STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 24 Sept. Prinses Juliana in Zeeland ONTMANTELS ONTKRAGEN ONTVELLEN LEIPZIGER BONTHANDEL MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 PASTOOR BUR WINKEL Naar Rotterdam Opbrengst collecten Zes-jarig jongetje te water Orgelbespeling „Tilco" verhuisd TWEE INBRAKEN Door den honger gedreven? Spaargeld ontvreemd Zangwedstrijd Eindelijk! HEEMSTEDE MAAKT ZICH OP Voor de Flora-tentoonstelling 1935 Subsidie Vreemdelingenverkeer W inkelversiering WERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN De eerste ploeg PASTOOR W. J. H. POLDER Benoemd te De Lier WÊêMM. BEGRAFENIS HOOFDAGENT ZUIDHOEK Met corpseer Eerste prijs Uitvoeringen D. O. V. GR. HOUTSTRAAT 103 STADSSCHOUWBURG Maloitz-avond DE COLLECTANT VAN HET CRISIS-COMITE Ernstige overtreder voor politierechter Verbetering Noordzeekanaal Personalia Motordienst BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE 25 September ZAANDAM H. V. B.-uitslagen Hartelijke ontvangst door de bevolking PETERS TE MALMÖ Tweede in het nummer verspringen De pastoor van Vogelenzang, de Zeereerwaarde heer F. Burwinkel, als oud-kapelaan der pa rochie van de H.H. Elisabeth en Barbara cok voor de Haarlemmers geen onbekende, is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Hildegar- dis te Rotterdam, waarvan de herder, de Zeer- eerw. Heer Duijvestein een dezer dagen over leden is. De parochie van de H. Hildegardis en Rotter dam in 't algemeen, mogen worden gefeliciteerd met deze benoeming. De Maasstad wordt er 'n ijverig herder rijker mede, voor wien 't arbeids veld in een grootstad als geknipt lijkt. Hoe meer en hoe moeilijker werk hij heeft, hoe prettiger hij het schijnt te vinden. Pastoor Burwinkel heeft zich altijd een vurig strijder getoond. Nóg onlangs deed hij van zich spreken in de bekende „Meineedzaak van Voge lenzang", waarin hij als getuige a décharge op trad voor de beklaagden en met klem zijn eer lijke overtuiging verdedigde, met het gevolg, dat de beklaagden door het Hof werden vrijgespro ken. Z. Eerw. werd op 9 September 1881 in Delft geboren, studeerde te „Hageveld" en „Warmond" en werd op 15 Augustus 1905 priester gewijd. In 1930 vierde hij onder uitbundige blijken van sympathie van zijn parochianen zijn zilveren priesterfeest. Hij werd na zijn priesterwijding eerst benoemd tot kapelaan te Vlaardingen, waar hij bleef tot 1908. In dezen tijd viel de bekende „Berlin"-ramp, de trotsche Harwich-boot, die op de Noorderpier te Hoek van Holland te plet ter sloeg. Bij deze gelegenheid onderscheidde de jonge kapelaan zich. Van 1908 tot 1910 was hij kapelaan te Velsen, van 1910 tot 1913 te Lisse en van 1913 tot 1925 te Haarlem, waarna hij in 1925 benoemd werd tot pastoor te Hoek van Holland. Sinds 1929 stond hij in Vogelenzang. In Haarlem heeft kapelaan Burwinkel zich vele vrienden gemaakt door zijn groote rondbor stigheid en zijn ijveren voor de organisatie. Hij kon het best met de mannen vinden en zij mochten hem ook graag. Een oprecht vriend »s hü van hen geweest. Werd in de wandeling over de» geestelijken adviseur gespreken, dan werd hij door de leden nimmer genoemd de weleerw. hier, of onze geestelijke adviseur, zelfs niet ka pelaan Burwinkel, maar kortweg ,3urwinkel", niet uit gemis aan eerbied voor den flinken ka pelaan. maar omdat hij werd beschouwd als een der hunnen, zij het dan als de eerste, de beste, de eerbiedwaardigste, of wat men maar wil. In St. Elisabeth en Barbara te Haarlem denkt men ook nog met veel waardeering aan kape laan Burwinkel. Laten wij dan volstaan met te zeggen, dat „pasoor Burwinkel" niet minder ijver aan den dag heeft gelegd dan „kapelaan Burwinkel" dit heeft gedaan. Zoowel in Hoek van Holland als in Vogelenzang. De liefdadigheidspreek van kapelaan Ceune in de parochie van de H H. Elisabeth en Bar bara ten behoeve van de stille armen een lief dewerk van de St. Vincentiusvereeniging, heeft f 500.opgebracht. In de parochie van St. Bavo aan den Heerenweg hield pater W. Jonckbloed C-ss.R. sen liefdadigheidspreek voor de St.Vincentius vereeniging. De opbrengst hiervan bedroeg met nagekomen giften f 895. Zaterdagmiddag om kwart voor 3 is in de Brouwersvaart, ter hoogte van de Assendelver- straat, de zes-jarige W. K., die aan den water kant speelde, te water geraakt. De juist passeerende J. Anthonisse sprong on middellijk in de vaart en tot zijn middel in het water staande wist hij den jongen te grijpen en op den kant te brengen. De jongen is zelf naar huis kunnen gaan. Ge neeskundige hulp was niet noodzakelijk. Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Dinsdag 25 September, 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Ro bert, zal het volgende programma worden uit gevoerd: 1 Canzona, A. Gabrieli, 15101586 2 Toc cata F. gr. t„ G. Muffat, 16351704. 3 Toccata et Fuga d. kl. t„ J. S. Bach, 1685—1750. 4 Twee koraalvoorspelen „Herzlich tot mich ver langen", Joh.Brahms. 5. a. Melodia, b. Be- nedictus, Max Reger. 6 Choral a mineur, César Franck. De kantoorartikelen-centrale „Tilco", welke sedert 15 maanden aan den Zijlweg 157 was gevestigd, heeft nu naar een ruimere show room moeten uitzien, ondanks de economisch slechte tijden en heeft zich nu gevestigd aan den Zijlweg 30 in een heel aardig en ruim winkelpand. In de geheel modern ingerichte showroom treft men een collectie der uitgezochte schrijf machines aan in zeer gevarieerde soorten en voor uiterst lagen prijs. Aan deze inrichting is verder nog een zeer goed geoutilleerde copiëer-inrichting verbonden. Speciale stencilteekenaars zorgen voor de re clame-ontwerpen en het werk wordt ook al weer voor zeer lagen prijs in kleuren uit gevoerd, terwijl de prima machines letter typen bezit, die alle reclame-objecten kunnen aanbrengen. Een uitgebreide sorteering rekenmachines en zeer veel practische bureau-artikelen, op het moderne kantoor in gebruik, zijn verder voor banden. In deze showroom demonstreert men ook de voordeelen van een electrische machine tegen- over dB met de fca-nd te bedienen marJninea- Enkele van die voordeelen zijn o.m., dat de toetsen slechts licht met de vingers behoeven te worden aangeraakt voor de rest zorgt de electrische kracht. De type-arm valt weer snel terug, wat ver zorgd wordt door de automatische Wels-sper- ring, welke ook voorkomt, dat twee toetsen te gelijk kunnen worden aangeslagen. De machine presteert een buitengewone schrijfsnelheid. Ook voor het verstellen van den „wagen" behoeft men niet meer speciaal zijn aandacht te concentreeren. Op den openingsdag, Zaterdag, gaven bloe men een fleurig cachet aan de tentoongestelde artikelen. Gaarne wenschen we „Tilco" ook in zijn nieuw tehuis succes. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in gebroken in het woonhuis Amsterdamschevaart 242. Door inklimming door een raampje is de inbreker in de keuken gekomen. Daar heeft hij een portemonnaie met een inhoud van 30 cent, en een Lipssleutel gestolen. Waarschijnlijk had de inbreker honger, want hij heeft ook van de melk gedronken en brood uit den trommel me degenomen. De keukendeur was gesloten en daardoor kon de inbreker de rest van het huis niet bereiken. Achter de schutting in den tuin heeft de po litie een oude jas, een pet alsmede een rech terschoen gevonden, zoodat de inbreker zich waarschijnlijk nog verkleed heeft ook! Uit den tuin van perceel Amsterdamsche vaart 248 is wellicht door denzelfden inbreker een rijwiel ontvreemd. Zondagmorgen om half elf is aan de politie medegedeeld dat tusschen Zaterdagnacht half één en Zondagmorgen negen uur onbevoegden zich toegang verschaft hebben tot perceel Tweede Hoogerwoerddwarsstraat 14. Voor de bewoners dus een onprettige Zondagmorgen verrassing. Uit een blikken trommel, staande in een muurkast in de huiskamer, wordt een bedrag van 8 vefmist. Uit dezelfde kast is ook een porceleinen spaarpot (een welbekend „var kentje") met 2 Inhoud, ontvreemd. Bij het politie-onderzoek Is gebleken dat de daders vermoedelijk binnengekomen zijn door een doorloopende poort aan de achterzijde van het perceel en vervolgens door met een zakmes de knip van een keukendeur, welke niet op slot was, terug te schuiven. De blikken doos met nog eenig klein geld erin, is later op een keukentafeltje teruggevon den. Ook het slot van de deur van een boeken kast Is geforceerd, doch uit de kast is niets ont vreemd. De politie stelt in beide gevallen een nauw keurig onderzoek in. Uit deze inbraken blijkt wel hoe brutaal de dieven te wterk gaan. Zelfs keukendeuren, die „op de knip" zijn, zijn niet eens meer veilig! Zaterdagavond behaalde de Mannenzangver- eeniging Electrisch Materieel afdeeling Cen trale Werkplaats op den Nationalen zangwed strijd te Scheveningen, uitgeschreven door Paul C. Kaiser's gemengd koor, onder leiding van den heer K. Zeilmaker, den tweeden prijs in de vier de afdeeling. De zangvereeniging E. M. bestaat zes maan den. Voor de eerste maal op concours, is dit een prestatie zoowel voor dirigent als koor. Hedenmorgen is men begonnen met het af breken van de ruïne van de voormalige buiten plaats „Bosch- en Hoven" aan den Heerenweg. B. en W. van Heemstede vragen een crediet van f 1500.om bij gelegenheid van de inter nationale bloemententoonstelling „Flora 1935" de binnen de gemeente gelegen openbare plant soenen en perken met bloembollen te kunnen doen beplanten. De afdeeling Heemstede van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft zich bereid verklaard, de voor dit doel benoodigde bloembollen tegen zeer lagen prijs ter beschik king te stellen. Volgens de meening van den adviseur voor de plantsoenen, den heer G. Bleeker, komen de langs en op navolgende pleinen en wegen ge legen plantsoenen en perken hiervoor in aan merking: Julianaplein, Heemsteedsche Dreef, Raadhuisplein, tuin terzijde van het Raadhuis, Valkenburgerplein, Herfstlaan, plantsoen Oost zijde spoorweghalte nabij Zandvoortschelaan, Roemer Visscherplein, van Merlenlaan en Wip perplein. B. en W. schrijven verder aan den Raad: Evenals in 1925 heeft ook thans het bestuur van de Vereeniging tot Verfraaiing van Heem stede en Bennebroek en tot Bevordering van 't Vreemdelingenverkeer in deze Gmeenten zich tot U gewend met het verzoek om toekenning van een extra subsidie van f 3000.teneinde bij gelegenheid van de internationale bloemen tentoonstelling „Flora 1935" een passende ver slering in de gemeente aan te brengen. Een uit het bestuur der Vereeniging samen gestelde commissie, aan wie de heer Jan Wiegman, alhier, als ontwerper werd toege voegd, heeft zich voorgesteld, om op verschil lende markante punten van de gemeente ver sieringen aan te brengen. Deze versieringen zullen worden aangebracht bij de entrée's tot de gemeente en langs de wegen, die tot het tentoonstellingsterrein zullen leiden. Hoewel wfl ons niet ontveinzen, dat de uit voering van deze plannen een niet onbelangrijk bedrag vordert, zijn wij van meening, dat, waar enkele honderdduizenden uit binnen- en bui tenland onze gemeente in het aanstaande voor jaar zullen bespreken, alles in het werk moet worden gesteld om Heemstede 'n goeden klank en een blijvende reputatie te doen bezorgen. Het initiatief van de Vereeniging, die met haar plannen, waarbij soberheid aan kunstzin nigheid zal worden gepaard, de gemeente van vele werkzaamheden ontlast, dient zeker te worden toegejuicht en door financieelen steun uitvoerbaar te worden gesteld. Voorgesteld wordt een extra subsidie van f 3000.te geven. Vervolgens wordt voorgesteld een subsidie groot f 250.te verleenen aan het comité voor tuin- en winkelversiering tijdens de bloemen tentoonstelling. In verband met de te verwachten drukte tij dens de tentoonstelling vragen B. en W. van Heemstede een crediet van f 810.voor ver nieuwing van de brug over den Lelievijver en f 1600.voor uitbreiding van de toiletgelegen heden in Groenendaal. Wij wijzen belangstellenden in verband met het Zaterdag j.l. geplaatste stuk, op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de vakcursussen voor jeugdige werkloozen, wel ke dezen winter zullen worden gehouden. Omtrent het werk op het terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat, vernemen wij, dat de ploeg van jeugdige werkloozen aldaar zijn maximum zoo goed als bereikt heeft. Op het uitgestrekte terrein is slechts één op zichter voor het toezicht, waardoor ook slechts een bepaald aantal, een veertigtal, geplaatst kan worden. Het is de bedoeling het drie-ploe- genstelsel in te voeren. Elke ploeg werkt dan 8 weken. De animo onder de werkenden is zeer groot. Hun leeftijd is sterk uiteenloopend en varieert van 18 tot 23 jaar. Officieel hebben ze alle mogelijke soorten be roepen: losse arbeiders, metaalarbeiders, enz. Zelfs is er een onderwijzer en een M-T.S.-er onder hen. Op zichzelf zegt dit beroep ten op zichte van de meerdere of mindere mate van geschiktheid voor het werk niet veel, want een intellectueel, die veel b.v. in zijn vrijen tijd in een tuin werkt, kan meer grondwerk verzetten dan b.v. een metaalarbeider, die steeds in de fabriek heeft gewerkt. De leiding van het werk heeft den indruk dat het voor alle jeugdige werkloozen (thans bezit ten ze dezen titel eigenlijk niet meer, zeer on gewoon werk is, op een enkele uitzondering na. Het weer heeft goed medegeholpen tot op de laatste dagen na. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerwaarden heer W. J. H Poider, kapeiaan der Kathedrale Kerk, benoemd tot pastoor te De Lier, welke plaats vacant was gekomen door het overlijden van pastoor Van Rooij, eertijds kapelaan der Spaameparochie te Haarlem. a De parochianen van „rit. Bavo" zuilen zich ongetwijfeld verheugen In deze promotie van hun kapelaan, die zich door zijn gemocdelijken omgang en behulpzaamheid, door zijn eenvoud en priesterlijke deugd veel sympathie had ver worven. Sinds 1929 verbleef hij in Haarlem. Hij was behalve directeur van de Mariacongregatie geestelijk adviseur van enkele sociale vereeni- gingen. Pastoor Polder werd in 1889 te Amster dam geboren en werd in 1914 priester gewijd. Met de beste wenschen van de parochianen der Kathedraal gaat oastoor Polder ongetwij feld naar het Westland. Hedenmorgen had in de kerk van St. Liduina te Haarlem-Noord de plechtige uitvaartdienst plaats van den hoofdagent van politie,, den heer C. Zuidhoek, die op 45-jarigen leeftijd na een ernstige operatie is overleden. De begrafenis geschiedde met volledige corps eer. De stoet die zich omstreeks II uur op den Rijksstraatweg in beweging zette werd door vele hoofdagenten en agenten en vertegenwoordigers der verschillende politie-organisaties gevolgd. Met omfloerste vaandels liepen collegas van den overleden mee van den BE. Bond van Politie personeel „St. Michael" (met den hoofdbestüur- der den heer M. L. A. Klein) van den Nederl. Chr. Politiebond, den Alg. Ned. Politiebond en den Alg. Bond van Politiepersoneel. Aan den ingang van het kerkhof sloten zich aan de commissaris de heer E. H. Tenckinck, de hoofdinspecteurs en verschillende inspecteurs. De belangstelling van het publiek was enorm. Er waren vele kransen en bloemen rondom de baar. De absoute werd verricht door den zeereerw. heer pater Dekkers, geestelijk adviseur van ,JSt. Michael". Aan het graf werden voor de zielerust van den overledene 5 Onze Vaders en Wees Gegroe- ten gebeden. Familie en politie brachten daarna een laatste groet.... Het R.K. Mannenkoor „St. Caecilia" heeft Zaterdagavond een eersten prijs behaald op het zangconcours te Rotterdam. De tooneelvereeniging D.O.V. van de Josephs- gezelllen Haarlem II in de St. Jan-parochie, zal haar najaarsuitvoeringen weer geven in het patronaatsgebouw aan het Teylerplein. Opge voerd wordt het geheimzinnige stuk: „De Roode Anjelier" op 27, 28, 30 September en 2 October. Twee weken papa, blijspel door Joh. W. Broedelet. Nieuw Schouwtooneel. Stadsschouwburg te Haarlem. Als men, vóór de nadere kennismaking met het stuk, de lijts der personages overziet, vraag men zich af, waarom een Nederlandsch schrijver naar het Zuiden moet gaan, om er de noodige en onnoodige stof voor zijn spel te zoeken. Nietwaar? indien de kunst van eigen land iets beteekenen wil, dient zij haar mate riaal te vinden in eigen volksaard, levensge woonten, ideeën. Maar met die vraag is men bij Joh. W. Broe delet in dit geval spoedig klaar. Hij had voor zijn niet bepaald oorspronkelijk ideetje de Fransche sfeer noodig, want op degelijken Hol- landschen bodem eerlijker gezegd: binnen de heggen van het Hollandsche fatsoen had het plantje van zijn verbeelding moeilijk kun nen gedijen. Hiermee doen we loyaal afstand van de snoode veronderstelling, dat de auteur het ietwat armetierig gewas over de grenzen zou hebben geplukt. Op zijn minst is er in „Twee weken papa" een ruime dosis van de bekende Fransche lichtzinnigheid ten opzichte van de moraliteit aanwezig. Zij blijkt al dadelijk uit den opzet: Raoul de Barnac bezit een dochter uit een ver bintenis, die nooit een huwelijk werd, en is daarna met de huichelachtig brave, maar in nerlijk vooze Clémence getrouwd. De moeder- looze Yvonne, altijd op kostschool, verlangt vurig haar vader ook eens in werkelijkheid te zien. En omdat hij niet met het meisje voor den dag durft te komen, stuurt Raoul er zijn vriend Thurbier op af. Deze eenzame, verrukt over de opdracht, bezorgt het gcede kind een paar gezellige vacantieweken en, in zijn rol van papa, de lang begeerde ouderliefde. Als het be drog uitkomt, ligt het happy end keurig inge pakt klaar, want Yvonne en de pseudo-papa zjjn natuurlijk veel van elkaar gaan houden en de gedupeerde jongedame wordt gaarne madame Thurbier. Niets op tegen. Maar waarom moet de op- wniding en afwikkeling van dit genoeglijke gevalletje met zooveel pikanten, doch in zijn onbeduidendheid vervelenden onzen gepaard gaan? Om de vereischte Fransche sfeer te scheppen is het ook heelemaal niet noodig, dat het stuk zóó zwak wordt opgetrokken, met een langgerekt eerste bedrijf als expositie en na de behoorlijke levendige tweede acte een dilet tantisch stukje maakwerk als ontknooping. Broedelet is van Franschen geest niet gespeend dat blijkt uit meer dan één dialoog en uit enkele aardige soênes maar die spirit is hier ondergedoken in de Nederlandsche geaardheid, welke zich met de gekozen stof moeilijk ver draagt. Het blijspel doet af en toe een ongemo- tiveerden sprong naar het drama, maar komt telkens weer in kluchtige onwaarschijnlijkheden terecht. Het moet gezegd worden, dat het Nieuw Schouwtooneel zich met vaderlandsche onver vaardheid op dit Fransch getinte spelletje heeft geworpen. Zoo was het een lust, Ko van Dijk de aardige rol van den tweeweekschen papa te zien uitdiepen. Hij zette dien groven èn natuur lijk fijngevoeligen, dien losbandigen èn natuur lijk edelen kerel zoo stevig en tegelijk zoo in nemend op de slappe pJanken, dat de al te doorzichtige comedie door zijn optreden betee- kenis kreeg. Met zijn leeftijd en zijn figuur zwierf hij over de grenzen der aannemelijkheid, maar aan een boom, zoo volgeladen met on waarschijnlijkheden, telt men enkele pruimjes niet. In de altijd serieuze Dogi Rugani had hij weer een goede tegenspeelster, die de lieve Yvonne sympathiek maakte. Frfts Bouwmeester moest optreden als de werkelijke vader en hij deed dat op de bekende manier. Lau Ezerman kregen we hier te zien als 'n onbenjilligen avon turier op amoureus terrein en dat luchtige tooneelpakje kleedde dezen karakterspeler in het geheel niet. Afgezien van een vaag mee warig gevoel wegens de situatie, hebben we mevrouw Rooyaards bewonderd om de wijze, waarop zij zich aanpaste aan de rol van de mallootige Clémence. Ben Aerden en Mies Ver steeg hadden de ondankbare taak als smake loos verliefd paartje het tooneel onvetilig te maken, hetgeen hun wel gelukte. Sam de Vries en Jettie van Dijk-Riecker werkten zeer ver dienstelijk in bijrollen en zij konden het niet helpen, dat die nevenfiguren een al te groote plaats in het stuk innamen. Van „Twee weken papa" genoot Haarlem c!e eer van de eerste opvoering en zij heeft die gewaardeerd op de gebruikelijke wijze: er was een groepje belangstellenden. De bijwoning van het spel dient aan volwassenen voorbehouden te worden. H. B. v. d. S. Na zijn openbaar experiment van Zaterdag middag heeft Maloïtz zijn aanwezigheid te Haar lem besloten met een experimenten-avond in den Stadsschouwburg welke zijn kunnen op te- lepatisch gebied overduidelijk bevestigde. Zoodra Maloïtz over een goed geleider be schikt, werkt hij vlug en correct de vooraf be paalde opdrachten uit. Verder bewees hij, dat het niet noodzakelijk was, direct contact met den „geleider" te hebben voor het welslagen van de opgave, terwijl hij bovendien als een buitenge woon staaltje van hersenconcentratie, een ex periment uitvoerde onder het zingen van een lied. Zoo werden achtereenvolgens een speld ver- stept, vooraf aangewezen personen naar het too neel gedirigeerd en in een bepaalde formatie op gesteld, lichten uitgedraaid en stoelen op elkaar gezet, brieven van de eene portefeuille naar de andere overgeheveld en dit alles enkel en alleen op d.e zwevende gedachtencommando's van een willekeurig geleider. Gezien het verloop van den avond hebben we geen reden om aan het buiten gewoon sterk ontwikkelde speurgevoel van Ma loïtz te wijfelen, of hem ervan te verdenken zich van trucs te bedienen. De verschillende onpar tijdige personen die zich ter beschikking stelden, nemen iedere gedachte aan bedrog weg. Wij voor ons zijn dan ook, zooals we vroeger reeds uitvoerig hebben betoogd, van meening dat Maloïtz c.s. een soort menschelijke antenne vormen, welke In staat is, uitgezonden mensche lijke gedachten op te vangen en weer te geven. We hebben toenmaals aan de radio herinnerd, die, hoe knap overigens ook geconstrueerd, des niettemin toch een samenstelling is van le- venlooze voorwerpen en desondanks toch in staat om trillingen uit de lucht weer in klanken om te zetten. Als dus levenlooze voorwerpen dergelijke ei genschappen kunnen bezitten, waarom zou dan de mensch, die toch het meest volmaakte schep sel ter wereld is, ook geen trillingen kunnen uit zenden, zoodra zijn hersenapparaat in werking treedt. Alleen degenen met bijzondere gaven of capa citeiten, zijn echter in staat in deze zaak als antenne te fungeeren. Natuurlijk heeft men deze veronderstelling niet als een axioma te aanvaar den, doch het kan zijn nut hebben haar te uiten om te voorkomen dat lichtelijk geëxalteerde na turen, aan een dergelijke séance bovennatuur lijke eigenschappen zouden toekennen. Overigens doet deze suppositie niets te kort aan ons respect voor de prestatie van den heer Maloïtz en we kunnen niet anders dan verklaren dat een dergelijke avond in ieder geval zeer onderhoudend is. Na de pauze las hij geblinddoekt, alle moge lijke kaarten en biljeten welke hem werden over reikt voor en vertelde in groote lijnen wat voor illustratie erop stond of welke naam erop voor kwam. Van drie door het publiek opgeschreven en hem niet bekende zelfstandige naamwoorden teekende hij zelfs nog steeds geblinddoekt, de voorwerpen op een bord. Het publiek was zeer voldaan en applaudis seerde hartelijk en lang. Ter afwisseling werden door E. Kapper eenige liedjes gezengen en een paar anecdoten verteld, blijkbaar als ontspanning van de geladen gemoederen. Het publiek stelde dat op prijs en toonde dat onomwonden. V-t Begin Maart j.l. vervoegde zich een 25-jarige kantoorbediende bij een inwoner van Haarlem met een inteekenlijst van het Nationaal Crisis comité, waarboven met potlood stond ingevuld „Paaschgif". Het jaartal 1932 was in 1934 ver anderd. Ofschoon de man eerst een eerlijken indruk maakte, wekte de lijst het vertrouwen niet van den gevraagde en deze belde toen jhr. Mollems, plebaan Westerwoudt en wethouder v. Liemt op. Toen bleek, dat de geldinzamelaar vroeger als bediende b ijhet Crisiscomité was werkzaam ge weest, doch het toen niet meer was. De politie werd met de zaak gemoeid en een proces-verbaal bracht den kantoorbediende nu als verdachte voor den politierechter. De dagvaarding vermeldde, dat deze verdachte listiglijk en bedriegelijk, door een samenweefsel van verdichtseleen, zichzelf had willen bevoor- deelen. De verdachte had zich tevens nog bediend van een valschen naam. Uit het verhoor van den politierechter bleek, dat de verdachte voor het Crisiscomité collecteerde. De opbrengst van zijn collectes leverden hem 10 pCt. provisie op. Politierechter mr. Raedt: En wisten de men sehen dan, die b.v. 100 gulden gaven, dat daar van een tientje voor jou was? Verdachte: „Nee, dat wisten ze niet". Mr. Raedt: „Wat u gedaan hebt, is anders heel ernstig, er komen toch al zooveel lasten ten koste van de gemeenschap; als iemand dan op een dergelijke wijze als verdachte te werk gaat, zou hij hard meewerken om de klad te brengen in alle collecten." De Officier van Justitie mr. Roeters van Len- nep brandmerkte verdachte in zijn requisitoir nog als een slecht staatsburger, slecht echtge noot en vader. Hij eischte 4 maanden gevan genisstraf. De verdachte vroeg', omdat hij nog nooit eer der was veroordeeld, een voorwaardelijke straf. Hiervoor achtte de politierechter het feit te ernstig, ofschoon hij met dit laatste wel reke ning wilde houden. Daarom verminderde hij den straf tot twee maanden. In de wet op de middelen is geraamd als bij drage van de provincie Noord-Holland en de ge meente Amsterdam in de kosten van den bouw een schutsluis o.a. te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal, voor 1935 een bedrag van f 800.000.—, (voor 1934 f 8333.000) Te Amsterdam is geslaagd voor het politie- diploma de heer A. Klaver, leerling van den politiecursus van den A.N.P.B. te Haarlem. Het totaal aantal ontvangsten van de School Compagnie van den Motordienst te Hoorlem is in de Wet op de Middelen voor 1935 geraamd op ƒ9300.—. (voor 1934 8600.—). Bevallen: 21 September: J .F. Teding v. Berk houtMatheson, z.; L. de Vreugdv. d. Akker, z.; J. AckermannSligers, d.; A. M. Semp Akerboom, z.; G. M. P. Kuvenerv. d. Putten z.; A. E. NiehotCornelissens, z. 22 September: D. J. M. KwakmanDiesfeldt, d.; D. J. M. KwakmanDiesfeldt, z. Overleden: 20 September: J. Reijenga, 61 j., Emmastraat. 21 September: M. J. Lasschuit—v. Amstel, 51 j„ Emmastraat. Statuten. De Staatscourant bevat de sta tuten van de Vereeniging tot bevordering van neutraal bijzonder lager onderwijs te Bloemen- daal. Brand Zondagavond omstreeks 7 uur werd kennis gegeven, dat brand was uitgebroken in perceel Joh. Vermeerstraat 7. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, doch bij aankomst bleek de brandr eeds door den bewoner gebluscnt te zijn. Op een zolderkamer was brand ont staan, doordat de dienstbode een strijkbout nad laten aanstaan, waardoor een houten kist sn een houten schot zijn gaan branden. Met eenige kannen water was de brand spoedig gebluscht, zoodat erger werd voorkomen. Credo-film De vertooning van de Credo-film in Heemstede is pok een geweldig succes gewor den. Twee maal een stampvolle zaal, in den avond zoo erg, dat vrijwel alle stoelen uit het R.K. Vereenigingsgebouw in de zaal geplaatst- moesten worden en elk hoekje voor de talrijke bezoekers benut werd. Des middags gingen aan de volledige film vooraf aardige kinderliedjes van mevr. de Laat, die niet alleen de kleine, maar ook de groote bezoekers wist te boeien, terwijl een zangwed strijd onder de kleinen werd georganiseerd, die wl bijzonder insloeg. De avondvoorstelling begon, met een oer-ko- mische film, getiteld „De Overwinning". Dat het geen sprekende film was, was ntet erg, omdat het gesproken woord toch voor het grootste gedeelte zou zijn verloren gegaan in het aanhoudend ge lach. Daarna trad de familie de Laat op. Bij het eerste optreden al van mevr. de L.&at met „Dat zeg je wel mar dat meen je niet" kreeg zij ge durig open doekjes. Veel succes oogstte zij ook met andere stukjes. Ook Aug. de Laat oogstte veel bijv,al met zijr. liedjes. Natuurlijk sloeg ook het duo „Geen zor gen voor morgen" bijznder in. Dan tenslotte de clou van den avond „De Credo-film" Vol aandacht werden de acht acten Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur Ledenvergadering R. K. Bouw vakarbeiders, half 8 uur Bestuur „Herwon nen Leveenskracht", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Transportar beiders, 8 uur Bestuur Grafische Bond, 8 uur Bestuur Spoorwegpersoneel; St. Caecilia, 8 uur Ledenvergadering Post en Telegraaf, 8.30 uur Rechtskundig Bureau 8.30 uur; Bestuur Tramwegpersoneel 8.30 uur; Alberdingk Thijm, 8.30 uur Federatie Groenten- en Fruithande laren, 8.30 uur. Rembrandt-Theater: „Bleeke Bet". Op het tooneel Het Haarlemsch Salon-Orkest, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ik ben Suzanne". Op het tooneel 4 Uessems, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekooide Jeugd", 7..00 uur, doorloo pende voorstelling. bewonderd. Met het naderen van het einde steeg des panning in de zaal. Ja, deze film zien doet het verlangen opwekken ook I,ourdes zelf eens of nog eens te mogen zien, en zelf daar neer te mo gen knielen. De heer de Laat gaf zulk een goede explica tie, dat ieder deel uitstekend te volgen was. Het taxibedrijf De Nederlandsche Unie van Taxihouders heeft een adres tot den gemeente raad gericht betreffende veiligheidsmaatregelen ten behoeve van kleine auto's en een andere ver deeling van standplaatsen. Bedreiging Bij een ruzie in de Damstraat heeft een zekere de M. zijn broer bedreigd met een dolk. De politie, die tusschenbeide kwam, heeft de M. in arrest gesteld en proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens bedreiging tegen het leven. Afdeeling IA. Kinheim 2—Zeemeeuwen 2 1—3. Stormvogels 3 —EDO 5 2—9. Haarlem 3—Schoten 2 2—3. Spaamev.Bl'daal 2 28. Afdeeling 1B. EDO 4EDO 3 2—1. RCH 5Spaarnestad 43. IVOKennemers 3 21. EHSHaarlem 4 2—1. DWO—Kinheim 3 3—2. Afdeeling 2A. VSV 4Droste 05. Stormvogels 4EDO 6 160. KenauBeverwijk 2 2L Afdeeling 2B. Ripperda 2Zeemeeuwen 3 21. Vijfhuizen— EDO 7 7—2. Afdeeling 2C. DIO 2—Haarlem 3a 7—3. Sp'dam—Storm vogels 5 43. Bloemendaal-Vet.HFC 3 19. VSV 3—Kennemers 4 3—2. Afdeeling 2D. Haarlem 5Halfweg 2 4—6. Zeemeeuwen 4— VI. Vogels 24. Hillegom 2DCO 21. DSK VOG 2—3. Afdeeling 3A. DCO 4—Kenau 4 1—9. VI. Vogels 3—Hillinen S 2- 6 Afdeelinv- 3B. EHS 4—Hillegom 4 2—8. Afdeeling 3C. Kenau 2Beverwijk 4. Beverwijk w.o. IVO 2Stomvogels 6 14. Afdeeling 3D. DSK 2—Bloemendaal 5 22. Afdeeling 3F. DKT—Vijfhuizen 2 1—3. Bloemendaal 6HSV 2 2—3. Afdeeling 3 G. DSK 3—Droste 2 3—6. HFC 4—VSV 6 8—2. Afdeeling 3H. ETO 2 Haarlem 6 1—0. HSV—Bl'daal 4 2—0. Afdeeling 3J. Bloemendaal 3Kenau 3 61. Beverwijk 3 Haarlem 8 72. Afdeeling 3K. Haarlem 7—RCH 8 0—6. EDO 9—Heemstede 2 0-0. Afdeeling 3L. Spaamdam 3Kennemers 5 05. EHS 3— Spaamevogels 4 48. Afdeeling 3M. Swastika 2Halfweg 4 01. Hedenmorgen om half twaalf is H. K. H. Prinses Juliana met de „Prins Willem" van den provin cialen veerdienst, van Hansweert te Terneuzen aangekomen. De burgemeester van Terneuzen, de heer J. Huizinga, was ter verwelkoming op de steiger aanwezig, terwijl het dochtertje van den bur gemeester aan H. K. H. bloemen aanbood. Het muziekkorps „De Vereenigde Werklieden" van Terneuzen speelde het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlands bloed". Kinderen van diverse scholen zongen daarop het Neuzenlied. Per auto vervolgde de Prinses den tocht naar Zaamslag. n het gezelschap van H. K. H. be vond zich o.m. de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, terwijl ook het lid van Gedeputeer de Staten, Mr. P. Dieleman uit Middelburg, de Prinses vergezelde. De Prinses heeft nog aan Mejuffrouw Ds. Dufour, Luthersch predikante te Groede, die studiegenoote van de Prinses en Voorzitster van de Vrouwelijke Studentenvereeniging te Leiden is geweest, een geheel particulier bezoek ge bracht. Onze landgenoot Wim Peters is tijdens de athletiekwedstrijden te Malmö gestart in het nummer verspringen. Hij werd tweede met een sprong van 6.79 Meter achter den Zweed Svensson met 7.10 Meter. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2