Licht in de Lindbergh-affaire iü ONTZETTENDE TYPHOON TEISTERT JAPAN Schandaal in het quadraat SPOEDIGE ONTKNOOPING VERWACHT HONDERDEN DOODEN FRANKRIJKS POLITIEK BEDERF De textielstaking Het nieuws van heden HET POLITIESCHANDAAL TE RIJSSEL DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 Avondblad Nog meer arrestaties Ir,- 40 scholen ingestort te Osaka Het rapport-Guillaume Pest in Mandsjoekwo Het Weer. BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Dr. Condon herkent Hauptmann als den man aan wien hij het losgeld heeft gegeven NEW YORK, 21 Sept. (Reu ter). Richard Hauptmann is thans door getuigen herkend als de man, die den losprijs voor de baby van Lindbergh in ontvangst heeft geno men. Hauptmann ontkent De ontvoering OUDE WELPUT GEVONDEN Bij het leggen van verwarmingsbuizen op het Pieterskerkhof te Utrecht werd een meer dan 500 jaar oude welput gevonden, die indertijd als brandput voor de Pie terskerk dienst deed. Op deze foto ziet men een 2-tal werklieden bezig de 3 meter diepe put te dempen MARCONI ZIEK Charly Lindbergh, het zoontje van Kol. Lindbergh die den lsten Maart 1932 door bandieten ontvoerd werd en den 12en Mei 1932 in 'n boschje vermoord werd gevonden Ook Tokio zou door de typhoon zwaar getroffen zijn. Hierboven een overzicht van het moderne stadscentrum van Japans hoofdstad Tengevolge van de hevige vloed golven zijn vijftig duizend huizen overstroomd Roosevelt keurt bemiddelings rapport goed NEW YORK, 21 Sept. (Reuter). President Roosevelt heeft het hem voorgelegde rapport van de bemiddelingscommissie met de voor stellen tot bijlegging van het conflict in de textielindustrie goedgekeurd. Het rapport zal thans worden voorgelegd aan de leiders der stakers en de werkgevers. De bemiddelingscommissie voor de textiel staking heeft gisteren op de stakers een be roep gedaan de staking te beëindigen, hangende de instelling van een reeks commissies ter be studeering van de toestanden in de industrie. Het Witte Huis heeft het rapport van de com missie, die onder leiding stond van John Wi- nant, gepubliceerd. De stakingsleiding heeft echter na van het rapport kennis genomen te hebben, verklaard, dat de staking voortgezet zou worden en dat men eerst overleg moest plegen met den executieven raad. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Zwendel met belastingzegels DOLLFUSS' KINDEREN BIJ HET GRAF VAN HUN VADER Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 7594. Vorige stand: 758.3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18958 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ook zijn vrouw is door de politie in een restaurant gearresteerd. De menschenmenigte toonde zich tegen over haar erg vijandig en riep: „Hang haar op". De New Yorksche politie deelt officieel mede, dat Hauptmann 35 jaar oud is en Duitsch oud-frontstrijder. Hauptmann heeft toegegeven: 1 dat hij twee biljetten van 10 en 20 dollar heeft uitgegeven, die herkend zijn te behooren tot het losgeld. 2 dat hij als timmerman gewerkt heeft in de buurt van Lindbergh's woning te Hopewell ip New Jersey. 3 dat hij in Duitschland tot gevangenisstraf is veroordeeld, maar op zijn eerewoord op vrije voeten is gelaten, waarna hij als blinde passa gier is ontsnapt, om te vermijden, dat hij weei in de gevangenis zou terecht komen. Een taxi-chauffeur heeft in Hauptmann den man herkend, die hem een dollar gaf, om een briefje af te geven aan het huis van dr. Con don, kort nadat diens naam was genoemd, als onderhandelaar voor rekening van Lindbergh. Ook is Hauptmann herkend door dr. Con don als de man, aan wien hij het losgeld op het kerkhof van New York heeft afgegeven. Gouverneur Moore van den staat New Jer sey deelt mede, dat hy de uitlevering van Hauptmann uit New York zal vragen, onder beschuldiging van moord en ontvoering, indien althans de getuigen dit verzoek om uitlevering rechtvaardigen. Hij voegde er aan toe, dat de federale amb tenaren te New York hem hebben meegedeeld, dat aan Hauptmann afpersing en het dragen van verboden wapenen zou worden ten laste gelegd. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat men binnen korten tijd nog meer arresta ties in de Lindbergh-affaire verwacht. Tevens werd bekend dat het handschrift van den ge arresteerden Hauptmann volkomen overeen stemt met het handschrift van de briefjes die aan den heer en mevrouw Lindbergh gezonden werden met eischen omtrent losgeld. De Attorney General Homer Cumming ver klaarde dat men stond voor een „algemeene omsingeling" van alle personen, die betrokken zijn bij het ontvoeren van de Lindbergh-baby, zoodat thans het einde dezer affaire in zicht is gekomen. De berichten over de arrestatie in de Lind- berg-affaire vullen de eerste pagina's van alle ochtendbladen, die nog eens vele kolommen wijden aan de resultaten die het onderzoek tot dusver heeft opgeleverd. De arrestatie is het resultaat van een jaren- langen, uiterst zorgvuldigen strijd van de po litie. Deze heeft reeds meer dan twee jaar in een groot gedeelte van de stad New York ieder plekje nauwkeurig afgezocht. De politie kon zoodoendè het nummer te weten komen van den auto die toebehoorde aan de personen, die het losgeld in ontvangst heb ben genomen. Dit heeft geleid tot de arrestatie van den verdachte, die te middernacht naar het huis van bewaring te Bronx is overgebracht, alwaar hij aan een verhoor is onderworpen. De politie is van meening dat zijn arrestatie zal leiden tot ontknooping van de Lindbergh-affaire. Hauptmann ontkent met de meeste beslist heid, Dr. Condon en den reeds genoemden taxi chauffeur die stellig gemeend hebben hem te herkennen, eerder ontmoet te hebben. Zijn geldbezit verklaarde hij aldus, dat hij uit vrees voor inflatie was begonnen met het verzamelen van goud-certificaten, waarvan he4 bezit, zooals bekend, sedert verleden jaar ver boden is. De politie besloot Woensdagmorgen vroeg tot arrestatie over te gaan, daar het nader onder zoek, waaraan werd deelgenomen door 75 po- litie-agenten en detectives, niets aan het licht bracht omtrent eventueele medeplichtigen en ge vreesd werd, dat de verdachte zou ontkomen. De arrestatie zou aanvankelijk geheim ge houden wordeni doch hierin is men niet ge slaagd. Hedenmorgen zal de verdachte worden voor geleid, onder beschuldigingvan afpersing. De politie voert o.a. als belastende omstan digheden aan, dat Hauptmann eenigen tijd in de nabijheid van Lindbergh's villa als timmer man is werkzaam geweest, en dat de auto waar in hij Woensdagmorgen werd gearresteerd, in New-Jersey, (waar Lindbergh woont) gestolen is. Dit zou geschied zijn, een dag voordat de baby van Lindbergh werd ontvoerd. Den lsten Maart 1932 werd de wereld opga- schrikt door het bericht, dat het zoontje van Amerika's populairsten man den bekenden oce aan-vlieger Charles Lindbergh, uit een slaap kamer van Lindbergh's villa te Hopewell in den staat New-Yersey op geheimzinnige wijze was verdwenen. De jonge Charles Lindbergh was negentien maanden oud toen de ontvoering plaats had en sliep op de eerste verdieping van het huis. Te gen acht uur had mevrouw Lindbergh hem nog toegedekt en daarna zijn slaapkamer verlaten. Toen zij twee uur later toevallig boven móest zijn, ging zij nog even de kamer van haar lie veling binnen, doch vond hem niet in bed. Zij riep haar echtgenoot en terwijl zij beiden rond keken of de kleine misschien uit bed was ge kropen, ontdekte Lindbergh een openstaand raam en waarschuwde de politie. Aanstonds was de politie in 't geweer en werd de ontvoering per radio bekend gemaakt. Alle automobielen in den staat New-Yersey werden aangehouden en doorzocht. Alle wegen onder bewaking gesteld en in iedere stad spe ciale detectives gemobiliseerd om den dader of daders op het spoor te komen. Vliegers stel den zich ter beschikking van hun beroemden collega, iedereen zochtniemand vond iets. Den 12den Mei 1932'werd het lijkje door een neger ontdekt. Toen hij met zijn vrachtauto langs den straatweg aldaar reed, bemerkte hij op ongeveer 3 K.M. van het huis van Lindbergh aan den kant van den weg een kindervoetje, dat uit een hoop bladeren stak. Hij stelde on middellijk de politie hiervan in kennis, die het reeds in sterke mate tot ontbinding overgegane lijkje door de kleeren als het kind van Lindbergh kon identificeeren. Tengevolge van den verregaanden staat van ontbinding was niet veel meer dan het skelet over. Het was bijna geheel onder boombladeren en aarde bedolven. Klaarblijkelijk was gepoogd het lijkje met het gezicht naar beneden te oe- graven. De gerechtelijke lijkschouwing had uit gewezen dat de dood moest zijn ingetreden tengevolge van een schedelbreuk, die ontstaan kon zijn door een slag of doordat het kind uit een auto werd geworpen. In den schedel zat boven het voorhoofdsbeen een gat, iets kleiner dan een gulden. De oogen, de linker voet en een deel van het linkerbeen ontbraken. Een der eersten die in de Ver. Staten van den dood der baby van Lindbergh in kennis gesteld werden, was president Hoover. Hij toonde zich over de mededeeling tenzeerste geschokt. Ook de misdadigers roerden zich. Lindbergh kreeg reeds eenige dagen na de ontvoering de mededeeling, dat hij op instructies moest wach ten op 4 Maart gevolgd door een bedreiging van Lindbergh zelf. Al Capone, dranksmokke laars en atidere bandieten boden hun diensten aan. Tal van leden van de onderwereld pro beerden op de schandelijkste wijze voordeel te trekken van de afschuwelijke misdaad. Dr. Condon, een vriend van Lindbergh, trad als bemiddelaar op en geraakte door advertenties in een New-Yorksch blad in contact met de misdadigers of den misdadiger. Op 2 April, mid den in den nacht, wierp hij, na een onderhoud met een man, die bewees in contact te staan met de ontvoerders, het pakje met 50.000 dollar in klein bankpapier, over den kerkhofmuur. Maar de kleine Charles bleef weg.... Het drama bleef onopgehelderd. Zal de aanhouding van Hauptmann eindelijk licht brengen? FIUME, 21 Sept. (V.D.). Gisteren is Gugliel- mo Marconi, de beroemde uitvinder op draad loos gebied, plotseling ziek geworden. De aard van zijn ziekte is niet bekend gemaakt. Uit de naaste omgeving van Marconi wordt echter medegedeeld, dat de ziekte niet van ernstigen aard is. fü U'S»» TOKIO, 21 Sept. (Reuter). Het zuidelijke deel van Japan is door een typhoon geteisterd. Talrijke scholen zijn ingestort, waardoor honderden kinderen om het leven zijn gekomen. Verder zijn een groot aantal treinen ontspoord, o.a. de express KyotoTokio, doch nadere bij zonderheden ontbreken nog. De stad Fukura is door een vloedgolf geteisterd, waardoor dui zenden huizen overstroomd werden. Ook de beroemde tempel van Tenoji te Osaka is ingestort, waar door 1 5 personen werden gekwetst. Een groot aantal telegraaf- en tele foon-verbindingen zijn verbroken. De goede en eerbiedwaardige Gaston Dou- mergue heeft zich wat op den hals ge haald, toen hij zijn welverdiende rust opofferde om het binnenlandsch politiek bederf van Frankrijk te gaan bestrijden. Met moed en zelfverloochening heeft hij zich in de barakken van het parlement gewaagd en al is hij zelf voor besmetting immuun, de atmosfeer is en blijft er zóó giftig, dat het hem benauwd moet worden om het oude trouwe hart. Hoe verziekt en weerzinwekkend de mentaliteit van vele Fransche politici, ondanks het waarlijk pa triottische en onbaatzuchtige voorbeeld van Doumergue, is gebleven, bewijst de geschiedenis van het rapport-Guillaume over de beruchte en nog altijd onopgeloste moordzaakPrince. Men herinnert zich, dat het deerlijk verminkte lijk van raadsheer Prince indertijd op de spoorbaan in de nabijheid van Dijon is gevon den en dat diens tragische dood onmiddellijk in verband is gebracht met de nog altijd on afzienbare Stavisky-afaire. Er werd beweerd, dat Prince voor vele vooraanstaande figuren uit het officieele Frankrijk buitengewoon bezwa rende documenten bezat, en dat hij uit den weg werd geruimd om hem die afhandig te maken. Vooral de vroegere radicaal-socialistische mi nister-president Chautemps en diens familielid Pressard, Prince's chef, zijn in verdenking ge bracht meer van den geheimzinnigen moord op den raadsheer te hebben geweten dan zij wil den bekennen. Het geval-Prince is een bron ge worden voor allerlei politieke verdachtmakin gen en bewijslooze beschuldigingen, doordat de ware toedracht van deze trieste gebeurtenis en haar achtergrond niet, althans nog niet, aan het daglicht te brengen zijn. De minister van justitie Chéron liet door de politie-autoriteit Guillaume een speciaal onderzoek instellen naar de omstandigheden en de mogelijke motieven en oorzaken van Prince's dood, maar het daar over uitgebrachte rapport weigerde hij uit te leveren aan de parlementaire enquête-commis sie, welke ter ontwarring van de Stavisky-afai re werd ingesteld en al heel spoedig meer door politieke partij-hartstochten, dan door een eerlijk en objectief verlangen naar de waar heid beheerscht bleek. De motieven, waarom minister Chéron zich niet gerechtigd achtte het rapport-Guillaume te publiceeren, zijn zeer begrijpelijk, nu door de actie der links ge oriënteerde commissie-leden de inhoud daarvan aan het op sensatie beluste publiek toch is prijs gegeven. Dit rapport brengt nauwelijks eenig licht in de zaak en kan dan ook niet tot een definitief steekhoudende conclusie komen, alleen onthult het eenige onverkwikkelijke bij zonderheden over het particuliere leven van den vermoorden raadsheer, welke tot dan toe onbekend waren. Prince genoot tijdens zijn le ven algemeen de reputatie van een man van particulier onbesproken gedrag, maar zelfs de zen troost heeft men om zuiver politieke rede nen zijn weduwe en kinderen niet willen laten. Voor politieke ambities en intriges moet blijk baar in Frankrijk zelfs het meest elementaire gevoel van menschelijkheid wijken. Had het ontsluieren van de privé-geheimen van Prince het vinden van den feilloos passenden sleutel op het lugubere raadsel van zijn dood tenge volge gehad, dan zou men dit hebben kunnen billijken als een onaangename, maar onvermij delijke noodzakelijkheid. Nu dit echter niet het geval is, kunnen wij slechts verachting gevoe len voor de laaghartige middelen, waarvan som mige Fransche politici zich veroorloven ge bruik te maken om hun belangen te dienen. Chéron had groot gelijk, toen hij zich ver zette tegen het volkomen noodeloos be zwadderen van Prince's naam, omdat daar geen enkel algemeen belang mee gediend kon zijn. Doch de vrienden van Chautemps, die zich wederom candidaat voor den senaat heeft laten stellen, meenden den vroegeren minister-presi dent te kunnen helpen door de nagedachtenis van Prince, die politiek rechts stond, alsnog openbaar te bevuilen. Vandaar dat zij tegen den zin van hun rechtsche commissie-genooten aan drongen op het openbaar maken van het rap port van Guillaume, dat slechts een inventaris is van allerlei getuigenissen, beweringen en ver onderstellingen zonder tot een twijfelloos zeker resultaat te komen. Rechts is thans woedend, omdat zijn beschermeling Prince onteerd is, en neemt het Chéron emstg kwalijk, dat zulk een rapport onder zijn ministerschap kon tot stand komen. Links is verrukt over den .eerroof" van den doode, omdat het daar klinkende politieke munt uit hoopt te kunnen slaan, maar verwijt van zijn kant Chéron, dat hij dit rapport ge heim heeft willen houden en zich tegen de allerminst onbedenkelijke nieuwsgierigheid van de enquête-commissie heeft schrap gezet. Ché ron zelf is tenslotte hoogst ontstemd, dat het rapport-Guillaume toch aan het publiek is voor geworpen. Het is piet onmogelijk, dat Chéron tengevolge van deze onsmakelijke geschiedenis, welke een schandaal in het quadraat is, zijn portefeuille zal verliezen of neerleggen. Mocht dit gebeuren, dan zou Doumergue bij gebrek aan gegadigden deze op het oogenblik weinig begee- renswaardige portefeuille wel eens zelf onder zijn beheer kunnen moeten nemen, en dan is zijn leed, dat toch al groot is, vermoedelijk niet meer te overzien. Maar welken staart deze lij- kenschendende rattengeschiedenis in de naaste toekomst ook moge hebben, vast staat, dat het in het Fransche politieke leven nog altijd naar ontbinding riekt. Aan de kust bevinden zich vele schepen in nood. Nader wordt gemeld dat de typhoon, die hedenmorgen in Japan gewoed heeft de ern stigste is, die de laatste jaren is voorgekomen. De typhoon bestreek het gebied van Osaka tot Kioto en verwijderde zich vervolgens over zee na dood en vernieling gezaaid te hebben op zijn weg. Boomen werden ontworteld, tele graafpalen omgeknakt, huizen stortten ineen. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch alles wijst erop, dat zeer veel slachtoffers ge vallen zijn. In Osaka zijn een groot aantal huizen ingestort, waaronder ruim veertig lagere schoolgebouwen, een middelbare schooi, een meisjes-H.B.S., in welk laatste gebouw de meeste leerlingen onder de puinen werden be dolven. Oogenblikkelijk werden troepen opgeroepen om bij het reddingswerk hulp te verleenen. Om twaalf uur was het aantal dooden dat bekend was geworden, reeds gestegen, tot 400. In Kioto zijn 'n gemeentegebouw en ruim tien schoolgebouwen vernield, zoodat in totaal ruim duizend kinderen onder de puinen bedolven werden. Vijfhonderd hunner konden spoedig bevrijd worden. Verscheidene steden langs de binnenzee zijn geteisterd door vloedgolven, die op den typhoon onmiddellijk volgden en niet minder dan vijf tigduizend huizen overstroomden. De spoorweg diensten tusschen Tokio, Osaka en Sjimono- seki werden verbroken, terwijl meer dan tien treinen ontspoorden en omgeworpen werden, waardoor de lijst van slachtoffers wederom met ongeveer honderd dooden steeg. De aan de scheepvaart toegebrachte schade was betrekkelijk gering, hetgeen te danken is aan de waarschuwingen, die tijdig door het Meteorologisch Instituut uitgezonden werden. De staart van den typhoon sloeg nog over Tokio, waar echter slechts geringe schade werd aan gericht, daar de gemiddelde snelheid hier nog slechts twintig meter bedroeg. TSJANGTSJOEN, 20 Sept. (VD.) He' agentschap Tokoezoe deelt mede, dat in Toenl- joa 30, in Noenoen 90 en in Taiping 20 perso nen aan de pest zijn gestorven. De Mandsjoe- rijsche autoriteiten hebben uitgebreide maat regelen genomen ter bestrijding van de ziekte. ONTZETTENDE TYPHOON TEISTERT JA PAN. HONDERDEN DOODEN; VIJFTIGDUI ZEND HUIZEN OVERSTROOMD. Licht in de Lindbergh-affaire? Hauptmann ont kent iets met de ontvoering uitstaande te heb ben. Ook Hauptmann's vrouw gearresteerd. Arbeidsgemeenschap der Duitsche Katholieken; een stichting van Von Papen opgeheven. Het politie-schandaal te Rijssel. Zwendel met belast ing - zegels. Bezoek van H. K. H. Prinses Juliana op de A.M.A.T.O. De Veiligheidsweek van de K.N.A.C. zal worden gehouden van 24 tot 30 September. Oprichting van een Nederlandsche Vereenig ing voor waardevast geld in voorbereiding. De Voorzitter van de O.S.P. veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf wegens opruiing. lllllllllllllllllllNIIIIUIIIIIIIIIIIilllllllllllll^ VERWACHTING Zwakke tot ma- EE tigen Noord-Westelijke tot Zuid-Weste- Er lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- EE schijnlijk weinig of geen regen, koude nacht, overdag iets warmer. EE Hoogste stand: 767.1 te Biarritz. Laagste stand: 745.3 te Jan Mayen. Zon op 5.44; Zon ond. 6.01 EE Haan op nam. 5.11 Maan onder v.m. 3.09 fiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiil PARIJS, 21 Sept. (Reuter) Omtrent het pas ontdekte politieschandaal te Rijssel komen thans nadere bijzonderheden aan het licht. De 35-jarige inspecteur van politie Marian®, Corsicaan van geboorte, stond aan net hoofd van de bende, die stempels vervalschte vsr- dóovende middelen verkocht, en verboden ha zardspelen organiseerde. Mariano werd met zijn vriendin gearres teerd, op, het oogenblik dat hij gestolen belas tingzegels met een totale waarde van 300.000 francs, voor 200.000 francs aan een industrieel wilde verkoopen. De gearresteerde medeplichtigen zijn even eens uit Corsika afkomstig. Een hunner behoort tot een zeer geziene fa milie te Rijssel. Uit de mededeelingen van Marian: viel op te maken, dat hij, terwijl hij een salaris van 1.800 francs per maand verdiende, ver boven zijn stand leefde. Hij gaf voor zich met de zaak te hebben in gelaten, om de gepleegde feiten aan het licht te brengen en de schuldigen aan het gerecht over te leveren. Men wees hem daarop op zijn levenswijze en op het feit dat hij zijn superieuren op de hoogte had moeten houden. De kinderen van dr. Dollfuss,Rudi er. Evi, hebben heden voor het eerst, vergezeld van hun tante, een bezoek gebracht aan het graf van hun vader. Schreiend zaten de kleinen •uidop te bidden bij het onder bloemen bedekte graf van hun vader; later gingen zij ook een bezoek brengen aan het graf van hun zusje Hanneri. Verleden Zondag defileerden meer dan 40.000 personen langs het graf van hun gelief den Bondskanselier. Na zijn terugkeer uit Voralberg heeft Bonds- minister Stockinger een groote bloemenkrans met bloemen uit Voralberg op het graf van Dr. Dollfuss neergelegd. Onder voorzitterschap van Bonasmmister Stockinger, die de plaats innam van Dr. Schuschnigg (die in Genève vertoeft) werd oe laatste zitting gehouden van het Comité tot voorbereiding van de Kerkelijke inzegening der Votiefkerk voor Mgr. Seipel en Dr. Doll fuss, welke op 30 September zal plaats heb ben. Nadat de aanwezigen waren rondgeleid door den architect, prof. dr. Clemens Holzmeister. werd de sluitsteen aan het bouwwerk gelegd, die het opschrift draagt ..Deze steen wero ge legd door Bondskanselier Dr. Engelbert Doll fuss op 30 Juli 1933.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1