De Vaticaansche financiën New-Yorksche Beurs ENGELANDS BEWAPENING DE LINDBERGH-AFFAIRE ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 Inkomsten aanzienlijk gedaald Nog een arrestatie De Melbourne-race Prof. Pawlow 85 jaar Communisten vragen vervolging Fraude door makelaar Gasvrije vluchtkelder Drie experts moeten balans op maken van den vermogens toestand van den H. Stoel Dringend beroep op het kabinet om nieuwe legercredieten in te willigen Hauptmann zal door een psychia ter onderzocht worden Postverzending met het K.L.M.-vliegtuig OP VISITATIE De godsdienstige geleerde door Moskou onderscheiden Wegens hun verwijdering uit de Vereenigde Vergadering der Staten-G ener aal Een bedrag van eenige tonnen zou er mee gemoeid zijn Aan de Groote Marktstraat te Den Haag DE JUISTE TIJD Nieuw systeem in de Residentie „OUDE" VORDERINGEN Bezwaren van de industrie DOUGLAS DC 2 GEDOOPT „Uiver" heet het nieuwe K.L.M.- vliegtuig GORDON-BENNETT-VLUCHT De officieuze uitslag Ervaringen van ballon- vaarders CENTRALE H.L.S. Overleg met den minister Academische examens Boerderijen in den Wieringer- meerpolder Boter accijns Opening onvast, handel kalm, later inkrimpend, slot verdeeld. RECEPTIE SCHEEPVAART INSPECTIE BOERDERIJ AFGEBRAND WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 28 Sept. 27 Sept. 28 Sept. 27 Sept. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 Sept. FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN Nu de laatste bouwwerken In de Vaticaansche Stad hun voltooiing naderen, is de inrichting van den nieuwen staat met administratieve en technische diensten, musea, bureaux en wonin gen ten einde. De Paus heeft nu, naar de „Cor- respondenza" verneemt, aan drie financieele experts opdracht gegeven, de financieele gestie der eerste vijf jaren nauwkeurig te controlee ren en een volledige balans op te maken van den vermogenstoestand van den H. Stoel. Tege lijk zullen de inkomsten en uitgaven in een regelmatig budget worden vastgelegd. Zooals men weet, ontving de H. Stoel bij de Lateraansche verdragen als schadeloosstelling van den Italiaanschen staat een bedrag van 1.750 miljoen lire, waarvan één miljard in staats- schuldaandeelen, die niet terstond vervreemd baar waren en 750 miljoen lire in contanten. De hooge kosten van aanleg en inrichting van den nieuwen staat en van het buitenver blijf de Castelgandolfo, die de schatting soms aanzienlijk overschreden, hebben in dit bedrag een groote bres geslagen, terwijl het vermogen van den H. Stoel, zooals alle particuliere en pu blieke vermogens, door de crisis en de verschil lende devaluaties geleden heeft. Tegelijk zijn de inkomsten, die voor een zoo groot deel uit vrije giften der geloovigen bestaan, door den bijna over de gansche wereld heerschenden nood en door de waardevermindering van sommige valuta aanzienlijk gedaald, terwijl ook andere factoren daartoe bijdroegen. Men bedenke bijv., dat de onlangs doorgevoerde conversie der Ita- liaansche staatsschulden van 5 op 3% pet de rente van de bovengenoemde staatsschuldaan- deelen, door Italië in 1929 overgedragen, met 15 miljoen lire per jaar vermindert. Daarentegen zijn de noodzakelijke uitgaven door de stichting van den nieuwen staat uiter aard gestegen. De drie experts hebben de taak, een nauw keurige vermogensbalans samen te stellen en de grondslagen vast te leggen voor een regelmatig budget van den nieuwen Vaticaanschen staat. LONDEN, 28 Sept. (Reuter). De „Daily Te legraph", die nauwe relaties onderhoudt met den minister van Oorlog, publiceert een artikel over de bewapeningsplannen der drie defensie- ministeriën. De tot dusver gevoerde Britsche bewapeningspolitiek, aldus het artikel, was ge baseerd op de opvatting, dat binnen afzienba- ren tijd in Europa geen oorlog te verwachten was. Deze opvatting is thans opgegeven. Men staat thans in het kabinet voor een Strijd tusschen aanhangers van een krachtige strijdmacht en tegenstanders daarvan. Deze strijdmacht zou tot expedities in staat moeten zijn. Op het kabinet zou een dringend beroep zijn gedaan nieuwe legercredieten in te willigen van zoodanigen omvang, dat dit Engeland in staat zou stellen eventueel een strijdmacht van zes divisies over zee te zenden. Men gelooft, dat de defensiecommissie dezen eisch gerechtvaardigd acht. Er zijn echter nog geeib kabinetsbesluiten genomen en de ministers zouden er tegen zijn de legerbegrootingen van het volgende jaar te baseeren op overwegingen, die aanleiding zouden geven tot dezen eisch. Deze overwegingen zouden rekening houden met de mogelijkheid, dat Engeland in gevaar zou worden gebracht door een vijand, die zich cp Belgisch-N ederlandsch grondgebied zou hebben vastgezet. NEW YORK, 28 Sept. De advocaat Faw- cett heeft Vrijdag bij de behandeling van de Lindbergh-affaire medegedeeld, dat hij Haupt mann door een psychiater zal laten onderzoe ken. De motieven voor dit onderzoek wenscht Fawcett niet bekend te maken. In het stadsdeel van New York, waar een ge deelte van het losgeld in omloop is gebracht, is een man gearresteerd die voor den rechter van instructie zal worden geleid. Omtrent de identiteit van den gearresteerde is niets bekend geworden. In de gevangenis zou Hauptmann een eetle pel in vier stukken hebben gebroken. Deze stukken zouden op een verborgen plaats zijn teruggevonden. Nader wordt gemeld, dat het verdonkerema nen van den lepel Vrijdagmiddag is ontdekt. Toen de cipier Hauptmann naar den lepel vroeg, antwoordde deze niet te weten, waar de lepel gebleven was. Pas na langdurige bemoeiingen kon de lepel worden gevonden. De lepel was volgens den cipier zoodanig ver vormd, dat hij zeer goed als wapen had kunnen worden gebruikt, voor het geval Hauptmann tijd zou hebben gehad verder te gaan met de vervorming van het voorwerp. In het vervolg zal Hauptmann kartonnen lepels ontvangen en zal zijn eten op kartonnen bordjes worden op gediend. Zijn cel zal geheel van de andere cel len worden geïsoleerd, terwijl Hauptmann door een bijzonderen cipier zal worden bewaakt. Journalisten hebben Hauptmann door bemid deling van diens raadsman Fawcett een twaalf tal vragen doen toekomen. Naar uit de antwoorden zou blijken, zou Hauptmann volhouden in ieder opzicht on schuldig te zijn. Hij heeft ook geen deel van de afpersing. Hij is er dan ook van overtuigd te worden vrijgesproken. Hij hoopt, dat men zijn moeder in Duitsch- land zal schrijven, dat hij onschuldig is. Fischer heeft er nimmer eenige toespeling op gemaakt in eenige ontvoeringsaangelegenheid gewikkeld te zijn. Hij zelf heeft niet geweten, dat het geld losgeld was geweest. GRIJPVINGERS. „Haar handen staan heekmaal naar het typen!" „Dat komt niet van het typen.ze js ambtenaresse geweest op het Ministe rie van Financiën!" (Le Jour, Parijs) Hauptmann zou het kind noch dood, noch le vend hebben gezien. Voorts deelde Hauptmann mede in de gevangenis zeer vriendelijk te wor den behandeld. LONDEN, 28 Sept. (Reuter). De officieele plannen voor de groote luchtrace Engeland Australië, welke den 20en Oct. begint, zijn he den door de Royal Agroclub gepubliceerd. De start vindt plaats op het vliegveld Mil- derhall nabij Newmarket. Elk vliegtuig moet voldoende levensmiddelen en water aan boord hebben voor drie dagen. De deelnemers zullen den 20en Oct. met korte tus- schenpoozen vanaf 's ochtends half zes vertrek ken als het weer dit mogelijk maakt. Het punt van aankomst is het vliegveld Flemington te Melbourne. De Gouverneur-generaal van Nederlandsch- Inöië heeft medegedeeld, dat de regeering geen verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor eventueele ongelukken, die op Ned. Indisch grondgebied zouden geschieden en dat de deel nemers ook geen recht kunnen doen gelden op hulp, indien zij vermist worden. Niettemin zal in een dergelijk geval een on derzoek worden ingesteld echter alleen voor zoover naar de meening van de regeering de beschikbare middelen dit toestaan. De gelegenheid wordt opengesteld om in Ne derland ter post bezorgde gewone en aange- teekende brieven, briefkaarten en andere stuk ken, op risico van de afzenders, te verzenden met het K.L.M -vliegtuig, dat deelneemt aan de Mac. Robertson-race EngelandAustralië. Brieven en doosjes met aangegeven waarde zijn van vervoer uitgesloten. De correspondentie moet de aanwijzing „Per Mac. Robertsonrace" dragen, bestemd zijn voor Ned.-Indië of Australië en volledig gefrankeerd worden. Het luchtrecht, dat gedeeltelijk met tenminste een driehoekig luchtpostzegel van 30 cent voldaan moet worden, bedraagt ƒ1. per 10 gram. Het driehoek-zegel wordt daartoe van 1 October af tot het vertrek van het vlieg tuig op de postkantoren verkrijgbaar gesteld. Personen zonder relatie in Ned.-Indië en Australië kunnen hun correspondentie voor Ned. Indië adresseeren aan het hoofd van den P.T.T.- dienst te Bandoeng en voor Australië aan The Representative of the K LM. Royal Dutch Air Lines, 255, St. George Street Sydney, Australië. Voor de terugzending moet in de brieven een omslag met het adres van den afzender worden gesloten benevens een antwoordcoupon of voor Ned.-Indië hier te lande verkrijgbare Ned-.-Indische frankeer en/of luchtpostzegels. Terugzending geschiedt met de gewone midde len van vervoer, voor Ned.-Indië desgewenscht ook per luchtpost (waartoe dan boven de fran- keerkosten tevens het luchtrecht in zegels of antwoordcoupons moet zijn bijgevoegd.) In verband met het tijdstip van vertrek moet de correspondentie uiterlijk 17 October te Amsterdam zijn. In een interview, dat de luchtvaartredacteur van het „Handelsblad" heeft gehad met Geysen- dorffer over de deelneming van den vroegeren „Postjager" aan de Melbourne-race, is o.m. ver klaard dat de financiering van deze vlucht niet geschiedt door een syndicaat of comité, doch door één enkel, sportief persoon. Wie dat is, mocht de vlieger niet openbaar maken. Over de leiding van de vlucht, deelde hij nog mede, dat daarover even „nog iets te doen" is geweest, doch dat Geysendorffer erop gestaan heeft, zélf het commando te hebben. „Ik de baas of anders gaat het maar zonder my," lezen wij in het interview. Nog wordt medegedeeld, dat als marconist niet Van Straaten, maar Pronk zal medegaan. De keuring van het toestel op het vliegveld te Mildenhall in Engeland zal waarschijnlijk worden uitgesteld tot 17 October. De Algemeene Overste van de Congregatie der Zusters van het Allerheiligst Hart van Jezus te Moerdyk, R. M. Victerine en de Overste van het Moederhuis aldaar Zr. Josepha, zyn gisteren naar Finland vertrokken voor een visitatie-reis. Het bestuur van de Congregatie is tydelük opgedragen aan de Eerw. Zr. Theresia. MOSKOU. 28 Sept. (VX>.) De beroemde Russische physioloog en Nobelprijs-winnaar Pawlow heeft gisteren zijn 85sten verjaardag gevierd en is daarby op grootsche wyze door de Sovjet-regeering gehuldigd, die hem een pen sioen van 20.000 Roebel per jaar heeft toege kend en zes beurzen, elk van 6.000 Roebel als Pawlow-fonds beschikbaar heeft gesteld voor zes personen, die elk jaar de beste resultaten by onderzoekingen op physiologisch gebied heb ben bereikt. Een bedrag van 1 millioen Roebel zal gereserveerd worden om het wetenschappe- ïyke werk van Pawlow voort te zetten. Pawlow is ondanks de groote veranderingen, die zich op dit gebied onder het Sovjet-regime voltrokken hebben, een religieus man gebleven, die regelmatig ter kerke gaat en weigert in zyn laboratoria op Zondag eenigerlei werk te laten verrichten. De communistische leden der Tweede Kamer L. H. H. de Visser, C. J. P. Schalker en Roe- stam, hebben door hun raadsman mr. P. van 'tHoff Stolk een aanklacht ingediend by de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage, tegen de rechercheurs, die hen op last van den voorzitter der Vereenigde Vergadering van de Staten-Generaal 18 September 1.1. met geweld van hun plaatsen hebben verwyderd en over gebracht naar een lokaliteit in de Ridderzaal, waar zy zyn vastgehouden op last van den al daar dienstdoenden Commissaris van Politie. Dit is, naar de meening der aanklagers, een wederrechtelyke daad, aangezien het reglement van orde voor de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal den voorzitter niet het recht geeft, Kamerleden uit de vergadering te doen verwyderen. Uit de Ridderzaal zyn de bovengenoemde Kamerleden per auto overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie, waar zy aan een ver hoor zyn onderworpen en vervolgens in vryheid zyn gesteld. Reeds tydens het verhoor in de Ridderzaal hebben de klagers onmiddellyk ge wezen op de hun aangedane mishandeling, al dus luidt de aanklacht, bestaande voor L. H. H. de Visser uit blauwe plekken op zyn armen en een tot bloedens toe verwonden neus, voor C. J. P. Schalker uit een kwetsuur van zijn rechteroog, voor Roestam uit blauwe plekken op zyn rug en builen op zijn hoofd. Voor de Visser was het mogelyk de aange dane mishandeling te bewyzen door bloedspo ren op zijn kleeding. Op grond van artt. 121, 122 en 300 W. v. S. dringen de klagers op vervolging aan, zy mee- nen deze klacht te moeten indienen met het oog op de h. i. zeer ernstige aantasting van de bestaande parlementaire rechten van Neder- landsche Volksvertegenwoordigers. De makelaar in onroerende en vaste goede ren A. J. O. te Hilversum, die de vorige maand failleerde, is dezer dagen in zyn woning ge arresteerd en naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Hy zou zich schuldig hebben gemaakt aan een fraude, waarby een bedrag van eenige ton nen gemoeid zou zyn. Vrydagmiddag is de gasvrye vluchtkelder te gen luchtaanvallen, gelegen onder het pand van Maison de Nouveautés aan de Grcote Marktstraat op den hoek van het Spui te Den Haag geopend. Deze opening is o.m. bygewoond door aen kapitein der genie Burgdorffer, als vertegen woordiger van den Minister van Defensie, mr. Spitze, vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken, de staatsraden Rambonnet en Muller Massis. De heer J. L. Lassen, directeur van Maiscn de Nouveautés, heeft een toespraak gehouden, den aanwezigen het welkom toeroepende. Hierna heeft de architect van het gebouw, de heer A. H. van Leeuwen, een rede uitgesproken, wyzende op de actualiteit van het onderwerp: „Luchtaanvallen" en op de noodzakelykheid van de bescherming van de burgerlyke bevol king daartegen. Hy merkte op, dat er op het gebied der schuilplaatsen nog weinig bereikt is, maar dat de heer Lassen meent, dat het plicht is van wie over een kelder van eenige afme ting beschikken, dien tot vluchtkelder in te richten. Aan de hand van een plattegrond gaf hij vervolgens een uitvoerige technische bespre king van den kelder. Alle ventilatie-openingen, welke in vredestijd dienen voor luchtverversching, worden dan gas- dicht gesloten. Zonder luchttoevoer van buiten kan de kelder 100 menschen gedurende drie uren herbergen. Om voor onbepaalden tyd on derdak aan 120 personen te kunnen geven, kan men lucht laten aanzuigen door een ventilatie kanaal, dat 25 Meter boven de straat zijn monding heeft. Op dit kanaal zyn in den kel der twee schuilplaats-gasmaskers aangesloten, welke dienen om de lucht van 25 M. hoog te zuiveren. Gezorgd is voor afvoer van de door de menschen gebruikte lucht. Hierna sprak mr. Spitzen, wien de Minister van Binnenlandsche Zaken had opgedragen, de waardeeering en bewondering van de regeering te vertolken voor dit prijzenswaardig particulier initiatief. Vervolgens voerde het woord de wethouder van Openbare Werken, ir. Feber, namens het gemeentebestuur en de directeur der gemeente werken, ir. Van de Vegt. Gebruik makend van een Nederlandsche vin ding zal de Gemeentelyke Telefoondienst te Den Haag binnenkort overgaan tot invoering van de automatische tydmelding, niet door het laten hooren van teekens, doch door een mensche- lyke stem. Dit is mogelyk geworden door een combinatie met de sprekende film. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft zich dezer dagen tot den minister van Economische Zaken gewend met een uiteenzet ting van de bezwaren der industrie tegen de blokkeering en langzame afwikkeling van de op het Sonderkonto en de z.g. Zwischenkonti gestorte bedragen. Algemeen was by het be drijfsleven immers de indruk gewekt, dat ver trouwd kon worden op betaling binnen een redelijken termyn via het Sonderkonto. Het Verbond komt er tegen op, dat de toen reeds zoo zwaar getroffen exportindustrie zoo doende thans gedwongen zou worden aan Duitschland een nog wel renteloos crediet van wellicht tientallen millioenen te geven; niet alleen worden deze middelen aan onze bedrij ven onttrokken, doch bovendien is het koers- risico daarby zeer groot. Het Verbond dringt er op aan, dat met Duitschland alsnog 'n regeling zal worden ge troffen inzake vergoeding van de gederfde rente en tot uitsluiting van eventueele koersverliezen. Ook de Algemeene Ned. Zuivelbond heeft zich met een bezwaarschrift tot den minister van Economische Zaken gewend in verband met ontvangen mededeelingen van den directeur- generaal van Handel en Nijverheid, over het met Duitschland afgesloten clearingverdrag van 24 September 3.1., waaruit blykt, dat alle voor dien datum door Duitsche afnemers op eeniger lei Zwischenkonto of Sonderkonto gestorte bedragen voor goederenleveringen, doch waar van nog geen afrekening door de Nederland sche Bank heeft plaats gehad, tot „oude" vor deringen zullen worden verklaard en dienten gevolge zullen worden geblokkeerd ter nadere afrekening, waartoe van het thans ontstane clearingbedrag een zeker percentage zou worden gereserveerd. Vliegtuigen worden aangeduid met een vijf tal registratie-letters, die doorgaans een on uitspreekbare combinatie vormen. Daarom is de K. L. M. eenige jaren geleden begonnen haar vliegtuigen, welke op de Indië-route dienst doen (of hebben gedaan), vogelnamen te geven, waarvan de voorste letter overeenkomt met den laatsten letter van het registratieteeken. Zoo heet de PH-AIZ Zilvermeeuw, de PH-AIP Pe likaan, PH-AJA Arend, enz. Het heeft vaak hoofdbrekens gekost om een geschikten naam te vinden, byv. bij de PH-AIQ, de Kwartel. Het was evenmin eenvoudig om de Douglas, de PH-AJU, te doopen. Een Uil is de K.L. M.- vloot al ryk; zijn er nog meer vogels met een u? Iemand kwam met den naam Uilebaari, volgens dien deskundige een soort kip, maar men vond den naam van zoo'n tam huisdier minder geschikt. De Haagsche Dierentuin werd getelefoneerd en die lichtte de K.L.M. in, dat in het hooge Noorden een vogel Uria leeft en dat er een zwemvogel bestaat, die den weilui denden naam Urinatoros draagt. Ook is er een oogenblik over Urubu gedacht, de zwarte Ame- rikaansche valk. Maar ziet, wat men ver weg zocht, is dicht by huis gevonden. In de Betuwe heet een ooievaar uiver en deze Nederlandsche vogel werd uitverkoren. De officieuze uitslag van de vlucht om den Gordon Bennett-beker is als volgt. 1. Kosciusko (Polen), bemand door Hynek, die ook den beker won in 1933, en Pomaski, met 1300 K.M.; 2. Varsovie (Polen) 1280 K.M.; 3. Polonia (Polen) 1170 K.M.; 4. Belgica (Bel gië) 1165 K.M.; 5 Zürich (Zwitserland) 1030 K.M.; 6. U. S. Navy (Amerika) 1000 K.M.; 7. Basel (Zwitserland) 920 K.M.; 8. l'Aigle (Frank rijk) 890 K.M.; 10. Deutschland (Duitschland) 830 K.M.; 11. Dux (Italië) 820 K.M.; 12. Buf falo Courier Express (Amerika) 800 K.M.; en Wilhelm von Opel (Duitschland) 800 K.M.; 14. Stadt Eessen (Duitschland) 750 K.M.; 15 Bruxel- les (België) 720 K.M.; 16. Bratislava (Tsjecho Slowakye) 300 KM. De bemanning van den Amerikaanschen ballon „Buffalo Courier Express", welke te Warschau is aangekomen, deelde mede dat. toen men boven het Peipus-meer, dat zich op de grens van Rusland en Esthland bevindt, was gekomen, men van meening was, zich boven de Oostzee te bevinden. Er werd toen besloten te dalen, omdat tengevolge van den hagel de ballon verzwaard was en een groote hoeveelheid ballast was ver loren gegaan. Kapitein Burzynski, de piloot van den Poolschen ballon „Warszawa", welke naby Riazan was gedaald, die zich op het oogenblik in Moskou bevindt, verklaarde aan Poolsche persvertegenwoordigers, dat de ballon een hoog te had bereikt van 6000 meter. Gedurende twaalf uur had de bemanning moeten gebruik maken van Zuurstof-apparaten: hun lippen waren bevroren geweest. In verband met het uittreden van vele leden uit de Centrale H.L.S. zal het bestuur dezer in stelling 4 October een bespreking houden met minister Steenberghe, vermoedelyk in verband met het feit, dat de meeste uitgetredenen onte vreden zyn geworden over het uitblyven van regeeringssteun. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift: „De oorzaak van de verbintenis uit overeenkomst" (cum laude) de heer mï. G. J. Scholten, geboren te Rotterdam. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen genees kunde de heer G. Meijer, artsexamen eerste ge deelte mej. L. J. H. Labberton en de heeren F. W. A. van Asbeck en J. C. H. Klem. Bevorderd tot arts. de heeren N C. J. Steffelaar, A. Schreuder en J. Tj. Kuipers en de dames: J. Maan Voorn Kneyber en M. C. Poser. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examens rechten, de heer L. H. Bult. AMSTERDAM. Cand. ex. Ned. Letteren de heer H. Bonger. AMSTERDAM. Candidaatsexamen geneeskunde: Mej. Thung Sin Nio; mej. G V.ermande, W. Bom- gaars, C. Giesberts, L. Gezelle Meerburg, J. H. Ver- have, A. G. Vis en B. Sieswerda. In ons bericht betreffende „Boerderyen in pacht in den Wleringermeerpoïder", geplaatst in een vorig nummer, gelieve men te lezen: De grootte der bedryven varieert tusschen 54 en 75 H.A. en de pachtprys tusschen ƒ40 ir. het eerste en 75 per H.A. in het zesde pacht- jaar. De crisis zuivelcentraie maakt bekend, dat behoudens tusschentydsche wyziging, voor de week van 30 September tot 7 October, de piys van het Crisisbotermerk en voor de vervoerder- gunning voor buitenlandsche boter is vastge steld op fl. NEW YORK, 28 Sept. (Part.) De stemming was heden bij de opening onvast. De handel was uiterst kalm. In het eerste beursuur wer den slechts 150.000 shares verhandeld. Van de staalwaarden daalden U.S. Steels ongeveer pet., terwijl Bethlehem Steels na vaster ope ning een half punt verloren. Spoorwegwaarden lagen eenigszins verdeeld, doch de koersver schillen waren van ondergeschikte beteekenis. Koperwaarden waren ongeanimeerd en hier en daar lager op winstnemingen. Automobielaan- deelen leden fractioneele verliezen. Petroleum- waarden boden aanvankelyk weerstand op de gisteren reeds vermelde belangryke verminde ring der in Texas toegestane petorleumproduc- tie, doch liepen later een kleinigheid terug. Ook warenhuisaandeelen moesten zich na eenprys- houdenden inzet verliezen getroosten. Public- utilities ondergingen over het geheel slechts weinig verandering. Amer. Tel. Tel. lagen zwakker en daalden met 1 pet. in verband met de verlaging van het dividend door een der Bell-maatschappyen. Industrials waren prijs houdend. Chemische fondsen boekten hier en daar een kleine koerswinst. Case Treshing openden zwak en byna twee punten lager, doch spoedig trad eenig herstel in. In de daarop volgende uren kromp de han del zienderoogen in, om in het vierde beurs uur tot 50.000 shares te dalen. De noteeringen konden zich het grootste gedeelte van den beurstyd niet alleen goed handhaven, doch zelfs in vele gevallen kon nog wat koerswinst geboekt worden. Op den voorgrond stonden de mijnwaarden, die flinke vraag ontmoetten in verband met het aantrekken van den zilver- Prijs tot 0.50, welke prijs de hoogste is sinds 1929. Ook spoorwegwaarden waren goed prijs houdend, daar de carloadings nogal meevielen. De wagonverladingen zyn met slechts 2.886 stuks teruggeloopen, terwijl men een veel groo- tere afname verwacht had. Aandeelen Amer. Tel. Tel. bleven echter zwak gestemd, daar verschillende maatschappijen, wier aandeelen geheel of grootendeels in het bezit zyn van de Amer. Tel. Tel. tot dividendverlaging zy'n overgegaan, zoodat zy uit dien hoofde een min dere inkomsten van pl.m. $5.500.000 per kwar taal geniet. Tegen het einde van den beurs handel trad over de geheele linie een reactie in en per saldo verloren Chrysler, Allied Che mical, Amer. Tel. Tel., Int. Harvester, Case Treshing, Amer. Metal, U. S. Steels, Atchison Topeka's en Delaw. Hudson 1 pet a 2% pet. Van de mijnwaarden kwamen U. S. Smelting. Mclntyre en Cerro de Pasco 1% pet. êt 3 pet. hooger te liggen. De omzetten bedroegen 510.000 shares. Slotkoersen September 28 27 26 Allied Chemical 126 128% 125% American Can Co. i ogi/s 98% 98% American Car. ©Foundry 166/a 16% 16% American For Power 7 7 67/c American Smeitine Ref. 34% 341/, 34% American Tel. Tel. m 112B/s 112% American Tobacco B. 76% 77% 76% American Wate. workf 17 17% 17% Anaconda Copper 11% 11% 11 Ass. Gas Electr. Co. L* Atchison Topeka 50% 51% 50%' Aubum Auto 25aj 26 25% Baltimore Ohio 16% 16'% 15% Bethlehem Steel Co. 28% 29% 28% Canadian Pacific 14 14Vs 13% Case Treshing 431/ 447/3 42V2 Chase National B. 1 23% 22 22 Chesapeake Ohio. 43 43% 42% Chicago Milwaukee pref. 53/g 51/5 5% Chicago Rock Isl. 21/4 2ii 23% Chrvsier Motor 331^ 34% 33% Cities Service ]3/4 1% 1% Consol Gas of N.Y. r. 29% 30% 29% Continental Oil 18% 19% 19% 7 Dawesleening 37% 38% 38% 5% Youngleening 271/2 28% 28% Deleware Hudson 391/2 40% 40 Dupont de Nemours 90% 91 90% Eastman Kodak 99% 100 99 El. Bond Sh. Co. 11% 11% HV2 General Electric 18% 18%§ 18% General Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors 29% 29% 29% Great Northern 15% 16 15 Hudson Motor 8% 8% 8% Illinois Central 17V* 17%, 17 International Harvester 30 31 29% International Nickel 25 25 25 International Tel. Tel. 1034 10% 10% Kennecott Copper 18s4 19 19 Koninklijke Olie 34% 33% 33% Low priced shares 5.05-20 Mc.Keesport Tin PI. A. 86% 87% 86 Miss. Kansas Texas 6% 6% 6% Missouri Pacific 2% 2% 2% Idem pref. 4 4% 3% Montgomery Ward 26% 27% 26>/& National Cash Reg. Co. 13 13% 14 National City Bank 2034 2U/s 21% National Dairy Prod. G.A. 16% 17 17 National Steel36% 3736% New York Central 22% 22221/2 Nord American Co. 14 14%) 14 Norfolk Western 166 168 1701% Novadel- 20% Pennsylvania 23% 237/g 2 31/2 Proctor Gamble 36% 37% 37% Publ. Serv. N. L. 321% 32% 31% Radio Corp. of Am. 5% 6 6 Sears Roebuck I 39% 40 40 Shell Union Oil 6% 6\ 6% Socony Vacuum 14% 14% 14% Southern Pacific 18^4 19% 18% Southern Railway 16% 16% 16% Standard Brands 19% 19% 19% Standard Oil of N.-Jersey 431/2 43% 43% Tidewater Ass. Oil9% 9% 9L/2 Union Pacific I 101% 102 101 United Aircraft 9% 9% 9% United Corp. A. 3% 4% 4% United States Leather 6% 6% United States Rubber. 16% 17 16% United States Steel Corp. 33% 34% 33% Wabash gew. A. 2% 2% 2% Westinghouse Electric. 31% 32% 32% Woolworth Building 49 49% 48 /g 5 exdiv. t - ex coupop ex claim. bieden I gedaan en laten. De inspecteur van de Scheepvaartinspectie, de heer L. C. G. van der Boom, had Vrydagmiddag in de zittingszaal van den Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam een groot aantal geluk- wenschen in ontvangst te nemen op de receptie, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Scheepvaartinspectie. Ook kwa men vele schrifteiyke gelukwenschen in. Doordat kinderen met vuur speelden, is Vrij- dag te Hoogkerk brand ontstaan in de boerdery van den heer Havinga, bewoond door den heer v. d. Woude. Boerdery en inventaris gingen in vlammen op; slechts een klein gedeelte van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. NEW-YORK, 28 Sept. 27 Sept. 28 Brussel Rome Madrid Bern 23.55 8.65 13.78 32.90 Weenen 19.15 23.58 8.65% 13.80 32.94 19.15 Oslo A'dam Londen Parys Berlyn 28 Sept. Sept. 27 Sept. 24.97% 24.97% 68.35 68.43 4.97 4.96% 6.64% 6.65% 40 50 40.43 NEW-YORK, 28 Sept. 28 Sept. 27 Sept. 28 Sept. 27 Sept. Suiker Oct. 1.88 1.87 Mei 1.95-96 1.95-96 Dec. 1.95 1.94-95 Juli 1.99-200 1.99-20 Jan. 1.92-93 1.91-92 Sept. 23 3 2.03 Mrt. 1.91-92 1.91-92 Ct.Cuba 2.95 2.92 Rubber Standaard Sept. Mrt. 15.25 15.45 Oct. 14.65 14.85 Mrt. 15.50 15.72 Dec. 14.87 15.07 Juli 15.73 15.96 Juli 14.98 15.20 Katoen Loco 12.55 12.65 Jan. 12.42 12.52-53 Oct. 12.28 12.35 Mrt. 12.52-53 12.63 Nov. 12.33 12.42 Mei 12.58 12.68-69 Dec. 12.38-39 12.49-50 Juli 12.63-64 12.71-72 Tarwe Roode Winter loco 110% Harde Winter loco 118% Tin Loco 51.45 51.35 Oct. 51.45 51.35 Koffie (Rio) (Santos) Dec. 7.61 7.65 Dec. 10.70 10.77 Mrt. 7.79 7.84 Mrt. 10.75 10.81-82 Mei 7.88 7.91 Mei 10.78 10.86 Juli 7.97 8.00 Juli 10.81 10.88 28 Sept. 27 Sept. 28 Sept. 27 Sept. CHICAGO, 28 Sept. Tarwe Haver Dec. 104% 104% Sept. 54% 54% Mei 103%-% 104-03% Dec. 51% 52% Sept. 10o%-% 104-% Mei ol% 51% Mais Rogge Sept. 78% 78% Sept. 74% 75% Dec. 7b% 78v2 Dec. 70 77 V* Mei 80% 80Vs Mei 79% 80% Reuzel Duluth Lynzaad Loco 9.27 9.27% 1.82 Sept. 9.15 9.25 Sept. 1.83% Oct. 9.15 9.20 Dec. 1.85% 1.83 Dec. 9.27% 9.30 Jan. 9.37% 9.42% WINNIPEG 28 Sept. Tarwe Gerst Oct. 81% Dec. 821/* Mei 8/ 81^ 82% 87% Oct. Nov. Mei o4% 55Vg s8% 55% 56% 5o% Rogge Oct. 60% Dec. 62V* Mei 65% 62 63% 67% Lijnzaad Oct. 1.42 Dec. 1.40 Mei 1.52 1.42 1.44% 1.51% Haver Oct. 43% Dec. 427/8 Mei 44% 43% 43% 44% GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 27 Sept. Tarwe: Oct. 5/2 3/8; Dec. 5/5 3/4; Maart 5/9; Mei 5/10 7/8. Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unileyer Philips H. V. A. Young Anaconda Beth. Steel U.S. Steel 149% 71% 216 163 24% 7 1/8 17 5/8 20%—5/8 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie 149%—3/8 Opgegeven door v. d. Graaf Co's Bureaux \voor deni Handel N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 28 Sept. Maria Cath. Ariaans. hulsvrouw van J. Koe. pensionhoudster. Westeinde 20. E, P. Hilgers, Bussum, Jan ter Gouwweg 8. IJ. van Leeuwen, schilder, Amsterdam, Co- lumbusplein 30 huis. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: J. Müller, Hilversum; J. J. Lok ker, Laren; L. F. W. van Bijsterveld, Amsterdam: F. F. v. d. Pijl, Amsterdam. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, vertrokken 28 Sept., Boekelo, s.. Rotterdam; Ulysses, s„ Middellandsch'e Zee. via Rotterdam; Trajanus, s., idem; City of Antwerp, s., Waterford; Sursum Corda, s„ B.-Aires; Ek, 6., Oslo; Oscor Friedrlch, s„ Rotterdam; Euter pe, s„ Bordeaux. Aangekomen 28 Sept., Venus, s., West-Indië. laatst Bordeaux. AMSTERDAM, aangekomen 28 Sept., Venus. West-Indië, laatst Bordeaux, ledig Surinamekade. Vrachtmail. MIJ. OCEAAN STENTOR, Java naar Amsterdam, 28 Sept. te Penang. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ALMKERK, uitreis, 28 Sept. van Port Said. HOLLANDAFK1KA-LIÜN SPRINGFONTEIN, Vertrekt 1 Oct. van AmB1' naar Hamburg. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, Uitreis, 87 Sept. van Colombo. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. CRYNSSEN, Uitreis, pass. 28 Sept. v.m. 11 u- cl6 Azoren VAN RENSSELAER, 27 Sept. van Paramaribo naar Amsterdam. MEROPE. 28 Sept. van Valencia te Malaga. GANYMEDES. Middl. Zee naar Amsterdam- pass. 28 Sept. v.m. 11 uur Finlsterre. ARIADNE, 27 Sept. van Kopenhagen naar Amsterdam. HERCULES, 28 Sept. van Patras naar Piraeus- CERES, 28 Sept. van Constanza te IstanboW- AJAX. 27 Sept. van Bilbao te Santander. TITUS, uitreis. pass. 28 Sept. v.m. 8 uu* Flores. ,,„„1 BOSKOOP. 28 Sept. n.m. 2 uur 30 van DelimJ naar Hamburg. STELLA. 28 Sept. van Izmir naar Piraeus. EUTERPE, 28 Sept. van Amsterdam naa Bordeaux. am ULYSSES, 28 Sept. van Amst. via Rottera»» naar Middl. Zee. _.a TRAJANUS. 28 Sept. van Amsterdam Rotterdam naar Middl. Zee Amst- VENUS- 28 Sept. van West-Indië te Am=

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2