Ontnuchtering in Genève Russische emigranten te Parijs Het nieuws van heden HET STANDPUNT VAN DUITSCHLAND V HET BOEK VAN HERRIOT ORIENT De textielstaking DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Barthou's magere over winning De minderheids-ver- dragen De gevolgen van Polens houding De Saarkwestie Niet behandeld in de huidige Volkenbondszitting? Duitschland en Frank rijk Hess wenscht toenadering De nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer werd Woensdag aan H. Mde Koningin aangeboden. Dr. H. J. Lovink (voorgrond) en de heer Kampschöer (achter) verlaten het Huis ten Bosch Tengevolge van het toetreden der Sovjets tot den Volkenbond, is de positie der emigranten in Frankrijk onzeker geworden Wordt Nederland hun toevlucht Wervelstorm teistert Boellinghausen Talrijke gebouwen ernstig beschadigd Hull over de handels verdragen EEN TAART VAN 800 POND Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiihiiiiiihii Verscherping van den toestand Zij, die zich tegen 1 October op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Revolutie-plannen in Spanje Bij ex-Corteslid 60 k.g. dynamiet gevonden Het Gran Chaco-confliet De ramp met de Morro Castle Een dwaas bevel van de comman- dants-brug Een wapenstilstand van een jaar? Paniek te Richmond Leeuw losgebroken Door gangsters ver moord NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18956 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; inger mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De „entrée" van Sovjet-Rusland in den Volkenbond is niet zoo „joyeuse" geweest als Barthou aan Litwinof heeft voorge spiegeld en de Russische diplomaat met het oog op de stemming te Moskou jegens de „ka pitalistische" landen wel hoopte. Niet alleen heeft Zwitserland met volledige instemming van Nederland en Portugal een zóó klemmend be toog tegen Ruslands toelating gehouden, dat Barthou's tegenargumenten een poover figuur maakten, maar ook hebben Duitschland en Polen het Oost-pact onmogelijk gemaakt, dat door Barthou als lokaas voor Sovjet-Rusland in de poort van Genève was gelegd. Tegenover Motta's redeneering wist Barthou niet veel anders te doen dan er op te wijzen, dat, nu Rusland eenmaal uitgenoodigd was, men het ook als Volkenbondslid diende op te nemen, want anders zou men Rusland gevaarlijk voor het hoofd stooten en den Volkenbond een nieu wen vijand bezorgen. Met andere woorden, Barthou beweerde, dat men reeds te ver was gegaan om op het laatste oogenblik nog zonder schade te kunnen terugkrabbelen. Maar dat men te Genève zóó ver was gegaan, is alleen aan het drijven van Frankrijk en de daarvan uitgaande suggestie op de andere groote mo gendheden te wijten. Wanneer men de rede voeringen van de tegenstemmers en van Bar thou en Litwinof goed leest, bespeurt men dui delijk een met moeite gecamoufleerde teleur stelling. Zelfs Barthou waagde het niet te ont kennen, dat men over grieven en bezw'aren te gen Sovjet-Rusland moest heenstappen om voor zijn toelating te kunnen pleiten. Van den ande ren kant heeft Litwinof in zijn „maiden speech" te Genève, zij het dan ook voor het laatst, den Volkenbond aan critiek onderworpen en de hoop uitgesproken, dat, nu Rusland lid is geworden, er een en ander veranderd zal wórden. Hij wil geen vage resoluties meer, maar daden, hij wil enkele artikelen van het Vol kenbondsconvenant gewijzigd zien, en al heeft hij ook de verzekering gegeven, dat Rusland loyaal zal medewerken, deze verzekering heeft zijn critiek toch niet te niet gedaan. De ont nuchtering te Genève is wel snel gekomen en zij kon zoo snel komen, omdat er eigenlijk geen noemenswaardig enthousiasme was. De Fran- sche diplomatie heeft een magere overwinning geboekt, welke in de toekomst wel eens nog magerder kan blijken dan zij nu al schijnt. Hoe Duitschland over een en ander denkt, heeft Von Neurath, de Rijksminister van buitenlandsche zaken, in zijn rede ter sluiting van het internationale wegencongres uiteengezet. Von Neurath is geen nationaal- socialist en heeft een minder beperkt gezichts veld dan zijn bruine ambtsgenooten. Den binnen- landschen toestand van Duitschland karakteri seerde hij met de woorden „het gaat steeds beter", maar de verhouding van Duitschland met het buitenland noemde hij „niet in orde". Natuurlijk schoof hij de schuld daarvoor uit sluitend op dat buitenland af. Hij moest zich daarvoor echter in eenige verbazingwekkende bochten w'rin^en. „De Duitssche regeering streeft niet naar successen op buitenlandsch politiek gebied om haar macht in het binnenland te verzekeren," zeide hij. „Zij streeft ernaar het volk te brengen in een sfeer van rust. Om dat te bereiken, moet echter een systeem van vei ligheid worden geschapen. Het Verdrag van Versailles vormt daartoe echter een hinderpaal Zoolang andere staten bewapenen, moet Duitschland zich hetzelfde recht toekennen. Het is maar al te waar, dat zwaar bewapende lan den alleen al door hun machtsbewustzijn aan leiding geven tot een gevaarlijke politiek van andere landen." Inderdaad, de Duitsche regee ring heeft het niet noodig gehad naar buiten landsche politieke successen te streven om haar macht in bet binnenland te versterken. Zij heeft de volstrekte macht in het binnenland veroverd, niettegenstaande haar gevoelige échecs en angstwekkende isoleering op inter nationaal gebied. Het is echter de vraag of zij zich de luxe zal kunnen blijven permitteeren om strepen te zetten door zoo graag gelezen hoofdstukken van Hitler's evangelie „Mein Kampf" als zij met die over Polen en Oosten rijk heeft moeten doen. Von Neurath zelf is daar blijkbaar niet geheel gerust op. Vandaar dat hij poogt de Duitsche buitenlandsche poli tiek te rechtvaardigen. Wat hij over het machtsbewustzijn van zwaarbewapende landen als provocatie van anderen heeft gezegd, geldt evenzeer voor het stelselmatig opgejaagde machtsbewustzijn van een zich herbewapenend land. Hij verklaarde, dat Duitschland niet uit den Volkenbond is getreden om zich een groo- tere politieke bewegingsvrijheid te kunnen ver oorloven of om zich af te wenden van politieke samenwerking met andere landen, maar omdat binnen de samenwerking van den Volkenbond het onontbeerlijke fundament, n.l. de rechts gelijkheid ontbrak. Intusschen heeft Duitsch land wel degelijk gebruik gemaakt van de groo- tere politieke bewegingsvrijheid, welke het daardoor nam, de in Amerika gehouden enquête over de geheimen der particuliere wapenin dustrie heeft weer eens duidelijk aangetoond hoe Duitschland sinds jaar en dag bezig is haar weerbaarheidsSpparaat op peil te brengen. Merkwaardig is Von Neurath's vergelijking, dat evenmin als Duitschlands toetreden tot den Volkenbond indertijd het instituut van Genève heeft kunnen genezen van zijn kwalen, de toe lating van Sovjet-Rusland dit thans zal kun nen doen. De twee punten in Duitschlands buitenlandsche politiek, waarop positieve eischen worden gesteld zijn, volgens Von Neurath: le. rechtsgelijkheid bij de bewapening en 2e. de Saarkwestie. Hij ontkende, dat Duitschland door vre delievende verklaringen tijd tracht te winnen om na zich voldoende versterkt te hebben tot agressie over te gaan. Maar hij voegde daar veelbeteekenend aan toe: „Nie mand kan zeggen wat een regeering over tien of meer jaren zal doen." Het nonagressiepact met Polen is voor tien jaar afgesloten en Hit- Ier weet, „n'en déplaise" Von Neurath, nu reeds, dat het nationaal-socialisme een duizendjarig rijk heeft gesticht! Tenslotte waarschuwde Von Neurath, dat men in de Saarkwestie niet moet aankomen met regelingen, die zouden uitloo- pen op een beïnvloeding van de Duitsche sou- vereiniteit in de toekomst, want daarvoor geeft het Verdrag van Versailles geen houvast. Men ziet, hij gebruikt het Verdrag van Versailles naar believen als wrijfpaal of als argument. Hij hoopte, dat men eindelijk eens zou gaan rekening hpuden met het feit, dat men in de nationaal-socialistische regeering een partner heeft, die den wil om een stabiele factor in den Europeescheh vrede te zijn, verbindt met den wil, het levensgoed van het Duitsche volk, waai-van het geen afstand kan doen, te verde digen. Men zal daarmee rekening gaan hou den, wanneer Duitschland definitief en open lijk en niet slechts in woorden, maar ook in feite afziet van het belagen van Oostenrijks onafhankelijkheid en van een rassenwaan, die gevaarlijker voor den Europeeschen vrede is dan de meest dreigende herbewapening. Zoo lang Duitschland dit niet doet, zal het de schuld voor de huidige politieke spanning niet enke. bij het zeer onwelwillende en achterdochtige buitenland mogen zoeken, maar ook aan zich zelf te wijten hebben, dat het steeds meer ge- isoleerd wordt. LONDEN, 20 Sept. (Reuter)Naar de „Times" uit Genève verneemt, is men aldaar van mee ning, dat de Poolsche regeering haar standpunt inzake de kwestie der minderhedenbescherming zooals dit door minister Beck is uiteengezet, zal handhaven. In verband hiermede gaan van de zijde van verschillende kleinere mogendheden stemmen op, om voor de regeling der minderheids-verdra gen een volkenbondscommissie te benoemen, zulks in overeenstemming met artikel 19 van het volkenbondsstatuut, dat de mogelijkheid openlaat van herziening der bepalingen, die niet meer in overeenstemming zijn met de tijdsom standigheden. Men gaat hierbij uit van het standpunt, dat de minderhedenverdragen aangepast zijn aan den toestand, zooals deze voor 15 jaren was, doch niet aan den tegenwoordigen toestand. PARIJS, 20 September (Reuter) De correspondent van de „Petit Parisien" te Ge nève meent te weten, dat de Saarkwestie in de huidige zitting van den Volkenbond niet meer aan., de orde zal komen. Waarschijnlijk zal in November een speciale zitting van den Volkenbondsraad worden ge houden, teneinde het Saarvraagstuk te bespre ken. PARIJS, 20 Sept. (Reuter) De „Intransi- geant" publiceert een onderhoud, dat de plaats vervanger van Hitler, Rudolf Hess, tijdens het congres te Neurenberg met den vertegenwoor diger van dit blad heeft gehad. „Naar mijn meening", zoo zeide Hess, „is een toenadering tot Frankrijk stellig mogelijk, wanneer beide partijen van goeden wille zijn. En het valt niet te ontkennen, dat het Duitsche volk deze tpenadering wenscht. Het is kenmerkend, dat geen enkele zinsnede uit de rede van Hitier zooveel applaus heeft geoogst als zijn verkla ring, dat hij naar een verzoening met Frank rijk streeft. Hitier", zoo ging Hess voort, „is in zijn redevoeringen de spreektrompet van het Duitsche volk. Ik weet zeer goed, dat ook de meerderheid van het Fransche volk een toenadering wenscht. Ik zou echter willen, dat de Fransche regeering even duidelijk als de Duitsche regeering dit heeft gedaan, zich zal uitspreken voor een toenaderingspolitiek, ten einde practische re sultaten mogelijk te maken." Rudolf Hess Men schrijft ons uit Parijs d.d. 18 Sept.: De publieke opinie in Frankrijk heeft zich nog niet verzoend met de nieuwe richting die thans de Fransche buitenlandsche politiek heeft ingeslagen. Alleen daar waar de invloed van het ministerie van bui tenlandsche zaken zijn invloed kan doen gel den, heeft zij het terrein veroverd. De groote stuwkracht voor deze nieuwe richting gaat uit van den minister zonder portefeuille Herriot, den bekenden leider der radicaal-socialistische partij. Herriot stelt alles in het werk om de politiek van Barthou, die de groote promotor is van de vriendschap het Rusland, ook te doen door dringen op niet politiek terrein, op zuiver cul tureel en geestelijk gebied. Herriot heeft zich steeds uitgelaten als een bewonderaar van de binnenlandsche politiek van Rusland en zijn boek „Oriënt" moet er ongetwijfeld zeer veel toe hebben bijgedragen dat men thans in Frankrijk alle aandacht is gaan besteden aan het Bolsjewistische Rusland als een historisch, cultureel en economisch ver schijnsel. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat men in communistische kringen sterk aandringt op een sterke toenadering tot Moskou, vooral ook in kringen van letterkun digen en van salon-bolsjewisten, die een groo te vereering aan den dag leggen voor hetgeen in het nieuwe Rusland op letterkundig en cultureel gebied is tot stand gebracht en die vergeten dat de Russische politiek meer slacht offers maakte dan de wereldoorlog. Maar daar over bekommeren Herriot en Barthou en ook het geheele kabinet Doumergue zich niet! Men beschouwt het heele probleem slechts van het standpunt der Fransche buitenlandsche poli tiek, waardoor Frankrijk zich den militairen steun van een machtigen bondgenoot verze kert: alle andere problemen worden weggere deneerd. Maar deze totaal gewijzigde, houding in de buitenlandsche politiek heeft ook noodzakelij kerwijze meegebracht, dat men in toonaange vende Fransche kringen een heel ander stand punt is gaan innemen tegenover de honderddui zenden Russische emigranten die destijds in Frankrijk een veilig toevluchtsoord meenden te vinden. Reeds drie jaar geleden, toen de eerste be sprekingen werden gevoerd over een non-agres siepact tusschen Frankrijk en Rusland, heeft Sovjet-Rusland er op aangedrongen dat de Fransche regeering maatregelen zou nemen te gen de Russische emigranten die vanuit Pa rijs een politieke actie tegen Sovjet-Rusland voerden. Reeds destijds heeft men in rechts- radicale kringen de Fransche politie het ver wijt gemaakt dat deze op last van den Quai d'Orsay geen voldoende licht deed schijnen op de geheimzinnige verdwijning van generaal Koetjepof, een der meest gevaarlijke tegenstan ders van Sovjet-Rusland. Dat was toen reeds een vriendelijkheid tegenover de Russische le gatie. Thans nu er meer klaarheid gekomen is in de verhouding van Frankrijk tot Sovjet-Rus land kan men verwachten dat de Fransche regeering op aandringen van Sovjet-Rusland scherpe maatregelen zal gaan treffen tegen de Russische emigranten die in Parijs vertoeven De verdeeldheid die er onder de Russische emigranten heerscht en hun onderlinge vijand schap zijn voor Frankrijk een welkome gele genheid om maatregelen te treffen tegen be paalde personen en organisatie, die een „Fas cistische" of Duitschgezinde actie hebben ge voerd. Bij haar optreden tegen deze Russische emi granten beschikt de Fransche regeering over twee machtige middelen: over de pers en over de vreemdelingen-politie. De Russische emi granten voelen dan ook zeer goed dat zij wel dra voor een nieuw probleem zullen staan: waarheen? De perscampagne tegen de buiten landsche arbeidskrachten, die het aantal Fran- sohe werkloozen zouden overtreffen, geeft de Fransche regeering nieuwe wapens in de hand om een scherp optreden tegen de Russische emigranten schijnbaar te rechtvaardigen. Het is dan ook te verwachten, dat de Fran- sche Regeering scherpe maatregelen zal nemen tegen de Russische emigranten, die thans reeds relaties zoeken in België en Holland, om bij een eventueele uitzetting een gastvrij toe vluchtsoord in die landen te vinden. De Russische emigranten vertrouwen er op dat België en Holland voor hen een nieuw va derland zal worden. Voor België en Holland is er weer een nieuw probleem ontstaan, dat binnen afzien- baren tijd zeer acuut dreigt te worden en waar aan onze autoriteiten de noodige aandacht zul len moeten besteden. RECKLINGHAUSEN 20 Sept. (D.N.B.) Gis termiddag is het plaatsje Boellinghausen door een zwaren wervelstorm geteisterd. 24 gebouwen werden ernstig beschadigd, van twee gebouwen zijn de daken ingestort, en ook het muurwerk werd ernstig beschadigd. Talrijke boomen werden ontworteld en tele foon- en telegraafdraden vernield. In het naburige plaatsje Suderwich sloeg de bliksem in een boerderij, zoodat het woonhuis en de stal geheel in vlammen opgingen. Menschenïevens zijn gelukkig niet te betreu ren. WASHINGTON, 22 Sept (Reuter) De mi nister van Buitenlandsche Zaken Huil, deelde mede, dat het voornaamste doel van het pro gramma van wederzij dsche handelsverdragen was, te geraken tot een opheffing van alle in voerbeperkingen en contingenten, zoodra dit met het oog op de tijdsomstandigheden en de medewerking van de overige regeeringen moge lijk zou zijn. De minister voegde er nog aan toe, dat invoer beperkingen een even ernstig beletsel voor een loönenden wederzijdsehen handel vormden, ais buitensporig hooge douane-tarieven en andere handels-belemmeringen. Eugene Black, .de vroegere gouverneur van de Federal Reserve Board, heeft gisteren ver klaard, dat alles voor het herstel in orde ge bracht is. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen in het algemeen program van de New Deal en zeide: „Alles wat noodig is is een hernieuwing van vertrouwen of een toonen van moed. Het herstel wordt vertraagd uitsluitend doordat cre- diet en zakenwezen aarzelen. Het is een kwestie van psychologie." LONDEN, 20 Sept. De bladen melden, dat de bruiloftstaart die gebakken zal worden voor het huwelijk tusschen Prins George en Prin ses Marina, negen voet hoog zal zijn en een gewicht van 800 pond zal hebben. Het gevaar te zal te Edinburgh worden geconstrueerd uit sluitend uit Empire-producten. VERWACHTING: Meest matige Westelijke tot Noord-Westelijken wind zwaar bewolkt met opklaringen, waar- H schijnlijk nog regenbuien, aanvankelijk iets kouder, later weinig verandering in EE temperatuur. Hoogste barometerstand: 7.649 EE te Toulouse. Laagste barometerstand: 740.6 EE te Seydisf jord. EE Zon op 5.42; Zon ond. 6.04 NEW YORK, 20 Sept. (Reuter) De leider van de textielstaking, Gorman, heeft medege deeld, dat de stakingsleiding besloten heeft 100.000 arbeiders in de verschillende textiel-be- drijven te verzoeken Maandag a.s. in stakiug te gaan. De verbittering onder de stakers in de textiel industrie en de daarmede gepaard gaande ver scherping van den toestand, neemt nog steeds toe. Gisteren is een fabriek met steenen gebom bardeerd, auto's werden omgeworpen en schut tingen afgebroken te Waterville in den staat Maine, terwijl ook gevechten ontstonden tus schen stakers aan den eenen kant en nationale gardisten en politie aan den anderen kant. Vier personen werden gearresteerd. Nadat men er eindelijk in geslaagd was de opgewonden me nigte uiteen te drijven, vooral met behulp van traangassen, heeft de gouverneur van den staat Louis Brann een conferentie bijeen geroepen teneinde maatregelen te beramen om de orde en de levens van de burgers en htm bezit te be schermen. In New Hampshire is een ware veldslag ge leverd tusschen politie en stakers, nabij een textielfabriek, waar posters werkwilligen had den lastig gevallen. De stakers maakten hierbij gebruik van knuppels, terwij] de politie zich voornamelijk van haar gummistoxken bediende Vele personen bekwamen ernstirre hoofdwonden De stakers hadden echter in zooverre succes, dat de betrokken fabriek zich genoodzaakt zag de poorten te sluiten. Het eerste slachtoffer van een bajonet der na tionale garde. Ernst Riley is m Mount Holly in Noord-Carolina overleden na ten botsing tus schen stakers en militie te Belmonte, waar hij een zware steekwond opliep. Bij dezelfde botsing werd nog een textielarbeider ernstig door bajo netsteken gewond. Thans zijn gedurende cie textielstaking reeds vijftien personen een geweld- dadigen dood gestorven. Een honderdtal fabrieken in.de zijde-industrie en kunstzijde-industrie willen heden trachten de staking te breken. Roosevelt heeft de minister van arbeid. Miss Perkins, en Winant, den voorzitter van de be- middelings-commisie, uitgenoodigd hedenmiddag bij hem te lunchen. Rudolf Hess wenscht samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk. Uitbreiding der textielstaking in de Ver. Staten? Verschillende mogendheden wenschen na het jongste besluit van Polen herziening der minder heids-verdragen. De Saarkwestie niet in de huidige zitting van den Volkenbond besproken? Almelo contra Regeering inzake den aanleg der Twente-kanalen. De werking van den Merapi wordt steeds drei gender. Veehouderij Centrale aangewezen als crisisorga nisatie. Benoeming van mr. J. W. Bergen tot voorzitter van het Werkfonds 1924 te verwachten. Mutaties aan het Hof in verband met het over lijden der Koningin-Moeder. Adres van Antwoord cïer Eerste Kamer op de Troonrede. Critiek op de Defensie-paragraaf. MADRID, 20 Sept. (Reuter). Ten huize van den socialistischen ex-afgevaardigde Moron is een laboratorium ontdekt voor het vervaardigen van ontplofbare stoffen, waar omstreeks 60 k.g. dynamiet lag opgeslagen. Moron is in arrest ge steld. Een tegelijkertijd gevangen genomen stu dent, Ordonez genaamd verklaarde dat de in be slag genomen wapenen en springstoffen bestemd waren gebruikt te worden bij de uitvoering van het socialistische revolutionnaire plan. Volgens het monarchistische blad ,,La Epoca" zouden deze wapens van Duitsch fabrikaat zijn. NEW YORK, 20 Sept (Reuter) Bij het ver hoor voor de commissie van onderzoek naar de ramp van de „Morro Castle" legde de leerling machinist Tripp op het Departement van Han del de verklaring af, dat het laatste sein van de commandobrug was geweest: „Stuurboord volle kracht vooruit, bakboord volle kracht ach teruit". De uitvoering van dit bevel zou de „Morro Castle" als dol in een kring hebben doen rond draaien. De order kon niet opgevolgd worden omdat de hitte en de rookontwikkeling in de machine kamer ondraaglijk waren. SAN SALVADOR, 20 September (Reuter) De minister van Buitenlandsche Zaken Araujo heeft zich tot de regeeringen van verschillende staten op het Amerikaansche continent gewend met 't voorstel dat de in Washington geaccredi teerde diplomaten gezamenlijk stappen doen om Bolvia. en Paraguay tot een eenjarigen wa penstilstand te bewegen. Gedurende dien tijd kan dan getracht wor den een oplossing van het Gran Chaco conflict te vinden. RICHMOND, 20 Sept. (V. D.) Gisteren is al hier tijdens een optocht van een circus een leeuw losgebroken, waardoor onder de toeschou wers, ongeveer 15.000 in getal, een geweldige pa niek losbrak. De leeuw besprong een paard, doodde het en slaagde er nog in een tweede ernstig toe te takelen alvorens men erin slaagde hem in een hoek te drijven en te dooden. NEW YORK, 20 Sept. (Reuter). Harry Farb, de leider van de Bowery, de beruchte wijk van New York, is door gangsters vermoord. Farb zat rustig voor zijn bar, toen een auto bij hem stilhield. De inzittenden riepen hem bij zich, en spreken eenigen tijd kalm met hem, waarop hij plotseling door een kogel getroffen ineenzenk. De auto reed daarop snel weg. ir-e I V V Ili:,,1!;:''/.".' i#2. Stand op Donderdag I aur nm.: 752.7 Vorige stand: 753A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1