I IN EN OM HAARLEM Jün ócfoifft otiï: GEBIT f 35.- MAMA-STICHTING DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Bet Haarlemsche Erfpacht- stelsel 16 Rijksstraatweg 16 „Weg en Rail" VOOR HET CRI'SIS-COMITE De collecte op Zaterdag 6 October HET PROV. WATERLEIDING BEDRIJF Openstelling verkeerswegen Mannenkoor „Caecilia" en „Haar lems a Cappella Koor" Gewetensgeld Jubileum Opstellen over Gemeenterecht DUIVENSPORT Duivensport UIT DEN OMTREK BENNEBROEK i De resten van de "bollenschuur, welke Zondagavond te Noordwijkerhout door brand vernield werd. BLOEMEND AAL HEEMSTEDE IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VBACENRUS Het Tandheelkundig Instituut Plaalfj met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos ■MmnitiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiniiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiinifmi! SuiuuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiifiiiiuuiiuuiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiB Van de algemeen optredende waardevermin dering van huizen en bouwgrond ondervinden de Haarlemsche erfpachters in bijzondere mate de schadelijke gevolgen. Wie een woning op erfpachtsgrond heeft staan, is zelf eigenaar van den opstal, maar de grond behoort aan de gemeente Haarlem toe, die hem tegen een vasten canon aan de erf pachters in bruikleen afstaat. Deze vaste canon Veronderstelt, dat de eenmaal aangenomen waarde van den grond niet verandert. Het ge- Volg daarvan is, dat voor deze erfpachters de waardevermindering alléén op den opstal drukt en niet op den grond, zoodat alléén de eige naar van den opstal de schade lijdt en niet de eigenares van den grond, de gemeente Haar lem. Dat is onbillijk en geeft aanleiding tot onjuiste toestanden. Eén voorbeeld uit de practijk. In 1924 werd door de gemeente Haarlem grond in erfpacht uitgegeven, waarvoor de canon berekend werd naar een verkoopwaarde van 15 per vierkanten meter en naar den toenmaals geldenden hoogen rentevoet van 6 y2 pet. Thans is die grond op de vrije markt niet meer waard dan 10 per vierkanten meter en zou de renteberekening hoogstens 4%. mo gen zijn. Voor een perceel grond van 1&2 vier kante meter, waarop een middenstandswo ning is gebouwd, beteekent zulks, dat de ge meente Haarlem den erfpachtscanon in 1924 heeft vastgesteld op 148.20 per jaar terwijl het volgens den maatstaf van dit oogenblik redelijk zou zijn als die canon nu op 68.40 of 80 lager dan in 1924 zou worden gesteld. Bij een huurwaarde van 700 moge een te betalen erfpachtscanon van f150 geen onre delijke verhouding zijn, dit wordt anders als die huurwaarde tot f 500 en minder daalt. Dan drukt een canon van 150 te zwaar om nog een loonende exploitatie van de huizen mogelijk te maken. Er is dus alle reden voor het gemeentebestuur om den erfpachtscanon te herzien. De betaling van den erfpachtscanon is welis waar gebaseerd op 'n overeenkomst tusschen gemeente en erfpachters, maar er bestaat geen enkel bezwaar tegen om die overeenkomst te Wijzigen indien beide partijen daartoe bereid zijn. Wij zouden op deze zijde van de kwestie niet speciaal de aandacht vestigen, indien niet de heer Mr. Slingenberg, toenmaals wethouder der gemeente Haarlem, zich bij een vorige gelegenheid op het standpunt had gesteld van contract is contract, en een aangegane erf pachtsovereenkomst kan niet worden gewijzigd. Indien het gemeentebestuur meent, dat er reden is om de erfpachters tegemoet te komen, dan kan dat gebeuren. Wij vreezen echter wel, dat die bereidwil ligheid bij de gemeente niet groot is. Nu de tijdsomstandigheden, zooi redeneert men daar, zich gewijzigd hebben ten ongunste van de erfpachters, vragen dezen vermindering van den erfpachtscanon, maar als het omge keerde het geval zou zijn, als de tijdsomstan digheden de gemeente in het nadeel hadden gebracht, zouden zij geen verhooging vragen. Integendeel, waarschijnlijk zouden zij zich krampachtig tegen elke wijziging van de erf- pachtsvoorwaarden in minder gunstigen zin Voor hen verzetten en zouden de gemeente kalm met het nadeel laten zitten. Die redeneering is natuurlijk niet onjuist, maar zij bewijst alleen dat het door de ge meente Haarlem toegepaste erfpachtstelsel, dat de voorwaarden, waaronder zü grond in erf pacht uitgeeft, niet goed zijn. Billijk immers Zou wezen als èn de gemeente èn de erfpachters Van een stijgende of dalende markt zouden pro- fiteeren of nadeel lijden. Dat nu zou bereikt Worden door in de erfpachtsvoorwaarden een bepaling op te nemen, waarbij wordt vastge legd, dat de erfpachtscanon op bepaalde tijden, b.v. om de vijf of tien jaar, moet worden her- Zien. Voor een herziening van den erfpachtscanon geldt in het speciale geval dat ons bezig houdt bog een ander motief. De erfpachtsgronden, waar het momenteel om gaat, zijn uitgegeven in een tijd, dat de ge- hieente Haarlem alle beschikbare bouwterrein In Haarlem in bezit had, dat zij geen enkel stuk wilde verkoopen, en uitsluitend grond in erfpacht uitgaf. Zij stelde, omdat zij vrijwel het monopolie bezat van de bouwgronden in Haarlem, vrij eenzijdig de waarde van den bouwgrond per vierkanten meter vast en dus ook het bedrag van den erfpachtscanon. Daar kwam nog bij, dat er een ontzaglijke woning- bood in dien tijd heerschte en dat op iedereen een beroep werd gedaan om mede te helpen om ih dien nood te voorzien. Zij, die aan dezen oproep gevolg wenschten te geven of die ver legen zaten om een huis, waren wel gedwon gen de door de gemeente Haarlem vastgestelde Het Algemeen Verkeerstijdschrift „Weg en Hail" zooals altijd frisch en uitstekend ver zorgd geeft in haar nieuwste nummer als hoofdschotel een uitvoerig met vele illustraties toegelicht artikel van Antonio Giordano over "Het vervoer in de voornaamste Italiaansche steden". Een ander vermeldenswaard artikel luidt „In den N.-W. Hoek van Overijsel" en is van de hand van den heer G. Hofstede, lid van he Prov. Staten van Overijsel. Beide artikelen welke als antipoden beschouwt mogen wor den worden gesecondeerd door verhandelin ken over allerlei actueele onderwerpen, als speciale autowegen, het nieuwe ontwerp Motor- ®b Rijwielwet, onbewaakte overwegen en derge lijke, alle toegelicht door ter zake deskundigen. lb het laatstgenoemd artikel wordt meer in het bijzonder gesproken over het denkbeeld van den heer W. J. Wiers te Haarlem, om n. 1. een ®(ewaakte) O(ver) W(egen) vereeniging op te hchten welke zich ten doel stelt steun te ver benen, teneinde de aanstelling van werkloozen ais overwegwachter bij onbewaakte overwegen ®b°gelijk te maken, waarbij Ir. W. J. Modder man te Leiden op niet onvermakelijke wijze uit leiding aan deze gedachte geeft. De gebruikelijke rubrieken en de stop-puzzle, na het succes van de eerste ook wel „gebrui- j'Jk" 2ai worden, sluit het lezenswaardig en eerzaam nummer. erfpachtsvoorwaarden te aanvaarden. Van een vrijwillig met de gemeente gesloten overeen komst kon in dit geval moeilijk meer gespro ken worden. De erfpachtsvoorwaarden werden eenzijdig opgelegd. Dit is geen phrase zonder redelijken inhoud, maar een kenschetsing van den toestand zooals die was in de na-oorlogs jaren tot rond 1926 toe. Sinds de gemeente Haarlem, naast het uit geven in erfpacht, ook gelegenheid geeft om gemeentelijk bouwterrein te koapen, zijn er1 geen liefhebbers voor erfpacht meer. Hieruit blijkt, dat men moeilijk kan spreken van een vrijwillig door de erfpachters met de gemeente aangegane overeenkomst. Het erfpachtstelsel is in Haarlem niet po pulair. In tegenstelling met andere steden. Bijv. Amsterdam. Het erfpachtstelsel behoeft ook niet impopulair te wezen, maar de in Haarlem geldende bepalingen maken het im populair. Het Haarlemsche systeem is ver ouderd. Er zijn tegenwoordig moderner opvat tingen, die er voor in de plaats dienen te komen. Onder de Haarlemsche raadsleden z\jn ver schillende warme voorstanders van het erf pachtstelsel. Erfpacht behoeft geen hobby te zijn van een bepaalde politieke partij. Men kan als lid van welke politieke partij ook, voorstan der van erfpacht zijn. En er zijn ook inderdaad onder alle politieke partijen voor- en tegenstan ders te vinden. Maar wie het erfpachtstelsel niet in miscrediet wil brengen, wie 't een eer lijke kans wil geven, zal er toe moeten bijdra gen om het aantrekkelijk te maken, minstens even aantrekkelijk als het hebben van den grond in eigendom. Dit is met het Haarlemsche stelsel nog niet het geval. De penningmeester van het Nationaal Crisis comité, de heer W. Korvinus, schrijft: Aan de Haarlemsche ingezetenen zal op Za terdag 6 October a.s. voor den derden keer de gelegenheid worden geboden het werk van het Crisis-comité, door het bijeenbrengen van een flink bedrag in de dan te houden collecte, te helpen mogelijk maken. Wè,t het Crisiscomité tot heden heeft kunnen doen, clank zij de offervaardigheid van velen, mag ik thans wel als van algemeene bekend heid achten. Sinds wij ons werk begonnen, is de maat schappelijke toestand steeds slechter gewor den. Het gevaar van verarming wordt voor ve len steeds dreigender en talrijk zijn de gezin nen, waarin de gevolgen van werkloosheid of vermindering van inkomen een noodtoestand hebben doen ontstaan. De plicht om naar vermogen tot leniging in dien nood bij te dragen, kan wel door niemand ontkend worden. Dringend doe ik ook thans weer een beroep op u allen. Duizenden zijn er noodig en dan nog kan slechts aan de allernoodzakelijkste aanvragen aandacht worden geschonken. Wanneer wij allen inderdaad onzen plicht verstaan en ons medegevoel laten spreken, ver trouw ik, dat de opbrengst, ondanks den druk der tijden, zal meevallen. Helpt ons daarom zooveel maar eenigszins in uw vermogen is. N.B. Voor hen, die willen helpen bij de col lecte diene, dat de collectedag wordt verdeeld in vier perioden, n.l. van 9 tot 11 uur, van 11 tot 1 uur, van 1 tot 3 uur en van 3 tot 5 uur. Men geve zich op aan het bureau, L. Begijne- straat 13rd., telefoon 14505, met vermelding van naam, voornaam, adres, leeftijd, periode (n) waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft. De leden van het gemeentebestuur van Zaan dam hebben van den directeur van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland een uit- noodiging ontvangen om op 5 October een be zoek te brengen aan de Prov. Waterleidings- werken. De bedoeling is_ in deze bijeenkomsten er zullen er drie worden gehouden voor de gemeenten, die door de Provincie van water worden voorzien mededeelingen te doen op technisch en administratief gebied. Hierbij zal ook de tariefsverlaging, die 1 Januari 1935 in gaat, nader worden toegelicht. De Minister van Waterstaat maakt bekend, dat van den weg AmsterdamVelsen (Rijks wegenplan 1932) het wegvak tusschen het begin van den westelijken oprit naar de brug over 't Z'ijkanaal C en den Nieuweweg in den Groeten IJpolder, met inbegrip van den van dit wegvak aftakkenden zuidelijken toegangsweg naar het stoompontveer over het Noordzeekanaal te Bui tenhuizen, alsmede den verbindingsweg tus schen den provincialen weg langs de zuidoost zijde van het Zijkanaal C en evengenoemden toegangsweg voor het openbaar verkeer is open gesteld. Het wegvak en den toegangsweg, genoemd hierboven, alsmede het bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde vak van den provincialen weg Haarlem—Purmerend, gelegen tusschen 'n punt (Ten zuidwesten van de as van de ophaal brug over het Zij kanaal C en den Assendel ver Zeedijk zijn ingedeeld in de le klasse. De voor het algemeen rijverkeer bestemde ge deelten van de laatst omschreven wegvakken, alsmede van den daar genoemden toegangsweg zijn gesloten verklaard voor het verkeer met rij wielen in beide richtingen. Het zou struisvogelpolitiek zijn, het feit te willen loochenen dat bovenvermelde koren een zeer moeilijken 'tijd hebben doorgemaakt. Een periode van inzinking, beïnvloed door de fatale tijdsomstandigheden, welke zoo ongeveer nie mand en niets ontzien. Gelukkig loopt voor onze koren het ziekte proces (slechts a prima vista een nieuw beeld!) op zijn eind, getuige de brillante successen, be haald op het concours te Dordrecht en de vo rige week reeds vermeld in öe kolommen van dit blad. Thans zijn de rapporten van de jury binnen gekomen en aangezien deze overvloeien van lof voor beide koren, zullen stel ik me voor vele lezers van dit blad hier gaarne iets naders omtrent vernemen. Hier volgt een en ander a. „Caecilia". Omtrent het verplichte werk zegt Alphons Vranken (de componist): „mooi! en beschaafd". Hubert Cuypers; „een kloeke mannenkoorprestatie". D. W. van Leeuwen: „pittig en humoristisch voorgedragen; mooi ge zongen en goed materiaal". Henri van Nieuwen- hoven: „een zeer muzikale en tekstbelichte uit voering. Bravo!" „De Ruïne" van L. F. Brandts Buys, het koor naar keuze, oogstte nog meer bijval. Men oor- deele. Vranken schrijft: „Bravo! Koor en diri gent". Van Leeuwen: „heel mooi gezongen. Prachtklank". H. van Nieuwenhoven: „genoten heb ik van klank, voordracht en gezonde muzi kaliteit. Hulde aan den eminenten leider en koor!" b. „A Capella Koor". Verplicht koor: „Salve Regina" (H. v. Nieu wenhoven). Hubert Cuypers: „Prachtig!" Erdel- mann: „zeer mooi!" Van Nieuwenhoven: „On gelooflijk mooi. Ach, die hemelsche sopraan solo 1), die kam als uit een mystieken koepal. Prachtig het geheel geheel gesneden uit mijn ziel. Bravo, Hoogerwerf en koor. Het was bui tengewoon en zooiets hoop ik spoedig nog eens te hooren. Het geheel was ook in ware vergees telijking! Habe Dank!" Vranken: ,,'n fijne, glan zende kunstprestatie!" Vrij werk: „Miserere mei Dei" (H. v. Nieu wenhoven). Erdelmann: „Prachtig!" Van Leeuwen: „Schitterend!" Van Nieuwenhoven: „Enorm is dit klankgehalte te noemen.... Won derlijk is dit zingen. Ik noem me gelukkig zoo veel schoons gehoord te hebben". Alphons Vran ken: „Bravissimo!!!" 1) De soliste was Mej. Corry Bijster. S. BOON. Alhier is aan gewetensgeld f 5.78. binnengekomen 11 October zal het veertig jaar geleden zijn, dat mejuffr. J. Meijer als werkster op 't Hofje van Gratie, in de Jacobstraat 9, werd te werk gesteld. Dat was onder den nu overleden op zichter, den heer J. Hahn, en nu al weer sinds enkele jaren bij den tegenwoordigen opzichter. Dat mej. Meijer in deze 40 jaren vele van de oude dames heeft zien komen en gaan zal nie mand verwonderen. Zij bewoont sinds enkele jaren een kamer op genoemd Hofje en telt 62 jaren, is nog flink en gezond en doet nog steeds met opgewektheid haar werkzaamheden tot al ler tevredenheid. Daarom zal het haar op dezen dag wel niet aan belangstelling ontbreken. In tegenstelling met andersluidende beweringen is door wetenschappelijke onderzoekingen van Dri A. Krupski, Prof. aan de Universiteit te Zurich, uitgemaakt, dat de coffeïne door het organisme slechts zeer langzaam ver werkt wordt en bij geregeld gebruik van koffie dus de functie van hart en zenuwen voortdurend onder de onge- wenschfe prikkelwerking van de coffeïne te lijden heeft. Koffie Hag is gegarandeerd coffeïne- vrij en dus onschadelijk voor hart en zenuwen. Autogeen lasschen Men schrijft ons: Gezien het mooie resultaat van enkele jaren geleden heeft het bestuur der C.O.C.A.M. be sloten in Haarlem weder een cursus te geven In het autogeen lasschen. Hij zal weder onder leiding staan van den heer Scholte, die met zeer veel succes in vele plaatsen van ons land deze cursussen leidt. Door de welwillende medewerking van den di recteur van de Ambachtsschool, zullen de cur sussen in de Ambachtsschool gegeven kunnen worden. Het ligt in de bedoeling begin October aan te vangen en zoo noodig meerdere te geven; de cursus bestaat uit 13 lessen van 3 uur. Men zie overigens de advertentie. Inlichtingen en aanmeldingen kunnen geschie den bij den heer G. Alders, Jan Steenstraat 39, Haarlem. Wij ontvingen in een handig en goed verzorgd boekje bijeengebundeld, korte opstellen over gemeenterecht en gemeentebeleid, die prof. mr. G. A. van Poelje als hoofdredacteur van het Weekblad voor den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren heeft doen verschijnen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze tweede bundel even graag zal worden gelezen als de eerste en vooral zal worden bewaard in menige boekenkast om te rechter tijd te worden geraadpleegd. Zondag 23 September hield de Haarlemsche Hoogvliegervereeniging een wedvlucht met pun tentelling van Halfweg voor jonge duiven, van Sloterdijk stellen vlucht voor oude duiven. De uitslag luidde: Voor jonge duiven 1 Sprok- kreeff; 2 G. v. d. Putten; 3 F. van Gelder; 4 J. v. Koperen; 5 G. Janse; 6 J. de Vendt. Oude duiven: X J. de Vendt. De Bennebroeksche Radio-Centrale. De voorbereidingen voor, de radio-centrale zijn thans zoover gevorderd, dat spoedig met den aanleg kan worden begonnen. De kosten voor aansluiting zullen zoo laag mogelijk worden berekend. De wekelijksche contributie is op ƒ0.50 door den Minister vastgesteld. De Neder- landsche zenders Hilversum en Huizen en een buitenlandsch station zullen beluisterd kunnen worden. De plannen der ondernemers zijn, bij eventueel slagen der onderneming en behou dens goedkeuring der resp. gemeentebesturen, het net geleidelijk uit te breiden naar de Glip en over de Leidschevaart naar Vogelenzang. Naar ons werd medegedeeld bestaat voor deze nieuwe centrale veel belangstelling. Ze wordt gevestigd in de Bennebroekerlaan. Land- en Tuinbouwcursus. Door de afd. Bennebroek van den R. K. Land- en Tuinarbei- dersbond zal, evenals vorige jaren, een land- en tuinbouwcursus worden georganiseerd en dit maal in samenwerking met de afd. Vogelenzang. De cursus is toegankelijk voor ieder boven de 15 jaar, zoowel patroons als arbeiders en niet alleen voor Katholieken maar oook voor be langstellenden van alle richtingen. Gezien het groote succes van voorgaande jaren wordt dan ook een groote deelneming verkacht. Zij die deze cursus willen volgen kunnen zich daarvoor aanmelden bij den heer P. J. v. Lierop, School- laan 22, alhier en bij den heer Caro aan den Vogelenzangwhen weg. Uitvoering van St. Genesius Zondagavond heeft de R.K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" het winterse'zoen geopend met een opvoering van „De strijd met het verleden", tooneelspel in drie bedrijven van F. Meyer en G. Nielen, vrij naar het Duitsche „Verlorene Ehre". Met deze opvoering heeft de vereeniging be wezen, dat zij onder goede leiding staat en dat de leden er naar streven, er iets van te maken, dat de e'schen van een niet al te welwillende critiek kan doorstaan. Zondagavond heeft zij bewezen daarin maar al te goed te zijn geslaagd. Vlot en beschaafd spel en een juiste vertolking van de hun toegewezen rollen, waren de ken merken van een goede instudeering. Het publiek heeft dan ook volop genoten en eenige keeren werd er bij open doek krachtig geapplaudisseerd Als we de verschalende rollen nagaan, dan zün het vooral de fabrikant, de man van eer en geweten, zijn zwager, de man met ruimere be grippen en de jonge fabrieksleider, die zich zijn levensgeluk bijna zag ontsnappen, die uitmunt ten door zeer goed spel. Maar ook de ontslagen tuchthuisboef, die jaren lang gezocht en gezocht heeft om zijn dochter terug te vinden en bij het terugvinden direct weer afstand van haar doet terwille van zijn kind, gaf prachtig, goed doorvoeld spel te genieten. Hij was 't, die „open doekjes" verwierf. „Oompje" was ook zeer ge nietbaar. Losheid en vrijheid van beweging kan hem niet ontzegd worden. De damesrollen werden op zeer bevredigende wijze vervuld. In de eerste plaats moet daarvan de fabrikantsdochter Lize genoemd worden. De heer G. van Kessel de voorzitter van St. Genesius, opende met een vlot uitgesproken propagandistisch speechje, waarin hij de afge vaardigden van de verschillende vereenigingen en corporaties welkom heette en de aanwezigen aanspoorde donateur of kunstlievend -lid der vereeniging te worden. Verder deelde hij mede, reeds in November een opvoering kan verwacht worden van „Tropenadel". St. Genesius heeft het seizoen op schitterende wijze ingezet. Gemeenteraad. De agenda der vergadering van den raad der gemeente Heemstede op Don derdag 27 September 1934, des avonds om 8 uur, vermeldt o.a. de volgende punten: Verordening verdeeling der gemeente in stern- districten; Presentiegeld leden stembureaux; le Wijziging voorwaarden beheer en exploitatie van woningen; 2e Voorschot woningbouwver- eeniging „Heemstede's Belang"; Verhuur van tuingrond aan den Glipperweg; Wijziging over eenkomst gaslevering door Heemstede aan Bloe- mendaal; Aankoop en ruiling van grond langs en nabij Raadhuisplein; Aanleg van wegen ten Oosten Heemsteedsche Dreef en tusschen Bor- neostraat en Meerweg; Namen van straten en wegen; Samenstelling raadscommissiën; Benoe ming onderwijzend personeel; Vermindering van landhuur; Rooien van boomen; Subsidie-aan vrage beplanting plantsoenen met bloembollen; Subsidie-aanvrage Comité voor tuin- en winkel versiering; Extra-subsidie-aanvrage van de Vereeniging voor Vreemdelingverkeer; Uitbrei ding toiletgelegenheid in Ververschingshuis en vernieuwing brug over Lelievijver; Uitvoering Winkelsluitingswet; Ruiling en verkoop van grond van terrein Heemsteedsche Dreef; 5e Wij ziging Algemeene Politieverordening. Over: Een kleine opmerking Naar aanleiding van een plaatselijk bericht, luidende „Een voorrecht hersteld", heeft de zet ter een klein abuis begaan want de buslijn Turf- markt-o verveen (Zeeweg) is niet buslijn A, maar buslijn B. Het zou beter geweest zijn, als men boven het artikel had geplaatst „Bijna een voor recht hersteld". Deze verruiming betreft toch slechts de terugreis van AmsterdamZandvoort en niet de heenreis. Daarom nog een klein zetje bij deze verruiming, luidende zoowel heen- als terugreis. Nu het toch gaat over een of meerdere bus lijnen, is het niet kwaad deze onder de loupe te bezien, waarbij de vraag naar voren komt, be antwoorden zij wel aan haar doel, tot tevreden heid en gemak van het reizend publiek? Of schoon het spreekwoord zegt: de beste stuurlui staan aan wal. moet er m.i. nog heel wat ge beuren, om de oude lijn (vroegere kringoaan) later lijn 4 en 2 te doen vergeten. Wat hét de vies van de Maatschappij betreft: „Per Noord- Zuid er op uit: deze spreuk geldt toch zoowel in binnen als buiten de stad? Namens hen die nog al eens gebruik moeten maken van de buslijnen, een klein verzoek aan de directie. Schijnt het, dat de chauffeurs van de bus lijnen A en B kunnen rijden in de voor hen be stemde rijtijden, ervaringen hebben mij doen blijken dat buslijn C nog niet is, wat het wezen moet. Ondanks de tijdelijke hulp van een con ducteur in de drukke uren, is de toestand soms hopeloos, soms een 10 minuten dienst, vaak lijkt het een 20 minutendienst. En beziet men het plaatsbiljet eens, dat men ontvangt een z.g. overstapbiljet, dan is een com pliment aan den chauffeur of conducteur op z'n plaats, dat deze zoo gauw het traject kan vin den, dat men moet rijden Waarom niet weer de verdwenen pasjes ingevoerd? Dit' zou niet alleen gemakkelijk voor het personeel zijn, maar nog meer voor het publiek. Dan weet men tenminste dat men voor 15 cent twee keer gebruik mag maken zoowel van tram als bus. Dit zou tevens voor de bewoners van het Am- sterdamsch Kwartier een groot gemak zijn. Eigenaardig doet het tenminste aan, dat men voor 10 cent kan rijden van het eindpunt Bloe- mendaal tot het eindpunt Overveen, dus circa 30 minuten, terwijl men bijv. van het Klever park tot het stationsplein per bus en per tram naar het Verwulft. 15 cent moet betalen. Niet wetende of deze mededeelingen waarheid bevatten, bereikten mij geruchten dat er een bus- lijn, SantpoortSoendaplein met recht tot over stappen Lijn I in wording is. Voorts zou de Tramlijn TempelierstraatAerdenhout worden uitgebreid eenerzljds tot den Overweg van het Haariemmermeerspoor, anderzijds Bentveld. Berusten deze mededeelingen op onwaarheid, gewenscht zou het zijn, dat dit bewaarheid werd. Haarlem-Noord zou hiervan kunnen profiteeren. Het devies van de N.Z.H.T.M. moge worden: Van Haarlem Noord tot Haarlem West, zoowel >er bus, als met de tram, reist men vlug, goed- ;oop en best. BUSPASSAGIER. Over Een collecte voor het ,Jirokkenhuis" Met toestemming van B. en W. zal op Zater dag 29 September te Haarlem een collecte langs de huizen der ingezetenen worden gehouden ten bate van het Brokkenhuis. Het doel van deze ver eeniging kan als bekend worden beschouwd, zoo dat volstaan kan worden met mede te deelen, dat versterking der financiën mede wegens de ko mende wintermaanden dringend gewenscht is, wil het bestuur zijn moeilijke, doch mooie taak kunnen blijven vervullen. Reeds thans is het aantal aanvragen van in grooten nood verkee- rende gezinnen bijzonder groot, terwijl de voor raad kleeding e.d. in de verste verte niet vol doende is. om aan alle aanvragen om steun te voldoen. Om het bestuur in zijn streven en wer ken te steunen heeft zich ter uitvoering van bo vengenoemde collecte reeds een- groot dames comité gevormd. Wil de collecte echter slagen, dan is veler medewerking en steun dringend ge wenscht. Het comité doet dan ook een vriende lijk, doch dringend beroep op alle ouderen en jongeren (minimum leeftijd 14 jaar) die bereid zijn voor dit zoo goede doel op dien datum mede te helpen collecteeren. zich op te willen geven op een der onderstaande adressen: Het Uitvoerend Comité: Mevr. A. v. Marselis Hartsinck-Schuyt v. Castri- cum. Floraplein 23, Presidente. Mevr. R. J. Pfaff-Reudler. Vredenhofstraat 10, Vice-Presidente. Mevr. S. M. Stalling-v. Heteren, Zomerluststraat lft. Secretaresse. Mevr. L. M. v Dijk-v. Lieshout, Oranjekade 11. Penningmeesteres.se. Mevr. C. Benith-Musch. Eindenhoutstraat 17. Mevr. C. C. Harkema-Verhaar, Julianalaan 134. Overveen. Mevr. B. Haye-Vuerhard, Koninginneweg 24. Mevr. J. H. J. Heineke-Hendriks. Verspronckweg 18. Mevr. T, Hessen-Heek. SpaaTne 77. Mevr. C. Knottenbelt-v. Lith. Duvenvoordestr. 9. Mevr. E. A. Prinsen Geerligs-Blaauw, Platanen- laan 6. Mevr. S. Rodius-Bunge, Dennenheuvel. Heeren- weg. Heemstede. Mevr. H. C. Sinnecker-Kraanstuyver, Hoofman- straat' 66. Mevr. Steenhuis-Polman. Klevernarkstraat 16. Mevr. G. N. v d Vangst-de Gilde, Brederodestr. 14. Vraag: Kan men waterproofst.of (regenjas) verven? Zoo ja. hoe moet dit gebeuren? Antw.: Bii den drogist zijn hiervoor middelen aanwezig, welke u kunt koopen en waar u de gebruiksaanwijzing bij krijgt. Vraag: Wat kan de juiste oorzaak zijn, dat de visch versuft boven zwemt? Ik heb het ge zien in de jachthaven, ringvaart. Leidschevaart te Heemstede. Antw.: Het onzuivere water zal daaraan wel groote schuld hebben. Daarom is men in de laatste dagen ook begonnen met spuien. Vraag: Kunt u mij ook zeggen hoe ik irissen moet behandelen wanneer ze uitgebloeid zijn en weer in den grond moeten? Moet ik ze soms in den grond laten staan? Antw.: Ingeval het een bol-iris is moet de bol elk jaar worden ongenomen als ze uitge bloeid is en van eind September begin October opnieuw worden geplant. Een plant-iris moet altijd in den grond blij ven staan. Vraag: Is er in Haarlem een naaicursus voor meisjes van 14 tot 16 jaar? Antw.: Wij weten niet precies wat u wenscht. met name of u een avondcursus of een dag cursus vraagt. Wendt u eens tot de directrice van de R. K. Huishoud- en Industrieschool. Voldersgracht 22. Haarlem Vraag: Zijn de jaargangen van het vroeger bestaande blad ..De Spaambode" 1888 en 1889 nog ter inzage? Zoo ja, waar moet men zich dan vervoeeen en wat zijn de kosten? Antw.: ..De Spaambode" is indertijd over genomen door de directie van Haarlems Dag blad. Misschien dat zij u helpen kan. Kosten zullen vermoedelijk wel niet verbonden zijn aan het inzien van de leggers. Vraag: Ik ben werkloos, 65 jaar oud en ge organiseerd. Doch ik teeken op de lijst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Nu krijg ik ouder domsrente en vernam gaarne hoever dit strekt. Wordt zulks geheel of 2/3 gekort op den ont vangen steun? Antw.: Indien het rente betreft van het hoofd van het gezin, dan komt zij geheel in minde ring van den steun: indien het ouderdomsrente is van een inwonend lid, komt zij voor twee derde in mindering. Vraag: betreffende loten. Antw.: Geen enkel lot, dat ons ter contro leering werd aangeboden, is uitgeloot. Vraag: Hoe laat zijn 's Zondags de H. Missen is de St. Gudule te Brussel? Antw.: Ons niet precies bekend. Als wij ons goed herinneren wordt er op elk half urn: een H. Mis opgedragen en om 10 uur een Hoogmis. Vraag. Bestaat er te Haarlem een mondorgel- bond? Zoo ja, wat is dan het adres van het bestuur? Antw.: Voor ons bekend bestaat er zoo'n bond in Haarlem niet. Vraag: Ik heb een zoon die matroos wil wor den. Kunt u mij ook zeggen waar ik mij moet vervoegen? Hoe oud moet hij zijn? Antw.: Wend u om inlichtingen tot den di recteur van de Zeevaartschool, Nieuwe Vaart 3, Amsterdam; den directeur van de Zeevaart school, Ankerpark 27, Den Helder of tot den directeur van de Zeevaartschool, Pieter de Hoochweg 129, Rotterdam, of dien te Texel of Terschelling. Vraag: Wanneer vertrekt de Holl. Bedevaart naar Kevelaar en is het geoorloofd dat een Alkmaarder zich daarbij aansluit? Als een plaats een bedevaart organiseert, kunt u mij dan tevens den naam van den secretaris geven? HAARLEM Noord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies L50 Spreekuur ALLE werkdagen van 912 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Avondspreekuur: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch Tandarts Antw.: Wij meenen, dat er dit jaar geen be devaart uit Holland meer naar Kevelaar gaat. Vraag: Hoe fhoet men peren inmaken? Antw.: De tijd van steriliseeren hangt af van het soort. Suiker voegt men bij naar smaak. Indien men de peren schilt of in partjes doet, moet men ze dadelijk in water leggen, anders worden ze bruin. Wil men ze rood hebben, zoo kookt men ze even met water en suiker op een zacht vuur Houdt men ze liever blank, zoo doet men ze eerst in bijna kokend water en kookt ze ruim zonder toevoeging van suiker even op een heet vuur. Wanneer ze bekoeld zijn, doet men ze in de flesschen, voegt er een suikeroplossing bij eii steriliseert 20 minuten. Vraag: Zoudt u mij eenige inlichtingen kunnen geven over het natuurverschijnsel het onweer? Wat is onweer en wat is het z.g. weerlicht? Licht het voor het onweer of andersom? Wat is de snelheid van het licht en geluid? Antw.: Onweders zijn met zichtbare (bliksem of weerlicht) en hoorbare (donder), eleetrische ontladingsverschijnselen, gepaard gaande con- densatieverschijnselen van den atmosfcrischen waterdamp. De donder ontstaat, doordat ten gevolge van de hooge temperatuur, door den bliksem teweeggebracht, plotseling een hoeveel heid water der lucht in waterdamp wordt omge zet, waarbij het volume ruim 160 maal zoo groot wordt om daarna weer in te krimpen. Hierdoor ontstaan trillingen der lucht, die wij als donder waarnemen. Hij ontstaat gelijktijdig met den bliksem, doch wordt later waargenomen daar het geluid zich langzamer voortplant dan het licht. Gewoonlijk is de donder geen oogenblik- kelijke knal, doch een rollen, dat langer of kor ter aanhoudt. Uit den rijd, die tusschen het zien van den bliksem en het hooren van den donder verloopt, kan men den afstand van het onweder berekenen. Vraag I: Kunt u mij mededeelen of er een blad bestaat voor klompenmakers en welk het meest gelezen wordt? H: Waar moeten de advertenties worden be zorgd? Antw. I: „De Klompenmaker", vakblad voor den R. K. Nationalen Klompenmakerspa troonsbond, verschijnt om de veertien dagen. Adm.adres: Wed. A. Merkse te Best, N.-Br. Vraag: Ik ben in betrekking voor twee och tenden in de week. Nu gaat Mevr. een week op reis. Is zij nu verplicht loon uit te betalen? Of moet ze de helft betalen en gaat mijn zegel ook door? Antw.) Het loon gaat gewoon door en het plakken van zegels ook. Vraag: Wat is het adres van den Directeur of Overste (Regent) van het in aanbouw zijnde Klein Seminarie van Utrecht in Apeldoorn? Antw.: President van het Klein Seminarie van het Bisdom Utrecht is de hoogeerw. heer H. J. Koopmans, Klein Seminarie, Culemborg. Vraag: Ik heb een rijksbetrekking en heb in dertijd een radiotoestel gekocht en daarvan f 60 betaald. Door ziekte en financieelen tegen slag echter kan ik niet verder betalen. Kan ik het radiotoestel nu teruggeven? Antw.: U bent verplicht het radio-toestel ge heel af te betalen tenzij de verkooper met een andere regeling genoegen neemt. Vraag: Ik heb een hondje, dat geregeld ver haart. Wat is de reden daarvan? Wat kan ik daartegen doen? Antw.: Wellicht verhaart uw hond vanwege de seizoenverandering. Alle dagen kammen helpt wel. Ook de voeding kan een oorzaak van verharen zijn. Geef uw hond b.v. geen aardappelen met groenten te eten. doch zorg, dat hij eiken dag een beetje gekookt, gehakt vleesch of visch krijgt. Vraag I: Is er in Haarlem een Radio-Cen trale? 2: Zoo ja, waar kan ik mij dan vervoe gen voor aansluiting? 3: Wat zijn de kosten per week van zulk een toestel? Antw.: Er bestaat in Haarlem geen radio centrale. Vraag 1: Wat is de meest geschikte tijd om geraniums te stekken? 3. Hoe moet ik dat doen? 3: Hoe is de behandeling gedurende den win ter (Hoeveel water)? 4: Wanneer moet ik de geraniums, die du in den tuin staan en waarvan ik stekjes af wil nemen, binnenhalen en hoe moet ik ze in het leven houden gedurende den winter? Antw.: De beste tijd voor het stekken van geraniums is Juli of Augustus; gij kimt het nu ook wel doen, doch dan bloeien de jonge plant jes later. Gij neemt een jonge scheut en snijdt deze onder een knoop (verdikking) schuin af en stekt deze in zanderige aarde. Geraniums den winter door te houden loont haast de moeite niet. die men er aan heeft. Gelukt het overwinteren, dan bemerkt men toch in het voorjaar, dat de planten later bloeien en veel minder zijn dan planten, die men van den kweeker koopt. Wie het echter probeeren wil neemt de p) anten in den herfst voor de vorst invalt uit de vakken of bloembakken. Voor zoover ze niet in potten staan plant men ze in potten en plukt al de bladeren af, behalve de twee bovenste, aan iederen stengel. Op een vorstvrije lichte plaats worden ze dan bewaard en niet begoten. Einde Maart worden ze in goede voedzame aarde overgeplant en van nu af geregld vochtig gehouden. Bij gunstig weer begint men ze aan de buitenlucht te wennen, anders groeien de jonge scheuten te zwak op en worden slap. In Mei komen ze geheel in de buitenlucht en kan men ze dus op de perken zetten. Vraag: Mijn dochter, 21 jaar oud, dient voor dag en nacht, in een betrekking waar zij 27 September aa. een jaar is. Haar loon kan ze heel moeilijk los krijgen; b.v. nu heeft zij f 5.— van de f 25.gekregen, die ze in Augustus verdiend hheeft. 7 September heeft ze den dienst opgezegd. Wanneer kan ze weg gaan uit haar betrekking, 1 Oct. of 7 Oct.? In Augustus heeft ze 14 dagen vacantie gehad maar geen cent kostgeld, waar ze toch recht op had. Welken weg moet zij volgen om haar geld te krijgen? Antw.: Laat zij zich wenden tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdag avond zitting houdt in het gebouw „St. Bavo" aan de Smedenstraat om half negen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5