INCASSO-BANK n.v. HANDELSCREDIETEN STADSNIEUWS DOUWE EGBERTS Mussert spreekt ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1934 I ^LLEEN DE OUDE TIJD EERST KWALITEIT ECHTE FRIESCHE BAAI-TABAK Niet in Gemeenteraden Kap. 3o.ooo.ooo.— Haarlem - Kruisweg 59 Reserve 6.300.000.— 1 DE NIEUWE SPELLING Een brief van den inspecteur ONTSPANNINGSWERK WERKLOOZEN Wat tusschen October 1933 en April 1934 gedaan werd R.K. Gemengde Tooneelvereeni- ging „Ludamus" TELEPAATH IN DE BINNENSTAD Agenten wisten er niet goed raad mee De moord te Amsterdam Motordienst KET A.S. TOONEELCONCOURS TE HEEMSTEDE u SUBSIDIES MIDDELBARE SCHOLEN Gemeente Haarlem krijgt geen subsidie EEN COSTER-PENNING Ontwerp van G. J. van der Veen DAN D.H.V.B.-UIT SLAGEN Personalia nieuwe soort van Douwe Egberts: Echte Friesche Baai-Tabak No. 1 van 40 cent per half pond! Speciaal geme-j leerd voor de rookers, die voor 40 ct 'n half pond goede,' geurige pijptabak willen koopen - beter dan zij tot nu toe voor 'dien prijs kregen. Vraag eens naar Douwe Egberts „Baai 1" van 40 ct. of naar „Baai 2" van 30 ct. per half pond! D*E -kwaliteit! VOETBAL TYBB 1Onze Gezellen 1 Onze Gezellen T elefoon no. 15658 R.C.H.H.F.C. Zeeburgia IE.D.O. I V.S.V.Ajax Z. F. C.S torm vogels BILJARTEN ExcelsiorVriendenkring DAMMER HAARL. R.K. DAMBOND R.K. Damclub „Ontspanning" 187 N. S. B. en de verkiezingen Buiten eenige onrust Statuten .'.yvi Ml De heer H. van de Weyer, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, heeft de volgende circulaire gezonden aan de ge meentebesturen en de d.recteuren der bijzon dere scholen in zijn inspectie. Nu de nieuwe spelling bij de staatsexamens voor onderwijzer en hoofdonderwijzer verplich tend is gesteld acht ik het wenschelijk, dat deze schrijfwijze ook op de openbare en bijzondere scholen in de Inspectie Haarlem algemeen in toepassing wordt gebracht. Indien de te volgen schrijfwijze in het leer plan der school niet is vastgelegd, kan zij voor de openbare school door het gemeentebestuur, voor de bijzondere school door het schoolbe stuur worden voorgeschreven. Ik noodig U uit hiertoe ten spoedigste over te gaan. Wanneer een ontwerp van een leerplan of een ontwerp tot wijziging van een leerplan eener openbare school overeenkomstig art. 25 eerste lid aan mijn oordeel zal worden onder worpen, zal ik dit niet gedkeuren, indien daar in geen bepalingen omtrent de schrijfwijze der Nederlandsche taal Zijn opgenomen gelijk aan die welke voorkomen in bovengenoemde Koninklijke Besluiten. Ik zal het op prijs stellen, indien ook de leerplans der bijzondere scholen, die bij den aanvang van den nieuwen cursus 1935/36 aan mij ter viseering zullen worden toegezonden, eenzelfde bepaling omtrent de schrijfwijze der Nederlandsche taal zullen bevatten. Met nadruk wijs ik erop, dat deze invoering geen aanleiding behoort te zijn om thans ge bruikt wordende en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. Evenmin mag een beroep op onvermijdelijke bezwaren, die zullen voortvloe.en uit het gebruik van leermiddelen, waarin de spelling-De Vries en Te Winkel, eventueel met de door Minister Terpstra aan gegeven vereenvoudigingen, wordt gevolgd, aan leiding zijn de oude schrijfwijze te blijven vol gen. In den overgangstijd, dien wij thans door maken, dienen wij over deze bezwaren heen te stappen. Dé veranderingen zijn alle vereenvou digingen, dus niet van dien aard, dat boeken in de tot dusver gebruikelijke spelling opeens niet meer te gebru.ken zouden zijn. Dit geldt zelfs voor de taalboeken, zooals blijkt uit de opmerking van prof. Verdenius in het onlangs verschenen supplement op den 23en druk van Leffertstra's taaloefeningen. De Minister draagt mij op te verzoeken aan het behoud van regelmatige toestanden in het u.tgeversbedrijf mede te werken door zoolang de aanwezige voorraden niet zijn uitverkocht, ook bij aanschaffing van nieuwe boeken er geen bezwaar tegen te maken, wanneer daarin de tot dusver gebruikelijke schrijfwijze is ge volgd, die immers gedurende vele jaren nog zal aangetroffen worden in boeken, die men reeds in gebruik heeft en waarvan vervanging in korten tijd uitgesloten moet worden geacht. In het verslag van het Centraal Comité dat de ontwikkeling en de ontspanning verzorgt voor de bij de Bestuurdersbonden aangesloten werkloozen, lezen wij o.a.: In totaal stelde de heer Bakker zesmaal het Rembrandt- en viermaal het Cinema-Palace Theater ter beschikking, telkens met welwillen de medewerking van de artisten die in de pro gramma's optraden. De heer Hartman stelde tweemaal het Luxor- Theater ter beschikking. Verder zijn door het comité georganiseerd drie tooneelvoorstellingen, 2 instrumentale con certen en drie vocale concerten, benevens een ballet-avond waar Tilly Sylon en haar ballet optraden met begeleiding van de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Vervolgens één amusements-middag met het Haarlemsch Salon Orkest en liedjes van Mia Dorel. Aan den vleugel begeleid door Hugo de Groot. Dan hebben wij ook dit jaar weer drie mid dagen voor de kinderen georganiseerd, die alle bijzonder geslaagd mogen heeten. Wij hadden de volle medewerking van het gemeentebestuur, dat acht maal de Gemeente lijke Concertzaal ter beschikking stelde van 't Comité en tevens subsidie verleende voor de vier ontspanningslokalen. Tevens hadden wij bijzondere medewerking van den heer Kaart, directeur van den Schouw burg Jansweg en het bestuur van den R.K. Volksbond. Het aantal overige vereenigingen en perso nen dat ook dit jaar medewerking verleende was groot en wordt achtereenvolgens opgesomd. Vervolgens hadden wij den steun van een groot aantal aangesloten vakvereenigingen en eenige particulieren, die ons financieel steun den. Ook de pers verleende weer haar volle medewerking. Aan al deze vereenigingen, instellingen, col leges en personen brengen wij nogmaals onzen harteltjken dank. In totaal konden wij aan ruim 27.000 werk loozen en hun huisgenooten een middag of een avond ontspanning brengen. Voor wat de ontwikkeling betreft wordt ver wezen naar het verslag van den heer E. A. v. d. Haar, den voorzitter vas het Comité, dat bin nenkort zal verschijnen. Het verslag sluit met een beroep op allen die hun medewerking kunnen verleenen bij het or- ganiseeren van ontspanning. Ook financieele bijdragen zullen wederom welkom zijn. Men schrijft ons: Deze wel zeer actieve tooneelvereeniging gaat het reeds aangevangen nieuwe tooneelseizoen beginnen met de opvoering van het bekende tooneelstuk „Vadertje Langbeen", op Zondag 23 September, des avonds 8 uur, in den Schouw burg aan den Jansweg. Dat „Ludamus" dit kostelijke tooneelstuk op haar repertoire heeft genomen, pleit wel voor de meening, dat zij niet alleen precies aanvoelt waarmee zij haar donateurs en begunstigers 't meest weet te boeien, doch bovendien dat zij niet vervaard is een stuk in studie te nemen, dat voor dilettanten een bovenmiddelmatigheid in de tooneelspeelkunst vereischt en waartoe perfect spelersmateriaal van noode is. Haar vroegere prestaties in acht genomen, twijfelen wij er niet aan, of de opvoering van „Vadertje Langbeen" zal het publiek wederom een prettigen avond en „Ludamus" zelf 'n her nieuwd succes bezorgen. Zij, die met „Ludamus" kennis willen maken en deze voorstelling willen bijwonen, kunnen zich wenden tot mej. Mien Stam, Overtonstraat 6, Haarlem-Noord. „Een telepaat is iemand, die meer ziet dan een ander, alsdat hij met de helm geboren is", aldus een uitspraak van een juffrouw op leef tijd, die Maloïtz uit dén Stadsschouwburg zag komen, toen hij gisterenmiddag zijn pers-op dracht ging vervullen. Er was niets geheimzin nigs aan. de zaal was doodeenvoudig! De heeren van de kranten schreven een programma op, verzegelden het in een enveloppe en lieten Ma loïtz door middel van de pols van een hunner raden, waar het uit bestond. Een deel der opdracht was o.a. naar de lunchroom van V. en D. gaan, een pakje sui ker wegnemen en dan later deponeeren in de kassa van het Rembrandt-Theater. Dan moest de telepaat (telepathie is overbrenging van ge dachten en niet helderzien) het postkantoor binnen stappen en een telefooncel betreden, ver volgens een fietsenstalling binnengaan en de bel van een der rijwielen tweemaal laten klinken. Alles verliep schitterend. Maloïtz voerde de op dracht correct en zonder fouten uit, zelfs in een tempo, dat veel van een snelheidsrace had. De ingewijden waren dan ook verrast en lieten niet na hun waardeering over de experimenten te uiten. Tijdens de rit per auto door de stad stond Maloïtz op de treeplank en hield contact met zijn „medium". Het spreekt vanzelf, dat het pu bliek alle aandacht aan het geval besteedde, waaruit weer volgt dat het verkeer nu en dan in de war dreigde te loopen. Het leuke was dan echter, dat de politie-agenten niet goed raad wisten met den deftig gokleeden „diplomaat". De verkeersagent op het Verwulft verliet zelfs zijn ton, toen in de Groote Houtstraat een ver stopping ontstond. Wat moet je nu ook met zoo'n heerschap doen, nietwaar? Je moet er altijd voor oppas sen!! Toen de séance geëindigd was kwam het ge sprek op de hulp, die Maloïtz verleend had in de Amsterdamsche moordzaak Sonja Beu geltas. Men weet, dat de telepaath door familie van het omgebrachte meisje 's nachts verzocht werd opsporing te doen. Men weet ook, dat Maloïtz aan de hand van een foto langen tijd door de buurten rondom het Waterlooplein geëxperi menteerd heeft. Volgens de politioneele berich ten zou hij er echter niet in geslaagd zijn licht in deze lugubere zaak te verschaffen. Gisteren gaf hij echter een andere lezing van zijn medewerking. Hij is het bananenpakhuis binnen gegaan, Is lang in gedachten geweest by de vliering waar het lijkje was opgeborgen, maar kreeg tenslotte geen toestemming om het zolderluik open te breken. Den volgenden dag vond een rechercheur van politie daar inder daad het mishandelde kindje. Wij achten deze zaak dermate belangrijk, dal eën opheldering van het geval geboden lijkt. Heeft Maloïtz inderdaad geen redding kun nen brengen dan is het op zijn minst gezegd, onbehoorlijk, dat hij er toch reclame uit slaat. Heeft hij wél hulp kunnen verleenen, dan is zijn gave voor dergelijke gevallen in de toekomst van zoovéél belang, dat men niet verzuimen mag ze te gebruiken. Uit het verdere gesprek met den heer Ma loïtz kregen wij den indruk, dat hij op weten schappelijk zeer goed verklaarbare wijze te werk gaat, geen tooverkunsten of griezeligheden met spiritistische seances etc. ten beste geeft. Wil men dan ook een interessante avond op het gebied der telepathie meemaken, dan ver zuime men niet Zondagavond naar den Stads schouwburg te gaan. Aan dén sergeant majoor administrateur L. Jonker, van den Motordienst zal op 28 Sept. het onderscheidingsteeken voor 24-jarigen dienst, de zilveren medaille, worden uitgereikt. De voor herhalingsoefeningen onder de wa nnen zijnde dienstplichtige onderofficieren, korporaals en soldaten zullen morgen met groot verlof vertrekken. Zooals wij reeds bericht hebben, houdt de R. K. gemengde tooneelvereeniging „Door Een dracht Sterk" een tooneelconcours ter gelegen heid van haar 30-jarig bestaan. Hoewel de eigenlijke datum 12 October is, zal de offi- cieele feestviering aanvangen op Zondag 30 September a.s. met een H. Mis om 7 uur. Vervolgens zal dien avond om 7 uur gelegen heid bestaan die jubileerende vereeniging te ccmplimenteeren in een der zalen van het R. K. Vereenigingsgebouw. Dien avond zal de jubileerende vereeniging naar donateurs en kunstlievende leden eentoo- neelavond aanbieden, waarbij opgevoerd zal worden „Op afbetaling", comedie in 3 bedrijven en een tusschenspel van Jan Ballings in de Hollandsche bewerking van Gerard Nielens. De concoursavonden zijn vastgesteld op 14 en 28 October, 4 en 18 November. Een eerecomité, is saamgesteld, bestaande uit den zeereerw. heer pastoor J. M. v. d. Tuijen. voorzitter, mevr. Is. Droog-Dekkers, mr. J. B. Bomens en de heeren N. J. Nijman, C. A. M. Jonckbloedt, E. J. v. Lent, H. A. Meeuwenoord. J. W. v. d. Erf, N. J. v. d. Linden en J. C. Behage. Als jury zal fungeeren de weleerw. zeergel. heer Prof. Haring van het seminarie te Heem stede, de heeren Jan Wiegman te Heemstede en H. B. v. d. Sande te Haarlem. Verschillende prijzen zijn voor dit concours beschikbaar gesteld, zoo o.a. een zilveren lau werkrans door Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent. Bisschop van Haarlem, een door den R. K. Volksbond, de propaganda-afdeeling der jubi leerende vereeniging en door „St. Deus Dedit" Verder zilveren takken en medailles o.a. een zilveren medaille door het gemeentebestuur van Heemstede, benevens 2 schilderstukken en eenige boekwerken. Deze prijzen liggen van a.s. Maandag af ter bezichtiging in de etalage van het bloemen magazijn der firma Carl. v. Empelen, Binnen weg 28 alhier. Om liefhebbers gemakkelijk in de gelegen heid te stellen de wedstrijden bij te wonen worden z.g. seizoenkaarten uitgegeven voor een zeer gereduceerden prijs. De Laurens Janszoon Coster-penning, die in verband met de „Grato" wordt uitgegeven Volgens de rijksbegrooting 1934 komen de volgende Middelbare scholen voor het Rijks- subsid e over dat jaar in aanmerking: het R.K. Lyceum te Haarlem, het Christelijk Lyceum te Haarlem, en het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal. De gemeente Haarlem krijgt geen subsidie voor haar Middelbare scholen, tenzij natuurlijk het gemeentebestuur alsnog een verzoek tot de Regeering mocht richten en deze daarop gun stig zou beschikken. De Haarlemsche M. T. S. komt wel voor sub- sid.e in aanmerking, evenals de Ambacht school, de Avondteekenschool verbonden aan de Ambachtsschool, de Avondteekenschool „St. Jo zef", de Avondteekenschool te Halfweg, de ge meentelijke Avondteekenscholen te Beverwijk, Haarlem en Zaandam, de vakschool voor de ty pographic te Zaandam, de cursus ter voorberei ding van het toelatingsexamen eener M. T. S. te Haarlem (in het gebouw van de Ambacht school), de gemeentelijke Visschersschool te Velsen en de Machinistenopleid.ng aan deze school verbonden, de Nijverheidsschool van meisjes en de gemeentelijke Nijverheidsschool voor de meisjes, beide te Beverwijk, de R.K. Hu shoud- en Industrieschool, alle te Haarlem, de Nijverhe dsschool voor meisjes te Hoofddorp, de R.K. Volkshuishoudschool en gem. vakschool voor meisjes te Zaandam, de R.K. Vereeniging tot verschaffing en bevordering van onderwijs en opvoeding aan den land- en tuinbouwenden stand in het Bisdom Haarlem ten behoeve van het onder haar beheer staande landbouwonder wijs, en tenslotte de Vereen ging voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem, de Hoogere Han delsschool te Zaandam en de Handelsschool met 4-jarigen cursus te Zaandam. Ook zijn nog wachtgelden uitgetrokken voor de voormalige school voor Bouwkunde, versierende kunsten en kunstambachten te Haarlem. Ter gelegenheid van het zilveren feest van de Boekdrukkersorganisatie en de te houden Grafische Tentoonstelling „Grato zoo heb- ten wij gemeld, heeft de N.V. „Korinklijke- Begeer" te Voorschoten een herdenkingspen- rj'ng vervaardigd ter grootte van 60 m M., naar ontwerp van den beeldhouwer G. J. van der Veen, ing. te Amsterdam. Wij geven hierbij een afbeelding van beide h anten van den penning. Een fraaie munt, zoo schijnt net ons toe. Vooral de zijde met het portret van Coster is expressief en welgeslaagd. Wel zijn we hier rog ver van het peil onzer psnningei uit de zeventiende eeuw, maar we gaan vooruit. wedstrijden, nam de bondsvoorzitter Th. Kok nog even de gelegenheid te baat, enkele waar- deerende woorden tot bestuur en leden van „Ontspanning" te richten. Vanwege het gevor derde uur konden wij nog geen einduitslag van dezen interessanten kamp noteeren, doch een en ander honen wij binnen afz enbaren tijd te kunnen publiceeren. Voorwaar een avond, die een zeer aangenaam karakter droeg en onge twijfeld geslaagd mag heeten. De Minister van Economische Zaken heeft nog benoemd tot lid van de Stichting Neder landsche Akkerbouwcentrale den heer W. H. Gunning te Bloemendaal; tot lid van de Stich' ting Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noora- Holland de heer Jos. M. Braam te Heemstede; tot lid van de Stichting Nederlandsche Sier teelt centrale de heeren D. W. Lefeler te Lisse. J. v. d. Meer Pz. te Aalsmeer, A. C. v. d. Schoot te Hillegom; A. Verdijn Jr. te Lisse; T. M. H, v. Waveren te Bennebroek; tot lid van de Stichting Nederlandsche Veehouderijcentrale de heer ir. W. J. M. Dekker te Haarlem. Baai 1 van 40 ets. en Baai 2 van 30 ets. per half pond. (Ook in ponden, onsen en halve onsen) E74 In deze eerste Haarlemsohe Derby welke morgen op het terrein van T. Y B. B. aan den Vergierdeweg wordt gespeeld, verschijnt de thuisclub met het navolgend elftal: W. v. d. Lit. J. Kuiskens, J. van Es. Th. van Turnhout, P. Rotteveel, R. Kamer J. van Riel, J. Put, J. van Honschoten, H. Drayer, H. Tullenaar. In een voorwedstrijd zullen beide reserve elftallen elkaar bekampen. P. de Reus Bosma Verhappen C. Wolfers, Heesakkers, G. Wolfers Vlegels, van Schie, Elferink, H. de Reus, Bouma Voor de clubs uit het district Haarlem en omstreken van den D. H. V. B berichten wij dat het telefoonnummer op Zondagavond tus schen 7 en 8 uur no. 15658 is. Wij vertrouwen dat de vereenigings-sscreta- rissen hiervan goede nota zullen aemen en ons hun gewaardeerde medewerking willen ver leenen. Een goede uitslagenver/crging is abso luut noodig voor de propaganda der Rocmsche sport. H. F. c. komt Zondag met het volgende elf tal uit: v. d. Togt P. Jongeneel Dorsman R. Jongeneel Kruyer Denijs Höck, Kermer, Koper, v. Baasbank, Hagenaar. Het elftal van E.D.O. is als volgt: H. de Waard K. Zandstra, H. Boeree J. Perukel, J. L. Perukel, H. Oomen H. Nottrot, G. v. Geemen, J. Goemaat, J. Koppen, P. Spek. V. S. V. komt als volgt uit: Michel Van Zutfen, v. d. Griendt Den Boer, De Vries, Hillekamp Wolf Sr., De Koning, Wolf Jr., Sterk, Kruiswijk. Stormvogels: Hollenberg Haak Sr.. Haak Jr. v. d. Velde, Prins, Fijen v. d. Steen, v. Pel, Tol, Ketting, De Waard De eerste wedstrijd voor de competitie van de F.B.H.O. tusschen Excelsior I en Vrienden kring I, Haarlem, had het volgend resultaat: pnt. brt. h.s. gem B. Duivenvoorden (Exc.) 150 31 16 4.83 H. Kuiper (Vr.-kr.) 120 31 15 3.87 J. Waasdorp 164 55 20 3.03 G. Klooster 200 55 16 3.63 J. Duivenvoorden 125 29 22 4.31 A. van 't Schip 88 29 17 3.03 De voorloopige uitslag is: Excelsior I— Vrien- Vrijdagavond j.L had In het R. K. Vereeni gingsgebouw te Noordwijk een propaganda- avond plaats, georganiseerd door het bestuur van bovengenoemde vereeniging. Nadat de voorzitter van „Ontspanning", de heer Zwart, bij zijn inleidend woord alle aan- wez gen een hartelijk welkom had toegeroepen, gaf hij het bondsbestuurslid en propagandist W. A. Hopstaken de gelegenheid, enkele opwek kende woorden tot de leden en belangstellen den te richten. Een gul applaus volgde na het geestdriftig betoog van den spreker, die er spe ciaal op wees den goeden clubgeest te bevor deren. Hierna namen de wedstrijden een aanvang. Dank zij het werken van de heeren v. d. Berg en van Schie, waren voor deze wedstrijden tal rijke fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Het behoeft dan ook wel geen nader betoog, dat alle aanwezige spelers zich jnet een groot enthou siasme in den strijd wierpen, om een van ae mooie prijzen te bemachtigen. Tijdens deze denkring I 21. A.s. Dinsdag wordt in café „De Duif" ge speeld de wedstrijd Excelsior IO.V.S. I (Haar lem). „Hierbij ingesloten een bedrag van 100.voor uw Missiehuis. Maakt u hiervan s.v.p met een enkel woord melding in de krant opdat ik wete dat het geld goed is terecht gAomen? Hoog achtend, een Missievriend." Dat was een lange tijd geleden dat ik zoo'n schrijven had ontvangen en ik kikkerde er we zenlijk van op. Beste dank, nocr, Suikeroome. Ik vind het alleen maar jammer dat ik niet persoonlijk kan komen bedanken, maar onbe kende suikeroomes zijn mij ook zeer lief, hoor, alsmede suikertantes, bekend eu onbekend. Want, werkelijk, het begint er te spannen. Het nieuwe studiejaar is alweer volop aan den gang en als ik zoo het lijstje der nieuwelingen eens doorlees met het oog op het kostgeld dan zou een zakenman zeggen, ze zijn daar in Hoorn bepaald van de kook. Ja, als men zoo'n exploitatie bekijkt uit een zakenmangsoogpunt en als alleen een zakelijke opzet, zooals men dat noemt, de basis en kans op succes zou moeten uitmaken van dit Missiehuis, dan zou ik ook zeggen: hoe eer je iphou-'t hoe beter. Maar dat is nu juist het wonderbare van zoo'n stichting, dat zij ondanks dat gebrek aan zeker heid. ondtr.ks gebrek aan vaste subsidies en zakelijke zekerheid, toch haar tiende levensjaar is ingegaan met een bevolking van 130 personen. Hoe ik het gered heb ondanks de slechte tij den en de wisselvalligheid der inkomsten? Hoe ik het hoop te redden in deze crisis m} de veel vuldige aanvragen van arbeidersjongens en jongens uit de vele verarmde burgergezmnen' Ik zeg maar zoo: O. L. Heer kan ons me', even veel moeite een millioen gulden als een cent sturen, kan even gemakkelijk honderd als één van myn krantenlezers de goede ge dachte Ingeven om ons te helpen om een ar men jongen voor hun rekening te nemen. itn. zoo bekeken, is de basis van deze stichting, re Vaderlijke Voorzienigheid Gods Zelf, nog wear niet zoo erg zwak. En dus vooruit maar weer! Glück auf! St. Bonifaclus-Missiehuis. FATHEF LEFEBER. Tracht den bijstand van een Priester aan uw sterfbed te verdienen door aan andere Pries ters te helpen geven. In een Vrijdagavond in de overdekte tennis- hal te Amsterdam, welke ongeveer zesdui zend menschen bevatten kan en welke geheel was gevuld gehouden vergadering van de N. S. B. heeft na den heer van Geelkerken en den heer Vlekke, die propagandistische redevoerin gen hielden, gesproken de algemeene leider ir. A. A. Mussert. De leider legde een vrij uitvoerige verklaring af, waaraan wij het volgende ontleenen: Wij nationaal-socialisten noemen een Regee ring nationaal, die gedragen wordt door het vertrouwen van het overgroote deel van het volk. Als Colijn bij een volksstemming ook 90 pCt. van het Nederlandsche volk achter zich vond, zouden wij de eersten zijn om te erken nen, dat wy een nationale Regeering hebben. De geest der bevolking moet vernieuwd, de eenheid van het volk moet worden hersteld, de corporatieve staat moet worden opgebouwd en dan kan alles, wat nu niet kan. Het ware te wenschen dat de Regeering op hield met haar strijd tegen de komende gene ratie. Wanneer de 65-jarige partijpolitici de Re geering aanzetten tot geweldmaatregelen te gen de jongere generatie en haar idealen, dan ontketent de oudere generatie den strijd, dien zij zal verliezen omdat wij ieder Jaar sterker en zij ieder jaar zwakker worden. Dan is het de oudere generatie die de verbittering zaait, die door de ondergane behandeling reeds in harten van duizenden onzer is gegroeid, tegen onszelfs wil in. Moge echter deze overgang geschieden zon der haat, zonder verbittering, doordat men tij dig ophoudt met maatregelen van terreur te gen de jongere generatie. Maar als, wat God verhoede, de nood aan den man zou komen, dan zou zelfs een ons terrori- seerende Nederlandsche regeering op ons N. S. B.-ers staat kunnen maken, omdat welke Re geering in Den Haag dan ook ons duizendmaal liever is dan een Regeering in Parijs, Berlijn of Londen. Om onze taak te kunnen volvoeren zullen wij eens de Regeeringsmacht moeten kunnen uit oefenen. Wat is de weg daartoe? De weg die in iederen min of meer geordenden Staat ge gaan moet worden meedoen aan de verkiezin gen en de meerderheid krijgen. Zal de N. S. B. dan aan iedere verkiezing meedoen? Mijn antwoord is neen. In de ge meenteraden hebben wü niets te maken. Maar de wetgever bestaat o.m. uit de Tweede en Eer ste Kamer en daar hebben wfj wel te maken. De Eerste Kamer wordt gekozen door de Prov.nciale Staten. Daarom zullen wij in bet a.s. jaar voor de eerste maal mededoen aan de verkiezingen en wel van die van de Provin- viale Staten. De nationaal-socialisten achten het zich tot plicht, ter zuivering van de toestanden, te wei geren voor eigen gebru.k één cent te gebruiken van de vergoedingen, die men aan de Provincia le Statenleden toetcent. Wanneer een R F Statenlid schade lijdt en hij is door de zorgen voor zijn gezin verplicht deze vergoed te krij gen, dan zal de N. S. B. hem die vergoeden. Spr. verwacht van zijn medestrijders, die straks in de Provinciale Stateln gekozen zullen worden zelf zal hij daarvoor niet beschik baar zijn dat zij hun vergoedingen onmiddel lijk afstaan aan een fonds om hen geldelijk te steunen, voor wie in dezen Staat nooit geld te vinden was: de helft voor hen die hun ouden dag onvoldoende pensioen hebben, de andere helft tot steun van jonge kunstenaars. Eveneens zal de N. S. B. mededoen aan iedere verkiezing voor de Tweede Kamer, die uitgeschreven wordt, omdat de N. S. B. in de Tweede Kamer tenslotte de meerderheid wil veroveren. Er is een wetsontwerp ingediend om de door kle.nere groepen van kiezers als hun vertegen woordigers uitverkoren mannen den toegang tot de Kamer te ontzeggen, hetgeen in flagranten strijd is met letter en geest van de Grondwet- Wanneer dit wetsontwerp wet zou worden zouden ongeveer 'n half millioen kiezers prac- tisch van hun stemrecht worden beroofd. Dit zou een parlementaire staatsgreep zijn van de meerderheidspartijen, die thans de macht in handen hebben. Ons gaat dit niet aan, want wij zullen met meer leden in de Kamer komen dan partijen, die zich nu groot noemen. Maar het is een schreeuwend onrecht dat daardoor aan anderen wordt aangedaan, dat ons tegen de borst stuit. Maar er zit meer achter. Het is een publiek geheim dat Nederland s.nds 1918 practisch gere geerd wordt door de R.K. Staatspartij. Welnu, deze partij schijnt van plan te zijn Nederland te maken tot een soort Oostenrijk, waar zij kan heerschen met hen, die haar welgevallig zijn. Maar wij Nederlanders willen geen Ostenryk- schen burgeroorlog binnen onze grenzen en zij, die het daarop willen toeleggen moet be grijpen, dat zij hoog spel spelen. Sommigen willen, dat alleen die partijen zul len worden toegelaten, die Koninklijk zijn goed gekeurd. In werkelijkheid echter is de Minis ter van Justitie degene die besluit over de goedkeuring en wie is die Minister van Justitie: het ld der R.K. Staatspartij van Scnaik, van wien geschreven is, dat hij zou zijn de Neder landsche Dollfuss! Ieder poging om den legalen weg af te snij den voor een nieuwe geestesstrooming in een volk, die historisch aan de orde is, is in wezen een poging tot burgeroorlog. Langs den legalen weg zullen wij via de Sta- ten-Generaal ons doel bereiken. In de omgeving van het gebouw heeft de politie voor het begin der vergadering eenige keeren met de wapens tegen communisten moe ten optreden, die hinderlijk tegenover bezoe kers, die op weg naar de meeting waren op traden. De ruiters en agenten van de motor brigade deelden met de lange gummistokken klappen uit. en het publiek nam dan overhaast de vlucht. Tegen tien uur had zich een groep tegen-demonstranten in de Rustenburgerstraat verzameld, men probeerde een optocht met spreekkoor te vormen, doch de manschappen van een pclitie-auto maakten hier spoedig een eind aan. Na afloop van de vergadering werden eenige N. S. B.-ers in de Ferdinand Bolstraat door communisten gemolesteerd, ook hieraan werd spoedig door de politie een einde gemaakt De sterke politiemacht stond onder bevel van in specteur B. J. van Loo. De Staatscourant bevat de 6tatuten van het Pensioenfonds van het vaste personeel oer Naamlooze Vennootschap Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, alhier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9