De eerste postzegel I» Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Ontzettende mijncatastrophe in Wales. Plaats dan een „Omroeper" f I voor 75.000 gezinnen II V i, 6 MEI 1840 m MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 siinininiinniniiiminimmiinminiinnimiiinnnnniinnnnnnnnnniniiniiiiiiiiiiiiiniiNiiiiinniiiiiiiiiuiii^ Madame de Longueville moet het eerste op de idee om „ouwels" te gebruiken, zijn gekomen Spoedig overal inge voerd „HET WONDER VAN DE PYRENEEËN" Een goede film over Lourdes GOOD YE AR-F ABRIEK OP JAVA Vertrek uitgesteld DAMMEh HOOFDKLASSE-COMPETITIE Samenstelling tientallen De K. P. M. en haar personeel Examen Wiskunde L. O. KONINGIN MARIA IN LONDEN H. M. Koningin Maria van Roemenië is in Londen aangekomen voor een verblijf van eeniae weken. Vaderschap en volks vertegenwoordiging B. N. A. Jaarvergadering te Eindhoven De postvluchten WWv 5 ainiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimnimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimm uilUUillllllllUllUHlllllllllIlIllIUIinilllIlllIIlllllllS FOTOREPORTAGE Aan dan landstormdag wallen Zatardag ta Tilburg Z H. Exc. Mgr. A. F. Diapan, bisschop van 's Hartoganbosch, bracht Zondag aan bezonk aan het ward gahouden was ook aan schiatwadstrijd varbon- Blindeninstituut Si Henricus ta Grave, dat 75 jaar bestaat. Da kerk vorst schrijdt zegenend door dan. Ean schutter In actie de straten Een ernstig vliegtuigongeluk had Zaterdag nabij Aston Clinton in Buckinghamshire plaats, waarbij het vliegtuig dat het toestel van Sir Allan Bobham voor diens vlucht naar Australië in de lucht van brandstol had voorzien, neerstortte en vier personen om hat leven kwamen. Oe brandende resten van da machina tSS 3 Ter nagedachtenis aan dan grooten natuurkundige prof. Buys Ballot, Is Zatardag ta Kloetinge door den commlsder Koningin In Zeeland, jhr. Queries van Ufford, aan monument onthuld H. K. H. Prinses Ju liana bij aankomst aan het gebouw van de Handelshooge- school te Rotterdam, waar de Prinses Za terdag de algemeena vergadering van het Bataafsch Genoot schap bijwoonde De vreeselijke ramp In de Grasford-kolenmijn ta Wrexham In Wales heeft vele slachtoffers geëischt. Familieleden en verwanten der ongeluk kige mijnwerkers in angstige spanning wachtend op da resultaten van het reddingswerk 6 Mei 1840 is de geboortedag van den post zegel; op dezen dag aanschouwde hij het licht der wereld. Over de uitvinding zijn de geleerden het niet geheel eens; sommige zeggen, dat het idee van een vrouw stamt .en wel van een mooie hof dame, madame de Longueville, die aan het hof van Lodewjjk XIV een rol speelde. De koning had brievenbussen laten plaatsen om stads brieven maar ook alleen deze te laten be stellen. De bestelling van deze brieven, die twee sols (een sou) kostte, geschiedde door een „bil let de port payé" dat als voorlooper van onzen tegpnwoordigeh postzegel op bepaalde plaatsen te verkrijgen was. Daarvoor was het gewoonte in Parijs, dat, wie een brief te bezorgen had, dezen persoonlijk opgeven, betalen en eventueel bij een voor dit doei ingericht postkantoor de noodige bijzonderheden verstrekken moest. Na tuurlijk ontstond er op deze manier vaak een onbehaaglijk gedrang en het geduld van menig een werd dikwijls op een harde proef gesteld Deze even ongemakkelijke als indiscrete in richting bracht de intelligente marquise de Lon gueville op een idee. „Is er dan werkelijk zoo veel gelegen aan de controle van een brief, waarvoor men 2 sols betalen moet?" vroeg ze op een dag aan den hoofdpostintendant Fouquet. ..Dat niet," antwoordde deze, ui aar het porto de inning van het porto." „Oh, wat dat betreft," viel de mooie vrouw hem glimlachend in de rede, „dat is toch ge makkelijk genoeg" en terwijl ze hem een klei nen bonten ouwel voorhield, waarmee men de brieven placht te sluiten, ging ze voort: „Kijk eens, hier is het porto!" Fouquet zag haar vol verbazing en zonder haar te begrijpen aan. „Als men op zulk een ouwel," verklaarde ma dame de Longueville, „het koninklijk wapen en het bedrag van 2 sols zou stempelen en alleen de drukker van den koning zulke ouwels ver vaardigde, als deze ouwels dan op verschillende plaatsen verkocht zouden worden en men dan zijn brieven gemakkelijk en naar believen, zon der verdere storing en controle in bussen zou kunnen werpen, die, op zekerè plaatsen in Pa rijs geplaatst, een spleet bezitten, waardoor al leen een brief kan; dan zou dit een stap op den goeden weg zijn om het briefverkeer vlugger en geheimer te maken." Met enthousiasme ging Fouquet op dit Idee van de mooie markiezin in en reeds na korten t\id verscheen er een koninklijke bekendmaking dat een ieder zijn stadsbrieven in het vervolg ■elf kon frankeeren. 1. De erste postzegel ter wereld. In 1840 in Groot-Brittannië uit gegeven. De zegel draagt de afbeelding van koningin Victoria. 2. De zwarte één" van Beierenuitgegeven in 1849. 3. Het „ossen oog" van Brazilië. Gedrukt in het jaar 1849. Vele jaren later in het jaar 1840 voerde de generaal-postdirecteur van Croct-Brittan- oJë, Roland Hill, den eersten postzegel in. die den kop van koningin Victoria droeg. In 1843 volg de Brazilië als eerste dit voorbeeld en de post zegel met het zoogenaamde „ossenoog" kwam in omloop. Spoedig volgden de Zwitsersche kan tons Zurich en Genève; verder New-York; in 1845 het kanton Bazel en de stad St Louis; in 1P46 het eiland Bermuda en in 1849 Beieren met de zoogenaamde .zwarte één." In 1850 volg den Pruisen en Sleeswijk-Holstein het voor beeld van Beieren en voerden tevens de Frei- marke" in voor het algemeen briefverkeer. De eerste afbeeldingen óp de zegels waren; waardecijfers, wapens, postduiven en konings hoofden. Later gaf men de voorkeur aan staats gebouwen. landschappen, dieren, symbolische teekens, enz. De voorliefde van postzegelverzamelaars voor zeldzame stukken bracht de regeeringen ertoe, af en toe een klein aantal uit te geven. Deze waren natuurlijk dadelijk uitgegeven en zoo werd de waarde der zegels hooger en hooger. Van vele zegels is de zeldzaamheid een fout in den druk, een tanding meer of minder, een af wijkende kleur of iets dergelijks. Tegenwoordig loopt de postzegel weer eenigs- zins gevaar; daar men bij massazendingen de zegels door een stempel vervangt. Onder de auspiciën van „Film Holland N.V." werd dezer dagen in het Trianon Theater te 's Gravenhage de eerste voorstelling gegeven van „Het Wonder van de Pyreneëen". Er zijn in deze film verscheidene goedeele menten aan te wijzen. Niet alleen is de strek king door en door katholiek, maar zelfs in de behandeling van de stof is men er, hoe dich ter men bij het slot komt, in geslaagd een merkbare suggestie in de beelden op te roepen. Daarenboven zijn de beelden ook photogra- fisch zeer goed verzorgd, zooals bijvoorbeeld in de levensbeschrijving van St. Bernadette de Soubirous, welke men in 't prachtig bergland schap rond Lourdes liet verfilmen. De strekking van het filmverhaal is vrijwel zuiver van valsch effect gehouden. Een katholiek en een onge- loovig echtpaar, beide met een kind gezegend, wonen naast elkaar en na een ongeluk van den kleinen jongen der wereldsche tamilie, wijzen de huurlieden hen op de wonderbare genezingen te Lourdes, door de tusschenkomst de H. Maagd verkregen. Na eenige aarzeling gaan de radelooze oud°rs van den kreupelen knaap daarheen en worden door het wonder dat aan hun kind geschiedt tot het geloof gebracht. De filmmakers hielden dit gegeven zoo een voudig mogelijk, een enkel moment zelfs wat naar den allersimpelsten kant. maar zij oereik- ten er hun doel mee. Het eerste gedeelte han delt in 't wereldsche milieu der ongeloovige familie: sommige scène's en kleedingstukken hierin zijn voor een katholiek filmwerk wat al te klaarblijkelijk wereldsch. Ook wint dit deel het in lengte ver van 't ernstiger, maar veel suggestiever tweede deel. waarin de H. Sa- craments-processie, de zegening der zieken en zeker niet minder het wonder der genezing een zeer sterke expressie bezitten. En hier nu eens niet: overladen met bijzon derheden die twijfel wekken aan de waarheid, de innerlijke realiteit der voorstelling. Hier in hooge mate verwant aan de zuivere emotie, die een dergelijke subtiel-geestelijke gebeurtenis in haar weergave moet bezitten. Wij kunnen deze film aanbevelen aan allen, die de gave des onderscheids bezitten voor het onaanvaardbare in de mentaliteit der menschen „van de groote wereld", die in het eerste deel verbeeld wordt, zonder echter de film te bederven. v. O. Met den bouw van de nieuwe Goodyear fa briek op Java zal begin October worden begon nen. De fabriek zal beginnen met een dagcapa citeit van 300 buiten- en 300 binnenbanden en zal aan 200 arbeiders werk geven. Men ver wacht, dat de eerste banden in het begin van Mei 1935 gereed zullen komen. De nieuwe Java-fabriek zal de vijfde fabriek zijn in het buitenland. De andere zijn gevestigd in Canada, Engeland, Australië en Argentinië, terwijl in Amerika nog bandenfabrieken zijn in Akron (Ohio), Los Angeles (Califomië) en Gadsen (Alabama). Bovendien heeft Goodyear nog katoen-fabrieken in New Bedford (Mass.). Los Angeles (Californië), St. Hyacinthe, Que bec, (Canada), Rockmart, Cedartown en Car- terswille (Ga.) en Decatur (Ala). Het vertrek van het ss. „Bameveld" van de Zuid-Pacific Lijn is uitgesteld tot Woensdag 26 September as. Het laatste tijdstip voor afgifte van corres pondentie voor Curacao, Saba, St. Eustatius en St. Martin (alléén zeepost) aan het expeditie- bureel Centraal Station is voor gewone stukken Woensdag 26 September half twaalf en voor aangeteekende correspondentie 26 September elf uur. Het definitieve competitierooster voor de hoofdklasse is thans in een vergadering in „Atlantic", waar de afgevaardigden van G. S., D.O.S., Jos. Blankenaar, v. Embden, Del. Haar lem, Zaandam, Wormer, Excelsior, D.S.T.O., R.K.D. en C.D.A. aanwezig waren, vastgesteld. Dit rooster luidt thans als volgt: Groep A 9 Oct. ZaandamRKD; v. Embden —DOS; 11 Oct. Wormer—CDA; 17 Oct. DOS— Wormer; RKDv. Embden; 18 Oct. Gez. Sam. Zaandam; 23 Oct. v. EmbdenGS; 25 Oct. WormerRKD; CDADOS; 30 Oct. Zaandam v. Embden; 31 Oct. RKDCDA; 1 Nov. GS— Wormer; 7 Nov. DOSRKD; 8 Nov. Wormer Zaandam; 9 Nov. CDAGS; 13 Nov. Zaandam CDA; v. EmbdenWormer; 15 Nov. GSDOS; 21 Nov. DOS—Zaandam; RKD—GS; 22 Nov. CDAv. Embden. Groep B. 10 Oct. HaarlemHDC; Excelsior DSTO; 11 Oct. GS 2—IJmuiden; 15 Oct. DSTO GS 2; HDCExcelsior; 16 Oct. Jos. Blank Haarlem; 25 Oct. IJmuidenDSTO; 24 Oct. ExcelsiorJos. Blank; 25 Oct. GS 2HDC; 29 Oct. HDCIJmuiden; 30 Oct. Jos. BlankGS 2; 31 Oct. ExcelsiorHaarlem; 5 Nov. DSTO HDC; 7 Nov. HaarlemGS 2; 8 Nov. IJmuiden— Jos. Blank; 13 Nov. Jos. BlankDSTO; 14 Nov. HaarlemIJmuiden; GS 2Excelsior; 19 Nov. DSTO—Haarlem; HDCJos. Blank; 22 Nov. IJ muidenExcelsior. Als wedstrijdleiders werden aangewezen de heeren Mol, Kok, v. Krieken, v. Tilburg, de Wolf, de Schaap, de Graaf, de Wit, v. Zanten, de Jong, v. Abs, Wielenga, v. Leeuwen, en v. Lochem. Wij zijn in de gelegenheid, thans reeds de sa menstelling van eenige tientallen te publicee- ren; de overige volgen binnenkort. De samen stelling van RKD luidt: v. Tulder, P. Westra, B van Lange-Hermans, B. den Hollander, J. Jan sen, A. Fischer, B. Overwater, P. Goes, J. Thijm, J. Overwater. Haarlem komt uit met het volgende tiental: H. Zitman, F. Berkemeyer, C. Fisse. W. van Daalen, G. P. Heck, P. van Wamel, Th. van Wamel, J. Lijcklama, W. Stroo en D. A. v. Abs. Jos. Blankenaar heeft, tot samenstelling: F. Raman, O. J. B. v. d. Sleen, P. Goezinnen, G. Swart, J. Metz, D. Bosma, H. J. Lize, E. Hubel- meyer, P. Timmers en A. Remmers. IJmuiden heeft als eerste tiental: B. Dukel, A. Ligthart, P. Leyte, C. Suijk, W. Diederik, J. Kramer, F. Basstra, W. Schaap, J. Smit en A. Kraai. Wormerveer: G. Beets, W. v. d. Kapelle; P. Ofman, J. Demmendal, J. Vredenburg, S. Kuy- per, J. Fritz, H. Busch, C. v. Hattum en P. Waal. DSTO: G. W. Spittuler, W. Stahlberg, Joh. Link, P. Blokker, G. Aué, B. Verbruggen, Joh. v. d. Zanden, J. Blokker, H. Lodder, Ch. Bagna. Excelsior: P. Scherpenisse, P. Hovingh, C. de Gooyer, Ph. Rost, W. Marijt, P. Pot, E. van Zanten, J. Scherpenisse, W. Krijger en J. Frans. CDA's hoofdklasse-tiental luidt: J. Sopar, J. Gokkel, C. Couprie, J. Langhenkel, G. Oudhof, A. J. Smit, J. Prins, J. J. de Jong, W. Hoeve en A. Banders. BATAVIA, 22 Sept. (Aneta) Naar de „Java Bode" mededeelt, zijn in de vergadering van de Vereeniging voor Gezagvoerders en Stuurlieden met groote meerderheid van stemmen de voor waarden aangenomen, welke door de directie van de K.P.M. gesteld zijn voor herstel van het contact tusschen die Maatschappij en de Ver eeniging. DEN HAAG. Geslaagd de heer D. de Jongh te Nederhemert. Er gaan te Parijs stemmen op om bij de ka merverkiezingen aan gehuwde mannen een extra stem toe te kennen, benevens extra- stemmen voor ieder kind. Charles Richet, lid der Académie Frangaise, heeft in 'n artikel in de „Revue des Deux Mon- des" de argumenten opgesomd, die ten gunste van een dergelijk systeem kunnen worden aan gevoerd, t.w.: lo. Het zou de stabiliteit bevorderen. 2o. Getrouwde mannen zijn serieuzer, naden- kender en oordeelkundiger dan vrijgezellen. 3o. Vrijgezellen zonder de verantwoordelijk heid voor kinderen en een huisgezin zijn „al tijd voor revolutie te vinden". 4o. De beste burgers, in welk land ook, zijn vaders van huisgezinnen. Richet voert als verder argument aan, dat volgens de wet alle Franschen met gelijke rech ten geboren worden, en dus zou iedere pasge boren baby eigenlijk het recht hebben te stem men. Dit recht wordt hem ontnomen, indien zijn vader niet voor hem stemt. Tenslotte wijst Richet nog op de daling van het geboortecijfer in Europa, terwijl de Azia tische rassen op ontstellende wijze vermeerderen. De gezins-stemming nu zou uitbreiding der groote gezinnen aanmoedigen. Vrijdag en Zaterdag heeft de Bond van Ne- derlandsche Architecten zijn jaarvergadering ge houden te Eindhoven. Deze vergadering droeg een huishoudelijk karakter. De gasten zijn op het gemeentehuis officieel ontvangen door wethouder Verhagen wegens uitstedigheid van den burgemeester. De wet houder sprak er zijn verheugenis over uit, dat de bond Eindhoven had. uitgekozen voor d« jaarvergadering. De stad heeft weliswaar geen historische monumenten, doch zij heeft wel bouwwerken, die imponeereu o.a. de St. Catha- rinakerk, het kantoorgebouw van Philips, ter wijl spr. ook nog herinnerde aan het Abbe- museum en het stationsgebouw op het vliegveld, het eerste van Kropholler, het tweede van if- Roosenburgh, welke beide bouwwerken tot ver" fraaiing van de stad zullen bijdragen. De voorzitter van den bond ir. de Bie Leu- velink Tjeenk dankte den wethouder voor zij11 begroeting. Spr. noemde Eindhoven een stad, die voor architecten zeer veel belangwekkends heeft, daar de stad te maken krijgt groote bouw kundige problemen. Voorts feliciteerde hij de stad met de blijde verwachting van de» lOO.OOOsten. De congressisten hebben een excursie gemaakt naar de Picushoutindustrie en naar de Ph1' lips-fabrieken. De .Pelikaan" (thuisreis) vloog Zaterdag vaO Calcutta naar Jodhpur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4