Uit de Rijksbegrooting voor 1935 New-Yorksche Beurs ONDERWIJSi KUNSTENEN WETENSCHAPPEN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 Kameraadschapshuizen Verplichte woongelegenheid voor Duitsche studenten Moskou's toetreding te Genève Een Fransch-Russisch pact? De Volksver ein" Bezittingen geconfisceerd Mandsjoerijsche stad in brand gezet Noodweer eischt twee dooden Onder de gangsters van New-York Korte berichten WERKLOOZE MUSICI Bescherming tegen buitenlandsche krachten gevraagd GODSLASTERING N. S. B.-er veroordeeld BEKEND OPLICHTER STAAT TERECHT Twee jaar gevangenisstraf geëischt BEDRIJFSRAAD VOOR DE TYPOGRAFIE Stichting ter verruiming der werkgelegenheid van werk- looze afgestudeerden Lagere ramingen Kunsten en wetenschappen LIJK OPGEHAALD Uit een fortgracht te Utrecht Examen R. K. Bewaarschool onderwijzeres akte A FAILLISSEMENTEN Stemming prijshoudendom zetten lager, slot vrijwel on veranderd uk 2k - AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 Sept. WISSELKOERSEN AMER1K. GOEDERENMARKT MARKT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN BERLIJN, 20 Sept. De Rijkscorpeleider van de studeerenden aan de Duitsche hoogescholen en vakscholen heeft een beschikking uitgevaar digd, waarin medegedeeld wordt, dat iedere student, die thans zijn eerste of tweede semester aanvangt, verplicht is tijdens de eerste twee volgende semesters te wonen in een door de Duitsche studenten-organisatie erkend kame raadschapshuis. Het is den afzonderlijken corp sen verboden, nieuwe kameraadschapshuizen op te richten, dan ,wel uit te breiden. De kameraad schapshuizen mogen niet worden geleid volgens confessioneele inzichten. PARIJS, 20 Sept. (V.D.) De Geneefsche cor respondent van de „Agence économique et fi- nancière" hecht veel waarde aan de bespreking, die Barthou en Massigli gisteren met Liwinoff en Rosenberg hebben gehad. Deze bijeenkomst aldus de correspondent is dienstig geweest voor de toekomstige samenwerking tusschen Frankrijk en Rusland tot het behoud van den vrede. Er wordt gesproken over een Fransch- Russisch pact, dat weldra zal worden gesloten, en dat zich in het kader van het Volkenbonds pact zal bewegen. MOSKOU, 20 Sept. (V.D.) In een hoofd artikel schrijft de „Izwestia" aangaande de in trede van Rusland in den Volkenbond, dat de Volkenbond zich niet mag mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden der leden, daar anders geen mogelijkheid van samenwerking bestaat. De toetreding van Rusland noemt het blad de grootste gebeurtenis in de internationale politiek van den laatsten tijd. MüNCHEN, 20 Sept. (VX>.) De minister van Binnenlandsche Zaken van Baden heeft bevel gegeven tot confiscatie van de gelden en eigendommen van den „Volksverein für das katholische Deutschland", in geheel Baden op grond van het feit, dat de afdeeling Baden der vereeniging haar gelden besteed heeft voor te gen den staat gerichte doeleinden. HSINKING, 20 Sept. (V. D.) Vierhonderd bandieten hebben een overval gepleegd op de stad L&otaokoe. Zij staken de stad aan alle hoeken in brand, plunderden alle huizen en hebben tien inwoners weggevoerd. Zestig huizen zijn volkomen afgebrand. De bandieten konden ontkomen. VERDEN, 20 Sept. (V. D.) Tijdens een hevig onweer, dat gewoed heeft tusschen Bremen en Verden, is in Geestefeld de bliksem in een groep van twintig grondwerkers geslagen. Zij zinken allen bewusteloos neer, maar herstelder zich na eenigen tijd, behalve één hunner, die doode- lijk getroffen was. Te Rethem a. d. Aller is iemand door een neerstortende vlaggenmast op het terreir. van den arbeidsdienst getroffen en gedood. NEW YORK, 20 Sept. (Reuter) In den afge- loopen nacht hebben bendeleden een nieuw doodvonnis voltrokken aan een hunner kame raden, zekere Fred Bocci, die kort geleden uit raden. Een zekere Fred Bocci, die kort geleden uit de gevangenis was ontslagen, zat in een club in Brooklyn te kaarten, toen twee mannen op hem af kwamen. Een van hen zeide: „Als je nog bidden wilt, haast je dan." Bocci knielde neer, doch sprong vervolgens plotseling naar een telefooncel. Voor hij deze evenwel bereikte, lag hij door vier kogels door boord dood ter aarde. de baby van Lindbergh bijna tot een resultaat zijn gekomen. Er heeft reeds een arrestatie plaats gehad. Donderdagmorgen is op het vliegveld van Emele de groothertogin van Luxemburg in ge zelschap van prins Jan aangekomen. Zij wer den begroet door ex-keizerin Zita, schoonzuster van de groothertogin, en aartshertog Otto. Na een oponthoud van 20 minuten zette de groot hertogin en prins Jan hun reis naar Croydon voort. Zij zijn uitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij het verlovingsfeest van prins George met prinses Marina, Prins Jan zal in Engeland blijven, om zijn studiën te beëindigen. De Haagsche afdeeling van den Ned. Toon- kunstenaarsbond heeft Donderdag een bijeen komst gehouden ter bespreking van het vraag stuk der tewerkstelling van buitenlandsche mu sici in verband met de werkloosheid van een groot percentage Nederlandsche collega's hier te lande. Na eenige besprekingen werd de volgende motie aangenomen. De vergadering enz., kennis dragende van het in werking treden der wet tot regeling van de tewerkstelling van vreemde arbeidskrachten brengt onder de aandacht van de autoriteiten, dat op den dag der afkondiging van het Ko ninklijk Besluit inzake de café- en restaurant bedrijven in Nederland het aantal buitenland sche musici ruim 55 pCt. van het aantal wer kende bedraagt; dat vele Nederlandsche musici onder werk loosheid gebukt gaan; dringt bij de bevoegde instanties aan op een toepassing der wet, die de belangen der Neder landsche musici bevordert en leidt tot vermin dering der werkloosheid. In Phoenix (V. S.) hebben opnieuw onlusten plaats gehad tusschen Japanners en blanken. Een drietal Japansche boerderijen zijn door dynamiet-bommen beschadigd; tevens werd een waterkeering vernield, zoodat een overstrooming ontstond. Een Mandsjoerijsch vliegtuig is tijdens vlieg- oefeningen met razende snelheid op het vlieg veld te Kesj&n op een groep Mandsjoerijsche soldaten ingevlogen. Vier soldaten werden ge dood, vijf gewond. De machine werd vernield. De piloot en zijn begeleider werden zwaar ge wond. Te Mo6kou worden de geruchten, dat Stalin ernstig ziek zou zijn, nadrukkelijk tegengespro ken. Stalin bevindt zich op het oogenblik met vacantie en geniet een uitstekende gezondheid. Te Berlijn is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den bekenden piano fabrikant Edwin Bechstein ter aarde besteld. Hij was een van de eerste leden van de nat.- soc. beweging; daarom was Adolf Hitler per soonlijk bij de begrafenis aanwezig. Volgens een bericht uit Calcutta zijn 45 pas sagiers van een stoomboot tijdens een nachte lijken storm aan den mond van de Ganges ver dronken. Naar verluidt zou de New-Yorksche politie bij haar nasporingen naar de ontvoerders van Voor den kantonrechter te Rotterdam, mr. J. H. van der Meulen, heeft zich wegens godslas tering te verantwoorden gehad de 47-jarige P F. D. W., „huismeester" van het Kringhuis van de nationaal-socialistische beweging aan het Willemsplein te Rotterdam. De dagvaarding legde hem ten laste, dat hij van den openbaren weg zichtbaar heeft ten toongesteld een stuk papier, waarop een voor stelling was afgebeeld, die als smalende gods lastering, althans krenkend voor de godsdien stige gevoelens van anderen moest worden be schouwd. Verdachte verklaarde bedoelde afbeelding voor het raam te heben opgehangen juist om te la ten zien, hoezeer men tegenwoordig God en zijn Zoon misbruikt in de politiek. Het pamflet was een uitknipsel uit een brochure van den Rood- frontstrijdersbond; men had het in de brieven bus gestopt van het kringhuis en verdachte had het bij wijze van spreken aan den schandpaal gehangen als afschrikwekkend voorbeeld. De waarnemende ambtenaar van het O. M.. mr. N. S. van Oosten, noemde het onderhavige geval al heel frappant. De teekening, waar het hier om gaat, is al oud, dateert uit Mei van het vorig jaar. Het is zeer merkwaardig, dat juist het gewraakte document den minister en de regeering indertijd aanleiding hebben gegeven tot ingrijpen door het ontwerpen van de Gods- lasteringswet. De ambtenaar eischte wegens krenking van de godsdienstige gevoelens 10 boete subs, twee dagen hechtenis met verbeurdverklaring en ver nietiging van het stuk. De kantonrechter heeft, de goede bedoeling van verdachte in aanmerking nemend, dezen veroordeeld tot 5 boete subs, één dag hech tenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen papier en vernietiging daarvan. De 51-jarige colporteur G. F. M., die reeds 17 maal, voor het meerendeel wegens oplich ting is veroordeeld stond Donderdag opnieuw voor de Haagsche rechtbank terecht. Wederom had M. zich bij eenige winkelier sters aangediend als vertegenwoordiger van 'n weekblad en had daarbij aangeboden tegen be taling van een bedrag van 5.20 een abonne ment voor een half jaar met iedere week een gratis advertentie volgens model en grootte als op een afzonderlijk vel papier was aangegeven. Zoo verklaarde een winkelierster Mej. van E., dat op haar gezegde, dat zij reeds geabon neerd was, M. had geantwoord: „o, dat is geen bezwaar, dan betaalt U maar 4.20 bij. Getuige ging er op in en ontving een kwitan tie voor de betaalde 4.20. Evenals bij vroegere gelegenheden ontkende M. de getuigen ooit te hebben gezien. Deze wa ren door de politie omgekocht en ook de kwi tanties waren valschelijk opgemaakt om hem er bij te krijgen. Deze dingen, aldus M., zijn niet bij mij in beslag genomen; ik heb ze nooit in mijn bezit gehad. Als getuige décharge was gedagvaard de rechercheur van politie V. Op de vraag van den president aan M. welke vragen hij aan dezen getuige had te stellen be gon verdachte een verhaal van zijn overbrenging uit Leiden naar het hoofdbureau van politie in Den Haag, waar hij door dezen getuige zou zijn bewaakt. In dien tijd zou de rechercheur allerlei voorwerpen in zijn actetasch hebben gestoken, die niet aan den verdachte behoor den enz. enz. Hierop nam mr. Hoekstra een kort requisitoir, waarin hij aan de hand van de getuigenverkla ringen, versterkt door het deskundig onderzoek, de ten laste gelegde oplichting bewezen achtte. Met het oog op verdachte's antecedenten vorderde de Officier twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 4 October a.s. uitspraak doen. De navolgende personen zullen naar alle waarschijnlijkheid in den te vormen Bedrijfs- raad voor de Typografie worden benoemd, meldt „De Nederlander". Vanwege den Ned. Bond van Boekdrukke rijen: de heeren L. Levisson, J. W. Henny en S. Korthuis, vanwege de Roomsch-Katholieke Vereeniging van Ned. Drukkerspatroons: de heeren Mr. Th. P. A. J. ten Hagen en L. Arts, en vanwege den Bond van Chr. Drukkers patroons in Nederland de heer J. H. van Lonk- huijzen. De bedrijfsraad zal zooals bekend op 24 September, des middags om 2 uur door minis ter Slotemaker de Bruine worden geïnstalleerd op het Dep, van Sociale Zaken. Het volgende is ontleend aan de memorie van toelichting tot de begrooting van hoofdstuk VI (Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen) voor 1935: Voor 1934 is toegestaan 154.318.676 en het geraamd beloop voor 1935 is 148.132.800, zoodat minder geraamd is ƒ6.185. 876. Voor het hooger onderwijs werd voor 1934 toegestaan 10.522.985 en is voor 1935 uitge trokken 10.224.853, zoodat minder wordt ge raamd 298.132. Voor het voorbereidend hooger en middel baar onderwijs is toegestaan voor 1934 12.844.500 en is voor 1935 uitgetrokken 12.621.805, zoodat minder geraamd is 222.695. Voor het nijverheidsonderwijs werd voor 1934 toegestaan 13.513.117 en is voor 1935 uitge trokken 13.207.888. zoodat minder wordt ge raamd 305.229. Minder is uitgetrokken o. a. voor subsidiën aan middelbare scholen voor techniek, nijver heid, mijnbouw, nijverheidskunst en teekenen ƒ25.000; voor subsidiën aan lagere scholen voor nijverheidsonderwijs aan jongens ƒ122.500; voor subsidiën aan zeevaart-, machinisten-, vissche- rij- en binnenvaartscholen 55.400 en voor sub sidiën aan scholen voor huishouden, landbouw- huishouden, vrouwelijke handwerken en maat schappelijk werk ƒ85.400. Voor het lager onderwijs werd voor 1934 toe gestaan ƒ100.832.570 en is voor 1935 uitge trokken ƒ95.556.416, zoodat minder is geraamd ƒ5.276.154. Minder is o.a. uitgetrokken voor personeele en materiëele uitgaven voor de Rijkskweek- en leerscholen resp. 106.300 en ƒ4100; voor bij dragen voor gemeentelijke en bijzondere kweek scholen en normaallessen resp. 272.300 en ƒ8000; voor kosten van het openbaar en het bijzonder lager onderwijs resp. ƒ2.505.300 en ƒ2.275.200. Voor de afdeeling „Kunsten en Wetenschap pen" werd voor 1934 toegestaan ƒ2.819.292 en is voor 1935 uitgetrokken ƒ2.753.161, zoodat mnder is geraamd ƒ66.131. Minder is uitgetrokken o.a. voor subsidie voor openbare leeszalen en bibliotheken 4100, voor de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam ƒ7700, voor subsidiën en beurzen voor muziek ƒ5000, voor subsidie aan het Ko ninklijk Conservatorium voor muziek te 's-Gra- venhage 3600. Bij artikel 2 wordt aangeteekend, dat per 1 Januari 1935 de chef der afdeeling Lager On derwijs Financieel den dienst met pensioen zal verlaten en 'dat het in 's ministers voornemen ligt, de afdeelingen Lager Onderwijs, Algemeen en Lager Onderwijs Financieel dan samen te voegen en te stellen onder de leiding van het tegenwoordige hoofd der eerstgenoemde afdee ling. Bij art. 6 wordt meegedeeld, dat het niet mo gelijk is gebleken, iemand te vinden, bij machte en bereid, het onderwijs van wijlen prof. mr. C. van Vollenhoven in vollen omvang op zich te nemen. In overeenstemming met de faculteit en met het college van curatoren wordt daar om voorgesteld, dezen leerstoel in twee bui tengewone hoogleerschappen te splitsen, t.w. in het staats- en administratief recht van Ne- derlandsch-Indië en in het adatrecht van Ne- derlandsch-Indië. De hieraan verbonden bezol digingen zullen te zamen niet uitgaan boven de maximumwedde van een gewoon hoogleeraar. In 1936 zal, zoo wordt bij art. 19 verklaard, de stichting van de Rijksuniversiteit te Utrecht vóór 300 jaar werden herdacht en het Utrecht- sche Universiteitsfonds heeft den wensch geuit, een belangrijke bijdrage te schenken voor de verfraaiing van de aula. De minister acht dit een gereede aanleiding om nu tot een sobere uitvoering van het reeds bestaande restaura tieplan over te gaan. De werkzaamheden zullen vooralsnog worden beperkt tot de noodigste ver betering van de wanden en de zoldering, welke ongeveer ƒ25.000 zal vorderen. Pogingen zijn in het werk gesteld om andere openbare licha men en instellingen ertoe te brengen, hun be langstelling in het plan door financieelen steun te toonen, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat alsnog de volledige restau ratie, welker kosten niet aanstonds en geheel ten laste van 's Rijks schatkist kunnen worden gebracht, ter hand kan worden genomen Bij art. 58 wordt aangeteekend, dat als gevolg van de economische crisis vele afge studeerde, wetenschappelijk gevormde jon- gemenschen werkloos zijn. Het is een alge meen nationaal belang, dat voor deze men- schen iets wordt gedaan. In samenwerking met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de minister een stichting in het leven geroepen, welke ten doel heeft, de werkge legenheid voor deze jonge menschen te verruimen. Him zal gelegenheid worden ge geven tot arbeid op het gebied van hun studie. Gedacht is o.m. aan onderzoekingen in laboratoria, assistentie voor hoogleeraren in bijzondere gevallen, onderzoekingen op sociaal-geografisch en economisch gebied e.d. In gevallen, warin zulks noodzakelijk is, zal de stichting aan de te werk gestel den een toelage verleenen. Deze draagt niet het karakter van salaris maar dient voornamelijk ter vergoeding van de onkosten, welke uit de tewerkstelling voortvloeien. Aan financieel krachtige per sonen zal uiteraard geen toelage worden ge geven. Als bijdrage aan de stichting voor 1935 heeft de minister 10.000 uitgetrokken. Zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft op diens begrooting een gelijk bedrag aange vraagd. De toestand van het gebouw van het stadhuis te Bergen op Zoom, hetwelk uit de 15e eeuw dateert, is thans zoodanig dat herstelling drin gend noodig is. Daarbij zal de oude pleisterlaag worden verwijderd, waardoor de gevels weder tot hun vroegere schoonheid zullen worden teruggebracht. De kosten van een en ander zullen f 60.000 bedragen. Na overleg met Gedep. Staten is de minister van oordeel, dat met een maximum van f 18.000 kan worden volstaan. Aangenomen mag worden, dat de provincie Noord-Brabant daaraan 10 pCt. zal toevoegen, zoodat 60 pCt. der kosten voor rekening der gemeente blijven. Het Rijkssubsidie zal over enkele jaren kunnen worden verdeeld. Als eer sten termijn trekt de minister f 4000 uit. Voor den O. L. Vrouwetoren te Amersfoort wordt voor 1935 een slottermijn van f 22.500 aangevraagd. Restauratie van den Nieuwe Kerkstoren te Delft in zijn geheel blijkt urgent te zijn. De kosten hiervan worden op f 280,000 geraamd. De gemeente Delft zal hiervan zelf 30 pCt. kun nen dragen. In de veronderstelling dat de pro vincie Zuid-Holland bereid zal zijn, evenals tot dusver 20 pCt. der kosten voor haar rekening te nemen, zou de minister het Rijkssubsidie op 50 pCt. willen bepalen tot een maximum van f 140.000, welk bedrag over 10 jaren zou kunnen worden verdeeld Voor 1935 trekt hij daarom een bedrag van f14.000 uit. Wat de Nieuwe Kerk te Delft betreft, nu met het transport en de zijbeuken goede vorderin gen worden gemaakt, is het zeer wenschelijk in 1935 door te gaan aan het middenschip, opdat in zoo kort mogelijken tijd deze kerk weder een waardig aanzien zal verkrijgen. Ook in econo misch opzicht is het raadzaam deze werkzaam heden onmiddellijk te doen aansluiten bij het geen thans onderhanden is. Er is voor deze ver volgwerken een begrooting ingediend, welke een eindbedrag van f 268.000 aanwijst. In af wachting van het resultaat daarvan trekt de minister een post van f 25.000 uit. Voor de restauratie van de Groote Kerk te Dordrecht zal nog f34.000 noodig zijn, waarvan 50 pCt. voor Rijksrekening komt. Voor restauratie der Ned. Herv. kerk te Geer vliet is een eerste termijn van 5000 uitgetrok ken, voor Eerdere restauratie der Groote Kerk te Gouda ƒ5000, voor voltooiing der restauratie der St. Bavokerk te Haarlem ƒ2500, voor de St. Janskerk te Den Bosch 16.000, voor het kasteel te Hoensbroek een slottermijn van 12.000, voor restauratie der Noorderkerk te Hoorn een eer ste termijn van 21.000, voor de R.K. kerk te Hulst 59.000, voor de St. Pieterskerk te Leiden 16.810, voor de N.H. kerk te Naaldwijk 50.000, voor den St. Pleehelmustoren te Oldenzaal 18.000, voor den toren te Ransdorp 17.500, voor den Cuneratoren te Rhenen 20.000, voor de St. Rosaliakerk te Rotterdam 12.500, voor de N.H. kerk te Schoonhoven 25.000, voor de Domkerk te Utrecht ƒ30.000, verder nog be dragen o.m. voor het stadhuis te Veere, den toren te Vleuten, de kerk en toren te Waalwijk, den toren te Wijk aan Zee, de Broerenkerk te Zutphen. De subsidie voor de Kon. Academie van Wetenschappen wordt verhoogd tot ƒ62.389 (de verlaging bleek te ver te zijn gegaan). Hersteld is de post van 700 gulden ten behoeve van uit zending van Nederlandsche botanici naar 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Donderdagmiddag is in een der grachten van het fort aan de Lunetten te Utrecht het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouwspersoon aangetroffen. Het bleek na on derzoek te zijn het stoffelijk overschot van een vrouw, die uit Zeist afkomstig is. Op 10 Sep tember had zij haar woning te Zeist in over spannen toestand verlaten. Eenige dagen geleden was haar opsporing door de politie te Zeist verzocht. UTRECHT, 20 September. (Ned. R. K. School raad). Geslaagd A. C. M. Huybers, Aerdenhout; C. J. M. Broekhuyzen, Almelo; B. J. M. Duyn- stee, Almelo; G. A. Ruiter en J. M. Vreeswijk, Utrecht. UTRECHT, 19 Sept. Geslaagd: A. M. J. Banis, te Bussum, J- P. G. Bots, J. C. Duijn en P. H. M. Elstgeest, te Amersfoort, M. A. M. v. d. Heide en M. Th. Tepe, te Haarlem, C. Zoon, te Boskoop. Opgegeven door v. d, Graaf Co's Bureaux v. d. Handel N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 19 Sept. J. Harbrink, fotograaf en koopman, Molenstraat 30, Enschede. J. Geuverink, koopman, Dr. Benthemstraat 24, Enschede. G. Maats, meubelhandelaar, Emmastraat 20, Hengelo (O.). P. Wieringa, koopman, Russen. Fa. S. Kanteman Zonen, koopman, Pa rallelweg 4, Hengelo (O.). M. L. J. Kanteman, lid der fa. S. Kante man Zonen, koopman, Enschedeschestraat 52, Hengelo (O.). M. Kanteman, lid der fa. S. Kanteman Zonen, koopman, Enschedeschestraat 131, Hengelo I. G. Buijvoets, lid der N.V. B. L. Buljvoets, Vleeschwaren- en Conservenfabriek, Wierdensche- straat 33, Almelo. Ants. G. Zwljnenberg, lid der fa. Gebr. Zwa nenberg, D. 304, Losser. E. Leuslnk, weduwe van J. Visscher, win kelierster, Elburg. L. Snijder, arbeider, Oud-Lutten, gemeente Ambt-Hardenberg. W. J. Slero, schoenmaker, Dalfsen. Wilhel- minastraat 8. P van Drecht, slager, Kampen, Oudestraat 184. J. van den Beek, Jzoon, bakker, Nijkerk. G. Noope Jr., behanger en stoffeerder, Utrecht, Jacobijnestraat 18. H. J. Hoonakker, stucadoor, Spuistraat 45, Utrecht. J. Heseding, aannemer, Utrecht, Leidsche- weg 60. A. D. Linschoten, handelende onder A. van Gorkom, openbare koopman, Harmeien, Rijksstraat weg A. 86, te Utrecht aan de Vlnkenburgstraat 10 handel drijvende in manufacturen. P. Storm, schilder en koopman, Stations weg 101, Houten. H. Chr. Hoogervorst, Amersfoort, Arnhem- schrestraat 29 A van der Steen, Utrechtscheweg 364, de Bilt. C. van den Bosch, veehouder en melkslij- ter, Nieuwpoort. De N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf v.h. D. Bakker, Werkendam. P. N. van Sint-Maartensdijk, sleepbootkapi tein, Oranjëlaan 27, Dordrecht. P. N. van Sint Maartensdijk Jr., schipper, Zwijndrecht. N.V. Sleepboot Mij. „Janna Geertrulda", Oranjelaan 27, Dordrecht J. L. van de Water, koopman en grossier in parfumerieën, Gorinchem, Balensteeg 1. B. van Heijningen, chauffeur, Amsterdam, Jacob van Lennepstraat 314 hs. J. C. Kletón. koopman en schilder, Amster dam, Plantage Badlaan 4 hs. A. Rekelhof, Uithoorn, Boterdljk. C. Kamphuis, Amsterdam, Wakkerstraat 15. Fr. van der Kar, diamantbewerker, Amster dam, Ceintuurbaan 3861. G. van de Vegte, fotohandelaar, Amsterdam. Llnnaeusstraat 64 hs. H. Nieuwland, Weesperkarspel, Utrechtsche weg C. 45. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van F. A. Fonville, Utrecht; M. Jansen. Utrecht; J. Moesterd, Soest; B. J. C. J. Beijer, IJsselstein; Wed. A. Pilgrams, Amsterdam. Rectificatie: Surséance van betaling verzocht door de N.V. S. Monnikendam's Textielbedrijven, Tilburg. Dit moet zijn: N.V. S. Monnicltendam's Textielbedrij ven. Surséance van betaling Het verhoor inzake het verzoekschrift van W. F Wamsteeker, winkelier in gouden-, zilveren- en diamantwerken, wonende te Amsterdam, is bepaald op Donderdag, 8 November, des voormiddags te 10 uur in de Raadkamer der Eerste Kamer in het Palels van Justitie, Prinsengracht te Amsterdam. NEW YORK, 20 Sept. (Part.) De gisteren be haalde koerswinsten konden zich heden bij de opening goed handhaven, doch de omzetten waren geringer dan gisteren. Gedurende het eerste uur werden 150.000 shares verhandeld, tegen 180.000 gisteren. De voornaamste stimu lans voor de markt was de latente vrees voor inflationistische maatregelen, welke vrees ver sterkt werd door de mededeelingen in „Iron Age", dat de regeering de staalindustrie van opdrachten heeft voorzien, omdat van elders onvoldoende orders werden geplaatst. De zwak ke houding van het Pond Sterling wordt door velen beschouwd als een voorlooper van een verdere reactie van den dollar, temeer, uiar het Engelsche wisselkoersfonds zich zoo goed als geheel van steun onthoudt. Steels openden een fractie beneden de slotkoersen van giste ren, doch stelden zich later op het vorige peil. Spoorwegshares waren aan den vasten kant, al bleven de koerswinsten van beperkte afmetin gen. Koperwaarden werden hier en daar een kleinigheid hooger afgedaan, evenals automo bielwaarden. Alleen U. S. Smelting leden een koersverlies. Chemische fondsen zetten hooger in, doch konden zich niet geheel handhaven. Speciaal Allied Chemical waren in het verloop aan verkoopsdruk onderhevig. Warenhuis-aan- deelen waren beter, speciaal Montgomery Ward in verband met de belangrijke stijging van de omzetten in de maand Augustus, vergeleken met die van dezelfde maand van verleden jaar. Equipmentshares konden zich goed handhaven, evenals aandeelen in fabrieken van landbouw werktuigen. Levensmiddelenaandeelen bleven op peil; petroleumfondsen waren verdeeld. In dustrials hadden een eenigszins verdeeld voor komen. Public-utilities kwamen meerendeels iets lager, onder invloed van de daling van den afzet van electrischen stroom, vergeleken met dien van verleden jaar om denzelfden tijd. Gedurende de overige beursuren vertoonde de markt een onregelmatig verloop, met eenige fluctuaties, die echter binnen enge grenzen ble ven. Van de spoorweg waarden waren meerdere fondsen (zooals Atchison Topeka's, Illinois Central en Chesap. Ohio), die goed gevraagd waren. Chesap. Ohio o.a. liepen kort voor het slot tot pl.m. 4334 pet. op, doch nadien konden de hoogste prijzen niet gehandhaafd blijven. Taxaties, dat de wagonverladingen in de loo- pende week met 800.000 stuks zouden zijn toe genomen, waren aan de vaste stemming voor deze shares niet vreemd. Koperwaarden ver keerden in reactie, zoomede aandeelen in Tele- graafmaatschappijen en die van fabrieken van landbouwwerktuigen. Het slot gaf nagenoeg on veranderde prijzen te zien, behalve voor Amer. Tel. Tel., Amer. Sugar, Case Treshing, U. S. Smelting en Norfolk Western, die 1 pet. a 134 pet. lager waren en Eastman Kodak, Delaw. 6 Hudson en Reading Railroad, die 1 pet. 2 pet. monteerden. De omzetten bedroegen 490.000 shares. Slotkoersen September Allied Chemical American Can Co. American Car Foundry American For. Power American Smelting Ref. Tel. Tel. T obacco B. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas 6# Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref Chicago Rock lal. Chrvsler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 534 Youngleening Deleware St Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond St Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra) International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Pub!. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building exdiv. ex claim. I gedaan en laten. American American American 20 19 18 121 120% 117 977/s 9774 957/8 14«4 I5V4 147a 34% 34 331/4 109Va HIV4 1097/s 74 74k 731/2 15 15% 141/4 IIV4 1074 491/4 48% 47 2414 23% 22Va 147e 14% 14 275/s 277/g 26% 13% 13% 131/4 39% 40 V, 383/8 20% 20% 19% 42 42 41 5 47/s 4'/, 2V4 27s 32 k 317/e 31 1% 1% 1% 26V8 2672 253/4 18k 187a 17% 36% 353/4 26% 267/8 26 38% 37% 35 86 86% 847/g 95 94 94 97/s 97/s 91/2 177/b 187e 18 28% 2874 27% 147t 14% 133/g 774 7 Va 73/g 1674 15% 141/4 27% 277y 25k 247/8 247/8 24k 974 974 87/g 19 1874® 17% 34% 34% 34% 4.b0-8a 4.65-70 867a ö5 83 6 5% 374 3 27s 2% 4 3% 33/g 24% 24^2 233/g 13 12% 1272 197/s 20 197» 1674 16 16 36 3a 35 20S/4 207/g 1934 13 127/8 123/g 168 169 168 20% 21 22k 217s 20% 36% 36% 367s 3074 3074 30 0% o»/8 5 37% 36% 35k 6 is b^4 6% 14Vs 143/8 13% 1772 17l/2 16% 1674 1674 14% 19 18 k 181/2 43% 4272 41% 9 9 9 99 99 9a3/4 12V4 1272 1174 3% 37s 3% 674 bV4 I5k laVs 143/g 31% 31% oÜ% 4% 2Vs 278 30% 2078 29/a 47 '/8 47>4 4ö74 t ex coupon m bieden Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Philips Aku A'dam Rubber U. S. Steel 15134—% 73 218 34 97 1934 Brussel Rome Madrid Bern Weenen NEW-YORK, 20 Sept. 20 Sept. 19 Sept. 20 Sept. 19 Sept. 23.74 23.78% 8.6834 8.6814 13.84 13.85 33.06 33.05 19.18 19.18 Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 25.11 25.15 68 71 68.69 49964 5.003/8 6.677/8 6.673/4 40.49 40 50 NEW-YORK, 20 Sept. 20 Sept. 19 Sept. 20 Sept. 19 Sept. Suiker Sept 1 85-86 1.86-96 Mei 1.96 1.96-97 Oct. 1 87 1.88 Juli 1.99-200 2.C0-01 Dec. 1.92 1.92 Sept. 2.'3 2.04 Jan. 1.91 1.92 Ct.Cuba286 2.86 Mrt. 1.92-93 1.93-94 Koffie (Rio) (Santos) Sept. 7.23 7.30 Sept. 10.73 10.96 Dec. 7.50 7.57 Dec. 10.66 10.73 Mrt. 7.68 7.75 Mrt. 10.68 10.75 Mei 7.74 7.83 Mei 10.70 10.75 Juli 7.80 7.90 Juli 10.69-70 10.75 Rubber Standaard Sept. 15.12 14.95 Mrt. 15.75 15.64 Oct. 15.15 15.00 Mrt. 16.04 15.87 Dec, 15.37 15.23 Juli 16.30 16.11 Juli 15.50 15.36 Katoen Loco 12.58 12.80 Jan. 12.81 12.74 Sept 12.58 12.53 Mrt. 12.87-88 12.80-81 Oct. 12.62 12.58-59 Mei 12.91-9 2 12.86 Nov 12.68 12.64 Juli 12.97 12.90 Dec. 12.75-7Ê 12.71 Tarwe Roode Winter loco 110% 110 Harde Winter loco 115% 115 Tin Loco 51.50 51.40 Oct. 51.50 51.40 20 Tarwe CHICAGO, 20 Sept. Sept. 19 Sept. 20 Sept. 19 Sept. Haver Dec. 104Vs 1031/s Sept. 53 k 52% Mei 1041/8-1/4 103% Dec. 52 k 51% Sept. 104% IO31/4- Mei 52% 5ik Mais Rogge Sept 7/6/8 763/g Sept. 788x4 78% Dec. 78 76% Dec. 80% 797/g Mei 79% 78% Mei 83% 823/4 Reuzel Dulutb Lijnzaad Loco 9.35 9.35 Sept. 9.271/2 9.22% Sept. 1.82% 1.83% Oct. 9.37% 9 37u, Dec 1 83 1 831/2 Dec. 9.45 9.42'- Jan. 9.5a 9.5 WINNIPEG ,20 Sept. 20 Sept. 19 Sept. 20 Sept. 19 Sept. Tarwe Gerst Oct. 82% 02 Oct. 57V4 56% Dec. 831/4 82% Nov. 57% 56V2 Mei 87% 87% Mei 59% 581/4 Rogge Lijnzaad Oct. 65 643/4 Oct. 1.46% 1.43% Dec. 66% b57/s Dec 1.48 I.451/4 Mei 693/g 691/s Mei 1.55 1.52% Haver Oct. 46V4 44k Dec. 44% 44 Mei 46v4 45% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 20 Sept. Tarwe. Oct. 5.3 Dec. 5.6 Maart 5.9 y, Mei 5.10 Van 4.30—5 uur Kon. Olie Philips A'dam Rubber 151-K 218 87>i, AMSTERDAM. 20 Sept. Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Bloemenveiling 19 Sept.: Rozen Hadley 23.50, Briarcliff 1.50—2, Roselan- dia 1.502, Columbia 1.502, Butterfly l2, Kal- serin 12, Golden Ophelia 12, Edith Helen 2 3.50 per 100 stuks. Diversen: Am. Ajers 13 c. per stuk. Lilium Longflorum 67, Dahilia's 0.501, Gladiolen 0.40 —0.70, Asters 0.100.40, per 100 stuks. Chrysan themum pulling le soort 12—14. Rayanthen rose le soort 812, gele le soort 810, witte le soort 1013 per 100 stuks. T'roschchrysanthen 0.10 0.25 per bos. Bouvardia 0.150.20 per bos van 10. Snljgroen 0.100.25 per bos. Potplanten: Coleus 812, Geraniums 67, Ster van Bethlehem 2030, Nephrolepis 2535, Ken- tia's 901.60, Varens 36 per stuk. Aardappelen: 20 Sept.: Bonte Eigenheimers 4.20 4.80, idem blauwe 4.204.80 per 100 K.G. Groenten, 20 Sept.: Bloemkool le soort 4.507, idem 2e aoort 1.503, sla le soort 1.803.40, idem 2e soort 0.501, andijvie le soort 12.40 per 100 stuks. Spercieboonen enkele le soort 812, idem dubbele le soort 713, Idem 2e soort 35, pronk- boonen 24,20. snijboonen kas le soort 1216, idem 2e soort 38, tomaten A 2.504.50, idem B 3—5, idem C 2—3 per 100 K.G. Peen 3—7, radijs le soort 11.80, selderij le soort 13, spinazie 2-6, postelein 24, per 100 K.G. Uien 0.200.40 per 25 K.G. Gele kool le soort 2.504.50, roode kool le soort 34 per 100 stuks. Fruit. 20 Sept.: Druiven: Frankenthalers le srt. 23-28, alicanten le soort 2227 per 100 K.G. Meloenen tijgers le soort 814, suikers le soort 1018, net le soort 712 per 100 stuks. PeTen: Beurre Amelis le soort 2214, Triumph Altréo le soort 1013, idem extt-a 1417. Saldat Labo- reur 7—8, Beurré Hardy le soort 1013, idem extra 14—17, Maagdepeen extra 79, Idem le soot 56; Harmsche peren le soort 46, Bon Louis extra 1824, idem le soort 1417, Caabas- peren 912. Williams 712, Beurré de Mérode le soort 69. Sinjeur d'Espers le soort 1114, idem extra 1518 per 100 K.G. Appelen: Oranje Pippin le soort 89, Groninger krozen 59, Dubbele Bellefleuren 6—8, Lemoenappelen 1014, Transparant de Cronsel le soort W13, Idem extra 1419. Bloeme zure le soort 69, Keswik le soot 810 per 100 K.G. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 20 Sept.: Vechtstroom, s., Hull; Douglas, s., Goole; Hontestroom, s.. Lon den. Vertrokken 20 Sept.: Nieuwendam, m.s„ Ham burg; Anastasia, s., Sundsvall; Broughty, s., Kirk caldy; Bussum, s., Archangel; Titus, s., W.-Indlë; Uddeholm, s., Blyth; Amstelland, s„ Vancouver; Aurora, s.. Hamburg; Saturnus, s., Mlddl. Zee; Berenice, s„ Spanje via Capelle. AMSTERDAM. Aangekomen 20 Sept.: Vecht stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Hontestroom, Londen, stukgoed, Handels kade, idem; Douglas, Goole, stukgoed, Handels kade, Gebr. Schever. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA, uitreis, 20 Sept. n.m. 1 uur van Lissabon. AMSTELLAND, 20 Sept. van Amst. via Curacao naar Vancouver. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 20 Sept. van Rotterdam naar Hamburg. KON. NED. STOOMB. MIJ. C'OLOBIA. 20 Sept. n.m. 3 uur van Amst. te Hamburg. AGAMEMNON, Middl. Zee naar Amst., pass. 20 Sept. Gibraltar. FAUNA, Rotterdam naar Middl. Zee, pass. 20. Sept. Gibraltar. JUNO, 19 Sept. van Malaga te Huelva. TITUS, 20 Sept. van Amst. naar W.-Indië. AURORA. 20 Sept. van Amst. naar Hamburg. SATURNUS, 20 Sept. van Amst. n. Middl. Zee. BERENICE, 20 Sept. -van Amsterdam vla Ca pelle naar Spanje. VESTA, Amst. via Rotterdam naar Middl. Zee, 20 Sept. te Velsen. DEUCALION, Mlddl. Zee naar Amst., pass. 20 Sept. v.m. 8 uur 50 Lydd. ALKMAAR, 18 Sent. van Payta naar Panama. BARNEVELD. 19 Sept. van Hamburg n. Amst. i AMAZONE, 20 Sept. van Danzig te Kopenhagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2