SPORT EN WEDSTRIJDEN EXPOSITIE Districtsdag der Kolpingszonen SP m. ZEER GOED MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 Elckerlyc" opgevoed Tweede klas LV.C.B. Past. J. C. v. d. Loos STADSNIEUWS mMm Vele vooraanstaande personen. Opwekkende rede van den Centracd-Praeses Groote districtsvergadering „De cultureele beteekenis van het werk" Het massaspel AUTOBOTSING TE SANT POORT Twee auto's vernield Th. F. Spook f R. KL VOLKSBOND Installatie adviseur De collecte voor het Crisis-Comité VOETBAL Ned. Natuurhist. Vereeniging Lisse IBlauw Zwart I 42 UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Zilveren ambtsjubileum De KennemersCeleritas 41 LaakkwartierSchoten 43 ZaanlandiaBeverwijk 15 WIELRENNEN R. K. W. V. ACHILLES Kampioenschap langen afstand op den weg H.R.C. de Jonge Kampioen WANDELSPORT Snelwandelwedstrijd Haarlem Bennebroek v.v. HENGELSPORT Haarlemsche Hengelaarsbond Een nieuwe schermvereeniging DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden Heemstede STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG 1 De St. Jozefsgezellenvereenigingen van het district Haarlem, kunnen terugzien op een zeer geslaagden propagandadag. Deze Werd Zondagmorgen ingezet met een plechtige Hoogmis in de Kathedrale kerk, op gedragen door den Centraal-praeses der St. Jozefsgezellenvereenigingen in Nederland, rec tor J. Th. v. Galen. Deze werd hierbij geas sisteerd door drie praesides der Haarlemsche St. Jozefsgezellenvereenigingen, kapelaan A. v. d. Hoeven als diaken, kapelaan G. de Beer, als sub-diaken en kapelaan E. Detemeyer als cere- monarius, terwijl ook de functies der misdie naars door Kolpingszonen werden vervuld. Rondsom het hogaltaar stonden de gezellen- vlaggen opgesteld, terwijl de gezellen het ge- heele middenschip der kerk vulden. Onder leiding van den heer Tervoort zongen de gezellen zelf de Missa-Brevis op verdienste lijke wijze. De wisselzangen werden correct uit gevoerd door een gezellenkoor, in superplie, ge leid door den heer Lagerberg. Na de Hoogmis marcheerden de gezellen met de vlaggendragende Kolping's lijfwacht aan de kop van den stoet onder trommelslag en de vroolijke tonen van de pijpers hoornblazers naar het Gezellenhuis in de Jansstraat, waar gezamenlijk werd gelunchd. Na de lunch werd op dezelfde wijze afgemar cheerd naar den Stadsschouwburg op het Wil- sonsplein waar een werd gehouden. Hier werden de genoodigden, voorafgegaan door leden van Kolping's lijfwacht" en onder tromgeroffel en de muziek der pijpers, naar hun plaatsen gebracht. Oi.der hen bevonden zich de regent van het Seminarie Hagevld, de zeereerw'aarde heer L. Ammerlaan, plebaan Westerwoudt, de in specteur van het L. O., de heer H. B. v. d. Weyer, het Tweede Kamerlid, de heer H. Loe rakker, wethouder W. J. B. v. Liemt en het Heemsteedsche gemeenteraadslid, de heer D. Droog, verschillende raadsbesturen van de ge- zellenvertegenwoordigers van standsorganisaties, R. K. Middenstandsvereeniging, R. K. Volks bond, Kath. Jeugdcentrale, Katholieke Jonge Mannenvereeniging, R. K. Vrouwenbond, R. K. Smedenpatroonsbond, De Graal enz. Verder verschillende pastoors uit de stad, de praesides der St. ozefsgezellenvereenigingen uit Beverwijk, Velsen-Noord, IJmuiden, Heemstede, Haarlem, Zilk en Bennebroek, Rector van Zon, districts-directeur der K. J. C. en kapelaan v. d. Lugt, secretaris van de Jeugdcentrale. Na hen trad het districtsbestuur de zaal bin nen en opende de hoofdleider van den districts dag, kapelaan A. v. d. Hoeven, de bijeenkomst toet den Kblpingsgroet: „Trouw aan Kolping, aan Kolping trouw." Nadat door allen staande het vlaggenlied was gezongen, sprak de districtssenior, de heer F. ft. Knape, een kort welkomstwoord. We zijn opgekomen aldus spr. om te laten zien, wie en wat we zijn. Vierhonderd gezellen spreken namens meer dan 11.000 in Nederland, namens de honderd duizenden gezellen in Europa: „Neemt kennis van het Kolpingsprogram, dat nu reeds 85 jaar bestaat". Het gezellenkoor uit Beverwijk, onder leiding Van den heer Tervoort, zong enkele geestige hummers, waaraan vooral de bassen een groot aandeel hadden. Hoe dit werd gewaardeerd, onderstreepte het applaus, dat aan het eind langdurig opklonk. Hierna was het woord aan den centraal- Praeses, rector Th. van Galen over: Spreker wilde in zijn rede „De cultureele beteekenis van het Gezellenwerk in dezen tijd, een enkele gedachte ontvouwen over wat wij katholieke jongeren in dezen tijd willen met bet Gezellenprogram. Wie aldus spr. de stroomingen van de- Sen tijd aanvoelt, weet dat de beslissing bgt in het toekomstige geslacht, met zijn hieuwe ideeën en nieuwe structuur. De *°ep, die allerwegen gericht wordt tot de jeugd, niets anders, dan de erkenning van het oudere eeslacht, dat het heeft gefaald, dat het op het toekomstige de toekomst bouwt. In de verschil lende nuanceeringen, die' het jeugdwerk ont plooit, staat de gezellenvereeniging met het eigen program. De roeping van de gezellenver- ^niging is de vorming van het individu, met be bewuste doelstelling, het individu op te voe- Ien tot het apostolaat. In dezen tijd van extre- toisme geldt op godsdienstig gebied, alles of biets. Niet alleen in individueele kringen wordt be houding op dit gebied meer bewust gevraagd, °°k in de fabriek v.'ordt van den jongen arbei dt cliché ber de belijdenis van zijn godsdienst gevraagd. fteligieus moet de jongere opgestuwd worden jb de sterke expansie van Christusdrager, of bU gaat verloren in het sterkste materialisme. Spr. wees dan op het extremisme op sociaal verrein. Wie de jongeren beluistert, weet wel, dat het Gedaan is met halfslachtigheid. Sociaal-econo- toisch woelt het in de koppen van de katholieke Jongeren. Die leiding hebben, moeten begrijpen, bat de greep naar de jongensziel, aan hem is, bie het sterkst staat op dit gebied. Er moet een eigen nieuwe katholieke cultuur Bebouwd worden. ziel van den jongen arbeider is aange- Met muziek en ontplooide banieren vertrekken de St. Jozefs-gezellen in optocht van de Kathedraal. raakt door den nieuwen tijdgeest. In deze sfeer staat de gezellenvereeniging, om de jongeren te roepen tot doelbewust apostolaat. Kolping wilde den bewust levenden Christen. De pas neergeschoten Dr. Dolfuss, van wien bekend is, dat hij „Quadragesimo Anno" wilde omzetten in den standenstaat van Oostenrijk heeft eens gezegd: „Mijn vorming van katho lieke socialen, gebaseerd op de beroepsstanden, vindt haar steunpunt in het Kolpings-program. Bij den opbouw van den Katholieken Staat reken ik allereerst op de Kolpingszonen, die met hun program van religieuze opvatting van den arbeid als roeping en van gezinsleven, de steunpilaren zijn van den Katholieke corpara- tieven Staat." Dit program willen wij uitdragen aldus zette spr. zijn rede voort naar buiten. Bij ons mag het niet voorkomen, dat de Konings geheimen van ons H. Geloof alleen gedragen worden in het eigen hart. In voorbeeld en woord moeten we Gods woord brengen aan het volk, dat vooral in de arbeiderslagen hiernaar zoekt en tast. De roep van den barmhartigen Samaritaan van den jongen, die naast je staat, die boven je woont, van den Paus is tot jelui gericht. Jelui moeten gaan tot de uitgestootenen langs den levensweg. Jelui hebt het Kolpingsprogram te belichten, door het te beleven. De beleving van Rerum Novarum, de Christusbeleving staat aan u, in elke uiting van uw leven, elke zenuw van uw lichaam en elke spanning van uw ziel. Het Kolpingsprogram werkelijkheid te maken. Dit is de opgave: De wereld te brengen aan Christus. Moge de kracht, dezen morgen ontvangen, van Christus beleefd eiken dag in een zuivere godsdienstige opvatting van uw arbeid, gericht naar de sociale en cultureele beteekenis van het Kolpingsprogram, hier in Haarlem en om geving, onze gezellen maken tot mannen van sterken durf, van heiligen offerzin, in eerlijke en hartelijke trouw' aan onzen held, onzen leider, Adolph Kolping. Vervolgens richtte kapelaan v. d. Hoeven een dankwoord tot allen, die aanwezig waren. Om de jongemannen van de toekomst te vormen, kan men niet beter doen aldus spr. dan door meeleven te toonen, als dit voor de beweging wordt gevraagd. Dank bracht spr. verder aan allen, die mee gewerkt hadden om dezen districtsdag te or- ganiseeren en naar menschelijke kracht te doen slagen. Met een opwekking om het winter- program goed te doen slagen besloot spr. zjjn dankwoord met den Kolpingsgroet. Vervolgens werd enkele minuten gepauzeerd, waarna het middeleeuwsch zinnenspel „Elcker lyc", moraliteit uit de 15e eeuw, naar de be werking van den oapucijner pater P. Adhemar, werd opgevoerd. Ook dit spel viel gezien het krachtig ap plaus zeer in den smaak bij de aanwezigen. Onder regie van Joop Kruijver is dit eenvou dige massaspel, waarvan we deze week in onze krant reeds een uiteenzetting gaven, door de meespelende gezellen stuk voor stuk ernstig in gestudeerd, een aangrijpend spel geworden. Niet Weinig droeg hieraan bij het décor en de keurige costumes van de fa. Serné. Ook het kapwerk was bij den heer André Steenman in goede handen, die van de stoere gezellen pronkjuweelen van engelen, en een maagdelijke deugd had gemaakt. Alles bijeen is deze districtsdag een zeer goed geslaagde geworden. Zaterdagmiddag wilde de heer W., wonende aan den Rijksweg nabij Rozestein te Santpoort, met zijn auto het inrijhek van zijn woning binnen rijden en had hiervoor dan ook reeds tijdig den richtingwijzer uitgestoken. Een achterop rijdende auto heeft dit teeken echter niet, of te laat, opgemerkt, met gevolg, dat deze wagen den andere met volle snelheid in de flank reed. Beide auto's waren zwaar beschadigd, vooral die welke de aanrijding veroorzaakt had. een splinternieuwe Chevrolet. Wonder boven wonder vallen er geen persoonlijke ongelukken te be treuren. Met Th. F. Spook is weer een van de oude garde heengegaan. Door ziekte gedwongen^ heeft hij zich al jaren lang terug moeten' trekken, maar velen zullen zich den „ouwe Spook", den „schoen maker" en „busbode" nog wel herinneren. Hij was een van de eerste leden van den R. K. Volksbond, voorzitter van „St. Chrispi- nus", armencollectant, meer dan 50 jaar. Hij moge een voorbeeld zijn voor de jongeren. Ten volle begreep hij 't, dat een „dienend" leven van meer waarde is, dan een leiderschap, dat zich in egoïsme of hoogmoedigheid verliest. Deze unieke persoonlijkheid, die het verstond „nederig" te gehoorzamen aan hen, die over hem waren gesteld, liet zich nooit het „recht" ontnemen, om critlek te oefenen op valsch be leid en onverbiddelijk kon hij den vinger leggen op de wondeplek voor verkeerde toestanden. Juist om zijn rechtschapenheid en eerlijkheid werd hij in zijn kringen geëerd. Hij was de vader van een opbouwend gezin. Leed en veel leed is hem niet gespaard ge bleven, maar telkens begon hij, als alles ver loren scheen, geschraagd door een onverwoest- baren godsdienstzin en een büna niet te doo- den enthousiasme, weer opnieuw. Bij de pak ken neerzitten kon hij niet. Eenvoudig en arm is hij geboren, eenvoudig en arm heeft hij geleefd. Zoo is hij ook gestorven, doch zijn rijk ge moed zal in de herinnering voortleven. De hoogste Kerkelijke Overheid beloonde zijn ver diensten door hem te begiftigen met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Dat hij ruste in vrede! Donderdag 27 September, des avonds 8 uur, houdt de R. K. Volksbond een bestuursraad vergadering, waarin de nieuwbenoemde gees telijke adviseur, de weleerw. heer P. Poppen, zal worden geïnstalleerd. (Ingezonden) Hier en daar lezen we wel eens beschouwin gen, waaruit men zou mogen opmaken, dat de wereldhandel zich eenigermate herstelt, dat de groothandelsprijzen weer wat stijgen, dat de productiebedrijven wat meer orders krijgen. Wij leven dan wel eens even in de hoop, dat deze veranderde maatschappelijke kenteekenen aanleiding zullen zijn tot verbetering van het lot der millioenen werkloozen. Maar dan komt koud en nuchter het bericht van het Interna tionaal Arbeidsbureau te Genève dat het mil- iioenen-leger der werkloozen nog even groot is gebleven. Snel als alles in dit leven vervaagt weer dat groote getal. Maar blijven even koud en nuchter doet het leed van allen die door den geesel der werkloosheid worden ge troffen. Wij zijn ons bewust, dat niet alle leed, niet aile ellende kan worden weggenomen door het Crisis-Comité, daarvoor is de omvang van deze ramp te groot, maar verzachten kunnen we, moeten we daar waar het meest geleden wordt. Door een bijdrage te schenken aan de jaar- lijksche straat- en huiscollecte van het Crisis- Comité op 6 October a.s. verkrijgt gij de zeker heid, dat ge bijdraagt aan de leniging van het allergrootste leed. M. A. REINALDA. N. B. Voor hen, die willen helpen bij de col lecte diene, dat de collectedag wordt verdeeld in vier perioden n.l. van 9—11 uur, van 11— 1 uur, van 1—3 uur, van 3—5 uur. Men geve zich op aan het bureau L. Begijne straat 13 rood, telefoon 14505, met vermelding van naam, voornaam, adres, leeftijd, periode (n), waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft. De afd. Haarlem der Ned. Natuurhistorische Vereeniging trof het bijzonder, dat na den velen regen die Zaterdag was gevallen 't Zon dagmorgen droog weer was en de zon zich zeifs weer tusschen de wolkenmassa's vertoonde, zoo dat de meer dan 40 deelnemers aan de padden stoelen-excursie in het Naaldenveld van een mooien tocht hebben genoten. De leider, de heer Van Eyndhoven, doolde met zijn trouwe vol gelingen in het Naaldenveld rond en ieder kwam met de gevonden exemplaren naar hem toe om den juisten naam en e.v. bijzonderheden te ver nemen. Op deze manier kon elk van de gevon den exemplaren kennis nemen en werd een aardig aantal soorten gevonden. Het was zeker met aller instemming, dat Je voorzitter den heer Van Eyndhoven hartelijk dankte voor zijn leiding en voorlichting. De eerste aanval is voor BI. Zw., doch het leder wordt geretourneerd. Ondanks windvoor- deel is BI. Zw. niet sterker en ongeveer 20 mi nuten gaat de strijd gelijk op, wel is B. Zwart gevaarlijker doch voorloopig zijn de verdedi gingen de baas. Toch is het BI. Zwart dat door een kogel van den rechtsbinnen de score opent 01. Even komt Lisse gevaarlijk opzetten, doch slechts een oogenblik en dan neemt BI. Zwart het spel in handen, een weggetrapte bal be landt bij BI. Zwart's midhalf en een zuiver schot in den bovenhoek en het is 02. Na de thee zijn de bordjes verhangen en is Lisse steeds in den aanval. Vooral Lisse's mid half stuwt geweldig, steeds weer., komt de voor hoede van Lisse terug, doch het duurt nog 25 minuten eer de midvoor met een hard schot den achterstand verkleint 12. Luide aange moedigd .wordt Lisse overwegend sterker en wederom is het Lisse's midvoor welke met een keurigen kopbal de partijen op gelijken voet brengt 22. Nog 10 minuten is er te spelen en er kon nog van alles gebeuren en het gebeurt ook als Lisse met een keurig schot van een linkshalf in den rechter bovenhoek precies in het kruispunt van staander en lat in het net belandt, 32. Even later krijgt de midhalf den bal, brengt even op en een onverwachte schui ver volgt en het 4e doelpunt is geboren en met Lisse in den aanval komt het einde. Maandag 1 October zal de heer H. Arnoldus, hoofdagent van politie alhier, den dag herden ken dat hij voor 25 jaar als agent van po litie in dienst trad. LVoor dien was de a.s. jubilaris 8 jaar in militairen dienst, deels als sergeant bij de Genie in Den Haag. Op 1 October 1909 als agent van politie in Den Haag aange steld, kreeg hij op 28 November 1912 overplaatsing naar Heemstede, zoodat hij bijna 22 jaar van zijn pclitioneele loopbaan in Heemstede heeft doorgebracht. Op 1 Januari 1926 volgde zijn benoeming tot hoofdagent. Voor den a.s. jubilaris, die zoowel bij zijn superieuren, collega's als ondergeschikten zeer goed aangeschreven staat, zal dezen dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. In een van beide zijde goed gespeelden wed strijd hebben de Rood-Zwarte Beverwijkers een flinke overwinning behaald. De Hagenaars brachten ook een goed voet ballend elftal in 't veld wat een kolfje naar de hand voor de thuisclub was. In de 1ste minu ten lost Groot al een keihard schot, dat de C-doelman keurig stopt. Als Schipper dan een corner fraai voor doel plaatst, kopt Stumen Jr. fraai in. 10. Celeritas komt aan even opzet ten doch boekt geen succes. Groot kopt dat het een lieve lust is, doch de rechtsback der gas ten is een waar struikelblok. Na verschillende goede thuisclubaanvallen gaat Horsman er alleen van door en met een keihard schot vlak onder de lat is het 20. Nadat v. Urk nog eens handelend oo heeft moeten treden komt de rust. Na de rost het zelfde spel en als bij een goeden Celeritas-aanval de rechtsbuiten voorzet is de midvoor er handig bij om 21 te maken. De Kennemers wei ken met Dinkla aan 't hoofd hard voor de overwin ning en weer is het Stumen, die den stand op 3—1 brengt. C. zit intusschen ook niet stil en de Kenne- mer achterhoede moet alle zeilen bijzetten om tegenpunten te voorkomen. Horeman maakt geboden kans kalm te benutten 41. Met de echter aan alle onzekerheid een einde ö~or een Kennemers in den aanval, fluit de heer Kok, die zeer goed leidde het einde. De eerste competitiewedstrijd van Schoten is geëindigd in een onverwachte nederlaag. Onverwachts, omdat Schoten reeds een kwartier na den aanvang een 30 voorsprong had. Het spel is nog geen minuut oud, of Maas weet fraai te doelpunten. 0—1. Schoten blijft sterker ondanks den tegenwind. Heyerman fabriceert no. 2 na goed doorzetten. 02. Enkele uitvallen van de Hagenaars worden gemakkelijk afge slagen. Na goed werk van Rootlieb scoort Maas wederom fraai. 03. Schoten blijft goed spelen. Even voor rust weet de linksbuiten van Laakkwartier Farla, tegen te scoren. Rust 13. In de tweede helft komt Laakkwartier aan een makkelijk doelpunt, wanneer Oorthuis in eigen doel trapt. 23. Dit geeft den Hagenaars moed en de Bers brengt de partijen op gelijken voet. 3—3. Bij Schoten zien wij met hetzelfde spel en de Hagenaars verdedigen met alle macht. Schoten kan het net niet meer vinden, ai hoewel steeds aanvallend. Het doelpunt komt aan den anderen kant, als Horreman via binnenkant paal inschiet. 43. Bij Schoten lukt verder niets meer. Einde 4—3. Direct vallen de Wijkers goed aan en bin nen vijf minuten krijgt hun rechtsbuiten een corner te nemen welke keurig voor doel wordt geplaatst en door den Zaanlandia-keeper in eigen doel wordt gewerkt. (11). Vijf minuten later is de stand 02 door een hard schot van Maanhout. Dit wordt den Zaankanters te bar en met keurig samenspel komen ze op de Wij- kerveste af en forceeren een corner, welke goed geplaatst, doch even mooi door den Wij- kerkeeper wordt gevangen. Bij een goeden Wij- keraanval drijft de voorhoede mooi op en Kuijer Sr. zorgt voor 03. Het spel is dan maar slechts 15 minuten oud. Nu gaan de Zaandam mers tot meer ruw spel over, doch scheids rechter Coopman laat zich niet beïnvloeden en straft onverbiddelijk. Om beurten krijgen beide partijen eenige corners te nemen, welke of overgekopt of naast geschoten worden. De linksbuiten van Zaanlandia zet bij een aanval goed voor en de rechtsbinnen kopt keurig in, waardoor de stand 13 wordt. Even komen de Zaankanters in den aanval, doch tot rust blijft de stand ongewijzigd. Na de rust zijn de aanvallen der thuisclub veelvuldiger, doch hun schieten is slecht ver zorgd en de keeper van Beverwijk kan steeds goed wegwerken. Tenslotte verplaatsen de Wij- kers het spel en forceeren vier corners achter elkaar, doch het resultaat is nihil. Doordat de Zaankanters het spel trachten te forceeren wordt nogal eens een vrije trap tegen hen ge geven, waarvan één door Maanhout wordt in- gekogeld. 14. De thuisclub maakt het spel door ruw optreden niet mooier en ten slotte wordt een penalty aan de Wijkers toegekend, welke Teeling onhoudbaar inschiet. 15. Op Zondag 23 Sept. werd van bovengenoemde vereeniging het kampioenschap lange afstand (2 maal rond de HaarLmeer) over 120 K.M. ver reden vooi' A en B.-klassers, terwijl d eC-klassers plm. 30 K.M. reden. Er bestond zeer veel animo voor dezen wedstrijd, want er waren plm. 50 deelnemers. Het eerst vertrokken de A en B-klassers, dl reet daarep de C.-klasers. Deze zetten er direct aangevoerd door J. de Vries een flink tempo in en wel zoo, dat het verscheiden te machtig werd. Na plm. 20 K.M. was de groep die bij den start uit 22 man bestond, reeds tot 9 renners geslon ken. Na een mislukte uitlooppoging van v. d Veer, ging Kroese er tusschenuit en deze had aanvankelijk meer succes. Wel ging het peleton er hard achteraan, doch dit had slechts tot ge volg, dat achtereenvolgens, nog een viertal moes ten lossen, zoodat toen Kroese aan den kop ging, op 100 M. gevolgd door het peleton bestaande uit C. de Veer, v. d. Lans, W. v. Leeuwen en v. Duin. De eindspurt bracht de beslising voor Kroese. Hierna volgenden v. d. Lans, C. de Veer, W. v. Leeuwen en v. Duin. Inmiddels hadden de 30 bestarte A en B-klas sers hun eerste ronde (60 K.M.) er bijna opzit ten. Reeds kort na den start waren het v. Wees, Busman en Rusman, die de boel uit elkaar trok ken. Zoodat na 60 K.M. de stand was als volgt: Aan den kop gingen v. Wees en v. d. Aart, op 500 meter Kobus Rusman, op 200 meter hier achter Busman, op 200 meter J. Engel en H. C. v. Sta veren, op 200 meter P. v. Kessel, Klinkenberg en Th. v. Staveren. Het peleton v. Kessel liep gaan deweg in op Rusman, die zich bij de achtervol ging op v. Wees en v. d. Aart te veel had inge spannen, en op J. Engel en H. C. v. Staveren. Doch ook dezen moesten met Rusman en Bus man opgeven, zoodat het tweede peleton toen nog bestond uit P. v. Kessel en Klinkenberg met P. Gruijters op 100 meter, even later wist ook hij aansluiting te krijgen, waarna zij gezamenlijk de achtervolging voortzetten. Doch v. Wees en v. d. Aart waren niet te genaken, zij vergrooten steeds hun voorsprong en reden gezamenlijk op de eindstreep af, waar ze in een prachtige faire spurt, de wedstrijd uitvochten, die door G. v. Wees met een kwart wiel werd gewonnen, waar door ijh dus kampioen langen afstand der veree niging werd, 2e werd B. v. d. Aart. Tijd over 120 K.M. 3 uur 55 min., wat gezien de storm die er stond een schitterende tijd genoemd mag wor den. 21 min. later arriveerde het 2e peleton waarvan P. Gruijters schitterend wist te winnen, zoodat hij dus 3e werd, op een lengte P. v. Kessel 4e en Klinkenberg 5e. Na afloop werden door den voorz. G. v. Wees en Kroese in de bloemetjes gezet. Ook het rijden van Klinkenberg dient gememoreerd, daar deze alhoewel hij C-klasser is, op zijn verzoek bij de A en B mocht startten en hij niet alleen de wedstrijd uitreed, doch zich nog 5e wist te plaat sen, voorwaar een pracht praestatie. Hedenavond 3V< uur vergadering in het Jeugd- gebouw Begijnenhof achter de Janstraat-kerk. Aller opkomst gewenscht daar belangrijke mede deelingen worden gedaan. De eerste vergadering van deze nieuwe Ren nersclub zal plaats vinden in Hotel „Spoor- zicht", Stationsplein alhier, a.s. Dinsdag 25 Sep tember nm. 8.30 uur. Opgave tot lidmaatschap van deze club kan reeds geschieden bij de volgende adressen: Gierstraat 36, Ged. Oude Gracht 51, Oranjestr. 40 en Zaanenstraat 94. Erkenning van een verdienstelijk historicus Dezer dagen bracht de post de 2e Aflevering van het 52ste deel van de Haarlemsche Bijdragen. Zij beginnen natuurlijk met een groot opstel van den Voorzitter van den Redactieraad, dezen keer over de kerkgeschiedenis van Zuid- Beveland. Telkens weer bevat het tijdschrift bijdragen van den ijverigen pastoor te lande, die naast zijn pastoreele zorgen in het heden onvermoeid werkt aan het bij een denis van het Bisdom Haarlem. In de afgeloopen week herdacht hij op kunstzinnige wijze den bouw van zijn parochiekerk. Van die gelegenheid heeft de Hooge Landsvrouwe gebruik gemaakt, om de veelzijdige verdiensten van Pastoor Van der Loos te erkennen door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De leerling van Mgr. Graaf, die, woeke rend met zijn tijd en zijn talent, het werk van dien verdienstelijken historicus over nam en het der voltooiing nabij bracht, moge overtuigd zijn, dat er in breeden kring met vreugde van de hem verleende onder scheiding is kennis genomen. Moge zij hem een spoorslag zijn, om den ingeslagen weg tot het eind toe te bewandelen. W. N. 5 P. van Leeuwen, Haarlem, tijd 1 uur 13 min. 20 sec. 6. M. Herben, Haarlem, tijd 1 uur 10 min. 40 sec. 7. A. Herben, Haarlem, tijd 1 uur 16 mon. 57 sec. 8 J. Koopman, Haarlem, tijd 1 uur 17 min. 51 sec. 9 J. v. d. Berg, Haarlem, tijd 1 uur 28 min. 37 scc. De totale afstand bedroeg 12^ K.M. Aangezien v. d. Vijver (Amsterdam) buiten mededinging medeliep, werd als eerstaanko- mende aan H. Hendriks (Beverwijk) een fraaie beker uitgereikt. De tweede prijs een zilveren lauwertal viel ten deel aan Gaarthuis (Be verwijk) en als 3e prijs 'n zileveren medaille aan M. Herben (Haarlem). Ook J. v. d. Berg (Haarlem) liep buiten mededinging. De Haarlemsche politie had voor een goede regeling zorg gedragen. Ter gelegenheid van den 70sten ver ja ardag van Lodewijk van Deyssel werd Zaterdag te Amsterdam een groot diner gegeven, waar o.a. minister Marchant bij tegenwoordig was. Deze wedstrijd heeft Zondag 23 September onder veel belangstelling plaats gehad. Een tweetal deelnemers was verhinderd te starten terwijl de Haarlemmer P. Coule en de Am sterdammer Fr. v. d. Vijver zich alsnog had den opgegeven. Het keerpunt was bij de klok te Bennebroek, waar al direct een gewijzigde volgorde der wandelaars was waar te nemen. Het eindpunt was wederom Houtplein hoek Wagenweg, al waar de deelnemers in onderstaande volgorde arriveerden: 1 H. Hendriks, Beverwijk, tijd 1 uur 7 min. 27 sec. 2 Fr. v. d. Vijver, Amsterdam, tijd 1 uur 4 min. 40 sec. 3 Gaarthuis, Beverwijk, tijd 1 uur 8 min. 48 sec. 4 P. Coule, Haarlem, tijd 1 uur 14 min. 5 sec. Zondag 23 Sept. heeft de Haarlemsche Hengelaarsbond en jeugdwedstrijd gehouden op baars in de Ringvaart te Vijfhuizen. Aangezien het weer zich slecht liet aanzien, was de animo voor dezen wedstrijd vrij goed, doch de vangst was zeer gering. De kinderen waren in 2 groepen verdeeld. Ie Groep bestond uit kin deren beneden de 12 jaar; de 2e groep bestond uit kinderen van 12 tot 16 jaar. Na den wedstrijd werden de kinderen op chocolademelk onthaald en onder het visschen werden ook versnaperingen uitgedeeld. De prij zen werden door den 2en voorzitter, der. heer A. Baas met een hartelijk woord uitgereikt. Het nieuwe scherm-seizoen werd ditmaal inge wijd door de intrede van een nieuwe Scherm Vereeniging in de schermzaal „Brassinne" al hier. Op initiatief van den heer Brassinne, scherm- leeraar alhier, werd Zaterdag 22 September j.L de oprichting van de „Scholieren Scherm Ver eeniging" tot stand gebracht. Het doel van deze Vereeniging is, meer be kendheid te geven aan deze uitmuntende sport bij de scholieren, door de propaganda van het schermen op breedere basis uit te breiden onder de leerlingen en oud-leerlingn van de scholen van Haarlem en omstreken. Alle scholieren of oud-scholieren, zoowel meis jes als jongens, uit Haarlem en omstreken, kun nen toetreden tot lid van deze scherm-vereeni- ging, mits zij minstens 14 jaar oud zijn en niet ouder dan 22 jaar. De vereeniging blijft aange sloten als Junior-afdeeling van de Haarlemsche Scherm Club. Op het programma voor het komende seizoen heeft de Scholieren Scherm Vereeniging zeer aantrekkelijke wedstrijden vastgesteld, n.l. Com petitie-wedstrijden onder de verschillende scho len van Haarlem en omstreken, welke in de aula of in de gymnastiekzaal der deelnemende scho len gehouden zullen worden waaraan zooveel mogelijk school-genoten geïntroduceerd zullen worden. Uitslag wedvlucht van Vilvoorde, afstand 162 K. M. Los 7.50 voorm. 1, 2, 7 P. van Egmond; 3 J. Kuiper: 4. 5 E. D. de Bouvries; 6 W. van Huis; 8, 12 H. A. Bouwmeester; 9, 10 A. Verdonschot. Eerstgetoonde duif 9.59.12. Laatste prijswin naar 10.7.31. Morgen laatste vlucht vanaf Mons, Belgie, afstand 217 K. M. van de heden aan den Rij ksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: „Klaesje" 1100 manden 3850.—, Amst. 860 manden 3620.—, Timor 570 manden 2900.—, Derica 7 240 manden 2360.—, Denca 5 400 manden 2770.—, Roode Zee 105 manden 1580.—, Perseus 145 manden 1640.—, Adelante 520 manden 4200.—, Protinus 750 manden 2690.—, Azimuth 530 manden 2150.—, Olympia 265 manden 2000.—, Margarethe 200 manden 1340.Liesbeth Bettie 535 manden 1880.—, I. S. Groen 795 manden 1830.—, Maria Elisabeth 110 manden 1900.—. Loggers: KW 175 310.— KW 178 520.—, KW 28 280.—, KW 91 400.—! KW 104 600.—, KW 114 550.—, KW 60 500.—. IJMUIDEN, 24 September Rij ksvischaf slag Tarbot per kg. 1.55 tot 0.80, griet per 50 kg. 24.— tot' 15.tong per kg. 1.30 tot 1.—, groote schol per 50 kg. 26.—, middel schol per 50 kg. 28.tot 24.50, zetschol per 50 kg. 23.tot 19. kleine schol per 50 kg. 21.— tot 4.20, schar per 50 kg. 9.— tot 8.50, tongschar per 50 kg. 31.—, rog per 20 stuks 10.vleet per stuk 2.50 tot 0.95, pieterman en poon per 50 kg. 6.—, groote schelvisch per 50 kg. 25.tot 24.middel schelvisch per 50 kg. 23.tot 16.50, kleine mid del schelvisch per 50 kg. 20.tot 11.kleine schelvisch per 50 kg. 13.tot 9.60, kabeljauw per 125 kg. 60.— tot 36.—, gullen per 50 kg. 4.10, leng per stuk 1.10 tot 0.56, heilbot per kg. 0.95 tot 0.85, wijting per 50 kg. 8.50 tot 2.10, kool- visch per stuk 0.53 tot 0.10, makreel per 50 kg. 6.tot 0.90, versche haring per kist 6.30 tot 2.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13