i 9 DE ROODE NEVEL Bedrijfsraad Boekdrukkersbedrijf INSTALLATIEREDE VAN DEN MINISTER %Uldojujri b&Jxud&rJ DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 De raad bezit niet de bevoegdheid om bindende voorschriften te maken Bureau samengesteld Samenstelling De taak :W Minister Slotemaker de Bruine Wie vertegenwoordigd zijn Bestuursfuncties Spoorwegen ontvangen minder Tot einde Augustus een verschil van 7 millioen met het vorig jaar PAULINE HERVé 40-jarig jubileum KLAVAR-SCRIBO-DEMON- STRATIE TELEGRAMTARIEVEN Verlaging vastgesteld AGENDA EERSTE KAMER ZITTING Herbouw Robison-fabriek Genua-expresse Mr. L. C. Besier beëedigd Aantal werkloozen stijgt Ruim 4800 in veertien dagen STRAUSS' „ARABELLA' Voorbereidende repetities Examen R. K. Bewaarschool onderwijzeres OP MILITAIRE COLONNE INGEREDEN Conclusie tot verwerping van beroep van veroordeelde De heer Putman Cramer naar Suriname WATER! Benefiet-wedstrijden in het Stadion Voor de nabestaanden van Hoevens en Reynders Veldwachter beleedigd Oud-Kamerlid f 50 boete opgelegd OM EEN VISCHWATER Ernstige steekpartij te Reeuwijk UIT DE STAATSCOURANT een verhaal uit den slavenoorlog DOOR RANDALL PARRISH Op het Departement van Economische Zaken is Maandagmiddag de Bedrijfsraad voor het Boekdrukkers- en Rasterdiepdrukbedrijf ge- installeerd. De Minister van Sociale Zaken, prof. Slote- maker de Bruine, heeft bij deze plechtigheid een rede gehouden. Alvorens tot de instelling ervan kon worden overgegaan, zijn verschillende punten onder de oogen gezien. De Minister wilde slechts enkele noemen. B.v. de vraag of de bedrijfsraad be hoort te gelden voor het geheele grafische be drijf, dan wel voor een beperkter gebied. De Commissie bedoeld in artikel 8 der Be drijf sradenwet bleek van oordeel, dat voor de instelling van een z.g. al-grafischen be drijfsraad de tijd nog niet gekomen is en adviseerde de werkingssfeer van den be drijfsraad voorshands te beperken tot het onder één collectieve arbeidsovereenkomst vallende boekdrukkers- en rasterdiepdruk bedrijf. De Minister heeft zich met dit ad vies vereenigd, zoodat thans dienovereen komstig is gehandeld. Nog een ander vraagpunt betrof de samen stelling van den bedrijfsraad met name of daar in ook het opzichthoudend en kantoorpersoneel, met inbegrip van de reizigers, behoort te wor den vertegenwoordigd. Omtrent dit punt be stond ook in den boezem van de commissie min der eenstemmigheid. De Minister heeft ten slotte het advies gevolgd van de groote meerderheid dier commissie, er toe strekkende, om het op zichthoudend en het kantoor- en reisper- soneel voorloopig niet in den Bedrijfsraad te doen vertegenwoordigen. Gaat de samen werking tusschen de werkgevers- en arbei dersorganisaties in de typografie, zooals deze in de practijk gegroeid is, zich op den duur verbreeden en zich ook uitstrekken tot de de organisaties van het opzichthoudend en kantoorpersoneel, dan kan de vertegenwoor diging in den Bedrijfsraad t.z.t. opnieuw worden overwogen. De mogelijkheid om, wanneer het bedrijf voor een breedere samenwerking rijp is, ook verte genwoordigers van de hoofdarbeiders in den Bedrijfsraad op te nemen, lbijft open, daar thans slechts 12 van de 20 beschikbare plaatsen bezet Worden. De instelling van den bedrijfsraad kan tot dien uitgroei van het overleg nog bijdragen. Spr. dacht b.v. aan art. 13 der Bedrijfsradenwet, hetwelk mogelijk maakt bedoelde organisaties in te schakelen en almeer in het overleg te betrekken. Nu niet is uitgesloten, dat aldus op den duur een samenwerking op breeder basis vrijwillig tot stand komt en nu daarvan vo<*r de bedrijfsverhoudingen, alsook voor de positie Van de z.g.n. hoofdarbeiders in het bedrijf, meer te verwachten valt dan van een geforceerde samenwerking, ware het m.i., aldus de Minister, Zeker niet juist de samenwerking te forceeren. Ten slotte sprak de Minister nog enkele woorden over de taak van den Bedrijfsraad. Spr. wees er op, dat deze niet de bevoegd heid bezit om bindende voorschriften voor het be'drijf te maken. Wanneer te eeniger tijd verordenende bevoegdheid zal worden toegekend, dan zal deze, in overeenstemming met de bedoeling, welke aan de huidige Be drijfsradenwet ten grondslag ligt, uiteraard liggen op het terrein der sociale aangele genheden. Ook bij deze beperking blijft een ruim arbeidsveld over. De heer F. van der Wal beantwoordde de rede van den Minister- Ten aanzien van de taak van den Bedrijfs- ïaad merktte spr. op, dat in het bedrijf de ^ensv ch leeft, dat krachtens de Bedrijfsradenwet °P den duur ook de regeing van economische Aangelegenheden ter hand zal kunnen worden Senomen; immers de practijk heeft geleerd, dat er tusschen sociale en economische aangelegen heden een nauw verband bestaat en dat uit het regelen van het eene, vaak noodwendig ïegeling van het andere voortvloeit, terwijl een scherp verschil niet altijd te trekken valt. In den Bedrijfsraad zijn vertegenwoordigd: de Nederlandsche Bond van Boekdrukkerijen door de heeren S. S. Korthuis, L. Levisson en J. W. Hennny; de R. K. Ver. van Ned. Drukkerspa troons door de heeren mr. Th. P. A. J. ten Ha gen en L. J. J. Arts; de Bond van Chr. Druk kerspatroons door den heer J. H. van Lonk- huyzen; de Alg. Ned. Typografenbond door de heeren F. van der Wal en B. Ponstein; de Ne derlandsche R. K. Grafische Bond door den heer B. Leijn; de Ned. Chr. Grafische Bond door den heer J. Hofman; de Ned. Grafische Bond door den heer D. van Rhee; en de Ned. Litho-, Foto- en Chemigrafen Bond door den heer J. Roelofs. Na de installatie is de Bedrijfsraad overge gaan tot de aanwijzing van een bureau. Tot voorzitter van werkgeverszijde werd benoemd de heer S. S. Korthuis; tot voorzitter van werk nemerszijde de heer F. v. d. Wal te Amsterdam. Als werkgever-secretaris zal fungeeren mr. P. Borst te Amsterdam; van werknemerszijde zal nog nader over de aanwijzing van een secreta ris worden beslist. Voorloopig zal als zoodanig fungeeren de heer B. Ponstein te Amsterdam. De geschatte ontvangsten over de maand Augustus 1934, in vergelijking met de defini tieve ontvangsten over dezelfde maand 1933, bedragen: reizigers ƒ5.819.900 (ƒ6.679.849); ba gage ƒ219.700 (ƒ427.862); brief- en pakketpost 230.000 260.000); goederen 3.806.700 415.963)levende dieren en lijken 52.850 62.487)diversen 182.250 236.841) Totaal ƒ10.311.400 (ƒ11.703.004). In Augus tus 1934 minder 1.391.604.36. De totale ontvangsten 1 Januari--ultimo Augustus ƒ75.439.577.94 (ƒ82.417.290.81); in 1934 dus minder 6.977.732.87. De bekende revue-artiste Pauline Hervé, zal binnenkort haar veertig-jarig jubileum vieren. Te dezer gelegenheid vindt Donderdagavond a.s. in theater „Carré" te Amsterdam een hul digingsvoorstelling plaats, waaraan door een keur van Nederlandsche variété- en cabaret- artisten belangeloos medewerking wordt ver leend. Het ligt in de bedoeling Pauline Hervé dien avond een huldeblijk aan te bieden. Om dit mogelijk te maken is een comité van actie in het leven geroepen, waarvan Henriëtte Da vids het voorzitsterschap op zich heeft genomen, terwijl Henri Orvan en B. M. Zinkerberg respec tievelijk de functie van secretaris en penning meester vervullen. Zaterdagmiddag is te Slikkerveer onder groo te belangstelling een klavar-skribo-demonstra tie gehouden, ter gelegenheid van het in ge bruik nemen van het nieuwe Klavargebouw. Voor den aanvang gaf de heer J. Pot, de ontwerper van de nieuwe muziek-schrijfwijze, in een korte inleiding een overzicht van de ont wikkeling van dit nieuwe systeem, waarbij hij er aan herinnerde, dat reeds 84 maal vóór hem is gepoogd een vereenvoudigd systeem in te voeren Vervolgens werd door een aantal dilettanten Klavar gebruikers, verschillende muziek- en zangnummers ten gehoore gebracht. Werken van Chopin, Schumann, Schubert e.a., zoowel op piano, orgel als blaasinstrumenten. Hierbij kon worden geconstateerd dat bij de beoefe ning van slechts enkele maandij van het kla- var-systeem, heel veel kan worden bereikt. Een der jongste dilettanten, een meisje van negen jaar, leverde daarvan wel een zeer over tuigend bewijs. Haar werd „a vu" een entre- acte uit Rosamunde van Schubert voorgelegd, hetwelk zij uitstekend voordroeg. Een spontaan applaus volgde op deze kranige prestatie. Na de pauze bracht de oudste cursist, n.l. Dr. Nieber uit Den Haag (die op 70-jarigen leeftijd zich aan de klavar-skribo-studie heeft gezet) dank aan den heer Pot, voor diens onvermoeid streven, om door vereenvoudiging van het muziekschrift te willen bevorderen dat in het gezinsleven de beoefening der muziek meer ingang zal vinden. Het fanfarecorps speelde „la grande Marche Triomphale," waarvan alle partijen geschreven waren volgens het klavar-systeem. De Directeur-generaal der P.T.T. maakt be kend, dat met ingang van 1 October a.s. het rijkstelegraafreglement 1934 is gewijzigd, waar bij o.m.: a. de tarieven voor huur en uurlijnen zijn verlaagd; b. het tarief voor binnenlandsche telegram men, welke minder dan 10 woorden bevatten, als volgt is vastgesteld: voor zeven woorden of minder 35 cent, voor locooi telegrammen 25 cent; voor acht woorden of minder 40 cent, voor locaal telegrammen 30 cent; voor negen woorden of minder 45 cent, voor locaal telegrammen 35 cent. Het tarief voor binnenlandsche telegrammen met tien of meer dan tien woorden blijft on gewijzigd. c. het recht voor een fotografie van een te legram van 2.50 is verlaagd tot 1.50. d. het gebruik van treintelegrammen defini tief wordt ingevoerd. De bestaande minimumprijs voor een lecaal- telegram was ƒ0.40, voor een binnenlandse^ telegram 0.50. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 2 October, des avonds half neger., ter behandeling van de wetsontwerpen aanvulling van den waterstaatsweg 1900, van de spoorweg wet en van de locaalspoor- en tramwegwet; en wijziging van het negende hoofdstuk der Rijks- begrooting (departement van Waterstaat) voor 1933 (verschillende onderwerpen). Voorts is er uitgeschreven een vergadering der Eerste Kamer op Woensdag 3 October, des mor gens elf uur ter behandeling van de wetsont werpen heffing van een belasting naar het ver mogen van instellingen van de doode hand; en instelling van een verkeersfonds. Er staat ook een comité-generaal op de agen da, ter behandeling van voorstellen in verband met het Koninklijk besluit van 19 Januari 1934 tot vaststelling van het Algemeen Ambtenaren reglement Staten-Generaal. Naar wij vernemen gaat het met den herbouw van. de op 21 Juni te Nijmegen afgebrande Ro- binson-schoenenfabriek buitengewoon voorspoe dig. De muren zijn reeds geheel omhoog, de ijzeren kapconstructie ligt er al op en is bijna geheel dicht. Ook het leggen van den betonnen vloer komt over enkele dagen klaar en met de bin nenafwerking is men druk doende. Begin der vorige week werd reeds met het opstellen der machines begonnen. De nieuwe fabriek zal 17$$" x 63 Meter grooter worden dan de oude; de inrichting (meer spe ciaal de machine-installatie) wordt aangepast aan de allerlaatste eischen van den tijd. Het nieuwe schoenenmagazijn wordt brandvrij en de kantoorlokalen krijgen een belangrijke uit breiding. De speciale trein met pasagiers en post in aan sluiting op het motorschip Johan van Olden- barnevelt" zal Dinsdagmorgen 25 September te 10.15 uur van Genua vertrekken Aankomst Woensdagmorgen 26 September om 7.18 uur te Zevenaar; 8.14 uur te Arnhem- 9 uur Utrecht (C.S.)9.56 uur Den Haag (S.S.)9.47 uur Am sterdam (W.P.), 10.02 Amsterdam (C.S.); 10.31 uur Rotterdam (Maas). De nieuwbenoemde procureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. L. C. Besier, is Maan dag door den Minister van Justitie beëedigd. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 3 t/m. 8 September 1934 het aantal leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen bedroeg 573.500, waarvan 82.600 landarbei ders. In de maanden Mei t/m. November wor den geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van land arbeiders. De werkloosheid onder de overige 490.900 verzekerden bedroeg in genoemde periode 26,4 pet., tegen 26,2 pet. in de week 20 t/m. 25 Augustus. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24,5 pet. Bij 1062 organen der openbarearbeidsbemid deling stonden op 8 September 1934 in totaal 329.754 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 310.929 mannen. Hiervan waren werkloos 292.837 mannen. Op 25 Augustus 1934 bedroeg het to taal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aan tal organen 324.574. Hiervan waren werkloos 301.288 personen, waaronder 288.521 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is se dert 25 Augustus 1934 gestegen met 5180, het aantal werkloozen met 4813. 2Jooals bekend, zal het seizoen der Wagner- vereeniging geopend worden met twee opvoe ringen te Amsterdam van Richard Strauss' nieuwe opera „Arabella", onder persoonlijke leiding van den componist. De hoofdrollen wor den vertolkt door Viorica Ursuleac, Margit Bo- kor, Camilla Kallas, Alfred Jerger, Martin Kre- mer en Berthold Sterneck. Aangezien „Arabella" niet alleen in drama tisch opzicht maar ook op het punt van orkest- spel moeilijkheden van buitengewonen aard biedt, zullen behalve de tooneel- en ensemble repetities een groot aantal voorbereidende or kestrepetities gehouden worden, waarvan er reeds in deze maand een viertal in het Con certgebouw te Amsterdam plaats vinden. Deze voorbereidende repetities zullen onder leiding staan van mr. Johannes den Hertog en Hans Swarowsky, dirigent aan de Staatsopera. te Hamburg, die de opvoeringen van „Arabella" daar ter stede voorbereid en geleid heeft. UTRECHT. (Ned. R. K. Schoolraad). Geslaagd akte A: A. M. G. ter Laai-, Alkmaar. De Hooge Raad heeft behandeld de zaak van C. B., bestuurder van de „Blauwe Tram" te Den Haag, die in eerste instantie is vrijgesproken van het veroorzaken van een aanrijding op 19 October van het vorige jaar op den Raam- weg, toen een door hem bestuurd tramrijtuig op een colonne militairen inreed, waarbij een artillerist het leven verloor. Het Hof te 's-Gra- venhage vernietigde het vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank, stelde de schuld van verdachte vast en veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, concludeerde thans tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal op 22 Oc tober uitspraak doen. De heer G. J. W. Putman Cramer zal in zijn functie van voorzitter van den Ondernemings raad voor Suriname 26 October naar Suriname vertrekken en aldaar circa drie weken verblij ven, om veschillende besprekingen te voeren. Matroos (tot kok)» .,En d&t moet soep verbeelden, wat je me hier voorgezet hebt!" Koki „Natuurlijk!" Matroos» „Dan vaar ik al negen jaar met ons schip in de soep!" Bord mei r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staat mag geen enkel voer tuig stoppen Het vreeselijk ongeluk, dat ruim een week geleden drie bekende aanstaande Nederland sche wielrenners, Klaas van Nek Jr., Sam Hoe vens en Flip Reynders het leven heeft gekost, ligt nog versch in het geheugen. De allerzwaarste slag is door dit ongeval evenwel toegebracht aan de nabestaanden en dubbel zwaar is hij te dragen door de beide ge zinnen van Hoevens en Reynders, die een va der, echtgenoot en kostwinner moeten missen. De omstandigheden, waarin deze gezinnen achterblijven, zijn dan zeer behoeftig. Onmiddellijk na het bekend worden van het droeve ongeval, heeft de directie van de VEKA-baan besloten te Duivenlrecht een be nefiet-wedstrijd te organiseeren en begon aan stonds hiervoor de noodige maatregelen te treffen. Intusschen is het teekenend voor de warme sympathie en de noodzaak, die een ieder voelt om een dergelijken wedstrijd te organiseeren. want geheel onafhankelijk van elkander, kwam van nog verschillende andere kanten het plan om een wedstrijd te organiseeren. waarvan de opbrengst geheel ten goede zou komen aan de nagelaten betrekkingen van de overleden ren ners. De Amsterdamsche Sportpers heeft tenslotte de leiding in handen genomen en de diverse plannen tezamen gevoegd. Er heeft zich daar na een comité gevormd, bestaande uit eenige leden van het bestuur der N.W.U.. eenige baandirecteuren, eenige actieve- en oud-wiel renners, alsmede eenige sportjournalisten, welk comité op Donderdagavond 27 September om acht uur in het Stadion een ■wielerwedstrijd organiseert, ten einde deze beide gezinnen te steunen en hopelijk voor langen tijd gelden te kunnen verschaffen voor het levensonderhoud en de opvoeding der kinderen. De commissie heeft zich in de allereerste plaatst tot het Stadion gewend en onmiddellijk gaf de directie haar volle medewerking, door het Stadion voor dezen wedstrijd gratis ter be schikking te stellen. Alle suppoosten zullen dien avond gratis hun diensten verleenen, de drukker zegde toe het programma kosteloos te drukken, terwijl verder alle Nederlandsche renners, wier diensten dien avond werden ge vraagd, unaniem toezegden zonder een enkoie vergoeding te zullen starten. Zelfs de fiscus heeft besloten dezen keer geen cijns te heffen, hetgeen wel een unicum en een zeer verdien stelijk unicum genoemd mag worden. Door de volledige medewerking van alle Ne derlandsche renners, is het comité in staat ge weest het volgende buitengewoon interessante programma samen te stellen: Sprint: Van Egmond JazetVan der Heuvel Van der LindenVan Vliet en Ooms. Achtervolging (5 K.M.)PijnenburgPelle- naarsSlaatsBogaart. 10 K.M., met klassementen: De Wolff—-Van der Heyden—BraspenningxWalsJan van Kempen MaternaHeslingaVisser—Engel- moer Reyneveld Fruitema MetzVan HoutRiethovenVerschoor De ReusCu- valierAdanPelserBouquet. Koppelwedstrijd over 20 K.M. in ploegen van drie: Matena-Heslinga-Adan; De Wolff-v. d. Hev- den-Klaas van Nek; Braspenninx-Pellenaars- Ikelaar; Pijnenburg-Wals-Visser; Jan van Kempen-Slaats-BouquetReyneveld-Fruitema -B. v. Dijk; Riethoven-Verschoor-Pelser; De Reus-Cu valier-Bogaert; Van Hout-Metz-En- gelmoer. Achter groote motoren: Van der Wulp (Sterke), Leddy (Ceyrremans), Blekemolen (Schlebaum), Snoek Jr. (Kaser), Snoek Sr (Bustraan) en Lone (Wiersma). Vooral het starten van onze amateurs Van Vliet en Ooms bij de profs, is alleen toegestaan door de U. C. I. in wedstrijden, die een lief dadig doel beoogen. En men heeft deze ge legenheid aan ook niet onbenut gelaten, om Arie van Vliet zijn krachten met de profs, te laten meten. Van Vliet heeft Zondag j.l. op nieuw bewezen uitstekend in conditie te zijn en zijn beroeps-collega's zullen het zeker niet gemakkelijk met hem hebben. Een tweede interessant nummer zal de kop pelwedstrijden met ploegen van drie worden Een dergelijk nummer is te Amsterdam nog nooit verreden en men zal met deze nieuwig heid ongetwijfeld succes hebben. Eindelijk zal net Stadion ook zijn koppelwed strijden krijgen! Tenslotte vindt een stayers wedstrijd plaats, waarvoor onze beste Neder landsche stayers hebben ingeschreven. Interes sant is. dat Cor Blekemolen voor het eerst achter zijn ex-collega Schlebaum zal rijden die zijn debuut als gangmaker op de Stadion- baan maakt. Laat een ider het zich als een sportieven plicht als een sportieve eer aanrekenen Donderdagavond in het Stadion aanwezig te zijn. Met vernietiging van het vonnis van den Rotterdamschen politierechter waarbij het voor malig Tweede Kamerlid A. B, uit Hekelingen, wegens beleediging van den veldwachter C. J. M„ aldaar, werd veroordeeld tot 100 subs. 20 dagen, heeft het Haagsche hof de opgelegde boete teruggebracht tot de helft. Zaterdagmiddag is te Reeuwijk een ernstige vechtpartij geweest. B. en zijn 24-jarige zoon waren met schakels aan het visschen in den polder Broekvelden. De 45-jarige W. v. D., die het water heeft gehuurd door bemiddeling van een notaris te Wbddinxveen, maakte, zoo meldt „Het Volk", aanmerking op het visschen van B. en zijn zoon en verzocht hun, dit te staken. B. en zijn zoon beweerden het water te hebben gehuurd van een veehouder. Een woordenwisseling ontstond met het ge volg, dat de 24-jarige B. het mes trok, W. v. D aanviel en hem eenige snij- en steekwonden toebracht, v. D. trachtte de aanvallen van B. zoo veel mogelijk af te weren, waardoor ten slotte erger werd voorkomen. B. is gearres teerd en naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht. Aan de res.-off. van gez. eerste kl. van de landmacht N. J. Teljer, P. Boer en C. M. J. H. G. Sluijters is eervol ontslag verleend. Benoemd tot res.-off. van gez. eerste kl. bij de landmacht die der tweede klasse Dr. V. M. E. Winters, M. Hartman en H. R. Vogelenzang. Benoemd tot res.-paardenarts eerste k,. die der tweede kl. F. J. M. Roelvtnk en H. J. Heiier - sig. Benoemd tot res.-eerste-luit. bij hun tegenw. reg. de res.-tweede-luits. A. A. M. Tonnaer van het 7e reg. veldart. en H. A. Robbé Groskamp van het 4e reg. veldart. en bij zijn tegenw korps de res.-tweede-luit. Ir. G. H. J. M. Moerkerk van het korps pontonniers en torpedisten. Benoemd bij de art., bij de Luchtvaartafd., tot res.-tweede-luit. met bestemming voor den dienst van waarnemer de res.-sergeanten L. J. W. Blommestein, S. H. M. van den Bergh. G. F. Verhage, F. H. M. Rotteveel, H. G. L. C. Brand, J. J. Vriesendorp, E. H. Vermeulen, M. de Swart en E. W. H. Spiekerman van Weezelen- burg, allen waarnemer van de Luchtvaartafdee- ling. Bij K.B. zijn benoemd: In de provincie Groningen: tot voorzitter van het bestuur van het waterschap den Lauwer zeemolenpolder, C. van Hoorn, te Ulrum; in de provincie Noord-Holland: a. met in gang van den laatsten September 1934, tot heemraad van het waterschap de Schermeer, P. Dekker Pzn. en J. Slooten Jzn., beiden te Oterleek; b. met ingang van 1 October 1934, tot heemraad van den polder Wieringerwaard, P. Visser Azn. te Wieringerwaard; in de provincie Zuid-Holland: tot heemraad van den polder Oud- en Nieuw-Reijerwaard, A. van den Hoek J.Hzn. te Ridderkerk; in de provincie Zeeland: met ingang van 1 November 1934, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Jonkvrouw Annapolder, J. S. de Regt, te Kats. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer C. Esteves de Coute erkend en toegelaten als vice-consul van Brazilië te Amsterdam. Bij K. B. is de heer T. G. H. van Dijkum erkend en toegelaten als vice-consul van Ve nezuela te Amsterdam. Bij K. B. is de heer P. J. Ellehj erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Me- dan, voor de gouvernementen Atjeh en Onder- hoorlgheden en Sumatra's Oostkust, alsmede voor de residentie Riouw en Onderhoorigheden. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. H- Hushahn erkend en toegelaten als vice- consul van Mexico te 's-Gravenhage. Bij K. B. is voor het tijdvak van 1 September 1934 tot 1 September 1935, wederom belast met het geven van cursussen in veevoedingsleer aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. ir. H. G. A. Leijnes Bakhoven, Rijksveeteeltconsulent te Leeuwarden. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1934 wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam is, eervol (uit slag verleend aan mej. H. P. Buisman, als ad- junct-inspectrice van de Volksgezondheid, toe gevoegd aan den Inspecteur van de Volksge zondheid B. de Brey te 's-Gravenhage. Bij K. B. is met ingang van 1 October 1934 benoemd tot Rijkstuinbouwconsulent ir. B. Bos nia te Zwolle. Bij K. B. is aan mej. D. J. Pabbruwe op haar verzoek om gezondheidsredenen met ingang van 1 October 1934 eervol ontslag verleend als commies bij het Departement van Economische Zaken (Directie van den Landbouw). Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken is, voor het tijdvak van 18 Sep tember 1934 tot het einde van het studiejaar 1934'35 wederom benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, J. de Kraker aldaar- Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken zijn, met ingang van 1 October 1934, wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht. J. Berghuis te Barendrecht en G. Kranenburg te Dordrecht. Bij beschikking van den Minister van Econo mische Zaken is, voor het tijdvak van 18 Sep tember 1934 tot 1 Februari 1935, benoemd tot assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wa geningen, A. Pasocer aldaar. Een oogenblik twijfelde ik aan wat ik zag, 'erbeeldde ik me dat ik droomde. Dan, vóór ik el&rm kon slaan, hoorde ik den venijnigen slag Vah een geweer dat afgeschoten werd en de ï®pde vlam van dat schot verlichtte den nacht. °aarop volgde een salvo vuur en in de flikkerin gen van de schoten, zag ik de groteske gestalten voorwaarts springende mannen en ik hoorde -pven het geknal uit, een verward geluid van hemmen. *k kroop direct op de knieën, en met mijn re ever in mijn hand, naar voren, maar ik kon a°cr de verwarring die er heerschte geen vriend ah vijand onderscheiden. Het was een kluwen tiah gestalten, het eene oogenblik te onderschei- ,en. dan weer verborgen. Toch was er geen Gestie van twijfel over den uitslag van het ge- ®cht. Het kleine troepje soldaten, bij verrassing Vervallen, zou eenvoudig vernietigd worden. Plotseling kwam het bij me op, wat mijn lot v°a zijn, als ik ooit in de handen van Cowan zou v. en> in de uniform van een Federalist. Op j, ahden en voeten kroop ik naar de kloof in de ts en begon over de onregelmatige rotspunten omhoog te klauteren. Het was een steile klim, en beslist gevaarlijk. Maar ik was wanhopig ge noeg om nauwelijks eenige aandacht aan dt ge vaar te besteden. De kreten en uitroepen, het geschreeuw om hulp het geluid van de schoten, werden zwakker en hielden eindelijk heelemal op. Als ik egen de rotsen leunde, kon ik naar beneden kijken, maar ik kon niets onderscheiden in de zwarte diepte. Toen ik over een open plek kroop hield iemand een lucifer bij 'n stapel rijshout beneden me en de roode vlammen laaiden hoog op en verlicht ten het tooneel van den strijd. Ik zag alles veel vluchtig, maar het was alsof ik in de hel keek, ik zag de donkere gestalten die bewogen en de levenlooze omtrekken van doode menschen. Die eene blik was genoeg, de tragiek ervan trof me als een slag en ik keerde me om en rende verder, struikelend over den ruwen grond, en mijn eenige gedachte was ge richt op vluchten. Ik kwam vlak langs den rand van de rots sn ik zag het schijnsel van het vuur aan den anderen kant tegen de heuvels aanspe len, maar daar was ik vlug voorbij en ik dook dankbaar in de beschermende schaduw van een bosch. Hier liep de bodem af naar de oevers van een riviertje en instinctief waadde ik, bijwijze van krijgslist, een tijdlang door den stroom, tot het ijskoude water me weer op den kant dreef. Ik bevond me in de droge bedding van een kreek, W3aroverheen struiken hingen. Ik was nu niet bang meer voor een achtervolging en ik verza melde een handvol takken, die overal verspreid lagen, en stak die aan terwijl ik zoo dicht moge lijk bij het vuur ging liggen tot de dag aanbrak, en het eerste grauwe licht me de zekerheid gaf dat ik naar het Noorden gevlucht was, langs den voet der heuvels. En ik kreeg opnieuw hoop en moed door de aangename warmte. Rondon» mij strekte zich een ruwe berggroep uit, maar ver weg in het Noord-Westen, zag ik een nauwe opening in die bergketen, alsof er een bergpsa naar beneden liep, naar een of ander verborgen dal. Met die opening als doel, klauterde ik weer verder, verlangend om uit die akelige wildernis te komen. HOOFDSTUK VII Een schuilplaats voor den storm Het was een vermoeiende tocht de spleet in de heuvels bleek verder weg te zijn dan ik ge dacht had en het terrein dat ertusschen lag, was buitengewoon lastig begaanbaar. Soms moest ik omloopen voor een boschje waar ik onmogelijk doorheen kon, en ik was gedwongen een omweg te maken langs talrijke ravijnen vaar ik niet over kon. Het was al laat in den middag, vóór ik het eerste spoor zag van menschen een ouden verwaarloosden weg. Na 'n uur verder worstelen kwam ik aan een vervallen blokhut midden op een open plek. Ik bleef aarzelend staan, aan den rand van het bosch en gluurde door de be sneeuwde takken. Eindelijk baande ik me een weg door het struikgewas, omdat ik geen pad kon ontdekken, en bereikte de deur. Ze was dicht, maar niet op slot, en ik deed ze zachtjes open en stapte met mijn revolver in de hand naar binnen. Er was maar één kamer en die was leeg, behalve dan een paar leege kisten en wat versleten kleedingstukken, die aan een paar spijkers tegen den muur hingen. In een hoek stond een geweer met een gebroken grendel naast een bijl en de eene wand werd ingenomen door een ruw gemetselden haard. Er was blijk baar nog pas iemand geweest, want er lagen kruimels op een van de omgekeerde kisten en uit de a sen in den haard steeg een zwak rook wolkje omhoog, nauwelijks zichtbaar. Ik keek naar buiten en deed de deur weer dicht, zoodat er een schemerduister in de hut heerschte. Door gebruik te maken van de bijl had ik al gauw een aardig vuurtje, en zoo gauw de warmte van de vlammen het vertrek begon te vullen, probeerde ik iets eetbaars te vinden. Ik twijfelde er al aan of ik daarin zo slagen, maar toen ik toevallig een van de kleedingstukken aan den muur opzij schoof, ontdekte ik een broodzak waar een stuk hard brood in zat en wat eigengerookte hem. Dat zag er wel niet erg smakelijk uit, maar ik ging voor het vuur zitten en begon gulzig te eten. Ik durfde niet te gaan slapen, maar dacht aan Fox en zijn mannen, en ik vroeg me af wie van hen dien nacht zoudeu zijn gesneuveld en wat er van de anderen zou zijn geworden. Cowan en zijn bergmannen waren ongetwijfeld de aanvallers geweest en genade zou er wel niet gegeven zijn. Deze hut was waarschijnlijk een schuilplaats voor een van de bendeleden en ik keek met een nieuw gevoel van afkeer om mij heen. De kerel zou wel niet terugkomen vóór het sneeuwen had opgehouden. En ik wist ook absoluut niet waar ik heen moest alleen maar dat ik naar het Noorden moest gaan weg uit de streek van Cowan. Als ik maar eenmaal in de buurt van Lewlsburg was, dan kende ik de omgeving beter en kon ik het werk dat mij opgedragen was vol brengen. Als er Federalistische troepen lagen, dan zou ik ijskoud rapporteeren wat er met het detachement Fox gebeurd was, mijn eigen plan nen als wervingsofficier uitleggen en om be scherming vragen. En voor zoover ik wist, lag Lewisburg ergens in de vallei verder op, ik moest het zelfs kunnen zien liggen door de kloof in de bergen. Ik stond een beetje met tegenzin op en deed de deur open. Het weer was nu beter en nadat ik de deur weer achter me gesloten had, baande ik me een pad door de verwarde massa struiken naar den weg toe. Honderd meter verder kwam ik aan een landweg, waarlangs een wagen gekomen was, nog nadat het gesneeuwd had. Het voertuig werd door muildieren getrokken en hun smalle hoef- drukken wezen in de richting van de vallei. Ik volgde het spoor voorzichtig en kwam zoo, juist vóór donker, door de nauwe bergkloof en keek in het breede dal van de Green Briar. De weg liep kronkelend en draaiend naar beneden en de zon, die nu niet meer door de sneeuw werd ver borgen, scheen helder en met een rooden gloed. Langs dien kronkelweg stonden enkele blok hutten de dichtstbijzijnde ervan was vernield, terwijl een reusachtige schoorsteen, die bij een breede rivier stond, waar geen brug over lag, het eenige overblijfsel was van een molen die er vroeger gestaan had. Daarachter was een groot huis, midden tusschen een groep hooge boomen, de eenige duidelij afstekende nooi in het landschap. Ik herkende het direct als de woning van majoor Harwood. Het zag er verlaten uit, er kwam geen rook uit den wijden schoorsteen en er bewoog niets by het hoofdgebouw of by de negerverbiyven daarachter. Misschien zou er by een onderzoek in dat verlaten huis een aanwijzing te vinden zijn omtrent het geheim van den moord op Har wood iets over de een of andere betrekking tusschen hem en den ouden Cowan. Fox had verteld, dat hy en zijn troep op hun tocht van het Oosten naar Hot Springs daar stilgehouden hadden. Misschien was er een papier of zootets achtergebleven, dat mü op het spoor zou kun nen brengen. En zou dat niet het geval zyn, dan lagen er misschien andere papieren, aie be trekking hadden op de militaire zaken hier in deze sectie en waardevol waren voor de Confe- derallsten. Harwood werd beschouwd als de hoofdleider van de menschen die het met de Unie hielden in de streek hier; hy zou beslist lijsten bezitten met namen en data die inlich tingen bevatten en me buitengewoon zouden kunnen helpen by het vervullen van myn op dracht. Er kon niet veel gevaar in een onder zoek steken en het zou me misschien juist die dingen openbaren, die ik weten wilde. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3