STADSNIEUWS Laatste Nieuws Wij schrijven voor U op advertentiën! Heeren Hoeden Aanval op onze vloot Haarlem, 27 Sept. MAMA-STICHTING Fa.Gebrs. Vermeulen DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 f 17.000.- verduisterd 60 jaar „Liefdewerk Oud Papier" KENNEMER j BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 SAFE-LOKETTEN AGENDA INBRAAK BIJ BURGE MEESTER Drie jaar gevangenisstraf tegen Duitscher geëischt Verdachte's verhaal Hollands gemoedelijkheid! PROV. ZIEKENHUIS Twee vleugels aanbesteed De Liefde-lessen van Molière MEISJE BEWUSTELOOS GEVONDEN Zij durfde niet naar huis Personalia „Abbé Richardson" Tentoonstelling H. van Steenwijck „Het Vaderland Getrouw" Bollenkweeker of bloemist? NIEUWE HAARLEMSCHE COURAHT Groote Houtstr. (hoek Gr. Markt) Hillegomsche bedrijfsleider voor de Rechtbank Concurrent als directeur Straperlo Haltes en vertrekuren N achtautobus-verbinding BURGERLIJKE STAND OOK DE BOEKHOUDER STAAT TERECHT Hij hielp den directeur knoeien Minderjarige aangehouden Een succesvolle dag voor de onderzeebooten Viering Zondag a.s. in tegenwoor digheid van Mgr. Aengenent ZWARE MISHANDELING Acht jaar geëischt CONVERSIELEENING AMSTERDAM VOETBAL R. K. V. V. Vogelenzang 28 September INSTELLINGEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Balkan-Bioscoop UIT DEN OMTREK NOORDWIJK ZANDVOORT Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden morgen een 38-jarige Duitscher uit Hamburg terecht, die zich op 20 Augustus van dit jaar, door de achterdeur open te breken, toegang had verschaft tot de woning van Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek. In het huis had hij verschiJende deuren met een vijl geopend en ook paneelen uitgebroken met een bijl, die verdachte in een schuur had gevonden. De buit bestond uit een gouden dameshor loge, gouden sieraden, een revolver en heeren- kleeding. Verschillende kamers waren door den inbreker doorzocht en kasten opengebroken. Mr. K. J. G. baron van Hardenbroek werd als getuige gehoord en bevestigde het ten laste ge legde. Bij het verhoor van verdachte trad Dr. G. Ras als tolk op. De verdachte bekende, dat hij zich in den vooravond van 20 Augustus van 6 tot 9 uur in de burgemeesterswoning had bevonden. De eerste deur had verdachte met een tafel mes niet open kunnen krijgen en toen had hij de bijl gebruikt. De twee a e drur was door ver dachte met een tafelmes geopend. Op de eerste étage heeft verdachte zich toen van de reeds genoemde voorwerpen meester ge maakt. De schuld lag volgens verdachte bij het Duit- sche consulaat en de Duitsche Zeemansmissie te Amsterdam, omdat hij niet vlug genoeg een visum naar Antwerpen had gekregen. Reeds verschillende malen was hij met de Justitie in aanraking geweest. In den oorlog was hij morphinist geworden en had zich ver volgens met den smokkelhandel in narcotica bezig gehouden. Ook voor diefstal was hij reeds eerder veroor deeld, terwijl hij voor weierspannigheid negen maanden had gezeten. President: „Is dat alles?" Verdachte: „Dat weet ik niet precies. Ik kan ook niet alles onthouden." President: „Waarom is de verdachte naar Ne derland gekomen." De verdachte doet dan een heel verhaal van den tijd, dat hij als zeeman op Amerika voer. Hij noemde zich een slachtoffer van de inflatie, had ten slotte in Duitscnlard geen werk en geen ondersteuning, nadat hij bij een der stoomvaartmaatschappijen gedeserteerd was. Steun kreeg hij niet omdat hij geen lid was der N.S.D.A.P. en omdat hij in Aken de grens niet overkon, was hij naar Amsterdam gegaan om een visum voor Antwerpen te vragen, waar hij werk zou krijgen. Dit vi-'um was te lang uit gebleven en toen was verdachte tot dezen diefstal met braak gekomen. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper- Overman, noemde het een geluk, dat de politie te Amsterdam den man gepakt had. Het is ge bleken, dat de man reeds heel wat op zijn ge weten had. De door hem aangevoerde veront schuldigingen hebben weinig waarde en de of ficier noemde een strenge straf op zijn plaats. Hij eischte drie jaar gevangenisstraf. De raadsmanMr. J. v. d Vegt wees op de moeilijke omstandigheden waarmee deze ver dachte te kampen had gehad en bepleitte cle mentie. Vervolgens wond de verdachte zich vreeselijk op. Hij waq niet naar Nederland gekomen om in te breken. In Duitschland kon hij door de poli tieke omstandigheden niet meer leven en in Holland had hij juist de gemoedelijkheid ge vonden, waarna hij zoo lang had gezocht. „Heb ik als cud-frontstrijde'-," vroeg verdach te, „nu verdient, dat men mij op het Duitsche consulaat zoo behandelt?" Met een felle aan klacht tegen de werkloosheidsbestrijding in Duitschland, besloot de verdachte. Hij zou niet graag naar Duitschland terugkeeren, waar hij moest leven van 89 pfennig per dag. Uitspraak 11 October as. Hedenmorgen werd door het Provinciaal Be stuur in Noord-Holland, alhier, aanbesteed het bouwen van twee vleugels aan het „Oude ge deelte" van het Provinciaal Ziekenhuis, nabij Santpoort in de Gemeente Bloemendaal, met bijkomende werken. Ingekomen waren 79 biljetten. De laagste inschrijver was C. Verbaan te Vel- zen voor f183.138 met electrische verwarming van Huygen en Wessel. Wij plaatsten eenige dagen geleden een com muniqué in verband met de voorstellingen, die het gezelschap „De Hagespelers" in Haarlem zal komen geven van „Liefde-lessen van Molière" in den Schouwburg Jansweg op Maandag 1 en ^Woensdag 3 October. Het is ons gebleken, dat vele schouwburgbe zoekers naar aanleiding van den naam „Molière" meenen, een zwaar stuk opgedischt te zullen krijgen. Niets is echter minder waar dan dat. De voorstelling is namelijk onder de voortreffelijke regie van Eduard Verkade een prachtig amuse ment voor iedereen geworden, hetgeen ook de pers tot haar uitstekende critieken heeft ge bracht. Wij drukken hieronder een gedeelte van de proloog van deze voorstelling af, waaruit duide lijk blijkt, dat voor „een zwaar te verteren voor stelling" geen angst hoeft te bestaan. De proloog luidt o.m. als volgt: Mijne vrienden: Ik vrees, gij vreest, in deez' gejaagden tijd Met 'n Molière stuk, züt ge 'n avond kwijt, Nu niets voldoet wat vroeger was regu: Vertrouw, ook wij zijn 't oude beu als U. Is dus, waarvoor gij vreest „eentonigheid". Verklaar ik, dat dit stuk hieraan niet lijdt. Een pleintje in Parijs zult gij aanschouwen, Zoo blij als weinig architecten bouwen. En— (onderwijl een lichte intrige zich ontvouwt Van jonge minnenden en voogden oud), Uw oor zal luist'ren naar zoete melodietjes Gespeeld door ons orkest, zacht met zijn drietjes, Gearrangeerd naar oude Fransche wijzen, En voor uw geest een wereld zal verrijzen; Want, toen ons stuk voor 't eerst ging, lang geleên, In zestien één en zestig het verscheen, Een zuiver drama, waar' te veel geweest Voor den vermoeiden, overladen geest. En daarom zocht 't tooneel„wat licht vermooien" Waarbij 't geplaagd publiek zich kon verstrooien. «De Maasbode" schreeft over de opvoering: De Hagespelers zijn door een talrijk jubliek met geestdrift ontvangen. Winst van den avond: iets jongs, iets prils, dat deze opvoering bezat. Het „Handelsblad": Verkade was den gehee- len avond één verheugende verrassing, voortref felijk van dictié, kostelijk van mimiek eri onge woon levendig van gebaar en beweging. Telkens als hij ten tooneele verscheen, was Molière er weer.... Verkade's regie heeft hier werkelijk wonderen gedaan. „De Tijd": In de komende dagen zal al wat in Amsterdam van fijnzinnig tooneelspel houdt als leutigen uitgaansavond vol afgestemd ver maak en droomverloren bekoring, zich in het Rika Hopper Theater ontmoeten. Want de hoof- sche, zoo fijn afgestemde opvoering van „Liefde lessen van Molière" verdient avond aan avond een vollen schouwburg. Woensdagmorgen te half 7 zagen werklieden even over de Lisserbrug te Lisse een meisje bewusteloos langs den weg liggen. Nadat bet bij de familie de V. was binnengebracht en was bijgekomen, verteide het, dat zij in Den Haag woonde, doch zonder haar schuld buiten betrekking was geraakt. Zij durfde dit thuis evenwel niet zeggen. Den vorigen avond was zij naar Haarlem gefietst en had daar 's nachts op een bank in den Hout geslapen. Sinds een dag had zij niets gegeten. Zij was dus vermoe delijk door uitputting bewusteloos neergezakt. Bij informatie bij de Haagsche politie ver nam de politie van Lisse, die met dit geval in kennis gesteld was, dat men daar reeds den geheelen nacht naar het meisje gezocht had op verzoek van de ongeruste ouders. Begrijpelijk waren deze zeer verheugd, toen zij vernamen, dat hun dochter terecht was. Woensdagmiddag heeft de vader het meisje, dat in Lisse goed verzorgd was, afgehaald. Bij het politiekorps hier ter stede is benoemd tot politieagent de heer D. Berkelaar, mare chaussee in het district Valkenswaard. Te Amsterdam is geslaagd voor het politie- diploma met aanteekening de heer A. Overzet en voor het politiediploma de heer S. Schaap, beiden leerling van den politiecursus van den A.N.P.B. te Haarlem. De R-cursus in Esperanto voor beginners, ge organiseerd door de RJK. Esperanto-ver. „Abbé Richardson" vangt hedenavond om 8 uur aan, in Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. De kosten zijn zoo gering mogelijk ge houden om iedereen in staat te stellen deze mooie en nuttige taal te leeren. Het secreta riaat is gevestigd Grebberstraat 2b. Op Maandag 1 October des namiddags om half drie zal in het Frans Hals Museum de opening plaats hebben van de tentoonstelling van werken van H. van Steenwijck De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10 tot 5 uur. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrijders der zee- en landmacht uit Ned. Indië „Het Va derland Getrouw" tot het houden eener collecte in deze gemeente, op Maandag 1, Dinsdag 2, Woensdag 3, Donderdag 4 en Vrijdag 5 Octo ber a.s. Deze collecte wordt ten zeerste aanbevolen. Tevens zij medegedeeld, dat uit de collecte aan oud-militairen, weduwen en weezen een uitkeering zal worden verstrekt om in hun on derhoud te voorzien. Verder dient nog vermeld dat elke weduwe bij 't overlijden van haar echt genoot, van de Vereeniging 100 ontvangt en de overledene door de leden met militaire eer ter aarde wordt besteld. Voor de Haarlemsche rechtbank kwam een bewoner van Haarlemmermeer Donderdagmor gen in hooger beroep van een vonnis van den Haarlemschen Kantonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot een boete van een gulden en verbeurdverklaring van in beslag genomen bloembollen. Verd. had op een perceel land aan den Veld leg in Haarlemmermeer tulpen en narcissen geteeld zonder dat hij een vergunning ais bol lenkweeker had. Ook nu weer waren de deskundigen-verkla ringen tegenstrijdig. Van den eenen kant meende men, dat verd. bollenkweeker was; van den anderen kant dat hij bloemist genoemd moest worden. De Officier van Justitie eischte echter beves tiging van het vonnis. De verdedigster bepleitte op juridische gron den vrijspraak. Uitspraak 11 October. Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER- SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot hall 6 's Zaterdags van half 9 tot half 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt i Uitsluitend merken van wereldreputatie als: STETSON - PENN CRAFT BORSALINO LINCOLN BENNETT BOSTONIA - CER VO etc. y* v\ Voor de Haarlemsche Rechtbank stond heden morgen een gewezen bedrijfleider van een N.V. Automobielbedrijf te Lisse terecht, die in de jaren 1931, 1932 en 1933 in totaal een bedrag van 17.000 had verduisterd. Een inspecteur van politie uit Lisse zeide ge zien te hebben, dat er in de boeken was gera deerd. Een der commissarissen had de fraude ont dekt. De verdachte liet b.v. een afbetaling van 550.op 300.boeken. Deze methode werd meermalen toegepast. Ook kwam het wel voor, dat verd .afbetalingen heelemaal niet liet boe ken. Raadsman Mr. W. de Rijke: „Was het niet mogelijk geweest, dat deze fraude door strenge controle voorkomen was geworden?" Getuige antwoordde hierop, dat de boeken niet door den verdachte waren bijgehouden, maar door een ander, uan wien hij dan ver keerde bedragen opgaf. Mr. de Rijke: „Wekte het geen wantrouwen, dat sommige heel goed bekend staande men- schen nooit betaalden?" Getuige: „Dan werd steeds geantwoord, dat de gekochte wagen nog niet geheel in orde was." Mr. de Rijke: „Toen de directur werd afgezet, werd in zyn plaats zijn ergste concurrent be noemd! Waarom juist deze?" Getuige: „Reeds geruimen tijd gingen we niet accoord met de handelingen van den direc teur. Hy was nooit thuis en moest altijd uit. Wy hadden met den concurrent reeds gespro ken en vonden hem de meest geschikte." Hierna werd de boekhouder als getuige ge hoord. Deze zei, dat hij om de benzineleveran ciers te betalen steeds een bedrag uit de kas nam. Kortingen'kwamen steeds in handen van den directeur. Soms werd een gedeelte hiervan weer in de kas gestort. Verdachte lichtte dit toe. Hij had zoo gehan deld, omdat er steeds aanmerking werd ge maakt op zijn onkostenrekening. Hij vond dit vervelend. Daarom vulde hij lagere bedragen in en vulde de rest aan met de kortingsgelden. President: „Maar een gedeelte kwam u zelf toch ten goede?" Verdachte: „Noueen heel klein beetje." President: „U moet de zaak nu niet verklei nen. De posten wijzen anders acht duizend gulden aan f" Op een andere vraag van den president gaf verdachte toe, dat hy door speculatie, straperlo en andere onnutte uitgaven tot de knoeierijen was gekomen. Mr. de Rijke tot den boekhouder: .Waarom werden al die kortingen gegeven? Waren oy niet inderdaad als prlvé-gift voor den directeur bedoéld? Het waren alle z.g. „geheime kortin gen." Getuige: „Ik boekte het voor de zaak. Nie mand mocht het echter weten." De Officier van Justitie merkte in zijn requi sitoir op, dat verdachte's groote fout is geweest, dat hij de N.V. als zijn eigen zaak beschouwde en zakelijke en huishoudelijke uitgaven niet ge scheiden heeft gehouden. Spr. bracht een woord van hulde aan de ge tuigen, inspecteur van politie J. Warmenhoven en den Commisaris, die een duideiyk beeld van het gebeurde hadden gegeven. De contröle had wel wat steviger moge zyn, aldus spr., dan was het zoover niet voor ver dachte gekomen. Het ingewonnen reclassee- ringsrapport vond spr. wel wat al te gunstig uit gebracht. De Officier requireerde 3 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en 5 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftyd. Mr. W. de Rijke bepleitte clementie. Uitspraak 11 October a.s. De Eerste Nederlandsche Nachtverbinding AmsterdamRotterdam v.v. is, zooals wy reeds gemeld hebben, geopend met speciale 31-per- soons reiswagens van de Algemeene Ned. Reis onderneming. De wagens stoppen in de verschil lende dorpen wanneer daartoe de wensch te kennen gegeven wordt; zij hebben er echter geen vaste haltes. De haltes zyn in Haarlem aan de Amsterdamsche Poort, tegenover het politiebureau, de Eindjesbrug, het Houtplein en op den Wagenweg by de Bosch en Vaart straat. Het vertrek van-Amsterdam heeft plaats om 1 uur en om 4 uur, aankomst te Haarlem om 1.27 en 4.7.2 Het vertrek uit Rotterdam is eveneens bepaald op 1 uur en 4 uur, aankomst te Haarlem respectievelyk om 2.33 uur en 5.33 uur. Gereden wordt met een snelheid van 44 K.M. per uur. Het vertrek- en eindpunt te Am sterdam is: Beursplein; te Rotterdam: Dier gaardelaan, bij den Coolsingel. Geboren: J. Verhoeven—-v. Campen z; S. Ool- dersWieczorek d; P. Meiringv. Ameijde d; M. C. de Zwager—Barnhoorn z; F. E. M. v. GooiWijnen d. Getrouwd: J. Runhaar en M. C. v. Straaten; M. G. Doing en A. J. Stiphout; J. M. v. Dyk en C. J. v. d. Ent Braat; H. Bruins en A S. A. M. Tiesselink; P. Prins en E. A. M. Cornet; G. Smit en R. de Jong; A. Kwestroor en R. M. v. Veen; L. J. M. Assendelft en D. J M. Campfens; H. J. G. Assendelft en T. W. M Giesbers; W. A. Wijkhuizen en J- P. Pik; H. v. Wooning en M. Stui; A. Brouwer en A. E. Vögtel; W. J. Pas- schier en M. M. v. d. Klauw; K. W. M. Wage naar en A. Rademaker; J. C. v Straelen en A. M. T. Consent; J. H. L. Strengers en J. C. A. Faase; K. H. Oosterhagen en M. F. v. Riezen. Getrouwd: A. J. Faber en M. P. Hovingh; A. de Droog en C. H. v. d. Weiiden; C. Smits en G. Hogeland; J. H. A. Buys en J. H. Kuijper; J. Smits en E. C. Janssen; J Otto en A. E. P. Meijer; S. G. v. Zilt en M. Burger; Tengkoe A. Hod en H. Snoeck; J. M. Verhoeve en A. J. Reinhart; J. G. Ba.ntz en W. de Vries; J. E. v. Zanten en A. Gaiswinkler. Nadat de zaak tegen den directeur van het N.V. Automobielbedryf te Lisse was geëindigd, stond de vyftig-jarige boekhouder der zaak te recht wegens valschheid in geschrifte. Deze zou n.l. de valsche cijfers geboekt heb ben, waardoor het den directeur aanvankelijk gelukte zyn knoeierijen te bedekken. Een vrouwelijke employé hield het kasboek by. In dit boek waren namen en bedragen door andere vervangen. De verdachte kan zich niet herinneren, dat hij het oorspronkelijke heeft uitgewischt. Pres.: „U kunt zich toch in het algemeen wel herinneren dat u manipulaties met de boe ken hebt verricht?" Verdachte: „Jawel." De verdachte vermoedde, dat het in opdracht van den directeur was geschied. Pres.: „Het leidde er dus toe dat posten uit de boeken werden gewischt en 'de gelden hier door verkregen niet meer verantwoord behoef den te worden." Verdachte: „Ja, ik heb het gedaan in op dracht van den directeur." Rechter Mr. Raedt: „Maar dergeiyke opdrach ten hoeft u toch niet uit te voeren, als u weet, dat het verkeerd is?" Verdachte: „Maar als de patroon toch iets opdraagtmoet ik het toch uitvoeren." President: „U moet de zaak hier nu niet pro- beeren te verfraaien. Als men u vraagt om een diefstal te plegen, doet u het toch ook niet." De directeur als getuige gehoord, herinnerde zich, dat hy den boekhouder wel eens opdracht had gegeven, om cijfers te veranderen. President: „De verdachte beroept er zich op, dat hij alle fraudes gepleegd heeft in uw op dracht is dat zoo?" Get.:' „Ja." President.: „Maar had hij er dan nooit voor deel van?" Get.: „Ja, d.w.z. van de retourcommissies wel. Ook hebben we wel samen gespeculeerd!" Pres.: „Op die retrourcommissies komen we straks wel terug." Deze getuige zei verder nog, dat hij vermoedde, dat de boekhouder van de door fraude losgeko men gelden, ook wel iets te eigen bate had aan gewend. De getuige wist ook niet precies, hoeveel geld verdachte van de retour-commissies, die ben zinemaatschappijen als bijzondere korting ver leenden, had ontvangen. Dat was ongeiyk. De directeur ontving de rertourcommissies, doch gaf er later een deel van aan den boek houder. De Officier van Justitie oordeelde, dat ver dachte zeer verkeerd had gedaan, al tracht hij het grootste deel van de schuld op den directeur' te schuiven. De isch luidde 2 maanden onvoor waardelijk en 4 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 3 jaar proeftyd. De radsman Mr. Julius Hoog schetste het on besmette verleden van verdachte. Pleiter deelde nog mee, dat hij het grootste gedeelte van de frauduleus verkregen schulden afbetaald had. Pleiter drong aan op een geheel voorwaardeiyke straf in verband met het hundige levensonder houd van verdachte's gezin. Uitspraak 11 October a.s. De politie te Baarn heeft een minderjarige aangehouden, wiens opsporing en terugbrenging door den commissaris van politie te Haarlem was verzocht. Woensdag is de derde gezameniyke oefening van de marine gehouden. Een rood convooi, be staande uit twee transportschepen („Medusa" en „Douwe Aukes") en beschermd door de „Her tog Hendrik" en de drie torpedobooten Z 8, Z 6 en Z 5, bevonden zich by het dag worden vijf mijlen bewesten de Noordhinder met bestem ming naar Bremen. Blauw had daarvan bericht gekregen en trachtte dit convooi te vernietigen, in de eerste plaats door dagaanvallen van de vier onderzeebooten, waarbij de verkenning zou worden uitgevoerd door de jagers „Evertsen" en „Piet Hein", benevens twee groepen van drie vliegtuigen, in de tweede plaats tegen het in vallen van de duisternis door een nachtelijken torpedoaanval van de beide jagers. Om zeven uur in den morgen, by goed weer en kalme zee, begon het convooi den opmarsch in de richting van het lichtschip „Haaks". Uit onderschepte verkenningsberichten van blauw viel reeds na enkele uren op te maken, dat de vliegtuigen het convooi gevonden hadden. Op stekende wind en toenemende zee dwong de vliegtuigen evenwel de verkening af te breken en naar het vliegkamp terug te keeren. Weldra verschenen ook de beide jagers aan de kim. Het geschut van de „Hertog Hendrik" dwong hen op grooten afstand te blijven, doch zy lie ten het convooi, dat al zigzaggend met het oog op het onderzeeboot-gevaar zyn weg vervolgde, den geheelen verderen dag niet meer los. Kort na den middag gaf de „Medusa" het eerste alarmsein voor onderzeebooten. Het was de O 14 die op 500 meter van de „Hertog Hendrik" bo ven kwam, aldus een succesvollen schijnaanval markeerende. Ongeveer een uur later kwam de K 16 op grooten afstand achter het convooi boven en was er dus niet in geslaagd tot den aanval te komen. Tegen vier uur 's middags ontdekte men op de Hertog Hendrik" op grooten afstand aan bakboord een boven water varende onderzee boot, die weldra als de K 17 werd verkend. De boot trachtte heimehjk met groote vaart vóór het convooi te komen om dit dan onder water aan te vallen. De Z 5 werd uitgestuurd om de boot te ver nietigen, maar voordat deze de K 17 kon be reiken, verdween deze onder water. Om een aan val van deze boot te ontwyken, maakte het convooi toen een groote koersverandering naar stuurboord. Het gevolg daarvan was evenwel, dat het daardoor precies in de arben liep van de O 15, welke ongemerkt aan stuurboord een gunstige aanvalspositie had weten te bereiken en om vyf uur een succesvollen schijnaancal op de „Hertog Hendrik" uitvoerde. Na dezen aanval noodzaakte tijdgebrek het convooi werder zyn oude koers te vervolgen met het resultaat, dat ten slotte tegen zes uur de K 17 toch een goede aanvalspositie wist te be reiken en een mooie, dubbele schijnaanval op de „Douwe Aukes" en „Hertog Hendrik" wist uit te voeren. Voor de onderzeebooten dus een zeer succesvollen dag. t Tegen donker nam het convooi zijn formatie voor den nacht aan. Van de „Hertog Hen drik" was waar te nemen, hoe de nog steeds schaduwende jagers zich intusschen voor den nachtaanval vereenigden De wind was inmid dels tot stormkracht aangewakkerd en de zee zoo onstuimig geworden, dat besloten werd de beide kleine mijnenleggers naar Den Helder te dirigeeren. Kort na donker kwam dl jageraan- val los. De scherpe uitkyk op de „Hertog Hendrik" deed hen evenwel op eenige duizenden meters ontdekken, zoodat zij tydig, voordat zy gelegen heid kregen hun torpedo's te lanceeren, met behulp van de zoeklichten van de „Hertog Hen drik" onder vuur konden worden genomen en vernietigd. De oefening was hiermede geëindigd, waar op de schepen naar Den Helder terugkeerden. Zondag 30 September a.s. viert te Amster dam de Vereeniging „Liefdewerk Oud Pa pier" haar zestigjarig bestaan. Des morgens te half tien draagt in de kerk op het Begijnhof de Hoogwaardige Bescherm heer der Vereeniging Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, een H. Mis van dankbaarheid op. Middags één uur wordt de jaarvergadering gehouden in Huile „De Liefde", Da Costakade 102, Amsterdam, welke een feestelijk karakter zal dragen door de aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Mr. Heerkens Thijssen, vice-praeses, zal een overzicht geven van het wel en wee der ver eeniging in de laatste tien jaren. De officier van justitie by de rechtbank te Zwolle mr. J. C. van Hasselt, eischte heden tegen den verpleegde van de Rijks-psychopa- teninrichting te Avereest den journalist H. P. L. wegens zware mishandeling een gevangenis straf van acht jaar. Op 8 Juni van dit jaar had L. den directeur dezer inrichting den heer M. Westerterp eenige malen met een schaar in het gezicht geslagen, waardoor deze het linkeroog moest missen. Uitspraak 11 October. De Twentsche Bank, Lippmann, Rosenthal en Co., de Rotterdamsche Bankvereeniging, de In casso-Bank, de Nederlandsch-Indisehe Es- compto-Maatschappij, R. Mees en Zoenen, de Nederlandsche Handel Maatschappij, Pierson en Co.. Mendelssohn en Co. en de Banque de Paris 'et des Pays-Bas berichten dat zij de inschryving op f 31.600.000 nom. Obligatiën der 4 pCt. geld lening der Gemeente Amsterdam van 1934, voorzien van half jaarlyksche coupons per 1 April en 1 October, bij hun kantoren openstellen op Woensdag 3 October tot den koers van 98-% pet. De houders van de nog uitstaande niet uitge lote f 6.000.000 5 pet. obligatiën Gemeente Am sterdam 1934 f 5.800.000 4 y, pet. obligatiën Am sterdam 1913 f 6.00.000 4K> obligatiën Amsterdam 1914 en f 12.750.000 4pet. obligatiën Amster dam 1928 II welke krachtens besluit van den Gemeenteraad van Amsterdam aflosbaar zijn gesteld per 29 October 1934 hebben bij de in schrijving recht van voorkeur met dien verstan de dat iedere obligatie bij de inschrijving ïecht geeft op de toewijzing van eene 4pct. obligatie van geiyk nominaal bedrag. Zij die van dit recht v'na voorkeur gebruik wenschen te maken, verplichten zich na aanmel ding hunne 5 pet. obligatiën 1934 en hunne 4% pet. obligatiën 1913, 1914 en 1928 II, voorzien van den talon en de coupons per 1 Januari 1935, resp. 1 April 1935 en volgende, op 29 October 1934 in te leveren ten kantore van inschryving. Het recht van voorkeur vervalt op 3 October des namiddags te 4 uur. Op het, na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht, overblijvende gedeelte der leening wordt gene vrije inschrijving opengesteld. De betaling der toegewezen .obligatiën moet plaats hebben op Maandag 29 October a.s., ten kantore van inschrijving, tegen in ontvangst- name der definitieve stukken. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen 4 pet. obligatiën moet geschieden met bijbetaling van f 3.11 (f 1.56, f 0.31) per obligatie van f 1000.(f 500.f 100.voor 28 dagen rente a 4 pet.. Bovengenoemde vereeniging hield haar alge meene jaarvergadering. De notulen werden zonder opmerkingen goed gekeurd, evenals het jaarverslag, waarvoor de secretaris een langdurig applaus te incasseeren had. Daaruit merkten we op dat door de ver eeniging flinke prestaties geleverd zyn. Twee jaar geleden opgericht, heeft haar eerste elftal nu al een plaats in de eerste klas van den D.H.V.B. veroverd. Ook het verslag van den penningmeester was bij ieder welkom, daar 't batig saldo na 'n aflossing van 100, nog ruim 40 bedroeg. De kascommissie had steeds de boeken in orde bevonden en kon niet anders dan den penning meester huldigen voor zyn accuraat beleid. De zittende bestuursleden werden, op den heer C. Heemskerk na, allen herkozen. In diens plaats werd de heer G. Sprokkelenburg be noemd. De elftalcommissie en kascommissie werden herbenoemd terwijl de jun.-commissie werd uitgebreid. Zondag a.s. opent Vogelenzang de competitie met een wedstryd VogelenzangB.SM., een plaatselijke ontmoeting dus. Ter opluistering spelen de veteranen der b'eide vereenigingen na afloop een wedstryd. Rechterhelft v.h. bord: wit; l linkerhelft: roode rand, m. rood door- gestreepte J zwarto P) Aan de linker- zijde d. straat de rechter- is parkeeren straathelft is verboden. dus vrij. Gebouw „St. Bavo" Bestuursraad R.K. Volksbond, 8 u. Proza, 8 u. R.K. Bevol kingsbureau, 8 u. Bestuur St. Jozef, 8.30 u. Bestuur Bakkers, 7 u. Federatie van Groenten- en Fruithandelaren, 8 u. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Wir walzep in den Himmel hinein", 8 uur. Grobte of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 34 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: Sociëteits avond K.J.M.V., half 9. Rembrandt-Theater: „Bleeke Bet". Op het toneel Het Haarlemsch Salonorkest, 7 en 3.15 uur. Palace: „Ik ben Suzanne". Op het tooneel 4 Uessems, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gekooide Jeugd", 7.00 uur, doorloo- pende voorstelling. Gebouw „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, i4, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, Wijkver pleging en Magazijn Parklaan 75 (telef. 16391). Spreekuren: R. K. Kraamhulp: Dinsdags van 1 tot 2 uur, Vrijdags van 1 tot 2 uur Spreekuren: R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Voor ons Nederlanders, die in nette en keurig gestoffeerde bioscopen naar de fan tasieën van het witte doek zitten te kij ken, zou een bezoek aan de bioscopen van den Balkan meer dan eens een beproeving zijn. Daar worden de enkele flarden stilte, die de geluids film nog heeft overgelaten niet verstoord door jknisperende caramelzakjes, maar wordt zelfs het lawaai van den luidspreker overstemd door het geweld, waarmede de bezoekers van sommige rangen het filmbeeld begeleiden. Zie hier: er draait een Amerikaansche wild west-film. Aan sensatie geen gebrek. De paarden stuiven over de vlakte, de helden achtervolgen bandieten en redden blanke maagden. Zy grij pen hun pistolen, doch voor zij kunnen schie ten knallen de schoten door de zaal en wordt het doek met kogels doorzeefd. De jongelui hadden het niet kunnen harden. Het schel linkje was in vuur geraakt en de directeur ziet met leedwezen, hoe zijn projectiedoek langzaam in flarden uit elkaar valt. Brand. Woensdagmiddag omstreeks vier uur brak brand uit in de stallen van de stal houderij van den heer Van L. aan de Schie- straat, alhier. Op het nippertje slaagde men er in, de in de stallen aanwezige paarden, koetsen en automobielen in veiligheid te bren gen. De laatste wagen, een z.g. melkbrik, stond reeds in brand, waarom men deze dan ook par does het Schie in liet rijden. De brandweer was spoedig met de motor spuit aanwezig, en met een viertal stralen werd onder leiding van den brandmeester den heer O. v. Vliet, de strijd tegen het vuur begonnen. Niettegenstaande dit brandde de stal geheel uit, terwijl het vuur in den op den zolder aan wezigen voorraad stroo gretig voedsel vond. Onder de aanwezigen merkten we op den loco-burgemeester, wethouder E. L. de Witt. De burgemeester was uitstedig. De oorzaak van den brand is vermoedelyk het ontbranden van benzine, welk vuur men met water trachtte te blusschen, wat echter het negatieve gevolg had, dat het vuur zich juist uitbreidde. De schade wordt door verzekering gedekt. Voet verbrand. De heer C. V. stond by werkzaamheden op den rand van een met ko kend water gevulde tobbe. Plotseling gleed hij uit en kwam met zyn rechtervoet in het heete water terecht. Hij liep hierbij zoodanige brandwonden op, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Roodvonk Alhier is van 16 tot en met 22 September één geval van roodvonk geconsta teerd. R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Door de afdeeling Zandvoort dezer organi satie is een algemeene vergadering belegd in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer C- Siegers opende op gebruikelyke wyze de vergadering en heette vooral welkom den weleerw. heer N. Commandeur als nieuwe gees- telyke adviseur. Met enkele toepasselyke woor den installeerde de voorzitter den nieuwen geestelijken adviseur en hoopte dat zyn eerw. als adviseur veel voor de vereeniging zal kun nen doen o.a. de nog niet georganiseerde R- K- Middenstanders volgens den wensch der Bis schoppen te bewegen lid te worden van de „Hanze". Kapelaan Commandeur dankte den voorzitter voor zyn sympathieke woorden en verzekerde de vergadering in bedoelde richting te zullen werken. Hierna werd de verruiming der winkelsluitingswet onder de loupe geno men, waarbij de voorzitter de voordeelen aan toonde voor de middenstand. Na ampele besprekingen over de as. perio dieke verkiezingen van eenige bestuursleden volgde rondvraag en sluiting met chr. groet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2