Generaal O'Duffy's aftreden De pelgrims van den vrede JUIST DIT f tanken's Het nieuws van heden VECHTGENERAALGEEN STAATSMAN Aardbevingen in Mexico m mm 60.000 OUD-STRIJDERS TE LOURDES Autobus vernield DE BAROMETER Broodfabrieken VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Tegen politiek militai risme Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| Geheele dorpen vernield; reeds vijftig dooden Handelsluchtschepen in Amerika? Een plan, waarvoor vooral ook be langstelling in Nederland wordt verwacht De positie van Italië in Afrika ■M Woensdag hebben de ministers mr. P. J. Oud en mr. J. A. de Wilde een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. Dr. A. E. Philips begeleidde de hooge gasten, die men hierboven vol belangstelling ziet luisteren naar de uiteenzetting van een employé De geruchten over interventie in Abessinië Mgr. Rieder WB Koningin Mary heeft Woensdag het nieuwe schip van de Cunard White Star Line op de Glyde in Schotland plechtig gedoopt en de tewaterlating verricht. De helling vanwaar het enorme schip te water werd gelaten, omringd door een reusachtige menigte tijdens de plechtigheid Z. H. Paus Pius XI schonk aan deze bedevaarten van oud-front soldaten Zijn bijzonde ren zegen Ontroerende plechtig heden Rakovsky naar Tokio ,,Geen officieel bezoek" Gordon Bennettvlucht Polen zeer waarschijnlijk winnaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Negen menschen in Italië om het leven gekomen. Tien ernstig gewonden Slachtoffers der golven Vier dooden aan de Iersche, vijf dooden aan de Duitsche kust IS DE OORZAAK VAN ONS SUCCES. Het beste Melkbrood Haarlem Heemstede - Bloemendaal NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18966 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Londenschen correspondent.) Generaal Eoin (spreek uit „oon" Johan) O'Duffy heeft ontslag genomen als leider der United Ireland Party. Hierdoor houdt hij tevens automatisch op directeur-generaal va nde blauwgehemde „League of Youth" te zijn. Commandant E. J. Cronin werd in zijn plaats benoemd tot hoofd der Blauwhemden. Mr. Cos- grave zal de leiding der United Ireland Party op zich nemen tot een partij-conventie een nieuwen president gekozen zal hebben. Dat de keus op hem zal vallen, schijnt geen twijfel te lijden. De United Ireland Party werd een jaar geleden gevormd uit de oude Cumann na nGaedhael, aan welker hoofd mr. Cosgrave stond, de Plattelands partij (ook wel „Centrum" genoemd), die geleid word door mr. MacDermott, en de Nationale Garde (Blauwhemden), waarvan Generaal O'Duffy de leider was. De eenige va ndeze drie mannen die geen politieke ervaring bezat, was Generaal O'Duffy. Toch werd hij om verschillende redenen het opperhoofd. Hij was immers een zeer populaire figuur met een grooten persoonlijken aanhang onder het volk. Verder vergoedde hij, wat hij aan ondervinding miste, door zijn zeldzame energie en vitaliteit. Bovendien liet de gezond heidstoestand van mr. Cosgrave veel te wenschen over. Hij bleef de leiding van de oppositie in de Dail waarin Gen. O'Duffy niet zitting had voeren, maar zou physiek niet in staat geweest zijn grootscheepsche propaganda voor de nieuwe partij over het geheele land te voeren. Boven dien is mr. Cosgrave nooit geweest wat men een populair figuur noemt, en hij was het een jaar geleden minder dan ooit. Ofschoon van zuiver-Ierschen bloede bezit hij niet die uiter- ijke eigenschappen, welke den licht-ontvlambaren Ier aantrekken. Hij is zeer kalm, op het koude en flegmatieke af, zeer bezadigd en zeer nuchter. Hij heeft zijn volk als regeerder en bestuurder onschatbare diensten bewezen in de eerste zeer moeilijke jaren van het bestaan van den Saorstat Eireann, maar als leider der oppositie miste hij de meesleepende gaven van mr. De Valera, en waarschijnlijk ook diens bijna onfeilbaren blik In het Iersche volkskarakter. De nieuwe neder laag zijner partij bij de algemeene verkiezingen in Januari 1933 was gedeeltelijk hieraan toe te -schrijven, dat mr. De Valera werkelijk het ver trouwen van de meerderheid der kiezers bezit; anderdeels was zij het gevolg van gebrek aan samenwerking tusschen de oppositie-partijen, maar toch ook van het tekort aan populariteit van mr. Cosgrave. De populairste man in Ierland was waarschijn lijk generaal O'Duffy, het buiten en boven de partijen staande hoofd der nationale politie. Zijn persoonlijke verhouding tot mr. De Valera schijnt nooit vriendschappelijk geweest te zijn; dat deze hem in het voorjaar van 1933 ontsloeg, was evenwel een onvoorzichtigheid die hem duur te staan zou komen. Want de oppositie maakte van deze fout gebruik door zich onder het bevei te stellen van den man, dig thans een persoon lijke veete tegen de regeering had, en die in de hoogste mate de volksgunst gejjpot. Onder generaal O'Duffy's onstuimige leiding wonnen de vereenigde oppositie-partijen met verwonderlijke snelheid terrein. Nie mand zal ontkennen dat de generaal er onnoe melijk toe bijgedragen heeft een groot deel van het volk ervan te overtuigen, dat de nationale idealen ook vervat konden zijn in een andere politiek dan die der Republikeinen. Hij was, wat mr. Cosgrave nooit geweest is, een eerste-rangs daemagoog, met veel van de aantrekkelijkheid en meesleependheid, en ook van het romanti sche, van mr. De Valera. Wat hij evenwel miste was diens evenwichtigheid en aangeboren staats manschap. Zijn successen waren onmiskenbaar, maar meer en meer deed hij zich kennen als een avonturier in de politiek. Een prachtige figuur wellicht voor het leiden van een gewapenden opstand, een bezielend aanvoerder van vrijwilli- gerstroepen, maar geen staatkundig leider. De werkelijke politieke chef bleef mro Cos grave, of juister: het lag in zijn bedoeling en in die van zijn bondgenooten, mr. Dillon en mr. MacDermott, dat hij het blijven zou. Generaal O'Duffy was het nominale hoofd der vereenigde partijen geworden, omdat hij vat op het volk had, omdat hij beschikte over toomelooze energie, en dus het in de laatste jaren verloren terrein zou kunnen heroveren. En die taak volbracht hij boven alle ver wachting. Maar hij wilde meer zijn dan „vecht generaal"; hij wilde ook meer zijn dan de stroo man van mr. Cosgrave. En een tijdlang scheen het dat hij niet alleen in naam, maar ook metterdaad, het hoofd zou worden van de op positie tegen de Republikeinsche regeering. Meer en meer verplaatste hij het zwaartepunt van zijn beleid naar zijn Blauwhemdentroepen; meer en meer poogde hij deze onafhankelijk te maken van de United Ireland Party. Mr. Cosgrave, mr. Dillon en hun vrienden volgden deze ont wikkeling met groote bezorgdheid. Generaal O'Duffy had de „militairiseering" der politiek, tegen hun zin, ver doorgevoerd; zóó ver zelfs, dat weldra het oogenblik zou aanbreken waarop hij de politici der oude Cosgrave-partij geheel overboord zou kunnen gooien, en de opperste macht in de oppositie zou kunnen belichamen in zijn Blauwhemden. Het zou hem misschien gelukt zijn, wanneer hij meer politicus geweest was. Hij poogde de macht reeds uit te oefenen nog vóór hij deze werkelijk bezat. Hij hield rede voeringen, welke indruischten tegen de begin selen van zijn collega's in de United Ireland Party, en tegen de wetten waaraan een parle mentaire oppositie zich te houden heeft. Maar hij had verzuimd rekening te houden met mr. Cosgrave. Deze is geen vechtgeneraal, geen „afgod zijner troepen". Maar hij is een tacticus. Hij maakt zijn veldtochtsplannen op aan zijn schrijftafel, en voert ze uit op het juiste oogenblik. In een persoonlijken strijd om de macht tusschen hem en generaal O'Duffy zou hij zeker het onderspit hebben moeten delven. Maar hij ving den strijd dan ook niet aan al vorens deze gevoerd kon worden, niet over per sonen, doch over beginselen. Zijn eerste aanval gold generaal O'Duffy's „militairisme in de politiek". Hiermede bevond hij zich op veilig terrein. De Ieren zijn steeds een volk van vech ters geweest, maar elk stram militairisme druischt in tegen hun natuur. Zijn tweede aan val was gericht op een nog zwakker punt van O'Duffy's systeem. In zijn redevoeringen was de generaal meer en meer van het constitutioneele pad afgeweken. Hij en zijn vrienden preekten openlijk verzet tegen de regeering. Zij preekten ongehoorzaamheid aan het gezag. Een wettige politieke beweging lieten zij ontaarden tot een opstandige actie. Nog maar één stap, en zij zouden gewelddadigheid aanwenden als middel tot verwezenlijking van hun doel. De blauw gehemde scharen, aanvankelijk bestemd voor propaganda en voor het beschermen van ver gaderingen der oppositie, zouden omgezet wor den in een revolutionnair leger, met O'Duffy als opperbevelhebben en dictator. De vorige maand deden geruchten de ronde omtrent een splitsing tusschen de United Ireland Party en de League of Youth. Zij werden tegengesproken, maar 'n ieder wist dat zij gegrond geweest waren. Mr. Cosgrave nad zijn eischen gesteld: gèèn „militairisme" in de po litiek, en gèèn onwettige of anti-wettelijke woor den en daden. De oppositie moest parlementair blijven en langs parlementairen weg den strijd voeren. De breuk, die er ongetwijfeld was, werd „op gelapt", maar de innerlijke vrede keerde niet terug. De vorige week trad de zeer invloedrijke prof. Hogan af als lid van het bestuur der United Ireland Party. Hij liet aankondigen dat hij „niet langer dienen kon onder een zoo onverantwoordelijk leider als Gen. O'Duffy." De „lap" was aldus van de breuk gerukt, en desondanks zou een andere doek gevonden zijn, die steviger erom gewonden had kunnen wor den, indien generaal O'Duffy de zaak niet had willen „forceeren". Hij was er van beschuldigd geworden, dat hij door zijn eigenmachtig optreden een splijting dreigde te veroorzaken, en om de onwaarheid v#n deze aantijging te bewijzen, schreef hij een brief aan het hoofdbestuur, waarin hij mede deelde, zijn ontslag als president te nemen. Waarschijnlijk had hij gedacht dat zijn col lega's hem zouden verzoeken dit besluit in te trekken. Een in allerijl bijeengeroepen Blauw- hemden-conferentie, waarop de generaal zelf verscheen, besloot na zijn vertrek bij het bestuur der U.I.P. erop aan te dringen, dat het hem zulk een verzoek doen zou. Mr. Cosgrave en mr. Dillon weigerden, aangezien generaal O'Duffy's positie, wanneer hij aldus „teruggeroepen" werd, sterker zou worden dan ooit. Zijn „val" heeft de generaal aan zichzelf te wijten. Zelfs mr. Blythe, de odnercommanaant der Blauwhemden (minister van financiën in het kabinet-Cosgrave) en Commandant Cronin hadden alles gedaan om hem te weerhouden van het schrijven van zijn ontslagbrief. Was hun dit gelukt, dan had wellicht de vrede nog hersteld kunnen worden. Hoe de uitwerking van het gebeurde op de politieke machtsverhoudingen in Ierland zijn zal, kunnen wij niet voorzien. Maar één ding lijkt zeker: wanneer De Valera de volgende verkiezingen verliest, dan is het voor Ierland beter dat hij opgevolgd wordt door Cosgrave dan door O'Duffy. H VERWACHTING: Zwakke tot matigen, j| Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, ne- j= H velig tot half bewolkt, weinig of geen re- ËI gen, weinig verandering in temperatuur. r= H Hoogste barometerstand: 770,3 te Weenen Laagste barometerstand: 737,1 te Seidis- gj H fjord Zon op 6.54, onder 6.47. Licht op 7.17. Maan op n.m. 8.07, onder v.m. 12.42 Laatste Kwartier 30 September. IIIIIIIIIIHIlllllli MEXICO-CITY, 27 Sept. (Reuter) De staat Jalicso wordt sedert 17 September onop houdelijk door aardbevingen geteisterd. Het doodental bedraagt thans 50, terwijl meer dan 400 personen werden gekwetst. Men vreest, dat nog velen onder de puinen bedolven liggen. Geheele dorpen zijn vernield; alleen in het plaasje Cualo stortten 112 huizen in. Ook be- neden-Califomie wordt geteisterd; een wervel storm richtte hier aanzienlijke schade aan. On geveer 20.000 menschen hebben gebrek aan voedsel. De materieele schade bedraagt meer dere millioenen dollars. De regeering heeft een hulp-actie georganiseerd. WASHINGTON, 27 Sept. (Reuter). De plaats vervangende Minister van Handel en hoofd van de afdeeling Luchtvaart van het Departement van Handel, Ewing Mitchell, heeft aan de bondscommissie voor de luchtvaart uitgebreide plannen, vast de vorming van een handelslücht- vloot met luchtschepen voorgelegd. Hij stelt voor, door de Goodyear-Zeppelin- werf twee reuzenluchtschepen van het Zeppe'in. type te laten bouwen, die voor een geregelden de geheele wereld omvattenden dienst be stemd zullen worden. De bouwkosten zijn be groot op 17 millioen dollar. De Goodyear-Zeppelinwerf zou zich zelf met de exploitatie der door haar gebouwde lucht schepen belasten, Slechts dient zij eer, geringe vergoeding hiervoor aan de regeering te be talen. Men neemt aan, dat de instelling van een luchtschipverbinding van Amsterdam naar Ba tavia, en van Batavia naar de Oostkust der Vereenigde Staten ook buiten de Vereenigue Staten, en wel in het bijzonder in Nederland, zooveel belangstelling zal ontmoeten, dat voor financiering van het luchtschipverkeer wel een regeling getroffen zou kunnen worden. Mitchell heeft verklaard, dat hij van de waarde van het luchtschip als verkeersmiddel overtuigd is, en hij wees op de tochten naar Amerika, die de „Graf Zeppelin" regelmatig volbrengt. ROME, 27 Sept. (V. D.) Sedert geruimen tijd doen geruchten de ronde, dat Italié bereid zou zijn een protectoraat over Abessinië te aanvaar den en zelfs voor gewapende interventie niet terug zou schrikken. Men verwachtte na afloop van de Fransch-Italiaansene onderhandelingen in November an. zelfs oorlogsmogelijkheden, die men meende bevestigd te zien door groote Ita- liaansche wapen- en voorraadzendingen naar de grensgebieden der Italiaansche kolonies Ery- threa en Somaliland. Men nam aan, dat ook Frankrijk en Engeland geen bezwaar tegen een Italiaansch protectoraat over Abessinië zouden hebben, temeer daar Engeland liever Italië dan Japan in Abessinië gevestivd zou zien met het oog op den bouw van een stuwdam in het meer, waar de Blauwe Nijl ontspringt en de Witte Nijl zijn water vandaan krijgt, die de Egyp tische katoengebieden bevloeit Men deelt thans mede, dat het zenden van oorlogsmateriaal naar de grenzen van Abessinië slechts bedoeld is als een voorzichtigheidsmaatregel naar aan leiding van de in Abessinië zelf de ronde doende geruchten over een komenden oorlog tegen Ita lië. In verband daarmede is het Abessinische leger gereorganiseerd en zijn de grenzen bij de Italiaansche gebieden versterkt. Van Italiaan sche zijde verklaart men, dat. de Italiaansche gebieden in het geheel niet versterkt zijn en dat ook geen Italiaansche, doch slechts inland- sche troepen naar de Abessinische grens zijn ge stuurd. WEENEN, 27 Sept. (V. D.) De aartsbisschop van Salzburg, Mgr. Rieder, is ziek. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hem zijn bereids de laatste Sacramenten toegediend. (Van onzen bijzonderen correspondent) Lourdes, 23 Sept. Over het genadeoord Lourdes heeft de nacht haar zwarte sluiers gespreid en een groote stil te heeft zich meester gemaakt van dit anders zoo drukke stadje, waar het altijd krioelt van de pelgrims en touristen Door het openstaande venster hoor ik alleen het bruisen van de Ga ve die hier voorbijstroomt. Even voor middernacht zijn de pelgrims van den vrede naar de Grot gegaan, waar de wacht wordt betrokken door het schijnsel der kaarsen die hun blanke-was-tranen knetterend doen wegspatten. Nu kwamen daar de oud-strijders neerknielen op die plaats waar het gebed reeds zooveel veld slagen gewonnen heeft: gedurende drie dagen zullen de gebeden zich hier als een onafgebroken keten aaneenrijgen: ieder uur komt er een an dere groep. Ieder land heeft haar afgevaardigden gezonden. Zij, de oud-strijders die weten wat oorlog beteekent, bidden hier voor al degenen, die, na gestreden te hebben en na hun leven te hebben gewaagd, thans de barmhartigheid des hemels verwachten. Vooral in dit uur nu de levenden slapen, schijnt het wel dat de dooden zich in stilte rond de oud-strijders scharen, die hier liggen neergeknield om te bidden voor den vrede en daar hun nachtrust voor op te offeren, zoo als de dooden daarvoor hun leven ten offer brachten. Sinds middernacht bidden de oud- strijders van alle landen voor den vrede. Zij smeeken de Koningin des Vredes dat zij toch aan de wereld, die thans 20 jaar na den ver- schrikkelijken oorlog nog in denzelfden angst voortleeft, toch den vrede moge schenken, den duurzamen vrede, de vrucht van gerechtigheid en liefde, dien christelijken vrede waarvoor Paus Benedictus XV zoo met hart en ziel gestreden heeft. Ook de H. Vader Paus Pius XI heeft deze be devaart der oud-strijders zijn bijzonderen ze gen geschonken. Toen de eerste gouden lichtstrepen boven de bergen geschreven werden verdrongen reeds dui zenden pelgrims zich voor de deuren van de Ro zenkranskerk. Daar al de biechtstoelen bezet waren zag men op de steenen banken priesters zitten en daarvoor neergeknield een oud-strij der die zijn zonden beleed en vergiffenis be kwam. Hoevelen zullen daarbij weer gedacht hebben aan het moment, toen ze tijdens den oorlog voor het laatst gingen biechten alvo rens uit de loopgraven te springen om den dood tegemoet te snellen! Men gaat in Lourdes weer met denzelfden eenvoud te biechten als tijdens den oorlog bij den aalmoezenier: alle men- schelijk opzicht heeft men hier afgelegd. Aan het altaar van de Grot worden thans H. H. Missen gecelebreerd voor al de afzonderlijke de legaties. Vanaf 5 uur in den morgen waren zes priesters voortdurend bezig om de H. Com munie uit te reiken. Ik heb al veel menschen in Lourdes gezien, maar zoo druk als thans is het nog nooit geweest aan de grot. En dit zijn allemaal oud-strijders. Ik zie daar een groep Engelschen staan, stram in de houding, als was het parade. Een reus van een aalmoezenier deelt de laat ste orders uit: in volmaakte orde marcheeren ze af gevolgd door de zwaar-verminkten die in ziekenwagentjes worden meegevoerd. Terwijl aan de Grot de H. H. Missen worden opgedragen, gaan duizenden pelgrims den Kruisweg bidden, en herinneren zich het lij den van den Verlosser die gestorven is om de weield het leven te schenken. Dan komt ook hun eigen leed voor den geest: zij hebben ook hun leven in de waagschaal gesteld voor hun land. En in het licht van het lijden van den Christus is hun eigen leed lichter te dragen. Als ik de Esplanade afloop wordt alles reeds in gereedheid gebracht voor de Plechtige Re quiemmis die om half elf zal worden opgedra gen. Achter hun banieren en nationale vlaggen stellen de oud-strijders zich reeds op. Het is een prachtig gezicht, die groote menigte, die vroeger in een menschonteerenden strijd elkan der op leven en dood bevochten heeft en die thans één zijn in groote allesomvattende liefde en verlangen naar den wereldvrede. Indrukwek kend is het machtige Credo dat als een klok- kenklank klinkt uit de gebronsde keelen. De H. Mis wordt opgedragen door Mgr. Thomas, Aartsbisschop van Birmingham; hier zijn die duizenden vereenigd in de liefde en in het bre ken des Broods. Na de H. Mis spreekt de bisschop van Tarbes en Lourdes, zelf een oud-strijder tot zijne front makkers en al de oudstrijders toe: „Broeders ondanks alle schending die eens tusschen ons getrokken werd, zijn we allen één door ons ge loof. Vroeger zijn we allen uitgetrokken om onzen droeven plicht te doen en iedereen die zjjn plicht gedaan heeft, mag fier zijn hoofd rechtop dragen en de hand drukken van zijn vroegeren tegenstander; hij moet de broeder liefde doen voortleven die geboren werd op Calvarie. Wij zijn kinderen van denzelfden Va der, broeders van denzelfden Christus, tempels van denzelfden H. Geest, kinderin van dezelf de Hemelsche Moeder tot wie wij ons wenden en bidden met een onuitputtelijk vertrouwen, opdat zij den vrede zou brengen, zou doen heer- schen de rechtvaardigheid, de liefde, de eeni ge grondslag waarop de wereldvrede kan steu nen. Ontroerend was het Bisschoppelijk woord dat de dooden opriep „Ja ze zijn daar, onzicht baar, maar een met ons hier door de gemeen schap der Heiligen. Die duizenden en duizen den zielen bidden met ons tot dezelfde Moeder voor den triomf van den wereldvrede." Met een oproep om door de Eucharistie en door de H. Maagd dichter te staan in een in nige vereeniging met Christus, besloot de bis schop zijn indrukwekkende toespraak. Ook de Sacramentsprocessie was ontroerend schoon. Die wapperende banieren en nationale kleuren boven de hoofden der verminkten, die liederen in allerlei verschillende talen, allen gezongen op dezelfde melodie, de zegening der zieken, 't was overweldigend. Vanavond om acht uur waren de onvermoei de pelgrims weer bijeen voor den fakkeloptocht en de openlijke geloofsbelijdenis die zelfs de toeristen ontroert die zoo maar uit nieuwsgie righeid gekomen zijn. Dat is het voorspel der nachtelijke uren, waarin iedere nationale groep in een van de kerken van Lourdes het H. Uur zal houden, biddend voor de dooden en met de dooden voor den wereldvrede. Dat waren de voorbereidingen voor de Alge meene Communie der pelgrims die één waren in het breken des Broods. MOSKOU, 27 Sept. (Reuter). Met den trans- siberischen trein is gisteren de voormalige Sov jet-Russische ambassadeur te Londen en Parijs, Rakovsky, als leider eener delegatie van het Roode Kruis naar Tokio vertrokken. Ofschoon de missie van Rakovsky officieel als niet van publieken aard wordt gekenschetst, zal hij te Tokio toch door Hirota worden ontvangen. CHARBIN, 27 Sept. De plaatsvervangende Sovjet-Russische consul-generaal te Charbin heeft stappen gedaan en uitlevering gevraagd van het in Mandsjoekwo gedaalde Sovjet-Rus sische militaire vliegtuig, alsmede vrijlating van den piloot. Er is volgens hem geen sprake van spionnoge. WARSCHAU, 26 Sept. (V. D.) Volgens de eer ste, niet-officieele berekeningen van de Pool- sche Aeroclub zal Polen beslag leggen op de beide eerste plaatsen in de Gordon-Bennett- vlucht. Voor de derde plaats zijn volgens deze berekening Polen en België candidaat. De be rekening levert de volgende resultaten: 1. de Poolsche ballon „Kosciuszko", geland bij Woronesj, afgelegde afstand 1310 K.M. 2. de Poolsche ballon „Warszawa", geland bij Rjasan, afgelegde afstand 1240 K.M. 3 of 4 de Poolsche ballon „Polonia", geland in Finland en de Belgische bollon „Belgia", ge land in Rusland, afgelegde afstand voor beide ongeveer 1170 K.M. Handelsluchtschepen in Amerika? Plan waar voor vooral ook Nederlandsche belangstelling' wordt verwacht. Na de textielstaking in Amerika. Onderzoek ge last in verband met boycotmaatregelen der werk- gevers. Autobus in Italië vernield. Negen dooden en tien ernstig gewonden. Slachtoffers der golven. Vier dooden bij de Ier sche, vijf dooden bij de Duitsche kust. Aardbevingen in Mexico. Geheele dorpen ver nield. Reeds 50 dooden geteld. Rond de affaire Lindbergh. De vondsten ten huize van Hauptmann. Rakovsky naar Tokio als vertegenwoordiger van het Roode Kruis in Rusland. Tegen den N.S.B.'er Ds. van Duijl is proces-ver baal opgemaakt terzake beleedigende uitla tingen. Benoemingen in het bisdom Breda. BERGAMO (Opper-Italië), 27 Sept. (Reuter.) Op een onbewaakten overweg is een autobus in botsing gekomen met een goederentrein. De autobus werd geheel vernield. Zes inzittenden werden op slag gedood, drie overleden in het ziekenhuis. Tien personen werden ernstig ge kwetst. DUBLIN, 27 Sept. (Reuter) In de Kil- larybocht in het graafschap Galway aan de westkust van Ierland is gisteren bij storm achtig weer de motorboot van een jacht ge kapseisd. Vier opvarenden, o.w. de vroegere secretaris van den gouverneur van West-Aus- tralië majoor Pears, verdronken. Drie personen werden gered. Men vermoedt, dat de motorboot op een in het water drijven de hindernis is gestooten en daardoor lek is geslagen. BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.) In de nabij heid van het dorpje Wittenberg aan de Oost zee is nabij de kust een visschersboot met vijf visschers omgeslagen, alle opvarenden vonden den dood in de golven. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 76'l Vorige stand: 765.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1