In het land waar de vrijheid 15.000 roebels kost yetllffiieidsweek Felle grensjacht Na de ramp te Hilversum 24-3o Sept. 1934 Bedorven vleesch verkocht De manoeuvres der marine ALLEEN DRANK GENOEG EN NIET DUUR er Kon. Ned. Automobielclub Wat gebeurt er Q Dinsdag 2 Oct. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1934 Honger levert geld op Lang gezochte in de val Onderzoek vanuit Amsterdam Een winstgevend bedrijf Soep van blauw-zwarte kleur Prinses Juliana in Zeeland IN DEN SOVJETHEILSTAAT mmmm IN DEN SOVJETHEILSTAAT Hoe meer de winter naderthoe grooter wordt het aantal smokkelaars De toestand van een der ge wonde kinderen is levens gevaarlijk dezelfde Oekraïner boer vijf dagen later doodt WIJZIGING KIESWET Te vroeg verschenen? Toestand der gewonden De oorzaak Gesmokkelde varkens met valsche oormerken In verschillende gezinnen te Hel mond is ervan gegeten In Uw eigen auto rijdt V denkelijk toch beter Den eersten dag was het weer nogal ruw en de zee bewogen PATER JUSTINUS CAPUCIJN Zilveren kloosterfeest ZILVEREN PRIESTER-JUBILEA Bij de Paters Redemptoristen HET CLEARINGVERDRAG MET DUIT SCH LAND AUTO TEGEN TRAMPAAL i Het is waarachtig geen wonder dat de fatalistische Rus, die tot eiken daadwerkelijken tegenstand on machtig is, zijn leed verdrinkt in den brandewijn, het eenige waar mee zijn regeering uitgesproken gul is. Drank is het eenige wat men van den Staat krijgt zonder kaarten en zonder in de rij te moeten staan. Een halve liter van dezen brande wijn welke niets anders is dan 43 pCt. aardappelspiritus, kost zes roebels. Dat mag niet duur heeten, maar de staat verdient er toch 400 pCt. aan. Men maakt er dan ook allerminst een geheim van dat het brandewijnmonopolie 60 pCt. van het staatsinkomen oplevert. En het is wel kenteekenend dat het minis terie van financiën en de adminis tratie van het brandewijnmonopolie in een gebouw zijn odergebracht, waarbij aan het laatste verreweg de grootste ruimte is toebedeeld. Voorts zoekt de regeering door een plompe, alles omvattende agitatie de aandacht van den arbeider af te leiden van den weinig benij- denswaardigen toestand waarin hij verkeert. Heel het geestelijke leven in Rusland, gesteld althans dat men daarvan nog mag spreken, is agitatie: bioscoop, radio, theater, club, lezin gen, plakkaten, het is allemaal een eindelooze herhaling van altijd dezelfde leuzen die al lang elke bezieling hebben verloren. Op de meest onbeschaamde wijze wordt de waarheid over Europa verdraaid en verdoezeld om de levens geesten der hongerige bevolking op te wekken met de vertroosting, dat de wereldrevolutie elk uur uit kan breken. Dit gaat vrij gemakkelijk, daar geen buitenlandsche kranten in Rusland worden toegelaten en er dus over den Europee- schen toestand geen andere inlichtingen te krijgen zijn dan die der bolsjewistische pers. De verzorging der ouden van dagen is meer dan treurig. Een uitgediende arbeider krijgt vijf-en-twintig papieren roebels in de maand, wat precies genoeg is om twee dagen te leven. Heeft hij geen familie, die hem onderhouden kan, dan rest hem niet anders dan den bedel staf op te nemen. Rusland heeft een waar leger van bedelaars, waarvan de gelederen nog ver sterkt worden door de werkloozen. Door ge brek aan grondstoffen waren in de laatste twee jaren tal van bedrijven gedwongen om hun productie sterk in te krimpen, en kwamen vele arbeiders zonder werk. Het lot dezer menschen is zeer hard. Zij krijgen geen ondersteuning, geen broodkaarten, en wanneer hun familie hen niet helpt, zijn ze aangewezen op de open bare milddadigheid. Een uiterst merkwaardige instelling is ook de „Torgsin". De regeering toont daarmee za kelijk zeer bedreven te zijn, want door deze Uitvinding weet zij letterlijk geld te halen uit den honger harer onderdanen. De Torgsin is een over heel Rusland gespannen net van win kels, waar voor goud, zilver en juweelen alles te koop is wat men maar begeeren kan, en zeifs de vrijheid! Want voor drie-honderd roebels in goud kan de Rus, die anders over een reisje haar het buitenland maar liever niet moet denken, een pas krijgen. Drie-honderd roebels in goud is de prijs der bevrijding uit de lijf eigenschap der bolsjewistische regeering Maar drie-honderd roebels in goud komt overeen met vijftien-duizend roebels in papier. Er zijn er dus niet veel die zich-zelve los kunnen koopen. Men begint meer en meer naar de Torgsin te gaan om ten minste zijn ergsten honger te stillen. Alles wat de bevolking aan juweelen bezit, vloeit geleidelijk in het bezit van den staat, in ruil voor brood, meel en andere le vensmiddelen. Het gebrek eerbiedigt zelfs de graven niet meer. De rust der dooden wordt verstoord om hen te berooven van alles wat Ze hebben meegenomen. En de regeering haast zich al dat goud naar het buitenland te bren gen waar men er chroomnikkelstaal voor koo pen kan voor pantserplaten en vuurmonden, Voor kogellagers voor tanks, motoren en bom menwerpers en andere „nuttige" dingen. Aan den anderen kant kent de overgroote meerderheid der Russische bevolking al sinds jaren den smaak niet meer van koffie, cacao en Peper. Specerijen zijn practisch onbekend ge- Worden, daar men die alleen tegen valuta krij gen kan; en zelfs het zout dat toch in Rus land zelf gewonnen wordt, acht de bolsjewis tische regeering voor haar lijfeigenen schijn baar een te groote weelde. Betere levensvoorwaarden zijn uitsluitend een Voorrecht van het leger en der leden van par tij en regeering. Het leger vooral wordt uit stekend verzorgd. Deze bevoorrechten kennen den honger niet en weten niet wat gebrek is. 2ij hebben de mooiste auto's te hunner beschik- lUiiiiiiiiiiiiMmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiimii: Ir. Otto Alexander beëindigt in ne- venstaand artikel het relaas zijner indrukken van een veeljarig verblijf in Sovjet-Rusland. Na zijn voorgaan- de artikelen over de enorme oorlogs- I voorbereiding, welke het vijfjarenplan i in wezen is, over den nood der boeren en de duivelsche wreedheid waarmee i deze ongelukkigen gestraft werden, I omdat ze hun moeilijk verworven vrijheid niet wilden prijsgeven en terugkeeren naar de lijfeigenschap, is het wel overbodig dit slotartikel, I dat een beschouwing is over den kommer en de ellende der slaven van de Russische industrie, nog eens bij- zonder aan te bevelen. f Wij meenen intusschen ook nog te mogen wijzen op de zeldzame foto's waarmee wij onze artikelen verlucht- 1 ten. Deze foto's welke door Ir. Otto Alexander met levensgevaar geno- f men en naar het buitenland gesmok- keld werden, kor. den wij afdrukken met de toestemming der directie van 1 de „Katholieke Illustratie" welke in haar nummer van deze week nog een veel uitgebreider serie publiceeren zal. üiiiimimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiirë king en bewonen de huizen en paleizen der neergeschoten of verbannen zakenmenscnen en fabrikanten. De zomer-residentie van oen commissaris van volksgezondheid in de Krim op flen oever van de Zwarte Zee telt veertien met echte zijde behangen kamers, groote ga rages, koetshuizen en voldoende ruimte voor een uitgebreid personeel. Het beetje nieuwbouw dat gereed komt, is op de eerste plaats be stemd voor leden der party. De zomergasten in de Russische badplaatsen bestaan voor 90 pCt. uit leden der party en der regeering. Ondanks al deze wantoestanden echter iate men er zich niet toe verleiden om de macht der Russische wapenen te onderschatten. Men vergete niet dat reeds zeven jaar sang heel de welvaart van dit eens zoo bloeiende land wordt opgeofferd aan de bewapening. Men overdraft niet wanneer men het materiaal op acht dui zend vliegtuigen en even zooveel tanks van alle afmetingen schat. Rusland bezit twaalf tot zestien duizend stukken licht en zwaar geschut. In de wapenindustrie werken de fa brieken met drie ploegen arbeiders. De pro ductie is enorm en zou in geval van oorlog on- middeliyk verveelvoudigd kunnen worden. On geveer tachtig duizend tractors en even zoo veel vrachtauto's kunnen aan het spoorweg verkeer worden toegevoegd. Rusland kan oogenblikkeiyk een leger van acht milhoen man op de been brengen dat goed en modern is uitgerust van automatische repeteergeweren, lichte en zware machinegeweren, handgrana ten, vlammenwerpers en gas. Rusland besteedt aan den gasoorlog voortdurend de grootste aan dacht. Het beschikt ook over een groot aantal nieuwe uitvindingen en is niet meer, zooals vroeger, alleen maar door zyn getal sterker dan menig Europeesch land. Ook technisch kunnen tal van staten niet meer tegen Rus land op. Wanneer men naar een verklaring zoekt van deze geweldige bewapening, dan kan men op de eerste plaats slechts vast stellen dat voor de verdediging een derde van die macht zeer zeker voldoende zou zijn. Men kan immers beter een duel beginnen met een windmolen, dan een aanvalsoorlog voeren tegen een land van twintig millioen vierkante kilometers op pervlakte. Alle legers van Europa tezamen zouden nauweiyks voldoende zijn om Euro peesch Rusland te bezetten; het veel grooter Aziatisch Rusland laten wij maar buiten be schouwing. Doch wat Lenin niet met zijn agitatie kan bereiken, dat streeft Stalin na met dit reuzenleger: de wereldrevolutie! Hij wacht het geschikte oogenblik af om dezen zond vloed over Europa los te laten. Een ge wapend conflict, een communistische op stand, het doet er niet toe wat het is. In deze omstandigheden zou het voor de vol keren van Europa eigeniyk een geluk zijn wanneer het in het Verre Oosten tot een botsing met Japan kwam. Een oorlog toch zou de ramp minstens een jaar of twin tig uitstellen. Japan heeft thans ontegen- zegiyk nog kans op de overwinning, wat binnen twee jaren niet meer het geval zal zün. Met koortsachtige haast werken de Russen aan de militaire basis van Koes- netsk in Siberië, welke het uitgangspunt zou moeten wezen van een oorlog in Oost- Azië en die zü, in geval van een conflict, thans inderhaast zouden moeten opwerpen van materiaal, dat tien duizend kilometers vèr moest worden gehaald. Tenslotte nog eenige woorden over het feit dat de verhalen van reizigers die Rusland heb ben bezocht, zoo sterk van elkaar afwüken. Om een land van twintig millioen kilometers op pervlakte te leeren kennen, moet men er jaren geleefd en zün brood verdiend hebben. Met een uitstapje van een maand of twee bereikt men niets. Alleen mag men Rusland niet in, en voor gezelschappen, die onder de leiding van het regeeringsbureau het land bezoeken staan er in elke stad een aantal monsterbe- bedrijven, kindertehuizen enz. ter bezichtiging klaar. Daar komt nog by dat men wel Russen te spreken krijgt, doch slechts leden van de partij en geen lijfeigenen der regeering De volkeren van Europa kunnen werkeiyk niet beter doen dan hun onderlinge geschillen te laten rusten, om zich des te yveriger bezig te houden met het ontzettende gevaar dat ailen te geiyk bedreigt, het bolsjewisme dat onze beschaving dreigt te vernietigen. Ir. OTTO ALEXANDER. Een Oekraïner boer, van honger stervend. gen en onder de zitplaats vond men twee ge heime bergplaatsen, waarin 800.000 vel siga rettenpapier waren verborgen. Nadat de hoofdleiders gearresteerd waren was het voor de beambten niet moeiiyk nog meer leden der bende gevangen te nemen. Dit het ingesteld onderzoek stelde men vast, dat ruim vier weken dagelijks meer dan twee millioen vel sigarettenpapier clandestien over de grens was gebracht. De gearresteerde grootsmokkelaars zullen bin nenkort voor het Sonder-chnellgericht veroor deeld worden. De Vakgroep Overheidspersoneel van het R.K. Werkliedenverbond vergaderde Zaterdag ter vaststelling van het aan het Verbondsbestuur uit te brengen rapport met betrekking tot het wetsontwerp tot wyziging en aanvulling van de kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet. Het ontwerp-rapport werd na ampele bespre king met algemeene stemmen goedgekeurd en zal met den meesten spoed aan het Verbondsbe stuur worden toegezonden. Den douanebeambten van het grensdistrict Düsseldorf is het thans gelukt een van de be ruchtste grootsmokkelaars uit het Limburgsch- Duitsch grensdistrict voor den komenden win ter onschadelijk te maken, den 32-jarigen W. K„ die reeds geruimen tüd door de politie aan weerszijden van de grens gezocht werd wegens smokkelary. In het begin van deze maand had men hem bijna reeds in de val, doch door de verre gaande roekeloosheid van den smokkelaar, die met zijn auto in een snelheid van meer dan 120 K.M. over een druk bezocht kermisterrein te Neerven reed, waar de politie wegens de vele kermisvierders niet op hem durfde te schieten, moest men hem toen laten ontsnap pen. Sedert dien heeft men al de gangen van K. echter nauwkeurig nagegaan. In de woning van K. te Bottrop werd een huiszoeking gedaan. Men vond er zeer belangrüke aanwyzingen over de operaties van K. en zyn bende. Men zette een hinderlaag om K. in zijn woning te arres teeren, doch deze val mislukte. K. had lont ge roken en wist bytyds te ontsnappen, zyn vrouw werd evenwel gearresteerd. By haar verhoor kwamen nieuwe zeer be langrijke aanwijzingen over de smokkelbende aan het licht. Zoo werd bekend, dat zekere v. H. die in de onmiddellijke nabijheid van de grens woonde, in zyn huis een belangrijk ren dezvous aan smokkelaars gaf. Hy stelde hen tevens met groot-afnemers in verbinding. In samenwerking met het Ueberfall-comman- do werd een overval op het huis v. H. gepland, waar men de geheele bende hoopte aan te treffen. Zondag begaven zich de politie- en douane beambten naar het huis van H. In breeden kring werd het huis omsingeld. Op de wegen, die naar het huis leidden, werden wachtposten uitgezet. Na enkele uren wachten kwam vroeg in den morgen, toen alles nog in duisternis gehuld was een auto opdagen. Vermoedelük hebben enkele der beambten zich te vroeg in hun hin derlaag bloot gegeven, want voordat de wagen koers zette naar de woning van H. gooide de chauffeur plotseling het stuur oir en trachtte door vol gas te geven in volle vaart te ont- Onmiddellijk bestegen de beambten echter hun motoren en dienstauto's en begonnen een wilde achtervolging. De beambten waren ter plaatse goed bekend en hadden onmiddeliyk een nieuwe val op het oog. In wijden boog trachtten zij over verschil lende wegen rijdende den smokkelauto in te slui ten. Dit plan gelukte. Toen de bestuurder van den smokkelauto ontdekte dat men van plan was hem in te sluiten; wilde hij de dienstauto's der beambten door op een muilen zandweg in te rpden ontwijken. Deze ontsnappingspoging werd echter spoedig ontdekt. De beambten trok ken hun cordon dicht en openden uit verschil lende punten vuur op den wagen. De banden en de motorkap werden met ko gels doorzeefd. De radiator geheel stuk gescho ten. Ook het benzinereservoir werd onder schot genomen. Tenslotte moesten de smokkelaars hun vlucht opgeven. De beide inzittenden van den auto, de beruchte smokkelaar K. en zyn vriend v. H. werden gearresteerd en aanstonds naar de strafgevangenis te Düsseldorf overgebracht. De smokkelauto werd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. In den wagen lag een 120 P.K. motor. In den voorwand van den wa- Hedenmorgen heerschte er in de Goc-ische hoofdstad nog een bizondere opwinding; er was een sfeer van opgewondenheid in de gesprekken, die alle hetzelfde onderwerp behelsde: de tra gische brand in het vereenigingsgebouw aan den Boschdrift en de daardoor onder de aanwezige kinderen ontstane paniek. Naar wy vernemen, was men wel in het bezit van een vergunning tot het houden van film voorstellingen in het gebouw Deze vergunning was de plaatselijke bevoegde autoriteiten ver leend. Het wordt in meer gevallen toegestaan, dat een film in een gewone zaal wordt ver toond. Het politie-onderzoek is nog steeds gaande. Hedenmorgen arriveerde het parket uit Am sterdam, vergezeld door den commandant der Amsterdamsche brandweer, om te onderzoe ken, of aan alle gestelde eischen voor het hou den van een filmvertooning is voldaan. Bij dit onderzoek was ook de Hilversumsche commis saris van politie, de heer A. L. van Beusekom, aanwezig. Wjj heben hedenmorgen inlichtingen inge wonnen naar den toestand der gewonden. De acht meisjes, die in de R. K. Ziekenverpleging zyn opgenomen, hebben wel ernstige brand wonden opgeloopen, waardoor zü deeriyk aan het lichaam zyn verbrand, doch verkecren niet in levensgevaar. De toestand van Pater Buys, die ernstig aan gelaat en armen werd verbrand, is. zorgwekkend, doch niet levensgevaarlijk. In het Diaconessenhuis is hedennacht nog een meisje opgenomen, waarvan men ons den naam nog niet kon mededeelen. De toestand der patiëntjes was daar bevredigend met uit zondering van een der meisjes. De 11-jarige Corrie Koperdraad verkeert in zeer zorgwek- kenden toestand. Voor haar leven wordt ge vreesd. Wanneer we de oorzaak van den ramp nader beschouwen is het overduidelyk, dat de zeer ernstigen afloop is te wyten aan een ongeluk kige samenloop van omstandigheden. Het in brand gevlogen toestel stond juist op gesteld by den eenigen uitgang, die zooals later bleek geopend was. Foutief was onge- twyfeld, dat de branddeur gesloten was en dat de noodige maatregelen, b.v. emmers zand, wa ter of snelblusschers niet aanwezig wartn. Byzonder moet worden gewezen op het dap pere optreden van de omwonenden en speciaal van pater Buys, die tot het allerlaatste in het brandende gebouw is gebleven. Eerst toen alle kinderen waren gerd en door vuur en rook de toestand geheel onhoudbaar werd, heeft de pa ter, die zeer ernstig was gewond, het gebouw door een zijraam verlaten. Pater Buys heeft een onrustigen nacht gehad, zün toestand geeft echter geen reden tot onge rustheid. Reeds enkele weken zyn in Limburg entdek kingen gedaan, dat op vry groote schaal ae oor merken der varkens werden vervalscht. Thans is op last der justitie te Roermond aangehouden de 38-jarige varkenskoopman J. J. uit Linne, die er ernstig van wordt verdacht aan deze vervalschingen schuldig te zyn By het ingesteld onderzoek is gebleken dat nagenoeg alle varkens, wier oormerken ver valscht waren, by de boeren in Midden-Limburg door een der gebroeders J. geleverd waren. De ontdekking en de aameiding tot de arres tatie van J. geschiedde te Posterholt. Op net einde der vorige week bracht J. J. een bezoek aan de landbouwers E. en D., waar hy eenige weken geleden varkens had geleverd. Op beide plaatsen vroeg J. toestemming om de door hem V, HRMI. *11 aCESK"* geleverde varkens nog eens te bekyken Deze toestemming werd grif gegeven. J. mocht alleen in de stallen een kijkje gaan nemen. Later viel het de boeren op, dat de varkens, terwijl J in den stal was, hard geschreeuwd hadden. De blik- vertrokken was, kwamen zij tot de ontdekking, dat hun dieren bebloede ooren hadden. De blik ken oormerken waren op een hardhandige wijze uit de ooren verwyderd. Aangifte bij de politie volgde, die hierin aan leiding vond om J. te arresteeren. Tevens rezen thans ernstige vermoedens tegen J. op dat hy varkens van valsche oormerken voorzag, die hy later op een of andere manier trachtte weg te nemen. Tegen zijn broer werd vroeger reeds een strafvervolging wegens eenzelfde feit inge steld. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. We vernemen nader, dat de van valsche oor merken voorziene varkens alle „Belgische land- varkens" zijn. In België zijn deze biggen voor zeer lagen prijs, ongeveer tien francs te beko men. Wanneer deze varkens clandestien Neder land worden binnengesmokkeld en dan neg van valsche oormerken worden voorzien, kan deze handel gemakkelyk een winstgevend bedrijf vor. men. Te Helmond is aan een aantal personen Vleesch verkocht, dat afkomstig was van een koe, waarvan de longen door t.b.c. totaal wa ren verteerd. Daar het vleesch zeer goedkoop was, hebben verschillende personen van deze gelegenheid gebruik gemaakt, doch toen zy soep wilden koken van dit vleesch, kreeg deze een vuile blauw-zwarte kleur. Een van de koo- pers is hierop naar de politie gegaan, daar hy de zaak niet vertrouwde. Onder leiding van Inspecteur de Groot heeft de politie daarop een onderzoek ingesteld. Hierby is gebleken, dat G. in Den Haag een koe had gekocht, deze clandestien had geslacht, en het vleesch had verkocht door bemiddeling van W. en v.d. H. Op het erf van G. werden de ingewanden Van het beest uit den grond gegraven, welke daarna door den directeur van het slachthuis, den heer Swinkels, zyn onderzocht. Deze con stateerde, dat het vleesch ondeugdelyk was en dat de koe t.b.c. had. De politie heeft zooveel mogelyk de koopers van het vleesch opgespoord om hen te waar schuwen, doch in verschillende gezinnen had men er reeds van gegeten. Of dit nog nadee- lige gevolgen met zich zal meebrengen, zal men nog moeten afwachten, daar dit by t.b.c. niet onmiddeliyk te constateeren is. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt, wegens overtreding van de vleeschkeuringswet en de vleeschkeuringsverordenmg en wegens overtreding van de art. 174 en 175 van het wet boek van Strafrecht, die het verkoopen van on. gekeurd vleesch verbieden. Ook de inspecteur van belasting heeft proces-verbaal opgemaakt wegens het ontduiken van accijns. Naar men ons by informatie meedeelde heb ben W, en v.d. H. ontkend hun medewerking te hebben verleend by het verkoopen van het Vleesch. Nadat H. K. H. Prinses Juliana Maandag morgen om half twaalf in Terneuzen was aan gekomen, werd, nadat zy aldaar was begroet door den burgemeester, den heer J. Huizinga, naar Zaamslag gereden. Onderweg werd. even buiten de gemeente Terneuzen stilgehouden bij de Zeeuwsch Vlaamsche Wasch- en S<~rijkin- richting, waar een dochtertje van den bedrijfs leider, den heer Sapf, namens de directie en personeel bloemen aanbood. Te Driewegen stonden de schoolkinderen opgesteld en wer den eveneens bloemen aangeboden, terwyl de kinderen een couplet van het „Wilhelmus" zongen. Van hier werd naar Zaamslag gereden, waar werd stilgehouden vooi de woning van den burgemeester, de heer Joh. de Feyter In een korte toespraak memoreerde deze het feit, dat H. M. de Koningin reeds zeven maal een bezoek aan Zaamslag had gebnacht en ny sprak de hoop uit, dat ook H. K. H. Prinses Juliana steeds een even groote belangstelling voor Zeeuwsch Vlaanderen zal mogen nebben als haar moeder. Door een viertal in Axelsehe kleederdracht gestoken meisjes werden bloe men aangeboden. Daarop vertrok men naar Axel en werd via Westdorpe naar Sas van Gent gereden, waar het nieuwe Raadhuis werd bezichtigd om vandaar verder via Philippine, IJzendyke, Schoondyke en Oostburg naar Ziüd- zande te gaan, waar H. K. H. een bezoek bracht aan de Ooft- en Tuinbouwtentoonstelling. H K. H. werd hier verwolkomd door den Peer D. van Zuyen, voorzitter van de Maatschappy voor Ooft- en Tuinbouw en den heer F. H van Vessem, burgemeester van Zuidzande. Door H. K. H. werd een rondwandeling gemaakt en zy toonde groote belangstelling voor hetgeen hier tentoongesteld was. Om half vier werd de tocht voortgezet en ging men via Sluis, Retranchement, Cadzand en Nieuwvliet naar Groede, waar het hooge ge zelschap stilhield by de woning van -nej. ds. Dufour, Luthersch predikante aldaar. H. K. H. Prinses Juliana bracht hier het reeds gemelde particulier bezoek van een half uur. Hierop werd naar Breskens gereden, waar H. K. H. zich met haar gevolg aan boord begaf van de gereedliggende veerboot „Prins Wil lem I". Een groote menigte had zich hier in de na- byheid van den aanlegsteiger opgesteld om H. K. H. te begroeten. Evenals dit op alle plaatsen die gepasseerd werden het geval was geweest, kende het enthousiasme der bevolking geen grenzen. Op ondubbelzinnige wyze gaf de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking blijk van groote aanhankelijkheid aan het Oranje Huis. H. K. H. wuifde vanaf het promenadedek de menigte toe en vertrok daarop naar Vlissingen. Te Vlissingen H. K. H. Prinses Juliana is even over zes Maandagavond met de „Prins Willem I" van den Provincialen Stoombootdienst aan de pon ton te Vlissingen aangekomen. Zy werd ver welkomd door den burgemeester, den' heer C A. van Woelderen. De Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, had de reis van Breskens af meegemaakt, evenals de directeur van den Provincialen Stoombootdienst. Het water was gedurende den overtocht zeer onstuimig. Vergezeld van den burgemeester, den Com missaris der Koningin, een hofdame en een kamerheer begaf de Prinses zich naar den mailtrein. Er was zeer veel belangstelling. Prinses Juliana had niet den minsten last van den onstuimigen overtocht gehad, zy onder hield zich voor het vertrek nog eenige oogen- blikken met de echtgenoote van den burge meester Maandag werd de eerste van de reeds aan gekondigde serie tactische oefeningen der Ma rine gehouden. Verondersteld werd, dat twee Nederlandsche flottielje-vaartuigen naar het type Soemba (voorgesteld door de mijnenieggers „Medusa" en „Douwe Aukes") zich by het uitbreken "an den oorlog tusschen Nederland en Roodsland te Hoek van Holland bevonden met de opdracht zoo snel mogelijk naar Den Helder op te stoo- men. De opmarsch zou worden gedekt door een devisie van vier onderzeebooten en twee groe pen van drie vliegtuigen. Van rood was bekend, dat een pantserschip (de „Hertog Hendrik") en twee jagers („Evertsen" en „Piet Hein") bene vens eenige torpedobooten zich in de Noordzee bevonden en waarschijnlijk zouden trachten de Nederlandsche flottielje-vaartuigen op te sporen en te vernietigen. In den vroegen morgen liepen de flottielje vaartuigen uit Hoek van Holland. Het was nog al ruw weer, een straffe wind. een bewogen zee. De flottielje-vaartuigen spoedden zich langs <"e kust om de Noord. Te hunner bescherming wa ren ongeveer 15 myl uit de kust de vier onder zeebooten tusschen IJmuiden en Petien m een lange linie uitgelegd om eventueele roode strijd krachten op te vangen. De Nederlandsche vliegtuigen verkenden on geveer negen uur inderdaad het roode smaldeel, dat de torpedojagers in een verkenniugslinie in de richting Hoek van Holland had vooruit ge schoven, terwij! de „Hertog Hendrik" onder be scherming van de torpedobooten tegen onder- zeebootaanvallen de jagers volgde. De .Hertog Hendrik" stootte te kwart over tien ter hoogte van IJmuiden op de onderzeeboot K 17, welke evenwel, doordat de „Hertog Hendrik" juist een scherpe koersverandering uitvoerde, geen tor pedotreffer vermocht te behalen. Om half elf kwam het pantserschip in contact met de Nederlandsche flottielje-vaartuigen, die onder aanvaarding van den rai tileries tryhun opmarsch trachtten voort te zetten, in de hoop de roode schepen naar de onderzeeoooten te lokken. Deze laatsten hadden evenwel het geluk niet aan hun zyde, waar zij er niet meer in slaagden tot een aanval te komen. Tusschen „Hertog Hendrik", „Evertsen" en „Piet Hein" aan de eene zijde en de beide flottielje-vaartui gen aan de andere zyde ontspon zich toen een artillerie-gevecht, hetwelk ongeveer VA uur duurde. Terwijl één der flottielje-vaar.uigen voortdurend door de „Hertog Hendrik" onder vuur werd gehouden, zetten de jagers afwisse lend tegen het tweede vaartuig een scherpen aanval in, om zich dan achter een rookscherm snel terug te dekken. Door den algemeenen leider werd bepaald, dat het gevecht aan rood de overwinning had ge bracht. Wel werd de „Hertog Hendrik b<jscha- digd, maar met zyn zware bescherming kon het schip zich gemakkelijk staande houden De „Evertsen" werd evenwel verondersteld door den zwaarder bewapenden tegenstander in den grond te zijn geschoten. Van de flottielje-vaar tuigen werd er één tot zinken gebracht, terwlil het tweede tenslotte in brandenden toestand op het strand moest worden gezet. Te 13 uur werd het sein „Oefening geëindigd" geheschen en liepen de lichte vaartuigen in IJmuiden binnen. De „Hertog Hendrik" en jagers bleven in zee. Op 3 October a.s. viert Pater Justinus, Kapu- cynen-klooster Rilland-Bath (Z.) zyn zilveren kloosterfeest. Het zal den jubilaris dien dag met ontbreken aan blyken van belangstelling van den kant der zeer vele vrienden, die hy zich door zyn veelvuldig werken in oen Amsterdam- schen Jordaan en later op het gebied der paro- chieele retraite verworven heeft. Moge God zyn werk steeds blyven zegenen Maandag 8 October a.s. hopen de Weleerw. Paters A. Brinkman C.ss.R„ en J. v. d. Veidc C.ss.R., respectievelyk te Seppe en te Roosendaal, hun zilveren priesterfeest te vieren. Pater Brinkman is thans directeur van het Retraitehuis te Seppe, by Roosendaal, en pater v. d. Velde is verbonden aan het klooster te Roosendaal en is sedert enkele jaren werkzaam als directeur der H. Familie (afd. mannen) aldaar. Beide priesters zyn vry algemeen bekend in den lande, vanwege hun zegenryken arbeid by missies en retraites. De directeur generaal van Handel en Nijver heid, dr. H. M. Hirschfeld, heeft hedenochtend op het departement van Economische Zaken een aantal personen uit ae kringen van Handel en Nijverheid ontvangen, ten einde hen voor te lichten inzake het NederlandsCb-DuitscUe clea- ringsverdrag. SOERABAJA, 24 Sept. (Aneta). Zondagmor gen is de luitenant ter zee der tweede klasse E. D„ met zyn auto, welke een groote snelheid had, tegen een trampaal gebotst. Hy bekwam een schedelbreuk en zyn borstkas werd inge drukt. Zyn toestand is levensgevaarlyk. De in den auto zittende mejuffrouw S. uit Trètès werd minder ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9