FINANCIEN Naar meer veiligheid op den weg ACTIE DER K.N.A.C. RADIO-PROGRAMMA HET WEER OP ZONDAG Dagfilm VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 Kent de regels! Zaterdag 22 Sept. 1934 ;b.vanHemst£Znendenhaao Abdij van Egmond Gedenkwaardig jubilé Veiligheidsweek niet alleen voor automobilisten, maar voor alle weggebruikers Dat doet de K.N.A.C. de volgende week in het bijzonder, want van 24 tot 30 September as. is het veiligheidsweek. Niet zonder reden is juist dit jaargetijde gekozen. Want juist in den herfst zijn de gevaren van den weg het grootst. Veel regen, gladde wegen, mist, lange scheme ring, vallende bladeren: dat alles vordert meer der veiligheid dan anders. Ontzie de ouderen De jongeren in het verkeer fIngezonden Mededeeling) 20 JAAR JONGER „Mijn man zegt, dat ik er beter uitzie" Gevaarlijke onwetendheid DRUIVENPRODUCTEN Geschenk aan H. M. de Koningin Minister de Graeff weer thuis VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ naar den katholieken radiogids De zomer keert niet meer terug. Koeler temperatuur te verwachten VERDEDIGING VAN HET ZUIDEN Versterking der Nederlandsche Weermacht DIRECTIE RIJKSMUSEUM EN PRENTENKABINET Bezuiniging stelt haar eischen DE ELDJERSCHE VALLEI HET KAPPERSBEDRIJF V/aarom daar geen reglementee ring in den arbeid van vreemdelingen Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond maakt er ons opmerkzaam op, Zesde districtsdag in de Kamer van Koophandel Nederl. Fabrikaat STALEN-BUI S-MEUBELEM Lezing dr. H. E. van Gelder Groote belangstelling Het Retraitewerk der Paters Redemptoristen Leeuwarder boternoteering Bij de uitgifte van f 60 millioen Neder landsen schatkistpapier werd voor een be drag van f 89.46 millioen ingeschreven. Het toegewezen bedrag is f 51.37 millioen. Gedeputeerde Staten hebben het besluit van den gemeenteraad van Rotterdam, tot het procedeeren inzake de 6 pCt. dollar- leening, goedgekeurd. Bij de Incasso-bank is een statutenwijzi ging aanhangig, volgens welke, ingeval de netto-winst niet toereikend is om een divi dend van 4% pCt. uit te keeren, overboe king van het reservefonds naar de winst en verliesrekening zal plaats vinden, om de uitkeering te doen plaats vinden, echter niet hoog er dan 414 pCt. De Vereen. Javasche Houthandel Mijen, dochtermij van de Javasche Bosch Exploi tatie Mij., boekte over het afgeloopen jaar een verlies van f 639.465 tegen f 436.524 het vorig jaar. Voorstellen tot kapitaals-af schrijven zijn te verwachten. De inschrijving voor den bouw van de bandenfabriek voor het Good-Year-Con cern nabij Buitenzorg begint binnen enkele weken. De fabriek moet in Maart gereed zijn en zal naar berekening 5200 Engelsche ponden rubber per dag verwerken. Zooveel mogelijk zullen Nederlandsche employés worden aangenomen. De besprekingen over een Nederlandsche leening aan België zijn nog niet beëindigd. De vorming van het Nederlandsch consor tium is nog niet voltooid, zoodat over de leening nog niets met zekerheid kan wor den medegedeeld. De bedrijfsontvangsten der Belgische sporen beliepen in Augustus fr. 197.5 mill. tegen fr. 206.8 mill, in Augustus 1933; de uitgaven fr. 188.8 mill, tegen fr. 189-9 mill. Het verlies over de eerste acht maanden bedroeg fr. 102 mill, tegen fr. 127 mill. over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De Belgische regemr.g ziet naar midde len Ulü, u/ic ue uuïji ootciig ce auen scuccen ten bedrage van één milliard francs. Deze taak is moeilijk omdat belastingverlaging reeds is toegezegd en geen nieuwe bronnen meer kunnen worden aangeboord. Bezuini ging zal dus betracht moeten worden. De geruchten, dat de Kilo Moto een nieu we financiering s-actie overweegt worden officieel tegengesproken. De Mij. bezit geen geblokkeerde credieten in het buitenland, de productie vindt een gemakkelijken af zet en de verkoop geschiedt steeds d contant. Blijkens den jongsten weekstaat is de goud-voorraad bij de Fransche Bank in de afgeloopen week met fr. 54 millioen toege nomen, n.l. van fr. 82098 tot fr. 82153 mill. In Londensche City-kringen circuleeren geruchten omtrent een a.s. Engelsche con- versieleening. Een rentebesparing van eenige millioenen zou het departement wel aangenaarrC zijn, maar bij andere wordt de noodzakelijkheid eener conversie niet drin gend geacht, waarom het wenscheïijk is, af te wachten of de rentevoet nog verder zd\ dalen. De Duitsche invoer uit het Verre Oosten bedroeg in het eerste half jaar M. 277.9 millioen tegen M. 235.8 mill, in de eerste helft van het vorig jaar. De uitvoer M. 114.5 millioen tegen M. 132.5 millioen, zoodat de passiviteit van M. 113.30 tot M. 163.47 mill, is gestegen. De uitvoer van Ned.-Indië be droeg 39.465 ton tegen 25.975 ton en de in voer uit Indië 164.654 ton tegen 137.594 ton. De Fransche minister van Handel La- moureix verklaarde, dat de landen van het goudblok de crisis in den buitenlandschen handel beter schijnen te hebben verdragen, dan andere landen, waaruit hij concludeert, dat een devaluatie van den frank de crisis niet zou kunnen verhelpen. De negentiende Intern. Parlementaire Handelsconferentie heeft de stabilisatie der valuta's en het herstel van den gouden standaard aanbevolen, als beslissende fac tor voor het herstel van het vertrouwen, dat noodig is voor de oplossing der wereld crisis. De Oostenrijksche handelsbalans over Augustus sluit met een invoer-overschot van slechts Sch. 13.5 miiloen, waarmede het laagste passief-saldo sedert het bestaan van den Bondsstaat is bereikt. De raad van advies van de Federale Re serve Board dringt krachtig aan op een definitieve vaststelling van de waarde van den dollar en meent dat dit stellig nood zakelijk is tot herstel van een gezonden economischen toestand. De New-Yorksche Sun verklaart, dat Amerika te groot is voor een planwirtschaft en dat de grootste fout van de New Deal is, dat particuliere ondernemingen er niet door worden aangewakkerd en geen gele heid wordt geboden, om de noodige winsten te maken. De controle-bepalingen inzake het ver- leenen van credieten door makelaars en bankiers voor den Amerïkaanschen fond senhandel zijn opgesteld en wachten op de definitieve goedkeuring van de Federale Reserve Board. Binnen weinige dagen zul len de bepalingen waarschijnlijk van kracht worden. De Federale Transport-coördinator East man acht een controle gewenscht op het geheele Amerikaansche vervoerwezen, het geen volgens hem gepaard moet gaan met een verlaging der spoorwegtarieven. De laatste is zeer in strijd met de kort geleden verlangde verhooging met 10 pCt. De New-Yorksche makelaarsleening en zijn in de afgeloopen week van 796 mill. tot 745 mill, verminderd. De Kansas City Southern Rw. boekte in Augustus een bruto-winst van 852.000 of 3 3000 minder en aan netto's 154.000 of 6 12.000 meer dan in Augustus 1933. De Na-Kaag MAN* lo&RÊ&OC „Veiligheid" is iets van den modernen tijd. Beter gezegd, iets wat in den modernen tyd juist is zoek gegaan. We kunnen ons voorstel len, dat iemand 25 jaar geleden op den weg het leven verloor, maar er behoorde toen tenminste een groote mate van domheid gecombineerd met een onwaarschijnlijke hoeveelheid pech toe om door automobilistenhanden te sneven. Im mers, de auto's waren weinig in aantal en niet kwaadaardig. Maar thans, nu het aantal auto's verveelvoudigd en de snelheid evenredig toege nomen is, thans geldt het, bijzondere aandacht te wijden aan de veiligheid en wat daarmee in verband staat. i Deze week moet dan ook iedere weggebruiker dus ieder mensch zich eens afvragen: wat kan ik doen om de veiligheid van den weg te verhoogen? En dan blijkt, dat die vraag nog niet zoo eenvoudig is. De oorzaak der onveilig heid is, dat de mensch zieh zoo moeilijk heeft kunnen aanpassen aan de door het snelverkeer ontstane gewijzigde omstandigheden. Dit geldt in de eerste plaats voornamelijk voor den oude ren mensch. Zij, die in hun kinderjaren gewend waren om zich veilig in onze toen nog rustige steden op straat te bewegen, zijn thans en vrij plotseling zelf voor de moeilijke taak gesteld om rekening te houden met snelle automobie len, motorfietsen, rijwielen, trams en wat dies meer zij. Wij kunnen ons voorstellen, dat hef voor die ouderen dikwijls buitengewoon moeilijk is om niet te vergeten, dat zij niet meer in een tijd van veertig of vijftig jaar terug leven. Wij kunnen begrijpen, dat de verkeersorgie van thans dien ouderen veelal als een nachtmerrie moet toeschijnen en dat het hun angstig te moede wordt om zich thans nog in onze steden op straat te wagen. En juist omdat wij dat kunnen begrijpen, wordt het ons ook duidelijk dat op hen, die dezen toestand hebben ge schapen, de taak rust om alles te doen, wat in hun vermogen is, om die toch nog groote groep van zich onzeker voelenden in ons verkeer tegen zichzelf en ook tegen ons zelf te bevei ligen. Daarvoor bestaan er zoovele middelen, waarvan het zoo weinig moeite kost om ze toe te passen. Maar het belangrijkste is daarvan toch wel, om rekening te houden met de psycholo gie van deze ouderen. Ieder automobilist zal wel eens hebben medegemaakt, dat hij voor iemand van rijperen leeftijd, die zich op den rijweg bevond, signaal heeft moeten geven. Men zal dan tevens hebben bemerkt, dat als gevolg van dat signaal de betrokkene hevig verschrikt het op een loopen zette naar het trottoir. Een dergelijke situatie moet men zooveel als moge lijk is trachten te voorkomen. Want het feit van het schrikken zelf heeft tot gevolg, dat de voetganger in dit geval den automobilist als zijn vijand gaat beschouwen, iets wat juist in het belang van een goed verkeer moet worden voorkomen. De jongere generatie staat gelukkig reeds heel anders tegenover het snelverkeer, de jeugd is over het algemeen beter op de hoogte van de verkeersbepalingen en van de groote gevaren, welke uit het verkeer kunnen voortvloeien dan menige oudere weggebruiker. En in dit opzicht kunnen we dan ook met vertrouwen jde toe komst tegemoetzien, omdat ongetwijfeld van lieverlede de kans op verkeersgevaren zal ver minderen. Althans in dit opzicht. En dan zal verkeersveiligheid nog slechts een kwestie zijn van beleefdheid en.... onthouding. Rheumatiek en constipatie verdwenen. „Sedert 2 jaar gebruik ik Kruschen Salts. Ik had altijd veel last van rheumatiek, constipatie en pijn in den rug en ik was bang om de deur uit te gaan. Nu voel ik mij veel flinker en kan ik weer uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Salts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar. Hieruit kunt U opmaken hoe ik veranderd ben, want ik ben 41." Mevr. H. L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw lichaam dage lijks den belangrijksten plicht volbrengt. De zacht-purgeerende werking verzekert het goed functionneeren der afvoerorganen, waardoor U inwendig van alle schadelijke afvalstoffen ge zuiverd wordt. Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloedstroom, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bil alle apothekers en drogisten f 030 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am sterdam voorkomt. Wie de talrijke berichten en ingezonden stuk ken in de dag- en weekbladen met eenige nauwkeurigheid volgt, zal tot de erkenning moeten komen, dat de weggebruikers zelf in vele gevallen een niet onaanzienlijk deel bij dragen tot de verkeersonveiligheid. Zoolang de mensch mensch is, zal dat wel steeds zoo blij ven, omdat in tegenstelling met de machine, die hij bestuurt of berijdt, hij een denkend wezen blijft, met alle goede, maar ook met alle slechte eigenschappen daaraan verbonden. Ver keersgevaren kunnen ontstaan door onvoorzich tigheid, door onachtzaamheid, door nalatigheid. De psychische gesteldheid van den mensch kan oorzaak zijn van een tijdelijke incompe tentie nm een snel voertuig op veilige wijze te besturen. Dronkenschap, of te groot gebruik van alcohol, heeft reeds meermalen tot onge lukken geleid. Maar voor dit alles is tenslotte toch een remedie. Wij kunnen trachten om door intensieve en steeds weerkeerende propa ganda de weggebruikers te doordringen van de noodzakelijkheid om alles te doen, wat in hun vermogen is, om de verkeersgevaren tot een minimum te beperken. We kunnen steeds met nadruk wijzen op het onverantwoordelijke van drankmisbruik, op het onmenschelijke van het besturen van een snel voertuig, wanneer men geestelijk of lichamelijk daartoe niet in staat geacht moet worden. En wanneer maar alge meen genoeg de weggebruiker wordt gewezen op de groote verantwoordelijkheid, welke hij tegenover zijn medemenschen heeft, dan moe ten wij voor alles vertrouwen genoeg in hem bezitten om te mogen verwachten, dat hij ten slotte rekening zal gaan houden met de uit die verantwoordelijkheid voortvloeiende plichten. Een van de grootste gevaarsbronnen echter, waarop misschien tot nu toe juist de minste aandacht is gevestigd, is die van de onwetend heid. Hiermede komen wij dan op het voor naamste punt, dat betrekking heeft op het vei ligheidsvraagstuk, namelijk de noodzakelijkheid om den weggebruiker te overtuigen, dat deze onwetendheid onverantwoordelijk is, in dezen modernen tijd. Deze onwetendheid nu, deze doods-gevaar- lijke onbekendheid met de regels van den weg. moet in de eerste plaats worden weggeno men in deze verkeersweek. Daartoe heeft de K.N.A.C. strooibiljetten laten drukken met de „tien geboden voor den automobilist" er op, die zij in vele duizenden exemplaren zal laten ver spreiden. Voorts zal door middel van artikelen in talrijke dag- en weekbladen getracht worden de automobilisten te waarschuwen voor de groote gevaren, welke in het komende jaar getijde dreigen en zal er op worden gewezen, hoe door een nauwgezette controle op remmen, stuur enz. door vervanging van afgesleten en glad geworden banden en door het aanbrengen van een doelmatige, niet-verblindende verlich ting, een maximum aan veiligheid kan worden verkregen. Ook door radio en film zal in dezen zin waarschuwend werk warden verricht, zoodat mag worden verwacht, dat op deze wijze heel automobilistisch Nederland zal worden bereikt. Tevens zal ook de uitgever van de „Auto" het nummer van het blad, dat de officieele mede- deelingen der K.N.A.C. bevat, hetwelk in de Veiligheidsweek uitkomt, geheel wijden aan de verkeersveiligheid. Dank zij de medewerking van de groote benzinemaatschappijen als Shell, Standard en Texaco zullen alle voertuigen van deze ondernemingen worden voorzien van door de KNA..C. verstrekte doeken, welke op de motorkap kunnen worden bevestigd en welke spreuken bevatten, betrekking hebbende op het veilige verkeer. Zoo is de veiligheidsweek de inzet van den herfst, maar daarnaast tevens het sluitstuk van de toumée, die de Veiligheidslaan in ons land gemaakt heeft. Volgende week zal deze in Rotterdam worden opgesteld, en daarna zal zij haar nuttig werk staken. Intusschen heeft zij dit blijvend resultaat gehad, dat vele firma's in den lande zich apparaten hebben aangeschaft, waarmee zij de functie der remmen, de rich ting der lampen en den stand der wielen kun nen controleeren. En de meesten dezer stellen deze apparaten gratis ter beschikking van auto mobilisten. Dat zal er ongetwijfeld toe bij dragen, het aantal ongelukken, die door on wetendheid ontstaan, te verkleinen. Wan; niet alleen kennis der verkeersregels is noodig, doch ook eenige technische kennis van den auto zelf. „Ken de regels en ken uw auto", dat is het parool voor den automobilist, en als de veilig heidsweek bijdraagt tot verwezenlijking van die leus, zal zij ongetwijfeld de verkeersveiligheid blijvend vergrooten, tot belang van alle weg gebruikers, niet het minst van de autorijders zelf. De Naaldwijksche kweeker K. Plantinga bracht het vorig jaar een nieuw product in den handel, n.L het druiven-gelei. Dit product heeft intusschen reeds een flink afzetgebied verkregen, en duizenden potten druiven-gelei vonden in ons land en ook daar buiten reeds een weg. Thans heeft de heer Plantinga een nieuw product vervaardigd, nJ. tomaten-gelei benevens druivensap, dat in fleschjes in den handel wordt gebracht. De heer Plantinga heeft nu eenige proeven van het nieuwe Westlandsche product aan H. M. de Koningin aangeboden De producten waren hiertoe verpakt in een fraaie bloemen mand met rozen en andere bloemsoorten, be nevens fraaie trossen druiven. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff, heeft hedenochtend zijn ambts bezigheden op het Departement hervat. HUIZKn, 301 M.: KRO: 8.00 Morgencon cert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Mu- ziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonplaten. 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Fouwels. 2.30 Gramofoonmuzlek. 3.00 Reportage van de onthulling van het Buys Ballot-gedenktee- ken te Kloetinge. 4.00 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuisvan der Rijst en mevr. Corrie Marres-van der Ven. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.3o Esperanto-nieuws door P. Heilker. 5.45 Het Kro-orkest on der leiding van Marinus van 't Woud. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 Het Kro-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud 7.00 Politiebe richten. 7.15 Katholieke wederopbouw. Spreker Dr. J. B. Deelen. 7.35 Gramofoon muzlek. 7.45 Het Kro-orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. 8.30 Vaz Dias. 8.34 Praatje over den a.s. Esperantocursus. 8.45 AccordeonsDel door A Mommers en J. Lahey. 9.00 De Kro-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. 9.30 Gramofoon muzlek. 9.45 De Kro-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. io.15 Vervolg ac cordeon-recital. 10.30 Vaz Dlas. 10.35 De Kro-Boys onder leiding van Piet Lusten houwer. 11.15 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuzlek. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Klein Vara-ensemble onder leiding van Frits Bakels. 1.45 Verzorging zender. 2.00 „De Vleermuis", verkorte operette van Johann Strauss. 3.15 De Notenkrakers on der leiding van Daaf Wins. 3.45 Overscha keling naar den zender Kootwijk. 4.0o De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 5.00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 6.00 De Flierefluiters on der leiding van Jan van der Horst. 7.00 Platen der maand. 7.50 Gramofoonmuzlek. 8.00 Herhaling S. O. S.-berichten. 8.03 Gramofoonplaten, waarom gevraagd is. 8.3o Vara-Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 9.15 Orgelspel door' Cor Steyn op het Vara-orgel. 9.30 Tummers, de fleg matieke humorist aan den vleugel in zijn repertoire. 9.45 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Tummers vervolgt zijn optreden. 10.30 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 11.15 Gramofoonmuzlek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1304 M.: 6.30 Fransche avond. Gevarieerd concert. 7.35 Orgelre- 'cital door Leblanc. 8.20 Fransch sympho- nieconcert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis. 9.10 Gevarieerd muzikaal programma, met medewerking van solisten en het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis. 10.20 Gevarieerd concert (gr. pl.), 10.45 Dansmuziek. BRUSSEL, 323 M.: 1.30 Symphorile-or- 5.20 Omroeporkest. 6.35 Jean Lemoine speelt piano. 8.2o Muziekuitzending uit Verviers. 9.35 Het zangkoor van Verviers. 10.30 José Schnijder's orkest. BRUSSEL, 328 M.: 1.30 Symphonie-or- kest. 6.50 Zang- en piano-recital. 8.20 Om roeporkest. 10.30 Het José Schnijder's or kest. KALUNDBORG, 1261 M.: 3.20 Omroepor kest onder leiding van Emil Reesen. 5.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiobal voor de ouderen. BERLIJN, 357 M.: 4.20 Klein Omroep orkest onder leiding van Willy Steiner. 6.40 Orgelrecital 7.40 Kamermuziek. HAMBURG, 332 M.: 11.50 Klein om roeporkest van Koningsbergen. 4.20 Or kestconcert onder leiding van Joh. Roder. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Volksmuziek. 10.40 Muzikaal tusschenspel. 11.20 Om- roepdansorkest. KEULEN, 456 M.: 12.20 Middagconcert. 4.20 Volksmuziek. 7.20 Hans von Bülow- concert. 8.35 Gevarieerd programma. 10.40 Omroepkwintet. DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Concert van North Regional. 1.20 Commodore Grand orkest. 5.05 Orgelconcert. 10.20 B. B. C.- theater-orkest. 11.15 Casani Club Orkest PARIJS (Poste Parlslen)313 M.: 7.09 Gramofoonmuziek. 7.5o Idem. 8.40 Con cert. 9.20 Omroepdansorkest. PARIJS (Radio), 1648 M.: 8.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Concert onder leiding van Raoul Labis. 8.20 Gevarieerd pro gramma. 9.50 Twee kleine operettes. MILAAN, 369 Mu 5.30 Dansmuziek. 9.05 Mese Mariano, opera van Giordano. ROME, 421 M.: 5.30 Vocaal en instru mentaal concert. 9.05 Twee opera's van Giordano. WEENEN, 507 M.: 4.30 Het Danublia koor zingt. 6.00 Concert door de kapel van het Hoch-und Deutschmeisterregiment. 9.20 Radiomuziek. 11.10 Vervolg dansmu ziek. WARSCHAU, 1345 M.: 5.20 Concert. 8.20 Populair concert door het omroeporkest. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.35 Dans muziek. 12.2o Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M.: 6.20 Gramo foonmuziek. 7.40 Kamala Wolff speelt piano. Erich Wolff, viool. 8.50 Mannen koor Einigkeit uit Bazel zingt. 9.30 De Landerkapel Sonja uit Nunnigen met medewerking van J. WeibelSchwarz, solo-jodel. 10.30 Dansmuziek. Met den zomer is het dit jaar gedaan en voorloopig valt niet meer te rekenen op mooi, warm weer. De algemeene weerstoestand in het grootste gedeelt van West-Europa heeft zulk een groote verandering ondergaan, dat de kans op een verandering van de weersgesteldheid ten goede vooralsnog niet te verwachten is. Tot voor weinige dagen stond het weer nog onder den invloed van een warmen Zuidelijken iuchtstropm, die het geheele gedeejite van West- Europa ten Oosten van de lijn IJsland-Ierland- West-Frankrijk overstroomde en daar warm water bracht. Ten Westen van deze lijn echter liep een koude Noordelijke luchtstroom en op de grens tusschen deze twee gebieden ontwik kelde zich een diepe depressie met aanhangende kleine secundaire minima aan de Z.O. en Z.- zijde, die veel onweer en regen brachten en de rechtstreeksche oorzaak waren, dat het weer in ons land en omgeving sedert de vorige week zoo sterk achteruitgegaan is. De hierboven genoemde scheidingslijn tus schen den kouden en den warmen luchtstroom was Donderdag zoover in Oostelijke richting verplaatst, dat zij toen van Noord naar Zuid over de Noordzee liep en ons land dus zeer dicht was genaderd. Het is dus zeer waarschijn lijk, dat zij bij het verschijnen van deze be schouwing ons land gepasseerd zal zijn en dat wij dus in den kouden luchtstroom zijn geko men. Dit zal weliswaar een verdere daling van de temperatuur tengevolge hebben, maar de grootste daling hebben wij reeds gehad omdat de in de laatste dagen toestroomende lucht uit het Westen feitelijk grootendeels uit den kouden luchtstroom afkomstig is. De meest waarschijnlijke vooruitzichten voor het weer aan het einde der week en het begin der nieuwe zijn: nog iets koeler, eerst buiig, la ter langzaam verbeterend, Westelijke tot Noord westelijke wind, afnemend in kracht, tegen het einde der week afnemende regenkans en bij verder stijgenden barometer een voorloopige vrij snelle weersverbetering, die nog niet tot stabiel weer leidt. (Nadruk verboden). Op initiatief van de heeren H. Smeets, voor zitter der Kamer van Koophandel voor Midden- Limburg; mr. G. Dahmen; mr. P. Geradts; mr. G. W. O. Janssens en H. Steegmans is in het Posthotel te Roermond een bijeenkomst van een dertigtal personen uit Roermond en omge ving gehouden, waarin onder voorlichting van eenige deskundigen de noodzakelijkheid van de versterking der Nederlandsche weermacht werd besproken. Deze bespreking leide tot het besluit, een comité samen te stellen, dat het zooeven ge noemde, in de Zuidelijke provinciën zooveel be langstelling wekkende vraagstuk nader zal be- studeeren en de bevolking daaromtrent zal voorlichten. Dit comité zal samenwerken met reeds te 's-Bosch, Tilburg, Breda, Eindhoven, Maastricht en Venló opgerichte comité's, terwijl de oprich ting van dergelijke comité's in voorbereiding is te Bergen op Zoom, Roosendaal, Helmond, Heerlen en Roermond. Het ligt in het voorne men, dat de comité's samen een bond willen vormen voor het Zuiden des lands. De initiatiefnemers zullen het op te richten comité voorstellen een openbare vergadering te houden, waarin een militaire deskundige de noodzakelijkheid en een deskundige op econo misch terrein de mogelijkheid van versterking onzer weermacht zal bespreken. De oprichting van deze comité's is een uit vloeisel van het bekende manifest van burge meesters uit de Zuidelijke orovinciën aan de Regeering over de verdediging van het Zuiden. dat in het K. B., waarin de bedrijven zijn genoemd, waarvan de werkgevers geen arbeid door vreemdelingen mogen later verrichten, zonder schriftelijke vergunning van den Direc teur van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, niet behoort het kappersvak, ondanks het feit, dat door alle organisaties in dat vak, zoowel van pa troons als van bedienden, sinds lang en bij herhaling, bij de Regeering aangedrongen is den stroom van vreemde arbeidskrachten voor dat bedrijf te stuiten. Herhaaldelijk werden goed geargumenteerde en gedocumenteerde vertogen tot de Regeering gericht, zoodat het zonderling aandoet dat juist dat vak, dat zoo ernstig te lijden heeft van de concurrentie van vreemdelingen, niet beschermd wordt. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond heeft zich onverwijld in verbin ding gesteld met de autoriteiten en zal niets onbeproefd laten om alsnog het kappersvak opgenomen te krijgen in de lijst van bedrijven, die vallen onder de bepalingen van de wet tot regeling van arbeid door vreemdelingen. Aan den toelichtenden staat bij de Onder- wijsbegrooting wordt nog het volgende ont leend. Opgeheven wordt de betrekking van direc teur-conservator van het Prentenkabinet. Aangevraagd wordt een toelage van f 600. voor den buitengewoon hoogleeraar ln de kunstgeschiedenis, aan wien met de opheffing van de betrekking van conservator bij het Prentenkabinet het beheer van dit kabinet kan worden opgedragen. Ter bezuiniging zijn de functies van direc teur, concierge en portier bij het Rijksmu seum te Amsterdam opgeheven, terwijl een nieuwe rang van klerk-amanuensis is inge steld. Een bezuiniging van beteekenis kan worden verkregen door het afzonderlijk directoraat van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen op te heffen. Het ligt in de bedoeling de lei ding toe te vertrouwen aan den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Naar we hieromtrent nader vernemen, zal nu het beheer van het Rijksprentenkabinet' worden waargenomen door den hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, terwijl jhr. H. Boekhorst, tot nu toe directeur-con servator van het Rijksprentenkabinet op wachtgeld is gesteld. Heden is t, Ede de Zesde Districtsdag ge- houd envan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Geldersche Vallei. Om tien uur had ten stadhuize een officieele ontvangst van deze congressisten plaats door het gemeentebestuur van Ede. Om elf uur heeft de voorzitter der Kamer, de heer J. H. van Lonkhuyzen, in „Buiten- lust" den districtsdag geopend met het uitspre ken van een rede, waarin hij het een gunstig teeken noemde, dat deze districtsdagen de be langstelling hebben van velen, als een bewijs, dat de tijdsomstandigheden de zakenmenschen noodzaakt, om behalve aan de eigen zaak, ook de aandacht te schenken aan vragen, die door de crisis aan allen worden gesteld. Vervolgens hield de heer J. G-. van Neerven uit Eindhoven een inleiding over het onder werp: „De elsch des tijds voor dit district", welke een geanimeerde gedachtenwisseling uit lokte. Daarna heeft de voorzitter van den Mid- denstandsraad, mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen de vergadering toegesproken, waarbij hij eenige urgente middenstandsproblemea be handelde. Tot de genoodigden behoorden o.a. mr. J. J. R. Schmal, vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, baron Creutz, burgemeester van Ede, alsmede afge vaardigden van gemeentebesturen uit het ge west en van organisaties op commercieel en Industrieel gebied in het district der Kamer. Na de lunch hebben de deelnemers aan den districtsdag een rondrit gemaakt door den omtrek van het natuurpark „Hooge Veluwe". TOONZALEN: BEZUIDENHOUT 41 FABRIEKEN: CRUQUIUSKADE Donderdagmiddag hield dr. H. E. van Gelder, directeur van het Gemeente-museum te 's Gra- venhage, in een der zalen daarvan een lezing over „De oorspronkelijke Abdij en de nieuw ontworpene". Van het materiaal waarover spr. allereerst handelde, was ter plaatse, namelijk op de ten toonstelling, veel voorhanden. Niet alleen is door het geëxposeerde veel belangstelling voor de Abdij gewekt, aldus spr., maar eveneens zijn verschillende nieuwe vraagstukken aangaande de Abdij dringender aan de orde gekomen. En daarvan is dat aangaande het voormalige aan zien van den bouw der Abdij. Niets is daar meer van over dan hetgeen nog onder den grond bedolven kan zijn, en de poortbekroning, het tympanon, welk beeldhouwwerk na de ver woesting der Abdij als oefen-wit voor de boog schutters heeft dienst gedaan! Het eenige wat men ten aanzien van den bouw weet, is hetgeen de teekeningen van de ruïne voorstellen en, waarschijnlijk, hetgeen de afbeelding van het kerkdak in het Evangelia rium als oorspronkelijke teekening, doet ver moeden. Na de in 950 door Dirk II gestichte gebouwen, verrees reeds weinige eeuwen later een nieuwe, vergroote Abdij met hoogere torens en schoo- nere altaren. Verschillende Graven van Hol land en Abten van Egmond hebben het ge bouwen-complex, de boekerij en het intérieur daarna nog belangrijk verfraaid. In 1464 moet de Abdij zelfS in uitstekenden toestand ver keerd hebben. Een schilderij, thans in het Aartsbisschoppelijk Museum, geeft een groot- sche voorstelling van de Abdij, doch kan niet authentiek genomen worden, daar het eerst ge- ruimen tijd na de verwoesting is vervaardigd. Een kaart van 1538, thans in Parijs, geeft er waarschijnlijk een juister denkbeeld van. Ook is kort voor 1564 een andere kaart gemaakt, waarop de Abdijkerk aan een boomrijken hof, omringd door enkele huizen, binnen een ring muur gelegen, voorkomt. Volgens deze gegevens voldoet het jongere schilderij niet aan de werkelijke, uit de kaarten afgeleide eischen. De Abdij is minder grootsch geweest, dan deze schilderij aangeeft. Vergelij king met andere plaatsen op de beide kaarten voorkomende, versterken het vermoeden, dat de kaarten het meest natuurgetrouw zijn. Een boedelbeschrijving uit den tijd van Abt Nic. van Nieuwland bevat een vrij gering aantal omliggende huizen van de Abdij. Ook volgens de berekeningen van het aantal monniken moe ten wij ons een voortzetting van de oude Abdij, eerder bescheiden dan aanzienlijk dénken. Uit de bewaarde teekeningen van de ruïne en haar fundamenten kan men zich eenigszins een beeld van de torens vormen. Opgravingen zouden ons de waarheid omtrent de oude Abdü wat haar omvang betreft, volledig kunnen ont hullen. Hef meest aannemelijk lijkt spr. dat de Ab dijkerk naar den vorm vrijwel gelijk is ge weest aan de Bergkerk te Deventer. Over de ontworpen plannen voor een nieuwe Abdij van arch. A. J. Kropholler was spr. vol lof. Hij heeft reeds een Benedictijnen-Abdij hersteld te Affligem en naar dit voorbeeld zal ook Egmonds klooster weer verrijzen. Aan de hand van de ontworpen teekeningen van arch. Kropholler, ter tentoonstelling aanwezig, gaf spr. een uitvoerige verklaring van het herstel der Abdij, zooals men zich dat heden denkt. Naar wij ter plaatse vernamen is de tentoon stelling in het Gemeente-Museum te 'sGraven- hage „De Abdij van Egmond" thans reeds door ruim 1500 betalende bezoekers bezichtigd. In Juli 1935 zullen de retraitenhuizen te Amersfoort en te Noordwijkerhout een gedenk waardig jubilé vieren. Zij zullen dan den dag herdenken, waarop aldaar voor 25 jaren het zoo heilzame werk der retraiten onder de leiding der Paters Redemptoristen een aanvang nam. Ongetwijfeld zal deze gebeurtenis door tiendui zenden in den lande worden meegevierd. Amers foort zal dan ongeveer 100.000 mannen en vrou wen de groote weldaad der retraite hebben ge schonken; het veel kleinere huis te Noord wijkerhout aan ruim 70.000 personen. Maar ook de Paters zullen het jubilé met groote vreugde kunnen vieren. Al is er in de geschiedenis van Noordwijkerhout een tijdvak, waarin zij niet de leiding hadden van dit huis, toch vertegenwoordigt het werk in Amersfoort en Noordwijkerhout een voornaam deel van een belangrijk apostolaat, dat zij in Nederland uit oefenen. Immers drie van de vijf bisdommen hebben het retraitewerk aan hun zorgen toe vertrouwd. In het Aartsbisdom Utrecht bestu ren zij de retraitehuizen te Amersfoort en te Zenderen; in het Bisdom Haarlem de huizen te Noordwijkerhout en te Bergen; in het Bis dom Breda het retraitehuis te Seppe. Mannen en vrouwen van allerlei stand nemen aan hun retraiten deel. Ondanks de slechte tijden zien zij het getal hunner retraitanten steeds stijgen. Mogen deze feiten op zich zelf reeds een bron zijn van groote vreugde, nog meer reden daar voor hebben zij, omdat zij door het retraite werk te behartigen, een deel vervullen van de taak, hen door hun Stichter, den H. Alfonsus, opgelegd. Deze toch stichtte zijn Congregatie, opdat zijn volgelingen door het geven van mis sies en retraiten de zielen aan de vruch en der Verlossing zouden deelachtig maken. Zelf was de H. Alfonsus een groot ij veraar voor de re traiten. Reeds de eerste kloosters, welke Hij in 1736 en volgende jaren in Italië stichtte, liet Hij als retraitehuizen inrichten. Duizenden heb ben aan zijn retraiten deel genomen. En zoo begon in de 18e eeuw in Italië dat zoo heil zame werk der retraiten, dat de paters Re demptoristen, naarmate zij zich over de wereld verspreidden, ook in andere landen met voor liefde hebben behartigd. De Leeuwarder boternoteering is Donderdag vastgesteld op 43 ct. per K.G. De onderlinge naj aarswedstrijden van de Kon. Zeilvereeniging „De Kaag" zullen wor den gehouden op Zaterdag en Zondag 29 en 30 September. De inschrijving staat open voor Handicap klasse D, 45 M2. Kruiserklasse, Regenboog klasse A en B, Pampusklasse A en B, Z M2. Sharpieklasse A en B, 12 Voetsjollen-klasse A, B en C, B.M.-klasse, 16 M2. Friesche klasse en Handicapklasse voor open jachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6