I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper I voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS I yellltfheidsweek der Kon. Ned. Automobielclub 24-3o Sept. 1934 'S-WERELDS GROOTSTE SCHIP DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1934 Rijkstelefoontarieven Bank aan de Koningin aangeboden R.K. Kleermakersbond jubileert Korte berichten |imiiiiiiiMiiHiiiiniitiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiMiiiiiiHiimifiiiiiiiimimmii)iniiiiinininiiiiiuig aiiiiiuiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiHiiuuiiiJiuiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiniiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiis w s POPULAIR HAARLEMMER JUBILEERT KlooS; de man van de brandweer Uit den ouden tijd Bij exercities Zijn kennissen T ooneelbrandwacht KUNSTKRING HEEMSTEDE De plannen voor het volgende seizoen JEUGDIG MOTORRIJDER ONWEL GEWORDEN Te Haarlem overleden RESTAURATIE GLASRAMEN EDAM Werk van Haarlemschen glas schilder Succes voor Haarlemmer Vier jaar werk TOONEEL Mercurius mg Denkt bij alles wat ge doet Een kleine nonchalance kan levensgevaarlijk worden Gevonden dieren en voorwerpen Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer De 534, thans genaamd de „Queen Mary", te Glasgow goed te water gelaten Belangrijke verlaging GORDON BENNETT-VLUCHT Nog drie ballonnen niet gedaald Voorloopig klassement Vervaardigd door jeugdige werkloozen Het hoofdbestuurslid Diemei gehuldigd N aamsverwarring NOODLANDING VAN DE „541" Thomas Morus-herdenking Jacques Maritain over Pieter van der Meer VAARWEG GRONINGEN— STROOBOS Aanbesteding der verbetering Mgr. D. J. Theelen in zijn geboorteplaats NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT i Het simpele berichtje in ons Woensdagoch tendblad, dat de heer J. J. Kloos op 4 October 25 jaar als brandspuitmaker, in dienst der gemeente Haarlem is, zal menig Haarlemmer de opmerking hebben doen maken: „Hé, viert die een jubileum". Want er zullen maar weinig Haarlemmers zijn, die dezen zeer populairen Haarlemmer niet kennen of al niet eens iets met hem te maken hebben gehad. Er is geen brand geweest of Kloos heeft hem meegemaakt. Dit vertelde hij ons met den hem eigen breeden glimlach op zijn rond open gelaat, toen we hem in het brandweer-magazijn aan het Pand aantroffen. We troffen hem daar aan terwijl hij net zjjn blauw werkjasje aanschoot. Daar is hij, als er geen brand is, bezig. De straalpijpen glommen als een spiegel en op de werkbanken lagen de brandslangen, waar van de lekken moesten worden gedicht. Van zijn herinneringen in die vijf-en-twin- tig jaar vertellen, dat deed hij niet graag, daar hield Kloos niet van. Toen we hem echter vroegen, of hij niet nog iets wist te vertellen van een paar groote bran den, smeet hij echter direct met het jaartal 1916. Dat waren branden geweest. Eerst in Februari, de brand bij de fa. Sabelis, die drie volle dagen duurde. Drie volle dagen van hoog oplaaiende vlam men en moeizamen arbeid, om het vuur einde lijk meester te worden. En dan in dat zelfde jaar de hooibrand, ook weer drie dagen van ononderbroken strijd met het vuur. Maar Kloos had nog meer aardige herinne ringen aan den tijd toen '„Jetje" nog reed. Jetje, het destijds bekende paard, dat den brandweerwagen trok, dat zoo populair was, dat men het geheele geval èn paard èn wagen „Jetje" noemde. In dien tijd verrichtte Kloos met zijn collega van Soest alle voorkomende reparaties aan brandwagen, slangen, straalpijpen, kortom aan alles waar maar reparatie aan te verrichten viel. Nu heeft Kloos een jonge kracht tot col lega. Van Soest ging in October '33 met pensioen en kreeg in Februari van dit jaar een opvol ger. Toen Van Soest er nog was, heeft Kloos reeds in het „zilver" gejubileerd. Toen betrof het zijn 25-jarig jubileum in gemeentedienst. Heeft dit jubileum op 4 October a.s. bij de brandweer veel met water te maken, zijn zil veren jubileum, dat bij in 1933 vierde had dit eveneens. Kloos kwam n.l. op 2 Januari 1908 in dienst der gemeente Haarlem als helper-fitter bij de gemeentelijke waterleiding. Deze functie van Kloos was echter maar van korten duur, want reeds spoedig daarna, op 4 October 1909 kwam hij reeds als brand spuitenmaker in dienst bij de brandweer. Maar Kloos had meer herinneringen, veel meer als hij aanvankelijk wel wilde weten. We kwamen toen n.l. over de oefeningen der brandweer te spreken. „Oh, exercities" zei Kloos, „exercities zijn al tijd aardig." En met een glunderen lach vertelde hij ver der, hoe de oefeningen met de heeren van „lus 9" en de heeren van spuit 10, hem altijd veel pleizier en pret, tusschen den ernst door ver schaft hadden. En bij het punt exercitie, stond Kloos on willekeurig ook stil bij de proefnemingen dit jaar door den heer Veraart, den regenmaker. Bij die gelegenheden had Kloos bij het „mist- verdrijven" eveneens de hulpvaardige hand (met de spuit erin) verleend En bij die herinnering wordt zijn glimlach nog eens zoo vroolijk. Die uren achtereen met een mistbank en een hevigen straal uit de brand slangen, hadden hem blijkbaar niet al te opti mistisch gestemd op het gebied van „regen maken". Zooals we reeds aan het begin van dit stuk je zeiden, zullen er maar weinig Haarlemmers zijn, die Kloos niet kennen. Vanzelfsprekend geldt dit op de eerste plaats de vrijwilligers van onze brandweer. Ieder, die dit is of geweest is, kent Kloos „op en top". Zij vooral hebben menigmaal ge noten van zijn smakelijke grapjes, die hij gaar ne tusschen de ernstige oogenblikken van brandblusschen of brandbluschoefeningen ten beste gaf. Als brandwacht was Kloos vaak bij tooneel- uitvoeringen in den schouwburg en altijd speur de hij dan met „Argusoogen" rond, of er in de kleedkamers of achter de coulissen niet werd gerookt. Hieruit volgt, dat de meeste tooneelspelers in het land Kloos kennen. Maar niet in het minst is Kloos een kennis van de amateurs op tooneelgebied in Haarlem. Zij vooral kennen Kloos, als de man, die een sigaret reeds „rook", nog voor deze werd aangestoken. Hij was dan ook voor geen „pardon" te vin den en maakte plichtsgetrouw geen enkele uit zondering op dit gebied. Als het noodig was, wist hij zijn scepter te zwaaien en kon het hem veilig worden over gelaten, om op de „bühne" als heer en ge bieder op te treden. Het kan dan ook niet anders, of deze popu laire brandwacht zal op zijn zilveren feest vele blijken van belangstelling ondervinden. Wü, van onzen kant, hopen hem nog me nigmaal bij voorkomende branden in onze stad aan te treffen in volle gezondheid en maar het liefst met den hem eigen glimlach op zijn open, rond gelaat. De Heemsteedsche Kunstkring bestaat thans zeven jaar. Hiermede is een periode afgesloten, waarin hij zijn levensvatbaarheid bewezen en beantwoord heeft aan het doel bij de oprich ting gesteld, n.l. om in Heemstede een centrum te vormen van opgewekt kunst-leven. Weder om komt thans het bestuur vol moed met nieu- De brandspuitmaker J. J. Kloos, een zeer bekende Haarlemmer, viert 4 Oct. zijn zilveren jubileum we plannen voor het volgend seizoen. In de eerste plaats zal in November optre den de beroemde danseres en voordracht kunstenaar Chaja Goldstein. Waar de dans de laatste jaren niet op het programma van den kring heeft gestaan, zal deze uitvoering voor velen een welkome af wisseling zijn. In December zal een concert worden gegever. door het Meijer-Wisse Trio uit Den Haag, be staande uit mevrouw MeijerOerlemans, pia no, Kees Wisse, viool en Jacques Meijer, cello. In Januari volgt een piano-avond van Geoi- ge van Renesse, terwijl in Februari Francis Koene en Henriëtte Bosmans een sonaten- avond zullen geven voor viool en piano. Om het doel van den kring, waarvan boven sprake was, nog beter te bereiken, heeft het bestuur, op advies van de propaganda-commis- sie, besloten naast deze avonden, waarvan de meeste voor een ieder toegankelijk zijn, nog enkele andere te organiseeren van een meer intiem karakter, waar uitsluitend de leden toe gang hebben. Deze zullen later worden aange kondigd. Op het gebied van de beeldende kunsten zal in het voorjaar van 1935 waarschijnlijk nog een belangrijke tentoonstelling worden gehouden. Gisterenmiddag omstreeks half een zakte de 26-jarige H. C. B., wonende Spaansche Vaart te Haarlem, plotseling op zijn motor in elkaar, toen hij nabij Woestduin den Vogelenzang- scheweg passeerde. Een bollenknecht zag den motorrijder van het voertuig vallen en waarschuwde een dokter. Dr. v. Aalst uit Vogelenzang verleende de eer ste hulp en constateerde een levensgevaarlijke schedelbreuk. De jongen werd per ziekenauto overgebracht naar het St. Elisabeth's Gasthuis, waar hij in den loop van den avond overleden is. In „Kunst aan het Volk" schrijft de heer A. v d. B. het volgende: Gaarne wil ik hier melding maken van een voortreffelijken restauratie-arbeid op het gebied der glasschilderkunst. De fraaie St. Nicolaas- kerk te Edam bezit een collectie van 34 groote gebrandschilderde glas-in-lood vensters uit het begin van de 17e eeuw. Dat mag, waar het een zoo „breekbare" materie betreft, wel als iets heel bijzonders gelden. Artistiek staan deze ITe eeuwsche vensters niet op dezelfde hoogte als de 16e eeuwsche ramen der Gebr. Crabeth in Gouda, die zeer terecht een internationale ver maardheid genieten. Tegenover de grootsche kunstwerken der Cra- beths, en b.v. die van een 17e eeuwsch Zuid- Nederl. kunstenaar als Van Thulden in de Sinte Goedelekerk te Brussel, zijn deze Edamsche glazen uitingen van het „klein-bedrijf", van regionaal artisanswerk. Toch kan men er nog menig staaltje van goede glasschilderkunst in bewonderen, al weten we, dat het prachtige oude metier spoedig daarna volkomen in verval was; zóó zelfs dat in de 18e eeuw niet eens meer kleurglas werd aangemaakt. Deze ramen in Edam, die bovendien een zoo interessante groep in onze 17e eeuwsche kunsthistorie vor men, bevonden zich al geruimen tijd in zeer verwaarloosden toestand. Heele stukken waren verdwenen en vervangen door wit glas, dat op de meest onaangename wijze met z'n doorvlie tende lichtbundels het beschouwen bemoeilijkte. Tegelijk met de restauratie van het prechtige kerkgebouw zelf, heeft men een jaar of vier ge leden de glazen onderhanden genomen. Op advies van de Rijks Monumenten Com missie werd het herstellingswerk opgedragen aan onzen Haarlemschen glasschilder W. Bogt- man, die zich van dit moeilijke, tijdroovende en in zekeren zin ook ondankbare werk met bui tengewone overgave en groot technisch mees terschap heeft gekweten. Zijn hoofdgedachte bij de restauratie is geweest, de verdwenen stuk ken schematisch aan te vullen, zonder daarbij te pogen het oude werk bedrieglijk te imiteeren, maar evenwel zóó, dat de nieuwe ruitjes bij be schouwing op een afstand zich voegen in het geheel, terwijl bij detail-beschouwing het ver schil tusschen oud en nieuw volkomen blijft be staan. Men denke niet dat hiermede de moei lijkheden waren overwonnen. Volstrekt niet. Maar deze zuivere grondslag, waarop de heer Bogtman van den aanvang af zijn restaurantie- arbeid plaatste, heeft gemaakt dat de Edansche kerk in het bezit is gebleven van haar oude glazen. Dit principe stemt ook overeen met de reeds geruimen tijd geleden aanvaarde regelen van den Oudheidkundigen Bond, waarbij voor restauratie-arbeid aan kunsthistorische monu menten niet meer vernieuwing maar behoud van het bestaande als richtsnoer is aangeno men. In ruim vier jaar tijd heeft de heer Bogtman deze 34 vensters weer in voortreffelijken staat teruggebracht. Van elke herstelling legt hij bo vendien uitvoerig verantwoording af. Hij heeft alle ramen eerst in hun ouden toestand gefo tografeerd, ze vervolgens in teekening gebracht en daarbij nauwkeurig aangegeven, welke vak jes glas vernieuwd zijn. Verder bracht dit werk uiteraard veel archiefstudie mee, nasporingen naar oorkonden, stichtingsakten enz., stijlcriti- sche vergelijking met ander werk uit ongeveer denzelfden tijd en bovendien eischte het een gedegen kennis van de techniek van het glas schilderen, zooals die hier nog in de 17e eeuw werd beoefend, zonder deze techniek te gaan imiteeren. De herstelde ramen maken in het kerkge bouw thans weer een buitengewoon fraai en kleurig effect. Ze hebben volkomen het karak ter van oude glasramen behouden. Dat is het beste compliment, dat met den even kundigen als artistieken restaurateur maken kan! Den belangstellenden lezer raad ik aan om het stadje aan het oude meer Flevo op een mooien herfstdag eens te gaan bezoeken, ten einde de herstelling van het prachtige monument te kunnen bezichtigen. Smaadschrift. Een rechtszaak in 3 bedrijven door Edward Wooll. Rotterdamsch-Hofstadtooneel, Stadsschouwburg. Den geheelen avond een Engelsche rechtszaal op de planken en wel een met onverwacht wei nig ceremonieel, dat schijnt wel een beetje „kaal". En dat is het ook inderdaad, zoodat een stuk wel bijzondere eigenschappen moet bezit ten om ons het gemis aan décor, en wat daar mee verband houdt, te kunnen doen vergeten. „Smaadschrift" doet dat ongetwijfeld; we vergeten, dat er nog zooiets als décor bestaat en het gelukt den uitvoerenden ons te sugge- reeren, dat wij, zooal niet de jury, dan toch minstens het publiek van de rechtszaal vormen, om van de pers begrijpelijkerwijze niet te spre ken. Het is een spel van scherpzinnigheid, zooals iedere geslaagde detectiveroman dat is. De schrijver is er namelijk in geslaagd het duistere geval met al zijn verwarrende details zoo lang zaam en zoo handig te ontwikkelen, dat het geloof in een mystificatie tot het einde toe be waard kan blijven. Ook al heeft de toeschou wer, die ook niet van gisteren is, al zeer gauw begrepen, aan welke zijde htt recht móét zijn. Sir Mark Loddon staat voor het gerecht als eischer, want hij klaagt een groot dagblad, dat hem voor een bedrieger heeft uitgemaakt, we gens smaadschrift aan. Maar hij speelt al spoe dig de rol van verdachte, omdat de gewiekste advocaat van de tegenpartij hem in een flik kerend kruisverhoor in wel zeer bedenkelijk dag licht stelt. Zóó ver gaat zelfs de schijn van schuld, dat zijn eigen vrouw niet meer in zijn identiteit gelooft, waardoor echter onverwacht de verborgen waarheid te voorschijn komt. Het is niet noodig, meer van den inhoud te vertellen, en voor hen, die bij een volgende op voering van het spel tot het publiek in de rechtszaal willen behooren, is dat ook niet wen- schelijk. Want, zooals gezegd, het is een spel van scherpzinnigheid, en dat verliest veel van zijn waarde, als men op de laatste bladzijden reeds gelezen heeft, hoe de roman eindigt en w&t de clou is. Voor het doen slagen van de opvoering moest men op de eerste plaats beschikken over een zeer fijn acteur, die de figuur van Sir Mark in haar verschillende schakeeringen zuiver weer gaf. Een betere voor deze rol dan een Cor van der Lugt Melsert met zijn puntige dictie en zijn altfjd beheerscht gebaar, ook in sterke momen ten, is wel niet denkbaar. Hij houdt de actie op peil en verdiept vrijwel onmerkbaar door het verzorgen van ieder detail het toch altijd wat vlakke geval. Er moesten ook twee boeiende pleiters zijn en wel van zeer verschillend ka rakter, om kleur aan de handeling te geven. Die zijn in Louis Grimberg en Dick van Veen uitstekend getroffen. De overige figuren uit dit crimineele schaakspel zijn van minder beteeke- nis, maar we kregen toch in Hans van Ees een knap geteekenden chantagepleger, in Gerard Arbous een kostelijken Vlaamschen dokter, in Henny van Merle een echt onbetrouwbare vrouw te zien. En dan was er Mimi Boesnach, om sober en goed de echtgenoote van Sir Mark uit te beelden. Zooals iedere geschiedenis van dezen aard, heeft ook „Smaadschrift" haar zwakke punten en die zijn vooral merkbaar in het laatste be drijf, als het spel van den hoofdpersoon moet goedmaken, wat er door het uitblijven van de min of meer noodzakelijk geworden verrassing ontbreekt. Het geheimzinnige gaat dan over in een psychologisch geval de verhouding tus schen de echtgenooten en dan moet er wel even een inzinking volgen, die tot een emotie loos slot leidt. Maar het is een gelukkig einde en dat maakt veel goed. Zoo dachten ook de toeschouwers erover, die Van der Lugt en de zijnen voor de spannende vertooning hartelijk hebben toegejuicht. H. B. v. d. S. Dinsdag hield de afdeeling Haarlem van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" haar eerste ledenverga dering in het werkseizoen 1934/35. Na een kort openingswoord van den voorzit ter kreeg de heer Bloemhof uit Amsterdam ge legenheid tot het houden van een causerie over het wezen en de organisatie der schijnfirma's in Nederland. In Nederland zijn momenteel 30 schijnfirma's bij de federatie ingeschreven. Het doel van de schijnfirma's is jeugdige kan toorbedienden, die zoo juist hun schoolopleiding, hetzij H.B.S., Handelsschool of M.U.L.O. be ëindigd hebben, ofwel werklooze kantoorbedien den in de gelegenheid' te stellen hun kennis in de practijk aan te wenden of op peil te hou den. De verschillende schijnfirma's, zoowel in Nederland als daar buiten, staan in geregeld contact met elkaar en voeren correspondentie. De verzonden brieven gaan over een centraal bureau, waar zij zoo noodig gecorrigeerd en doorgezonden worden. De afzender wordt na tuurlijk van de correcties op de hoogte gehouden. Na deze causerie werd overgegaan tot ver dere afwikkeling van de agenda. Uit de vergadering werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, dat door het bondsbestuur bij de regeering stappen gedaan moeten worden om tot een betere regeling van de pensioenge- rechtigheid van de werknemers te komen. Ge tracht zal moeten worden de salarisgrens, ge noemd in de Invaliditeitswet, vervallen te krij gen. Ook het instituut der particuliere pensi oenfondsen zal aan wettelijke bepalingen ge bonden moeten zijn, daar het helaas in ae tegenwoordige tijden vaak voorkomt, dat in de practijk blijkt, dat het pensioenfonds zooin de betreffende zaken is aangewend, dat het liquide maken der middelen niet mogelijk is en dientengevolge uitkeeringen niet kunnen plaats vinden of zelfs het pensioenfonds door het bedrijf opgeslokt is. Door het afdeelingsbestuur zullen in dezen de noodige stappen gedaan worden. M MÉÉ. Kerkvliet, Kanariestraat 78, armband; A. Dweelaard, De Genestetstraat 4, armbandhor loge; J. F. Valbracht, De Clercqstraat 164, ak- tentasch; J. G. Peetjens, Kleine Houtstraat 135, broche; M. Stoute, Papentorenvest 48, bril; Bureau van Politie, Smedestraat, 5 fotos; P. H. Harren, Vooruitgangstraat 89 rd., honden penning; C. Sloof, Lindenlaar. 18 (Heemstede), handschoen; Kennel Fauna, Friesche Varkens- markt, 5 katten; J. v. d. Hout, Karei v. Man- derstraat 41, muts; Gem. Reiniging, Deliestraat, melkbus; Blom, Mentawistraat 18, medaille; M. U. L. O.-school, Dreef 20, portefeuille; J. Strandstra, Zomervaart 22 portemonnaie m. i.; De Groot, Soendaplein 12, idem m. i.; Abbink, Benviljoenstraat 12, idem m.i.; Peperkorn Ka- dijk 6 (Heemstede), rijwieislot; Hoppenbrouwer, Colensostraat 20, rijwielbelastingplaatje en ring met sleutels; H. v. d. Goot, Middenlaan 11, vul penhouder. GLASGOW, 26 Sept. Hedenmiddag is van de werf van de fa. John Braun en Co. aan de Clyde nabij Glasgow met goed gevolg te water gelaten het grootste schip ter wereld, het 75000 ton metende schip van de Cunardlijn, dat tot nog toe bekend stond onder het nummer van het technische werkstuk 534. De plechtigheid geschiedde in aanwezigheid van den Koning en de Koningin van Engeland en den Prins van Wales en werd bijgewoond door een reusachtige menschenmassa, die aan beide oevers van de Clyde verzameld was. On danks den neerstortenden regen. De Koning hield een korte toespraak, waarna de Koningin de doopplechtigheid verricotte. Zij doopte het schip, welks naam tot dat oogenblik voor iedereen geheim was gehouden „Queen Mary". Te 3.10 gleed het reusachtige gevaarte van de werf het water in; 40.000 t,on bewerkt staal, ge steund door 2500 ton sleepketting, begonnen hun langzamen gang van twee minuten langs de groote helling naar de Clyde. Het schip lag daarop onmiddellijk stil, waar na de sleepbooten vastmaakten en het schip naar de montagehaven sleepten. Het Staatsbedrijf der P. T. T. heeft besloten tot een ingrijpende verlaging der telefoontarie ven. Deze verlaging, welke reeds 1 October as. ingaat, omvat in de eerste plaats het locale ge- sprekkentarief, dat van 2% cent wordt terug gebracht tot 2 cent per gesprek. De bestaande kortingen op den prijs boven een bepaald aantal gesprekken komen hierbij te vervallen. In het interlocale verkeer worden de gesprek- kosten eveneens verlaagd en wel: voor een ge woon gesprek van drie minuten over afstanden tot 10 K.M. 6 cent (10 cent), van 10 tot 15 K.M. 12 cent (15 cent), van 15 K.M. tot 35 K.M. 30 cent (35 cent) en boven 35 K.M. 40 cent (50 cent). Het tarief voor interlocale gesprekken uit openbare spreekcellen wordt in verband daar mede als volgt samengesteld: voor een gewoon gesprek van 3 minuten in de verschillende krin gen resp. 10, 20, 40 en 50 cent. Eveneens wordt voor 't inschrijvingsrecht op binnen- en buitenlandsche gesprekken de mi nimumvergoeding voor halve gesprekkosten (bij geen gehoor enz.) en het minimum-tarief voor een voorbericht verlaagd van 10 tot 6 cent. Van de Zondag te Warschau opgestegen ze ventien ballonnen als deelnemers aan de Gor don Bennettvlucht zijn thans veertien ballon nen gedaald. Officieele berichten ontbreken nog steeds van de Italiaansche ballon „Dux", de Amerikaan- sche ballon „U.S.Navy" en de Fransche ballon „Lorraine". De Poolsche ballon „Kosciuszko" is op 85 K.M. ten Zuid-Oosten van Verenez op een afstand van 1300 K.M. van Warschap neergekomen. De Fransche ballon „Aigle" daalde nabij Louga De Duitsche ballon „Deutschland" kwam in de nabijheid van Leningrad neer. Deze ballon legde in totaal 1050 K.M. af. Uit Warschau wordt gemeld dat in het voor loopig klassement van de Gordon Bennett vlucht de eerste plaats wordt ingenomen door de Poolsche ballon „Warszawa 2" met 1250 K.M., de tweede door „Belgica" met 1200 K.M., de derde door „Polonia' 'met 1200 K.M. en de vierde plaats door „Kosciuscko". Toen voor eenigen tijd H. M. de Koningin de vakcursussen, die de gemeente 's-Graven- hage ten behoeve der jeugdige Werkloozen heeft ingericht, bezocht, gaf zij vergunning om voor den tuin van het Huis ten Bosch een bank te vervaardigen. Gisterochtend is deze bank in genoemden tuin aan H. M. aangeboden, waarbij de wethou der van Sociale Zaken, mr. De Vries, een toe spraak heeft gehouden namens het gemeente bestuur. Met den wethouder waren aanwezig enkele andere gemeentelijke autoriteiten, de ontwer per-architect Jan Wils en de twaalf jeugdige Werkloozen, die de bank en de tafel hadden vervaardigd. H. M. heeft haar groote ingenomenheid met het geschenk betuigd en daarna onder zeer vriendelijke bewoordingen, haren dank uitge sproken. Vervolgens heeft zij, terwijl de koffie werd rondgediend en ververschingen werden aangeboden, zich evenals de Prinses, op aller vriendelijkste wijze met allen onderhouden, ook met alle jeugdige werklieden. Woensdag was het vijf en twintig jaar geleden dat de Ned. R.K. Naaisters- en Kleermakers- bond „St. Gerardus Majella" werd opgericht. Dit jubileum zal op een nog nader te be- dag feestelijk worden herdacht. In de St. Martinuskerk te Utrecht heeft evenwel reeds gistermorgen om negen uu: de bondsadviseur, de weleerw. heer A. J. J. Feldbrugge een II. Mis van dankbaarheid op gedragen. Tevens herdacht de heer A. F. J Dieme: gisteren zijn zilveren jubileum als hoofdbestuur' der, terwijl de jubilaris sinds 1914 gesalarieerd bestuurder van den bond is. De oprichtingsvergadering van den bond stond onder zijn leiding, waarbij hij dadelijk tot voorzitter werd gekozen, terwijl hij later secretaris werd. Thans is hij secretaris-penningmeester. Op het gebied ^er werkloozenzorging maakte hij zich zeer verdienstelijk. Uit dankbaarheid kwamen daarom de werkloozen den jubilaris gistermorgen hartelijk gelukwenscnen. waarbij zij hem een fraai bloemstuk aanboden. De afdeeling Utrecht zal in een nog te hou den feestvergaóering den heer Diemei, die sinds een reeks van jaren haar voorzitter is, huldigen. Velen kwamen nog den jubilaris en het bondsbestur :en kantore gelukwenschen, on der wie wij opmerkten tijdens de receptie, pastoor A. B. v. d. Borgh, van de parochie van O. L. Vrouw ten Hemelopneming, met zijn kapelaans, den heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, afgevaardig den van vak- en standsorganisaties en nog vele anderen. Een groote stroom van schriftelijke geluk wenschen bereikte den jubilaris, die ook met vele bloemstukken vereerd werd. Met betrekking tot een in enkele bladen ver schenen bericht, dat aan de Bloemenveiling „Het Westland" te Poeldijk het bankcrediet is opgezegd, vestigt men er onze aandacht op, dat het hier niet betreft de Centrale Westlandsche Snijblcemenveiling (C. C. W. S.), die te Honse- lersdijk, gemeente Naaldwijk, gevestigd is. De bedreigde Veiling is in 1931 opgericht door een groep, die zich toen van de sinds jaren bestaan de Centrale Westlandsche afscheidde en aan haar Veiling den naam „Het Westland" meende te moeten geven. Binnenkort zullen vermoedelijk onderhande lingen worden geopend tusschen de Vereenigde Staten en Italië, ten einde te komen tot een handelsovereenkomst. In de omgeving van Bordeaux is een militair vliegtuig neergestort. De inzittenden, 'n ooficier en 'n onderofficier, werden gedood. De volledige naam, waarmee de pasgeboren dochter van den Prins en Prinses van Piemont wordt gedoopt, is Maria Pia Elena Elisabeth Marguerita Helina Mafalda Ludovica Tecla Ge- nenaro. Zij zal echter Prinses Maria Pia ge noemd worden. De wetgevende vergadering in Britsch-Indië heeft een bedrag van 750.000 pond sterling ge voteerd voor de uitbreiding der civiele lucht vaart. Het voornaamste doel hiervan is de tot stand brenging van een goede luchtverbinding tusschen Calcutta Bombay en Lahore. Het loonconflict bij de Argentijnsche spoor wegen is bijgelegd. Zoowel de spoorwegmaat schappijen als de vakvereenigingen in Argen tinië hebben, waarschijnlijk doordat de regee ring met een dwingende regeling in het loon conflict, de bemiddelings-voorstellen der regee ring aanvaard. De Belgische textielindustrieelen hebben aan gekondigd, dat de loonen der textielarbeiders met 20 pCt. verlaagd zullen moeten worden, wil de Belgische textielindustrie in staat zijn de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bie den. De arbeiders weigeren elke verdere' loonsver laging. In aanwezigheid van autoriteiten en brand weerdeskundigen zijn te Milaan proeven geno men met een nieuw soort automatisch brand- bluschmiddel. Volgens de ooggetuigen waren de resultaten verrassend. Bij het allereerste con tact van de apparaten met de vlammen stortte het bluschmiddel automatisch in het vuur, dat oogenblikkelijk gedoofd werd. Een half officieel bericht meldt, dat Mand- sjoerijsche en Japansche troepen een beslissen de nederlaag hebben toegebracht aan de Chi- neesche benden, die de Oostelijke lijn van den Chineeschen Oosterspoorweg onveilig hebben gemaakt. De Chineezen verloren 200 man. De verliezen aan Japansche zijde bedragen 3 offi cieren en 59 manschappen. De Zwitsersche Nationale Raad heeft zich ac- coord verklaard met de, reeds door den Bonds- raacl goedgekeurde, verlenging van den eersten diensttijd (recrutenschool) bij de hoofdklassen (infanterie, cavalerie en artillerei) met drie weken. Het Duitsche s.s. „Sierra Nevada'! is Dinsdag met het lijk van den te Sao Paulo gestorven circus-directeur Hans Stosch-Sarrasasni van Santos naar Duitschland vertrokken. De dochter van Sarrasani, mevrouw Hedwig Brandt, verge zelde den doode naar zijn vaderland. Dinsdag is het linieschip „Hessen" uit den dienst genomen en van Kiel naar Wilhelmsha- fen vertrokken. De „Hessen" is het oudste schip van de Rijks marine. Het is tusschen 1902 en 1906 op de Ger- mania-werf te Kiel gebouwd en op 10 Septem ber 1903, dus 31 jaar geleden te water gelaten. De bemanning van de „Hessen" zal dienst gaan doen op het pantserschip „Admira) Scheer". Woensdagmiddag is de militaire verkenner 541 door gebrek aan water in den motor, zoo dat de korporaal-vlieger de stoom in het ge zicht kreeg, gedwongen een noodlanding te maken bij Terheijden onder de gemeente Princenhagen. Behalve de korporaal-vlieger was ook een soldaat-mecanicien in het vliegtuig. De landing geschiedde zeer vlot op een wei land nabij de Mark gelegen. De 321 landde later op dezelfde plaats, terwijl de 330 en nog een vierde vliegtuig een kijkje kwamen nemen boven de plaats waar de twee „vogels" gedaald waren- Na water te hebben ingenomen zijn beide gelande militaire vliegtuigen weer opgestegen om hun terugweg naar Soesterberg te aan vaarden. Een en ander had de volle belangstelling van de Terheijdensche bevolking. Naar aanleiding van het feit, dat in 1935 de vierhonderd jarige herdenking plaats heeft van den dood van Engelands kanselier Thomas More op het schavot, zal bij de N.V. Uitgeversmaat schappij „Fidelitas" te Amsterdam, verschijnen een door den heer Piet Kasteel verzorgde ver taling van Joseph Clayton's werk „Sir Thomas More". In dit najaar zal bij de N.V. Uitgeversmaat schappij „Fidelitas" te Amsterdam, verschijnen een door Jacques Maritain van een inleiding voorziene uitgave van Pieter van der Meer de Walcheren's „Dagboek." In het Provinciehuis te Groningen is aanbe steed het bouwen van twee sluizen met toe- leidende kanalen, vaste brug, wegverhardingen nabij Oosterhoogebrug (bij Groningen) (2*s gedeelte van de werken voor een verbeterde vaarweg Groningen-Stroobos) De hoogste inschrijver voor perceel 1 (siul gebouw met toeleidende kanalen) was H. Viss te Lemmer voor ƒ748.000. Het laagst werd ingeschreven door W. V<1 Zuylen te Zwolle voor ƒ545.000. Z. H. Exc. Mgr. D. J. Theelen, bisschop* Roetschoek (Bulgarije) is in zijn geboortepi Beesel aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4