FINANCIEN R.K. Vólkszang in het zilver RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Warenhuis door brand verwoest Felle brand te Noord-Sckarwoude SPOOR EN AUTO Mogelijkheid van samenwerking LOONGESCHIL OPGELOST Moeilijkheden in den landbouw te Klundert BRAND GESTICHT? Opnieuw drie jaar geëischt NED. SPOORWEGEN Eenige belangrijke mutaties in de hoogere rangen UITLADEN VAN GOEDEREN AAN DE GRENS Behoorlijke beschutting gevraagd R. K. WASCHINDUSTRIEELEN Congres van den Ned. Bond te Utrecht AUGUSTUS ALS REGEN MAAND Groote verschillen over een klein gebied VAN DE PIER GESLAGEN Lijk van het slachtoffer gevonden „POSTJAGER" WEER IN DE LUCHT Belangrijk sneller geworden OPENSTELLING VAN LAND GOEDEREN Woensdag 26 Sept. 1934 Feestdag ingezet met een pontifi cale Hoogmis te Utrecht Samen zingend bidden Het vreeselijk ongeluk te Alkmaar De beide zusjes ten grave gedragen PROF. IR. J. W. DIEPERINK OVERLEDEN 466e STAATSLOTERIJ Gisterenavond om half 12 brak In het Lange- dijker Warenhuis te Noord-Scharwoude. eige naar de heer K. Boots, brand uit. De brand, die onmiddellijk een ernstig aanzien kreeg, werd door de bewoners, die zich juist ter ruste wilden begeven, ontdekt, waarna onmiddellijk de plaat selijke brandweer gealarmeerd werd. Deze tastte onder leiding van brandmeester Oosterlee het vuur krachtig aan. Aangewakkerd door den rellen wind, breidde het vuur zich in zeer kor ten tijd uit. Doordat men materiaal had geleend van de gemeenten Zuid-Scharwoude en Oudecarspel was men in staat het vuur met 7 stralen aan te pakken. Met veel energie werd de brand be streden en tegen kwart voor 1 scheen het, dat men den brand meester was. Doch juist op dat moment draaide de wind, waardoor het vuur opnieuw hoog oplaaide en het dak aantastte. Hierdoor kwam men tot dc overtuiging, dat men alleen den brand niet lan ger meester kon blijven, zoodat de burgemeester, jhr. A. L. van Spengler, om assistentie vroeg van de brandweren uit Alkmaar en Heerhugo- waard. Alkmaar trok er onmiddellijk op uit met een motorspuit, welke in den recordtijd van twaalf minuten na de alarmeering op de plaats van denbrand verscheen. De autospuit van Heerhugowaard was even eerder aangekomen. Met totaal 11 stralen werd met vereenigde krachten nu het vuur onder handen genomen, met het resultaat dat tegen drie uur de brand zoo goed als bedwongen was. De brand was onstaan achter in het magazijn, dat naast den winkel is gelegen. Het vuur ver nielde het grocte magazijn en tastte daarna de toonkamers aan, welke boven den winkel zijn ge legen, waarna de bovenverdieping van net woon. hüis, dat aan de andere zijde van den winkel is gelegen, ook vlam vatte. Het pand bestaat nJ. uit drie gebouwen. De beide verdiepingen brandden geheel uit, alsmede de zolderverdiepingen. De hitte, die het vuur verspreidde, was enorm en bemoeilijkte het blusschingswerk tea zeer ste. In de aangetaste ruimten werd door het vuur niets gespaard, terwijl die gedeelten van de perceelen, o.a. de winkel en het eigenlijke woon huis, waar het vuur niet kwam, enorme water schade kregen, zoodat ook daar niets gespaard bleef. Het tegenover het warenhuis gelegen woon huis van den muziekleeraar P Pranger bekwam zeer groote waterschade, doordat de brand- wachts op het dak van het huis plaats hadden genomen. De schade, die ettelijke tienduizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Dezer dagen is te Innsbruck de algemeene vergadering gehouden van de Fédération Inter nationale des Transports Commerciaux par Au tomobiles (F. I. T. C. A.) De B. B. N., Bond van Bedrijfautohouders in Nederland bericht hierover nu het volgende: Het steeds actueele onderwerp „Spoor en Auto"' werd ingeleid door een zeer belangwek kende en heldere voordracht van Oberbaurat Dr. Weldler. De inleider legde den nadruk op de financieel-economische zijde van het vraagstuk en op de verhouding van het spoorwegbudget bot het staatsbudget. Bij alle spoorwegmaatschap pijen van het continent treedt een kapitaalsver starring aan den dag; het gebruik, van den auto biedt in menig opzicht zekere voordeelen boven den spoorweg. Aan de hand van talrijke tabellen werd de financieele positie van de Middel-Euro- peesche spoorwegmaatschappijen nagegaan en gepoogd, het doordringen van den auto in het spoorwegverkeer grafisch en met cijfermateriaal aan te toonen. Verregaande besprekingen werden gewijd aan de mogelijkheid van samenwerking der beide vervoersconcurrenten, om tenslotte tot een alge meene resolutie op dit stuk te komen. Deze reso lutie houdt in, dat een oplossing van dit vraag stuk slechts dan kan worden benaderd, als de spoorwegmaatschappijen en de autobedrijven tot een regeling van het omstreden vraagstuk kun nen geraken. Een gezonde verdeeling van het verkeer kan niet steunen op eenzijdige bedrijfs- regelende of protectionistische maatregelen. In geen geval mag het autotransport, dat ook door de geheele gemeenschap wordt in stand ge houden, door aaneensluiting van de verschillen de geconcessionneerde transportbedrijven (straat, spoorbaan en scheepvaart) belemmerd worden. Het behoud van de kapitaalkracht der spoorwe gen is een vraagstuk van staatsfinancieelen, niet van transport-economischen aard. Namens de Internationale Kamer van Koop handel heeft zoowel President Blum als Kom- merzialrat Kocli in het bijzonder gewezen op het streven naar een doeltreffende oplossing voor de samenwerking tusschen - auto en spoor weg. Over dit onderwerp heeft de heer Dr. Ha- nel ook uitvoerig verslag uitgebracht. Het lid der Tweede Kamer Ch. v. d. Heuvel was, overeenkomstig artikel 22 der Arbeidsge- schillenwet aangezocht als scheidsrechter op te treden terzake van een loongeschil in de land bouwbedrijven te Klundert. In dit geschil heeft de heer v. d. Heuvel thans uitspraak gedaan en het volgende beslist: le. het minimumloon voor volwaardige arbei ders zal zijn 25 cent per uur, voor fijne za den, dorschen en snijden en voor kunstmest- zaalen, waaronder ook kalizout, wordt 10 cent boven het gewone uurloon betaald. "Voor sloot- werk met laarzen zal 2% cent per uur meer worden betaald; 2e. dit loon zal gelden van 3 September 1934 af tot 30 April 1936. In den avond van 6 Januari jX, des avonds omstreeks half tien, is brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door den landbouwer G. L., aan den Parallelweg te Hillegersberg. De boerderij, welke geheel van hout was opge trokken, verbrandde en daarbij kwamen 20 koelen en 2 paarden in de vlammen om. Het politie-onderzoek bracht aan het licht, dat hier opzettelijke brand was gesticht en men vond aanleiding om L. en diens vrouw B. van E. te arresteeren. Aan eerstgenoemde werd uitlok king tot misdrijf ten laste gelegd, doch, nadat L. 2 maanden in voorarrest had doorgebracht, werd hij daaruit ontslagen en is van verdere vervolging tegen hem afgezien. De vrouw, die ter zake van opzettelijke brandstichting werd vervolgd, is door de Rot- terdamsche Rechtbank vrijgesproken. Tegen dit vonnis is door den Officier van Justitie, die tegen verdachte 3 jaar gevange nisstraf had geëischt, geappelleerd, zcodat de verdachte in hooger beroep voor het Haagsche Hof terecht stond. De advocaat-generaal was overtuigd van de schuld van de verdachte, wier beweringen op alle punten onjuist zijn gebleken. Op grond van art. 157 W. v. S. verzocht spr. vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van verdachte tot drie jaar ge vangenisstraf. Mr. J. W. Bos betoogde dat de advocaat- generaal er niet in geslaagd is de motieven voor deze brandstichting aan te geven en weersprak de bewering, dat L. in financieele moeilijkhe den zou hebben verkeerd. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Het Hof zal 8 December arrest wijzen. Naar wij vernemen zal in de vacature, ont staan door de benoeming van dr. J. H. Jonckers Nieboer, hoofdinspecteur, chef van Algemeene Zaken, tot hoofdinspecteur van den Algemee- nen Dienst, worden voorzien door benoeming van dr. T. G. Haitsma Muiier, thans inspec teur van het vervoer te Rotterdam tot afdee- lingschef eerste klasse bij genoemden diénst. Overgeplaats wordt de inpecteur van het Vervoer C. A. Borren van Hengelo naar Rot terdam. Benoemd wordt tot inspecteur van het Ver voer te Hengelo, de inspecteur le klasse M. H. Claringbould te Utrecht I. B. Verplaatst wordt de inspecteur 2e klasse ir. E. de Cock van Amsterdam I. B. naar Utrecht I. B. In verband met de vele klachten, heeft de Bond van Bedrijfsautohouders in Neoerland zich tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat althans aan de grenskantoren, waarlangs een eenigszins uitgebreid goederenvervoer plaats vindt, een behoorlijke beschutting voor de uit te laden goederen wordt aangebracht Adres santen zjjn van meening, dat de kosten voor de gevraagde voorziening niet opwegen tegen de schade, die aan de goederen wordt geleden en die het bedrijfsleven bij den huidigen zwaren druk niet kan dragen. Aangezien het voornamelijk de controle in het Belgische verkeer is, welke de klachten heeft doen rijzen, zal door de Belgische bedrijfs- autohcruders bij hun regeering in dezelfde rich ting worden geageerd. Zaterdag 29 September wordt het 13e con gres van den R.K. Ned. Bond van Wasch- industrieelen gehouden in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht. Als sprekers zullen optreden: Dr. A. ten Bruggencate, Directeur Rijksvezel- dienst. Onderwerp: „Wat heeft de Rijksvezel- dienst reeds voor de waschindustrie gedaan en wat kan hij nog steeds doen?" Professor Dr. F. Roels, Psychotechnisch-advi- seur v. d. Bond. Onderwerp: a. Heeft de reclame voor de wasch uit huis zin in tijden van dalende koop- en betaalkracht?" b. „Welk soort reclame werkt het krachtigst op het vrou welijk publiek in het algemeen en de thuis- wasschende vrouw in het bijzonder?" Dat de regenval over een Betrekkelijk klein ge bied als Nederland nog groote verschillen kan vertoonen, bewijzen de cijfers, die door het Me teorologisch Instituut over den regenval in Augustus in het Maandelijksch Overzicht der weersgesteldheid worden gepubliceerd. Volgens deze cijfers was de regenval, gerekend over t geheelel and, ongeveer 12 13 procent beneden het normale, maar de verschillende dee- len werden in Augustus zeer ongelijk bedeeld. In de provincies N.-Holland, Friesland, Gronin gen, Z.-Holland, Zeeland en N.-Llmburg was de regensom 20—35 procent lager dan de normale. Zuid-Limburg had zelfs slechts 50 procent van de normale regensom en een te klein aantal regendagen. In al deze deelen van het land was Augustus dus regenarm. Daarentegen was de regenval in Utrecht, Gel derland, Overijssel en een deel van Drenthe 10 —25 procent, boven het normale. Merkwaardig zijn de volgende groote hoeveel heden, die werden afgetapt in één etmaal: 1 Augustus: Nijmegen 33, Nieuw-Beerta 31 m.M. 4 Augustus: Mill 62, Borculo 40, Aalten 38, Schinnen 34, Stein 33 m.M. 5 Augustus: Rheezerveen 43 m.M. 13 Augustus: Amsterdam 59, Schellingwoude 50, De Bilt 39, Hattem 37, Oldebroek, Wapen- velde en Giethoorn 36, Driebergen en Hembrug 35 m.M. (Nadruk verboden). Maandag is in het buitentoeleidingskanaal te IJmuiden het H)k gevonden van den 30- jarigen J. P. v. d. Hoeven uit Amsterdam, die Zondag door een stortzee van de Zuidpier is geslagen en verdronken. De „Postjager" heeft, na de aangebrachte ver beteringen, Maandag wederom een proefvlucht gemaakt. Naar verluidt zou het toestel daarbij belangrijk grootere snelheid heben bereikt. Bij beschikking van de ministers van Econo mische Zaken en van Financiën zijn de land goederen „Junne" en „Beerse" onder de Na- tuurschoonwet gerangschikt. Deze uitgestrekte landgoederen, die zeer rijk zijn aan natuurschoon, liggen tusschen Ommen en Mariënberg, ten Zuiden van de Vecht. Zij zijn met uitzondering van de omgeving van het landhuis voor het publiek open gesteld op ver toon van kaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de heeren Seeman te Junne en Kortmann te Beer se. Het is verboden te rooken. hellingen te be treden en honden mede te nemen. HUIZEN, 301,5 M.: NCRV: 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Morgenooncert. 10.30 Morgendienst door Ds. L. Groenen- berg. 11.00 Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Amsterdamsche salon-orkest onder leiding van D. H. Ph. Kiekens. 2.00 Gramofoonmuzlek. 3.00 Po pulaire bespeling van het Studio-orgel door Daat Eincy, 3.45 Verzorging zender 4.00 Concert door het „Hartvelttrio". 5.00 Kinderuurtje door Mevr. G. Kraanv. d. Berg. 6.00 Landbouwhalfuurtje. Spr. Chr. van der Heuvel. 6.30 Onderwjjsfor.ds voor de Scheepvaart. 6.58 Zenderoverschake- llng. 7.00 Politieberichten en Ned Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuzlek of „Een greep uit het Dagelijksch Gebeu ren". 7.30 Technische lezingen (III) M. M. Schipper „De tempel". 8.00 Concert door de Gen. Zangvereeriglng „Spangens Koor" onder leiding van Jos. Vranken Jr. 9.00 Z. Exc. Dr. A. A. K. Rutgers „Indlë het land der tegenstellingen." 9.30 Con cert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Slui ting. HILVERSUM, 1875 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek. 9.30 Onze Keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven. 12.00 De Flierefluiters onder leiding van Jan v. d. Horst. 12.45 Veilig verkeer. 12.46 Orgelspel door Johan Jong. 1.15 De Flierefluiters or der leiding van Jan van der Horst. 2.00 Zenderverzorging.. 2.15 Vara-Knipcursus door Mevr. A. van Blankenvan Kuyk. Herhaling eerste les. 5.30 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins. 6.00 Klein Vara-ensemble onder leiding van Frits Bakels. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgel spel door Cor Steyn. 8.00 Herhaling SOS- berichten. 8.03 Gevraagde gramofoorpla- ten. 9.00 „De Czardas vorstin". Verkorte operette in 3 bedrijven van Kalman. Uit gevoerd door solisten met koor en or kestleden van de staatsopera te Berlin onder leiding van Hermann Weigert. 9.45 Veilie Verkeer. 9.46 Vaz Dias. 10.00 Vara- Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 11.00 De ouwe heer Smit leent ons plaat jes. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.35 Spaansche avond. Accordeonspel door Mare Braun. 8.20 Spaansch concert door het omroep orkest onder leiding van Henri Pensis. 8.35 Vervolg Spaansch concert. 9.10 Con cert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis. 9.30 Pianorecital door René Delporte. 9.50 Vervolg concert on der leiding van Henrl Pensis. 10.30 Dans muziek (gr. pl.) KALUNDBORG, 1261 M.: 12.20 A. Bendix ensemble. 3.50 Louis Preii's Instrumentaal ensemble. 10.45 Omroeporkest onder lei ding van Emll Reesen. 11.30 Dondes' dansorkest. BRUSSEL, 322 M.: 1.30 Populair con cert. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Sollstencon- cert. 7.20 Gramofoonmuziek. 10.55 José Schnijder's orkest. BRUSSEL, 484 M.: 12.15 Populair con cert. 1.30 Gramofoonmuziek. 6.35 Popu lair concert. 8.20 Ged. uit „Das Drei- maderlhaus" van Schubert-Berté. 9.40 Vervolg: „Das DreimSderlhaus". 1030 José Schnijder's orkest. BERLIJN. 357 M.: 6.50 Elisabeth Bauer- Hamann zingt liederen van Schubert. 7.10 Het Bruinierkwartet. 8.30 SollStenconcért. 11.10 Gramofoonmuziek. HAMBURG, 332 M.: 11.50 Ged. uit opera „La Bohème" van Puccini. 4.20 Nieuwe Duitsche dansen. 6.10 Gevarieerd concert. 10.40 Kamermuziek. 11.20 Het Nedersak- sisch kamerorkest onder leiding van Otto Ebel von Sosen. KEULEN, 456 M.: 12.2o Gramofoonmu ziek. 1.20 Het groote omroeporkest onder leiding var Otto Julius Kühn. 7.20 Het kleine omroeporkest onder leiding van Leo Eysoldt, 10.55 Fritz Schlenkermarn's dansorkest. DAVENTRY, 1500 M.: 12.50 Charles Manning en zijn orkest. 1.50 Dansmuziek (gr. pi.). 3.50 Het Stedelijk Orkest van Bournemouth onder leiding van Sir Dan Godfrey. 8.20 Promer adeconcert in Queen's Hall door het B. B. C.-sympho- nie-orkest onder leiding van Sir Henry Wood. PARIS (Poste Parisien) 313 M.: 7.05 Gramofoonmuziek 8.05 Ged. uit „La fllle de Mme. Angot" Lecocq (gr. pl). 8.10 Gramofoonmuziek 8.30 Pianorecital door Yolanda Korngold. PARIJS (Radio). 1648 M.: 12.35 Populair concert onder leiding van Lucien Goldy 9.05 Gramofoonmuziek 10.50 Dans muziek. MILAAN 369 M.: 5.30 Kamermuziek 6.15 Gramofoonmuziek 9.20 Symphonie- concert door het omroeporkest onder lei ding van Antonie Guarnieri. ROME 421 M.: 5.30 Kamermuziek 8 30 Gramofoonmuziek 9 05 orkestconcert met medewerking van solisten. WEENEN 507 M.: 4.50 Filmmuziek (gr. pl.) a .25 Radiomuziekfeest 10.20 populair concert onder leiding van Alois Dostal 11.10 idem 12.20 Gramofoon muziek. WARSCHAU 1345 M.: 12.30 Populair con cert en gramofoonmuziek 6.35 Solisten concert 7.50 Dansmuziek 10.00 Uit zending t.g.v. het Deensche nationale feest 10.35 vervolg Deensch concert 11.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER 540 M.: 4.20 Het om roeporkest onder leiding van Robert Eche- nard 5.30 idem 7.20 Moderne viool muziek 8.20 Het klein-kwartet speelt 9.05 Het omroeporkest onder leiding van Robert Echenard. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ter gelegenheid van de herdenking van het vijf en twintig-jarig bestaan van de R. K. Volkszang-Vereeniging is hedenmorgen te tien uur een Pontificale Hoogmis opgedragen in de Bt. Augustinuskerk te Utrecht door Z. H. Exc. Mgr. Jan Olav Smit. De misgezangen werden door de geloovigen gezongen, terwijl de K. R. O. deze volkszang- mis heeft uitgezonden. Tot in alle hoeken was het groote kerkgebouw gevuld. Voor in de kerk waren plaatsen gere serveerd voor de genoodigden onder wie wij op merkten den Hoogeerw. heer Mgr. Th. Huurde- man, vicaris-generaal van het aartsbisdom, de heerén M. J. H. Denteneer uit Tilburg, voorzit ter van het dagelijksch bestuur der R. K. Volks- zang-Vereeniging, den secretaris Jac. de Jong en andere bestuursleden. De Eerw. fraters van het klooster der paters Augustijnen te Nijmegen zongen, onder leiding van pater Van Erp O.E.S.A., de wisselende ge zangen, afgewisseld met zang van acht koor knapen van het St. Augustinus Zangkoor. Het geheel stond onder leiding van den heer Theo Sitfit, die tevens de misgezangen op het orgel begeleidde, terwtjl Gerard Nieland verder het orgel bespeelde. Toen de kerkvorst met de assistenten het kerkgebouw betrad, zongen de geloovigen het „Sacerdos et Pontifiex". Mgr. Smit werd aan het altaar geassisteerd door Pastoor de Meulder als presbyter assistens, terwijl troon-assistenten waren kap. G. de Geus der O. Ij. Vr.-parochie en pater Lindeman O.E.S.A. Verdere assistentie werd verleend door de paters A. Damen O.E.S.A. ais diaken, en pater Herraets OE.S.A. als sub-diaken en door pater Riswick O.E.S.A., die als ceremoniarius fun geerde. De lagere functies werden vervuld door de eerw. fraters van het St. Gregorius-huis. De feestpredicatie werd gehouden door den pastoor der St. Augustinus-parochie, pater S. van Nuenen O.E.S.A. De tekst zijner predicatie ontleende de gewijde spreker aan een brief van den H. Augustus over het zingen. St. Augustinus is een mensch van gezag ge weest, die met een genialen geest den mensch gepeild heeft. Wanneer St. Augustinus over het lied sprak, kon hij alleen uitroepen, dat een lied de uiting is van blijdschap en als we nauwkeuriger opletten een uiting van liefde. Daarom moeten wij ook beteekenis hechten aan die uiting en niet gelijk de vogels alleen maar klanken voortbrengen. Helaas wordt het. lied, een schoone gave, door velen misbruikt door zeer schandelijke liederen te zingen, doch dit moet bestreden worden, vooral wa arhet lied immer is, of althans moet zijn een uiting van blijdschap en van liefde. En om daar den grooten stoot aan te geven kwamen 25 enkele menschen bijeen die de ver eeniging van de R.K .Volkszang in het leven riepen. Vijf en twintig jaar heeft die vereeni ging, thans gewerkt en met succes. Vooral nu is de cultiveering van het goede lied noodzake lijk. Wanneer wij het goede lied vanuit onze woningen de straat willen opbrengen, moeten wij allereerst tezamen onze goddelijke liederen zingen in onze tempel bij het allergrootste of fer, de H. Mis. Er kan niets beters, ja niets heiligers gedaan worden door een verzameling van christenen dan tezamen te zingen het goddelijk lied. Daarom wilde spr. naast den gelukwensch de jubileerende vereeniging een levendig geschenk aanbieden, nJ. het lied, het goddelijke lied van ons allen, op dat de opzet van deze zoo bij uitstek goede volksbeweging zal slagen. Met de opwekking dat allen niet alleen met den stem en den mond maar door heel hun gedrag het goddelijk lied in de wereld uit dragen, besloot de eerw. spr. zijn predikatie. Na de H. Mis die, gezongen door alle geloo vigen een prachtige manifestatie werd van-het goddelijk lied, klonk als een schoone dankbede het ,,Te Deum" dat eveneens door allen ge zongen werd. Z. H. Exc. Mgr. Jan Olav Smit gaf daarna zijn bisschoppelijken zegen. Na de Mis werd „Marsch Triumphale" een compositie van Jan Nieland uitgevoerd. De burgemeester noemde dit jubileum een moment zeker de moeite waard om bij te staan, en in herinnering te roepen hoe de toestand was toen de vereenigi gnwerd opgericht. Spr. herinnerde aan verschillende feiten uit de geschiedenis der vereeniging. Veel hebt ge ook gedaan, aldus de burge- metseer, voor den kerkzang en spreker her innert er aan hoe in de oudste tijden het ge meenschappelijk zingen reeds van groote be teekenis was. Zet uw werk moedig voort, zoo besluit spr., leert ons volk zingen, dan brengt het blijheid en betrekt vooral de jeugd in uw werk. De voorzitter van de R. K. Volkszangvereem- ging de heer Denteneer uit Tilburg dankte voor de gevoelvolle waarden, door den burgemeester gesproken, waarin hij een aansporing zag om met energie het werk voort te zetten. Deze officieele ontvangst werd o. m. ook bijgewoond door wethouder A. H. Smulders en de raadsleden mej. Hatten en de heeren mr. van Maarseveen, Driedonks en Vermooten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Vanmorgen zijn de beide zusjes uit het gezin Buren, die Zaterdagmiddag te Alkmaar op. zoo jammerlijken wijze om het leven zijn gekomen, onder groote belangstelling ter aarde besteld. In de St. Josephkerk werd om 9 uur door den weleerw. Pater A. Coolen O.P. een H. Mis opgedragen. Dit maal niet een zwarte rouw op het altaar, doch het blije wit van de Engelen- mis, als symbool van de hemelvreugde die de beide zusjes die nu Engeltjes zijn ge nieten. De kinderen van de St. Agnesschool zongen met hun heldere stemmetjes de achtste Grego- riaansche Missa de Angelis. De kerk was als op een Zondag geheel ge vuld. Onder de H. Mis van half 8 waren de school kinderen reeds tot de H. Tafel genaderd. Te ongeveer half twaalf vertrok de kleine begrafenisstoet, twee lijkkoetsen en twee volg- rü tuigen van het St. Elisabeth-ziekenhuis. Ach ter de twee lijkkoetsen liepen de schoolkame raadjes van het oudste meisje. Langs den weg waren vrij veel belangstellen den, die, toen de stoet langs hen trok een eer biedigen groet brachten. Toen de stoet op het kerkhof aankwam, stel den de schoolkinderen zich als een eerewacht op om zoo de dragers met de twee eenvoudige kistjes langs hen heen te laten gaan. De kistjes waren overdekt met bloemen. In de kapel van St. Barbara werd door den zeereerw. heer pastoor Hagemans O.P. de ab- soute verricht, waarna de kistjes naar het verschgedolven graf werden gebracht. Hier verrichtte pastoor Hagemans de beaar- dingsplechtigheid, welke door eenige honderden menschen werd bijgewoond. De schoolkinderen legden ieder een tuiltje bloemen op den rand van het graf. Na deze korte maar ontroerende plechtigheid werden de belde kistjes aan den schoot der aarde toevertrouwd, beide in één graf. In de Majella-Stichting te Bussum is heden nacht na langdurig lijden op 56-jarigen leef tijd overleden prof. ir. J. W. Dieperink, hoog leeraar in het landmeten enz., aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. De overledene werd op 19 Februari 1878 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. te hebben doorloopen, bezocht hij de Polytechnische School te Delft van 1896 tot 1900. Daarna werd hij civiel-ingenieur; van 1902 tot 1917 was hij ingenieur bij de Rijkscommissie voor graad- meten en waterpassen te Delft; in 1917 werd hij benoemd tot leeraar aan de toenmalige Hoo gere Rijks-Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, welke in 1918 tot Landbouw- hoogeschool werd verheven. In 1932 werd hij bij de ontbinding der Commissie inzake reorga nisatie van de militaire verkenningen en topo grafie als voorzitter dier commissie benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Verscheidene publicaties zijn van zijn hand verschenen. (Niet officieel) 5de klasse, 6de lijst Trekking van Dinsdag 25 September 1934 Hooge Prijzen 10.000— 16692 2.000.14418 f 1.000.— 523 6006 7099 14503 16981 18987 21399 400.- - 347 10013 18923 200,2630 3088 3439 3651 22952 100— 2408 2572 7484 13378 13434 Prijzen van 70. 50 82 155 158 173 283 299 489 534 552 603 732 819 861 890 937 1020 1029 1045 1147 1263 1335 1711 1733 1775 1777 1843 1975 2149 2459 2515 2552 2570 2739 2882 2884 3013 3059 3167 3351 3380 3417 3465 3660 3720 3741 3742 3745 3780 3845 3894 3932 3965 4017 4160 4193 4384 4405 4433 4796 4800 4829 5072 5089 5107 5244 5294 5312 5522 5695 6055 6084 6168 6274 6603 6622 6866 6915 7076 7105 7154 7163 7222 7251 7304 7384 7503 7627 7741 7877 8200 8240 8242 8323 8460 8538 8639 8655 8708 8713 8767 8773 8991 9038 9300 9364 9472 9639 9706 9733 10159 10165 10251 10292 10769 10932 11085 11672 11693 11701 11804 11817 11860 11961 11981 12340 12434 12437 12468 12593 12649 12651 12718 12829 12928 13049 13066 13220 13652 13765 13773 13777 13816 13842 13916 13918 14022 14048 14111 14123 14124 14185 14367 14415 14509 14518 14523 14672 14835 15022 15025 15093 15210 15318 15333 15359 15595 15712 15726 15761 15792 15839 15857 15996 16094 16100 16116 16295 16358 16391 16432 16471 16511 16528 16747 16816 16910 17215 17354 17575 17581 17648 17709 17789 17794 17906 17978 18625 18676 18686 18944 19083 19145 19193 19367 19592 19868 19897 19976 19982 20100 20158 20342 20501 20517 20536 20594 20761 20786 20832 21738 21798 21868 21880 21892 22224 22263 22407 22538 22894 22900 22911 22972 23102 23108 23217 23223 23719 Nieten 4 161 667 912 1228 1479 1690 2113 2341 2655 2850 3154 3287 3820 4127 4279 4600 4996 5293 5389 5554 5743 6270 6518 6775 7229 7421 7572 7972 8259 8648 8954 9267 9518 9632 9779 10036 10291 10519 10718 10900 11239 11448 11763 11861 12177 12448 12778 12976 13340 13641 14027 14260 14645 14897 15325 15558 15776 16106 16330 16560 16767 17038 17476 17780 18207 18528 18662 18955 19174 19491 20266 20587 20730 20976 21226 21445 21702 21993 22208 22441 22714 22999 23230 23236 23510 23613 17 227 682 918 1232 1486 1967 2117 2449 2676 2923 3191 3296 3831 4131 4379 4612 5035 5298 5415 5563 5852 6336 6522 6865 7242 7433 7793 8019 8412 8654 8964 9319 9523 9634 9799 10080 10330 10561 10738 10964 11259 11594 11796 11890 12261 12459 12825, 12984 13387 13653 14030 14269 14778 14906 15350 15616 15822 16142 16456 16563 16881 17088 17497 17874 18212 15833 18689 18967 19184 19679 20267 20611 20753 21004 21324 21446 21703 21997 22246 22472 22784 23013 23297 23534 23713 30 228 711 964 1270 1506 1970 2120 2472 2737 2960 3199 3540 3986 4172 4438 4647 5036 5309 5417 5565 6042 6365 6524 6937 7252 7476 7825 8070 37 472 788 972 1286 1541 1979 2161 2475 2771 3035 3216 3558 4025 4177 4464 4650 5050 5334 5440 5605 6045 6403 6598 6946 7263 7477 7880 8154 52 553 802 1050 1287 1626 2010 2178 2521 2800 3109 3239 3638 4034 4188 554 821 8462 8765 8450 8688 9019 9030 9357 9359 9525 9526 9666 9670 1092 1291 1657 2044 2204 2555 2814 3119 3245 3684 4105 4249 4473 4504 4659 4769 5052 5201 5352 5353 5445 5496 5635 5663 6054 6112 6413 6457 6602 6616 7011 7123 7278 7284 7533 7550 7891 7934 8186 8194 8491 8497 8792 8796 9054 9118 9425 9438 9537 9565 9725 9737 9879 9906 9967 9975 10110 10128 10143 10189 10361 10372 10415 10426 10575 10620 10621 10G77 10742 10762 10763 10305 11003 11033 11065 11079 11296 11299 U316 11365 11623 11632 11638 11642 11806 11813 11818 11833 11904 11909 11943 12050 12295 12300 12303 12389 12518 12566 125S5 12717 12840 12855 ,12857 12876 Ï3020 13106 13160 13215 13468 13540 13581 13616 13675 13718 13727 13772 14059 14078 14092 14154 14273 14298 14365 14381 14812 14833 14871 14888 14965 14986 15058 15219 15424 15429 15451 15456 15652 15693 15694 15742 15849 15891 15941 15952 16190 16197 16243 16262 16457 16476 16491 16507 16593 16676 16679 16685 16927 16932 16962 16976 17182 17279 17332 17336 17571 17590 17599 17629 17883 18039 18077 18086 18244 18311 18327 18400 18566 18571 18577 18624 18730 18733 18857 18880 19029 19034 29040 19064 19198 19391 19396 19432 19695 19704 19755 19906 20283 20331 20413 20468 20618 20630 20681 20713 20783 20849 20882 20905 21074 21100 21131 21204 21325 21332 21396 21408 21501 21542 21621 21650 21717 21729 21794 21811 21999 22048 22073 22152 22275 22298 22313 22332 22507 22515 22535 22631 22829 22868 22940 22984 23090 23117 23152 23153 23355 23411 23437 23440 23539 23574 23600 .23601 23774 23792 23814 23832 125 624 873 1148 1310 1659 2056 2226 2584 2840 3133 3247 3749 4109 4254 4516 4809 5202 5374 5516 5687 6267 6471 6691 7126 7311 7556 7952 8224 8631 8871 9201 9442 9566 9764 9983 10260 10430 10678 10306 11083 11400 11675 11835 12083 12411 12748 12925 13288 13617 13780 14171 14559 14891 15229 15467 15752 16062 16269 16510 16699 17016 17374 17677 18176 18518 18629 18914 19095 19440 19970 20495 20723 20928 21208 21427 21654 21916 22159 22335 22633 22997 23199 144 632 911 1225 1386 1671 2077 2283 2622 2841 3149 3254 3815 4126 4259 4522 4825 5247 5376 5735 6269 6493 6735 7199 7403 7571 7959 8254 8641 8895 9219 9480 9595 9768 10022 10262 10502 10689 10815 11160 11442 11684 11847 12135 12430 12774 12933 13332 13637 13829 14187 14566 14896 1528C 15534 15769 16071 15323 16517 16758 17028 17468 17731 18205 18524 13636 18936 19128 19488 20027 20578 20725 20947 21224 21436 21691 2194C 22163 22373 22703 22998 23200 23471 23484 23602 23612 23835 23959 BROEK OP LANGENDIJK, 25 Sept. 2500 K.G. tomaten A f2, B f2.30, C f2, CO f2. 4000 K.G. aardappelen; Blauwe Eigenhei mers f 3.30—3.60; Due of York f 1.60—1.70 3000 K.G. peen f9.709.09; 18000 roode kool fl 2.90; 23000 gele kool f 1.70—2.60; 125.000 vropge witte kool f 0.601.30. 20.000 K.G. uïe' Gele uien f 1.80—2.10; grove f2.50; gele dr.slingen f 0.90—1.10; gele nep f 1.60—1.80. 1800 stuks bloemkool, le soort f 7.809.40; Reuzen t 2.90 6.10; lichte f2.80—4.10. 1500 K.G. slaboor.en f2.10—8.40. 160 K.G. snijboonen f5—9. 2800 K.G. bieten f 1.10—1.90. 1000 K.G. druiven. Alkanters f 15.70—20.40; Frankenthalers f20.40 —27.80. BODEGRAVEN, 25 Sept. Kaasmarkt. Aatvoer 402 wagens, 16214 stuks, le soort met R.M. f2326; 2e soort met R.M. f20—22; zware met R.M. tot f26.50. Handel matig. GRONINGEN, 25 September Veemarkt. Kalf- en Melkkoeien le f200210; idem 2e f 170180: Kalfvaarzen le f 160170; Idem 2e f130150; Stieren le f0.450.42; idem 2e 0.320.36; Slachtvee le f0.500.51; Idem 2e idem 2e f 0.460.50; Vette Lammeren 79; Vette Schapen 1621; Biggen per stuk f 69, per week f 1—1.30; Vette Varkens le 0.280.29, Idem 2e 0.260.27; Zouters 0.270.29. Aanvoer: 399 Runderen, 319 Kalveren, 532 Schapen, 549 Varkens en 234 Biggen. Marktverloop. Evenals de vorige week was het aanbod van vee in alle rubrieken zeer klein, in verband met de Israëlitische feestdagen. Het kalfs- en melkvee werd prijshoudend ver handeld. Voor slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveren gingen de prijzen Iets hooger. De prijs der nuchtere kalveren varieerde van f 2.50 tot f 4.50. In wolvee verliep mede de handel over het algemeen Iets vlugger. Voor enkelen werd tegen den afloop nog iets boven de noteering gemaakt. Zouters ruim zoo hoog, biggen prijs houdend. LEIDEN, 25 K.G. Vee Aanvoer 316 varkens 314 zware 0.290.30, 2 lichte 0.28. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE. 25 Sept. Aange voerd 9400 kg. aardappelen: Duken 1.60, Beve landers 2.60 tot 2.50, bl. Eigenheimers 2.80 tot 3.—, bl. aardappelen 3.40 tot 3.70, Friso 2.40 tot 2.50; 14.500 kg. spercieboonen 3.70 tot 9.30; 22.000 kg. Uien: gele nep 1.50 tot 2.—, drielingen 0.80 tot 1.10, uien 1.70 tot 2.—, grove uien 2.10 De Algemeene Exploitatie Mij. stelt 1 Oc tober a.s. een onveranderd interim dividend van 4 pCt. betaalbaar. Het totaal dividend ever het vorig jaar bedroeg 8% pCt. Bij herziening van de thee-uitvoerver- ordening 1933, die gisteren te Batavia werd afgekondigd, zal het de taak der commissie zijn, de belangen van bevolking en klein handelaars te bevorderen en tevens een redelijken prijs voor de fabrieken mogelijk te maken. Voorts toezicht te houden op een regelmatige verdeeling van den opkoop over alle bezittingen van theetuinen. De bezitters van theetuinen en de kleine land bouwers zullen in de gelegenheid worden gesteld, een redelijken afzet tot billijken prijs te genieten. De invoer van Sumatra's Oostkust over Augustus j.l. bedroeg f 3.50 millioen en in het tijdvak Januari—Augustus 23.50 mill, tegen resp. f 2.90 mill, en J 22.60 mill, in de overeenkomstige periode in 1933. De uitvoer bedroeg in Augustus f 7.30 mill; Januari-Augustus 72.30 mill: tegen resp f 5.10 mill, en f 58.20 mill, het vorig jaar'. De Londensche rubbervoorraden zijn de afgeloopvn week met 1604 ton tot 53.924 ton gestegen. Siam weigert het rubber-restrictiesy steem te ratificeeren. Het internationaal co mité dat heden te Londen bijeenkomt, zal, naar gemeld wordt, waarschijnlijk een verhooging van zijn toelaatbaren uitvoer aanbieden van 15000 tot 25000 ton per jaar. Het invoer over schot van den Duitschen kunstzijdehandel is in de eerste acht maan den van het vorig jaar van M. 7.22 millioen tot M. 11.25 millioen in dezelfde periode van het loopende jaar toegenomen. België zal binnenkort de contingentee- ring belangrijk uitbreiden. Het speciaal in voerrecht op industrie- en huisbrandcokes zal niet vóór 1 Januari a.s. worden gehe ven. De eerste besprekingen tusschen de ver- tecYinwoordigers van de goudlanden te Ge- nève hebben betrekking gehad op de ver betering en de versterking van 't onderlin ge handels- en betalingsverkeer dezer lan den. Een commissie zal belast worden met de voorbereiding eener conferentie op ruime schaal, die binnenkort door de goudlanden zal worden bijeengeroepen. Tot nadere aankondiging zal de beurs te Londen Zaterdags gesloten blijven. Een groote meerderheid der leden was tegen het openhouden der beurs, omdat de handel voor het beleggend publiek van geen betee kenis is op Zaterdag. Staatssecretaris Ickes heeft de wettig toegestane pertoleum-productie in Amerika op 2.326.000 vaten per dag vastgesteld, tegen 2.342.000 vaten in September j.l. Het American Iron and Steel Institute raamt de staalproductie voor deze week op 24.2 pCt. der capaciteit tegen 22.3 pCt. de vorige week. Roosevelt bestudeert momenteel de reor ganisatie van de National Recovry Act (Ni- ra). Men venvacht dat de oplossing van het probleem veel tijd zal kosten. Het maandoverzicht van de Guaranty Trust waarschuwt tegen de regeerings- plannen, tot oprichting van een Centrale Cultuur Bank in Amerika. Het noemt dit plan inflationistisch getint en voorspelt, dat het economisch leven door de bank nog meer onder regeeringscontróle zal komen. Naar de New-York Herald Tribune meldt, zal Roosevelt binnenkort de reorganisatie van de Nira bekend maken. Een raad van advies zal worden samengesteld, waaraan ook generaal Johnson, de huidige president, zal deelnemen. De Illinois Central boekte over Augustus j.l. een exploitatiewinst van 1.15 millioen tegen 1.42 mill, in Augustus van het vorig jaar. Het Amerikaansch beschermingscomité voor de belangen van houders van buiten- landsche fondsen heeft bekend gemaakt, dat voorloopige besprekingen over de bui- tenlandsche schulden zijn ingeleid met Co lumbia, Uruguay, Chili en Peru. Nn Wallstreet is men de meening toege daan, dat het werkelijk arbeidsconflict In Amerika eerst dan goed zal beginnen, wan neer het desbetreffende artikel van de Ni- ra aan de orde komt. tot 2.20; 2300 kg. peen 0.60 tot 0.70, kl. peen 0.60; 1450 kg. kroten 0.60 tot 1.40; 6000 kg. roo de kool 1.— tot 2.—; 55.000 kg. gew. witte kool 0.70 tot 1.20; 1050 kg. gele kool 2.10 tot 2.40, PURMEREND, 25 Sept. Aangevoerd 11 stapels kl. fabr. kaas: volvet 22.—, 40 plus 21.—, handel goed; 1760 kg. boter: melkbotér 1.40 tot I.55, weiboter 1.35 tot 1.50 per kg; 742 runderen: 375 vette koeien 0.54 tot 0.60 per kg., handel matig; 307 melk- en geldekoeien 110.tot 220.— per stuk, handel matig; 60 stieren 0.30 tot 0.46 per kg., handel matig; 17 paarden 65.— tot 130.per stuk; 145 vette kalveren 0.30 tot 0.50 per kg.; 332 slachtkalveren 3.tot 16.hna- del matig. 207 vette varkens 0.300.32 per KG., 52 magere varkens 1117.50, handel matig; 146 biggen 8— 12; 578 schapen 10—22, handel stug; 938 Lam meren 512, handel matig; 53 bokken 39, handel matig; Ganzen 2.252.50, handel stug: Piepkuikens 0.40—0.52^ per K.G.; Kipeieren 3.403.90 per 100; Oude kippen en hanen 0.30 0.40 per K.G.; Eenden 0.250.60 per stuk; Ko nijnen 0.302.00 per stuk; Duiven 0.40 per paar. ROTTERDAM, 25 September Aanvoer 4248 stuks. 194 paarden, 20 veulens, 1 ezel, 1405 ma gere en vette runderen; 675 magere runderen: 258 vette kalveren; 483 graskalveren; 504 nuch tere kalveren; 150 schapen en lammeren; 38 bokken of geiten. Prijzen per K.G. Vette koeien 5859, 5054, 3842, vette ossen 5458, 4850, 4042, stieren 4749, 4445, 3538, vette kalveren 7588, 65—70, 50—55, schapen 37, 34, 31, lammeren 39, 34, 30, graskalveren 34, 28, 24. nuchtere kal veren 24, 20, slachtkalveren 41, 34, 30, varken» 46, 42. 38. Prijzen per stuk: schapen 16, 12. 8, lammeren II, 9, 7, nucht. slachtkalveren 6, 5, 4, nucht. fokkalverer. 14, 12, 8, slachtpaarden 165, 120, 38. werkpaarden 2240, 140, 100, hitten 100, 80, 90, veulens 100, 80, 50, stieren 225, 200. 135, kali- koelen 235, 195, 125, melkkoeien 230, 190. 13°- vaarzen 130, 100, 70, pinken 100, 80, 30, gras kalveren 35, 25, 15. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer kor ter, handel kalm. prijzen koeien 3e soort tra»» pl. 3 cent, ossen iets hooger pl 2, stieren 1»" ruimer aanvoer, handel kalm, prijzen iets hoo ger pl. 5 cent. schapen en lammeren iets korij- aanvoer, handel willig, prijzen als gisteren, nuch tere slacht- en fokkalveren iets minder aanvoer, handel willig, prijzen slachtkalveren Iets hooger. fok iets lager, paarden tamelijke aanvoer, hand» flauw, prijzen werkpaarden als vorige wee»- slacht Iets minder, kalf- en melkkoeien ruim. aanvoer, handel willig, prijzen onveranderd- vaarzen en pinken ruimer aanvoer, handel traa»j prijzen stationnair, graskalveren ruimer voer, handel traag, prijzen onveranderd, enke partijen schapen werden voor export verkocht- 106.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6