De Oosterspoorweg verkocht Het nieuws van heden GEEN OORLOG WAARD? Het aftreden van Johnson GRONDWETSHERZIENING IN FRANKRIJK? Sterk belastend materiaal DE BAROMETER VEKttNlIiUÜ KATHOLIEKE PERS BUREAUX.- NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 Avondblad Rusland ontkent Sociale Studiekring te Mechelen Kardinaal van Roey als voorzitter De vaas, welke water van de Jordaan bevat en door de Ridders van het H. Graf aan Prinses Maria-José voor den doop van haar dochter werd geschonken Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniig Eventueel bereid om verder mede te werken aan het herstel der industrie De ramp van de Morro Castle Door een bom ontstaan? De spanning in het verre Oosten Sovjet-legervliegtuig in beslag genomen Japan telefoneert met de Philippijnerf Eerdaags ook met Java? NA HET DROEVIG ONGEVAL TE ALKMAAR tjSÉ Onder groote deelname vond Dinsdag op het kerkhof „St. Barbara" te Alkmaar de begrafenis plaats van de twee zusjes, die Zaterdag door een neerstortenden muur werden gedood. Op onze foto ziet men de beide kistjes bij de geopende groeve. Rond Doumergue's initiatief voor uitgebreider regeerings- bevoegdheden Het parlement schijnt volgzaam Moskou contra Motta De Katholieke minister als dorps politicus betiteld Het Saarplebisciet Half millioen stemmers 1200 Jocisten bij den H. Vader vertoond Balans van de ramp in Japan Ontzettende getallen President Masarlyk herstellende De te waterlating van de 534 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN In Hauptmann's woning is het adres gevonden van Lind bergh's tussc henpersoon De mijnramp in Wales Weer een explosie BEGROOTINGSTEKORT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18965 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Sinds Japan Mandsjoerije overmeesterde en van China losscheurde, vormde de Chi- neesche Ooster-spoorweg, welke ook de Noord-Mandsjoerijsche spoorweg wordt ge noemd, een bron van ellende, welke de toch al précaire verhouding tusschen Sovjet-Rusland en Japan soms in gevaarlijke mate leek te ver giftigen. Tot vóór de komst der Japanners had deze spoorweg onder gemengd Russisch-Chi- neesch beheer gestaan. Na de stichting van den zgn. onafhankelijken staat Mandsjoekwo gaven de Japansche overweldigers het Chinee- sche beheer in handen van de autoriteiten van Mandsjoekwo over, terwijl de Japansche mili tairen bleven medewerken aan de bewaking van de lijn en de bescherming van de Japan sche belangen daarlangs. Daar Sovjet-Rusland noch de rechtmatigheid der Japansche usur patie noch de nieuwe regeering in Mandsjoekwo wenschte te erkennen, ontstond een toestand, welke aanleiding werd tot tal van botsingen en wrijvingen. Tal van Sovjet-ambtenaren werden van spionnage en sabotage beschuldigd en ge arresteerd of ontslagen, rollend materieel werd naar Sovjet-Rusland „ontvreemd", ongelukken en aanslagen waren er aan de wanorde van den dag, en dit alles verwekte hagelbuien van vin nige wederkeerige protesten en aanklachten Wanneer de Sovjet te Tokio protest liet aan- teekenen tegen dé wijze, waarop de Russische spoorwegambtenaren door de nieuwe macht hebbers werden behandeld, legde Japan deze nota's als verkeerd geadresseerde nota's naast zich neer, onder het voorwendsel, dat deze aan gelegenheden uitsluitend den autoriteiten van Mandsjoekwo aangingen. Van den anderen kant werden de klachten van Mandsjoekwo over de gedragingen van de Russische spoor- wègemployé's wel degelijk door Japan onder steund of overgebracht. Het heeft er vaak naar uitgezien alsof uit de aanhoudende strubbelin gen aan den Chineeschen Oosterspoorweg een conflict zou ontstaan, dat de onmiddellijke aan leiding zou worden tot een openlijken oorlog tus schen Rusland en Japan. Dit zou ook stellig ge beurd zijn, indien Rusland en Japan zich sterk genoeg zouden hebben gevoeld voor het wagen van een dergelijk avontuur. Maar Rusland be hoeft vrede voor zijn innerlijken opbouw en voor de versterking van zijn weerbaarheid in Oost-Siberië, en Japan, dat zichzelf op gewel dige kosten heeft gejaagd en groote offers heeft moeten brengen voor het welslagen van zijn militaire expeditie in Mandsjoerije, w'enscht eerst den geforceerden toestand in Mandsjoerije te stabiliseeren en consolideeren, alvorens tot een nieuwe agressie over te gaan. De Noord- Mandsjoerijsche spoorweg was noch Sovjet- Rusland, noch Japan, alias Mandsjoekwo, een oorlog waard. Gezien deze omstandigheden kwam Sov jet-Rusland op het denkbeeld zijn aan deel in het beheer van den tengevolge van de exploitatie van parallel-lijnen econo misch sterk gedeprecieerden spoorweg zoo duur mogelijk te verkoopen, te meer daar Japan, of als men wil Mandsjoekwo, feitelijk de macht had om hem zonder eenige schadevergoeding te naasten. Japan en Mandsjoekwo gingen op dit plan tot vreedzame blussching van een ge vaarlijken conflictenhaard in, doch wilden zoo weinig mogelijk betalen. Toen werden te Tokio onder toezicht en met medewerking van Japan onderhandelingen geopend tusschen de verte genwoordigers van Sovjet-Rusland en Mands joekwo en begon een schier eindelooze koehandel van overvragen en onderbieden. Ondertusschen ging het geharrewar aan den spoorweg zelve onrustig voort en beide partijen beschuldigden elkander over en weer door het veroorzaken van incidenten pressie te willen uitoefenen op den gang der besprekingen. Mandsjoekwo driegde den spoorweg te zullen inpalmen zonder eenige betaling en Sovjet-Rusland concentreerde troe pen aan de grens. Er werden ultimatieve prij zen geboden en gevraagd en herhaaldelijk wer den de onderhandelingen, zooals onder koehan delaars te doen gebruikelijk is, afgebroken. In- tusschen waren de partijen met loven en bieden elkander zóó dicht genaderd, dat het prijsver schil zooveel herrie en bombarie niet meer rechtvaardigde. Tenslotte is men het dan ook eens geworden op een prijs van 170 millioen jen (ruim 7234 millioen gulden), en wel door toe doen van den bemiddelenden Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken Hirota, die langs lijnen van geleidelijkheid de Japansche imperialistische doeleinden pleegt na te streven. Van deze 170 millioen yen zullen dertig mil lioen uitgekeerd worden als schadeloosstelling aan het ontslagen Sovjet-personeel. Verder zal de betaling gedeeltelijk in natura, gedeeltelijk in drie annuïteiten worden gedaan. Rusland krijgt twee-en-een-half maal minder dan het gevraagd heeft en Mandsjoekwo betaalt onge veer het dubbele van wat het aanvankelijk bood. De geheime raad in Japan heeft de po litiek van Hirota goedgekeurd, omdat men het tot stand gekomen accoord in Japan als een overwinning van Hirota beschouwt. Een vol slagen overwinning is dit echter niet, want Sovjet-Ruslands internationale positie is door de officieele erkenning van haar regeering door Japans meest geduchten concurrent in het Verre Oosten, Amerika, alsmede door Ruslands toetreden tot den Volkenbond aanzienlijk ver sterkt, zoodat eenvoudige naasting van den spoorweg niet raadzaam bleek. Van den anderen kant krijgt Sovjet-Rusland nog een niet te ver smaden prijs voor iets, dat practisch al lang niet meer in zijn bezit was. Wel heeft het nu de verbinding met Wladiwostock moeilijker gemaakt maar in geval van oorlog zou de Noord- Mandsjoérijsche spoorweg voor Russisch troe pentransport toch niet meer in aanmerking hebben kunnen komen. In Japan hoopt men, dat nu deze kwestie in der minne is geschikt, Sovjet-Rusland ook eerlang de regeering van Mandsjoekwo officieel zal erkennen, zoodat er geregelde betrekkingen tusschen beide landen kunnen worden aangeknoopt. Doch Sovjet- Rusland is zoowel door zijn lidmaatschap van den Volkenbond als door zijn betrekking met de Vereenigde Staten min of meer gebonden aan de Stimson-doctrine, welke een uitvloeisel is van 't door den Volkenbond gesanctionneerde Kellogg-pact en leert, dat met geweld veroverd bezit niet mag worden erkend. Of heeft Litwinov bij zijn komst te Genève, juist in het vooruit zicht van een mogelijk accoord betreffende den Noord-Mandsjoerijschen spoorweg, uitdrukkelijk de reserve gemaakt, dat Rusland zich niet ge bonden acht door de vóór zijn toetreden geno men Volkenbondsbeslissingen? Bovenstaande beschouwing was juist ge schreven, toen uit Moskou 't Reuterbericht binnenkwam, dat de Sovjet-Russische autoriteiten de bewering, als zou S.-U. met Ja pan een verkoopovereenkomst inzake den Oos terspoorweg hebben gesloten, officieel als on juist betitelen. De Sovjet-regeering zou de be sprekingen inzake den verkoop van den spoor weg eerst thans beëindigd hebben. Aan de waar de van de hierbovenstaande beschouwingen doet dit bericht niets af, want al zou er nog geen definitieve verkoop tot stand zijn gekomen, dan toch blijft het waar, dat noch Japan noch Rusland deze kwestie onder de huidige om standigheden van voldoende belang achten om er oorlogsrisico's voor te aanvaarden. Vermoe delijk zijn er bij de detail-besprekingen over de afwikkeling van den verkoop nieuwe meenings- verschillen gerezen, zoodat dit Russische be richt wellicht beschouwd moet worden als het maken van een dreigend voorbehoud. Intus- schen zullen wij dienen af te wachten welke be- teekenis moet worden toegekend aan de Russi sche verklaring, dat de besprekingen over den verkoop zijn beëindigd. Immers deze verklaring kan even goed een bevestiging als een ontken ning van het tot standkomen van den verkoop beduiden. In dubbelzinnigheid hebben Japan en Rusland zich reeds vaak gelijke meesters ge toond. MECHELEN, 26 Sept. Onder voorzitterschap van Z. Em. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, is gister de 15e vergadering ge opend van den internationalen socialen studie kring; er zijn deelnemers uit Nederland, België, Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk. De bij eenkomst duurt twee dagen. De studiekring is een voortzetting van de Unie van Mechelen, een vereeniging die werd opgericht in 1920 door wijlen Kardinaal Mer- cier en zich destijds bezig hield met de Angli- caansche kwestie. Aan de conferentie nemen deel: Mgr. Poels en pater Kors O. P. uit Nederland; prof. Duthoit van de Katholieke Hoogeschool van Rijssel; pater von Null—Brüning S. J. uit Duitschland; de zeereerw. heer O'Conner en pater O'Hea S. J. uit Engeland; voor België nemen deel pater Rutten O. P. en twee profes soren van de Universiteit van Leuven, de heeren Defourny en Baudhuin. E VERWACHTING: Matige, later wel- S |j licht toenemende Zuidelijke tot Zuid- 5 Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, aan- H vankelijk zachter. Hoogste stand: 768.8 te Miinchen. Laagste stand: 731.9 te Vestmanör. Zon op 6.52, onder 6.49. Licht op 7.19 Maan op 6.36, onder v.m. 11.23 Laatste Kwartier 30 September H WASHINGTON, 26 Sept. (Reuter). In zijn ontslagaanvrage aan President Roosevelt heeft generaal Johnson, de leider van de N(ational) R(ecovery) A(ct), de herstelbeweging in Ame rika er op gewezen, dat als gevolg van de aan staande reorganisatie van de N.R.A. zijn post overbodig werd. In geval hij echter aangezocht zou worden opnieuw mede te werken aan het herstel van de industrie, zou hij niet weigeren. President Roosevelt, die het ontslag van Johnson met ingang van 15 October a.s. heeft aanvaard, heeft den afgetreden functionaris voor zijn onvermoeiden arbeid ten behoeve van de N.R.A. dank gezegd. Roosevelt deelde verder mede, dat hij bij zijn terugkeer te Washington over eenige dagen de kwesties betrekking heb bende op de reorganisatie van de N.R.A. met generaal Johnson zal bespreken. In Roosevelt's zomerresidentie te Hydepark, waar alle voorbereidingen reeds zijn getroffen voor zijn terugkeer naar Washington, wordt er met nadruk op gewezen, dat Jonhson's aftreden geen breuk beteekent tusschen de beide man nen. Jonhson schrijft aan het slot van zijn brief „Onze hartelijke en warme verhouding gedu rende zoo langen .tijd maken het onnoodig te zeggen, dat U op mijn volle medewerking en, wanneer de omstandigheden het toelaten, op mijn diensten kunt rekenen, ten aanzien van de nieuwe plannen, die U in overweging hebt." NEW YORK, 26 Sept. Reuter). Het bericht van het aftreden van Generaal Johnson als leider van de N.R.A. wordt door de bladen met Instemming begruet, "daai Johnson herhaaldelijk door verwarringstichtende berichten onrust te weeg bracht. Intusschen heeft de minister van handel, Roper, er in een rede den nadruk op gelegd, dat niet alle maatregelen, die in het kader der N.R.A. genomen zijn, een permanent karakter dragen en dat ook in de toekomst aan par ticulieren ondernemingen vrijheid van handelen wordt gegarandeerd. Het herstelprogram beteekende volgens Roper geenszins een opheffing van den ouden gang van zaken. NEW YORK, 26 Sept. (Reuter) De commis sie van onderzoek inzake den brand op de „Mor ro Castle" hoorde gisteren Athur Pender, die in den ongeluksnacht de wacht had. Hij was van meening, dat de brand het gevolg was van een bomontploffing. Hij had een luiden knal uit de richting van de schrijfkamer of van de kajuitgang gehoord. Toen hij zich daarheen begaf, bemerkte hij een jongen man in een grijs pak, dien hij nooit tevoren had gezien en die ook niet tot de equipage oehoorde. Verder had hij gezien, dat een lid der bemanning een kast opende, waaruit vlammen sloegen. CHARBIN 26 Sept. (Reuter) Een legeraf- deeling van Mandsjoekwo heeft te Mansjoeli een Sovjet-Russisch vliegtuig, dat beladen was met bommen en voorzien van mitrailleurs, in beslag genomen en de bemanning gearresteerd. Het vliegtuig was om onbekende reden ge daald. TOKIO, 26 Sept. (V.D.) Gisteren is de di recte telefoonverbinding tusschen Japan en de Philippijnen officieel ingewijd met het wis selen van gelukw'anschen tusschen den Japan schen Minister van Verkeerswezen en de Phi- lippijnsche regêering. Deze telefoonverbinding hoopt men binnenkort te kunnen verlengen tot Java. Met het opnieuw bijeenkomen van de Kamer commissie van Financiën is de parlementaire activiteit in Frankrijk gisteren hervat. In het bijzonder werd gesproken over de ra dioredevoering van Doumergue en de door den minister-president aangekondigde herziening van de grondwet van 1875. De leden der commissie waren van meening, dat de voor ëen grondwetsherziening vereischte bijeenkomst»-der Nationale Vergadering jULblz. de vereenigde zitting van Kamer en Senaat) niet voor Januari zal kunnen geschieden met het oog op de noodzakelijke voorbereidingen. Verscheidene afgevaardigden der rechterzijde hebben hun groote ingenomenheid uitgespro ken met het plan, om de grondwet te herzien. Chappedelaine (linksradicaal) sprak eveneens als zijn meening uit, dat Doumergue alle ge- wenschte autoriteit heeft om dit werk te vol brengen. De afgevaardigde der uiterste linkerzijde der radicale partij Zay verklaarde niet vijandig te staan tegenover een uitbreiding der bevoegdhe den van de uitvoerende macht, doch hij is van meening dat zulks meer een kwestie van per soon is dan een kwestie van stelsel. Het schijnt, dat het initiatief van minister president Doumergue dei) steun vindt van de meerderheid in het parlement. De meerderheid der financieele commissie heeft dich accoord verklaard met de opvatting der regeering nopens de onaantastbaarheid van den franc. PARIJS, 26 Sept. (Reuter). De rede van Doumergue over de staatshervorming en de nieuwe voorschriften voor ambtenaren, heeft bij de verschillende ambtenaarsbonden een hevig verzet ontketend. Reeds zijn vele protest moties ingediend. MOSKOU. (K. W. P.) Ofschoon Moskou uiterlijk doet schijnen alsof het zich ver verheven voelt boven de aan vallen die in Genève op Rusland gedaan zijn, kan het toch niet nalaten, om in de pers scherpe stelling te nemen tegen de landen, die zich tegen de opname durfden verzetten. By de besehryvingen in de Sovjet-Russische pers over de toelating van Rusland tot den Volkenbond moet vooral bondsraad Motta het ontgelden. In de „Iswestija", een der grootste Russische bladen, publiceerde men zelfs spot gedichten op den katholieken minister. De Moskousche bladen verwyten allen landen, die tegen de opname van Sovjet-Rusland wa ren, dat zü bezeten zijn door een hysterische woede" tegen den proletariërs-staat, terwyl zij daarby niet optreden als staatslieden doch als echte dorps-politici. GENèVE, 26 Sept. (V.D.) Naar verluidt, heeft de Sovjet-regeering erin toegestemd als lid van den Volkenbond een jaarlijksche con tributie bü te dragen van 150.000 pond sterling. De regeering van Afghanistan heeft toegestemd in de betaling van een contributie van 2000 pond sterling. SAARBRUECKEN, 26 Sept. (Reuter! De voorloopige kiezerslijst voor de volksstemming is gisteren overal in het Saargebied aangeplakt en biyft tot 26 October hangen Het aanta, kie zers is ca. 530.000. Een hedenmorgen uitgegeven nummer van het officieel orgaan der regee- ringscommissie beslist de regeling van de proce dure, te volgen by klachten tot het verkrijgen van een rectificatie der voorloopige lyst door schrapping of invoeging van namen. GENèVE, 26 Sept. (Reuter) Op 3 Septem ber j.l. verzocht de voorzitter van den Volken bondsraad aan de leden van den Volkenbond om hun medewerking bij het aanwerven van politiemannen voor het Saargebied tydens de volksstemming. Antwoorden zijn thans ontvangen van Bel gië en Italië, die verklaarden de aanwerving in hun landen te willen bevorderen, alsmede van Littauen, welk land verklaarde tegen aan werving van Littauers geen bezwaar te zullen maken. Zwitserland heeft den wensch geuit, dat de regeeringscommissie af moge zien van de aan werving van Zwitsers, waarop reeds bevestigend is geantwoord. F,7m t>an het H. Jaar nnnr hot Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 25 September; De Paus heeft gisteren 1200 katholieke jonge arbeidsters, z.g. Jocisten uit Frankrijk, België, Zwitserland en Canada in audiëntie ontvangen. Na de audiëntie is door een bijzondere wel willendheid van den Paus in de aula der Bene dictie de film van het H. Jaar aan de jonge ar beidsters vertoond. Mgr. Pizzardo, de geestelyke adviseur der Italiaansche Katholieke Actie, sprak eenige vurige woorden van begroeting en opwekking t/w de 1200 Jocisten. De jubilé-film, die onlangs door den Paus is goedgekeurd en nu voor het eerst werd ver toond, zal spoedig ook in het buitenland Ko men. TOKIO, 26 Sept. (V.D.) Volgens officieele mededeelingen moet het aantal slachtoffers van de typhoon, die verleden week Japan heeft ge teisterd, worden vastgesteld op 2499 dooden, terwijl 8399 personen gewond werden en 568 personen worden vermist. Het aantal vernielde of ernstig bescha digde gebouwen bedraagt 363.336, waar onder 289 schoolgebouwen. 5000 spoorwegwa gons werden vernield en de kosten voor het herstel van de spoorwegen worden geraamd op 10 millioen yen. PRAAG, 26 Sept. (Reuter) Het Tsjecho- Slowaaksche persbureau is gemachtigd te ver klaren, dat de laatste drie weken een aanmer- keiy'ke verbetering in den toestand van presi dent Masaryk is ingetreden. De krachten ne men toe en zijn linkeroog is herstellende. De vingers van zijn linkerhand, die verslapt waren, kan hy weer beter bewegen. Zyn algemeene conditie is goed. Dagelyks maakt hij rytoeren in de omgeving van Lany. LONDEN, 25 Sept. (VB.). De weerberichten doen gunstige weersomstandigheden verwach ten bij de tewaterlating morgen van de Cunard 534. Alle voorbereidingen zyn thans gereed en te Glasgow zyn reeds tal van bezoekers uit geheel Engeland aangekomen, die de plechtig heid willen bijwonen. De Koningin zal het reuzenschip te water laten door op drie knop pen te drukken: één knop om de flesch wijn tegen den boeg stuk te slaan voor den loop van het schip, één voor het loslaten van het apparaat, dat het schip vasthoudt en één voor het aanzetten der hydraulische stuwinstallatie. Het Saarplebisciet. Ruim een half millioen stemgerechtigden, België. Italië en Littauen snel len eventueel onderdanen ter beschikking voor de versterking der Saarpolitie. Grondwetsherziening in Frankrijk? Doumer gue's initiatief voor uitbreiding der regeerings- macht vindt instemming. De ramp van de „Morro Castle" veroorzaakt door explosie van een bom? De affaire-Lindbergh. Nieuw belastend mate riaal tegen Hauptmann. De mijnramp in Wales. Twee ontploffingen. Een arbeider gedood. Wijziging in de directie van den Wieringer- meerpolder. Te Amsterdam is de Zesde R.K. Onderwijzers- dag gehouden. Naar bedrijfsordening in het bakkersbedrijf. „Het schandaal van Medemblik" voor de Alk- maarsche rechtbank. NEW-YORK, 26 Sept. (Reuter). By eeu huis zoeking in de woning van den in verband n.et de Lindbergh-affaire gearresteerden Dmtscher, Hautpmann, heeft de politie een stuk van t(-n houten schot in beslag genomen, waar.jp h"t adres en het telefoonnummer van Lincoergn's tusschenpersoon, dr. Condon, geschreven va ren. Het stuk schot is door de politie aan den rechter van instructie overhandigd. Hauptmann verklaarde voor den rechter, dat hy dit adres en telefoonnummer had opge schreven, omdat hy belang stelde in hec gei al Lindbergh. De verdediger van Hauptmann, Fawcett, .as een verklaring van Hauptmann waarin de r.e- schuldigde de hoop uitspreekt, dat spoedig ie eeheele waarheid aan het licht zal Komsn. "SPóechg van de 'tPgPn hem ingebrachte beschuldigingen zal worden ontlast. V. D. meldt nog, dat men in Hauptmann's huis spijkers heeft gevonden van dezelfde soort als die welke gebruikt waren voor het vervaar digen van de ladder, die de ontvoerders ge bruikten om in de kinderkamer te klimmen, waar zy den jeugdigen Charly Lindbergh uit zyn bed ontvoerden. Bovendien ontdekten detectives op den bin nenkant van een deurtje twee ser.enummers die overeenstemden met de nummers van twee als losgeld betaalde bankbiljetten, en daaronder de notitie „500 dollar". Deze feiten werden grootendeels bekend na dat Houptmann's advocaat had medegedeeld, bewijzen te hebben gevonden die het alibi, dat zyn cliënt opgaf, konden bevestigen. LONDEN, 25 Sept. Hoewel de ongeluksmyn te Gresford gisteren afgesloten is, heeft zich heden een explosie voorgedaan, die door de af sluiting heenbrak. Een in de nabyheid staande mijnwerker werd door vallend gesteente getrof fen en gedood. LONDEN, 26 Sept. (Reuter) In den afge- loopen nacht om half één heeft in de Gresford- mijn een nieuwe ontploffing plaats gehad. Stuk ken hout en beton werden meters hoog in de lucht geslingerd en een groote zwarte rookwolk kwam uit de schacht. Gelukkig werd niemand gewond. Alle vrachtauto's van de onderneming zyn thans gerequireerd om opnieuw grond en puin naar de ongeluksmijn te voeren, teneinde de schacht opnieuw te kunnen sluiten en dicht- metselen. De begrooting 1934 in Argentinië sluit met een deficit van 20 millioen pesos. Stand op Woensdag 2 uur n.m.: 761.4 Vorige stand: 762.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1