r Auto door een stoomtram verpletterd Redevoeringen van Nazi-leiders DE SOVJET ANTE PORTAS De textielstaking en de V.S. Het nieuws van heden GEEN SPRAKE VAN! INVITATIE AANVAARD Sovjet-Rusland en de Volkenbond VREESELIJKE GEVOLGEN ROSENBERG OVER RAS- KUNDE Nederland stemt tegen DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934 Avondblad DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Theorie en practijk Onlusten in Ulster Leider van stakingscomité eischt andermaal het aftreden van Johnson Rust in Rhode Island Noorsche boot gekap seisd Bemanning gered Het Weer Zullen alleen Zwitserland en Portugal tegenstemmen? Vlucht van Detroit naar Warschau? PATER DORR TERUG GEROEPEN I1 - HU De steenlegging voor de Abdij te Egmond. Een overzicht van de plechtigheid Drie bekende wielrenners, die van de wedstrijden te Leeuwarden kwamen, op slag gedood; een vierde persoon ernstig gewond Gevaarlijke overweg Goebbels wil den neen-stemmers met liefde en zorg tegemoet treden Niemand zal honger of kou lijden Onder de locomotief Vreeselijk verminkt De oorzaak onbekend Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De toestand van Riedel Landsting-verkiezingen Belangrijke verschuiving naar links NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18950 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Sovjet staat voor de wijdopen geduwde poorten van Genève, en het is nog slechts een quaestie van enkele formali teiten en dagen, dat zij er plechtiglijk zal bin nentreden om in den raad van den Volkenbond haar permanenten zetql te gaan bezetten. Der tig mogendheden hebben den uitnoodigingstekst onderteekend, welke van Rusiands „gewaar deerde medewerking" gewaagt en ,,het hand haven en organiseeren van den vrede" het be langrijkste doel van den Volkenbond noemt. Deze tekst was den Scandinavischen landen te vriendelijk gesteld, weshalve deze een koeler gestelde missive aan den rooden Volkenbonds- candidaat zonden. Eigenlijk behoeft men zich over het schrikbarend gebrek aan zelfrespect, waarvan de Volkenbond en de meerderheid zijner leden thans blijk geven, niet te verwon- dreen. Zij zijn nimmer erg kieskeurig geweest. Zijn Mexico en Spanje, waar katholieke meer derheden onder de revolutionnaire laars wer den geloopen, geen officieel erkende en gewaar deerde leden van de Geneefsche Club? Wan neer men zulke leden op prijs stelt, behoeft men van Moskou met zijn godloozen-actie en zijn stiekume intriges en openlijke onbetrouw baarheden niet vies te zijn. Trouwens de groote mogendheden zelf, die den toon aangeven te Genève, zijn nu juist ook geen toonbeelden van karaktervaste principialiteit en onbesmette eer lijkheid. Heusch, Sovjet-Rusland zal zich on der hen werkelijk op zijn gemak voelen, zooals de meerderheid van de Volkenbondsleden zich op hun gemak zullen voelen aan de zijde van het nieuwe lid. Wie zal het ons kunnen kwalijk nemen, dat ons het goede Hollandsche spreek woord: „Soort zoekt soort" voor den geest komt? De mogendheden, welke Sovjet-Rusland hebben uitgenoodigd, verkondigen deze theorie. De belangrijkste taak van den Volkenbond is het handhaven en organiseeren van den vrede en deze taak brengt met zich mee, dat zooveel mogelijk alle staten daaraan hun medew'erking verleenen. Oppervlakkig bezien ziet deze theorie er zeer plausibel uit, maar de practijk en de ervaring hebben maar al te vaak bewezen, dat deze theorie onhoudbaar is. Immers zij zou •11 een dan opgaan, indien alle Volkenbonds leden zich ook altijd en onder alle omstandig heden aan de uit hun lidmaatschap voort vloeiende verplichtingen stipt zouden houden. In werkelijkheid is echter gebleken, dat er mo gendheden zijn, die hun lidmaatschap of de daarmee gepaard gaande verplichtingen alleen dan en zoolang „au sérieux" nemen, als zij er onmiddellijk eigen voordeel inzien. Zoodra zij hun belangen niet meer in overeenstemming achten met hun politieke ambities en hun ge dragingen niet meer te rijmen zijn met het Volkenbondsprincipe, dan loopen zij uit Ge nève weg of schenden eenvoudig de interna tionale spelregels, welke zij bij hun intrede in den Volkenbond hebben aanvaard. De Vol kenbond mag zich dan machteloos opwinden en de onverlaten met verwijten overladen, zij trekken er zich niets meer van aan. Duitsch- land, Japan, Bolivia en Paraguay en thans ook Polen hebben maar al te duidelijk bewezen, wat de Volkenbond feitelijk als internationaal opvoedingsinstituut waard is. Litwinow durfde aanvankelijk de uitnoo- diging niet aanvaarden, omdat hij vrees de, dat Moskou hem later zou verwijten, te grif op de aanbiedingen van de „kapitalis tische" mogendheden te zijn ingegaan. Eerst toen de roode Tsaar van Moskou Stalin hem „plein-pouvoir" gaf om zich bij de organisatie der „kapitalistische" landen aan te sluiten, ac cepteerde hij de Invitatie. In zijn antwoord wijst Moskou erop, dat de buitenlandsche poli tiek der Sovjet-regeering zich steeds de orga nisatie en de consolideering van den vrede tot hoofddoel heeft gesteld en steeds een open oor heeft gehad voor ieder voorstel om te komen tot een internationale samenwerking in het be lang van den vrede. Het antwoordtelegram vermeldt echter niet, dat de buitenlandsche politiek der Sovjet-Re geering noodgedwongen deze richting is ingesla gen, omdat de Sovjet-Unie zich innerlijk nog niet sterk genoeg voelt om zich aan een ge wapend conflict te wagen en zich ernstig in het Verre Oosten door Japan bedreigd acht. Het vermeldt ook niet, dat de buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering gemakkelijk den schijn kan aannemen, alsof Moskou het ideaal van een communistische wereldrevolutie heeft laten varen, omdat de Komintern, voor welker daden zij zich niet verantwoordelijk wenscht te stellen, dit ideaal met ondergrondsche acties en hartstochtelijken ijver voldoende nastreeft. Wel belooft het, dat Sovjet-Rusland steeds zijn in ternationale verplichtingen zal nakomen (ook zijn financieele en economische?) en zich zal onderwerpen aan alle beslissingen, welke voor BELFAST, 16 Sept. (Reuter). Tusschen groe pen katholieken en protestanten is het heden morgen tot een botsing gekomen. De politie heeft eenige schoten in de lucht gelost, charges uitgevoerd en de groepen verspreid, 's Avonds werd een groote politiemacht ter been gebracht, toen er opnieuw ongeregeldheden dreigden. de Volkenbondsleden verplichtend zijn. Een gra tuite verklaring, welke weinig reëele betee- kenis heeft, zoolang Volkenbondsresoluties al leen dan bindende kracht hebben, wanneer zij met algemeene stemmen zijn aangenomen, en nog dan zelfs moeilijk door sancties gevolgd worden. Bovendien heeft Rusland te verstaan gegeven, dat al de vóór zijn toetreden ontstane geschillen niet onder de Volkenbondsprocedures zullen vallen, zoodat het zijn geschillen over de oude Tsaristische schulden en over alle an dere vroegere ongerechtigheden, welke het pleegde, alsmede de kwestie in het Verre Oos ten aan Volkenbondsbemoeiingen kan onttrek ken, indien het dat mocht wenschen. Het lijdt dan ook niet den minsten twijfel, dat niet de Volkenbond, maar Sovjet-Rusland en diens geheime bedoelingen het meest gebaat zullen zijn met het definitieve besluit, dat eerstdaags te Genève zal vallen en waaruit nog heel veel ellende voor den Volkenbond zelf zal kunnen voorkomen. WASHINGTON, 17 Sept. De werklieden leiders hebben het voorstel van de werkgevers in het textielbedrijf, dat zij als een proefballon netje beschouwen, van de hand gewezen. Peter van Horn, de leider van het instituut van de zijde-industrie, stelde voor dat het ge schil zal worden voorgelegd aan de N.R.A. en dat in het openbaar de zaak zal worden be handeld teneinde gemakkelijker een oplossing te kunnen bewerken. Francis Gorman, de leider van het stakings comité die het aan bod van de hand wees herhaalde zijn eisen, dat de leider van de N.R.A., Hugh John son, zal aftreden. Hij bleef erbij dat de aan val van 2Johnson, waarin hij de leiders' der werklieden ervan beschuldigde 'n over eenkomst te hebben geschonden, wees op de ongeschiktheid van Johnson als leider voor de herstelbewe ging op te treden. Wij willen, aldus Gorman, ons niet voe gen naar en aanslui ten bij de N.R.A. zoo lang Johnson er de administrateur van is of er een positie bij be kleedt, welke van beslissenden invloed is. Hij zeide voorts dat het voorstel van Van Horn er een aanwijzing voor is, dat de katoenindu- strieelen „vermoeid" worden van den strijd. Gorman wees erop, dat de president der Ver. Staten een speciale commissie heeft benoemd om bemiddelend op te treden in het geschil. Men verwacht, dat deze commissie nog deze week aanbevelingen zal verstrekken aan presi dent Roosevelt. Tijdens het weekeinde is het in Rhode Island rustig geweest. De eenige demonstratie die ge houden was, was in sympathie met een van de twee jeugdige posters die de vorige week bij on geregeldheden met de nationale garde zijn ge dood. Een menigte van 10.000 personen heeft de begrafenis bijgewoond van Charles Gorcynski van Central Falls die de vorige week te Sayles- ville tijdens een gevecht tusschen posters en leden van de nationale garde door een schot doodelijk werd getroffen. Verklaard wordt dat verscheidene spinneryen in Rhode Island Maandag weer zullen worden geopend. In de textielfabriek van Noord- en Zuid Carolina zal vandaag het werk worden hervat. In Georgia zijn 4000 man der nationale garde over 100 fabrieken verdeeld. Ook te Gastonia is een sterke troepenmacht samengekomen. Men verwacht dat een belang rijk deel van de 170.000 arbeiders in de Zui- deiyke staten weer aan het werk zullen gaan. Hugh Johnson DANZIG, 17 Sept. Het Noorsche s.s. „Dus- ken", dat 1650 ton groot is en toebehoort aan de reederü Gesdahl te Bergen, is by het verla ten van de haven gekapseisd Binnen enkele minuten was het schip gezonken, doordat het water in de machinekamer binnendrong. De ingang van de haven werd daardoo rversperd. Het ongeval werd onmiddellijk opgemerkt, zoo dat de bemanning gered kon worden. Er waren weldra talrijke bergingsvaartuigen op de plaats van het ongeval. Nadat de masten van de „Dusken" verwijderd waren, kon er een ruimte worden vrygemaakt voor het scheeps verkeer. De oorzaak van het ongeluk is te zoe ken in het slagzy maken van het schip. VERWACHTING: Matige, tijdeiyk toenemende Zuidelijke tot Westeiyken wind, zwaar bewolkt of betrokken met veel kans op regen of onweer. Later op- ES klarend, koeler overdag. Hoogste stand: 769.4 te Helsingfors. H Laagste stand1: 746.8 te Malinhead. Zon op 5.39; Zon ond. 6.10 lilllllllllllllllllllllllinilllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllli GENèVE, 17 Sept. Sovjet-Rusland zal Woensdag zitting nemen in de Volkensbonds- vergadering zulks na briefwisseling tusschen den Sovjet-Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinof en Dr. Benesj, den voorzitter van den Volkenbondsraad. Ver wacht wordt dat in de zitting van den Volken bond van Dinsdag alleen Zwitserland en Por tugal tegen de toelating van Sovjet-Rusland zullen stemmen. De „Morning Post" critiseert de houding van de Mogendheden en schrijft, dat het bekend is, dat Sovjet-Rusland achter de onlusten in Britsch-Indië stookt en dat in Moskou zelfs scholen zijn, waar Britsche onderdanen worden opgeleid om het Britsche Ryk te vernielen. Het blad vraagt, of Sir John Simon de ver zekering heeft gekregen, dat deze practijken op zullen houden, en indien dit zoo is, of deze verzekeringen betrouwbaar zijn. Indien dit niet het geval is, dan moet men zich afvragen, geheel afgezien van godsdienstige en moreele bezwaren, op welke gronden men kan hopen, dat iets goeds zal voortkomen uit het toetreden van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. Heet Reuterbericht in ons ochtendblad van Zondag j.l. volgens hetwelk Noorwegen, Dene marken en Nederland een afzonderiyke no ta zouden hebben toegevoegd aan de tot Rus land gerichte uitnoodiging vereischt in zooverre correctie, dat niet Nederland, doch Finland aan dezen stap deelnam. DETROIT, 16 September (V.D.). Stanley F. Hausner, de Poolsch-Amerikaansche zweef vlieger, heeft verklaard, dat hij, wanneer de weersomstandigheden gunstig zün_ Zondagmid dag zal opstijgen voor zyn voorgenomen non- stop-vlucht naar Warschau (Polen). Naar wy vernemen is pater Dorr (een oud missionaris uit China, die reeds drie maal in een zenuwlijders-sanatorium verpleegd werd en die nog steeds ziekenverlof had) door zün Overste teruggeroepen, omdat hij op de vergadering te Sülzbach het woord had gevoerd, waarby hy zich voor het handhaven van den Status-Quo had uitgesproken. Op den gevaarlijken overweg op den groo- ten Ryksweg naar Den Helder, even voor het station Schoorl, is Zaterdagavond een ernstig ongeval gebeurd, waarby drie per sonen om het leven zün gekomen en een vierde ernstig werd gewond. MUNSTER, 17 Sept. (D.N.B.) Rüksleider Alfred Rosenberg, die door Hitler is aangewe zen voor behandeling der kwesties inzake de wereldbeschouwing der N.S.D.A.P., heeft Zater dag in de zaal van het raadhuis te Münster ge sproken. Met de Nat. Socialistische wereldbeschouwing zoo zeide hy, is in zekere mate een nieuwe we tenschap ontstaan, die wij raskunde noemen. Wanneer een oude wereld hiertegen protesteert dan zal een nieuwe wereld overgaan tot de orde van den dag. Het is niet onze schuld, dat in Duitschland thans meer dan een confessie bestaat. Het is ook niet onze schuld, dat wy het erfgoed van 2000 jaren Duitsche geschiedenis moeten dra gen. Het is echter onze plicht ervoor te zorgen, dat nooit weer Duitschers in godsdienststryd naar de wapenen grijpen. Hadden de Commu nisten overwonnen, dan was de Kerk vergaan, Dat de Kerk thans beschermd wordt door een machtigen staat, dat dankt zü aan Adolf Hit ler. Zij die hans meenen ons te kunnen becriti- seeren zien, dat zij zelf in het verleden leven, en dat wij hun reeds tientallen jaren vooruit zyn. Wanneer het Duitsche volk deze gedach ten vasthoudt, dan is de 15-jarige strüd van het Nat. Socialisme niet tevergeefsch geweest, dan zal voor de eerste maal ontstaan één Ger- maansch rijk, de Duitsche natie, De afdeeling Halle a. d. Saaie van de Duit sche Christenen heeft de volgende circulaire gepubliceerd, aldus lezen we in de „Tel.". „Op een onlangs gehouden vergadering is ge sproken over de opvattingen van partygenoot Rosenberg. Dergèlijke besprekingen leiden he laas te gemakkeiyk tot een dogmastryd. Het past nationaal-socialisten niet op een man als Rosenberg en zijn werk critiek te oefenen, voor al wanneer men daartegenover niet iets geiyk- waardigs kan plaatsen. Op nationaal-socialis- tische leiders en hun werk wordtprincipieel geeen critiek geoefend." Op het Tempelhoferveld te Berlijn heeft mi nister Goebbels Zondagmiddag het woord ge voerd tot de S.A. en herinnerd aan de dagen van het Partijcongres van Neurenberg, dat el- ken S. A. man nieuwe kracht moet hebben gegeven om den zwaren strüd voort te zetten. De geheele beschaafde wereld, zoo vervolgde Dr. Goebbels, kent geen minister-president of geen staatshoofd, aan wien de natie voor 90 procent aaneengesloten toebehoort. Het is onze taak om de nog ontbrekende tien procent voor de Nat. Socialistische partij te winnen. Het best winnen wij de neen-stemmers, door hen met liefde en zorg tegemoet te treden en hun zoo den Nat. Socialistischen Staat te doen leeren kennen, dus niet met geweld en terreur. Wij weten wel, dat onder deze 10 procent be den schuilen, die wü nooit zullen winnen. Het zijn lieden, die in de sociale eenheid van een volk niet passen. De voorbereidingen voor de hulpverleening in den komenden winter zyn in vollen gang. Ook in den a.s. winter zal niemand honger of kou lyden. Wij hebben de macht en zullen de macht houden. Wij zullen de trouwe wach ters zyn van het volk. De S.A. moet haar taak hervatten. Geweldig is de taak die voor haar is wegge legd, een taak zooals de Duitsche geschiedenis nog nooit heeft gevraagd. Werken, meehelpen, niet moede worden. Met trots ziet het land op naar onze vaandels. Goebbels besloot met een drievoudig „Sieg-Hëil" op Hitier, hetwelk door de 30.000 aanwezige S. A. mannen beantwoord werd. Op den districtspartydag der P. O. heeft de leider der P. O., Dr. Ley een rede gehouden waarin hy o.a. zeide: „Ik weet, dat het arbeids front in ongeveer vijf jaar geheel voltooid zal zijn, en dat de toestand in alle bedryven aan zoo zal zyn als wy het wenschen." Een tweepersoons auto, waarin vier persoren gezeten waren, is met volle vaart ingereden op de tram, die om 22.48 uur uit Alkmaar naar Warmenhuizen vertrok; deze tram rydt tot aan de plaats, waar het ongeval plaats vond langs het kanaal, doch steekt daar schuins den weg over, om door landerijen naar Schoorl te rydeo: terwyl de tram den weg overstak, werd de auto. die een viertal wielrenners van Leeuwarden naar Amsterdam vervoerde, in de flank gereden en een zeventigtal meters meegesleurd. Toen kwam de tram tot stilstand; de passa giers stapten uit en namen deel aar het red dingswerk. Met een hunner hadden wy een on derhoud; toen hy uit de tram stapte, rook hy direct benzinelucht; met een hevig gekraak was de tram tot stilstand gekomen; de auto was gedeeltelijk onder de locomotief geschoven. Allereerst werd een passagier uit de dickey- seat verwyderd, die zwaar verwond bleek; het was de masseur Riedel, die een zware hoofd wonde had bekomen; voorts klaagde hy over pyn in de borst, zoodat hy vermoedelyk een rib gebroken heeft. Voor in den auto zaten de drie renners Klaas van Nek Jr., Hoevens en Reinders, allen uit Amsterdam; zy hadden in Leeuwarden aan ren- wedstryden deelgenomen; zy waren alle drie reeds overleden, toen men ze uit den auto wilde bevrijden. Zy waren vreeselijk verminkt en het kostte veel moeite om hen uit de wirwar van staal enz. te bevrijden. Met brandende fakkels werd de plaats van net ongeval belicht, om dr. Heringa uit Schoorl ge legenheid te geven de eerste hulp te verleenen. In het rond lagen de koffers van de slachtof fers verspreid. Met een ziekenauto uit Alkmaar werd het eerst de zwaargewonde Riedel naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd; vervolgens met een iets later gekomen zieken auto het lyk van een der drie verongelukten, terwyl een passeerende transportauto uit Am sterdam de overige twee lijken naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerde. De deerlijk gehavende auto, een Road-ster two-seater, bleek blijkens het rijbewijs aan KI. v. Nek Jr. toe te behooren. De rijks- en ge meentepolitie uit Schoorl en burgemeester H. Nolet uit Warmenhuizen waren spoedig op de plaats des onheils. De toestand van den gewonde Riedel was Zon dagmorgen bevredigend; volgens dr. Heringa zal hy zeer waarschynlyk het leven behouden. Zondagmorgen werd op de plaats des onheils. waar de auto langs den berm van de spoorbaan lag, door vele belangstellenden het ongeval be sproken. Omtrent de oorzaak van dit ernstige ongeval kon de burgemeester van Warmenhuizen, de heer Nolet, nog geen inlichtingen verstrekken. De feitelyke oorzaak is de gevaarlijke overweg zelf, waar in het afgeloopen jaar reeds vier on gevallen zyn gebeurd, waarvan twee met doode- lijken afloop. De stoomtrams luiden by het rij den langs den weg voortdurend de bel. Wat Za terdagavond de directe oorzaak van het ongeval was, valt nog niet na te gaan. VREESELIJK ONGELUK BIJ SCHOORL. AUTO DOOR DE STOOMTRAM VERPLET TERD. DRIE WIELRENNERS GEDOOD EN EEN PERSOON ERNSTIG GEWOND. NEDERLAND ZAL TEGEN DE TOELATING VAN SOVJET-RUSLAND IN DEN VOLKEN BOND STEMMEN. Hooge ambtenaren van Mandsjoekwo door bandieten ontvoerd. Het onderzoek naar den intern. wapenhandeL Bouwt Duitschland een militaire luchtvloot? De textielstaking in de V. S. In Noord, en Zuid Carolina wordt vandaag het werk hervat. Sovjet-Rusland zal Woensdag zitting nemen in den Volkenbondsvergadering. Autobus tegen een boom gereden. Eén doode, tien gewonden. De K. L. M. en de Melbourne race. Nog meer firma's treden uit de Leder-Centrale, c Naar we vernemen hebben met dr. Heringa ook dr. G. van Hesteren en zyn assistent, de arts N. F. Bol uit Warmenhuizen, de eerste huip verleend. Omtrent den toestand van den masseur Rie del, vernamen wij vanmorgen aan het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar hedenmorgen, dat hy een vry rustigen nacht heeft gehad. Vast staat, dat hij een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde heeft opgeloopen, alsook verschil lende schaafwonden. Of hy nog inwendige kneuzingen heeft be komen, kon nog niet worden vastgesteld. Omtrent de hulpverleening vernemen wy nog, dat ook Dr. Van Hesteren met zijn assis tent, dr. Bol uit Warmenhuizen, spoedig ter plaatse was en gelyk arriveerde met burge- meester H. Nolet van Warmenhuizen die ale hulp-officier van Justitie het onderzoek leidde. (Men zie ook elders in dit blad). Naar onze parlementaire redac teur verneemt zal heden aan de dagbladcorrespondenten te Genève worden medegedeeld, dat het Ne- derlandsch Kabinet aan de dele gatie aldaar heeft opgedragen om tegen de toelating van Sovjet Rus land tot den Volkenbond te stem men. STOKHOLM, 17 Sept. (Reuter). Zondag had den in Zweden verkiezingen voor de Landsting plaats. De voorloopige resultaten luiden: Conservatieven: 275 (tot dusver 329) zetels Economische party: 217 (187) Volksparty 117 (138) Soc. Dem. Party 503 (469) u Socialist, party 15 3) Communisten 6) Er blijkt dus een belangrijke verschuiving naar links te hebben plaatsgevonden. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroepen Rubri- seering en gelykvormige zetwyze. Billyk harv delstarief. Stand op Maandag 1 uur v.m. 764.1 Vorige stand 764JS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1