Nelly Bam- hoorn. St. Antoniusschool, Heemstede: 1. Vera Prei- de, A. Mia Dankelma, 3. Annie Schabbing, 4. Mientje v. d. Helder. Nic. Beetsschool, Heemstede: 1. Truus Beme- veld, 2. Beppie Treffers. St. Jozefschool, Heemstede: 1. Hilhorst, 2. C. Preijde, 3. B. Stefjnhof. Voor deze jeugd, die per school naar het aan tal inzendingen ook prijzen kreeg,, waren deze prijzen, bestaande uit fraaie en nuttige voor werpen, in een hoekje der zaal tentoongesteld. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 10 tot en met 15 Sept. 569 douchebaden en 27 kuipbaden genomen. Aan 24 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 21 volwassenen gebruik gemaakt. Gegund B. en W. hebben het aanleggen van straten en rioleering met bijkomende wer ken in het uitbreidingsplan ten Oosten van de Minister C. v. d. Lindestraat gegund aan den op één na hoogsten inschrijver J. Rombout te Dongjuno (Friesland) voor de som van f 12990. Inschrijving Vakteekenschool Vrijdagavond 21 September a.s. van half acht tot negen uur is de gelegenheid opengesteld zich als leerling te doen inschrijven voor den cursus 19341935 van de Avondvakteekenschool in het Schoolge bouw aan de Schoolstraat (achter de Brand spuit-bergplaats) Pluimveetentoonstelling De jaarlijksche pluimveetentoontsleilng welke men omstreeks Kerstmis placht te houden, zal dit jaar eenige weken vroeger, n.l. op Zaterdag 1 en ondag 2 December worden gehouden. Bieten-campagne De eerste teekenen van de naderende campagne zijn rondom Halfweg duidelijk waar te nemen. Al is er nog geen be gin gemaakt met het rooien der bieten, wijst toch al een verschijnsel in de aangeduide rich ting. Evenals verleden jaar hebben n.l. tiental len schuiten in de Ringvaart rondom Halfweg ligplaats gekozen, geduldig het moment af wachtende, waarop men opdracht zal ontvan gen bieten te gaan halen. De bevrachting geschiedt n.l. via de beurs, 'n manier welke voorheen zoo goed als niet in zwang was. Naar wij vernemen zal de campagne op Don derdag 4 October beginnen. Hillegomsche Harmonie Dit muziekkorps gaf Vrijdagavond een concert in de tent aan de Sixlaan. Dank zij mede het prachtige weer was de belangstelling groot. Het programma werd onberispelijk uitgevoerd. Personalia Onze plaatsgenoot, de heer N. Korswagen, rijksontvanger alhier, is benoemd tot reserve-kapitein. R.K. Postmannen De afdeeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P. T.T.-personeel „St. Petrus" hield een ledenver gadering. De opkomst was goed. In zijn ope ningswoord besprak de voorzitter, de heer J. Heemskerk, het groote nut en de noodzakelijk heid der organisatie. De penningmeester, de heer H. J. van Bem- mel, werd gedechargeerd. Vervolgens bracht de heer F. C. van Lierop Jzn. een verslag uit van het op 26 en 27 Augus tus gehouden Bondscongres. Vraagt puosp. en DANSCOURANT. SPREEKUUR van 7 tot 10 uur 's avonds. Vervolgens feliciteerde de voorzitter den heer De Beus (Lisse) met diens herbenoeming tot lid van den Bondsraad. De bespreking van den beschrijvingsbrief voor het a.s. Bondscongres, dat op 15 en 16 October te Den Bosch plaats vindt, volgde. Bij de rondvraag besprak de heer Beijersber- gen het belang van de vakgroepen en betreur de het, dat nog verschillende afdeelingen tegen dit instituut gekant zijn. De voorzitter bracht hierna dank voor de aangename en zakelijke besprekingen en sluit met den Chr. groet. Het tienjarig bestaan van D.C.IJ. Dins dag 18 September zullen de eerste wedstrijden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan be ginnen. Het betreft een wedstrijd, welke alleen geldt voor de leden der Damclub IJmuiden, een z.g. afvalwedstrijd volgens cup-systeem. Om al len gelijke kansen te geven, wordt met voorgift gespeeld. Zoo zal een eerste klasser tegen een tweede klasser afvallen met remise, terwijl bij het ontmoeten van een derde klasser één schijf vóór moet worden gegeven. Wat het organiseeren van net internationaal tournooi betreft kunnen wij nog mededeelen, dat de onderhandelingen met Raijchenbach zoo ver zijn gevorderd, dat thans definitief kan worden gemeld dat hij deze week na zijn match met Keiler om het wereldkampioen schap te IJmuiden zal komen spelen. Bevorderingen Loodswezen Ingaande 1 November a.s. zijn de stuurlieden bij het loods wezen A. J. Koningstein en J. Leegwater tot schipper bevorderd. Versche haring-aanvoer Gisteren kwam van de haringvisscherü alhier binnen de Mo tortrawler „Dirkje" R.O. 53 met een mooie vangst van 1100 manden versche haring. Deze trawler, die op 7 September was uitgevaren, heeft dus een gelukkige en voorspoedige reis gehad. Zaanlandsche zeilvereeniging Zondag heb ben de leden der Zaanlandsche Zeilvereeniging een tocht gemaakt naar het Alkmaarder Meer met tweeledig doel: den nieuwen starttoren, die thans gereed is gekomen, officieel in ge bruik te nemen en te gelijk een dobbervissche- rij te houden. De heer J. H. van de Stadt, voorzitter van de Z. Z. V., heeft daarbij een toespraak gehou den, waarna zijn zoontje de vlag heeft gehe- schen. Voor de vereeniging is deze nieuwe startto ren, die reeds bij de laatste wedstrijden goede diensten heeft bewezen, een belangrijke aan winst. Daarna heeft de dobbervisscherij plaats ge had, die goed geslaagd kan heeten. Verkeersongeval Op den Provincialen ws*. is Zaterdag een 70-jarige wielrijder door een taxi uit Amsterdam aangereden, waarbij de linkerhand van den wielrijder werd gekneusd en deze ook eenige verwondingen aan het ge laat opliep. Na in het ziekenhuis verbonden te zijn, is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Naar het onderzoek heeft uitgewezen, ligt de schuld bij den wielrijder, die in strijd met de regels heeft gereden. Typografie-tentoonstelling De leden van de Zaansche Studieclub, aangesloten bij den Nederl. Bond van Studieclubs op het gebied der typografie, hebben de door hen vervaardig de werkstukken tentoongesteld. Teneinde de tentoonstelling aan belangwek kendheid te doen winnen had men daaraan aardige attracties verbonden, in direct ver band met het vak, waardoor de expositie ook voor leeken aantrekkelijk werd. Zoo toonde men cliché's die in plaats van metaal uit rubber worden gemaakt en waar mede vooral bij kleurendruk zeer mooie resulta ten worden bereikt. Ook de inzending Chineesch drukwerk was een bijzonderheid. Dat men ook in vroeger dagen nog wel mooi druKwerk wist te maken, niettegenstaande men toen met minder technische hulpmiddelen zijn doel moest bereiken, toonde de inzenHmp van oud drukwerk uit de jaren 1880. iirglleS te zamen een interessante tentoonstel- J** lonse rnite« - Aan het bloemencorso werd door een zestal ruiters van de Kromme- merijschool deelgenomen. De Zaandamsche po litie verbood aan een tweetal van her., die den leeftyd van 16 jaren nog niet hadden bereikt, het medenjden, waarop een tweetal toeschou wers zich als plaatsvervangende ruiters aan bood. Aanvankelijk ging dit goed, doch toen er in galop gereden moest worden, duurde het nief lang of een der pseudo-rijders lag op de straat waarna tenslotte de reeds afgezette berijders hun paarden weer bestegen. De politie heeft zich er verder niet meer mee bemoeid. IJMUIDEN, 17 Sept. Rijksvischafslag. Tarbot 5264 ct. per kg., Griet 1219 per 50 kg., Tong 0.70—1.25 per kg., Middel Schol 23— 24, Zet Schol 20—21, Kleine Schol 4.10—21, Schar 10 per 50 kg., Vleet 3.20 per stuk. Pie terman en Poon 1.50—7, Groote Schelvisch 23, Middel Schelvisch 1518, KI. mid. Schel visch 1020, Kleine Schelvisch 5.4012.50 per 50 kg., Kabeljauw 33—60 per 125 kg„ Gullen 4-2013 per 50 kg., Leng 6070 ct. per stuk. Wijting 250—4.70 per 50 kg., Koolvisch 35—57 ct. per stuk, Makreel 3.806.10 per 50 kg., Ver sche Haring 1.90—6 per kist. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: Dirkje 110 manden f4600 Antje 310 m. f 2460, Alma 765 m. f3620, Hen rietta Jacoba 550 m. f 2140, Proef 2 270 m. f 1590, Neptunus 140 m. f 1690, Leentje Elisa beth 100 m. f 1220, Isabel 120 m. f 1540, Ber gen 660 m. f 3610, Corrie 500 m. f 2870, Bruin- visch 215 m. f 1850. Logger: K.W. 44 f 710. De overige loggers zijn nog niet bekend. Dit roode bord met witte streep beteekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13