Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS H Dr. L. G. Kortenhorst over de millioenen-nota Radio-rede van Doumergue HANDHAVING VAN DEN GOUDEN STANDAARD DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Verlaging van het levens peil Gezag der regeering moet versterkt w g IN KEUKEN VAN BURGE MEESTER Dronken zwerver wilde er niet meer uit ZILVEREN KLOOSTERFEEST Pater Justinus, Capucijn HET 60 MILLIOENPLAN En de R.K. Bouwvakarbeiders Halfwegsche Wielerbaan NU HET SEIZOEN VOORBIJ IS Spel met strandbal herhaald voor politierechter HOOGOVEN EN STAAL FABRIEKEN BLOEMEND AAL Minister Deckers bezocht Zaterdag den grooten Landstormdag van den B. V. L. te Tilburg. Z. Exc. treft de roos. Rechts Generaal Duymaer van Twist met den burgemeester van Tilburg BENNEBROEK DRIEHUIS HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN Politieke en economische perspec tieven der nabije toekomst Cijfers uit de millioenen-nota Naar lager levensnievau Handhaving van den gou den standaard Moeilijkheden voor het bedrijfsleven Communisten en socialisten wer ken voor de devaluatie van den frank" VALSCHE MUNTERS IN INDIË Een Europeaan, een Javaan. Ja panners en Chineezen gearresteerd RIJWIELBANDEN WORDEN DUURDER NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Maandagmorgen moest voor den Haarlem- schen politierechter een man terechtstaan, die zich op 11 Augustus in staat van dronkenschap aan het huis van den burgemeeste te Velsen had vervoegd en aan het hem opendoende dienst meisje om een boterham had gevraagd. Hij wilde toen de keuken niet meer uit en moest zich nu verantwoorden wegens Huisvredebreuk. De verdachte was niet verschenen. Het dienstmeisje, dat hem had opengedaan vertelde, dat ze alleen thuis was en toen den man in de keuken had gelaten. Politierechter: „Nou juffrouw, je hebt wat moois uitgehaald, om dien dronken man met veters in je keuken te laten, terwijl de familie niet thuis was". Deze getuige legde toen uit, dat mevrouw niet wilde hebben, dat ze iemand, die om een boter ham vroeg, wegstuurde. Ze liet ze daarom altijd binnen en had niet gemerkt, dat de man dronken was. Toen hij er niet uit wilde had ze de politie opgebeld, die hem er toen had uitgezet. De officier van justitie eischte tegen den verdachte, die een zeer ongunstig strafblad had, 14 dagen gevangenisstraf. Conform dezen eisch wees de politierechter vonnis. Men meldt ons: 3 October a.s. viert Pater Justinus, Capucijnenklooster, Rilland-Bath, zijn zilveren kloosterfeest. Bekend is hij om zijn retraitewerk in de verschillende deelen van het land. Ook in Haarlem heeft hij een paar jaar geleden vruchtbaar 'n parochieretraite ge leid in de Spaarne-parochie. Het zal hem dien dag niet aanblijken van belangstelling ontbre ken van zijn vele vrienden, die hij zich door dit werk verworven heeft. Gisteravond vergaderde de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" in het gebouw „St. Bavo" onder voor zitterschap van den heer L. Zegwaard. De op komst was bevredigend. Aanwezig was o. m. de heer A. L. Vollaerts, districtsbestuurder van den bond. De bondsvoorzitter, de heer J. Andricssen, lid van de Eerste Kamer, hield een inleiding over „Het 60 millioenplan en de R. K. bouwvak arbeiders," Spr. begon met er op te wijzen dat van de 1.400.000 werkers er momenteel 350.000 werk loos zijn. Om hierin verbetering te brengen hebben verschillende instanties reeds vele malen bij de regeering aangedrongen op het verschaffen van werk en tenslotte is de re geering men het 60 millioenplan gekomen. Voor dit plan is het noodige geld geleend en daarna is in overleg met de vakorganisatie» een bepaalde loonbasis voor de uitvoering van het plan vastgesteld. Veertig a vijf en veertig dui zend werkloozen zullen door het plan aan werk geholpen worden. Bij de eerste bespreking over de vaststelling van deze loonbasis is overleg ge pleegd door de regeering met de drie vakorga nisaties: de R. K., de Algemeene en de Chris telijke. De vraag van den regeeringsvertegenwoordi- ger of de organisaties bereid waren hun mede werking aan het plan met verlaagde loonbasis, te geven, is door alle organisaties bevestigend beantwoord. In verband daarmede wees spr. erop dat in een bij den ingang van het St. Bavo-gebouw verspreide pamflet beweerd wordt, dat alleen de Algemeene bond geweigerd zou hebben. Dit is een pertinente leugen, aldus spr. Het overleg tusschen de vertegenwoordigers van de regeering en de werknemers had tot resultaat dat de volgende loonen werden vast gesteld, die ook gelden voor den wegenbouw: vaklieden 62 ct., in tarief 60 ct. met de gele genheid om daarop nog 10 pet. bij te verdie nen; grondwerkers 55 ct. Nadrukkelijk heeft de bondsvoorzitter bij de vaststelling van deze loonen verklaard, dat deze lage loonen voor de werkgevers geen reden mogen zijn om tot loonsverlaging in het parti culiere bedrijf over te gaan. Spr. verdedigde vervolgens de getroffen loon-overeenkomst uitvoerig, daarbij wijzend op de uitputting van de arbeidersklasse en de enor me werkloosheid in de bouwvakken: in RRt- terdam is 63 pet., in Amsterdam 47 pet. en in Haarlem 41 pet. van het totaal aantal werken den werkloos. Ook verklaarde spr. dat de loonsovereen- komst niet met liefde door het hoofdbestuur is aanvaard. Hierna was er gelegenheid voor de aanwe zigen zich uit te spreken, waarvan door een tiental sprekers werd gebruik gemaakt, waarbij critiek werd uitgeoefend, maar niet op de eigenlijke kern van de zaad. Algemeen was de vergadering niet bevredigd over het door het hoofdbestuur behaalde resultaat in de loon- kwestie. De sprekers werden door deni inleider behan deld, waarbij de heer Andriessen beloofde het economisch gedeelte van de kwestie op een eerstvolgende ledenvergadering te zullen be spreken. Spr. verklaarde nog als zijn persoon lijke meening, dat als de vakorganisaties aan het werkplan geen medewerking zouden heb ben verleend, dan zou öf het plan in werkver schaffing zijn uitgevoerd öf geheel van de baan geweest zijn. Zondagmiddag werden op de Wielerbaan te Halfweg wedstrijden gehouden voor veteranen om prijzen, geschonken door den Wereldkam pioen der sprinters, Jef Scherens. Aan deze wedstrijden werd o.m. deelgenomen door den kampioen van Nederland op den weg Chr. Kop pen. De uitslagen der verschillende wedstrijden luiden als volgt: Omniumwedstrijd, bestaande uit: A. Sprint over 600 M. (3 ronden). 1. D. Nij- land, laatste 200 M. in 16 1/3 sec.; 2. C. A. Bakker; 3. K. de Jong. B. Achtervolging over 3 K.M. (15 ronden). 1. D. Nijland, tijd 5 min. 10 4/5 sec.; 2. C. A. Bak ker; 3. K. de Jong. C. Tijdrit over 400 M. (2 ronden) met staande start. 1. D. Nijland, tijd 37 1/5 sec.; 2. C. A. Bak ker, tijd 37 3/5 sec.; 3. K. de Jong, tijd 40 2/5 seconden. Totale uitslag van den Omniumwedstrijd: 1. D. Nijland, 9 pnt; 2. C. A. Bakker, 6 pnt; 3. K. de Jong, 3 pnt. Sprintwedstrijd over 600 M. (3 ronden). Ie serie: 1. H. Baanen, laatste 200 M. in IC 3/5 sec.; 2. J. Smulders; 3. W. Ruyper 2e serie: 1. K. Wentzel, laatste 200 M. in 16 3/5 sec.; 2. W. Postma; 3. C. Broeders. 3e serie: 1. Th. Hauzer, laatste 200 M. in 16 3/5 sec.; 2. C. v. Bee; 3. C. Voorn. Ie Demi-finale: 1. H. Baanen; 2. K. Wentzel. 2e Demi-finale: 1. Th. Hauzer; 2. W. Postma. Finale om de 3e en 4e plaats: 1. K. Wentzel, laatste 200 M. in 17 3/5 sec.; 2. W. Postma. Finale om de le en 2e plaats: 1. Th. Hauzer, laatste 200 M. in 16 1/5 sec.; 2. H. Baanen. Afvalwedstrijd: 1. C. Schoor; 2. J. Kloppen burg; 3. C. Voorn; 4. J. van Dijk. Achtervolgingswedstrijd over 2 K.M. (10 ron den). 1. M. Mast—J. van Dijk; 2. W. van Daa- lenC. van Leeuwen. Australische jachtrace over 3 KM. (15 ron den). 1. C. Voorn, tijd 5 min. 9 1/5 sec.; 2. J. Suurs; 3. L. Beckers; 4. J. van Dijk. Koppelachtervolgingswedstrijd over 4' K. M. (20 ronden). 1. J. SjoersC. Schoor, tijd 6 min. 19 sec.; 2. Chr. KoppenB. Draayer. Koppelwedstrijd over 40 KM. (200 ronden). 1 Chr. Koppen—C. Broeders, 13 pnt, tijd 1 uur 4 min. en 18 sec.; Op 2 ronden; 2. C. Schoor— W. Postma, 21 pnt; op 3 ronden: 3. Th. Hau zer—K. Wentzel, 8 pnt; 4. J. Wagemans—G. Koopal, 3 pnt; op 4 ronden: 5. D. Nijland—J. Sjoers, 6 pnt. Gistermorgen voor den politierechter. In de beklaagdenbank een muziekuitgever uit Amsterdam, 45 jaar oudin de getuigenbank zijn aanklaagster, die van huis uit een naam droeg, welke ook aan den muziekkant stond. Bovendien zat er in het drama, dat zich op 19 Augustus aan het Zandvoortsche strand had afgespeeld, wel zooveel muziek, om het geval in teressant te maken, al had de klap, welke ver dachte de kroongetuige zou hebben gegeven, ook niets muzikaals. Een en ander was als volgt in zijn werk ge gaan. De muziekuitgever en zijn gezelschap speelden met een strandbal. De kroongetuige met haar gezelschap zat in de buurt van de balspe lers en genoot in een gemakkelijken stoel van zon en water. Het ongeluk wilde, dat de bal dit gezelschap enkele malen in het spel had willen betrekken tenminste, de bal had reeds eenige keeren con tact gezocht met een der jonge meisjes, die deel uitmaakten van dit gezelschap. De kroongetuige had toen gewaarschuwd dat zij den bal stuk zou prikken, als dit nog eens gebeurde. De muziekuitgever met zijn gezelschap had zich toen al eenigszins verplaatst, wat echter niet verhoeden kon, dat de bal nog eens het ge zelschap van de kroongetuige opzocht. Deze dame was toen opgestaan'en had zich, met een veiligheidspeld in haar hand op den bal geworpen. Daar was de muziekuitgever bij ge komen, die ook een greep naar den bal had ge daan en hierbij volgens zijn verklaring de dame per ongeluk aangeraakt had met zijn an dere hand, waarvoor hij direct zijn excuses had gestameld. Deze uitleg werd door de kroongetuige echter anders weergegeven. Verdachte zou haar niet per ongeluk hebben aangeraakt, maar haar met opzet een klap heb ben gegeven. Ook ontkende ze, dat de verdachte zich heele- maal niet had opgewonden, zooals hij zelf had verklaard, maar dat hij zich juist hevig had op gewonden. „Ik zag meneer rood van woede worden," ver telde ze aan den politie-rechter. Ook had ze niets van verdachte's excuses gehoord, want ze was van den klap wel anderhalf uur bewusteloos geweest. Dit laatste werd door den verdachte te gengesproken, want volgens hem was die bewusteloosheid dan zeker een kwartier later ge volgd, omdat tien minuten na de botsing een agent van politie met mevrouw had gesproken. Een getuige a décharge bevestigde tenslotte nog de verklaringen van den verdachte en de kroongetuige met een andere getuige gaven nog een demonstratie van de botsing, tengevolge van den strijd om den bal tusschen verdachte en de kroongetuige. De Officier achtte de mogelijkheid niet uitge sloten, dat het gezelschap van de kroongetuige als mikpunt was uitgekozen door het gezelschap van verdachte. Hij vond het zeer ongepast om een mede-badgast een klap te geven en eischte f 25 boete of 15 dagen. De Politierechter stelde wel vast, dat er op 19 Augustus enkele schermutselingen op het strand te Zandvoort waren geweest, maar èn de uitleg van de eene èn de uitleg van de andere partij waren zoo aannemelijk, dat hij den ver dachte vrijsprak. Op de begrooting van het Departement van Financiën is uitgetrokken voor belooning, bene vens reiskosten, van den Regeeringscommissaris bij de N.V. Koninklijke Ned Hoogovens en Staalfabrieken een bedrag van 1800 (vorig jaar 2000). Bloemendaalsche Hockeyclub De Bloe- mendaalsche Hockeyclub hield Vrijdagavond een ledenvergadering in hotel Van Ouds het Raadhuis te Overveen. Behandeld werden de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. Beide verslagen werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer De Visser, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt, werd vervangen door den heer P. Schoute. In de plaats van de commissarissen de hee- ren De Roos en De Jong, werden gekozen de heeren L. de Roos en Sanders. Tooneeluitvoering „St. Genesius" De R. K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" gaf Zon dagavond in hotel Vreeburg een opvoering van het tooneelspel in 3 bedrijven „De strijd met het verleden" door F. Meijer en Gerard Nie- len. We behoeven maar alleen te vermelden dat deze uitvoering voor St. Genesius een groot succes is geworden. We zouden St. Genesius te kort doen als we 't hierbij lieten. Daarom zul len we er morgen uitvoeriger op terug komen. D. E. K. De uitslagen van de Zondag ge speelde uitwedstrijden zijn: O.I.V. ID.E.K. I 5—2; Geel Wit IV—D.EK. H 2—3. Geen bijster goed begin! Burgerlijke stand. Geboren: C. J. van der LindenNijkamp, 2 z.; B. Floresde Vries, d. OndertrouwdB. J. W. van Bommel en G. van Donkelaar. Getrouwd: J. B. Sluijter en W. Brand; H. Haaxman en A. H. A. van de Stadt. Overleden: J. H. J. van Welij, 84 j., wed. van J. F. Jansen. Villapark „Huis te Bijweg" De uitbreiding Met het bouwen op de terreinen van de voorma lige buitenplaats „Huis te Bijweg" gaat het steeds naar wensch. Op verschillende gedeelten ziet men villa's verrijzen en nu krijgt men al 'n goed overzicht van wat het nieuwe villapark eens worden zal. Wel zijn er nog mooie lommer rijke plaatsen over, doch ook daarvoor zullen wel koopers worden gevonden. Het nieuwe hui zencomplex over de Bennebroekervaart tot aan de Leidschekade nadert zijn voltooiing en reeds zijn er eenige panden van bewoond. Het ge heel aan de Noordzijde van den Zwarten weg zal alzoo een prachtwijk worden van Benne- broek en 's avonds goed verlicht ook door de lantaarns op de nieuwe brug. Aan den Bin nenweg worden nu de trottoirs eindelijk in orde gemaakt. Het vreeselijk ongeluk dat kort geleden bij Alkmaar gebeurde en aan drie jonge mannen het leven kostte, mag een waarschuwing zijn aan autobestuurders, want op den Binnenweg te Bennebroek is de toestand, wat de tramkrui sing betreft, niet minder gevaarlijk dan daar bij Alkmaar. Het Carillon De melodie van het carillon op de Ned. Herv. Kerk alhier is veranderd door den heer S. P. Visser organist te Hillegom. Lezingen pater Witlox Onder auspiciën van de R.K. Volksuniversiteit zal de welbekende pater Witlox, die zich alhier reeds een reputatie gevestigd heeft, weer spreken in het „Huis te Velsen" en wel op 25 en 27 September. Ventverbod B. en W. stellen voor in de Alg. Politieverordening op te nemen een nieuw artikel 67, luidende als volgt: lo. Het is verboden, zonder schriftelijke ver gunning van B. en W., met voorwerpen van welken aard ook, langs de huizen of in lokali teiten voor het publiek toegankelijk, te venten of deze op of aan den openbaren weg te koop aan te bieden. Dit verbod geldt niet voor het venten of te koop aanbieden van gedrukte stukken. 2o. Het is verboden, op door B. en W. bij openbare kennisgeving aangewtken openbare wegen met luider stem te venten met gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen. B. en W. zijn bevoegd, een dergelijk verbod tot bepaalde uren te beperken. Maloïtz in Santpoort Door onze annonces is wellicht veler aandacht reeds getrokken naar het optreden van den bekenden Teiepaath Maloïtz te Haarlem. Donderdag zal de telepaath ook te Santpoort optreden. Des middags zal hij zijn bekenden autotocht maken, waarvoor hij om twee uur vertrekt van hotel „De Weyman". Des avonds om 8.15 uur vindt in hotel „De Weyman" een openbare séance plaats, waarbij de heer Ed. Kapper als conferencier zal op treden. „Santpoorts Bloei" In de laatste bestuurs vergadering van de Vereeniging „Santpoorts Bloei" werd het zestal ontwerpen voor de ver- eenigingsvlag beoordeeld. Met algemeene stemmen werd de prijs aan „Kovacs" toegekend. In dezelfde vergadering is het propaganda- plan voor den a.s. winter vastgesteld. Na de halfjaarlijksche ledenvergadering op 10 October zal een Amsterdamsch tooneel- en cabaretgezelschap een tooneeluitvoering geven. Verder wordt half November een lezing gehou den, terwijl omstreeks Kerstmis een genoeglijke avond zal worden georganiseerd. De werkloozencursussen Het aantal deel nemers voor de te houden werkloozencursussen bedraagt thans 340. Alhoewel de commissie ge hoopt had alle deelnemers in de verschillende lessen onder te kunnen brengen is zij hierin niet geheel geslaagd. De volgende cursussen worden gehouden: Auto-techniek 56 deelnemers. Electrotechniek 36 deelnemers. Radio-techniek 37 deelnemers. Alg. ontwikkeling 50 deelnemers. Engelsch 431 deelnemers. Boekhouden 18 deelnemers. Teekenen 36 deelnemers. Wiskunde 19 deelnemers. Motoren 32 deelnemers. Electrisch en autogeen lasschen 13 deelne mers. Het aantal deelnemers voor Esperanto, Duitsch, natuur- en werktuigkunde was resp. 5, 2 en 3, dus te klein om voor deze vakken een cursus te organiseeren. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. van Amersfoort en M. H. Bohm; J. H. Bierman en C. V. Ruiter; A. Heinen en T. B. Desjardijn. Getrouwd: D. J. H. JVechgelaar en A. C. Voor de Algem. R.K. Werkgeversvereeniging, kring Gelderland en Overijsel, die Maandag middag onder presidium van den heer D. J. Njjdam, uit Wageningen, bijeenkwam, hield mr. dr. L. G. Kortenhorst een inleiding over „De politieke en economische perspectieven der nabije toekomst." Spr. begint met eenige cijfers uit de millioe nen-nota. In 1934 bleek, dat de welvaart van ons land tot een laag peil is afgezakt. De be grooting 1934 had een tekort van 191 millioen gulden, dat overbrugd moest worden. Dit be drag is gevonden door nieuwe middelen (106 millioen) en besparingen, tot een bedrag van 68 millioen gulden. In werkelijkheid hebben de nieuwe middelen slechts opgebracht 92 mil lioen. Er blijft nog een nadeelig overschot van 30 millioen over de begrooting 1934, op papier althans. Het werkelijke tekort zal zeker de 50 mil lioen benaderen. Het budget sluitend maken, wordt steeds moeilijker. De uitgaven voor 1935 zijn geraamd op 724 millioen, de ontvangsten op 631 millioen, met een tekort van 93 millioen. Tot de dekking van dit tekort wil de minister geen nieuwe belastingverhooging en ingrijpen de bezuiniging. Het tekort zal worden gevonden op vermindering der uitgaven en verhooging der middelen. Hoe, is in de begrooting reeds aangegeven. De twee belangrijke wetsontwerpen betref fende de besloten Naamlooze Vennootschappen en Crisisinkomstenbelasting heeft de minister „pro memorie" genoemd. Ziet spr. het goed, dan beteekent dit, dat de minister deze ontwerpen voorloopig in den aangekondigden vorm zal laten liggen. Het lijkt spr. nuttig na te gaan in welke rich ting het regeeringsbeleitl zich zal gaan ontwik kelen. Verheugend bij 't beschouwen der millioenen- nota is, dat de regeering nu aankondigt, dat zij in 1936 zal komen met drastische maatregelen tot belastingverlaging. De Regeering zal gaan vergelijken de uitgaven van vóór den oorlog en 1934, en den belastingdruk tot het niveau van 1913 terugbrengen. Ook de regeering ziet den economischen toe stand duister in. De toestand in Indië is even zorglijk. De minister had hier bij kunnen voe gen, dat de goede toestand van Ned.-Indië in vroeger jaren, Nederland gebracht heeft tot den hoogen voet van tegenwoordig. De groote bron van inkomsten, die Indië vroeger was, heeft opgehouden te vloeien. Voorts wijst de minister terecht op de on rustbarende economische en monetaire situatie van Duitschland, dat vroeger een onzer grootste fcfnemers was. Ook deze bron van welvaart gaat steeds trager groeien. De ontwikkeling van het Verre Oosten, industrialisatie van Japan; chao tische valuta-verhoudingen, verminderde koop kracht en handelsbelemmeringen, toonen dui delijk, dat de economische toestand van Neder land binnen afzienbaren tijd niet zal verbeteren. Sneep; J. Schoenmaker en J. van Houwelingen; A. S. M. Rekveld en E. M. Heeremans; B. Zeeuw en G. Breggeman. Geboren: P. M. Srieekes—Braam, d.; A. F. Femhoutten Broeke, 7.; A. RoselaarBak z.; Chr. G. v. d. Pijl—Bierman d.; E. Uytendaal— Hilbers z.; E. J. OldenburgBurgess z.; M. J. M. van AsperenHalsman z.; A. Berleev. d. Pol d.; M. B. ScholWarmenhoven z.; A. A. Bak kerStoker z.; G. NiemeijerStompé d.; A. v. DijkeFortuin d. Overleden: Hendrik Turkenburg 72 j.; A. Ziekerman 85 j. wed. van G. Vel; J. H. Groe- newegen 63 j. echt. van C. v. Prooijen; J. v. Zutphen, 52 j. echt. van J. P. van Assema; P. Kremer 9 mnd. z. v. H. Kremer; Th. J. Rol 60 j. echt. van G. Vooren; L. de Koning 83 j. wed. v. A. Manneken; A. P. E. Weerman 74 j„ echt. van F. C. J. Hartgens; C. Kuyper 60 j. echt. van J. E. Stuffers; E. J. v. d. Meer 70 j. Dat Nederland, oppervlakkig gesproken, nog vlot leeft, komt omdat het volk nog leeft op de reserves, in goede jaren gemaakt, levensniveau moet gestabiliseerd worden op een De regeering komt tot de conclusie, dat het lager peil. De publieke huishouding moet naar beneden. Voorts moet gezorgd worden voor ka pitaalsvorming. Het is dus niet gering, wat de regeering zich voorstelt. Onmiddellijke nood zal moeten wor den gelenigd. Spr. denkt hier aan de scheep vaart, van groot belang voor ons land. Deze steun zal vele millioenen eischen; als vorm denkt spr. bouw van modern geoutilleerde zee schepen, met regeeringssteun. In dit verband heeft de regeering gesproken over den gouden standaard, en verklaard, dat over het verlaten ervan niet kan worden gedacht. Spr. vraagt zich af, wat het echter beteekent terug te gaan tot het niveau van 1913. In 1913 bedroegen de Rijksuitgaven 219 millioen, in 1934 ruim 731, dus ongeveer drie maal meer. Daarbij dient opgemerkt, dat de bevolking met 1/3 is toegenomen. Het prijsniveau is altijd nog 25 hooger dan in 1913. Het bedrag van 219 mil lioen mag dus, wil men alle zaken gelijk hou den, klimmen tot 370 millioen. Van het tegen woordige Rijksbudget zal dus 225 millioen moe ten worden afgeknepen. De regeering wil geen experiment met den gouden standaard, en wenscht uit die houding haar consequenties te trekken. Dit is ook spr.'s standpunt. Het goud heeft de crisis niet in het leven geroepen. De-tijd om den gouden stan daard los te laten was, toen Engeland het deed- Hoe verder wij daar vanaf komen, des te on rechtvaardiger is het. Deflatie is niets anders dan de in geld uitgedrukte waarde opnieuw uit te meten. Aanpassing aan nieuwe waarde is de politiek der regeering. Aanvankelijk heeft zij dat wel zeer eenvoudig opgevat. Men had het wel gepredikt, maar het zelf niet gedaan. Ge volg was, dat de factor arbeid naar beneden moest worden gedrukt. De Regeering heeft te zorgen, dat alles zich aanpast, en moet druk uitoefenen op alle waar den, die men vast zou kunnen noemen. Dit parool schijnt thans uitgegeven. Slaagt zij daar in, zonder dat daardoor een verarming intreedt, dan is dit de beste weg. Maar deze is zeer moeilijk. Verlaging van den gouden standaard is veel gemakkelijker, en maakt de concurren- tiemogelijkheid grooter. Zou men er echter in slagen de regeering van dit standpunt (hand having gouden standaard) af te brengen deze regeering kan dit niet, zij zal dan door een andere vervangen moeten worden dan be gaan wij een grove onrechtvaardigheid. Want terwijl de regeering druk bezig is met het verlagen van het levenspeil, hebben vele categorieën ze reeds toegepast, en deze worden dan nog eens getroffen. Een gunstige omstandigheid is, dat wij nu leven in een sfeer van pessimisme, die het volk bereid maakt tot het brengen van een offer. Bij het verlaten van den gouden standaard is juist het tegenovergestelde het geval. Daarom is de moeilijke weg, dien de regeering wil, te verkiezen boven den gemakkelijken. Wat het bedrijfsleven betreft, merkt spr- op, dat vele bedrijven niet meer kunnen concurree- ren. De expor.t gaat geweldig achteruit. Wordt geen compensatie gegeven op de binnenland- sche markt, dan wordt het voor de bedrijven onmogelijk het hoofd boven water te houden. Daarom is de consequentie van het vasthou den aan den gouden standaard deze, dat het Nederlandsche bedrijfsleven voorloopig een noodverband moet worden aangelegd, door het treffen van maatregelen, waardoor de Neder landsche industrie haar eigen afzetgebied be houden kan. De vrijheid van export wordt steeds meer aan banden gelegd door de clearing-verdragen, die in tempo worden gesloten. Het is echter niet de vraag wat geëxporteerd kan worden, maar wat betaald. Door het clearing-verdrag, dat thans met Duitschland gesloten is, krijgen wij de medewerking van Duitschland tot oplossing der moeilijkheden. Veel goeds verwacht spr. er echter niet van. Handhaving van den gouden standaard is voor Nederland, dat veel moet importeeren voor eigen industrie, in zooverre een voordeel, dat wij deze artikelen goedkoop op de wereldmarkt kunnen koopen. Spr. komt aan het einde van zijn rede tot de conclusie, dat het practisch beter is het volk voor te houden hoe arm het is, en aan te geven wat te doen om het levensniveau te verlagen. Maar dan ook over de geheele linie. Spr. noemt hier huurverlaging e.a. Lukt deze krachtproef niet, dan staat spr. voor niets meer. Mislukking zou de oorzaak kunnen zijn van een revolutie. PARIJS, 24 Sept. (Per tel.) Maandagavond heeft president Doumergue een radio-rede ge houden welke over alle Fransche zenders werd uitgezonden. De president zeide, dat de regeering alles in het werk zal stellen om de orde te hand haven en het aantal werkloozen te vermin deren, wier lot voor zeker van meer belang is dan dat der ordeverstoorders, die meestal goed betaalde posten bekleeden. Wanneer men den toestand van thans verge lijkt met dien van acht maanden geleden, dan is een groote verbetering te constateeren. Ook op buitenlandsch gebied valt een herstel te bespeuren. Vervolgens stelde Doumergue vast, dat de socialisten en communisten hun krachten heb ben vereenigd, zoodat thans iedereen weet dat deze partijen hetzelfde doel nastreven. Deze bekentenis is van belang. Socialisten en communisten werken o. a. voor de devaluatie van den Franc, waardoor de Fransche economie naar den ondergang zou gebracht worden. Op de algemeene ruïne hopen zij hun dicta tuur te vestigen. Spreker hoopt, dat tenslotte het gezonde verstand der Franschen zal zege vieren boven de plannen van de vijanden der nationale welvaart. Tenslotte besprak de president de hervormin gen, die noodig zijn in de Fransche staatsin stellingen. De Fransche regeering beschikt niet over het vereischte gezag, zooals dit het geval is in andere landen, b. v. in Groot Brittannië. Dit gezag moet versterkt worden. Het is ver keerd, dat in Frankrijk de eerste minister, wiens naam niet eens in de grondwet wordt genoemd, geen rechten heeft. Sedert de algemeene ver kiezingen heeft Frankrijk, in twintig maanden tijd, zes verschillende regeeringen gehad. De president der republiek heeft in dien tijd 163 decreten ohderteekend voor het benoemen van ministers. Regeeringen met zulken kortstondi- gen duur hebben geen autoriteit noch in het binnenland noch in het buitenland. Verder betoogde Doumergue, dat de ambte naren, die in Frankrijk, zooals in alle andere landen, een bevoorrechte positie innemen zich te onafhankelijk aanstellen tegenover den staat. Om in dien toestand te voorzien moeten de rechten van den Eersten minister vastge steld worden. Hij behoort o. a. het recht te hebben het parlement te ontbinden zonder dat daarvoor de instemming van den senaat, zooals thans, noodig is. Teneinde de begrooting niet te ontwrichten moet aan de kamerleden het recht ontzegd wor den voorstellen te doen, welke nieuwe uitgaven met zich brengen. Aan de ambtenaren moet het recht geweigerd worden den staat te be strijden, zooals dit thans zoo dikwijls gebeurt. Het recht van staking kan hun niet toege kend worden. De statuten der ambtenaren moeten in de grondwet vastgelegd worden. De volgende week zal de president nogmaals door de radio het woord voeren. BATAVIA, 24 Sept. (Aneta). Na langdurige voorbereiding ging de politie ever tot arrestatie van den Europeaan J. G., twee Japanners, een Javaan afkomstig uit Soerabaja en zes Chinee zen, die allen behoorden tot een kongsie (bende'', welke ten doel had de aanmaak en uitgifte van valsch geld. Deze kongsie had ook in Soerabaja vertakkingen. Het verhoor van de gearresteerden leverde het bewijs op dat G. (die kortgeleden veroor deeld is wegens het laten verhongeren van koeien) tezamen met den Chinees O. de valsche munterij wilde financieren. Het was hoofdzakelijk de bedoeling om zilver geld aan te maken, waarvoor reeds twee kleine fabriekjes waren ingericht. Er is nog geen zeker heid verkregen of reeds valsch geld in omloop is gebracht. G. en O. hadden zich reeds uit de affaire wil len terugtrekken, doch zij waren door bedreiging van de andere deelnemers gedwongen de zaak voort te zetten. De gearresteerde Japanners hadden de prac- tische leiding van het geheele complot. Boven dien waren „deskundigen" uit Soerabaja geraad pleegd, die thans eveneens gearresteerd zijn- Zoowel ten aanzien van den gearresteerden Eu ropeaan, als van de Japanners die hierbij be trokken zijn, zal de geheele affaire voor den Raad van Justitie worden behandeld. Naar wij vernemen hebben de Nederlandsch® Bandenfabrieken alsmede de Nederlandsche Importeurs zich genoodzaakt gezien de prijz®1* van rijwielbanden over de geheele linie te ver- hoogen, zulks tengevolge van de voortdurend® prijsstijging der grondstoffen, met name rubbe en katoen, waardoor een prijsverhooging v°°r de banden niet langer achterwege kon blijv®11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4