Sovjet-Unie in den Volkenbond De beroemde man in bruine pij Met een meerderheid van 38 stemmen het besluit thans genomen Nederland stemde tegen Het nieuws van heden 7 blanco-stemmen f- (5 MARCO D'AVIANO REDT WEENEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934 Ochtendblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ook Zwitserland en Portugal ver zetten zich tegen het besluit De commissie bijeen IBP Z. Exc. Minister De Graeff, die namens Nederland met neen stemde op het poorstel, om Rusland in den Volkenbond op te nemen. Een prinsesje geboren Een dochter van den Graaf van Parijs De kinderverlamming in Denemarken MARCO D'AVIAISO REDT WEENEM Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Japansche handel Groot uitvoeroverschot naar Mandsjoekwo De textielstaking Amerika m Het Weer Tragisch ongeluk nabij Gent Drie dooden Oostenrijk bezint zich weer op zijn heilige traditie en huldigt den Capucijn, die Weenen van de Turken redde Kerk en Staat Blijf bij ons Jodinnetjes terug naar Polen Terechtstellingen Mandsjoekwo m HET BETROUWBARE ADRES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18951 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers' zie de rubriek GENèVE, 17 Sept. De Volkenbondsvergadering heeft Maandagochtend, na kennisneming van een rapport van den voorzitter over de onder handelingen met Sovjet-Rusland, besloten de kwestie der toelating van Sovjet-Rusland te verwijzen naar de zesde (politieke) commissie. De Volkenbondsvergadering ging voorts over tot de jaarlijksche verkiezingen voor den Vol kenbondsraad. De herkiesbaarheid van China werd verworpen, aangezien slechts 21 van de 52 stemmen voor herkiezing werden uitgebracht. Spanje daarentegen werd met groote meerder heid (44 stemmen) herkiesbaar verklaard. Bij de stemming werden Chili, Spanje en Tur kije in den Volkenbondsraad gekozen. Van de 52 geldige stemmen kregen Spanje en Chili elk 51 stemmen, Turkije 48 stemmen. Daar de voorzitters van den Volkenbondsraad elkaar volgens het alphabet opvolgen, zal de Raadszitting van Januari 1935 door den Turk- schen gedelegeerde en de zitting van Mei d.a.v. waarschijnlijk door den gedelegeerde van de Unie der Sovjet-republieken worden voorgeze ten. GENèVE, 17 Sept. (D.N.B.) Maandagmiddag- om half vijf kwam de zesde commissie van den Volkenbond bijeen, om de candidatuur te onder zoeken van Sovjet-Rusland voor toetreding tot den Volkenbond. Als sprekers hadden zich laten inschrijven Benesj (Tsjecho-Slowakije), Motta (Zwitserland), alsmede de vertegenwoordigers van Nederland, Portugal en Argentinië. Toen voorzitter De Madariaga de zitting opende, bleek de zaal dicht bezet, wèl een be wijs voor de groote belangstelling, welke de te bespreken kwestie allerwegen heeft gewekt. Als eerste spreker trad op de Portugeesche minister De Matta, die duidelijk de motieven aangaf, waarom Portugal afwijzend staat te genover de opneming van Sovjet-Rusland in het Geneefsche instituut. Da Matta verklaarde, dat de toetreding van Sovjet-Rusland afbreuk zou doen aan de gedachte van den Volkenbond. Overigens stond het werkelijke doel van Rus land nog te bezien. Spreker was er van overtuigd, dat de Sovjet- Unie na zijn intrede te Genève met nog meer kracht een propaganda zou voeren, waarvan het doel was, de grondslagen der stalen te vernieti gen. Verder wees Da Matta op het feit. dat Sovjet-Rusland door een reeks staten tot dusver niet was erkend. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Zwitserschen bondsraad Motta. Zwitserland aldus deze spreker heeft zijn besluit tot af wijzing van de toetreding van Sovjet-Rusland, in verband met 's lands bijzondere positie tegen over deze kwestie, eerst genomen na op groote schaal de meening van het Zwitsersche volk te hebben gepeild. Öp deze wijze heeft Zwitserland zijn vertrouwen in de leden van den Volken bond meer betuigd dan wanneer het zijn ja- stem had gegeven. MOSKOU, 17 Sept. (Reuter) In een artikel in de „Iswestia" wordt de uitnoodiging aan de Sovjet-regeering om toe te treden tot den Vol kenbond, en de aanvaarding daarvan een ge- beurtenis genoemd van groote politieke betee- kenis. Het blad geeft dan een historischen terugblik, waarna het schrijft, dat de eerlijkheid van het Russische streven naar vrede eindelijk ook in het buitenland erkend is. De kapitalistische wereld is thans in twee groepen verdeeld, n.l. de groep, welke niet streeft naar een oorlog, daar deze verlies van veroveringen zou beteekenen, en de groep welke, ontevreden over den tegenwoordigen toestand, bereid is door een avontuurlijke poging in den oorlog een uitweg te zoeken. Twee groote mo gendheden, Duitschland en Japan hebben den Volkenbond verlaten, teneinde zich te onttrek ken aa.n de verplichtingen van het Volken bondspact. De mogendheden, die belang hebben bij de handhaving van den vrede, hebben begrepen, dat haar strijd Voor den vrede zonder Sovjet- Rusland een illusie is, daar Rusland de voor naamste strijder voor de zaak van den vrede is. Volgens de woorden van Stalin kan de Vol kenbond „een zekere rem worden om de ont ketening van militaire conflicten uit te stellen of te verhinderen". Rusland vergeet intusschen niet, „dat voor een aantal leden van den Volkenbond (zonder daarbij de staten te noemen, die den Volken bond hebben verlaten), de haat jegens het land, waar het socialisme wordt opgebouwd, sterker kan zijn dan de angst. De openbare meening in Sovjet-Rusland mag daarom geen oogenblik vergeten, dat de vrede in de eerste plaats afhangt van twee factoren: de vredes wil van de volksmassa's onzer landen en de sterkte van de Sovjet-Unie. Hoe sterker de Sovjet-Unie zijn zal en hoe De Zwitsersche bondsraad Motta, die eveneens met neen stemde Nadat de Volkenbondsvergadering Maandag de kwestie der eventueele toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbod verwezen had naar de zesde (politieke) commissie, werd Maandagmiddag in deze commissie besloten opneming van Sovjet-Rusland goed te keuren. Vóór de opneming stemden 38 staten, tegen stemden 3 staten. Zeven staten onthielden zich van stemming. De tegenstemmende staten zijn ge weest Nederland, Zwitserland en Portugal. Blanco stemden Luxemburg, Ar gentinië, Peru, Venezuela, Nicara gua, Paraguay en Panama. waakzamer het Roode Leger 's lands grenzen er. onafhankelijkheid zal beschermen, des te meer zullen de avonturiers van het imperialisme er voor terugschrikken, om een aanvalspolitiek te voeren. Des te sterker zal ook de positie zijn in den strijd voor den vrede voor welks voortzet ting de Sovjet-Unie bereid is in den Volkenbond te treden." BRUSSEL, 17 Sept. (per tel.) Heden is het gezin van den graaf van Parijs, zoon van den hertog van Guise, den Pranschen troonpreten dent, vermeerderd door de geboorte van een dochter, die de namen Helena Astrid Leopoldina heeft ontvangen. Het Belgische Koningspaar heeft zich bereid verklaard, peter en meter te zijn. De graaf van Parijs woont op het kasteel Anjou nabij Brussel. KOPENHAGEN, 17 Sept. (Reuter.) In ver band met de vele gevallen van kinderverlam ming, die in Denemarken nog steeds in aantal toenemen, zijn over het geheele land vele scho len gesloten, terwijl soldaten in barakken zijn ondergebracht. In de stad Middelfart moeten alle Jcinderen worden ingeënt met entstof uit het bloed hun ner ouders. :,s-< De loopgraven der Turken voor Weenen en de door kameelen en ossen voortgetrokken kanonnen TOKIO, 17 Sept. (V. D.) Gedurende de eer ste acht maanden van dit jaar is de Japansche uitvoer in het algemeen vooruit gegaan. Onge- sponnen zijde werd in iets grooter hoeveelheden uitgevoerd, doch de waarde van den uitvoer is in verband met de prijsdaling iets achteruit gegaan. De invoer van ruwe katoen, ijzer en machinerieën is toegenomen. De uitvoeren naar China bedroegen in Juli totaal 11.800.000 Yen en de invoeren vandaar 9.000.000 Yen. De uitvoeren naar Mandsjoekwo bedroegen in Juli in het geheel 36.000.000 Yen en de invoeren vandaar 11.000.000 Yen. Er is dus een uitvoer overschot van 25.000.000 Yen. NEW YORK, 17 Sept. (Reuter) De gou verneur van Georgia heeft voor den geheelen staat den staat van beleg afgekondigd, aange zien de plaatselijke autoriteiten niet meer bij machte zijn de orde te handhaven. Te Charlotte in Noord-Carolina hebben de nationale garden met de bajonet op het ge weer de postende stakers verdreven, die hen toeriepen: „Jullie begint de revolutie." De leider van de staking, Gorman, heeft aangekondigd, dat indien de tertielstaking niet deze week geregeld is, dan alle andere takken van industrie zullen worden opgeroe pen om mede te staken. Verwachting: Meest matige Zuidweste- lijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk Er nog kans op regen of onweer, koeler. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- rend. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MANILLA (Philippijnen) 17 Sept. (Reuter) De politie heeft een groep stakers verhinderd een fabriek te overrompelen. Drie stakers zijn gedood en talrijken gewond. Het gerucht loopt, dat de boerenbevolking ten Noorden van Manilla een stormloop wil ondernemen te zamen met de communisten op de politie- bureaux. Te Oordeghem bij Gent is een verschrikkehjk ongeluk gebeurd. Een landbouwer, die bezig was een beerput te reinigen, werd door ver stikkende gassen bedwelmd en viel naar be neden. Een buurman, die ijlings toeschoot en zich ook in den put begaf, onderging hetzelfde lot. Intusschen waren twee broers van den land bouwer toegesneld, om hulp te bieden. De oudste, die reeds aanstalte had gemaakt zich naar beneden te begeven, werd hiervan door zijn jongeren broer weerhouden, die zich daarop in den put begaf met hetzelfde noodlottige ge volg. Alle drie mannen kwamen om het leven. (Van onzen Weenschen correspondent) Wil een staat meer zijn dan een zuiver materialistische doelstelling voor het op 't oogenblik levende geslacht, dan kan hij niet zijn zonder een religieuze fundamen- teering. De duizendjarige staat van het ver leden heeft dezen intiemen samenhang van het politieke en het godsdienstige leven, voor ieder een klaar zichtbaar, belichaamd. Eerst in de negentiende eeuw eigenlijk werd de eisch van een principieel a-religieuzen staat gesteld. Zeker lag daarin van den eenen kant de be vrijding van den modernen mensch uit de ver menging van politiek en godsdienst, waarbij maar al te dikwijls de godsdienst als misbruikt middel het gelag moest betalen, maar van den anderen kant ook een onherstelbaar verlies aan waarden, waardoor een staat eigenlijk eerst vaderland wordt. Dit dient voor oogen gehouden te worden om tegenover de geschiedkundige persoonlijkheid Marco d'Aviano, den Capucijnenpater der Turkenoorlogen in de 16de eeuw een juiste stelling in te nemen. Want zoo onmogelijk er een terugkeer naar overleefde vormen van het staatsleven denkbaar is, zoo noodzakelijk is voor de nieuwe Europeesche staten een funda ment, dat dieper gelegd wordt dan een zuivere materialistische doelstelling. Deze nieuwe geestelijke houding kan een volk alleen uit een onbevooroordeelde kennis van zijn eigen geschiedkundige ontwikkeling verkrij gen. Juist Oostenrijk was steeds een staat, waarin het godsdienstige op de politieke vor ming een beslissenden invloed uitoefende. En met name de invloed van Markus van Aviano reikte over het gebied van godsdienst heen tot in het gebied van staatkunde, strategie en staatscredietwezen. En achter hem stonden Kerk en Paus. Twee honderd Jaren lang, gedurende 38 pon tificates van Nikolaus V tot Clemens XII, heeft Rome zich geweerd tegen het onmiddel lijke gevaar der Turksche invasie. Dit pause lijke front reikt tot in de negende eeuw. Nadat Clovis met zijn tot het christendom bekeerde Franken in den slag bij Tours en Poitiers (732) de Saracenen beslissend had geslagen en zoo doende den inval der Islamietische wereld van uit het Westen naar Gallië en Germanië terug geslagen had, hadden de pausen op Zuid-Ita- liaanschen bodem, gedeeltelijk alleen, gedeelte lijk met de verbonden Germanenvorsten, den strijd met de Saracenen gevoerd, welke strijd dan na 1096 op den grondslag der kruistochten als gezamenlijke actie van heel het christelijke avondland gevoerd werd. Tegenover het onmiddellijk dreigende Turken gevaar zijn bovengenoemde 38 pontificaten als een lange vérdedigingsmuur te beschouwen. Strijdbare en stil teruggetrokken naturen, geleerden en asceten, humanisten en renais- sance-pausen, allen zijn zij als één paus, wan neer het er om gaat, het dreigende Turken gevaar te bezweren. Zoo was 't dan ook, toen in 1683 de Turk moordend en brandend tot vóór de poor ten van Weenen was doorgedrongen. Aan het hoofd van het Turkengedenkteeken in den Weenschen Stephansdom knielen naast Maria, de keizer en de paus (Markus van Aviano werd vergeten!). Paus Innocentius XI, zelf streng en zonder behoeften, door het Romeinsche volk als een heilige vereerd, stelde den keizer groote geld sommen in uitzicht en zond dan ook werkelijk door den nuntius 300.000 goudgulden met toe zegging van verdere maandelijksche zendingen van 50.000 gulden. Dan, en dit onderschatte men niet, zond Innocentius als zijn legaat naar het bedreigde Weenen den besten man van zijn tijd, Markus van Aviano. Wij moeten ons dezen zoon van Franciscus niet alleen als zonnenkind van Assisi voorstellen, maar waar achtig' als een strijdbaren Michael, die in staat was, met het vlammend zwaard zijner rede de strijdsch'aren ten kamp te begeesteren en de mokkende, ijverzuchtige vorsten uit hun pruil hoek te dwingen. De Polenkoning Sobieski stond op vriend- schappelijken voet met Frankrijks koning Lode- wijk XIV, die sinds jaren door financieelen steun de Turken tegen het Habsburgsche Huis had opgehitst. De tusschenkomst van Innocentius XI en vooral van Markus van Aviano bewerkte, dat Sobieski zijn houding tegenover Lodewijk XIV opgaf, en een verbond sloot met den kei zer. Onverdroten bezweren zij de christelijke vorsten, toch met geld en troepen te hulp te snellen. Niet alleen indirect, ook direct heeft Innocentius Lodewijk van Frankrijk beïnvloed, die het plan koesterde, een leger op te stellen aan den Rijn en zoo den keizer te dwin gen, zijn macht te splitsen. Dat zou natuurlijk de val van Weenen beteekend hebben. Inno centius zond nog een legaat naar Parijs om Lodewijk te bewegen, af te zien van zijn on zalig plan, den keizer in den rug aan te vallen. Tegelijkertijd wendde zich de paus tot de aarts bisschoppen van Parijs en Reims, tot den biecht vader des konings en zelfs tot de prinsessen van het koninklijke hof met het dringende verzoek, bij den koning voor den vrede te wer ken. Op alle kerkelijke goederen binnen de keizerlijke erflanden legde de paus nog een oorlogsbelasting, die hü door kardinaal Buon- visi voor den keizer deed' innen. Niet het minst aan den onweerstaanbaren invloed van Markus v. Aviano is het te dan ken, dat de hulptroepen niet te laat voor de muren van het tegen een tienvoudige over macht vechtende Weenen verschenen zijn. Met recht schrijft hij zelf op 9 December 1688 aan keizer Leopold: „Uwe keizerlijke Majesteit is het bekend, dat ik gedurende de belegering van Weenen van God de genade ontving, de vorsten te kunnen bewegen, met de ontzettingstroepen tien dagen vroeger voor Weenen te verschijnen. Waren zij maar vijf dagen later gekomen, dan zou Weenen wel in de hand van den vijand zijn gevallen." Ongeloofelijk klinkt het, dat deze. bescheiden Capucijnenpater ook strate- tegischen raad geeft, het plan van den legeraanvoerder corrigeert tegen wil en dank en dat daardoor de vijand bedwongen wordt. Herhaaldelijk geschiedde dit. Niet alleen voor Weenen, ook voor Budapest, voor Neuhausel, vóór Mohacs en Belgrado. Vooral voor Belgrado is dit het geval. Tegen den wil in der generaals weet hij den keizer te bewegen, de stad zonder wier bezit alle bereikte successen gevaar loo- pen, aan te vallen. Door zijn energiek en takt- vol optreden wint hij den Hertog van Lotha ringen en den Keurvorst van Beieren; de ge vreesde overtocht over de Save slaagt, Belgrado valt. Zijn plannen, ook de landen ten Zuiden van den Donau onder den schepter van de ka tholieke Habsburgers te brengen en zoo het Turksche gevaar voor altijd te bezweren, werden gedwarsboomd door den allerchristelijksten koning van het Westen, die toch zijn troepen over den Rijn zond. Dan kwam de vrede van Karlowitz op 26 Jan. 1699 tot stand, waarbij de Verheven Porte Zevenburgen en Hongarije tot aan 't Banaat en een gedeelte van Syrmië aan Oostenrijk, Asow aan Rusland, Podolië en de Ukraine aan Polen, Morea en Dalmatië aan yenetië moest afstaan. Op 13 Augustus 1699, terwijl keizer en keizerin in zijn cel vertoefden, gaf hü zijn dadendorstige ziel aan den Schepper weer. Aan tegenwerking, strijd en laster ontbrak het dezen grooten man niet; aan laster zelfs niet na zijn dood. Zoo verbreidde men in Luik het gerucht dat P. Markus wegens verraad eener vesting door den keizer ter dood veroordeeld en zijn ge vierendeeld lichaam in de straten van Weenen opgehangen was. De gardiaan van het Ween- sche Capucijnenklooster gaf dit bericht uit Luik door aan den keizer, die dan het bevel gaf in Latijnsche, Italiaansche en Duitsche taal de authentieke beschrijving van Markus' dood en zijne plechtige begrafenis te laten drukken. Dit document werd een der bronnen van zijn zalig verklaringsproces. „P. Markus is te hulp ge komen. Het kruis in de hand stelt hij zich aan het hoofd van het leger", zoo schrijft de oog getuige Markies Spinola op 19 Sept. 1683 aan zijn bloedverwant, den bisschop van Spinola. Andere documenten uit dien tijd schilderen, hoe P. Markus, steeds aanwezig waar het gevaar het grootste was, hetzelfde kruis, waarmee hij de eigen troepen zegende, met uitgestrekten arm tot den vijand richtte met de woorden der Kerk: „Ecce crucem Domini." Er valt wel niet aan te twijfelen, dat de Turken onder den indruk van dezen orde-man en diens kruis kwamen. Tot op heden is het postulaat-generaal van de Capucijnen te Rome in het bezit van een nota rieel bekrachtigd document, waarin verklaard wordt, dat in 1683 drie christelijke kooplieden uit Turkije P. Markus, die toen in het kloos ter Redentore te Venetië vertoefde, kwamen opzoeken en onder getuige meedeelden, dat Turksche autoriteiten hun opdracht gegeven hadden, naar P. Markus te vorschen en omtrent zijn persoon bericht te geven. „De Turken." vertelden de koopheden „zijn vol van den man, die met een stuk hout in de hand verwarring bracht in de rijen der strijdenden, wiens gestalte van de aarde tot den hemel reikte en de groote oorzaak van de nederlaag was." Tijdens het tweehonderdjarige Turkenbevrijdingsfeest te Weenen vóór 50 jaren was op een historische tentoonstelling dit beroemde kruis van P Mar kus, dat in de kathedraal van Cattaro bewaard wordt, te zien. Keizer Franz Jozef het bisschop Forlari van Cattaro, die het kruis naar Weenen gebracht had, zijn „allerhoogsten dank" uit spreken. In de beroemde jaarlijks door tien duizenden uit binnen- en buitenland bezochte „Kaisergruft", onder het Capucijnenklooster op de Nieuwe Markt rusten de relikwieën van den eenvoudigen Capucijnenpater, wien een keizer het grafschrift wijdde en dien een mar meren epitaaf noemt „den schutsgeest van Wee nen en Oostenrijk." Oostenrijk, dat zich weer op zijn heilige tradi tie bezint, huldigde 12 September 1.1., den dag van Maria's Naam, den grooten dag in de wereld- en kerkgeschiedenis, den dag der be vrijding uit Turkennood, den „beroemden man in de bruine pij" door inwijding van een monu ment voor de Capucijnenkerk te Weenen. SOVJET-RUSLAND IN DEN VOLKENBOND. MET 38 TEGEN 3 STEMMEN EN 7 ONTHOU DINGEN IS TE GENEVE HET BESLUIT GEVALLEN. Koninklijk besluit betreffende het verrichten van arbeid door vreemdelingen in bepaalde beroepen. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden benoemd tot burgemeester van Groningen. Bedrijfsraad voor het boekdrukkers- diepdrukbedrijf. en raster- Emstig verkeersongeluk bij Boekei; één doode. De stichting Nederlandsche Visscherjjcentrale aangewezen als crisis-organisatie. Rijksmiddelen in Augustus 1.3 millioen beneden de raming. New-Yorksche Beurs: Opening verdeeld, ver loop iets lager, slot wederom verdeeld. Wat ons in den officieelen zomer matig gegeven werd en wat in de strandmaand Augustus nauwelijks aanwezig was, krijgen we nu volop. De zon. Zij wil niet weg. Tweemaal heeft een onweer roet in het eten wil len gooien. Het is niet gelukt. De zon blijft. Een halven dag lang was de he mel bewolkt en vocht de zon om door gang. Zij kwam er door, straalde den heelen verderen dag en maakte de lucht en de menschen nog warm ge noeg voor een koelen drank op een café-terras, zelfs in den laten avond. De lucht is lekker ijl en fijn en de zon brandt niet als in den hoogen zo mer, maar stooft weldadig op het lichaam. Dit is het weer dat we moe ten zegenen, omdat het den begin- nenden herfst vermooit en ons allen de vreugde geeft, die regen- en storm vlagen zoo gemakkelijk dooden. Als de zon nog even blijven wil, zullen we den winter gaarne zonder angst tege moet zien. Daarom o! zon, blijf bij ons JERUZALEM, 17 Sept. (Reuter.) Volgens het Joodsche Telegraafagentschap zijn gisteren 32 Joodsche meisjes, afkomstig uit Polen, die in Juli j.l. op onwettige wijze Palestina binnen wa ren gekomen en deswege in de gevangenis te Bethlehem waren opgesloten, met een Griekscn stoomschip naar Polen teruggezonden. Een Jood, die met zijn twee kinderen uit Sovjet-Rusland was uitgeweken, werd, daar hij eveneens op onwettige wijze was binnengeko men, beboet. Aangezien hij niet naar Rusland terug kon keeren, adviseerde de rechter hem in Palestina te laten blijven. MOEKDEN, 17 Sept. (V.D.) Te Heiho zijn wegens hoogverraad en deelneming aan de ge vechten tegen de Mandsjoerijsche en Japansche troepen 14 Chineezen terechtgesteld, vier dezer Chineezen hadden deelgenomen aan den aan slag op den Oost-Chineeschen spoorweg en wer den beschouwd als leiders van de opstandelin genbeweging in Mandsjoekwo. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 762 Vorige stand: 764.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1