Parijs in opwinding over de moordzaak-Prince 4 100 a 120 dooden te Wrexham De typhoonramp in Japan Betalingsverkeer Het nieuws van heden Z.H. de Paus terug ten Vaticane GR00TE DRUKTE OP DE BOULEVARDS De textielstaking ten einde Vliegongeluk in Engeland DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 23 SEPTEMBER 1934 Ochtendblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; pér post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Of het rapport-Guillaume al dan niet een ernstig rechterlijk document is, zal spoedig blijken Politieke zet? Marius Cot beweert den moord gepleegd te hebben Chéron's positie Ondanks den moed der redders, was het niet mogelijk de slacht offers levend te bereiken Nog eenige hoop? De terreur op Cuba Interventie van Amerika? Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij: Vooral het zeer opgekomen indu striegebied van Osaka is zwaar geteisterd Keizer roept op tot wederopbouw Op buitengewoon hartelijke wijze leeft heel het Italiaansche volk, maar vooral de bevolking van Napels, mede met zijn Koningshuis in de dagen van verwachting, voorafgaande aan de geboorte van een kind in het Kroonprinselijk huis. Hierboven een processie, om Gods zegen af te smeeken voor den goeden afloop Nat. soc. partij in Chili verboden Clearingsverdrag met Duitschland is Vrijdag onderteekend Maandag voorloopig in werking DE BLOEDIGE STAKING IN AMERIKA IÉ» iiMjl Maandag wordt het werk hervat De textielstaking in Amerika neemt steeds grooter afmetingen en ernstiger vormen aan. Behalve de politie is ook de nationale garde opgeroepen om aan de bloedige onlusten weerstand te bieden. Op onze foto heeft een militair een onfortuinlijken staker met den gummistok neergeslagen Viertal vliegers levend verbrand, na Cobham en Helmore van benzine te hebben voorzien Ongeluk in België Korte berichten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Na een verblijf van twee maanden te Castel Gandolfo NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18961 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen correspondent) Parijs, 22 Sept. Een geweldige sensatie heerschte Donder dagavond op de Parijsche boulevards bij het verschijnen der avondbladen. Bekend was dat in den namiddag aan de pers het rap port van politie-inspecteur Guillaume betref- fenle het overlijden van Raadsheer Prince was medegedeeld, waarvan 4e inhoud inderdaad door de bladen werd gepubliceerd op vijf léad- zijden kleine letters. De verkoopers werden door het publiek letterlijk bestormd; na enkele mi nuten was alles uitverkocht. In het eerste deel van dit document wordt het standpunt uiteengezet der artsen welke, na een grondig onderzoek, oordeelden dat de the sis van zelfmoord moet uitgeschakeld worden. Doch daarna worden tal van argumenten aan gevoerd waardoor de getuigenissen worden weerlegd waarop de conclusies van bedoelde artsen gebaseerd waren. Het onderzoek van Guillaume heeft weliswaar ook een nieuw feit aan het licht gebracht, dat, toen Albert Prince zich op 20 Februari naar Dijon begaf, in denzelfden trein zich een jonge doctor bevond, Saulnier Lemarch genaamd. Enkele dagen nadat men het lijk van Prince had ontdekt, vond men nabij de plaats der mis daad het visite-kaartje van genoemden arts. Daarover ondervraagd, zeide Saulnier-Lemarch dat hij inderdaad met denzelfden trein naar Dijon was gegaan. Bij aankomst in deze stad begaf hij 'zich naar een gekend hotel. Rond 18 ure was hij een confiserie binnengeloopen om een pakje pralines te bestellen. Een uur later keerde hij naar zijn hotel terug, hetwelk hij slechts den volgenden morgen verliet. 21 Fe bruari had hij de artsen van Dijon bezocht als vertegenwoordiger van een Parijsche apothe kersfirma. Bij eiken aïrts had hij zijn kaartje achtergelaten mogelijk was er een nabij de Combe-aux-Fées zoek geraakt (plaats waar het lijk van Prince werd gevonden). Een circulaire werd alsdan naar alle artsen van Dijon gezonden om te vernemen of een hunner wellicht het door Saulnier-Lemarch overhandigde kaartje enkele dagen na het drama bij de Combe-aux-Fées had verloren. Vijf artsen antwoordden dat zij na het vin den van het lijk inderdaad naar die plaats wa ren gegaan. Drie hunner hebben de kaart van Saulnier niet terug gevonden, doch zij weten niet of zij ze bij Combe-aux-Fées of elders hebben verloren. De verklaringen van Saulnier-Lemarch zijn evenwel in tegenspraak met die van andere personen. Het kamermeisje van het hotel, waar Saul nier was afgestapt, en een nachtwaker getuig den dat Saulnier tusschen 20 en 22 ure (op het oogenblik dus dat Prince den dood vond) niet op zijn kamer was. Guillaume geeft vervolgens de verklaringen weer van Mevr. Nolin, echtgenoote van een advokaat, welke beiden sedert lang bevriend waren met het gezin Prince. Reeds in de maand Augustus 1932 had mevr. geconstateerd dat Prince toen een crisis van zwaarmoedigheid en moreele depressie had. De volgende maanden schreef Prince aan mevr. Nolin verscheidene brieven waarin hij uiting gaf aan zijn onge rustheid en neerslachtigheid. Mevr. Prince die daarvoor veel leed, was in den loop van 1933 zeer vermagerd. Toen mevr. Nolin po 21 Februari den dood van Prince vernam, poogde zij telefonisch in verbin ding te komen met mevr. Prince. De moeder van deze laatste, mevr. Guillot kwam aan het toestel. „Het is verschrikkelijk," zeide deze, „Al- bert heeft zelfmoord gepleegd door onder een trein te springen." Tenslotte geeft het rapport enkele bijzonder heden uit het private leven van Albert Prince. Eerstdaags zal Saulnier-Lemarch geconfron teerd worden met het personeel van het hotel te Dijon. Wat mevrouw Nolin betreft, deze werd reeds eenmaal door den rechter van instructie te Dijon opgeroepen, doch zij is niet versche nen. Of het rapport Guillaume al dan niet een ernstig rechterlijk document is, zal waar schijnlijk spoedig blijken. PARIJS, 22 Sept. Uit de Spaansche grens stad Viella wordt gemeld dat een Franschman. Marius Cot genaamd, zich bij de politie heeft aangemeld met de bewering de moordenaar te zijn van raadsheer Prince. Hij verklaart dat men hem vcor den moord de som van 100 dui zend francs had beloofd. Hij had echter slechts 25 duizend francs gekregen. Hij heeft zich ge- ruimen tijd te Barcelona opgehouden. De politie is van meening, dat niet veel waarde gehecht moet worden aan de verkla ringen van dezen man. Zij vermoedt dat Cot, die zofider middel van bestaan is, op deze wijze gratis naar Frankrijk wil terugkeeren en met den moord op Prince niets uit te staan heeft. PARIJS, 22 Sept. (Per tel.) Na den kabinets raad van gisteren werd medegedeeld, dat de zittende ministers niet verder de handelingen van den minister van Justitie, Chéron, goed keurden, dit wegens de houding van Chéron inzake de Stavisky-kwestie en de moordzaak- Prince. Zijn ontslag zal niet onmiddellijk geëischt worden doch zijn collega's zullen hem bij het eerste ernstige offensief in het parlement, dat wil zeggen bij de interpellatie-Jacquinot, los laten. In den ministerraad is verder beraadslaagd over het programma van het officieele bezoek van koning Alexander van Zuid-Slavië, die 9 October in Frankrijk zal aankomen. De koning zal tot 13 October de gast der Fransche regee ring zijn. LONDEN, 22 Sept. (Reuter). In den loop van den middag zijn uit de brandende schacht van Wrex- ham-mijn negen dooden geborgen. Zeven hunner werden in de nabij heid van den uitgang gevonden, de beide anderen zijn bij de reddings pogingen om het leven gekomen. Van de arbeiders, die binnen in de mijnen heb gewerkt, kon nog geen enkele geborgen worden, doordat een ondoordringbare muur van vuur het binnendringen der reddings brigades onmogelijk maakte. De reddingswerkzaamheden zijn bovendien uiterst gevaarlijk, doordat er in de grootste schacht voortdurend instortingen plaats heb ben ten gevolge van de ernstige beschadiging der plafonds, welke de ontploffing veroorzaakt heeft. Deze instortingen versperren steeds meer den toegang en bemoeilijken op die wijze de pogingen der redders in hooge mate. De reddingscolonnes zijn er in geslaagd het vuur zoo dicht te benaderen, dat zij de vlammen kunnen zien. Het is echter on mogelijk gebleken de ingesloten mijnwer kers, wier aantal tusschen de honderd en de honderd-twintig bedraagt, levend te bergen. De ontploffing was zoo sterk dat de trilling er van aan de oppervlakte der aarde voelbaar was en in heel het district Wrexham werd waargenomen. Zaterdagavond seinde Reuter nog: De reddingspogingen hebben voorloopig een groot succes gehad, daar men er in geslaagd is, het vuur meester te worden. De redders kunnen zonder maskers in de mijn werken, wat hun taak zeer vergemakkelijkt. Nader vernemen wij: In het begin vart den avond waren er vijftien lijken geborgen. Onder de dooden zijn drie redders, die hun leven lieten bij hun heldhaftige pogingen. In tegenstelling met vroegere berichten wordt gemeld, dat de brand wel in hevig heid verminderd, maar toch nog niet be dwongen is. Er zullen nog wel twaalf uren heengaan met het blusschen. Men acht het thans mogelijk, dat er toch nog wel eenige der ingesloten mijnwerkers in leven zijn. HAVANA, 2 Sept. (Reuter) Ondanks de pogingen der regeering om de terroristen in coom te houden, gaan zij door met het plegen van aanslagen. In den afgeloopen nacht ont ploften 20 bommen, die 7 personen verwondden. In zekere kringen spreekt men vrij openlijk over de mogelijkheid van Amerikaansche in terventie, waardoor eindelijk een einde gemaakt zou moeten worden aan de steeds toenemende onveiligheid. H Verwachting: Krachtige tot matigen Z.W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk nog regen- =j buien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Af nemend buiig. 2 Storm waarschuwingsdienst Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. S Inst. te De Bilt: Geseind 22 September te 14.45 uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede." Pllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllinl TOKIO, 22 Sept. (Reuter). De typhoonramp, welke Japan heeft getroffen, is de grootste ramp welken het eilandenrijk sedert de aard beving van 1923 heeft moeten verduren. De verliezen aan menschenlevens en de materieele schade zijn kolossaal, vooral in het zeer opge komen industriegebied van Osaka. Aan den rijstoogst in deze streek is een groote slag toegebracht, doordat 4 millioen schepel rijst, die in de pakhuizen der regeeiing lag opgeslagen, vernield is. De stad Okayama heeft om levensmiddelen gevraagd, daar de 60.000 inwoners van voe dingsmiddelen verstoken zijn als gevolg van de overstrooming der stad door de instorting van de dijken van de Asjigawa-rivier. De schade van de scheepvaart schat men thans op ongeveer drie millioen yen, de overige schade op bij benadering 500 millioen yen De Keizer van Japan heeft een boodschap aan het volk uitgevaardigd, waarin hij oproept tot wederopbouw van de vernielde gebieden. Naar uit de rapporten der meteorologische observatoria blijkt, is de typhoon die voor Japan tot zoo een grooten nationalen ramp is geworden, reeds op 14 September ontstaan in het Zuidelijk gedeelte van den Atlartischen Oceaan. De typhoon zette eerst koers in Noord westelijke richting en draaide toen af naar het Noorden. In de ochtenduren van Vrijdag be reikte hij de Zuidelijke kust en om 8 uur deed hij zijn volle kracht gevoelen in het gebied van Osaka. Nader wordt uit Tokio geseind, dat het aan tal bij de typhoonramp omgekomen menschen volgens officieele opgave 1661 bedraagt, terwijl het aantal gewonden 5414 beloopt. Verder wor den 562 menschen als vermist opgegeven. SANTIAGO, 22 Sept. (Reuter). Op last van minister-president Luis Salas Romo, is de na- tionaal-socialistische partij in Chili verboden en onwettig verklaard. De premier is tot deze actie overgegaan, als gevolg van de talrijke vijandige betoogingen, die tegen de Chileensche Nazi's zijn gehoudpn. Men beschuldigt de Nazi's er van buitenlard- sche terroristische methoden te hebben inge voerd en de nationale cultuur van Chili te hebben aangerand. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de Duit- sche en Nederlandsche Regeering ter bevordering van het wederziid- sche betalingsverkeer hebben Vrij dag tot onderteekening van een Duitsch-Nederlandsch Clearingver- drag geleid, hetwelk Zondag zal worden gepubliceerd. Het verdrag, dat eerst na uitwisse ling der ratificatie-oorkonden defi nitief in werking treedt, zal ingevol ge een overeenkomst tusschen de beide Regeeringen reeds van 24 September af voorloopig in wer king worden gesteld; voor de Ne derlandsche overzeesche gebieden voorloopig alleen wat dén uitvoer betreft. Onder de bepalingen van het verdrag vallen alle bedragen, welke van 24 September af ver vallen, ook dus die bedragen, waarvoor de be treffende invoer of dienstprestatie reeds vóór dien datum heeft plaats gevonden. Op grond van het verdrag zal het beta lingsverkeer tusschen Duitschland en Ne derland met inbegrip der Nederlandsche overzeesche gebieden in de toekomst uit sluitend plaats vinden over clearingreke- ningen. Over deze rekeningen zullen niet slechts betalingen uit hoofde van kosten, welke in verband met het Duitsch-Neder- landsche goederenverkeer ontstaan, worden verrekend. Voor de bescherming der belangen van den Nederlandschen doorvoerhandel is zorg gedragen. Ten aanzien van de zee scheepvaart is een bijzondere regeling buiten het clearingverdrag om getroffen. Betalingen uit hoofde van het kleine grens verkeer zijn van de clearing uitgezonderd. Bij het verdrag worden bijzondere Regee- ringscommissies ingesteld, die tot taak heb ben, in onderling overleg met de uitvoering van het verdrag samenhangende kwesties te behandelen. Van de betalingen der Nederlandsche impor teurs bij de Nederlandsche Bank wordt een be paald percentage gereserveerd, waarover de Reichsbank te allen tijde de vrije beschikking heeft. Overeenstemming is voorts bereikt over de afwikkeling van het Sonderkonto van De Ne derlandsche Bank bij de Reichsbank, der Zwischenkonten en der verdere achterstallige betalingen. WASHINGTON, 22 Sept. (Reuter). De Amerikaansche textielstaking is geëindigd. Het uitvoerend comité had van te voren bekend gemaakt dat het Zaterdagavond half elf beslissen zou over de voortzetting of de beëindiging der staking. Op den aan gegeven tijd kwam het bevel aan de arbei ders om Maandag 24 September het werk te hervatten. In een communiqué dat door het bestuur der federatie van arbeiders in de textiel-industrie gepubliceerd werd in overleg met de besturen der andere vakorganisaties, heet het: „Wij hebben met deze staking alles bereikt, wat wij bereiken konden. De arbeidersklasse is van een verpletterenden last bevrijd." LONDEN, 22 Sept. (Reuter) Bij Ayles bury in het graafschap Buckingham is een vliegtuig neergestort en in brand gevlogen. Van onder het wrak van het vliegtuig zijn de verkoolde lijken gehaald van den pijoot en drie mecaniciens. De vier vliegers waren teruggekeerd van een vlucht boven de Noordzee, waar zij in de lucht het vliegtuig van de aviateurs Cobham en Hel more van versche brandstof uadden voorzien. Cobham en Helmore waren vanmorgen om 6.35 uur uit Engeland gestart, om zonder tus- schenlanding naar Karachi (Britsch-Indië) te vliegen, waar zij binnen twee dagen hopen aan te komen. Boven de Noordzee ontvingen zij 500 Liter benzine van het verongelukte vliegtuig, dat voor deze manoeuvre ruim 200 KM. met de machine van Cobham en Helmore samenvioog. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig van Cobham en Helmore boven Malta in de Mid- dellandsche Zee is aangekomen, waar op nieuw de benzinevoorraad in de lucht wordt aangevuld. De vliegers willen na een verblijf van 12 uur te Karachi den terugweg aanvaarden, om bin nen vijf dagen den tocht heen en terug vol bracht te hebben. Nader wordt gemeld, dat Cobham en Helmore kort na deze manoeuvre tengevolge van een de fect in den gastoevoer gedwongen waren te dalen. De daling verliep goed. De vliegers zullen naar Engeland terugkeeren. BRUSSEL, 22 Sept. (Reuter). Bij Vilvoorde is een militair vliegtuig brandend neergestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. De bijzondere rechtbank te Plauen heeft een Tsjech, verdacht van moord op een wacht meester van een gevangenis ter dood veroor deeld. De Oostenrijksche regeering zou het voorne men hebben in Oostenrijk weer adellijke titel? in te voeren. Over een desbetreffende wet zou onmiddellijk na het bijeenkomen der nieuw, adviseerende organen voor de wetgeving beslist worden. De typhoonramp in Japan. Vooral het indus triegebied van Osaka zwaar geteisterd. Duitsch-Nederlandsch Clearingverdrag onder teekend; Maandag voorloopig in werking. O'Duffy afgetreden als voorzitter der Ierlaod- partij en leider der Blauwhemden. Het politieschandaal te Rijssel. Een geheim zinnig sterfgeval. Men schat het aantal slachtoffers der mijn- ontploffing te Wrexham op 100 a 120; men is den brand meester, de reddingswerkzaamheden worden voortgezet. Na een verblijf van twee maanden in zijn zo merverblijf te Castel Gandolfi is de H. Vader Zaterdagavond naar Rome teruggekeerd. In Polen is een hoop sintels waarop werkloo- zen naar kolen zochten, plots in brand gevlo gen, waarbij alle zwaar gewond werden; van 10 hunner is de toestand hopeloos. Bekentenis van Hauptmann? „Niet de eenige bij de ontvoering van het kind van Lindbergh." Vliegongeluk in Engeland. Viertal vliegers ver brand. na Cobham en Helmore in de lucht van benzine te hebben voorzien. De staking in de Amerikaansche textiel industrie is ten einde; Maandag wordt het werk hervat. Oudstrijders te Lourdes. Een H. Mis voor alle dooden van den wereldoorlog. Ter bevordering van huurverlaging wordt op de begrooting van Sociale Zaken anderhalf millioen uitgetrokken. Huldiging Lodewijk van Deyssel. Twee zusjes te Alkmaar door instortenden muur gedood. Verlaging van de telefoontarieven in uitzicht gesteld. New-Yorksche beurs: stemming prijshoudend. Oogen open Er zijn menschen, die als geblind doekt door het leven gaan. Met gebo gen hoofden bewegen zij zich, bezig alleen met eigen ik, met eigen zorgen en eigen leed, door 's Heeren straten. Geen oog hebben ze voor wat langs hen leeft, voor het schoone en goede, dat hen omringt. Als versuft en wezenloos sleepen zij zich in somberte de wereld door. norsch en bits en ontevreden, een hinder voor zichzelf en voor anderen. Hun neergeslagen oogen zien nooit de zon, nooit de reine blankheid van een vlucht duiven in het hooge ijle licht, maar enkel de donkerte van het grauwe asfalt, het vuil en den af val van de straat. Trachten zij er toch eens toe te komen het hoofd te heffen en den blik omhoog te richten, de oogen te openen en toegankelijk te maken voor het licht van Gods goedheid en groot heid, voor het licht van Gods vrede. ROME, 22 Sept. (Per tel.) Z. H. Paus Pius XI is hedenavond om half 7 uit Castel Gandolfo in het Vaticaan teruggekeerd. De H. Vader sprak zijn groote voldoening uit over het bijna twee maanden lange ver blijf in het zomerpaleis. Morgen zal de Paus in den St. Pieter audiëntie verleenen aan de Italiaansche vereeniging voor gesloten retraite. Het aan tal leden van deze vereeniging is zoo grcot, dat de St. Pieter morgen voor het publiek gesloten zal zijn. ll^ I V V i M U i 1 I 1 I I I I 1 7 7 Stand op Zondag 1 uur v.m. 763.3 Vorige stand: 761

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1