STADSNIEUWS GEBIT f 35.- %Lck wat wiU 16 Rijksstraatweg 16 SPAARNE ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 Het Tandheelkundig Instituut Plaatje met 1 kunsttand f 3.- ledere tand meer f 1.75 Porcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9. Goudkroon vanaf f 15.- Mondonderzoek kosteloos HET WINTER-LEESSEIZOEN Opening der St. Vincentius- bibliotheken DE KWESTIE-SLEGERS TE ZANDVOORT Misbruik van machtspositie? Adriana Koenen Rusthuis Prov. Staten van Zuidholland Inwoners van het Saargebied bestudeeren de kiezers lijsten voor het plebiscietdat op 13 Januari 1935 zal worden gehouden KUNST AAN HET VOLK Hollandsche Kamermuziek In- en doorvoer Polen Gevonden dieren en voorwerpen BLOEMENDAAL KAN GERUST ZIJN Zekerheid bij filmvertooningen Personalia AANVANG SEIZOEN 1934-1935 15 OCTOBER VOOR R.K. SCHACCHELSTR. 29 TEL. 10806 Weekagenda der St. Josephs- Gezellen Haarlem I Comité van Katholieke Actie te Haarlem 188 TREKJES No. 831 Aan een werklooze vriend In de aanstaande week zullen de St. Vincen- tiusbibliotheken te Haarlem weer worden open gesteld. Deze bibliotheken stellen breede lagen der Katholieke Haarlemsche bevolking in staat, zich vooral in den winter van goede boeken te voorzien. Verleden jaar werden aan 1054 lezers bijna 50.000 boeken uintgereikt. De stille zomer tijd is gebruikt om de veelgelezen boeken te repareeren, te vernieuwen en opnieuw te kaf ten, zoodat alle boeken er weer netjes uitzien. Daarbij zijn in elk der afdeelingen minstens 162 nieuwe werken aangebracht. Hierbij zijn boe ken van de meest geliefde schrijvers, o. a. van Courths-Mahler, Ivans, Bar. Orkzy, Johnson, Bower, Max Brand, F. de Sinclair, Bertha Ruck, enz., maar ook meer ernstige en literair hoog staande werken hebben er hun plaats gevon den, bijv.: van Marie Koenen, Pierre l'Ermite, Joh. Fabricius, Emil Fiedler, dr. Nils Beskow, Herman de Man, Felix Timmermans, A. Veruly, Stijn Streuvels, Arthur van Schendel, Kees Meekel, enz. Het beste wat deze schrijvers pro duceerden, is in de St. Vincentiusbibliotheken te verkrijgen. Dit wordt u nergens anders geboden! Ook in jongens-en meisjesboeken is de St. Vincentiusbibilotheek ruim gesorteerd. Meer dan 1000 van deze boeken zijn in elk harer af deelingen aanwezig. Met het nieuwste en beste wat op dit gebied verscheen, zijn ook deze ru brieken weer uitgebreid. Voor de jongste lezertjes is er de kinder bibliotheek, bestaande uit aardige kleine boek jes met voor hen geschikte verhaaltjes, sprookjes enz. Deze afdeeling bestaat na de laatste uitbreiding uit 91 boekjes. Er is dus keus en verscheidenheid genoeg voor iedereen. Laten daarom, ook dit seizoen, zich weer vele nieuwe lezers bij de St. Vin centiusbibliotheken aanmelden. In dezen tijd van groote werkloosheid zoeken velen naar ge schikte middelen om hun leegen tijd te vullen. Neemt een goed ontspannend en boeiend boek ter hand, en u verfrischt uw geest en doet weer nieuwen moed op voor morgen. Katholieke ouders, let op de lectuur van uw kinderen. U zijt dat aan God en aan hen ver plicht. Boeken kunnen een gevaar zijn! Slechts in katholieke bibliotheken zijn zij veilig, zeker in de St. Vincentiusbibliotheek. U bent dan verzekerd dat zij boeken ontvangen, die mo reel en godsdienstig in den haak zijn. Maar weest u dan ook zelf bereid, uw lees lust te stellen onder de hoede van den be voegden keurraad, die geen boeken die u scha den kunnen, in de bibliotheek toelaat, dit uit sluitend in het belang van de geestelijke ge zondheid van ons Katholieken. Voor de uitleentijden der verschillende bi bliotheken verwijzen wij u naar de Zaterdags agenda van deze courant en naar de aanplak biljetten in de kerkportalen. Voor de kinderen zijn alle bibliotheken 's Woensdagsmiddags op een bepaald uur geopend, voor ouderen twee maal 's avonds in de week. Wij hopen dat zeer velen weer gebruik gaan maken van deze goede en goedkoope leesgele- genheid. Het bestuur Naar aanleiding van enkele artikelen in „Het Handelsblad", „De Telegraaf" en „Het Volk", waarin de geschiedenis der „Bouwvergunning Mesman" te Zandvoort werd gesignaleerd en waarin de uitgesproken bedoeling lag naar vo ren te brengen, dat wethouder Siegers zeer zwaar gezondigd heeft tegen de te Zandvoort bestaande bouwverordening, hebben wij een on derhoud gehad met genoemden wethouder en hem gevraagd, wat er nu toch eigenlijk gepas seerd is, omdat we den indruk hadden gekregen, volgens genoemde bladen, dat men zich te Zandvoort aan geen verordeningen stoort en dat in Zandvoort de Wethouder van Openbare Werken eigenmaclïtig bouwvergunningen uit deelt. Wethouder Siegers noemde ons de volgende feiten Op 3 Maart 1934 diende de heer Mesman bij Burgemeester en Wethouders een bouwplan in voor den bouw van een dubbele villa aan de Dr. Joh. Metzgerstraat. Reeds was overleg ge pleegd met de Schoonheidscommissie, welke commissie, door het bedanken van verschillende leden, nog slechts uit twee leden bestond, doch de bouw Heer wenschte zich niet te schikken naar den wil van de Schoonheidscommissie om de villa, die als tweehoog met kap rondom ge projecteerd was, te veranderen in tweee hoog met op zijde topgevels. Wethouder SI, deeldei de meening, dat het weinig fraai was en het geval er niet beter op werd als aan den wensch der Schoonheidscommissie werd voldaan. Den 14den Maart kwam het plan in behan deling bij Burgemeester en Wethouders, waarbij de heer SI. voorstelde om dit plan goed te keu ren, waarmede de andere wethouder zich ver- eenigde. Op voorstel van den voorzitter van het college vyerd echter het plan aangehouden om het ad vies van ir. Zwiers in te winnen. Op Zaterdag 17 Maart kwam de heer Mesman informeeren bij weth. Siegers of het plan nog niet goed gekeurd was en of hij niet zou kunnen begin nen, daar hij zijn werklieden graag aan den gang wilde houden, waarop de wethouder hem antwoordde, dat als het plan den volgenden Woensdag zou worden goedgekeurd Donder dags begonnen kon worden. Op Dinsdag 20 Maart echter kwam de z.g. uitvoerder-timmerman met den gemeente opzichter ten huize van den wethouder om streeks twaalf uur. Zij gaven te kennen, dat Mesman 's morgens reeds begonnen was en dus niet de goedkeuring heeft afgewacht, die op den 21en Maart zou kunnen worden verleend. Wethouder SI. wees er op, dat Mesman te vlug was geweest, doch de jammerklachten over het weer, het wegzenden van opperlieden en metse laars, die al drie weken op dit werk wachtten, brachtten den wethouder er toe om te zeggen: „Nu begin dan voor mijn part maar, want mor gen wordt het goedgekeurd". Helaas, werd het op Woensdag 21 Maart niet behandeld, omdat: lo. de heer Molenaar af wezig was wegens het overlijden van zijn zoon op 19 Maart; 2o. het advies van den heer ir. Zwiers nog niet binnen was. Inmiddels was de heer Mesman doorgegaan met bouwen en werd op last van hooger auto riteit dan den wethouder proces-verbaal opge maakt. In den loop van de week tusschen. 21 en 28 Maart vroeg de gemeente-opzichter aan den wethouder of het proces-verbaal door moest gaan. Natuurlijk antwoordde de heer Siegers hier op, dat hij daar geen prijs op stelde. Het verbaal ging echter toch door, omdat bovengenoemde hoogere autoriteiten dit blijk baar een welkome gegelenheid vonden om machtsvertoon te houden. Op Woensdag 28 Maart kon eindelijk de goed keuring worden verleend, want op 24 Maart was ook het afwijzende advies van den heer Zwiers binnengekomen. De wethouder vraagt zich af, wat of toch de reden is, dat in dit geval de zaak als zoo ern stig en misdadig wordt gekwalificeerd. Formeel is het natuurlijk juist, dat men niet mag be ginnen te bouwen zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders. Maar is het practisch niet zoo, dat in dezen tijd, waar zooveel door werkloosheid wordt geleden en wethouder Siegers kan dit als voorzitter van de commissie voor werkloosheid en steunverlee- ning beter weten, dan iemand anders een heenstappen over eenige formaliteit tot gevolg kan hebben, dat de werkman iets gauwer uit zijn benarden toestand wordt verlost. Gebleken is, aldus wethouder Siegers, vooral uit het ge schrijf in „Het Volk", dat altijd klaar staat waar het de belangen van den arbeider geldt, dat een voordeeltje voor den werkman ge negeerd wordt om een wethouder, die niet van hun richting is, eens een hak te kunnen zetten. Dit geval zal bij de verkiezingen van het vol gende jaar voor de trouwe lezers van dit blad een pracht propaganda zijn. In ieder geval blijkt, dat de ondergrond van het artikel in „Het Volk" geheel anders is dan wordt voor gesteld. Men verzoekt ons opname van het volgende: Wanneer men de geschiedenis der verpleging van ouden van dagen door kerkelijke gemeen ten nagaat, dan blijkt, dat de opvolgende be sturen voortdurend hun aandacht hebben ge wijd aan het aanbrengen van verbeteringen op allerlei gebied in die verpleging. Niet ontkend kan worden, dat de vooruitgang op dit terrein steeds langzaam plaats vond en men zich niet gemakkelijk aanpaste aan de eischen der toen malige tijden. Echter sinds verscheidene jaren is hierin een groote verandering ten goede ge komen; de oude regentengeest is verdwenen en de verzorging der ouden van dagen is thans go- worden een arbeid, die de volle aandacht heeft van de verantwoordelijke personen in overeen stemming met den geest des tijds. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente, tevens regenten van het Diaconiehuis in de Jansstraat, HAARLEM Xoord - TEL. 16726 berekent thans nog voor 'n geh. met garantie P ij n 1 o o s trekken inbegrepen 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Avondspreekuur: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7—9 uur. BESLIST pijnlooze behandeling door Nederlandsch en Amerikaansch Tandarts hebben eenige jaren geleden het plan over wogen om te komen tot een algeheele verbou wing van het Huis. De drukkende tijdsomstan digheden waren helaas oorzaak, dat men niet dadelijk het gevormde plan in zijn geheel kon uitvoeren, doch in gedeelten, zoo mogelijk in twee perioden. Allereerst heeft men gedacht aan het plan om verbetering te brengen in de huisvesting en verpleging der zieken en van die ouden van dagen, die door invaliditeit voortdurende ver pleging van noode hebben en daarom verblijven in dat gedeelte van het gebouw, bekend onder den naam van „het Rusthuis". Wij merken hierbij op, dat eenige jaren geleden wijlen mejuffrouw A. A. A. C. Koenen een legaat had nagelateln aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, met den wensch, dat zoo mogelijk een nieuw diaconiehuis zou worden gebouwd op het terrein aan de Kam- perlaan. Aan dien wensch in zijn geheel kan helaas niet worden voldaan, doch thans is door haar schenking het nieuwe rust- en ziekenhuis gebouwd op het terrein van het oude Tehuis in de Lange Wijngaardstraat, waartoe de oude gebouwen moesten verdwijnen. Dat nieuwe ge deelte heeft nu den naam ontvangen van „Adriana Koenen Rusthuis", gelijk de nieuw aangebrachte steen in den gevel aan de Lange Wijngaardstraat nader vermeldt. De verbouwing is thans bijna gereed en naar gehoopt wordt zal dit nieuwe gedeelte einde October in gebruik kunnen worden genomen. Het geheele werk, dat maanden geduurd heeft, is tot stand gebracht onder leiding van den heer J. C. Slagter, architect te dezer stede. Aan nemer is de heer J. Klerk alhier, terwijl de heer W. H. J. Hoosemans de leiding had bij de ver bouwing, welke het geheele Westelijk deel van het groote gebouw en den tuin beslaat. De zie ken en de bewoners en bewoonsters van het rusthuis waren voorheen gehuisvest in zalen te gen de lange Wijngaardstraat aan, waar de zon slechts spaarzaam kon binnendringen. Die za len zijn nu gebouwd aan de tuinzijde, zocdat licht en lucht er overvloedig zijn. Dat zij modem en naar de eischen des tijds zijn ingericht, te- hoeft eigenlijk niet gezegd te worden. Achter die zalen loopt een flinke, breede gang, waar aan tegen de Wijngaardstraat zijn genouwd waschkamers met stroomend koud en warm water, kamertjes voor menschen, die een af zonderlijke kamer wenschen te hebbm, een keuken voor de huishouding dezer afdeeling, 'n spreekkamer, een groote kelder, bad- en toilet kamers, enz. Tusschen de ziekenzalen en de slaapzalen van het rusthuis is een flinke waak- kamer gebouwd, zoodat de dienstdoende ver pleegster steeds bij de hand is en te allen tijde hulp kan verleenen. Aan het Huis zijn n.i ver bonden een hoofdzuster (diacones) met vijf zus ters, die dag en nacht hun opofferend werk ver richten. Verder zijn tal van brandleidingen en kra nen aangebracht, zoodat het brandgevaar tot 't uiterste is beperkt. En bovendien is voor het geheele gebouw centrale verwarming aange bracht, wat tot dusver nog ontbrak. Voorts is een naar de eischen des tijds inge richte dokterskamer gebouwd aan de Zuid- Oostzijde en wel ter plaatse, waar in vroeger eeuwen het St. Jans-Gasthuis was gevestigd. Tegen de dokterskamer bevindt zich de isoleer kamer. Een groote verbetering is daardoor tot stand gekomen voor den geneesheer vaii het Huis, dr. M. Eeftinck Schattenkerk. Een groot voordeel is, dat de geheele verple ging van de zieken en de bewoners van het rusthuis gelijkvloersch is. Alles munt uit door soberheid in lijnen en kleuren, alsmede door 'n bijzondere degelijkheid, want regenten hebben ook het oog gevestigd gehouden op de toekomst. Men zal het nieuwe gedeelte niet herkennen, waar thans licht en vroolijk aanzien heerschen en alles zooveel mogelijk is gemaakt in overeen stemming met de eischen des tijds. In het bovengedeelte zijn de kamers gebouwd voor de zusters. Alle keurige kamers, eenvoudig en voldoende aan de hygiënische eischen. Ze zijn voorzien van keurige waschkamers enz., ter wijl de ramen zijn aangebracht aan de Oost zijde in den tuin, dus onder het genot van zon licht. Een geweldige verbetering, want thans hadden zij kamertjes in een ander gedeelte van het gebouw, waar niet de noodige rust kon heerschen, die vooral de waakzusters zoo noo- dig hebben na hun nachtdienst. Over het ge heele gebouw is tenslotte een zeer groote zolder gekomen. Er zijn natuurlijk nog tal van verbeteringen aangebracht, doch wij kunnen volstaan met de mededeeling van de door ons genoemde. Alleen willen wij nog wijzen op de installatie voer de centrale verwarming, bestaande uit twee groote, dubbele ketels en een kleinen ketel, benevens twee boilers voor de verwarming en het warm water. Uit het vorenstaande kan worden geconclu deerd, dat regenten een afdoende verbetering hebben aangebracht met groote financieele of fers, doch een die noodig was om de ouden van dagen zóó te kunnen verplegen, dat zij het niet beter kunnen verlangen. Wanneer de volgende maand alles gereed zal zijn voor het in gebruik nemen, zal aan het publiek de gelegenheid wor den gegeven alles in oogenschouw te nemen. Inzonderheid voor den praeses van het Huis, den heer B. Semé en voor den heer J. C. Cramer, praeses der Diaconie, die zoo vele ja ren hun beste krachten aan deze inrichting hebben gegeven, is deze verbouwing een kroon op hun arbeid, daar zij al deze verbeteringen met kracht hebben bevorderd. Als de verbouwing van het overig gedeelte van het Huis nu spoedig tot stand zou kunnen ko men, dan zal de eenparige wensch van regenten vervuld zijn. De tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland za! worden gehouden op Dinsdag 20 November a.s. Het ligt in de bedoeling, de vergadering vervolgens te verda gen tot Dinsdag 11 December, Op 20 Novem ber zal de vergadering wórden geopend te 11 uur; nader zal worden medegedeeld in welke zaal zij zal worden gehouden. Zooals reeds met een enkel woord is bericht, zal op den openingsavond van „Kunst aan het Volk", op 3 October a.s in de Gemeentelij ke Concertzaal te Haarlem optreden de Hol landsche Kamermuziekvereeniging, bestaande uit 20 leden van het Concertgebouworkest, on der leiding van Piet Tiggers, terwijl als solis ten medewerking zullen verleenen Hélène Lu- dolph, zang, Rosa Spier, harp en Paul Loewer, fluit. Werken van Beethoven, Mozart, Rameau en liederen van Diepenbrock zullen worden uit gevoerd Er is, aldus wordt geschreven in het zoo juist verschenen orgaan van „Kunst aan het Volk", in de laatste jaren een merkbaar stijgende be langstelling voor dit soort ensembles en geen wonder. De kleine orkestformatie geeft een bij uitstek gunstige gelegenheid tot uitvoering van een repertoire, waarvan de groote symphonie- orkesten weinig of geen gebruik kunnen maken, terwijl bovendien de unieke gelegenheid bestaat de programma's af te wisselen met werken voor allerlei combinaties van instrumenten, die an ders uit den aard der zaak onuitgevoerd moes ten blijven. Het optreden van deze kleine or kesten kan dan ook een gezond verschijnsel in ons muziekleven worden geacht. Er is voor hen de schoone taak weggelegd de afwisseling te brengen, waaraan ons muziekrepertoire zoo zeer behoefte heeft en er is gelegenheid ge opend tot uitvoering van een groote verschei denheid van niet of weinig uitgevoerde muziek van allerlei richtingen en stroomingen, van klassieken tot de meest modernen, werken, waarvan zeer vele tot het allerschoonste der muziekliteratuur behooren. Het ensemble, waarop de keus is gevallen behoort op dit gebied zeker tot de allerbeste. Het heeft zich in de laatste jaren een uitstekeden naam verworven en dit is geen wonder, daar het geheel is samengesteld uit leden van het Con certgebouworkest en de dirigent Tiggers een enthousiast en serieus werkend musicus is, die bij een duidelijke en zakelijke leiding blijk ge geven heeft de muziek zelf te willen laten spre ken zonder onnoodige versiering of franje. Zoo is dit ensemble sinds zijn oprichting in 1926 ge groeid tot een homogeen en prachtig sluitend geheel, dat zijn belangrijke taak in ons muziek leven met ernst en toewijding vervult. De prachtige Suite, getrokken uit het he roïsch ballet van Rameau, een der grootste fi guren uit de Fransche muziekhistorie, wordt gevolgd door het beroemde concert voor fluit en harp van Mozart, waarbij de zeer belangrijke harppartij bij Rosa Spier wel in zeer betrouw bare muzikale handen is. De liederen van on zen grooten Nederlandschen componist Diepen brock (men lette hier op de delicate muzikale illustratie van de prachtige teksten, vooral bij de Berceuse) worden gezongen door Hélène Lu- dolph, die zich in binnen- en buitenland reeds een goeden naam heeft weten te verwerven, door haar serieus en toegewijd musiceeren, door haar weloverwogen programma's en haar daad werkelijke belangstelling voor moderne en voor al ook voor Nederlandsche componisten. Het sectet van Beethoven besluit het concert. bedoelde controle wel degelijk uitoefent, zoo de gelijk, dat ze mij, vertelde de heer Meeuwig, een lastig sinjeur noemen. Bü de verschillende gelegenheden, waar een brandvrije cabine aanwezig is, kan de controle uiteraard eenvoudig zijn. Zij bepaalt zich al'een tot het controleeren van de roode lampjes en de uitgangen, de lichtleidingen en de even tueel noodig zijnde bluschmiddelen. Bij filmvertooningen zonder cabine houd ik mij, aldus de heer Meeuwig, streng aan de gel dende voorschriften. Er is bij deze vertoonin gen altijd een brandwacht aanwezig, die zich op geen grooteren afstand dan 1 meter van het toesteel mag begeven. Een brandblusch- apparaat moet voor 't grijpen liggen, de licht leidingen moeten perfect in orde en dus ge vaarloos zijn, enz. Persoonlijk ga ik tijdens de voorstelling me er van overtuigen, of de brandwacht wel overal op gelet heeft en of hij verder z'n plicht wel doet." Dit ter rehabilitatie van de Bloemendaalsche Vrijwillige Brandwacht tegen 't „nergens in den lande". Op 28 Augustus j.l. zijn nieuwe bepalingen in gesteld met betrekking tot de regeling voor den in- en doorvoer van bepaalde artikelen in Polen. Belanghebbenden kunnen van een en ander nader kennis nemen op het Secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 6, Haarlem. Otter, Seringenstraat 16, een paar bretels; Vreem, Leidschplein 8zw., bandenlichter v. e. auto; Westerhoven, Karolingenstraat 53, cein tuur; v. Riemsdijk, Gorterstraat 8, idem; v. d. Steeg, Berkheidestraat 26, schrijfbehoeften in étui; Vroom Dreesmann, Groote Houtstr., hoed; Terstal, Tempelierstraat 28, hoed; De Jonge (p./a. Kabel) Aelbertsbergstr. 87, hond; v. Leeuwen, Dr. Schaepmanstraat 59, jasje; v. Egmond, Jan Gijzenkade 177, lorgnet; Wesse- ling, Spaarnwouderstraat 54, portemonnaie m. i.; Duijff, Feithstraat 6, portemonnaie; Redeker, Dahliastraat 19, kinderrijwiel; Torsten, Berken rodestraat 26, rijwieltaschje; Oudshoorn, Turf markt 1, rozenkrans; Thuis, Vergoerdeweg 199, rijwielbelastingplaatje; De Loor, Smedestraat 11, sigarenkoker m. i.; De Haan, Acaciastraat 39, tuniek. Men schrijft ons: Naar aanleiding van een gepubliceerd inter view met den commandant van de Hilversum- sche brandweer na den filmbrand, bij welk on derhoud de commandant beweerd zou heebben, dat controle op de naleving der veiligheids maatregelen, voor zoover hem bekend, nergens in den lande wordt toegepast, hebben we den heer Meeuwig, commandant van de Bloemen daalsche Vrijwillige Brandweer eens aange klampt. Dat „nergens in den lande" mag dan in 't algemeen waar zijn, 't kwam ons v>or, dat Bloemendaal daarop een uitzondering maakt. Immers, bij ettelijke filmvertooningen zagen we een brandweerman aanwezig. En wat de heer Meeuwig ons meedeelde, stelde ons ge heel in 't gelijk, n.l. dat Bloemendaal althans Te Leiden is bevorderd tot arts, de heer N. C. J. "Steffelaar, alhier. Spreekuur dagelijks van 2-5 en 7—9 uur IM.V. ZONDAG: 12.30—13.15 spreekuur van den Praeses, Paul Krugerstraat 43; 8.30 Ping-Pong club B. MAANDAG: 8 uur damclub T.E.P.; 8.30 ver gadering van vioolclub; geen tooneel. DINSDAG: 8 uur repetitie van U.D.; 8.30 ver gadering van Kolpings-Lijfwacht van Haar lem I. WOENSDAG: Maria-Congregatie in de ver schillende Parochies. DONDERDAG: 8.30 Ontwikkelingsclub; 8.45 vergadering zelatricen. VRIJDAG: geen ontspanning; 8.30 vergade ring van zangclub, opkomst dringende ge- wenscht. ZATERDAG: 8.30 Ping-Pong club A. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 2 Oct. 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in Gebouw St. Bavo. 8.15 uur: Lezing voor de leden van ..Geloof en Wetenschap" in den Jansschouwburg. WOENSDAG 3 Oct. 8 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade van het Kruisverbond in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG 4 Oct. des morgens 9 uur: Vergadering van het Armbestuur der parochie St. Bavo-Noord. 8 uur: Vergadering van de R.K. Reclassee- ringsvereeniging in het St. Vincentiusgebcuw, Groenmarkt 22. 8 uur: R.K. Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. r.K. Oratoriumvereeniging bij Brinkmann; 8.15 uur Alten, 9.30 uur Tenoren en Bassen. 8.15 uur: Repetitie van het R.K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Jansschouw burg. 8.45 uur: Lezing voor de leden van de K J.M.V. „St. Augustinus" door den heer A. Lohman bij Brinkmann. Teneinde elkaar bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeiuf'n- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met 't Alge meen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608. en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. „Vanaf mijn ziekbed, Pater, kom ik u een paar regels schrijven. „Ik lees iedere week uw stukjes in de krant en, als 'n mensch ziek is, soms geheele nachten wakker ligt en ook op den dag soms uren aan uren aan zichzelf en aan zijn gedaenten is overgele verd, dan schieten er heel wat onderwerpen door het hoofd. Het eene gaat zoo voorbij, en over 't andere lig ik soms langen tijd na te denken, vaak somber, erg somber na te denken. „Ik lig nu al zeven jaar, zeven lange jaren van hopelooze, bijna volledige hulpeloosheid. En ik ben nog vrij jong. Pater. En als ik dan denk aan vrienden en vriendinnen van mijn leeftijd, die gaan en staan waar zij willen, dan zou ik oproerig kunnen worden, en dan is het alleen het sterke Geloof dat ik van mijn inbrave ouders heb meegekregen, dat mij bewaart. En als men er dan nog arm bij is d.wz. het goed gehad heeft, maar alles door de slechte tijden heeft verloren, ach, Pater, wat is het dan moei lijk om gelaten te blijven en hoe dikwijls komt dan de gedachte niet op: Is dat nu wel allemaal noodig? Wat heb ik misdaan? Waaraan heb ik het verdiend? Waar kan dat nu goed voor zijn? Ik heb wel eens meer de bevlieging gehad u te schrijven, maar ik dacht: Wat heeft die Pater aan al die ellende; hij heeft zelf ai genoeg zorg. Maar nu heb ik goed nieuws en daarom schrijf ik nu. Pater, een goede vriend heeft ons een Radio gegeven en, of het zoo wezen moest, was een van de eerste dingen die ik te nooren kreeg, het Zieken-uurtje van Pastoor Willenborg. En, Pater, onze kapelaan heeft mij ook wat lectuur gegeven. In één woord: Ik weet nu dat mijn lij den niet voor niets is, niet voor niets behoeft te zijn, dat ik er zelfs groote en mooie dingen mee kan doen, dat ik er niet alleen mijn eigen hemel mooier door kan maken, maar dat ik er andere zielen mee kan helpen. En, Pater, nu het goede nieuws voor u: Ik heb ongeveer al een maand geleden mijn lijden opgeofferd voor uw werk. Ik heb nu al zoo lang gelezen van uw werken en. zorgen en zoo nu en dan door mijn pijnen heen gelachen om uw stukjes, dat ik u de voorkeur heb willen geven. Hoe vindt u dat, Pater? Ik heb sindsdien geen oproerige bui meer, want ik ben nu voorgoed hei lig overtuigd dat ik niet voor niets lijd. Eerbiedige groet van een Missie-vriendin." God zagene je, beste kind. Ik kan je oprecht verzekeren dat zoo'n brief mij meer waard is dan drie Stichters tegelijk. Wat hebt Jullie, zie ken, toch vaak een schoone zielen! Moge je voor beeld trekken. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Father LEFEBER. Hoe het zijn zal met jou.... over 'n jaar.... over twee jaar.... God weet over drie, of nog langer ik weet 't niet Maar nu is er nog je breede, doorzonde kop met de dikke, geel-gebleekte haren en de lachen de oogenn u is er nog je gestalte als 'n eik en je stem als 'n orgelen nóg is er eelt aan je knuisten.... Ik zie je naast me en vóór me.... al woon je Uren bij me vandaan.... Ik zie die vuistengeknepen tot knotsen roepend om gereedschap.... machteloos omlaagmaar niet in machtelooze woede Want ik weet, dat die handen iedere ochtend gevouwen liggen op de bank in je parochie-kerk, Waar je, zonder één dag over te slaan, spreekt met De Eenigste, Die je antwoord kan geven. En daarom ben ik niet zoo bang voor jou Want ook van binnen ben je sterken je blijft sterk als je zwoegende vrouw je aankijkt al moet je achter je glimlach soms 'n snik afbijten, omdat je voelt, dat ze niet wil spre ken over haar bezorgdheid, om het nieuwe le ven, dat ze meedraagt.... Ik bewonder je.... om je moed en je ver trouwen En nog meer in jou bewonder ik. Ik zie je stoeien met je kinderen, die al lang gewend zijn aan je thuis-leven en waarvan de jongsten niet beter weten of het is met alle Ze vragen je mooie dingen.... en je lacht er overheen Ze praten van kleinere genoegens.... en je leidt hun gedachten af met n lied Je vindt het 'n groot geluk, dat kinderen geen toekomst vreezen.... Ze wijzen spelend naar hun kapotte schoenen en met kolossale gebaren teeken je een reuze- berg werk, waar de schoenmaker eerst nog dooi - heen moet komen voor veel andere menschen. Wanneer zal je lied weer galmen over het Wanneer zul je achter de ploeg weer de paarden aanvuren? Soms loop je daar nog langs En staart over de vlakten, wier tragische vruchtbaarheid een storm in je wil los slaan. Want het is een vruchtbaarheid, die de oogst- uren niet betalen kan.... Een vruchtbaarheid, gedoemd tot rottende gisting wellicht. Maar je rukt je los van de kwaje gedachten, die je grijpenen je fluit 'n deun met de vogels mee En je fluit nog bij je dagelijksche, donkere stempel-gang, want je weet, dat somberheid die gang alleen nog zwaarder kan maken En in dat duffe stempel-lokaal, waar gedach ten hangen als looden lastenwaar je dag aan dag die doffe oogen tegenkomt.... waar je koppen grauwer en wangen slapper ziet worden waar je soms niet weet, of 'n vloek 'n groet, of 'n groet 'n vloek iswaar grimmigheid en opstandigheid de gesprekken beheerscht. Daar breng jij nog 'n woord, dat 'n oogenblik de goede plek raakt En met 'n glimlach verdraag je de schampe re toespelingen op je braafheid en je volhou den Daar zijn er, die je benijden, haten misschien, om je humeur, dat niet wijken wil voor bittere woorden. Met iedere dag brengt de krant je hetzelfde nieuws van 't grijze heden zonder eenig uitzicht. En op andere pagina's lees je van nieuwe bi- oscope-paleizenvan auto-renbanen, waar voor kapitalen beschikbaar zijn Je duizelt van de millioenen aan oorlogsmate riaal in alle landen Je leest van bedrog, corruptie, verduistering, financieele schandalenvan moorden, om geld van laster, om geld.... van zedenbederf, om geldvan honderd misdaden in allerlei vorm.... en altijd maar weer om 't geld, geld, geld.... Je leest van natuurrrampen, die duizend levens wegmaaien.... Je leest van tienduizend menschen, die dood hongeren, terwijl in de regeeringsschuren van hun heilstaat het koren wordt vergaard tot een voorraad, voldoende om zes oorlogsjaren een mil- lioenenleger te voeden.... En daar verder weerdaar branden de bergen gouden oogst en de stapels katoen tot asch Daar verzwelgt de zee schepen vol koffie om de beurs op peil te houden. Daar worden nieuwe machines geconstrueerd, die ontelbare uren arbeid rooven Haast ieder bericht spreekt, schreeuwt van on gerechtigheden, van onbarmhartigheid, van heb zucht, van wreede wellust, van dorst naar goud en bezit Je leestleesten je wordt rustiger Je wordt rustiger waar anderen hun vuisten opheffen Want je voelt je grooter, veiliger dan al die jagers naar geluk, die levens vernietigen, om een doel te bereiken, dat met hun eigen ieven mee-verdwijnt. Ik bewonder je, kerelom je geloof als 'n muur, om je taai Godsvertrouwen. Je zult misschien lachen als je dit leest of liever; ik weet zéker, dat je er om lachen zult, want je voelt je eigen net zoo gewoon als alle andere menschen van je slag En daarom durf ik je gerust te zeggen, dat ik je heelemaal niet als 'n soort heilige be schouw.... En daar gij je heelemaal mee accoord.... dat weet 'k vooruit Ik weet best, dat je dikwijls heel wat moeite hebt met je eigenen dat je niet altijd even vlot weer in evenwicht komt Maar je zoekt 't toch ook meestal met je zelf uit.... En als er 'n hard, 'n bitter woord uit je mono komt, dan wil je daarmee anderen niet kren ken.... want je weet, dat er geen wezenlijke schuld is. In 't begin heb je die gezocht bij je baas met vlammende oogen heb je vóór hem gestaan 't was ook zoo hard, zoo verbijsterend in eens.... Maar je eerlijkheid en je gezond verstand wonnen het van je toorn Je wist dat je baas niet anders kondat ie langer had gewacht dan anderen met die on vermijdelijke jobstijding Eerst geloofde je hem niet, want je dacht aan sommigen, die gemakkelijk te dragen lasten had den afgeschudzonder mededoogen met hen, op wie ze honderdmaal zwaarder zouden neer komen Maar je zag voor je oogen, dat er geen ont komen aan was, ook voor hemen je zag z ij n oogen, die geen valsche tranen lieten gaan als vrienden hadden jullie met elkaar ge werktje zag z'n pijn om 't noodlot, dat ook hier z'n klauw had laten neerkomen Nu weet je, dat de eigenlijke schuld over de heele wereld verspreid loopt.... En alleen te herstellen zou zijn met liefde, on baatzuchtigheid en waarachtig beleven van de wetten der rechtvaardigheid. En als dat voorloopig nou enkel maar zoo was met hen, die zich christen noemendie bij hun geboorte die wetten hebben meegekre gen Dan zag t er al een boel beter uit.... Maar eer we d&ar aan toe zijn, hè? Als er eens een tweede Franciscus kwam. zev° Die zou 't in d e z e wereld misschien niet eens meer klaarspelen Want er is in die zeven eeuwen 'n ontzet tende hoeveelheid wijsheid bij gekomen Zóóveel, dat de ééne massa wijsheid de andere massa wijsheid moet wurgen.... Om zelf niet te stikken.... Ik bewonder ook je wouw.... Ze laat je niet alleen staan in je dapper vech ten tegen de volhardende vijand.... Ze plaagt je niet met klachten en zuchten en vragen, waarop tóch geen antwoord is En die eene keerdat je met je kon in je handen zatomdat er zooveel narigheid te gelijk op jullie af kwamtoen kwam zij naast je staanen zei woorden, die je beschaamd maakten Haar dunne hand raakte even je halsen er ging al een rilling door je lijf, die recht naar je hart vloog Voor maanden was je weer klaar.... Ik geloof niet, dat er bij jullie gauw harde woorden zullen vallen En als dat gebeurtdan zullen jullie er mis schien alebei tegelijk van schrikken Weet je waarom ik dat zoo durf zeggen? Als ik denk aan je vrouwdan moet ik ook denken aan mijn moeder, die ik nooit boos heb gezienen die in de hevigste benauwdheid van een sloopende kwaal nog rustig over Onze Lieve Heer kon pratenvan Wie ze dingen zei, die ik nooit meer vergeten kan. In je lage huisje staat het geloof als 'n witte vlam.... Je lach is een verkwikkende dauw op 't zwaar moedige hart.... Ik bewonder jeen ik word heel klein daarbij Misschien komt er nu een lachje om je mond en zeg je hoofdschuddend,.'t Zou er toch wel beroerd uitzien als ik nou juist zoo'n apart geval moest zijn. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13