Eeoiöe Wintermantels II* ti Eenvoudig© morËen* Correspondentie B De wintermode heeft wel haar intre de gedaan in de étalages en in de modeboeken, doch er is nog slechts 'n heel enkele modeshow geweest en de Hollandsche vrouwen moeten eerst de nieuwe dracht hebben zien dragen door de elegante mannequins, aleer zij tot het aan schaffen van hun wintertoiletten overgaan. Doch voor wie zelf haar costumes maken, wordt het tijd om een patroon te bestellen en daarom geven wij U hier al vast eenige modellen die niet zoo geprononceerd mo- disch zijn, maar die toch een zeer elegan- ten en modernen indruk maken. Fig. 939 is gemaakt van dikke wollen ge spikkelde stof. De groote revers zijn afge werkt met een bontrand en we hebben te vens een opstaanden kraag van bont. De jas heeft groote opgestikte zakken en een ceintuur. Verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48. Fig. 1052 is een aardig sportief jonge- meisjesmanteltje van effen stof met een pelerinekraag en manchetten van tijger bont. Het jasje wordt gesloten met 'n strik aan den hals en een ceintuur om de taille. Het patroon is verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44. Fig. 1060. Eenvoudig manteltje voor meis jes van 8 tot 10 jaar. Den grooten kraag kunnen we van bont maken of van dezelfde stof als het jasje. De sluiting is evenals bij het voorgaande model met een strik. De kleine driehoekige zakjes worden versierd met eenige fijne stiksels- Zooals we op de teekening zien, een jasje, dat leuk staat en zeer gemakkelijk te maken is. POLA (Maat 40) Genomen maten: bovenw. 92 c.M., mouwl. 56 c.M„ lengte 1.25 M. Be- noodigd: 2.15 M. stof van 80 c.M. breedte, 70 c.M. afwerkstof, 6 knoopen. Bovenstaande morgenjapon of peignoir wordt geteekend op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Van het tegenbeleg maakt ge even apart een patroontje. Vervolgens legt ge de pa tronen op de stof en wel zóó, dat ge eerst de beide voorpanden, daaronder den rug en de tegenbeleggen en daar weer onder de beide mouwen weg kunt knippen, alles met een naad, onderaan 3 cü. extra voor zoom. Wanneer alles geknipt is, begint ge de 4 c.M. breede figuumaadjes in te maken. Vervolgens worden de tegenbeleggen op den goeden kant langs gestikt, de naad op den kant omgenomen en het tegenbeleg glad op de japon gestikt. Hierna kunt ge schou der-, zij- en mouwna den met een platten naad verbinden, waar na ge onderaan een 3 c.M. breeden zoom in- stikt. Het kraagje knipt ge 46 c.M. lang en 17 cM. breed, waarna het wordt langs gestikt en overgezoomd. Van de manchetten wordt de ronde kant en het rechte kantje gestikt, de manchet om gehaald en aan de mouw gezet, welke ge aan den onderkant 3 c.M. vanaf den naad te beginnen en te eindigen hebt ingerimpeld. Ge moet er dan voor zorgen, dat de ronde kant aan de boven- mouw komt. Bij het inzetten der mouwen neemt ge den mouwnaad 4 c.M. meer naar voren dan den zijnaad, waarna de mouw gaten maakt ge in op 84 c.M., 68 c.M. en 54 cM. vanaf den onderkant. De ceintuur neemt ge 90 c.M. lang en 11 c.M. breed. Deze stikt ge dubbel en evenals de man chetten aan den voorkant in ronden vorm. De zakken neemt ge 18 c.M. lang en breed, de klepjes 8 cM. breed. Deze worden langs gestikt en aan den onderkant opgestikt, waarna ge ze op de japon speldt en dan even past of ze goed zitten. In het midden van de ceintuur en de manchetten wordt ook een knoopsgat gemaakt, waarna ge de knoopen aanzet. DINY Mej. de L. te T. vraagt om de beschrijving van 'n paar handschoenen met kappen „heelemaal rechts gebreid". Dat kan natuurlijk wat betreft de hand schoenen, maar geheel rechts gebreide kappen zouden niet veel moois opleveren; daarom zal ik hieronder de beschrijving geven van rechts gebreide handschoenen met gehaakte kappen. Men breit met 4 naalden en zet in het rond 56 st. op; 18 st. op 2 naalden en 20 st. op de derde naald. Men breit daarop in de rondte, 20 toeren, waarna men aan de verwijding begint voor den duim, aldus: 1 st. breien, 1 st. meerderen in den vol genden st., 2 st. breien, 1 st. meerderen in den volgenden st. Verder den toer gewoon breien; 3 toeren overbreien. In den daar- opvolgenden toer: 1 r., 1 meerderen, 4 r., 1 meerderen, enz., 3 toeren overbreien en in den daaropvolgenden toer weer meerderen. Men gaat zoo door, in eiken 4den toer meerderend, waarbij men telkens 2 st. meer krijgt tusschen beide meerderingen, tot men 36 st. op de le naald heeft. Dan 1 toer overbreien. In den daaropvolgenden toer breit men aldus: 3 st. breien en de daar opvolgende 18 st. in een draad rijgen en apart houden voor den duim; dan 4 st. bij opzetten en verder den toer uitbreien. Op alle steken, behalve de 18 voor den duim, 1 toer breien. Volgende toer: 2 r., 2 samenbr., 2 r., 2 samenbr. Verder gewoon r., 1 toer over- op de japon wordt overgestikt, De knoops- y, „Van alle op deze "bladzijde voorkomen de genummerde modellendie dan het mode-album ,,Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij net Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 50 ets. voor complets, 35 etsvoor mantels en japonnen, ■en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kinderkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestelling aan de agenten, 10 ets. extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 160 modellen bevattend, is aan het zelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijgbaar, breien en volgende toer: 2 r., 2 keer 2 sa menbr. Verder r. Men breit dan nog 9 toe ren recht door, waarna men de vingers breit. Wijsvinger: 11 st. breien en de laatste 5 st. van den toer bij deze st. op de naald schuiven. De overige 50 st. rijgt men op twee draden wol 25 voor den bovenkant en 25 voor den onderkant van den hand schoen. Voor den wijsvinger worden nu 4 st. bij opgezet, zoodat men 20 st. heeft, die men verdeelt over drie naalden 6 st. op 2 naalden en 8 st. op de 3e naald. Men breit hierop 34 toeren en werkt dan den top af als volgt: 1 st. breien, 2 st. samen br., om en om. Volgende toer telkens 2 st. samenbr. Dan breekt men den draad af, steekt hem in 'n borduurnaald en haalt hem daarmee door alle st., waarna men den draad aanhaalt en van binnen afwerkt. Middelvinger: Men neemt eerst de 4 st. op, welke voor den wijsvinger werden bij opgezet en breit deze; met een tweede naald breit men dan 7 st. aan den onder kant en zet daar 4 st. bij op. Dan breit men met de derde naald 7 st. van den boven kant van den handschoen. Men heeft dan 22 st. in de rondte. Hierop breit men 37 toeren en werkt dan den top af als bij den wijsvinger. King vinger: 4 st. opnemen bij het begin van den vorigen vinger, 6 st. breien aan den onderkant, 4 st. opzetten, 6 st. breien aan den bovenkant. Hierop 34 toeren breien en dan den top afwerken. Pink. Weer 4 st. opnemen en breien bij het begin van den vorigen vinger; verder de 14 overgebleven st. over 2 naalden ver deden en 30 toeren breien in de rondte, waarna men den top afwerkt. Duim. De 6 opgezette st. opnemen en breien, de overige 18 st. over 2 naalden ver deden en in 't rond breien. In den 2den toer mindert men in het begin (boven de nieuw opgezette st.) aldus: 2 breien, 2 sa menbr., 2 br., 2 samenbr. Verder gewoon recht doorbreien, 1 toer overbreien en in den daarop volgenden toer, bij het begin: 2 breien, 2 samenbr., 2 samenbr. Verder r. doorbreien. Daarna breit men nog 26 toeren recht door, waarna men den top afwerkt. Bij den tweeden handschoen begint men met den duim aan het einde van den toer in plaats van aan het begin. Kappen Men haakt rondom den pols eerst 2 gaat- jestoeren van 1 stokje, 1 losse st. Voor het eerste stokje van eiken steek rekent men 3 losse st. Na deze twee toeren telt men de gaatjes in het rond en verdeelt ze voor punten. Voor elke punt rekent men 15 gaatjes. Zoo noodig meerdert men hier en daar, door 2 stokjes in 1 gaatje te haken, waardoor de manchet tevens iets wijder wordt. In den lsten toer voor de punten haakt men nu telkens: 13 gaatjes, 7 losse, 2 gaat jes overslaan 13 gaatjes, 7 losse, 2 gaat jes overslaan, enz. enz. In den 2den toer haakt men 12 gaatjes midden boven de 13 van den vorigen toer telkens en boven het boogje van 7 losse st.: 7 losse, 1 vasten midden op het boogje, 7 losse st. In den 3den toer haakt men boven de 12 gaatjes, in het midden, 11 gaatjes en bo ven de 2 boogjes van 7 losse st., 3 boogj es van 7 losse st. Zoo gaat men door tot de punten ten slotte eindigen met één gaatje. Dan. haakt men nog 'n paar toeren enkel boogjes en tot slot, in elk boogje, 8 vaste steken. Zooals men ziet is het haakwerk voor deze manchetten zeer eenvoudig, terwijl 't een bijzonder aardig effect geeft. Men kan zulke kappen ook haken aan eenvoudige tricot handschoenen. DORA Op fig. 1 ziet U een van de excentrieke modellen koffiepotten, verkrijgbaar bij thee- en koffie-ontbijtserviezen, met bijpassende pullen, biscuit-potten, si garen- en aschbakjes bij het thee-set, enz. Die excentrieke modellen, welke we de laatste jaren konden bewonderen, of ook leelijk vinden, schijnen toch weer plaats te moeten maken voor de goede vormen als op fig- 2, eenvoudige soorten van porselein met een enkelen blauw-zwarten of zilver- rooden rand. Het ringvormige oor wordt weer veel gezien bij alle soorten serviezen. Fig. 3 toont een dergelijk ontwerp met een ander handvat. Daarondef ziet U verschillende lampen. De schemerlamp is van verchroomd me taal, met twee verchroomde schijven boven elkaar en een kap van glas-imitatie in zacht blauw of rose. Daarnaast een sche merlamp, het licht van binnen uit de kelk verspreidt zich op de omringende voorwer pen. Het mooiste is deze lamp te plaatsen tegen een effectvol gordijn. Het type van verchroomd metaal, of in een uitvoering van dof gekleurd metaal is ook verstelbaar te verkrijgen. Fig. 5 geeft een eenvoudigen kandelaar van verzilverd metaal; daarnaast een van gekleurd metaal in groen, rood, blauw, enz. (fig. 6). Fig. 7 laat een lampje zien om naast het bed te plaatsen op het nachtkastje; het is dof gespoten metaal, in elke gewenschte kleur te verkrijgen en tevens verstelbaar, zoodat men erbij lezen kan. Fig. 8 is een moderne toilet-lamp, met 'n ingebouwden spiegel. Fig. 9 toont een modern aschbakje, dat men met een draai kan afsluiten, zoodat de vervelende sigarettenrook zich niet in de kamer kan verspreiden. Het aschbakje wordt tevens gebruikt als presse-papier. Fig. 10 is een deur-buffertje, hetwelk op den deurstijl geschroefd wordt, zoodat het rubber alleen tegen de deur drukt en het hinderlijke rammelende geluid voorkomt, het geluid, dat bijna iedere deur maakt in de sponning. Op fig. 11 ziet U de practische veerende wielen, welke los verkrijgbaar zijn en ge schikt zijn om onder elk meubelstuk aan gebracht te worden, dat men verplaatsen wil, zooals wiegen, tafeltjes, ziekenstoelen, enz. Men kan ze in verschillende afmetin gen verkrijgen. Fig. 12. Hier ziet U de nieuwste spons, waarmede we tevens de ruiten kunnen af drogen. Het is een kunstzijdeproduct en behalve voor het wasschen en afdrogen van ramen ook nog geschikt voor het op wrijven van meubelen, enz. Fig. 13 is een theepot, sluitend in 'n pas send omhulsel, hetwelk dienst doet als war mer. Het omhulsel is van metaal, opgevuld met vilt; een opening laat den tuit en het oor vrij. Het omhulsel kan opengemaakt worden precies op de helft en de theepot erin gedaan. Fig. 14, de rubber zeepbakjes met stevige raamzuigers eraan bevestigd, zijn een uit komst, daar men geen gaatjes behoeft te maken in de tegels van de badkamer en geen roestige haakjes krijgt, wat een leelijk gezicht is in een moderne badkamer. De zuigertjes drukt U vast op de tegels, of op het bad en U kunt het bakje ook verplaat sen wanneer U maar wilt. ANEMOON ,,De briefschrijfster" van Jan Vermeer We gaan langzamerhand de winter- garderobe weer te voorschijn ha len. 't Geeft altijd weer een klei ne sensatie om te constateeren of 't kleine fluweelen dopje, dat we 't vorig jaar zoo snoezig vonden, ons nu nog zoo goed staat en de winterjas, die verleden jaar eigenlijk verveelde, vinden we nu toch nog heel mooi met dien grooten bontkraag! In 't begin gebeurt het vaak dat we onze winterhoe den niet goed meer vinden staan. We moe ten weer echt wennen aan 't vreemde mo del. Ouderwetsch geworden? Daar is dit jaar niet veel kans op. Er worden zoowel platte flatteuze baretmodellen gedragen als vilthoeden met veel hoogere bol en opge slagen rand. Dus we hebben keus en kun nen bij 'n bescheiden beurs bijna zeker onze hoeden volgens de mode veranderen. Een oud mantelpak kan dikwijls nog nut tig zijn, b.v. om er met behulp van een lap je wollen ruit een jurk of overgooier van te maken. Een oude wintermantel diene voor rok (al of niet gekeerd) of kinder manteltje. Bij dezen rok breien we op gro ve naalden met dikke wol een jumpervest in ribbelpatroon (3 recht 2 averecht), U weet wel met knoopsluiting van voren. Houten knoopen, een suède ceintuur en 'n wit kraagje voldoen op alle gedekte kleu ren uitstekend. We hebben hiermee een practisch kleedingstuk, dat ook als vest ge dragen kan worden onder een regenmantel. Bij 't nazien en passen van de kinder kleeding komen we meestal tot onaange name verrassingen. Jurken zijn tekort, zoo wel de lengte als de mouwtjes. Wollen kous jes reiken niet verder dan boven de knie! Goede raad is duur. 't Uitleggen van jurkjes gaat meestal met groote moeilijkheden gepaard. De stof is wat verkleurd en bij klaar gekochte jurkjes zit de zoom gestikt, 'n Betere oplossing is meestal er nieuwe garneering op te zetten: 'n kraagje, manchetjes, ceintuur en bies aan den rok van stof in bijpassende tinten. We moeten er natuurlijk voor waken, dat we de jurkjes, die verlengd moeten wor den, alle op eenigszins verschillende wijze vermaken. Bij jurkjes van effen wollen stof is het dikwijls aardig om 't rokje op ca. 10 c.M. vanaf den zoom door te knippen en er dan in bijpassende tint eenige toeren vasten tusschen te haken. Met een beetje fantasie krijgen we op deze wijze een bijna nieuwe garderobe en 't veranderen is een prettig werkje! Te kort geworden kousjes vormen weer ons volgend probleem. Een stuk eraan breien gaat natuurlijk, als de gaafheid van de voeten tenminste de moeite loont. U krijgt dan echter het bezwaar, dat dit stuk zichtbaar wordt bij het dragen van korte kleertjes, die onze kleintjes juist zoo pittig staan. U kunt dergelijke kousen, voor zoover ze daarvoor in aanmerking komen, 't beste reserveeren om onder slobbroeken te laten dragen. De grootere maten knippen we af onder de knie en breien er een bont ge- kleurden rand op. Dan zijn 't kniekousen geworden en blijven ze bewaard voor het daarvoor bestemde seizoen. Parafine-olie kan ons bij het verwijderen van vlekken goede diensten bewijzen. Vlekken op een geëmailleerd bad, ont staan door het klonten van zeep in hard water, kunnen zeer hardnekkig zijn. Een in parafine gedrenkte wollen doek kan met .behulp van zout deze vlekken wegschuren. VOOR DE KEUKEN Quark-slakroppen met gehakt Reeds eenigen tijd geleden hebben wij hier verschillende recepten gegeven voor de bereiding van quark (een zuivelproduct). Nu er opnieuw aanvragen zijn gekomen om quark-recepten, laat ik er hieronder nog een paar volgen. Kaaskoekjes van quark. Een grooten kop vol gekookte en goed fijn gewreven aard appelen, vermengt men met eenzelfde hoe veelheid quark. Men voegt daar 2 eieren bij, 'n stukje boter en zout en geraspte nootmuskaat naar smaak. Hiervan kneedt men een soepel deeg, waaraan men, zoo noodig, nog een scheutje melk kan toe voegen. Van dit deeg bakt men in de koe kenpan, met boter, kleine ronde koekjes, op de wijze van drie-in-de-pan. Men kan deze koekjes opdienen als voorgerecht met sla, ofwel als dessert met kaneel en suiker. Quark met compote. Men roert de quark mooi glad en presenteert ze met vruchten- compote. Vooral compote van versche vruchten als pruimen bijv. is er zeer sma kelijk bij. Slakroppen met gehakt. Bij 8 kroppen sla rekent men hiervoor 2 ons varkensge hakt en 2 ons rundergehakt, zout, peper eri nootmuskaat naar smaak, ongeveer 2 d.L. overgebleven jus en 'n weinig boter. De kropjes sla worden zorgvuldig schoon gemaakt en gewasschen. Het gehakt wordt op de gewone wijze aangemaakt met de kruiden en een weinig in melk geweekt brood of beschuit. Men maakt er dan 8 kleine balletjes van en van de rest van 't gehakt één grooten bal. Slakropjes en gehaktballen worden in water met zout in ongeveer een half uur gaar gekookt. Dan vischt men de slakrop pen en de kleine balletjes gehakt, met een schuimspaan, uit de pan, terwijl men den grooten gehaktbal nog even laat koken in het nat. Intusschen vult men de slakrop jes elk met 'n balletje gehakt en men schikt de gevulde kropjes in de rondte, in een vuurvasten schotel dien men tevoren met boter heeft ingesmeerd. Den grooten bal gehakt plaatst men tenslotte in 't midden, men giet de overgebleven jus, die men, des- gewenscht, vervangen kan door bouillon of melk, er over heen, bestrooit het geheel met paneermeel en legt hier en daar 'n stukje vet van jus of boter. In een warmen oven laat men dan 'n bruin korstje op het schoteltje komen. Het kooknat is uitstekend om er den vol genden dag soep van te koken, bijv. groen tesoep. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL Mevr. J. A. D, Nieuw Lekkerland. Een patroon voor gebreide overgordijnen heb ik niet. Wilt U zulke gordijnen breien, dan kunt U dat zeker heel geschikt doen met onverschietbaar katoen. U zou dan het bes te, met tamelijk grove naalden, aldoor rechts kunnen breien in een kleur die goed in uw kamer past, met een paar breede en smallere randen erin van afstekende kleu ren. Het werk is dan heel gemakkelijk en zal toch een aardig effect geven. Mej. D. A. K.N., Amsterdam. Aan uw verzoek hoop ik spoedig te kunnen voldoen. DORA Voor de poppenkeuken komt zoo'n rek waar potten voor zout, suiker enz. op staan altijd van pas. Laten we er dus maar een gaan maken. Fig. A knippen we van ste vig papier. De afme tingen zijn naar be lieven te nemen. De één heeft 'n groote keuken en de ander een kleine. Fig. B moet tweemaal ge knipt worden en moet tusschen de stippellijnen even groot zijn als fig. A en iets breeder dan een kurk, want van kurken maken we de zout- en soda- potten. De 2 stukken volgens fig. B worden langs de stippellijnen gevouwen en uitgeknipt, zooals het voor beeld laat zien en vervolgens eveneens vol gens het voorbeeld vastgeplakt. Nu nog de kurken potten van etiketjes en een lucifers kop voorzien en dan deze op het rek plak ken of ze er los opzetten. Een zwart gasfornuis of andere zwart ge- emailleerde voorwerpen gaan er weer als nieuw uitzien na een behandeling met pa rafine. Men moet ze echter met een droge lap goed nawrijven. DE VROUW EN HAAM HUISHOUDING U .U..L-üt FIG A X; F1G.S W^yMyyyyyyy^mi^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 14