HET HEIMWEHR-PROBLEEM De zware mijnramp inEngeland :f§ Het nieuws van heden Is Habicht dood? De ontwikkeling in Oostenrijk Nira onder nieuwe leiding WEINIG INDRUK TE LONDEN Een zekere „John" in het spel? DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 STARHEMBERG PARTIJMAN Een „Fascistische Militie"? Het Weer Een onverwacht record Vlucht AustraliëEngeland in 8 dagen en 9 uur BRIEF VAN EX KONING ALFONSO DE EXPLOSIE BIJ BRUSSEL Gezicht op de ruïne van de acetyle en fabriek te Machelen bij Brussel, na de ontploffing, welke er Woensdagmorgen plaats vond De christelijk-sociale partij samen gesmolten met het Vader landsche Front Rede van Schuschnigg Twee nieuwe commissies benoemd door president Roosevelt Minder papegaaien" Wales is ver en wat weet men te Londen van het leven der mijn werkers in de kolenmijnen" Maar er wordt veel gegeven Sedert de arrestatie van Haupt- mann is bedoelde persoon spoorloos verdwenen Nieuw spoor in zaak- Lindbergh Corruptie in Frankrijk Een dreigende circulaire van minister Sarraut DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Den anti-Oostenrijkschen stoker zou het eeuwige zwijgen zijn opgelegd HITLER EN DE GODSDIENST „Zeer na verwant aan de Evangelische kerk" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18968 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Weenschen correspondent) Een der vele nog niet tot een bevredigende oplossing gebrachte problemen in Oosten rijk is dat der gewapende formaties, der burgerwachten, naast leger, politie en gendar merie. Men weet, dat de Oostenrijksche regee ring met het oog op de veiligheid van den Staat te Genève, moeite doet om van de groote mogendheden permissie te krijgen de sterkte van het Oostenrijksche leger op te voeren rot aan de hoogste grens, welke in het verdrag van St. Germain wordt toegestaan. Waarschijnlijk zal de Volkenbond daartegen wel geen overwe gende bezwaren maken, al laat de definitieve beslissing nog altijd op zich wachten. Er moet op den Oostenrijkschen bondskanselier Dr. v. Schuschnigg invloed zijn uitgeoefend om ook die hoogste grens niet te respecteeren en den Volkenbond eenvoudig voor een „fait accompli" te stellen, doch Schuschnigg zal daarvoor wel niet te vinden zijn. De invloed van de „Heimwehr" is tegenwoor dig vrijwel onbeperkt en dat is velen niet naar den zin. Niet alleen rood en bruin, maar ook en vooral zwart, hebben daartegen ernstige be zwaren. De Heimwehr is, zonder anti-katholiek te zijn, zeker niet de draagster van het politieke ka tholicisme. Dat kon men zeggen van de chris- tëlyk-sociale partij (die tusschen haakjes zich wel van het publieke leven terugtrók op raad van dr. Dollfuss-zelf, maar niet van plan is zelfmoord te plegen, integendeel er serieus aan denkt, na den dood van dr. Dollfuss, haar ap paraat weer in beweging te zetten)dat kan men zeggen van de Sturmscharen van Schusch nigg, die een geprononceerd katholiek program bezitten, doch men kan dat niet zeggen van de „Heimwehr". De Heimwehr is op het oogenblik sterker dan ooit. De broedertwist in eigen kring tusschen Heimwehr-groep-Starhemberg (in de provincies) en Heimwehrgroep-Fey (in Weenen), die zoo dreigend was, dat de Heimwehr-Starhemberg reeds besloten had de Weensche Heimwehr te ontwapenen en op te lossen, schijnt weer aan scherpte verloren te hebben, waarschijnlijk uit opportuniteitsoverwegingen. Gelukkig maar, want het was niet aan te nemén, dat de sterke, goed gewapende Ween=che Heimwehr zich gewillig door haar oude kame raden uit de provincie zou hebben laten ont wapenen. Mocht het mogelijk blijken Fey er gens anders aan een goed gefundeerde positie te helpen, dan is het gevaar wel bezworen. Naar de opvatting van hen, die zich de vertegen woordigers voelen van het katholicisme in de politiek, is echter met den inwendigen vrede in de Heimwehr nog niets opgelost. Integendeel. De feitelijke toestand toch is de volgende: De opheffing van den partijenstaat is niet volledig doorgevoerd. De sociaal- demokratische, de communistische, de natio naal-socialistische partijen werden door de autoritaire regeering ontbonden. Landbund, Groot-Duitsche partij, christelijk-sociale partij en Heimatschutz (Heimwehr) echter niet. De Groot-Duitsche partij hief zichzelf op en de „Landbund" gaat verdwijnen tengevolge van de schandalige corruptie-affaires in eigen ge lederen. Van de twee overige partijen, de Chris telijk-sociale partij en de Heimatschutz, nad de christelijk sociale reeds onder de regeering- Dollfuss, welke zelf uit deze partij was voortge komen, er van afgezien in het publiek als par ty op te treden. Zij besloot echter niét zichzelf te ontbinden, zoodat altüd nog een terugkeer der party in Oostenrijks politieke leven mogelyk bleef. Eerst thans is in een bewogen party-ver gadering, waaraan ook bondskanselier Schusch nigg deelnam, het besluit gevallen de party te ontbinden en geheel op te laten gaan in het Vaderlandsche Front. Dientengevolge heeft de eenige nog officieel bestaande partij, ri.l. die der „Heimatschutz" een nog grooteren invloed gekregen, ook al heeft bondskanselier Schusch nigg in de bewuste vergadering der christelijk- socialen uitdrukkelijk verklaard, dat de regee ring voorstander is en blijft van hét medebe schikkingsrecht van het volk en daarmee ook rekening biyven houden bij de reorganisatie van den Oostenrykschen Bondstaat. Van zelfbeschikkingsrecht is sinds den autori- tairen koers in Oostenrijk geen sprake meer. Wat het opgaan van de christelijk-sociale party in het Vaderlandsche Front beteekent, wordt dui- deiyk, wanneer meïi bedenkt, dat door de wet van Mei 1934 het Vaderlandsche Front het voor recht heeft gekregen de eenige drager en vor mer van den politiéken wil in Oostenrijk te zyn. Zoolang Dr. Dollfuss, die boven de partijen stond, „Führer" van het Vaderlandsche Front was, waren de risico's van deze regeling niet zoo groot. Thans echter staat aan het hoofd van het Vaderlandsche Front de bondsleider van de «Heimatschutz" vorst Starhemberg, die partij man en partij-chef is, een bevelhebber van ge wapende formaties, welke wel eens bereid zijn gebleken met de wapenen in de hand haar po litieke doeleinden na te streven. Men herinrere zich slechts den „Putsch" van Dr. Pfrimei en die der Tiroler Heimwehren! Hij is Piet alleen leider van het burgerlijke Vaderlandsche Front, maar ook van het militaire en heeft als zoo danig alle weerkorpsen en formaties onder zijn commando, ook die, welke niet op het politieke program van de „Heimatschutz" zweren zooals b.v. de „Freiheitsbund" en de „Sturmscharen". Als hoofdleider van het Vaderlandsche Front heeft hij zelfs zijn chef, bondskanselier Schusch nigg, onder zich staan, want deze is slechts plaatsvervangend leider. Starhemberg is dus formeel en officiéél heer en meester over den politieken wil in Oostenrijk, te meer daar ook de politie en de gendarmerie onder hem ressorteert. Alleen over het leger kan hij niet beschikken. Maar wat beteekent het leger, zelfs wanneer het tot het toegelaten maximum wordt opgevoerd, tegenover de strijd organisaties, waarover Starhemberg bevel voert? Aanvankelijk had de partij van de „Heimat schutz" nog geen 20 pet. van de bevolking achter zich, maar thans houdt zij den sleutel van den stalen koffer eener geforceerde totaliteit in handen. Zij ontwikkelt dan ook een enorme activiteit en buit alle machts- en propaganda middelen uit, waarover zij in haar monopolis tische positie beschikt. Het kan geen verwondering baren, dat de „Sturmscharen" en de .Freiheitsbund", wier politiek program afwykt van het fascistische, dat hun bevelhebber Starhemberg voorstaat, dat de politie en gendarmerie, die zich vèr verheven voelen boven de Heimwehr, maar thans onder de leiding van de Heimwehr zijn komen te staan, en vooral, dat de aanhangers van de vroegere christelijk-sociale party, waar achter de meeste practizeerende katholieken, de clerus en het episcopaat zich hadden geschaard, weinig ingenomen zyn met de ontwikkeling der dingen. Starhemberg's ideaal, hij heeft het tij dens zijn bezoek aan den hoogvereerden Musso lini getuigt, is het vormen in Oostenrijk van een „fascistische militie", waarin alle géwapende formaties zouden moeten worden samengesmol ten tot één groote formatie. Maar dit ideaal kan alleen dan verwezenlijkt worden en inwendigen vrede brengen, wanneer de thans nog heterogene groepen het eens worden over een gemeenschap- peiyk program. Zóó ver is het echter nog aller minst, en het is de vraag, of het ooit zoover zal komen. Eenheid in de onder Starhemberg's bevel staande formaties zou voorloopig nog alleen be reikt kunnen worden door het uitstooten van allen, die het niet voor honderd procent met zijn politiek eens zijn. Maar zouden dezen zich goedschiks laten ontwapenen en naar huis stu ren, en in plaats van den helm op 't hóófd weer de pet in de hand nemen om hun broodje te bedelen? Alleen de leden der weerorganisaties, die een beroep uitoefenen of werk hebben, zul len gaarne bereid zyn de uniform aan den kap stok te hangen, maar hoe velen zyn er dat in het huidige economisch ontwrichte Oostenrijk? Niet alleen de nationale zelfstandigheid van Oostenryk, welke door Frankrijk, Engeland en Italië weer eens door een identieke herhaling van de in Februari j.l. afgelegde verklaring té Genève is bepleit (een verklaring, welke echter niet door de Kleine Entente werd onderteekend), maar ook de binnenlandsche toestand blijft zorgen baren, ook al is het op het oogenblik in Oostenryk uiteriyk rustig. §j VERWACHTING: Zwakke tot ma- tigen, Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, S weinig of geen neerslag, weinig verandc- ring in temperatuur. S Hoogste stand: 771.6 te München. H Laagste stand: 741.7 te Vestmanör. H Zon op 6.56, onder 6.45. licht op 7.75. Maan op n.m. 8.48, onder n»m. 151. H Laatste Kwartier 30 September illlllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli LONDEN, 28 Sept. (Reuter) De jeugdige Australische vlieger James Melrose, die 20 de zer van Australië was vertrokken, is heden ochtend te Croydon geland. Hij heeft het officieele record voor dit tra ject van Jim Mollison, van 8 dagen en 22 uur, met 13 uur verbeterd. Het nieuwe revord wordt evenwel niet er kend, aangezien het niet de bedoeling van Mel rose was, het record te verbeteren. Melrose zal deelnemen aan den roce Londen Melborune. MADRID, 28 Sept (V.D.) Het dagblad „A. B.C." publiceert 'n brief van ex-koning Alfonso aan den monarchistischen leider Giocoechea. De koning maakt zich ernstig bezorgd over het verbreken der historische eenheid van Spanje, waardoor hy het land bedreigd acht. Hij doet een beroep op de monarchisten en op die anti-monarchisten, die zijn stem uit de verbanning zullen hooren, om te strijden tegen de ontbinding van Spanje, omdat het voortbe staan van Spanje als staat de belangrykste kwestie is, waartegenover de beteekenis van alle andere kwesties in het niet verzinkt. WEENEN, 28 Sept. (V. D.) Het bestuur der Christelijk-Sociale party heeft, na een lang durige en bewogen zitting, waarin ook bonds kanselier Dr. Schuschnigg het woord voerde, besloten de party te ontbinden. Er werd een resolutie aangenomen, waarin tot uitdrukking werd gebracht, dat de Christe- ïyk-Sociale party zich volkomen heeft ingelijfd by het Vaderlandsche Front. De Christelyk-Sociale Partijcorrespondentie zal onder een anderen naam worden voortgezet. Bondskanselier Dr. Schuschnigg hield Don derdag voor de Oostenrijksche Volkenbondsliga een voordracht over de positie van Oostenrijk tegenover den Volkenbond, er op wijzend, dat Donderdagavond te Genève de verklaring der groote mogendheden van 17 Februari is be krachtigd. Ten slotte zeide de bondskanselier nog: Mis schien bestaat hier of daar de indruk, dat wij in Oostenrijk ten gevolge van de reorganisatie van het openbare leven van ons land al te zeer zijn afgedwaald van hetgeen men sedert lang beschouwt als een natuurlijke voorwaarde voor een modernen democratischen staat wy weten thans, dat het medebeschikkingsrecht van een volk by den opbouw van een land iets essen tieels is. wy verklaren ons dan ook voor hét principe van het medebeschikkingsrecht. Ten slotte laakte de' bondskanselier degenen, die geruchten verspreiden. PARIJS, 28 Sept. (Reuter). In verband met dé bekrachtiging dóór Frankrijk, Engeland en Italië van 'dé verklaring ten gunste van Oostenrijks on afhankelijkheid mérkt dé „Echo de Paris" op, dat de poging om Italië en de Kleine Entente in een gemeenschappelijke politiek te vereenigén mis lukt is, hetgeen blijkt uit het feit dat de verkla ring niet is onderteekend door de Kleine En tente. De „Petit Journal" schrijft dat de nieuwe verklaring te denken zal geven aan degénén, die in Duitschland een nieuwen pütsch tegen Oos tenrijks onafhankelykheid beramen. Op de R. K. Begraafplaats te Hilversum had heden de begrafenis plaats van het eerste slachtoffertje van den vreeselijken brand, de zes-jarige Beppie Hilhorst. De droeve stoet passeert het R. K. Vereenigingsgebouw waar het droevig voorval plaats had. WASHINGTON, 28 September. President Roosevelt heeft een commissie van zes be noemd onder leiding van Donald Richberg, wel ke zich zal bezighouden met de groote richtly- nen en de toekomstige maatregelen van de herstelorganisatie, de Nira. Aan Rooseveit zijn echter alle eindbeslissingen voorbehouden. Van deze commissie zullen deel uitmaken: Ickes, minister van binnenlandsche zaken. Mis Perkins, minister van arbeid. Hopkins, van de Federale ondersteuningscom missie. Davis, boeren-administrateur en Kolonel George Lynch, president van den raad van be heer der nieuwe Nira. Roosevelt heeft voorts een tweede commis sie benoemd van Vijf leden, aan wie de uitvoe ring der Nira-maatregelen is opgedragen, welke taak voorheen door generaal Johnson werd ver vuld. De commissie van vijf bestaat uit Clay Wil liams, voorzitter, R. J. Reynolds van de Alge- meene Tabaksmij., A. D. Whiteside, voormalig onder-administrateur onder Johnson; Sidney Hillman,, arbeidersleider te New York, Leon Marshall, professor aan de John Hopkins-Uni- versiteit en Walton Hamilton, hoogleeraar in de rechten aan de Yale-Universiteit. (Van onzen Londenschen correspondent). Ik zou dikke en afgezaagde woorden kunnen gebruiken om den indruk te beschrijven, welken een mynramp gelijk die in de Gresford Col liery, by Wrexham in Wales, op het volk maatk. Ik zou kunnen spreken van ,,nationalen rouw", van „diepe droefheid".... De geijkte uitdruk kingen liggen, in zulk een geval, kant en klaar voor ons. En meestal zyn ze door-en-door valsch. Ik heb in de vele jaren dat ik in Engeland woon, slechts éénmaal een stemming meege maakt, die op nationalen rouw leek. Dat was in 1930, na het verongelukken van de R 101 boven Frankrijk. Men had meegeleefd met dat luchtschip, met zijn bemanning, met den mi nister, die aan den eersten tocht deelnam; de R 101 had een groote nationale triomf moeten worden. Het hart der natie, die jaren lang on verschillig en zelfs vijandig tegenover lucht schepen gestaan had, was eindeiyk veroverd ge worden. Het heele Engelsche volk steeg mede op met de R 101. En het heele Engelsche volk stortte neer in dien stormachtigen nacht bo ven Frankrijk. Toen heerschte er nationale rouw. Thans niet. Men is niet ongevoelig, men is niet Verhard, niet onverschillig. Maar deze mijn ramp, waarbij 264 menschen om het leven ge komen zijn, brengt geen rouwstemming teweeg. Men gruwt, men yst, men leest met gespannen aandacht de schrikwekkende berichten, maar men rouwt niet. Men voelt medelijden, bewon dering, ontzetting maar geen rouw. Mén leest het nieuws en is stil één minuut, twee minuten, drie minuten, en dan is 't weer af- geloopen. Men gaat zijn gewonen gang, men denkt aan andere dingen tot men, eenige uren later, een avondblad in handen krijgt. En dan gaat men dineeren, en naar den schouwburg of den bioscoop. Maar men rouwt niet. De kleinste persoonlijke tegenslag wordt zwaarder opgenomen, dan deze ramp, waarbij 264 mannen om het leven gekomen en erger wellicht duizend vaders en moeders, vrouwen en kinderen beroofd zijn van hen die hun dier baar zijn. Men voelt met hen mede, de harten trillen met de hunnen, tranen wellen op in broederiyke sympathie met hun tranen, de begeerte om te helpen, te troosten, veredelt de gemoederen maar alleen in die korte oogenblikken als men leest of hoort van al dien jammer daarginds, voelt men zich persoonlijk getroffen. Dat is geen .rouw. Van rouw zijn wy voortdurend vervuld. Wy moeten ons geweld aandoen om aan iets an ders te denken dan aan de oorzaak van ons leed. Wy moeten ons geweld aandoen om onze dagelijksche' bezigheden en plichten te vervullen. Dat is rouw, en zulk een stemming heerschte vier jaren geleden. Nu niet. Wales ligt ver van Londen, in afstand en ook in mentaliteit. Wat weten Wij hier van kolenmijnen af, van mijn werkers, van het leven honderden meters onder de aarde? Een métro-ramp te Parys, een schouwburgbrand te Weenendat begrijpt men hier; zoo iets voelt men hier door-en-door, al liggen Weenen en Parys in vreemde landen Want zoo iets zou ook in Londen kunnen ge beuren of in Liverpool. Het grootste deel van Engeland de myn- districten staat geestelyk machtelocs tegenover een ramp gelyk zich in Wales heeft voorgedaan. Het ,,kan er niet by". Het zou rouwen wanneer het wèl ,,erby kon". Nu snikt het inwendig eenige malen per dag wanneer het de sombere feiten leest, en denkt er den overigen tyd niet aan; 264 slachtoffers! Het is ontzettend. En toch: in twee weken tyds worden er in Enge land nog meer menschen gedood op de open bare wegen. Week aan week krijgen wy de cijfers te zien in de „headlines" der kranten: 160 doo- den, 175 dooden. Wij raken zoo gewend aan die cijfers. Maar dan, als de vuurgloed gedoofd is en het reddingswerk gestaakt; als de balans wordt op gemaakt van de meedoogenlooze catastrophe, dan gaat plotseling een rilling van diepere ont roering door de natie: 800 kinderen zyn vader loos geworden, 200 vrouwen hebben haar man, haar kostwinner verloren. RouwAan de gesneuvelden daarginds in de mynen heeft men niet zoo heel veel langer ge dacht dan het vuur noodig had om hun lichaam te verzengen. Maar daar zyn die 800 vaderlooze kinderen en die 200 weduwen. En nu eerst voelt men de volle beteekenis van wat gebeurd is. Het reusachtige ,,fait divers", met de „head lines" en foto's, is afgeloopen. Wij zien nog slechts de beroofde kinderen, de radelooze vrouwen. In onze onmacht zijn wij nog slechts tot één ding in staat: geven. Wij geven dus. De lezers van één enkel blad hebben in één enkelen dag byna elf duizend pond by elkaar gebracht, 't Is weinig, want 't is maar geld. Maar het bewyst dat zy zooveel meer zouden willen doen, als zy maar konden! Waarschijnlyk zal later nog een derde com missie worden benoemd, die zich meer in het bijzonder zal bezig houden met het toezicht op de Nia, o.a. met de dwangmaatregelen. WASHIV ON, 28 Sept. (F diorede alhier verklaarde Roosevelt dat het aan tal stembuspapegaaien in Amerika gelukkig meer en meer afneemt. Het voornaamste resul taat der laatste twee jaar was, dat het volk meer belangstelling is gaan toonen voor en beter op de hoogte is gekomen van de actueele pro blemen betreffende 's lands welvaart. Ons volk staat met beide beenen op den grond, aldus de president. CHICAGO, 28 Sept. (Reuter.) De federale raad-van-advies van de Federal Reserve Board heeft de Board als haar meening te kennen gegeven, dat geen enkele waarachtige verbete ring in den economischen toestand mogelijk is, zoolang Amerika niet terugkeert tot den gou den standaard. NEW YORK, 28 Sept. Gisteren werd me degedeeld dat Bruno Hauptmann zoo spoedig mogelijk naar New Jersey zal worden overge bracht, waar men wil trachten de bewyzen tegen hem te verzamelen, dat hy de moordenaar is van het zoontje der Lindberghs. Donderdag is een Duitsch meisje in verhoor genomen. Naar uit de bladen blijkt, heeft dit meisje gesproken over een „mysterieuzen John", die in 1932 met Hauptmann en verscheidene an dere personen aan uitstapjes heeft deelgeno men. In het huis van Hauptmann zyn portretten gevonden, waarop Hauptmann voorkomt in ge zelschap van het meisje. Haar mededeelingen zouden volgens de ambtenaren, die de instructie leiden, echter onjuist zijn. De politie te Bronx heeft van een zekere Mrs. Catharina Maurer het verzoek ontvangen te wij nen nagaan, waar haar man, die „John" heet, zich bevindt. Deze schijnt kort na het aan de orde komen van de affaire-Hauptmann verdwe nen te zyn. Mrs. Maurer heeft verklaard dat haar man Hauptmann kent. De justitie acht de verklaringen van deze vrouw van groot belang. De verdediger van Hauptmann deelde mede, dat hy volgende week de rechtbank zal voor stellen de aanklacht wegens gebrek aan bewys niet ontvankelijk te verklaren. BERLIJN, 28 Sept. (V.D.) De Amerikaan- sche detective Johnson is te Berlijn aangeko men. Hy zal een onderzoek instellen naar het verleden van Hauptmann, voordat de ontvoe ring van het kindje van Lindbergh plaats vond, terwyl hij voorts eventueele medeplichtigen hoopt op te sporen. PARIJS, 28 September (Reuter) De mi nister van binnenlandsche zaken, Sarraut, heeft een circulaire gericht tot alle prefecten en hoofden van diensten van het departement van binnenlandsche zaken, o.a. de Süreté Na tionale de vroege Sureté Générale), waarin hy verklaart vast besloten te zijn met kracht een einde te maken aan de onachtzaamheid of de oneerlykheid, welke vaak voorzitten by de beoordeeling van ondergeschikten door som mige chefs. Dit leidt tot een misdadige gelijk stelling ten aanzien van de slechte ambtenaren en belet de hoogste autoriteit strafmaatrege len te nemen of tydig fouten te voorkomen. De christelijk-sociale partij in Oostenrijk defi nitief samengesmolten verklaard met het Va derlandsche Front. De zaak-Lindbergh. Men zoekt thans een zeke ren „John", die sinds de arrestatie van Haupt mann spoorloos verdwenen is. De corruptie in Frankrijk. Dreigende circulaire van minister Sarraut, De herstelorganisatie in Amerika, de Nira, on der nieuwe leiding. Hitier en de godsdienst. „Zeer na verwant aan de Evangelische Kerk". De anti-Oostenrijksche stoker Habicht zou dood geschoten zijn. Zware regens boven de door de typhoon geteis terde Japansche gebieden. Gift uit Moskou. Een onverwacht record. Vlucht AustraliëEnge land in 8 dagen en 9 uur. Minimumprijzen voor spijsoliën. Twee arbeiders by Loosdrecht door hoogspan ning gedood. Ontploffing in een vuurwerkfabriek te Leiden; één persoon gedood, één ernstig gewond. Twee maanden geëischt tegen fascist wegens beleediging van Minister Colijn. WEENEN. 28 Sept. (Eigen bericht) Naar in de nationaal-socialistische kringen, welke in contact hebben gestaan met het Oostenrijksche legioen in Beieren, met stelligheid word* ver zekerd, zou Theo Habicht, de Oostenrijksche nazi-leider, die berucht is geworden door de Hetz-campagne over de Münchener radiozend :r tegen Dollfuss en diens regeering, in een Duitsch concentratiekamp zijr. doodgeschoten. Mén herinnert zich, dat Hitier Habicht een tyd lang het zwygen heeft opgelegd onder press:? van de groote mogendheden, die zich tegen elke „Anschlusz"-poging verzetten. Gezien de wijze, waarop soms in het huidige Duitschland ongewenschte elementen worden „opgeruimd", is 't niet onmogelijk, dat den al te agressiéven Habicht het eeuwige zwijgen is opgelegd. In- tusschen dient men een bevestiging of ontken ning van Duitsch nationaal-socialistische zijde af te wachten, om althans een schyn van zekerheid te krijgen over de juistheid of on juistheid van dit bericht. KOPENHAGEN, (K.W.P.) De Berlijnsche correspondent van „Berlingske Tidende" seint aan zijn blad: Het verslag dat de Nat. Soc. pers heeft gege ven van de rede, die BissehoD Ludwig Muller Woensdag j.l. in Hannover heeft gehouden, is door de censuur belangrijk ingekort. Muller heeft o.a. verklaard, dat de Duitsehe Christenen moesten streven naar een .Duitsehe Kerk, die geheel onafhankelijk is van Rome", maar Hitier heeft onmiddellijk geiast deze woor den te schrappen. Tenslotte heeft de censnir uit het verslag nog den volgenden passus geheel geschrapt: „Hierna gaf de Bisschop nog enkele voor beelden, hoe de meest ongeloofiyke geruchten zijn ontstaan omtrent zijn daden Zoo heeft men o.a. beweerd, dat hij met Hitler was overeenge komen de Evangelische Kerk uit te leveren aan den Paus van Rome. De spreker waarschuwde tegen dergelijke dwaze geruchten. Hitler is zoo na verwant aan de Evangelische Kerk dat ny als een der onzen kan worden beschouwd." Deze woorden werden met luid applaus be groet. Om de onderhandelingen over de praktiscne doorvoering van het Concordaat niet in gevaar te brengen gaf Hitler onmiddellyk last dezen passus uit het officieele verslag geheel weg te laten. Op zijn uitdrukkelijk bevel werd vervolgens het program van de feestelijkheden ter gelegen heid van Bisschop Müller's intocht in de Ber lijnsche Domkerk herzien en sterk besnoeid. Stand op Vrijdag 2 uur n.m.: 7665 Vorige stand: 766.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1