Brand in de Kathedraal I25 BREDERODE-DUIN VERKOOP NAAR INKOOP W. C. BERGISCH - BANDAG,ST Er is maar een.... kwaliteit, die steeds voldoet, DE BESTE! DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Te Rheims De tewaterlating van de „534" Afghanistan lid van den Volkenbond? IJzeren discipline in Sovjet-Rusland Ersatz in Duitschland Kerkje afgebrand in Engeland Politieke schietpartij in Marseille Het schandaal-Mariani De wrijving Littauen- Duitschland Korte berichten w LOTEN VAN BREDERODE-DUIN aan onze cassa's verkrijgbaar De tocht der vlammen De kathedraal van Rheims Vjjf graan-beambten krijgen den kogel Wegens het toenemende tekort aan gewone producten Inbreker omgekomen Een doode, vier gewonden Dreigbrief aan Pressard U kent deze nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of hinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst) GORDON-BENNETT-VLUCHT Op een ballon geschoten WIELRENNEN H. VAN HOEK BREEKT EEN SLEUTELBEEN Tijdens zesdaagsche te Pittsburg DAMMEN OM DEN WERELDTITEL Toch nog dit jaar een match K ellerRaichen bach? LAWNTENNIS Perry wint de Pacific- kampioenschappen VOETBAL ENGELAND—WALES Het Engelsche team ZEILEN OM DE AMERICA-CUP De Rainbow wint de vijfde race DAMMEN Clubkampioenschappen 1934/35 Haarlemsche Damclub en zijn 499 VOLGELINGEN WILLEN DONDERDAG 4 OCTOBER A.S. van eigenaar veranderen VERLOTING TEN BATE VAN DE LOTEN KOSTEN I.— PER STUK en zijn alom verkrijgbaar. - SENSATIONEELE AANBIEDING STOFZLTGERHUIS „ELECTRO-FORT" „ELECTRO-FORT" IS HET DRAGEN VAN EEN BUIKBAND HHi I Het was op 19 September 20 jaar geleden, dat de kathedraal van Reims in brand stond en dat de bewoners van die stad bun monumentaal kerkgebouw voorgoed dach ten te verliezen en alle Fransche katholieken de „bakermat van Frankrijk", zooals ze zeggen, omdat Clovis er tot het bovennatuurlijk leven herboren werd. Reeds vóór den vierden September van het jaar 1914 hadden de Fransche troepen Reims verlaten in verband met de terugtrekkende be weging die de Fransche legerleiding voorschreef om pas achter de Marne den beslissenden slag te wagen. Men verwachtte dan ook algemeen, dat Reims niet gebombardeerd zou worden en de burgemeester, M. Brülé, protesteerde tegen het Duitsche voornemen dit tóch te doen. Kolonel von Roeder antwoordde slechts: „Mijnheer de Burgemeester, ik heb orders van hoogerhand ontvangen; we zullen tachtig bommen afschie ten om de bevolking schrik aan te jagen." Bij die gelegenheid werd het roosvenster door boord. Op het penant van het voorportaal raak ten scherven van een ontploffende bom het beeld van de H. .Maagd en haar rok werd onderaan vernield. De onderlip van den engel Gabriël, bekend als de lachende engel, werd ook aangetast. Koning Salomon's mantel ver schroeide en de koningin van Saba werd van haar kroon beroofd. Het prachtige Mariabeeld Van de „Visitario" brak boven de knieën af. Sint Sinitius' hand en kin werden beschadigd; Sint Paulus kreeg een litteeken op zijn wang. En wie zal zeggen, hoeveel waterspuiers, chimaera's, steenen guirlandes en loofwerk er vernield werden? Tijdens de bezetting richtten de Duitschers het schip van de kerk als hospitaal in; schip en koor werden daartoe door een doek geschei den. Met vijftienduizend bossen stroo werd de steenen vloer bedekt. Na den slag aan de Marne wonnen de Fran sche troepen snel veld en ook Reims werd teruggewonnen (12 September 'savonds); maar de Duitsche soldaten zien kans zich in de voor steden te nestelen. Zoodoende ligt de kathedraal vlak achter het front. Gedurende vier jaar zal Reims bijna voortdurend beschoten en gebom bardeerd worden. Den zeventienden September worden een hon derdtal Duitsche soldaten die in den slag bij la Pompelle en Brimont gewond waren in de kathedraal ondergebracht. En den negentienden daaropvolgend had de ramp plaats die veel schoons wellicht voorgoed vernielde. Het is misschien interessant van den brand van Reims' kathedraal kennis te nemen in de lezing die de onlangs overleden, Fran sche maarschalk, Pierre Lyautey, ervan gaf: „Den negentienden September, om 2 uur 37 precies, raakt een bom de absls en veroorzaakt, naar het zeggen van een ooggetuige, een wa terval van gebrandschilderd glas. Tegen 3 uur komen menschen den plebaan waarschuwen, dat er fook te zien'is in de'steigers om den Noor dertoren aan de rue Robert-de-Coucy. Er is geen minuut te verliezen. Onmiddellijk - V aan den slag om het stroo naar buiten te wer pen. Maar er liggen, vijftienduizend bundels in de kathedraal. De vonken vliegen reeds door de gaten in de ramen. De plebaan, de hoog eerwaarde heer Thinot, en een stel menschen die hem willen helpen, grijpen, in een lange rij staand, één voor één de bossen. Anderen trach ten de reeds brandende uit te dooven. Vleer muizen fladderen door de gewelven. Er heerscht een helsch lawaai. De lucht is verstikkend. Elk oogenblik neemt de brand toe. Het glas Van den voorgevel krijgt een rossige tint. Met Vreemde arabesken danst het vuur naar de hooge tinnen van de kathedraal. Deze lugubere Voorbode is een aanwijzing van het voortgaan der vlammen. Een gekraak kortafde helft van 't groote roosvenster springt. Onmiddelijk breken dikke rookwolken door die bres naar buiten; en dan breekt op dezen mistigen regendag plot seling een zonnestraal door die gapende wonde, Vertoont zich languit in het kerkschip, streelt een oogenblik het altaar met zijn liefkoozend bcht en verdwijnt weer alsof hij een groet van den vrede geweest was. Een verschrikkelijk geplof: de steigers vallen °P straat. De Duitsche gewonden moeten gered worden. Sommigen sleepen zich op één been of op hun knieën voort. Zij die dit zelfs niet meer kunnen moeten gedragen worden. Ze worden uit voor borg eerst op steen gelegd. Op de brancard wor den ze dan vervolgens onder het orgel of in de absis geplaatst. Het Allerheiligste wordt ondergebracht bij de ^ligieuzen van de eerherstellende aanbidding; «en half uur later moet een van de klooster zusters Ons Heer andermaal in veiligheid bren gen, omdat het klooster ook in brand staat. Nu heeft het vuur den top van de kathedraal bereikt. De ramen van de absis staan in lichter iaaie. De schatten, die in de kathedraal aan wezig zijn, kunnen toch nog gered worden: het Heilig Oliefleschje dat diende tot zalving van de Fransche koningen, de kelk van Sint ïtemigius, de reliekschrijn met den H. Doorn, het schip van Sinte Ursula en de ornamenten hie bij de zalving van Karei den tienden dienst Sedaan hebben. Na het vooreinde te hebben weg vreten, klimmen de vlammen naar den toren hiet den engel. Ze likken en vleien die eerst tot tenslotte geheel- de torenspits omwikkelen. Ze knagen aan de looden afdekking van het dak en ontkleeden het enorme gebinte. Dit geraamte ziet er uit als een skelet vol vuur. De water spuiers spuwen draden gesmolten koper; deze zware tranen spatten op de lagere verdiepingen dan weer uiteen. Men hoort de klokken vallen. Nu staat de kathedraal aan twee zijden in brand. Een bom valt op het vooreinde en twee op het middenschip. Heel de wijk achter de kathedraal komt in brand te staan. De gewonden, die de Duitschers hebben achtergelaten na den Marne-slag, zijn bijeengelegd in het tochtportaal. Eén peloton was trouw gebleven aan het gegeven comman do, en wilde hen niet laten vertrekken. Kapelaan Andrieux treedt naar voren: „Nou, beginnen jullie maar met mij....". Maar een commando is niet voor discussie vatbaar. Maar ze moeten toch gewaarschuwd worden. Ik sprak uit aller naam, vertélde ons vervolgens de plebaan, immers gewonden zijn ook menschen en ik beloofde dat niet één hunner zou trachten te ontsnappen. En ik nam het op mij om ze on der geleide naar het stadhuis te brengen, waar ik ze aan de autoriteiten over zou geven. Dank zij dezen prelaat hebben honderd gewonde Duit sche soldaten, die door hun landgenooten aan den dood waren prijsgegeven, het leven gered. „Bloedende steen" De koperen kroonlampen uit het schip vallen één voor één omlaag. De bisschoppelijke troon verkoolt. Evenzoo de Schutter, een mahonie houten beeld in ijzer gevat dat boven op een der gevelpunten stond. Een toren die langen tijd weerstand heeft geboden, begint te wan kelen, alsof de engel die hem bekroont een plaats zoekt om zich neer te leggen en te ster ven; en hij stort tenslotte in en komt op het oude aartsbisschoppelijke paleis terecht. Door welk vreemd wonder komt het dat de vlammen, die doorgaans de gebouwen roetzwart maken, de steen van het land van Champagne rose kleuren? Ze zijn speelsch als golven in een vuuroceaan en bezitten een kleurende kracht- De kathedraal wordt met een zacht purperen tint bekleed als was zij van marmer uit Delos; de steen, met gevoel begaafd als die van Grie kenland, springt van smart op en is glorievol bebloed. D'Annunzio kan zingen, dat de kathe draal nu pas „af" is. Haar droevig geraamte wordt tenslotte een reusachtig kruis van vuur in de vlammende aureool van brandend Reims. De avond was indrukwekkend. De ziel van de bewoners van Reims was als vergiftigd. De ka thedraal is aangestoken! Waarom? De plebaan gaat door een der stille straten en hoort gemompel. Stemmen. Verschrikte vrouwen komen hem zeggen: Mijnheer Pastoor, wilt U ons even gauw den zegen geven? Op dezen tragischen avond draaiden van hun nest verdreven raven, kraaien en duiven in de leege ruimte rond de kathedraal. Zij schenen niet te begrijpen. Hun vlucht in die nachte lijke stilte deed luguber aan. De schade Tenslotte vertaal ik U nog hetgeen de toen malige kardinaal van Reims, Mgr. Louis Lucon omtrent de resultaten van de ramp aan één van zijn vrienden schreef: De schade is onoverzichtelijk. Het looden dak werk is gesmolten; de balken zijn verbrand; de pinakeltjes en de torentjes, die aan beide zijden de transeptgevels omgaven, vernield; het ge brandschilderd glaswerk is op menjge plaats doorschoten en ontzet; de klokken uit den Noor dertoren zijn gesmolten; de toren met den engel en den schutter zijn verbrand; de drie ingangen met het tochtportaal zijn verbrand. De schade is echter niet onherstelbaar. De muren met hun beeren en steunbogen zijn on geveer intact. De gewelven staan nog, al zijn zij verschroeid of verkoold tot op een dikte van twintig centimeter; de pinakels en klokketoren- tjes van het transept kunnen herbouwd worden. Wij hopen eveneens de ramen opnieuw te kun nen herstellen door glas van hetzelfde maaksel als dat wat gebroken is, in nieuw koper te vatten. Voorgevel en torens staan nog overeind in al hun ontzagwekkende hoogte en wat de hoofd zaken aangaat ongeschonden; maar de Noor dertoren is door verschillende bommen geraakt en het beeldhouwwerk geweldig aangetast door het vuur. Veel beelden zijn onthoofd, gemutileerd of verschroeid. Sommigen hebben al wat eraan gehouwd was verloren; een stuk ruwe steen schiet erover gelijk aan een boomstronk die van al zijn schors ontdaan is. De twee pilaren die de torens dragen, zijn ongerept; het orgel is nog bespeelbaar. Het inwendige van de kathe draal heeft weinig geleden, behalve dat de koor banken aan de Evangeliezijde verbrand zijn; een uitzondering moet ook gemaakt worden voor de ramen, die als doorzeefd zijn en den geheelen binnenmuur van den voorgevel, waarvan de beel den erg beschadigd zijn door het vuur. De brand van de kathedraal is een laffe en heiligschennende beleediging van één van onze heiligste vaderlandsche herinneringsteekenen. Dat God ons bijsta deze aanranding te wreken en de opeengestapelde ruines te herstellen. Ik ben naar binnen gegaan om te weenen op de puinhoopen. Mijn kathedraal is verbrand, mijn bisschopsstad gebombardeerd en verwoest; geheel mijn diocees vernield! Ik kan op al deze ruines de klaagliederen van Jeremias zingen." En dit was nog niet alles. De kathedraal zou gedurende de vier oorlogsjaren nog erger dagen beleven. Wij kunnen ons dan ook indenken dat kardinaal Lugon op 21 Maart 1915 een gelofte in naam van zijn diocees uitsprak „om, wanneer op het oogenblik der bevrijding van de stad de kathedraal te herstellen zou blijken, er jaar lijks gedurende tien jaar op den Vrijdag van het feest van het H. Hart een Aanbiddingsdag te houden, waaraan de geestelijkheid en de ge- loovigen van de geheele stad opgeroepen zou den worden, deel te nemen." LONDEN, 25 Sept. (V. D.) Heden is de laat ste hand gelegd aan de voltooiing van het bo vendek van het grootste schip ter wereld, de „534" van de Cunard-line. Alles is thans ge reed voor de plechtigheid van Woensdag, wan neer de Koningin het schip te water zal laten. Men acht het echter niet uitgesloten dat de tewaterlating zal moeten worden uitgesteld wanneer de zuidwesterstorm, die momenteel woedt, blijft voortduren. Sedert weken trachten de kranten te raden, welke naam de „534" zal krijgen. De directie weigert echter elke mededeeling hierover. Het geheim zal pas onthuld wordén op het oogen blik, dat de flesch champagne tegen den voor steven wordt stukgeslagen. In Engeland vestigt men groote hoop op dit schip, welks bouw geruimen tijd gestaakt was en dat met regeeriogsteun voltooid kon worden. Alleen rleds de tewaterlating van het 75000 ton metende schip plaatste de ingenieurs voor een reeks van problemen. De scheepsromp is langer dam de rivierbedding breed, zoodat het noodzakelijk is dat de romp, als zij van de hel ling loopt, onmiddellijk in de richtng van den loop van de Clyde wordt gedraad, om dan op eenigen afstand stroomafwaarts in een diepe bocht tegenover de werf te worden gemeerd. Reusachtige kettingen en reminstallaties zijn voor deze manoeuvre noodig. Reeds thans is Glasgow vol menschen, die de plechtigheid willen bijwonen. GENEVE. 25 Sept. (Reuter). Hedenmorgen is op het secretariaat van den Volkenbond een verzoek binnengekomen van Afghanistan, om opgenomen te worden als lid van den bond. De kwestie zal in de voltallige vergadering van den Volkenbond worden besproken. REVAL, 25 Sept. (Reuter.) Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de rechtbank te Tjumen vijf emplyé'S van een graan-aankoop-bureau wegens sabotage en verspilling van den nieu wen oogst tot den dood door den kogel ver oordeeld. De employé's waren ervan beschuldigd, met staatsmiddelen bij de boeren graan te hebben opgekocht, om het vervolgens in groote hoe veelheden op de open markt tegen hoor/re prijzen te verkoopen en het aldus verdiende geld zelf in den zak te steken. BERLIJN, 25 Sept. (V. D.) Verschillende teekenen wijzen erop, dat men reeds thans in Duitschland het tekort aan tal van noodza kelijke dingen voor het dagelijksch leven be gint te voelen, hetgeen in den komenden win ter een ernstigen omvang dreigt aan te nemen Reeds thans komen vele ersatz-middelen in den handel, o. a. dierlijke vetten in de plaats van zeep. Gerst en havermout worden gemengd in cacao en chocolade, terwijl cellulose-stoffen de plaats van wol moeten vervangen, ofschoon deze stoffen bij regen ernstig worden bescha digd. LONDEN, 25 Sept. (Reuter) Te Loughton in Essex is gisteravond een kleine kerk afgebrand, die daar eenige jaren geleden uit gegolfd ijzer en hout was opgetrokken. Bij het opruimings- werk vond men het lijk van een mand, die in brekerswerktuigen en een vrij aanzienlijks som gelds bij zich had. Men vermoedt, dat hij de offerblokken in de kerk heeft leeggehaald. De eigenlijke oorzaak van den brand is nog niet bekend. MARSEILLE, 28 Sept. (Reuter.) In een van de voorsteden van Marseille heeft vannacht een schietpartij plaats gehad tusschen per sonen die verkiezings-plakaten voor twee po litieke tegenstanders aanplakten. Een persoon werd gedood en vier gewond, van wie één ernstig. PARIJS, 25 Sept. (Reuter.) Commissaris Pressard van den veiligheidsdienst te Rijssei heeft gisteren een brief uit Parijs ontvangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Men vermoedt dat dit schrijven afkomstig is van een der bendeleden van den politie-inspecteur. alias bendeleider Mariani, die Pressard wil be wegen zijn onderzoek in deze corruptie-affaire te staken. BERLIJN, 25 Sept. (D.N.B.) De gouverneur van het Memelgebied heeft bepaald, dat tien geestelijken in dit gebied het recht zal worden ontnomen en de zielzorg uit te oefenen en werkzaam te zijn. Van deze tien geestelijken zijn zeven Duitschers, twee Roemenen en één behoort tot de Oostzee-staten. SCHOOL BERLIJN, 25 Sept. (Reuter.) Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat de gezant van Lit- tauen te Berlijn geprotesteerd heeft tegen de ongemotiveerde arrestatie van Wladislas Kau- pas, den correspondent van 't Littausche Tele graaf-Agentschap. Naar Reuter uit Riga meldt, hebben volgens een rapport van het hoofd der Letlandsche grenswacht Sovjet-Russische grenswachten op een der ballons, die deelnamen aan de Gordon- Bennett-race by het passeeren van de grens geschoten. Een andere ballon is de grens van Rusland en Letland gepasseerd en in Noord- Oostelijke richting verdwenen, zonder dat men de identiteit hiervan heeft kunnen vaststel len. Nader wordt gemeld, zyn de Duitsche ballons „Essen" en „Wilhelm von Opel" in Estland bij Fillen en Tartu gedaald, terwijl de Tsjechische ballon „Bratislava" in Litauen bij Kybartai ge land is. Uit Helsingfore meldt Reuter, dat de ballon „Polonia" Maandagmiddag om zes uur by het dorp Lohilahti in het Saima-merengebied in Finland op het water is gedaald. De beide inzittenden hadden de grootste moeite zich dravende te houden. Vóór de daling dreef de ballon naar de beide inzittenden vermoeden, over Sovjet-Rusland en waarschynlijk over Leningrad. Daar het omhulsel van den ballon scheurde, moesten de inzittenden besluiten te dalen. De „Polonia" legde 1200 K.M. ai Nog wordt gemeld, dat de Poolsche "ballon „Polonia" op 300 K.M. ten Noord-Oosten van Helsingfors daalde. Voor zoover thans bekend is, heeft de „Polonia" den grootsten afstand, n.l. 1200 K.M. afgelegd. In verband met het feit, dat nog niet bekend is, waar de andere ballon nen zijn geland, is omtrent een definitief en uit slag nog niets te zeggen. Zeker is, dat een vijftal ballons in Sovjet-Rusland zijn geland, waarvan 3 in de nabijheid van Leningrad. De Aiceri- kaansche ballon „Buffalo Courier" Ls in de buurt van Leningrad neergekomen. De onderhandelingen voor een bevredigende oplossing aangaande de Duitsche schulden en den Engelsch-Duitschen handel duren voort. Intusschen is een zuiver voorloopige overeen komst bereikt, welke zal gelden tot einde Oc tober, tenzy de nieuwe definitieve overeenkomst eerder tot stand zal komen. Koningin Maud van Noorwegen, de jongste zuster van den Engelschen Koning, gaat Woens dag naar Engeland. Verscheidene jaren achter een reeds bezoekt koningin Maud Engeland in de maand September. In Guatemala zyn gisteren wederom 5 mede plichtigen aan de op 11 dezer ontdekte samen zwering tegen president Ubico gefusileerd. Alle terechtgestelde samenzweerders waren mi litairen. Tijdens den internationalen Zesdaagschen Wielerwedstrijd, welke Zondag te Pittsburg is begonnen, is de Nederlandsche renner H. van Hoek zoodanig komen te vallen, dat hy een sleutelbeen heeft gebroken. De Eindhovenaar ls ter verpleging in een der ziekenhuizen opge nomen. Naar men weet is van Hoek eenigen tijd ge leden naar Amerika vertrokken om aan een drietal Zesdaagschen deel te nemen. Waar- schijniyk zal van Hoek drie weken in het zie kenhuis moeten verblijven. Na den wedstrijd te Pittsburg zou onze landgenoot meedoen aan de Zesdaagsche te Toronto, welke in de maand November plaats vindt. Naar wij vernemen, beginnen de planner, tot het organiseeren van een match om het wereld kampioenschap thans vasteren vorm aan te nemen. Nadat weer van allerlei bevoegde en niet-bevoegde zijden onderhandelingen met de Franschen zijn gevoerd, schijnt thans wederom eep „definitieve" datum te zijn vastgesteld, Den vorigen keer geschiedde dit echter ook. en ver schafte een perscommuniqué -an het bestuur van den N. D. B. concrete gegevens en noemde het zelfs een datum als 16 Septembei (eerst midden Augustus). Nu is uatum 13 October vastgesteld, hetgeen wij echter onder voorbehoud slechts als juist durven te aan vaarden. De match zou dan toch uit tien partyen be staan; eiken dag zou éénmaal gespeeld wor den, terwyi de winnaar van den iter dezen tot 31 December 1935 zou mogen oehouden. Het plan van de damclub „iJmmden om na afloop van de match een vierkamD Keiler— Dukel—Raichenbach—Fabre te organiseeren, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze vereeniging, zou dan ook werkelijkheid wor den. De resultaten van de halve finales der Paci- fickampioenschappen te Los Angeles in het heerenenkelspel luiden: Perry sloeg van Rijn 75, 75. 61. Stoeffen sloeg Don Budge 64, 810, 10—8, 61. In den eindstrijd won Perry van Stoeffen met 108, 64, 63, waarmede de Engelsche kam pioen voor de derde maal dezen titel behaalde. Het Engelsche elftal, dat Zateraag 29 Sep tember te Cardiff tegen Wales speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Hibbs (Birmingham). Achter: Cooper (Derby County) en Hapgood (Arsenal). Midden: Britton (Evertoni, Barker (Derby County) en Bray (Manchester). Voor: Matthews (Stoke City), Bowden (Ar senal), Tilson (Manchester City), Westwood (Bolton Wanderers) en Brook (Manchester City). Maandag is te Newport de vyfde wedstrijd verzeild om de America-Cup tusschen het Ame- rikaausche jacht Rainbow en het Engelsche, de Endeavour. De Rainbow had 4 min. 1 sec. eerder dan de Endeavour het emddoel bereikt en won daar mede deze vyfde race. De stand is thans 3—2 ten gunste van Amery- ka. Zqoals bekend is zal degene die het eerst vier overwinningen behaalt de America-Cup ontvangen. In hotel .Royal" werden Maandagavond 11 de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: HOOFDKLASSE J. P. van Eijk wint van H. Greeuw; A. de Jong remise met H. van Lunenburg Jr.; J. V. van Dartelen—Joh. Fabel afgebroken; H. 3. TeunisseJ. van Looy afgebroken; Ph. O. Ame- ïung Jr.J. Poppen afgebroken. TWEEDE KLASSE A. Kiel wint van J. H. Reedyk; C. Kool wint van Ravensbergen; I. Ravensbergen wint van J Reedyk; J. Zurel wint van I. Risseeuw; A. Smit remise met M. van Leeuwen; J. J. van Kesteren wint van J. Otter; Th. Wesselman— G. Bakker afgebroken. DERDE xXASSE M. Zurel wint van J. J. van Toom; J. J. van Toom wint van J. Merts; U. H. Jötten wint van G. Borgmeier; M. Zurel wint van J. Kuntze; Jac. Fr. van Garderen remise met O. T. Glaser; J Pus wint van W. Jonkhof; J. M. A. Minder- houd wint van J. J. Groenewoud; J. Klaver- StijnR. Kuipers afgebroken. Wilt U ook tot deze NIEUWE EIGENAARS behooren Koopt dan nog heden één of meerdere Loten van onze (Goedgekeurd by Min. besluit van 12 Mei 1934, No. 829). Franco toezending na ontvangst van postwissel of over schrijving op postrekening 119600 door het Consultatie- Bureau, Ged. Oude Gracht 41, Haarlem. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Aanbevelend, LOU QUiST, Mr. VLEESCHHOUWER ANTHONIESTRAAT 81 - HAARLEM - TEL. 15795 GEDORENDE 14 DAGEN Wegens reorganisatie verkoopt het Bekende vertrouwde GROOTE HOUTSTRAAT 94 - HAARLEM TELEFOON 17077 verschillende merken Stofzuigers tegen onderstaande onge- loofelijke prijzen: Reb. 15. nw 15. nw I 40. nw 1 60. Beach Reb. 1 60.— Reb. 60.— Rotaréx Servus Universal Ret. I 7.50 Vacono El. Lux 10.— t 25.— Volta Excelsior 15.t 25.Primo Premier 17.50 Hamilton Premier Hoover Junior f 35. en nog verder keuze uit meer dan 40 merken, desgewenscht betaling in overleg, zonder verhooging. Ons is ook al jarenlang toevertrouwd de alleenverkoop van den beroemden Neder 1'an'd schep Stofzuiger f 27.50, f 35.—, t 42.50, f 50.— 8 jaar garantie 100 Nederlandsch fabrikaat De stofzuiger, die reeds meer dan 9800 uur onafgebroken draait, d.w.z. by gebruik van 30 min per dag meer dan 40 Jaar. Ziet de etalage en wendt U vol vertrouwen tot ons. Het ver trouwen van U hebben wij nog nooit beschaamd gemaakt en wii komen alles op zeer coulante wijze na. Vraagt vrijblijvend demonstratie. TELEFOON 1707! voor 0 door den medicus noodzakelijk geacht raadpleegt dan den vakman. Slechts een vak kundig adres zal U het dragen niet tot een last. maar tot een verlichting doen zijn Wendt U daarom tot het vakkundig adres HAARLEM, Nw GRACHT 33 Telefoon 11288 IJMUIDEN, JULIANA KADE 23 Telefoon 412 PEIGNOIR van gebrocheerde soie art., geheel gewatteerd en evoerd. Extra ang model. In zwart en div. modekleuren. IDEM voor forse figuren,^ qa extra lang en wijd model4»7W MOCASSINS van prima leder, met broderie- en bontrand gar neering. In rood, blauw, bruin, zwart en groen mon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7