Kinderen bij filmvoorstelling in brand geraakt Oostenrijk eert zijn helden Duitschlands bewapening De besprekingen te Genève Het nieuws van heden HILVERSUM IN ONRUST Henderson waar schuwt BEGRAFENIS VAN TWEE GROOTE MANNEN SENSATIONEELE ONT- HULLINGEN Kath. jeugdhuis te Berlijn DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Ochtendblad In de zaal ontstond groote paniek, waarbij de brandende kinderen vol angst door elkaar liepen Pater verliet 't laatst de zaal Nadere bijzonderheden Hulp snelde toe Naar het ziekenhuis DE PAUSELIJKE LEGAAT NAAR BUENOS AIRES Het Weer liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuH „De grootste inspanning is noodig om een catastrophe te vermijden" De oorzaak Het stoffelijk overschot van Dr. Seipel en Dr. Dollfuss wordt overgebracht naar de „Gedachtniskirche" Indrukwekkende plechtigheden Een Zwitsersche Saar- politie Dr. E. Dollfuss In de omgeving van Berlijn zouden IS.000 militaire vliegers worden opgeleid Krupp werkt met drie ploegen Dr. Ignaz Seipel Volkenbondsraad onverwachts tegen Dinsdagmiddag bijeen geroepen Belangrijk onderhoud BarthouAloisi Een Erich-Klausener Platz Afschuiven De Lindbergh-affaire Hauptmann beschuldigd van afpersing Huiszoeking te Weenen Bij twee leden van de Staatsopera I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. T8963 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingex, mededeelingen 50 cent; idem op peg een 65 cent per regel. Bij contrad sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Maandagavond omstreeks half zes is te Hilversum een ernstige brand uitgebroken, waarbij niet minder dan vijftig kinderen werden gewond, van wie dertien ernstig. In het gebouw van de R. K. Werkliedenvereniging "„St. Cle - mens", aan de Boschdrift, werd een missiefilm vertoond voor 180 kin deren door den missionaris, den Weleerw. Pater Buijs. De kinderen waren van 5 tot 14 jaar oud. Door nog onbekende oorzaak vloog plot seling de film in brand. Uit het ont zaglijk brandbare celluloid scho ten groote vlammen te voorschijn; de kleertjes van eenige kinderen raakten eveneens in brand en in pa niek renden de kleintjes door el kaar, daarbij met hun brandende kleeren het vuur een steeds groo- tere uitbreiding gevende. Intusschen breidde het vuur zich steeds meer uit, terwijl de kinderen zich letterlijk in het kleine zaaltje opgesloten bevonden. Gelukkig slaagde men er eindelijk in, eenige ruiten kapot te slaan en zoo goed en kwaad het ging een aantal kinderen door de geopende ruiten naar buiten te brengen. Dat verschillende kleinen hierbij verwondingen door glasscherven bekwa men, ligt voor de hand. Toegeschoten burgers en agenten van politie forceerden ten slotte de deur, zoodat de redding der in vreeselijken angst zinneloos tusschen de vlammen rondloopende kinderen vlotter verloopen kon. Na veel moeite had men eindelijk alle kinderen in veiligheid gebracht. Hiervan waren echter vijftig deer lijk door brandwonden en wonden van glasscherven overdekt, dertien hunner zijn ernstig gewond, hoewel voorloopig voor geen hunner le vensgevaar schijnt te bestaan. De gewonden werden opgenomen in het Diaconessenhuis en de R. K. Ziekenverpleging, in welk laatste gasthuis ook de filmoperateur, de genoemde missionaris, werd opge nomen. Deze had eveneens zeer ernstige brandwonden bekomen, daar hij, onmiddellijk toen de vlam men uit het filmapparaat schoten, getracht had nog zoo veel mogelijk te blusschen. Zijn toestand is zorg wekkend. Het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Cle mens", dat van steen is opgetrokken en overdekt is met een houten kap, is volkomen vernield. W{j vernemen nader, dat het hier een voor stelling van de Missiefilm „Ria Rago" betreft, waarmede pater Buijs S.V. D. uit Soesterberg door Nederland trekt. Maandagmiddag werd de eerste voorstelling gegeven, welke voor de meis jes der katholieke scholen in de St. Clemens- parochie werd gehouden. Ongeveer 180 meisjes waren in het zaaltje bijeen, waarvan een tiental op een balcon was gezeten. Toen de film bijna ten einde was, ontbrand de door een of andere oorzaak het celluloid. Het werd een gedrang naar de twee uitgan gen, waarvan de branddeur gesloten bleek te zijn. Hierdoor en doordat het vuur bij den hoofd ingang in kracht sterk toenam, werd de paniek onder de kinderen grooter, vooral toen men ook door den hoofduitgang niet meer vluchten kon. Omwonenden snelden aanstonds te hulp; de ruiten werden ingeslagen, doch dit baatte niet, daar het glas in kleine stalen ramen was gezet. Ten slotte werd van de gesloten branddeur de ruit ingetrapt; daarna snelden eenige mannen naar binnen, om de kinderen te redden. Het vuur had zich intusschen sterk uitge breid en reeds hadden vele meisjes ernstige brandwonden opgeloopen. De radelooze kinde ren werden door de deuropening aan mannen, die buiten geposteerd waren, overgegeven. Een aantal meisjes was door het vuur be wusteloos geraakt. Het mocht den redders gelukken alle kinderen in veiligheid te bren gen, terwijl aan de andere zijde van het gebouwtje de leiders en onder wijzers het brandende lokaal ver lieten. Pater Buijs verliet als laatste, ernstig gewond het gebouw door het zijraam. Politie en brandweer arriveerden spoedig. Een aantal doktoren werd eveneens ge roepen. De geheele G. G. D. verleende assistentie, terwijl verschillende auto's werden gerequi- reerd. Alle gewonden, 46 in getal werden eerst naar het nabijgelegen Carolus Zusterhuis vervoerd, van waaruit zij per auto naar de R. K. Zieken verpleging en het Diaconessenhuis werden ge transporteerd. In de R. K. Ziekenverpleging werden acht ernstig gewonde meisjes opgenomen. Dezen zijn: J. Magnin, S. Kalman, N. de Jong, R. Dekker, G. v. Klooster, R. Brouwer, A. van Jongerden en A. Ouwer- kerk. Verder werden daar twintig meisjes ver bonden. In het Diaconessenhuis werden drie kin deren opgenomen en wet de meisjes Hilhut, Koperdraad en W. Boereboom. Hier werden voorts vijftien kinderen ver bonden. Pater G. Buys werd in emstigen toe stand in de R. K, Ziekenverpleging opge nomen. Weliswaar heeft een aantal meis jes zware brandwonden opgeloopen, doch gelukkig is van geen harer de toestand levensgevaarlijk. Ook Pater Buijs, die er het ern stigst aan toe is, is buiten onmid dellijk levensgevaar. Hij is ernstig aan gelaat en armen gewond. Ondanks het feit, dat de brandweer met vier slangen het vuur bestreed, kon zij niet verhin deren, dat het geheele gebouw in vlammen opging. De blusschingswerkzaamheden werden in den Alvorens zich naar Genua te begeven, om zich in te schepen naar Buenos-Aires ter bijwoning van het Eucharistische Wereldcongres nam de Pauselijke legaat Z.E. Kardinaal Pacelli met zijn gevolg afscheid van den H. Vader in een bij zondere audiëntie ten Vaticane. De vijfde van links de Pauselijke legaat Verwachting: Stormachtige, later afne- 5 mende westelijke .tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt met regenbuien, later opklarend, weinig verandering in tempe- §j ratuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- rend en later weer toenemende wind met EE ij kans op regen. S torwaarschuwingsdienst EE Geseind aan alle posten Maandag mid- EE dag te 15.40 uur: Attentiesein blijft. illlllllllinilllllllllllHllllllllllllIllllllllllllilllllllIlillllllllllllllllllllllll LONDEN, 24 Sept. (Reuter). „De wereld is vol ontevredenheid, argwaan en vrees en een gevaarlijke toestand is bereikt. Het lot van de Geneefsche ontwape ningsconferentie hangt in de lucht en de toe komst van den Volken bond is in gevaar." Deze waarschuwing liet de president van de ontwapeningsconfe rentie Henderson Maan dag tijdens een rede in zijn kiesdistrict hooren. Hij zeide verder, dat de internationale toestand thans zoo onzeker is, dat de grootste inspanning noodzakelijk is om een catastrophe te vermijden. Men moet erkennen, dat de wereld met steeds toenemende snelheid op een oorlog aan stuurt. Henderson hoopte evenwel, dat het nog steeds niet te laat is, om een zoodanig ongeluk te verhoeden. Er bestaat echter geen twijfel meer over de richting, welke eenige naties inslaan. Grootere bewapeningen zul len de wereld geen vrede brengen. Hender son wees ten slotte op het gevaar, dat naties zeer zwaar bewapend zijn. De internationale samenwerking is de eerste noodzakelijke voor waarde voor een gezonde en opbouwende vre despolitiek. Henderson beginne zwaar bemoeilijkt, omdat de druk op de waterleiding niet voldoende was. Het kleine nieuwe gebouw was eerst twee maanden geleden geopend. Het vuur vond in het vele hout een gretig voedsel. De eerste uren tijdens den brand heerschte er ook onder de ouders een groote paniekstem ming. Moeders zochten hun kinderen, vooral toen nog niet bekend was, of er nog slachtoffers in het brandend gebouw waren. De geruchten daaromtrent waren zeer uiteenloopend. Eerst later in den avond waren alle kinderen te recht. Eenigen waren in zenuwachtigheid ge vlucht, anderen waren in de ziekenhuizen op genomen. Er heerschte in Hilversum, vooral in bet drukbewoonde Bloemenkwartier, waar het ge bouw stond, den geheelen avond groote opwin ding, terwijl de wildste geruchten de ronde deden. Wat betreft de oorzaak van den brand ver nemen wij nog, dat deze vermoedelijk is te wijten aan kortsluiting ontstaan door te groote belasting van de te zwakke electrische leiding. Op den 29en en 30en September zal de plechtige inwijding plaats hebben te Weenen der „Seipel-Dollfuss-Gedachtnisbau". De lijk m der beide Bondskanseliers zullen in alle stilte naar den St. Stcphansdom worden overgebracht, alwaar de opbaring zal plaats hebben. Het pu bliek wordt dan ter défilé toegelaten. Op den 29en September 's avonds 6 uur vindt de ab- soute plaats door Z. E. Kard. von Innitzer. De ze plechtigheid wordt alleen bijgewoond door den Bondspresident, het Kabinet, familie en eenige genoodigden. Na de absoute wordt iedere kist op een galalijkwagen geplaatst, en getrok ken door acht paarden. De lijkwagens worden begeleid door fakkeldragers en omstuwd van cavalerie. Niemand buiten dezen gaat in den stoet mede. De lijkstoet gaat midden door Wee nen. Het Vaderlandsche Front en de Heimwehre staan geschaard langs heel den weg. De wo ningen en winkels langs den weg zullen ver licht zijn met brandende kaarsen voor alle vensters. Kransen en bloemen zijn niet welkom. Voor het geld, dat daarvoor uitgegeven zou worden, vraagt de regeering bijdragen ter vol tooiing der „Gedachtniskirche". Zondag 30 Sept. a.s. celebreert in de nieuwe kerk Z. E. Kard. von Innitzer een pontificale Hoogmis, waaraan deel zullen nemen de Bonds president, het Kabinet, het corps diplomatique, de familie en genoodigden. GENÈVE, 24 Sept. (D.N.B.) De Zwitser sche Bondsraad heeft, naar van Zwitsersche zijde verluidt, de mogelijkheid van het beschik baar stellen van personen voor de Saaraolitie overwogen. De beslissing, die in den Bondsraad werd genomen, wordt echter nog geheim ge houden, daar deze eerst aan de Saarregeering en de organen van den Volkenbondsraad moet worden medegedeeld. De sensationeele berichten over wapen- zwendel in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika hebben een groote verontwaardi ging teweeggebracht. De Amerikaansche Senaatscommissie stelt nu ook een onder zoek in naar de bestellingen van bombar- dements-vliegtuigen door Duitschland bij een firma- in de Vereenigde Staten, waar door dus onwederlegbare bewijzen aan het licht komen, dat Duitschland de bepalingen van het verdrag van Versailles overtreden heeft en zich op een nieuwen oorlog voor bereidt. Wel waren de Amerikaansche senatoren er van op de hoogte, dat een zekere firma tech nisch personeel naar Duitschland zond om daar den arbeiders te leeren, hoe men 50 vliegtuigen per maand kon monteeren. Het Staatsdepartement heeft bovendien toe gegeven dat deze ongeoorloofde handel wel be kend was, doch dat het geen enkel wettig mid del bezit om hieraan paal en perk te stellen. Hieronder laten wij eenige gegevens volgen, die ontleend zijn aan de Zwitsersche „National Zeitung" die evenals de Engelsche pers, be langrijke inlichtingen uit Zuid-Duitschland pu bliceert over de Duitsche bewapening. Het Baselsche orgaan bevestigt het bericht dat men op het oogenblik in Duitschland be zig is om 15.000 militaire vliegers op te leiden, waarvan 1.200 in de onmiddellijke omgeving van Berlijn. In de fabrieken van Junkers in Dessau en van Heinkel in Warnemünde, waar ploegen van 150 „practici" elkaar onmiddellijk aflossen, heerscht groote bedrijvigheid. In be doelde fabrieken worden vliegtuigen gefabri ceerd met één zitplaats, „Volksflugzeug" gehee- ten, d. w. z. populaire vliegmachines. Deze „practici" zijn officieren en de onderofficieren van de Reichswehr, maar zij zijn allen in bur ger gekleed. De bekende automobielfabrieken in Brenna- bor in Brandenburg hebben plotseling de ver vaardiging van auto's gestaakt om zich voortaan uitsluitend op den bouw van vliegtuigen toe te leggen. Bij Krupp in Essen werkt men met 3 ploe gen. De locomotief-fabrieken van Maffei te München van Borsig te Tegel en van Henchel te Kassei hebben zich heelemaal gespecialiseerd op het vervaardigen van groote en kleine ka nonnen en pantser-treinen. In de fabrieken van Busing en Daimler Mercédes worden „tank- Iets" gemaakt, d. w. z. kleine aanval-wagen- tjes, waarvan de uitstekende kwaliteit en snel heid (120 K. M. per uur) alom bekend is. De fabrieken van Polte te Maagdenburg ver vaardigen lichte machine-geweren, die gepant serde platen van 8 m.m. dikte kunnen doorbo ren. Het Baselsche blad voegt er nog aan toe, dat 35.000 oud-officieren van het keizerlijk leger weer in dienst zijn en dat men de reserves, ge vormd door de S. S. en S. A. en de vrijwilligers, gerust op 3 millioen geoefende manschappen kan schatten. Bovendien wordt er onder de jeugd en het opgroeiend geslacht een oorlogsgeest en haat ce- gen de vroegere vijanden aangekweekt, die een stemming teweeg brengt waardoor de Duitsche bevolking zich bereid verklaart om opnieuw in den oorlog te gaan.. GENÈVE, 24 Sept. (D.N.B.) De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Barthou is hedenmorgen weer te Genève aangekomen Sinds Zondagavond bevindt zich ook üe Oos- tenrjjksche minister van Buitenl. Zaaen Von Berger-Waldenegg wederom te Genève Heden morgen heeft Barthou met den Italiaanschen gedelegeerde Baron Aloisi besprekingen ge voerd, die in Fransche kringen van groot be lang geacht worden en naar verluidt het Oos- tenrijksche probleem tot onderwerp hadden. Het plan, om den Volkenbondsraad een ge meenschappelijke verklaring ten aanzien van de Oostenrijksche kwestie te doen afleggen, wordt thans zelfs in Fransche kringen als onmogelijk beschouwd. Onverwachts is tegen Dinsdagmiddag de Volkenbondsraad bijeengeroepen. Of de minderheden-kwesties ter sprake zuken komen, zooals in vele kringen wordt ver ondersteld, is tot dusverre niet bekend. De minderhedendebatten zijn heder. in de politieke commissie voortgezet. Als eerste voer de het woord de Hongaarsche gedelegeerde Ti ber von Yckhardt, die zich beklaagde over toenemende verslechtering van de bescher ming der Hongaarsche minderheden. Verbete ring daarvan is een voorwaarde voor een sa menwerking tusschen de Donaustaten. Spr. stelde voor, dat de Volkenbondsraad eer. commissie van onderzoek zou instellen, die m de vier Donaulanden, Hongarije, Roemenië, Zuid-Slavië en Tsjecho-Slowakije een onder zoek zou instellen naar den toestand der min derheden, waarover aan den Volkenbondsraad rapport zou moeten worden uitgebracht. Op grond hiervan zou de Volkenbond maatregelen kunnen nemen om tot een bevredigende oplos sing te komen. Vervolgens was het woord aan dr. Benesj, die in hoffelijke termen inging op dit voorstel doch ontwijkend antwoordde. Een verzoening met Hongarije is zeer gewenscht. De Volkenbonds raad is bevoegd tot behandeling van deze pro blemen, niet de politieke commissie. Voor de katholieke jeugd van de St. Ma- thias-parochie te Berlijn was het Zondag een heerlijke feestdag. Al de katholieke jongens en meisjes waren uit de grootstad gegaan, om in Lichtenrade, dat midden in de bosschen gelegen is, hun nieuw „ontspanningsoord" en „Jeugdhuis" in te wijden. Reeds in den vroegen morgen heerschte er in de Schubertstrasse waaraan het ontspan ningsoord van de jeugd der St. Mathiasparo- chie gelegen is, een groote bedrijvigheid en drukte. Velen waren ijverig in de weer om de laatste voorbereidingen te treffen om aan dit plein, dat toch reeds mooi gelegen is, en door bosschen omgeven is, nog een bijzonder fees telijk aanzien te geven. Pastoor Coppenrath verrichtte, geassisteerd door de geestelijken van zijn parochie, de ker kelijke inzegening. Daarop werden de namen voorgelezen van hen, die bijdroegen voor den bouw van dit huis. Hieronder kwam ook voor de naam van Ministerial-direktor Dr Erich Klaussener, die nog kort voor zijn dood op 30 Juni jX energieke maatregelen getroffen had om het tot stand- komen van dit gebouw te bewerken. „Het is dan ook vanzelfsprekend", zoo zei pastoor Coppenrath, „dat ik, die weet wat er onder de jeugd leeft, dit plein „Erich Klause- ner"-Platz genoemd heb." In zijn toespraak sprak de pastoor verder zijn waardeering uit voor de verdiensten van dezen hoogst begaafde, die zijn geheele le ven in dienst gesteld had der Katholieke Actie. BIJ EEN FILMVOORSTELLING TE HILVER SUM IS EEN GROOT AANTAL KINDEREN IN BRAND GERAAKT; .GEEN HUNNER WERD LEVENSGEVAARLIJK GEWOND PA TER BUIJS ERNSTIG GEWOND. De besprekingen te Genève. Volkenbondsraad tegen heden- (Dinsdag) middag bijeengeroepen. Henderson over den internationalen toestand. Bijzonderheden omtrent het politie schandaal te Rijssel. Bekend politie-antoriteit in Parijs ge compromitteerd Conferentie der goudblok-landen te Genève. Verlaging der telegramtarieven. Het aantal werkloozen is van 25 Augustus tot 8 September met 4813 gestegen. Minister Slotemaker de Bruine heeft den Be drijft raad voor het Boekdrukkers- en Raster- diepdrukbedrijf geïnstaUeerd. Over JanuariAugustus van dit jaar hebben de Ned Spoorwegen bijna 7 millioen minder ontvangen dan over hetzelfde tijdvak in 1933. New-Yorksche Beurs: Opluchting na de sta king; eenige verbetering, slot echter zwakker. Sommige menschen hebben er een handje van alles en nog wat van zich af te schuiven: werk, verantwoorde lijkheid, standjes. Met een weergalooze hardnekkig heid zoeken ze naar argumenten om te betoogen dat dit of dat hun niet aangaat, niet onder hen ressorteert, in ieder geval door een ander, 't komt er niet op aan door wie, maar in geen geval door hen moet worden gedaan. Er is een fout gemaakt en als men bij het zoeken naar den bedrijver ook bij hen te lande komt zijn zij al bij voorbaat erbij om zonder dat nog van schuld is gesproken alle verantwoor delijkheid af te wijzen. Bleef het daar bij dan zou het nog gaan, maar zij gaan verder en geven verre en vage aanwijzingen in de richting van een ander. Wat er verder gebeurt het deert hun niet. Of een ander ook in moeilijk heid of onaangenaamheid geraakt het gaat hun niet aan. Zij zijn er af. Dat is het voornaamste. NEW YORK, 24 Sept. (Reuter)Hauptmann is beschuldigd van afpersing. De zaak is uitgesteld tot 1 October, doch hfj blijft in hechtenis. Pinkus Fischer een broer van Isidore Fischer, wiens naam is genoemd in verband met de Lindbergh-affaire, verklaarde gisterenavond: „De geheime politie kan gerust hier komen. Zij zullen niets bij mij vinden, dat niet in orde is." Hij deelde voorts mede, dat zijn broer Isido re op 16 December van het vorige jaar van Amerika naar Leipzig vertrok, doch toen ziek is geworden en tenslotte in een ziekenhuis is ge storven. Als oorzaak werd officieel tuberculose opge geven. WEENEN 24 Sept. (Reuter). In de woning van de zangeres Victoria Ursuleac en van den zanger Kael Hammes, beiden verbonden aan de Weensche Staatsopera, heeft de politie volgens de „Reichspost" een huiszoeking verricht, ten einde een onderzoek in te stellen naar even- tueele betrekkingen dezer artisten met de Na- tionaal-socialisten. Victoria Ursuleac heeft onlangs het voorne men te kennen gegeven, de Staatsopera te ver laten en naar Berlijn te gaan, naar men zegt als gevolg van een persoonlijke uitnoodi- ging van den Pruisischen premier Goering. Deze uitnoodiging was voor de politie aanlei ding om een onderzoek in te stellen. (l V V I V 1 II. II'- - s tv? Stand op Dinsdag; 1 uur v.m 751 Vorige stand: 756.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1