STADSNIEUWS PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND Gelouterd Wij schrijven voor U op advertentiën! Haarlem, 20 Sept. MARIA-STICHTING WANDGEDIERTE MARKTEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 De inbraak aan het Zui derbuiten Spaarne FIRMA VAN LOON ÏOO pCt. RESULTAAT AGENDA DE VERMINDERDE ZIEKEN FONDSPREMIE Gaat pas 1 October in KATH. KINDERUITZENDING De vereeniging jubileert DE INBRAAK BIJ „DE ZEEUW" Twee jaar gevangenisstraf BEZUINIGING Andere curator Gevonden dieren en voorwerpen Geert amateurswerk, daarom strenge straffen geëischt HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VERKEERSONGEVALLEN Te Heemstede WONDERDOKTER IN APPèL Vonnis bevestigd Een gehuurde fiets verkocht Liefhebber van lekkernijen N.V. Woninginrichting „J. Christiaans" Haarlems Muziek-Instituut Een jubileum BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK VELSEN 21 September HEEMSTEDE BLOEMENDAAL IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK NAAR HET SPAANSCH Zooals reeds vermeld, hebben Burgemeester en Wethouders aan den Raad medegedeeld, dat de gemeentelijke bijdrage in de ziekenfonds premie van werklooze leden, die onder de crisispremieregeling van de ziekenfondsen vallen en de reductie op de premie van het zieken- huisverplegingsfonds van deze leden, 17 Septem ber jj. zou ingaan. Het blijkt, dat de administratieve regelingen welke hiermee gepaard gaan, oorzaak zijn, dat de fondsen niet in staat waren om tijdig maat regelen te treffen, dat de betrokken leden reeds deze week met de verminderde premie konden volstaan. Er wordt evenwel alles in het werk gesteld om de nieuwe regeling zoo spoedig mo gelijk te doen functionneeren, zoodat dit uiter lijk 1 October het geval zal zijn. Op 1 October viert de Vereeniging Katholieke Kinderuitzending te Haarlem haar 25-jarig bestaan. Vele honderden zwakke kleinen zijn in deze kwarteeuw door haar uitgezonden. Bijna even zoo velen hebben hun volle gezondheid of althans beduidende verbetering aan dezen tak van liefdadigheid te danken. Het bestuur vond geen aanleiding dit jubi leum ongemerkt voorbij te laten gaan, doch wenschte anderzijds geen gelden te voteeren voor feestviering, welke aan de uitzending ont trokken zouden worden. Daarom meende het in den geest van het liefdewerk te handelen door in dit jubileumjaar te komen tot een topprestatie van uitzending, wat in dezen tijd van knagende malaise en ondervoeding van zoovele kleinen, zeker de sympathie van Haarlems Katholieken en van Haarlemsche Katholieke instellingen en ver- eenigingen zal wegdragen. Dankbaar voor den persoonlijken steun van zoo tallooze Haarlemmers, voor geregelde bij dragen van enkele vereenigingen en instellin gen over de vele jaren van den arbeid, dank baar vooral voor de buitengewone bijdragen dit jaar als jubileumgave van enkelen reeds ont vangen, vertrouwt het, dat velen zullen beslui ten de Vereeniging met een jubileumgave te verblijden. Op Zaterdag, 30 September, bondsvereeniging en jubileum-speldjesdag De verkoop zal plaats hebben bij den uitgang der kerken. Het bestuur bestaat uit: dr. J. v. Schuylen- burch, voorzitter; Joh. F. Lamp, vice-voor- zitter; mevr. A. J. FibbeKerkhoff, penning - meesteresse, Verl. Saenredamstraat 122; mevr. Kerkhoff—Bymolt; mej. M. Coelen; dr. J. H. A. M. Prinz; A. Aukes, Bosch en Hovenstraat 30, secretaris, tel. 12093. Geest, adviseur pastoor J. P. Reynenberg. Veertien dagen geleden stonden de 37-jarige K. en de 36-jarige V. voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, omdat zij zich door inklim ming toegang verschaft hadden tot de brood- bakkerij van De Zeeuw aan den Koudenhom. De officier van justitie eischte tegen K. 3 jaar en tegen V. anderhalf jaar gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde K. hedenmor gen tot 2 jaar gevangenisstraf en sprak V. vrij. Uit de Rijksbegrooting voor 1935 van het Departement van Justitie blijkt, dat het aan tal rijksklerken 2de klasse ter griffie van de Arrondlssements-rechtbank te Haarlem met één verminderd is. Het bedrag der bijdrage in de exploitatiekos ten van het gebouw, waarin het kantongerecht te Harlem is gevestigd, is door het Departe ment van Financiën op f 5324 vastgesteld. Zoo als men weet zijn in het gebouw meerdere rijks diensten gevestigd, die alle hun aandeel in de exploitatie moeten bijdragen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in hst faillissement A. Kraan, houder van een woning bureau, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 124, niet mr. L. G. van Dam curator is, doch mr. Silvain Groen. P. Schuitemaker, Haarlemmerliedestr. 38 rd., boek; C. v. d. Kroft, Lombokstraat 31, boek; j. v. d. Horst, Gasthuisstraat 3rd, ceintuur; Bureau van politie, Smedestraat, idem; A. v. Ruiven, Paviljoenslaan 13, duif; J. Schellingerhout, Deckerstraat 24, hoed; S. Portegies, Lange Boo- gaardstr. 20, jas; R. Deene, Leidschevaart 19zw kat; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt, 4 katten; J. B. Beelen, Spaarnwouderstraat 4, muilkorf; Den Hartog, Javastraat 26, muts; W. v. Drommel, Amsterdamschevaart 74, oorbel; Kleur, Patrimoniumstraat 19a, portemonnaie m.i.; Dijkshoorn, Velzerstraat 5, rijwielbelas- tingplaatje; Rees, Langendijkstraat 2, rijwiel- pomp; Vogd, Zwaluwstraat 44, rozenkrans; Cruijff, Bloemertsteeg lc, schoenen; C. Zonne veld, Amsterdamschevaart 126, sleutel; J. Bos, Soendaplein 2, taschje m.i.; A. v. Huizen, Se- marangstraat 29, kindertaschje; Hoomans, Em- malaan 12, vulpen; Kauling, Spaamwouderstr. 122, zakdoek; H. Hein, Harmenjansweg 12, zak m.i.; Knibbe, Jan v. Walréstraat 13, zak m.i. De eerste zaak, die de Haarlemsche Recht bank Donderdagochtend behandelde, betrof de inbraak in het kantoor van de N.V. Mij. van Metselmaterialen, v.h. Smits en Reynders aan het Zuiderbuiten Spaarne 96, in den nacht van 26 op 27 Januari ji. Het eerst stonden de beide Rotterdammers, de 37-jarige A. K. en de 29-jarige W. L., te recht, die de inbraak met inklimming hadden verricht. Als eerste getuige werd gehoord een verte genwoordiger, die op het terrein woont en 's morgens het eerst ontdekte, dat in het kan toor wlas ingebroken. Een jongedame, die op het kantoor werkzaam is, bevestigde, dat uit de kluis een bedrag van ruim 3000 was ontvreemd. K. bekende. Hij had tevoren inlichtingen ge kregen van V. over het kantoor. In Rotterdam had hij er toen met verdachte L. over gespro ken en hem tenslotte overgehaald aan de in braak mee te deen. Beiden zijn ze toen, terwijl V. op den uitkijk stond, in den nacht van 26 op 27 Januari j.l. over het hek aan het Zuider buiten Spaarne geklommen, hebben aan de achterzijde van het kantoorgebouw een raam- pen opengeboord en het raam opengeschoven. Hierdoor zijn ze naar binnengeklommen. In het middelste van de drie kantoorlokalen stond een brandkast. Deze scheurden ze open met de in brekerswerktuigen, die verdachte K. had mee gebracht. Deze kast bevatte echter niets anders dan boeken. Men zette dus het onderzoek voort en Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper- Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt ontdekte in een der lessenaars een sleutel van de kluis. Met dezen sleutel werd de kluis in het privé- kantoor geopend en hieruit een bedrag van ruim 3000 buitgemaakt. Hierna zijn ze naar het huis van H. V. ge gaan. Deze kreeg een bedrag van ca. 400 aan guldens en rijksdaalders, terwijl K. en L. ieder een bedrag van ongeveer 1400 aan bankpa pier als aandeel ln den buit namen. De Officier van Justitie, mr. Andringa, zei. dat het hier een groote inbraak betrof. Hij noemde het geen amateurswerk. Dit Wees de „vakkundige behandeling" van de openge scheurde brandkast uit. De Officier wees er op, dat K. zeer slecht bekend staat. De recherche dacht direct aan hem, toen zij een onderzoek naar de inbraak instelde. L. staat minder ongunstig bekend. Hij eischte tegen K. 3 jaar en tegen L. 2 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Mr. H. E. Prinsen Beerligs, die K. verdedigde, gaf toe, dat het strafregister van dezen ver dachte inderdaad leelijk was. Hij was échter niet met den Officier eens, dat deze verdachte de auctor intellectualis genoemd kan worden. Pleiter wees voorts op het zwak karakter van den verdachte en op diens slechte gezondheids toestand. Pleiter vroeg zich af of een lagen ge vangenisstraf wel van eenig nut zou zijn en vroeg een gecombineerde straf. Mr. L. G. van Dam verdedigde L. Hij wees er op, dat deze verdachte door K. met moeite is overgehaald. Een gevangenisstraf van 2 jaar zal den man ten gronde richten. Daarom drong spr. aan op een zoo kort mogelijke onvoor waardelijke straf. Vervolgens stond de 46-jarige H. V. terecht. Bij dezen verdachte thuis was het geld ver deeld en hü had 400 aan rijksdaalders als geschenk aangenomen. Deze verdachte, die ook het pakje inbrekers werktuigen had gedragen, ontkende zijn aan deel in de inbraak. Hij had gedacht, dat het een smokkelzaakje was. President: U bent zeker een beetje overmoe dig geworden door de vrijspraak van hedenmor gen, nietwaar? Daarom denkt u nu maar een beetje te liegen en daarom er ook nu weer zoo van af te komen. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie op, dat V. de eigenlijke „auctor in tellectualis" was. Hü heeft de Inbraak voor bereid, de inbrekerswerktuigen gedragen en bij hem thuis in het geld verdeeld. Deze verdachte staat zeer ongunstig bekend en is hedenmor gen vrügesproken meer door juridische, dan door feitelijke omstandigheden. Bovendien draait hü er nu omheen. De Officier eischte drie jaar gevangenisstraf m. a. p. Mr. Silvain Groen achtte het bewijs niet ge leverd, dat deze verdachte de auctor intellec tualis genoemr kan worden. Aangezien deze ver dachte nu 15 jaar in het rechte spoor is geble ven, vroeg pleiter een belangrijk kortere straf dan de Officier had geëischt. Tenslotte stond de 31-jarige W. A. V., broer van den vorigen verdachte, terecht, omdat hij de rijksdaalders bewaard zou hebben en 100 hiervan ten geschenke had aangenomen. De verdachte zei, dat hij niet wist van de inbraak, dat hü wel had gedacht, dat het geld niet van „zuiver spel" afkomstig was maar dat hü het aangenomen had ter vereffening van een oude schuld. De eisch van dezen verdachte luidde negen maanden voorw. met 2 jaar proeftijd. Uitspraak in al deze zaken 4 October as. Woensdagvoormiddag had op den Heerenweg bü de Prinsenlaan te Heemstede een kleine aanrijding plaats tusschen een vierwielig mo torrijtuig, komende uit de Prinsenlaan, en be richting Bennebroek—Haarlem. Het ongeval motorrijtuig, rijdende op den Heerenweg in de richting HennebroekHaarlem. Het ongeval had plaats doordat de bestuurder van het uit de richting Bennebroek komende motorrijtuig plotseling wilde stoppen om het andere van rechts komende motorrütuig voorrang te ver- leenen, en wegens gladheid van den weg gleed het door en kwamen beide motorrijtuigen in botsing. Beide motorrijtuigen werden slechts licht be schadigd en persoonlüke ongelukken kwamen niet voor. Woensdagnamiddag had op den Binnen weg te Heemstede een kleine aanrüding plaats tusschen een vierwielig motorrütuig en een stilstaanden melkwagen. De bestuurder van het vierwielig motorrijtuig had bij het achteruitrij den den melkwagen niet gezien. De me'kwagen werd beschadigd en eenige flesschen gingen verloren. Vervolgens had nog een aanrijding plaats op den Provincialen weg bü de laan van het Seminarie Hageveld tusschen een vierwielig motorrütuig en een wielrüdster. Het ongeval had plaats doordat de bestuurder van het vier wielig motorrütuig, genaamd F. J. A. H naar links de laan van het Seminarie wilde oprijden en toen in aanraking kwam met de op het rij- wielpad rüdende mej. W. T., komende uit Haarlem. De wielrijdster kreeg slechts lichte verwondingen en kon haar weg vervolgen. Haar rijwiel werd beschadigd, zoodat deze aanrüding nog betrekkelük goed is afgeloopen. Veertien dagen geleden eischte de Officier van Justitie voor de Haarlemsche Rechtbank bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter, drie geldboeten van f 26 voor den heer W. en acht van f 25 voor mevrouw W„ wegens het onbevoegd uitoefenen der genees kunde door toepassing van magnetisme. Ook werd verbeurdverklaring der in beslag geno men instrumenten geëischt. De Rechtbank bevestigde het door den Kan tonrechter gewezen vonnis, behalve de ver nietiging van de instrumenten. Veertien dagen geleden eischte de officier van justitie van de Haarlemsche Rechtbank 6 maanden gevangenisstraf m. a.p. tegen een 22- jarigen jongeman, die op 14 Juli 1.1. een ge huurde flets had verkocht. De Rechtbank veroordeelde hem tot 5 maan den m.a.p. Bü de politie is aangifte gedaan van dief stal van een halve doos kauwgum en 50 reepen uit het buffet in de kiosk op het H. F. C.- terrein aan de Spanjaardslaan. De vitrine was stukgeslagen door de dief (dieven). Ook in Haarlem Oost heeft de N. V. Woning inrichting J. Christiaans zich nu gevestigd. Nog maar slechts een jaar is het geleden, dat de N. V. een zaak opende in het Juliana- park 58—60, terwül ze reeds op de Wester gracht 79 was gevestigd. Nu is het pand Amsterdamstraat 41 grondig verbouwd. Op de etalageruit staat te lezen „de stads- zaak voor Haarlem-Oost". Toen we er een kükje gingen nemen vertelde men ons, dat dit filiaal er was gexomen, om dat de firma zooveel klanten in Oost rijk was. En haar devies luidde: „Gaat niet naar de stad, gaat eerst eens kijken bü de N. V. Woningin richting". In het zeer diepe winkelpand, in de Amster damstraat, dat Donderdagochtend geopend werd, heeft men 'n heel goeden kük op de com plete meubileering, die de firma levert. Van kamerameublementen, van bedden en tapijten, kan men zich er voorzien. Achter in den winkel bieden glazen lantaarns een goed gezicht op de voorwerpen. Vanzelfsprekend waren bloemen tolken van gelukwensch en wensch tot succes, waaraan we gaarne de onze paren. De bekende pianist Han Beuker, die reeds als Jazz-pianist in samenwerking met Wouter Denüs vele triomphen vierde, is met 1 Octo ber 1934 als zoodanig als leeraar aan het Haar lems Muziekinstituut verbonden Er zal dus met ingang van dezen datum een Specialiteit in het verdelgen van Wandgedierte enz. TEL. 23037 - MARNIXSTRAAT 116 - HAARLEM bijzondere leergang voor het jazz-spel volgens speciale Engelsche methode (sweet en straight) syncopations voor twee vleugels, enz. enz. ge opend worden. Morgen, 21 September, viert het Amerikaan- sche Huis, Jack Morris, gevestigd aan de Bar- teljorisstraat 24, zijn tienjarig jubileum. Ondertrouwd: 19 September, J. W. C. Diele- mans en E. A. Frischalowski. J. A. v. Beest en J. M. Haag. F. J. Entrop en C. W. Jansen. G. J. Scholte en C. Tintroo. J. A. v. d. Berg en C. S. M. v. d. Berg. A. G. v. d. Leü en M. Jongejans. H. Derla- gen en J. de Vries. J. M. Kleinjan en A. P. Pieters. P. de Jong en I. E. Losekamm. H. G. A. Waage en T. v. Nimwegen. G. M. C. Waage en A. v. Nimwegen. Getrouwd: 19 September, J. C. v. Dük en D. K. Sandhoff. J. H. Külman en G. J. Ger ritsen. A. F. van Trojen en E. A. Laget. C. Kraaüenoord en G. E. de Vink. J. J. Wetterhahm en W. M. H. van Zonneveld. C. C. Bomhoff en G. P. Busé. A. P. Wasse naar en J. C. van Berk. H. Sieval en M. P. Lamparter. J. M. Snethlage en D J. F. Meerburg. T. Doezie en J. J. v. d. Reep. C. de Paus en O, de Lang. K. Mazereeuw en C. Westerbeek. J. A. C. Remkes en M. C. Buchner. Geboren: 15 September, z. van G. J. Ebbeling- Alders. 17 September, z. van A. H. W. v. d. Horst-Smit. 18 September, z. van L B. de Mes-Wolters. d. van A. H. Meerveld-Tulen. d. van W. v. werven-v. Melsen. z. van J. H. G. Bollen-v. Aken. 19 September, d. van G. J. Mekenkamo-Roet. d. van M. C. Groenman-Cohen. Overleden: 17 September, S. J., 3 mnd.. d. v. J. v. Zanten, Essenstraat. 18 September, S.. 15 u., z. v. P. Carton, Spaarnwouderstraat. E. Nijssen-Figee, 80 j.. Atjehstraat. P. J. Wezelenburg, 55 j., Klein Heiligland. Plaatselijk Crisis-Comité Dit jaar zal ln deze gemeente de collecte, ten bate van het Crisis-Comité, worden gehouden op Donderdag 4 October. Gezien den nood-toestand in vele gezinnen zonder ook maar een klein lichtpuntje, kan en mag het plaatselük Crisis-Comité niet eerder tevreden zün, alvorens het zelf overtuigd is, alles in het werk te hebben gesteld om dezen nood te lenigen. Om deze collecte te doen slagen, wordt aller eerst een beroep gedaan op alle inWoners. Offert toch volgaarne uw penningske. Weet wel, het is vOor de armen, de meest getroffe nen in dezen crisistijd. Allen tooien zich dien dag met het speldje dat voor dit doel te koop wordt aangeboden. In het bijzonder doet het Comité een beroep op dames-collectanten boven de 16 jaar. Een honderdtal moet er zün, wil men een waarborg hebben dat de collecte goed slaagt. Vandaar, jonge zoowel als oudere da mes, geeft u op als collectrice, gij kunt er van verzekerd zün dat allen uw werk, dat gü voor de armen doet, ten zeerste zullen waardeeren. Gij kunt u opgeven bij onderstaande adressen: A. P. Bakker, Cronjéstraat 5; G. Heykoop, Kennemerlaan 115; N. Bos, Gerard Doustraat 33; Jac. Boon, Meervlietstraat 96: H. H. Meyer, Wijkerstraatweg 12; J. J. Sluiters, Hoofdstraat 147; P. Rings, Wüstelaan 24. Werkt allen mede en maakt den collectedag in de gemeente Velsen tot een dag van echte naastenliefde. Eindelük waren we weer aan de hut aangeko men. Allereerst maakten we een flink vuur, waarna we een stevigen maaltijd genoten. Dit deed ons humeur weer een beetje opfleuren. Den volgenden dag, terwül wij samen onzen toestand bespraken, sprong Oom eensklaps overeind. „Ik heb een plan, Bok", riep hü. „We gaan onmiddellijk naar het wrak van ons vlieg tuig". Hij wilde niet vertellen wat zün plan was; hü lachte maar eens als ik hem er om vroeg. Spoedig waren we weer bü de resten van de machine aangekomen. Thans onthulde Oom Sydney zün plan. Het bleek dat de motor en propeller niets hadden geleden en nog zeer goed bruikbaar waren. We zouden deze nu op de slede monteeren en aldus hadden we een prachtig vervoermiddel ten on zen dienste. „Sjonge, dat is een reuzen idee, Oom!" riep ik uit. „Jammer dat we daar niet eerder aan gedacht hebben." Vol üver togen we aan 't werk en binnen enkele dagen smaakten we het genoegen, motor en propeller aan de slede te bevestigen. Benzine was er nog voldoen de. Wat een heerlük geluid was het, toen de motor begon te werken, en alles prachtig bleek te functionneeren. We konden thans zooveel mogelük bagage op de slede laden en ook voldoende proviand, want de motor zou alles best kunnen trekken. Ein delijk was alles gereed en konden we vertrek ken. Gebouw „St. Bavo" Federatie Groenten- handelaren 8 uur Bestuur Volksbond 8 uur Proza 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur R. K. Smedenpatroons 8 uur. H.B.S.A. Raaks Tentoonstelling „Het Mid delbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs en de veranderende Maatschappij", 2.305 en 7.30 9.30 uur Lezing Dr. de Groot, 8.15 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Rembrandt-Theater„Goud". Op het tooneel Joe Caplan and Jack Masters, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden huwelijk". Op het tooneel Little Trixie, 7 en 9.15 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad, 2 uur. Gebouw „St. Bavo" Bazar van de R.K. Operette-Vereeniging „Haarlem", 8 uur; Wie- sel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R. K. Kies- vereeniging, 8 uur; Zwem vereeniging „St. Bavo", 8 uur. H.B.S. a, Raaks Tentoonstelling „Het mid delbaar en voorbereidend hooger onderwüs en de veranderende maatschappü"i half 35 uur en half 8 tot half 10. R. K. Volksbond Woensdagavond opende de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond het winterseizoen met een vrü goed bezochte ledenvergadering, op welke vergade ring zou plaats hebben de eerste kennismaking met den nieuwen geesSslüken adviseur, den weleerw. heer kapelaan R. Oud. De studiedagen te Bergen worden dit jaar gehouden van 6 tot 9 October, met het speciale onderwerp „Geen ordening van Staat en Maat- schappü zonder een goedgeorganiseerd gezins leven". De studieclub zal de volgende week weer haar werkzaamheden beginnen. Een contact commissie is gevormd, bestaande uit twee le den van den bond en twee leden der St. Joseph- gezellen, om te arbeiden aan het uitzenden van jeugdige werkloozen naar de werkkampen. Op 20, 21 en 23 September a.s. worden belangrijke conferenties gehouden in de St. Bavokerk al hier, waarvoor tot deelname wordt aangespoord. Het jaarfeest zal op 11 November gehouden worden met als aanvang een H. Mis in beide parochiekerken en des avonds een feestavond met medewerking van de R. K. tooneelclub D. E. S. Tevens wees de voorzitter er op, dat de con tributie geregeld betaald moet worden, omdat royement door den bond als gevolg zou hebben royeeren uit de onderafdeellngen. Voor het overleden lid H. Stevens werden de gebruikelüke gebeden verricht. Vervolgens gaf de voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoorde, een vrij uitvoerig verslag der gehouden centrale raadsvergadering Drie nieu we leden werden geïnstalleerd. De nieuwe geestelüke adviseur, die thans ter vergadering verscheen werd met eenige woor den welkom geheeten. „Gü züt", aldus de voor. zitter, „jong in onze beweging, maar vol idea len. Dit getuigt dat u nu niet enkel kennis met ons wil maken, maar al direct bereid was het woord hier te voeren. Spr. is er van overtruigd, dat de nieuwe adviseur met al zün energie zal medewerken tot grootmaken van den bond. Kapelaan Oud, hierna het woord verkrijgend, zegt voor het eerst direct in kennis te komen met de Volksbonders, ook al zün enkele kop stukken uit de beweging hem niet vreemd. In zjjn vorige plaats had hü meer het jeugd- en congregatiewerk, maar hü is verheugd hier tusschen de Volksbonders te mogen werken, omdat hü weet, dat de nood grobt is, en het adviseurschap van den R. K. Volksbond geen sinecure is. Z.Eerw. spreekt dan ook den wensch uit dat het woord, dat zal komen uit een warm priesterhart, indruk zal maken en vruchten afwerpen. Hü behandelt dan het onderwerp „Wat vraagt deze tü'd?" En dan antwoordt spr,, dat dit is het leekenapostolaat, de katholieke actie. Deze gedachte ontwikkelt spr. uitvoerig. En zoo, besloot spr., kunt gü medewerken aan den wensch van den Paus, die zoo de men- schen weer terug wil brengen tot Christus. Een luid applaus volgde op de zeer gloed volle rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd eenig gebruik gemaakt. Hierna sluiting met den Chr. groet. De collecte „Hulp in Nood" bracht op 145. Personalia Tot tüdelük onderwyzer aan School A aan den Vüverweg is benoemd de heer J. Breukebaar te'Amsterdam. HAARLEM, 19 September Groenten To maten 36 per K.G., Sn boonen 1022 per K.G., Heerenboonen 614 per K.G., Sla 802.30 per 100 krop, Spinazie 1540 per kist, Andijvie 4090 per kist, Postelein 1220 per kist, Groenekool 1535 per kist, Wortelen 49 per bos. Prei 310 per bos, Selderie 25 per bos, Pieterselie 25 per bos, Bloemkool 49 per stuk, Komkommer 34 per stuk. 53 Maar weet dan, wantrouwende en ongeloovtge vtouw, dat Pablo Souza zich juist daarom zoo druk met mü bemoeid heeft, omdat ik zoo leek op u, omdat ik kwam van de plaats, waar u was, omdat ik hem in alles aan u deed denken. „Wat lükt u op uw tante!" was het eerste compli ment, dat ik van Souza te hooren kreeg. Het eerste en het eenige, beste tante, daar onze vriendschap door een buitengewonen ernst ge kenmerkt werd. U zult met me eens zün, dat die bekentenis mün eigen liefde nu niet be paald streelt, maar dat is het me allemaal waard, als Ik daarmee den toestand voor u kan redden. Neen, tante, neen, Souza weet niet eens, of ik blond of donker ben, of ik blauwe, bruine, of groene oogen heb, of lk kuiltjes in mün wangen heb, als ik lachWat een ver nederende verklaring hè? Als Souza zich met mü bemoeide, dan was dat eenvoudig omdat ik een weerspiegeling was van de welbeminde En waar je me die verklaring aflegt, is het daar alleen je eigenliefde, die er onder te lüden heeft? vroeg Marilena. vol ongerustheid, terwijl ze haar nicht scherp aankeek. Voel je niet iets als smart in je binnenste? Be drieg me niet, kind, want dit is een beslissend uur voor drie levens. Ik zou niet willen, dat Souza zich aan mij zou verbinden, zonder ge dreven te worden door een groote liefde. Ik ben al heelemaal een verwelkte bloem en mijn hart is moe van het lüden, en daartegenover sta jij, met al de beloften van de jeugd. Wees ronduit, Reina, en antwoord me oprecht: want een onbestemde angst bevangt me, dat jü ook van plan bent, om je voor mü op te offeren Reina's lach klonk helder en natuurlijk, en die lach alleen al was zóó welsprekend, dat hij de barones volkomen geruststelde. Ik me opofferen? Neen, beste tante, dan kent u me niet goed! Wees er maar zeker van, dat, als ik verliefd was op Souza, ik hem niet met zoo'n sierlijk gebaar aan u zou afstaan. Ik zou me met handen en voeten verweren. Ik zou mijn nagels gebruiken! Den man, van wien ik zou houden, aan een ander afstaan? Daar moet u niet eens van droomen. al zou u die andere wezen! Ik bezit die ziele-grootheid niet. Zoo'n opoffering lijkt >.nü veeleer iets belache lijks. En bovendien, ik ben een egoïst, een ver schrikkelijke egoïst, tante. Je belastert je zeil, Reina zei Marilena ernstig, terwijl zü haar zachte hand op de handen van het meisje legde, die gevouwen in haar schoot lagen. Je bent tot iedere zelf verloochening in staat, en als jt spreekt, zooals je nu doet dan Is het, omdat Zegt u geen nieuwe domheid, tante, en dwing uw fantasie niet tot verdere inspanning I Die arme jongen staat op het punt, om gek te worden van verdriet. Geloof me, ik zeg u de waarheid. En ik zou zoo zeggen, dat mün woord op zijn minst evenveel waard is. als dat van de menschen, die u opgewarmd hebben. Souza heeft van zijn leven niet aan mü gedacht, hij is wanhopig, en als dit niet geregeld wordt, dan ben ik bang, dat hü een of andere stommiteit uithaalt. Ja, hij, dat weet ik. Maar jü Reina? drong Marilena weer bezorgd aan, met een restje van twijfel. Ik? Reina voelde bij intuïtie, dat het haar plicht was, om die arme ziel, oie gekweld w-ud door jaloezie, te overtuigen; dat zü zonder die over tuiging niet gelukkig zou zün; dat er iets be slissends en stoutmoedigs od gevonden moest worden. Nu, kijk eens. tante, zei ze langzaam, na enkele oogenblikken van strijd met zichzelf. Ik zal u iets zeggen, wat niemand weet, wat ik nauwehjks mezelf heb durven bekennen, maar u moet me uw eerewoord geven, dat u het aan niemand vertellen zult, al wordt u nog zoo oud. Marilena zag haar ongeilst aan. Zü begreep maar al te goed. dat de woorden, die nu komen zouden, voor haar zooveel als u vonnis zouden zün, Mün eerewoord? Dat geef lk je. Ik zweer je.... Neen, alleen uw eerewoord. Dat is me voldoende, zei Reina levendig. Nu, zeg het dan, drong de barones aan. Een vurige blos steeg Reina naar het hoofd. En als de bange zwemmer, die zich eensklaps in het water werpt, om zijn eigen angst te over winnen, riep ze de woorden snel achter elkaar: Ik kan niet verliefd zün op Pablo Souza, omdat ik verliefd ben op een ander. Barones Tallares was een oogenblik besluite loos. Het komt me voor, Reina, dat je maar wat vertelt. Nog altü'd twijfel, hé? Ik zie het al. Maar ik ben niet begonnen te spreken, om u op die manier in onzekerheid te laten. We. nu, die man, waarop ik verliefd ben, is.... kunt u het niet raden? Lorenzo Carvajal. Ja, beste tante, ja: die koude Lorenzo Carvajal. Grillen van het noodlot, tante. Ik heb zijn ongeluk, en den moed, waarmee hü het leven onder de oogen heeft gezien, niet kunnen aanzien, zonder ver liefd op hem te worden. Marilena keek niet meer naar Reina, en luisterde al niet meer naar de allereenvoudigste geschiedenis van die liefde. Onderwül Reina vertelde, hechtte Marilena de losse deeltjes aaneen, en voelde al haar twijfel plaats maken voor een groot vertrouwen ln Scuza, en voor een volkomen gerustheid. Dus hüLorenzo Carvajal, prevelde de barones ten laatste, Nu begnjp ik, waarom hü er zoo treurig uitziet, en waarom hü toen zoo woedend was. Ja, hü was woedend, toen hü, bü zijn terugkomst uit Madrid, ons de praatjes van José Mendizébal vertelde. Wat? Was het José Men.lizébal? Ja, hü was het. die hem verzekerde, dat Je met Souza ging trouwen, en zün zuster Rosa had er bij gezegd, dat ze het wisten van her togin Ordague zelf. Dat is een leugen! De hertogin kan haar mond er niet over opengedaan hebben. De kwes tie is, dat de Mendizébals mün voorkeur voor Carvajal geroken hebben, en daar José mü het hof maakte Wat zeg je me nu? En die ezel van een Lorenzo, die alles maar geloofde! Maar wacht maax, tot hü in mün handen valt. Reina. ik ben je veel verschuldigd. Zou ik soms iets voor je kunnen doen? Marilena's stem trilde een weinig Zü was diep ontroerd. Reina knielde naast haar neer, om haar hoofd beter op den schouder van haar tante te kunnen laten rusten, en prevelde treurig: Neen, u ziet wel, dat,'zooals de zaken nu staan, het beste, wat u voor mü kunt doen, is: zwügen. Schitterend uitgedost in een koraalroode japon, en vol opgewektheid, in het vooruitzicht dat zü goed kon doen, stak Reina Solvadal heimelijk den tuin over, en verraste Souza op den uitkijktoren, die zich in een hoek van het park verhief, en uitzag op den weg, de vlakte en de rivier. Hij was het eenige overblijfsel van de oude versterkingswerken van het kasteel, en op de ruïne had de markies een artistieke bank laten plaatsen, gefrankeerd door jasmünscrui- ken. Vanaf het terras had Reina hem opge merkt, zooals hü tegen het groen afstak, in het gulden avondlicht. Haar hart klopte van blüd- schap bü de gedachte aan de groote vreugde, die zij den zwaar bezochten markies Souza kwam bezorgen. Ook ditmaal voelde deze een neiging tot ont stemdheid, toen hij bemerkte, dat een vreemde zün wijkplaats was komen binnendringen, waar hü alleen was met zijn gedaenten. Doch dat gevoel vstn ontstemdheid veranderde heel spoe dig in oprechte verbazing, toen nü de stralende uitdrukking van Reina's gelaat bemerkte. Ik heb tante Marilena gesproken, nep het meisje buiten adem. zoodra ze bü hem was. En? trachtte de ander, uit de diepte van zijn gefolterd hart, te schertsen. Is net zonder bloedvergieten' gegaan? Het is ontzettend jammer, verklaarde Reina plechtig, dat ik niet als man geboren ben, of dat er bü ons geen vrouwen worden toege laten tot de diplomatieke loopbaan, meneer Souza. Want ik heb er beslist buitengewone eigenschappen voor, en ik zou een voortreffelijk gevolmachtigd minister zün. Ja? zei Souza, die verteerd werd door ongeduld. Ja. Vat moéd thans, terneergeslagen man, en ga nog vóór het diner, dat od mijn uitdruk- kelük verzoek tot negen uur vanavond verlaat wordt, uw opwachting maken bü barones Tallares, teneinde in allen vorm om haar hand te vragen. Juffrouw! Maakt u zich vroolü'k over me? riep de jongeman uit, terwül hü ontsteld en doodsbleek opsprong. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2