Almelo contra Regeering FINANCIEN De intern, wapen handel Slordig beheer TANDPASTA RADIO-PROGRAMMA MARKTEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 Engeland en Frankrijk beschuldigd Korte berichten Adres aan de Tweede Kamer Veehouderij Centrale Vrijdag 21 Sept. 1934 De vermindering der staatsuitgaven Droeve naklank van de kermis Adres van antwoord op de troonrede Dagfilm „De methodes der fabrikanten be- dreigen den vrede van alle naties ter wereld" MOSKOU BLEEF TREKKEN De ex-communist Frenay weer uit de N.S.B. Affiche van Von Stein DOOSJES 15-20-25 ct. TUBES 25-35 ct. NEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830 De zijtak van de Twente-kanalen mag niet naar de huidige voor stellen worden bekort Academische examens In de plaats van de Varkens- en Crisis Rundvee-centrale Muziekschool Heerlen VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ naar den katholieken radiogids Onregelmatigheid ontdekt in de administratie der School- spaarbank te Diemen Vergelijking der begrootingen in 1914 en 1935 Ruzie, die waarschijnlijk een man het leven zal kosten Critiek op de Defensie-paragraaf ERNSTIG ONGEVAL Man zwaar gewond Nieuwe kerk 466e STAATSLOTERIJ De National Cash Register declareert een onveranderd kwartaal-dividend van 0.12A. WASHINGTON, 20 September. In de se naatscommissie van onderzoek naar de gebrui ken in de wapenindustrie zyn de gevallen van corruptie ter sprake gekomen, waardoor de Fe deral Laboratories Cy. in Argentinië en Brazilië den verkoop van bommen, handgranaten en ge weren wilde bevorderen. De vertegenwoordigers dezer maatschappij verklaarden gedwongen te zijn dezelfde metho des toe te passen als de agenten der Europee- sche maatschappen. De Federal Laboratories wilde de commissie van haar agent te Buenos Aires verminderen. Deze protesteerde en schreef „Alle duivels! Hoe kunnen ze in de Veree- nigde Staten weten, hoe onze overeenkomsten zijn met die bende corrupte lieden, waar wij zaken mee morten doen?" De commissie dreigt de agenten der wapen fabrikanten te zullen vervolgen op grond van een wet, waarbij het den Amerikaanschen bur gers verboden is zich te mengen in de inter nationale betrekkingen van de Vereenigde Staten. De agent der Federal Laboratories in Zuid Amerika heeft verzocht zekere documen ten, welke zich in het bezit der commissie be vinden niet te willen publiceeren. Hij erkende, dat de wapenhandelaars dingen doen, die, Indien zij zouden worden onthuld, de rest van den Amerikaanschen handel op Zuid Amerika zouden vernietigen. Niettemin heeft de commissie besloten voort te gaan licht te brengen in deze affaire, zon der aanzien des persoons. Senator Bone verklaarde namens de com missie: „Wij wenschen, dat de Amerikaansche burgers in Zuid Amerika begrijpen dat de com missie geen genoegen heeft van haar pogingen de waarheid te ontdekken. De methodes, welke door^de fabrikanten van wapens en munitie worden toegepast kunnen gemakkelijk een be dreiging voor den vrede tusschen alle naties ter wereld worden. Wij doen onze poging met fat soen en zullen de feiten bloot leggen zonder daarbij ook maar een enkele Amerikaansche maatschappij te sparen. Ik hoop en verwacht met vertrouwen, dat de Europeesche naties die nog niet door de fabrikanten en handelaars in munitie worden overheerscht, binnenkort on derzoeken van gelijke strekking zullen doen in stellen." Kolonel Asna, de agent der Federal Labora tories in Venezuela beklaagde zich er over in 1932 officieel de helft van zijn commissie aan de regeering te hebben moeten geven en offi cieus nog een belangrijk gedeelte van het overige. De Zuid Amerikaansche vertegenwoordiger van de Federal Laboratories inc., Frank Jones, verklaarde volgens Keuter, dat de Engelsche ilfcgeering mede behoort tot de regeeringen, die d)etrokken waren bij den verkoop naar Zuid- - Amerika van munitie, welke in de respectieve landen wordt gefabriceerd. De Fransche regee ring noemde hij een makelaar voor den verkoop van wapens naar Zuid-Amerika. De Amerikaansche minister van marine Swan- son heeft aangekondigd dat de vlootmanoeuvres in 1935 gehouden zullen worden in de driehoe kige zone gevormd door Hawaï en de kust van Alaska, te beginnen bü Puget Sound (by Seattle) De bedoeling van deze manoeuvres is de vloot voor te bereiden op het afslaan van een aanval. De Spaansche minister van binnenlandsehe zaken verklaart van de Dultsche Ambassade te Madrid te hebben vernomen, dat Thaellman beschuldigd wordt van hoogverraad, doch dat hij niet ter dood kan worden veroordeeld; hij zal voor een civiele rechtbank terecht staan. Z. Em. Karin aal Concalves Cerejaira, de pa triarch van Lissabon, is gisteren naar Buenos Aires vertrokken, teneinde deel te nemen aan het Eucharistische congres. In verband met het feit, dat thans reeds 48 personen den dood hebben gevonden en een groot aantal anderen gewond zijn op onbewaak te overwegen in het thans loopende Jaar, heeft de Spaansche minister van openbare werken den spoorwegmaatschappijen opgedragen by alle overwegen wachters te plaatsen. Nog niet zoo heel lang geleden was de Rotter- damsche communist Frenay overgeloopen naar het den rooden vyandeiyk kamp der N.S.B., in welker gelederen hij zich den laatsten tyd een actief propagandist toonde. Dezer dagen heeft hy echter alweer voor het lidmaatschap der N.S.B. bedankt, omdat de kringleider van Velsen hem om zijn revolution- naire uitingen had gedesvoueerd. Naar de meening van Frenay is de N.S.B. niet een beweging, die alle deelen van het volk kan omvatten. Het door J. A. W. von Stein belangeloos ont worpen affiche voor de Concertgebouw-steun- actie der Haar le mac he Motet- en Madrigaal- vereeniging, stelt voor een harpspelende ridder figuur. Boven het Amsterdamsche wapen staat te lezen: „Voor het Concertgebouw". Het goed uitgevoerde ontwerp is gratis ge drukt door de Ned. Rotogravure Mij. Zooals reeds gemeld, wordt deze plaat met handtee- kening van den teekenaar verkocht, ter tege moetkoming in de aan deze steunactie verbon den onkosten. LEIDEN. Doctoraal examen rechten, mej. P. F, H. E. van Hille. Naar aanleiding van het inge diend wetsontwerp inzake den aan leg der Twente-kanalen en in het bijzonder naar aanleiding van het voorstel der regeering den zijtak dier kanalen naar Almelo in beperkten omvang te doen uitvoeren, hebben B. en W. van Almelo zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zy de onbillijkheden van be doelde voorstellen uiteenzetten en vragen alsnog spoedig maatregelen te willen nemen, die leiden tot een billijker regeling. By dit adres hebben B. en W. een uitgebreide toelichting gevoegd, waarin zy allereerst na gaan de geschiedenis van het wetsontwerp en de maatregelen en onderhandelingen, welke hieraan zyn voorafgegaan. Hieruit concludeeren zy, dat aan Almelo steeds de toezegging is gedaan, dat het tracé zou worden doorgetrokken tot het kanaal Al meloZwolle of het kanaal AlmeloNordhorn. Wat nu de door de regeering tot beknotting van het kanaal aangevoerde argumenten be treft, merken B. en W. op. le Dat de grootindustrie zich in hoofdzaak geconcentreerd heeft langs de bestaande wate ren en dat het een fictie is, dat de groot industrie, die millioenen in gebouwen heeft neergelegd, zich zal verplaatsen. 2e Het punt, waar het kanaal eindigt is wel het meest ongelukkige voor de industrie, die zich thans langs de waterwegen heeft ge vestigd. Dit eindpunt is allerminst geschikt voor in dustrieterrein, want het ligt geheel geïsoleerd van spoorwegverbindingen en andere toegangs wegen tot Almelo dan de weg Wierden—Almelo, die vanwege den spoorweg allerminst geschikt is om op den duur een nog drukker verkeer op te nemen dan thans reeds het geval is. Bovendien, de straatweg Wierden—Almelo de eenige verbinding nu en in de toekomst tus schen de stad en het ontworpen eindpunt is een zeer drukke verkeersweg. Reeds nu is het een groot ongemak, dat deze zeer drukke weg op de grens van het oude Ambt- en Stad- Almelo doorsneden wordt door den niet min der drukken spoorweg naar het Westen des Lands. Wanneer dit verkeer naar de verwach ting van de Regeering nog aanmerkeiyk ver groot en verzwaard zal worden door het aan- en afvoeren uit en naar Almelo van goederen te laden en gelost by het eindpunt van het kanaal, zal de toestand hier onhoudbaar worden. 3e Tenslotte wijzen B. en W. erop, dat de gemeente Almelo destyds 500.000, waarvan ƒ287.000 uit particuliere bron, heeft toegezesd op voorwaarde dat de zytak tot aan het reeds bestaan kanaal zou worden doorgetrokken. Daarom meent de gemeente Almelo, dat deze overeenkomst niet door e e n z y d i g ingrijpen van de Regeering kan worden verbroken. Hedenavond zal de Nederlandsche Staats courant een beschikking van den Minister van Economische Zaken bevatten, waarby de stich ting Nederlandsche Veehoudery Centrale, ge vestigd te 's-GraVenhage, onder goedkeuring van hare statuten ais crisis-organisatie wordt aangewezen. De stichting treedt in de plaats van de ver- eeniging Nederlandsche Varkens Centrale en de stichting Crisis Rundvee Centrale, welke beide lichamen krachtens beschikking van den mi nister van heden in liquidatie getreden zyn. Tot voorzitter en directeur der Nederlandsche Veehoudery Centrale is benoemd de heer ir. W. de Jong, te Arnhem. Tot ondervoorzitter de heer P. van Haa- ren te Tilburg, welke met een zestal door den minister aangewezen bestuursleden het dagel. bestuur der stichting vormen. Dit dageiyksch bestuur is verdeeld in twee afdeelingen, de afdeeling varkens en de afdee- ling rundvee. Het dageiyksche bestuur der Ned. Veehou dery Centrale is by ministerleele beschikking aangewezen als llquidateuren van de Neder landsche Varkens Centrale en de Crisis Rund vee Centrale. Tot leerares in solozang aan de Muziek school te Heerlen (dir. Jos. Smeets) is be noemd mej. Dzjobs Ising. Als concertzangeres en zangpaedagoge blyft mej. Ising te Am sterdam gevestigd. HUIZEN, 301,5 M.: KRO: 8.00 Morgen concert. 10.00 Gramofoonmuzlek 10.30 Muziekultzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.00 Politie berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 1.00 Concert voor cinema-orgel, viool, cello en piano onder leiding van Alphons Dreis- sen. 1.46 Verzorging zender. 2.00 Gramo foonmuzlek. 2.15 Vervolg concert. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.15 Viola d'amore-re- cital door Cor Klnt. 3.30 Gramofoonmu zlek. 4.00 Vervolg Viola d'amore-recital. 4.15 Gramofoonmuzlek. 4.30 De Kro-Boys onder leiding van Plet Lustenhouwer. 5.00 Landbouwcrlslawetten en besluiten door Th. Arts. 6.30 De Kro-Boys onder leiding van Plet Lustenhouwer. 6.15 Gramofoon muzlek. 6.30 De Kro-Boys onder leiding van Plet Lustenhouwer. 7.00 Politieberich ten. 7.15 De Kantenbergvertelllngen van Geoffrey Chaueer, besproken door N. C. Andriessen. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.00 's-Hertogenbosch muziekkorps onder lei ding van Mar. Ogle. 8.35 Vaz Dlas. 8.40 „Gouwe regen ln onze dreven". Voordracht door D'n Drè. 8.55 Het Kro-Orkest onder leiding van Weber. 9.30 Een astronomisch speurderverhaal, door Dr. A. J. Wanders. 8.50 Het Kro-Orkest onder leiding van Jo- han Gerritsen. 10.30 Vaz Dlas. 10.35 Gra mofoonmuzlek. 10.45 Het Kro-Orkest on der leiding van Johan Gerritsen. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M.l VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek. 8.30 Orgelspel door Joh. Jong. 9.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Muzi kaal allerlei. 11.00 Vara-Orkest onder lei ding van Hugo de Groot. 12.00 Sluiting. AVRO: 12.00 Tijdsein Avro-Klok. 12.01 Gra mofoonmuzlek. 12.30 Dlnermuzlek door Kovacs Lajos en zijn orkest, met tusschen- spel van gramofoonmuzlek. 2.30 Voor dracht door Kommer Kleyn „Drie Ge schenken" door J. L. Perets. 3.oo Middag concert. 4.00 Sluiting. VARA: 4.00 Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.03 Vara-knipcursus (voor gevorderden) door mevr. A. van Blanken van Kuijk. Eerste Les. 4.45 Gramofoonmuzlek. 5.30 Vara-Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 6.00 Joseph Schmidt zingt schla gers uit de film „Wenn du jung bist", ge hort dlr die Welt". 6.15 Vara-Orkest on der leiding van Hugo de Groot. 6.45 Gra- mofoonplaten. 7.00 VARA-Orkest onder leiding van Huso de Groot. 7.50 Gramo foonmuzlek. 7.57 Herhaling S.O.S -berich ten. 8.00 Sluiting. 11.00 Jazz-muziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 6.30 Hollandsche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Gevari eerd concert door het omroeporkest on der leiding van Henri Pensls. 8.20 Vervolg gevarieerd concert. 8.40 Vervolg gevarieerd concert. 9.30 Hille-concert. 9.45 Zangreci tal door Venant Pauke, bariton. 10.20 Dans muziek. BRUSSEL, 484 M.: 1.30 Populair con cert. 5.15 Omroeporkest. 6 35 Gramofoon muzlek. 6.50 Pianospel. 8.20 Militair con cert. 10.30 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 323 M.: 12.20 Populair con cert. 1.30 Gramofoonmuzlek. 5.20 Dansmu ziek. 8.20 Dubbelmannenkwartet. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1265 M.: 12.20 Herald Andersen's ensemble. 3.50 Louis Prell's in strumentaal ensemble. 11.00 Mandoline- muziek. 11.30 Dansmuziek. BERLIJN, 337 M.: 5.40 Ged. Uit „II Tro- vatore", opera van Verdi. 9.05 Omroepor kest onder leiding van Otto Frickhoeffer. 11.10 Het kleine omroeporkest onder lei ding van Willy Stelner. HAMBURG, 332 M.: 1.20 Gramofoonmu zlek. 2.35 idem. 10.40 Muzikaal tusschen- spel. 11.20 Stettijer-orkest onder leiding van Rudl Plato. KEULEN, 456 M.l 12.20 Westdultsch ka merorkest. 4.20 Klein Omroeporkest onder leiding van Leo Eysoldt. 7.40 Omröepkwln- tet. 9.05 Tsjaikowsky-concert door het groote omroeporkest onder leiding van Wilhelm Buschkötter. 14.20 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 51.: 12.60 B. B. C- Dansorkest onder leiding van Henry Hall. 3.20 Gramofoonmuzlek. 4.50 Metropole Ho tel-Orkest onder leiding van Emilie Co lombo. 5.35 B. B. C.-Dansorkest. 8.20 Ra dio Militair Orkest B. Walton O'Donrell. 9.00 Variété-programma. 10.20 Jo Vincent, sopraan, zingt. 10.35 Harry Roy en zijn orkest. PARIJS (Poste Parisien), 313 M.: 7.50 Pianomuziek. 8.10 Concert 8.30 Omroep- orkesto nder leiding van Mathieu. PARIJS (Radio), 1648 M.: 12.25 Popu lair concert onder leiding van Goldy. 7.05 Gramofoonmuzlek. 7.35 Idem. 9.15 „Sl- gurd", opera van Reyer. 10.50 Dansmu ziek. MILAAN, 369 M.: 5.30 Concert. 6.15 Gra mofoonmuzlek. 9.50 Populair concert. ROME, 421 M.: 6.15 Gramofoonmuzlek. 9.05 Fanfan la tulipe, operette van Var- nev. WEENEN, 507 M.: 6.05 Filmmuziek (gr. pl.). 8.25 Moderne operettes door het omroeporkest onder leiding van Max Schönherr. 10.10 Pianokwartet. 12.45 Da- Jos Bela en zijn orkest (gr. pl.). WARSCHAU, 1345 M.l 5.35 Pianorecital. 7.20 Gramofoonmuzlek. 8.35 Omroepsym- phonie-orkest. 11.25 Dansmuziek. BEROMüNSTER, 540 M.: 4.20 Zwlt- sersch radio-orkest onder leiding v. Her mann Hofmann. 5.20 Gramofoonmuzlek. 5.30 Klein omroeporkest. 6.20 Gramofoon muzlek. Te Diemen zal de z.g. schoolspaarbank, wel ke van 1906 dateert, worden opgeheven. In een Woensdagavond gehouden vergadering van in leggers, welke by een was geroepen door den burgemeester, mr, A. J. de Wolff, heeft deze mededeellng gedaan van eenige onregelmatig heden, welke bij de administratie dezer spaar bank waren ontdekt. ITS? vJfof'T TS-r-Ar^- Het betreft een zeer tragisch geval, aange zien de administrateur reeds hoog bejaard is, en eenige maanden geleden door een beroerte werd getroffen. De onregelmatigheden loopen over de laatste acht Jaren. Het bestuur van de vereeniging „Dlemen's Zorg", dat met de con- tröle over de spaarbank was belast, kon geen Verwijt treffen, aangezien de overgelegde ad ministratie prompt in orde was. Eerst door de ziekte van den beheerder kwamen de onregel matigheden aan het licht. Door de bemoeiingen van den burgemeester. Is verkregen, dat de familie van den beheer der, grootendeels het veroorzaakte tekort ge- leideiyk zal aanzuiveren, zoodat de inleggers geen verliezen van beteekenis zullen leiden. De spaarbank is voortgekomen uit de Nut's spaarbank te Diemen, welke, na de stichting van de bovenbedoelde spaarbank werd opgehe ven. De scholieren bleven, ook nadat zy de school verlaten hadden ,in vele gevallen hunne spaarpenningen op deze spaarbank storten. Een hunner had er een bedrag van ongeveer dui zend gulden staan. Dan is er nog een inlegger met een bedrag van ongeveer negenhonderd gulden, maar overigens zyn de gestorte bedra gen niet van grooten omvang, want het tekort in zyn geheel bedraagt ongeveer ruim driedui zend gulden. In de woensdagavond gehouden bijeenkomst werd de burgemeester mr. A. J. de Wolff tot liquidateur der spaarbank benoemd. Inzake de door de regeering aangekondigde ingrijpende vermindering der staatsuitgaven, vernemen wy, dat het niet de bedoeling is daar voor een staatscommissie te benoemen, maar dat het kabinet dit rechtstreeks ter hand zal nemen. Men stelt zich voor dit op deze wijze te doen, dat de begrootingen stuk voor stuk worden na gegaan en daarby wordt vergeleken de stand van de begrooting en haar verschillende onder deden in 1914 en ln 1935, en tevens wordt na gegaan, waaruit de verschillen voortspruiten, teneinde daarin aanwyzingen te vinden voor de toe te passen bezuinigingen. Zooals in de Mlllioenennota is medegedeeld, ligt het in de bedoeling de verschillende maatrege len voor zoover mogelijk ln één wetsontwerp op te nemen. Nu de kermis te Den Bosch reeds eenige dagen verloopen is, biykt dat er toch nog een ernstig feit is voorgevallen, dat waarschijnlijk aan iemand het leven zal kosten. Een polltie-agent, die Vrijdagnacht in de buurt van de Minrebroederstraat aan het sur- vellleeren was, werd door een burger gewaar schuwd, dat er in deze straat een zeer dronken man lag. Inderdaad vond de politie iemand, die na- Bij Apoth. en drogisten genoeg buiten bewustzyn was en sterk naar drank rook. De man werd op een handwagen naar het politiebureau vervoerd en daar ter ontnuchte ring in bewaring gesteld. Tegen den morgen is hy vry gelaten. Hy was toen op het oog vrywel normaal. Woensdag ontving de politie bericht uit het groot ziekengasthuis, dat daar was opgenomen de 35-jarige werklooze kantoorbediende G. v. Tli., die een ernstige schedelbreuk had en in onmiddellijk levensgevaar verkeerde. De gewonde had zich er over uitgelaten dat hij geslagen was. Deze man was dezelfde die Vrijdagnacht naar het politiebureau was vervoerd. De recherche stelde een onderzoek in waar uit is komen vast te staan, dat Vrijdag v. Th. het café van P. heeft bezocht en daar ruzie heeft gehad met eenige andere lieden. De ruzie verliep en het gezelschap, dat met v. Th. ruzie had vertrok. V. Th. verliet tegen sluitingsuur het café. De persoon die den polltie-agent had gewaar schuwd was de sjouwer M M„ die dien avond in het café ruzie met v. Th. had. In verband met de verklaring van v. Th., dat hij door iemand op het hoofd is geslagen en de omstandigheid dat M. den agent waar schuwde, dat er een man dronken lag, vond de recherche aanleiding den sjouwer te arres teeren onder verdenking van een aanslag. Hy zal worden voorgeleid. De toestand van v. Th. is hoogst ernstig. In de heden gehouden vergadering van de Eerste Kamer is aan de orde gekomen het adres van antwoord op de Troonrede. Mevr. Pothuis—Smit (S. D. A. P.) maakt bezwaar tegen de derde alinea, luidende: „het heeft de volle aandacht der Kamer, dat de regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de be teugeling van den bijna allerwegen herleefden drang naar sterke bewapening, maar tevens verplicht is met dit verschynsel rekening te houden bij de uitvoering van hare aanvanke lijke voornemens met betrekking tot de natio nale verdediging". De heer van Embden (V. D.) noemt deze zinsnede „vrywel kleurloos". Ze houdt niet in, dat de Kamer instemming betuigt met de door de Regeering ingeslagen richting. De heer de Bruyn (R. K.) sluit zich hierbij aan. De heer Fock (lib.) evenzeer. Over de zaak zelve kan by het achtste hoofd stuk der begrooting gesproken worden. Het adres wordt aangenomen met 32 tegen 11 stemmen (sociaal democraten). De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag avond 2 October. Zooals reeds eerder gemeld, is men momen teel bezig met de verbouwing van de N. V. Stoomschoenfabriek „Neerlandia" te Loon-op- Zand. Gisteren nu vond bij de verbouwingswerk zaamheden een ernstig ongeval plaats. Even na den middag was men bezig met yzeren bal ken ter zwaarte van 800 K.G. op te leggen en te waterpassen. Plotseling kwam, vermoedeiyk door eene kleine verschuiving, een Ijzeren balk naar beneden, en trof den aannemer O. Ver- cammen uit Udenhout aan den schouder zoo danig, dat hij bewusteloos ineen zakte. Dr. Vercouteren uit Kaatsheuvel verleende de eerste geneeskundige hulp. Door de plaatse lijke geestelijkheid werd het slachtoffer nog het H. Oliesel toegediend, waarna overbrenging naar het ziekenhuis volgde. De kerk voor de parochie van de H. Berna- detta Soubirous te Rosmalen zal verrijzen op het terrein gelegen aan het Maliekamp aan den Rijksweg van Den Bosch naar Nijmegen. De gebouwen, kerk en pastorie, ontworpen door den architect Jan van der Valk te Tilburg, zullen op Vry dag 28 Sept. worden aanbesteed. (Niet officieel) 5e Klasse, 3e Lijst .Trekking van Donderdag 20 September 1934 Hooge prijzen f 1000.— 168 11311 11894 f 400.— 4064 15632 15768 f 200.— 879 6757 8795 14470 16184 f 100.— 716 2877 3320 6326 6419 6787 9361 14175 14567 18125 Prijzen van 70. 7 251 284 365 517 518 1007 1122 1128 1249 1425 1507. 1563 1715 2172 2264 2664 2738 2811 2870 3036 3230 3262 3363 3375 3625 3641 3714 3844 3880 3887 4302 4327 4361 4538 5105 5249 5308 5450 5463 5683 5721 5810 5895 6265 6275 6306 6342 6529 7050 7119 7187 7220 7258 7287 7318 7327 7471 7574 7807 8020 8025 8267 8524 8574 8762 8030 8957 8993 9040 9297 9418 9531 9546 9649 9739 9791 9807 10117 10308 10518 10569 10584 10912 11332 11455 11686 11687 11731 11747 12041 12240 12636 12640 12920 13037 13234 13514 13557 13623 13914 14040 14225 14294 14475 14738 15234 15475 16537 15904 16072 16073 16475 16480 16569 16618 16761 16879 17205 17222 17308 17333 17428 17447 17638 17668 17744 17809 17840 17853 17923 18021 18078 18301 18323 18439 18739 18747 18954 19121 19252 19270 19295 19388 19483 19598 19789 19872 20144 20220 20306 20326 20584 20598 20892 20913 21036 21223 21289 21652 21843 22134 22267 22503 22764 22926 23077 23147 23158 23398 23450 23452 33460 23472 23855 23882 NIETEN 1 6 73 97 216 282 326 349 440 560 573 618 792 814 920 933 991 1123 1124 1187 1192 1210 1380 1414 1463 1495 1500 1533 1535 1549 1604 1674 1679 1682 1685 1739 1769 1812 1821 1894 1900 1939 1954 2048 2114 2132 2154 2213 2231 2251 2273 2275 2320 2346 2520 2571 2579 2712 2849 2856 2872 2880 2946 3006 3062 3071 3220 3223 3299 3357 3557 3611 3630 3644 3736 3892 3989 4015 4095 4119 4227 4252 4272 4283 4286 4313 4319 4348 4374 4378 4415 4570 4588 4590 4695 4719 4723 4820 4855 4866 4928 4932 4933 4969 5078 5081 5095 5143 6146 5232 5277 5291 5320 5365 5366 5367 5371 5386 5428 5495 5526 5528 5575 5612 5660 5752 5794 5805 5882 5941 6987 5991 5999 6004 6049 6116 6142 6234 6282 6353 6364 6428 6429 6460 6468 6510 6520 6527 6565 6591 6604 6623 6629 6652 6689 6826 6867 7012 7054 7092 7212 7235 7256 7307 7371 7382 7438 7472 7508 7609 7652 7703 7714 7748 7763 7770 7788 7884 7937 7966 7986 8120 8135 8139 8171 8212 8283 8311 8322 8344 8356 8375 8376 8473 8486 8565 8617 8632 8649 8716 8717 8745 8787 8832 8881 8883 8929 9077 9164 9202 9229 9344 9663 9775 9913 9944 9958 9966 10014 10035 10071 10073 10121 10263 10265 10356 10448 10457 10568 10639 10685 10776 10863 10896 10917 11020 11039 11061 11069 11081 11121 11145 11151 11159 11201 11267 11306 11309 11430 11498 11556 11566 11586 11620 11676 11690 11776 11925 12010 12093 12098 12106 12110 12241 12281 12318 12348 12400 12453 12431 12615 12633 12686 12816 12820 12843 12935 12987 12991 12992 13014 13015 13067 13069 13217 13233 13269 13443 13508 13597 13648 13709 13742 13774 13840 13863 13012 13927 13951 14151 14194 14285 14328 14351 14371 14377 14419 14420 14427 14442 14454 14459 14552 14600 14620 14642 14707 14740 14783 14832 14837 14859 14877 14905 14926 14948 15055 15121 15163 15188 15252 15205 15387 15419 15422 15457 15491 15582 15015 15623 15625 15683 15635 15725 15730 15734 15735 15740 15785 15833 15859 15876 15942 16035 16114 16132 16134 16178 16209 16211 16219 16255 16277 16439 16409 16499 16546 16610 16875 17060 17139 17204 17227 17302 17417 17426 17469 17470 17484 17532 17537 17583 17585 17028 17699 17750 17756 17820 17825 17880 17918 17954 17983 17984 18019 18028 18150 18257 18263 18270 18309 18421 18423 18425 18529 18565 18616 18756 18767 18966 18995 19014 19112 19168 19203 19257 19292 19324 19340 19373 19437 19507 19547 19548 19552 19720 20031 20044 20069 20106 20130 20154 20191 20247 20259 20438 20448 20521 20522 20542 20617 20633 20647 20691 20818 20886 20966 21033 21155 21253 21255 21424 21485 21595 21628 21636 21690 21701 21777 21797 21875 21897 21945 22054 22146 22200 22220 22279 22339 22341 22353 22360 22428 22514 22668 22706 22746 22809 22811 22889 22919 22938 23046 23089 23174 23198 23341 23384 23454 23456 23541 23598 23804 23647 23789 23815 23826 23831 23890 23904 23952 23984 23984 Verbeteringen 5e kl. 2e ïyst: 6986 m. z. 5986; 8559 m. z. 8558; 18983 m. z. 18982. ALKMAAR, 19 September Export Aard appelen 4.30, Aardbeien 712, Andijvie 502.30 Appelen 28 per pond, Augurken 27 per pond, Bloemkool le soort 47, idem 2e soort 1.505, Bieten 1.602.60, Druiven 1016 per 100 pond, Gele kool 1J60, Groene kool 2.50—5, Kropsla 50—3.50, Komkommers 15, Meloenen 6—14, Peren 100 K.G. 2—8, Prei 4.30 per 100 bos, Postelein 1016, Roode kool 16, Selderie 51.40, Snijboonen 37, per 100 pond, Dub bele spercieboonen 50115 per zak. Tomaten 1—2.50 per 100 pond 1—2.50, Uien 2—2.80, Wor telen 2.505. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Sept. Aan voer 200 Kg. Tomaten A 2.10; idem B 2.60 2.70; idem C 2.00; idem CC 2350 Kg. Aard appelen: Eigenheimers 3.4500 Kg. Wortelen 0.701.25000 Kg. Roode kool 1—3.30; 11000 Kg. Gele kool 1.50—2.80 70000 Kg. Vkoege witte kool 0.60—1.30; 13000 Kg. Uien: Gele uien 1.602,40; Gele drielingen 1—1.30; Gele Nep 1.601.80; 3600 stuks Bloemkool: le soort 5—7.50; 2e soort 1.50—1.80; lichte 320—4; 3200 Kg. Slaboonen 2.60—7.10; 100 Kg. Snijboonen 2.50—5.10; 2100 Kg. Bieten 0.40—2.10; 500 Kg. Druiven: Alikanters 2—30; Frankenthalers 19.90—28.10. BARNEVELD, aangevoerd 1.030.000 eieren. Prijs 3.204.00 per 100 stuks, handel matig. GOUDA. Vee Aangevoerd ln totaal 1100 St., waarvan 57 slachtvarkens. Vette van li'A tot 15y2 cent per pond, Levend met 2 pCt korting. Lon- densche van 12 cent tot 13 cent per pond, levend met 2 pCt. korting, 591 magere varkens, prijzen van 14 tot 20 cent per stuk, 375 biggen, prijzen van 5 tot 8 cent per stuk, Geldersche biggen prijzen van 9 tot 12 per stuk, 11 runderen, prij zen van 150 tot 200 per stuk, 50 nuchtere kal veren, prijzen van 3 tot 5 cent per stuk, 1 schaap 15 bokken en gelten, prijzen van 3 tot 5 per stuk Handel alle soorten stug. Algemeene markt: 397 partijen kaas, prijzen le kw. met rtjksmerk van 22 tot 25, 2e kw. met riJksmerk van 19 tot 21. Zware 27. Handel matig. 297 ponden boter, goeboter van 75 tot 80 per p. Weiboter 70 tot 75 cent per pond. Handel vlug. 89000 stuks eieren, kipeleren van 3.25 tot 8.75 per 100 stuks, Eendeieren 3 cent per 100 stuks. Handel matig. Kleine kipeieren 3. Cchöp. Zuid-Hollandsche Eiervelllng G.A. (O. Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 75200 kipeleren. Prijzen: 56-58 K.G. 3—3.10 per 100, 58-60 K.G. 3.20—3.30 per 100 stuks, 60-62 K.G. 3.30—3.40 per 100 stuks. 62—68 3.403.80 per 100 stuks. Bruine eieren 5858 per 10 stuks, 3.204.00, kleine eieren 2.70 3.00 per 100 stuks. Aanvoer 1700 eendeneieren, Prijzen 22.70 per 100 stuks. HOORN,, 20 September Kaasmarkt Kl. Fabriekskaas 19, Idem Boerenkaas 20.50, Boeren- commlssle 23.50, 20 stapels, 20452 K.G. Handel matig. HEILOO, 19 September Aardbeien 614 per doosje, Raspers 1219, Dubb. Stamslaboonen 0.04 0.09 Enk. Stamslaboonen 0.0610, Fijne Tros- boonen 1015, Snijboonen le soort 1217, Idem 2e soort 48, Tulnboonen 59, Tomaten 25 per K.G., Wortelen 3860 per 10 bos, Spinazie 2550 Postelein 1530 per kistje Meloenen 617, Kom kommers 25 per stuk i De gemeente Rotterdam gaat onder- liandsche geldleeningen aan tot een bedrag van 3.700.000 tegen een rente van 4 pCt. Een Nederlandsch bankiers-consortium zal aan België een 4A pCt. leening toestaan, waarvan de opbrengst zal worden aange wend voor de aflossing van de 6 pCt. Fran sche leening van fr. 400 millioen. De Bel gische schatkist 'wordt hierdoor gebaat met een besparing van Jr. 6 millioen per jaar. De N.V. Unie van Ijsfabrieken boekte over 1933 een verlies van f 69.933. Het ka pitaal zal worden verminderd met 40 pCt., waarvan 38 pCt. zonder en 2 pCt. met te rugbetaling. De Cultuur Mij. Sedep stelt over het boek jaar 1934 een interim-dividend betaalbaar van 3 pCt. Over 1933 werd een totaal-divi dend uitgekeerd van 7 pCt. De Cultuur Mij. De Vorstenlanden over weegt omzetting van le suiker-onderne ming Sewoegaloer in een rijstland. De ma chines zijn reeds besteld en waarschijnlijk heeft de omzetting in April 1935 reeds plaat. De Fransche regeering is voornemens tot de uitgifte over te gaan van een hoog be drag aan 4A pCt. schatkistbons, tot den koers van 97.6 pCt. Deze uitgifte zal min stens fr. 400 millioen moeten bedragen, aangezien de afloopende 10 jarige bons 1924 nog in circulatie zijn voor fr. 3900 mill. De Mexicaansche minister moet aan de Engelsche commissie van houders van Mexicaansche leeningen te kennen hebben gegeven, dat de regeering voornemens is, nog in den loop van deze maand een plan op te stellen tot regeling der Mexicaansche buitenlandsche schulden. Tevens dat met den terugkeer van normale verhoudingen alle pogingen zullen worden gedaan, om tot betaling van de buitenlandsche schul den te komen. De Duitsche uitvoer van ijzerwaren naar ons land in het eerste half jaar is sterk ge stegen n.l. van 140.39 ton tegen 219.039 ton in het eerste half jaar 1933. De waarde steeg van 40.69 tot 45.54 millioen Mark. De Duitsche invoer van ijzerwaren uit Neder land steeg van 724.000 tot 767.000 Mark. Peek, Roosevelt's adviseur inzake buiten landsche handelskwesties, heeft den presi dent aanbevolen een controle in te stellen op den in- en uitvoer van kapitaal en een systeem in te voeren, waardoor het moge lijk zal zijn, van de kapitaalbeweging op de hoogte te blijven. Professor Irving Fisher verklaarde het eens te zijn met de goudpolitiek der regee ring, maar dat het economisch herstel ver traagd is geworden door eenige onjuiste maatregelen van de Nlra. Volgens Fisher zijn de dagen van den gouden standaard geteld en treedt het principe van gecontro leerde valuta steeds meer naar voren. Ook is hij voorstander van een hervorming van het bankwezen. Wallstreet is overtuigd, dat de oprichting van een Centrale Rank. in- Amerika de re geering een instrument verschaft voor het creëeren van eigen middelen en om het bedrijfsleven rechtstreeksche credieten le verschaffen. Wallstreet verwacht nog in den loop de zer week gunstige mededeelingen over de spoorwegpolitiek der regeering. Naar ge meld wordt, zou een speciaal Ministerie voor Transportwezen worden gevormd. De autoriteiten van Californië, Texas en Oklahoma overwegen een gemeenschappe lijk optreden ter coördineering van de maatregelen tot het uitoefenen van con trole op de petroleumindustrie in plaats van een verdere uitbreiding door de federa le regeeringwelke door Ickes wordt aan bevolen. Volgens Iron Age zijn de staal- en ijzer orders iets gestegen, maar blijven de con sumenten terughoudend. De grootste ver bruikers wachten en gelooven, dat in de ko mende maand prijsverlagingen zullen plaats vinden. De Denver en Rio Grande heeft de beta ling van den 1 October a.s. vervallenden interest uitgesteld, voor den wettelijk ge- oorloofden termijn van 60 dagen. Inmid dels zal zij pogingen doen, om een leening op te nemen van 3 millioen ter aflossing van minderheidsbelangen. De Chesapeake and Ohio boekte in Aug. een surplus van 2.21 millioen tegen 3.35 mill, in Augustus 1933 en 1.90 millioen in Juli j.l. De exploitatiewinst van de Union Pacific beliep in Augustus 8 2.66 mill, tegen 1.96 mill, in Augustus 1933 en 1.52 millioen in Juli j.l. Montgomery Ward boekte in Augustus een winst van 726.948 tegen 460-000 in Augustus 1933. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Sept. 10.400 kilo Aardappelen Bevelanders f 2.60, Bravo f 2.60, Duken f 1.50, Eigenheimers f 3.10, BI. Eigenheimers f 3.703.40, BI. Aardappelen f 3.10—3.90, Frieso f 3.70; 36560 kilo Spercie boonen f 37.60, 30 kilo Snijboonen f 3; 14.400 kilo Uien: Gele Sep f 1.30—1.80, Drie lingen f 0.901, Uien f 1.501.80, Grove Uien f 1.80—2.10; 350 kilo Kroten f 1.30, 9600 kilo Roode Kool f 1—2.60, 17.900 kilo Gew. witte kool f 0.901.40 500 kilo D. witte kool f 1.70. OBDAM, 19 September 18000 K.G. Roode kool 1—2.40, 1300 K.G Gele kool 1.50—1.80, 8000 K.G. Uien 1.60—1.70, 6000 K.G. Drielingen 1—1.20, 2000 K.G. Nep 1.60—2, 5000 K.G. Roode bleten 8—1.70, 500 K.G. Wortelen 0.60, 1200 zak Slaboonen 0.45 1.15. SCHAGEN, 20 Sept. '34 Veemarkt 4 Paarden f 150300, 3 Veulens f 7000, 4 Pinkstieren f 60120, 12 Magere Geldekoelen f 100—106, 50 Vette Geldekoelen f 150—215, 11 Kalfskoeien f 130200, 4 Pinken f 6570, 26 Graskalveren f 1530, 41 Nuchtere Kalveren f 513, 65 Schapen mager f 1215', 42 Scha pen vet f 1418, 73 Lammeren f 611.50, 3 Bokken en Geiten f 612, 15 Magere Var kens f 8—16, 25 Vette Varkens per kilo f 0.30 —0.32, 107 Biggen f 6—9.50, 8 Konynen f 0.50— 1.50, 60 Kippen f 0.20—0.50, Hanen f 0.10— 0.75, Eenden f 0.25—0.50. SCHAGEN. 20 Sept. Eiermarkt 50.000 kipeieren: 57-57 g 3.20, 58-60 f 3.30-3.60, 61-63 f 3.40—3.80, 64-67 f 1.90—2.60; 1000 eendeieren f 32.20, 17 Kalkoeneieren f 4.50. WARMENHUIZEN, 19 September Slaboonen 5.60—7.10, Roode kool 2.60, Witte kool 1.00—1.20. Eigenheimers 3.103.50 per 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6