I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? STADSNIEUWS Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75.000gezinnen Wat de tonq streelt Derde slachtoffer Waar de fi mband rolt FUNKE'S ROGGEBROOD Vleeschhouwerij F. A. Piët DE KUNSTIJSBAAN IN DE HOOFDSTAD ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 spaarnwoude Officieele opening op 24 Nov. a.s. siiiuuiiiiniiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiins PETER BENOIT-AVOND Doopsgezind Jeugd- en Zangkoor JUBILEUMWEDSTRIJD DAM CLUB „IJMUIDEN" Nederlaagwedstrijd Damclub „IJmuidenDamclub „Haarlem" Jubileum bij den Motordienst Kazerne van Motordienst heet „Ripperda" Gem. Concertgebouw Jubileumwedstrijden Damclub „IJmuiden" Kerkconcert van Jo Vincent en Anthon van der Horst Kath. Muziekgezelschappen in Zuid-Holland R.K. Studieclub „Graficus" BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN Winkelsluitingswet HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN LUXOR-THEATER De zwarte kat OP IEDERE KOFFIETAFEL: EEN DELICATESSE OP ZICHZELF VRAAG HET UW BAKKER IJMUIDEN Bouw Bootenhuis „De Door drijvers" Nog een meisje te Hilversum overleden REMBRANDT-THEATER Fientje de la Mar Bleeke Bet PALACE-BIOSCOOP Moeder en kind NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ter herdenking van den lOOsten geboortedag van den Vlaamschen Toondichter Peter Benoit is onlangs te Antwerpen een grootsch muziek feest gehouden. De voornaamste werken wer den uitgevoerd en ook zijn liederen vergat men niet. Zijn liederen met het echt-volksche, in- Vlaamsche karakter bewezen wel het meest hoe de geest van dezen grooten Vlaming nog im mer voortleeft in de harten zijner stamgenoo- ten. Want was de belangstelling op de concert en schouwburg-avonden groot, ongekend was die van de zijde der bevolking bij de openbare feestelijkheden. Een tallooze menigte bevond zich steeds in opgetogen stemming in de hoofd straten en telkenmale hief men spontaan één zijner liederen aan. Dit klinkt voor den nuchteren Hollander een weinig onwaarschijnlijk in de ooren, doch wie Benoit's stijl en de mentaliteit van den Vla ming kent, begrijpt het volkomen. Daar men momenteel in Holland niet veel van Benoit hoort, was het een goede gedachte van het Algemeen Verbond en „Guido Gezelle" om in samenwerking met een koor, een Benoit- avond te organiseeren. Een niet onbelangrijk deel van het programma was ingenomen door het kinderkoor, waardoor behalve fragmenten uit de Rijswijck-cantate „de Waereld in" in haar geheel en in vereeniging met het gemengde koor het slotkoor uit de Rubens-cantate kon worden uitgevoerd. De waereld in! Wat een heerlijke muziek, zangmuziek in den waren zin des woords, die rechtstreeks tot het hart spreekt. En verouderd? Geenszins. Dat ze nog geschikt is, blijkt het best uit de vertolking. De kinderen zongen met overtuiging en gloed. En op een enkele fraze van het jongenskoor na, klonk alles mooi, ja menigmaal weelderig (zeer goede sopraan partij). De „Kinderhulde" uit de Van Rijswijck-can tate gaf ook blijk, dat Benoit weet wat kinder stemmen zijn. Het karakter van dezen tekst is echter voor kleine kinderen niet zoo geschikt als die van „De waereld in" en bovendien is de zang een weinig breedsprakerig. Aan het slot ging de finale uit de Rubens cantate, pompeus en klankrijk. Mevrouw LudolphGeysen en de heer de Klerk zongen liederen en aria's, die boden hier mede een welkome afwisseüng tusschen de koor nummers. Eenvoudige, doch toch goedaanspre- kende liederen als: „Mijn hart is vol verlangen", „Denderliedeken" voor sopraan, „Mijn moeder spraak" voor bas een aria uit de opera „Isa" voor sopraan met pakkende dramatiek (ver dienstelijk uitgebeeld) de aria ,.ik werp het doodenhulsel af" voor bas uit het oratorium: „Artevelde's geest", aangrijpend en boeiend voorgedragen, en een imponeerend „Onze Va der" voor bas uit het „Drama Christi", met inleiding en afsluiting voor mannenkoor. Dit laatste werd onder doodsche stilte aangehoord. Na het Beiaard-lied sprak de heer Jos de Klerk over: „Peter Benoit als componist en kamprechter voor een Nederlandsche muziek cultuur". Spreker achtte dit noodig, omdat men geen duidelijk beeld van Benoit krijgt, wanneer men niet zijn geheele werkwijze kent, zijn doel bewust strijden voor eigen nationale kunst! Doelbewust heeft Benoit gevochten voor zijn ideaal en alles wat hij deed, met woord en pen, stond in dienst van zijn streven, sproot daaruit voort. Benoit's muziek moet men dus aanhooren als één groot strijdlied, een lied in den strijd voor eigen, Vlaamsche cultuur. Spreker gaf na een schets van Benoit's jeugd, een overzicht zijner werken, verklaarde het ka rakter zijner groote, volksche, openlucht-can tates en beweerde zoo terecht, dat Benoit echt- Vlaamsch kon componeeren, omdat hij het rhythme, de klankvorming en den zinbouw zijner tot dusver verguisde moedertaal zoo sterk-innig aanvoelde, ondanks hij in geheel andere rich ting was opgeleid. Vervolgens wees spreker op zijn pionierswerk als leider der Muziekschool te Antwerpen, dat hij tenslotte schitterend zag beloond door de officieele erkenning zijner verdienste in de ver heffing zijner instelling tot Koninklijk Conser vatorium. O.m. werd er gewezen op lo. de vele uitvoe ringen zijner werken in Holland onder leiding van Viotta, den componist e.a.; 2o. de veel zijdigheid van zijn oeuvre, vanaf het eenvoudige kinderlied en zangspel tot het oratorium en de opera, 3o. zijn onverzettelijken wil wanneer het zijn principe gold en zijn onbaatzuchtigheid en gevoel voor saamhoorigheid. De heer de Klerk besloot met de woorden uit Benoit's testament: „Blijf steeds aan Vlaam sche kunst trouw!" Voor dezen avond was meer dan gewone be langstelling. Een succes-avond van de Doops gezinde koren en hun leider Jac. Zwaan. O. K. Donderdagavond jl speelden de eerste tien tallen der Damclub „IJmuiden" en Damclub „Haarlem" ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Damclub „IJmuiden" een nederlaag- wedstrijd. De gedétailleerde uitslag laten wij hieronder volgen: IJmuidenHaarlem 1. B. DukelH. W. Zitman 1— 1 2. A. LigthartF. A. Berkemeier 1— 1 3. P. LeijteChr. F. Visse 0— 2 4. C. SuykW. van Daalen 1— 1 5. H. Diederiks—G. P. Heek 0— 2 6. F. BasstraP. van Wamel 2— 0 7. H. SchaapTh. van Wamel 0— 2 8. K. de JongJ. Lycklema 2— 0 9. A. KraaiW. Stroo 2— 0 10. P. v. d. VeldeJ. P. Exel Jr. 1— 1 Totaal 10—10 Typeerend dat ditmaal de „kop" van IJmui den heeft gefaald, want de vijf eerste borden van IJmuiden behaalden slechts 3 van de 10 punten. De kracht van Damclub „Haarlem" blijkt wel hoofdzakelijk in de hoofdborden te zitten, die zich in dezen wedstrijd uitstekend hebben geweerd. In de aula van de kazerne van den Motor- dienst had Vrijdagmorgen een eenvoudige plechtigheid plaats. Daar werd in het bijzijn van alle officieren en onder-officieren van het korps door den commandant majoor A. M. M. van Loon de zil veren medaille uitgereikt aan den sergeant ma joor-administrateur L. Jonker. Nadat het eere-metaal op de borst was ge hecht, sprak de commandant den heer Jonker toe hem prijzende als een stille werker, doch wiens werk zoo zeer door hem wordt gewaar deerd. Uit naam van de officieren van het korps bood hij den jubilaris de kleine draag- medaille aan met den wensch, dat het hem ge- geve moge zijn nog vele jaren zijn diensten aan het land te geven. Bij monde van den adjudant ond. off. Bak ker werd Jonker uit naam van zijn collega's toegesproken. Door hem werd hij gehuldigd als een stille vriend die bij voorkomende gelegen heden getoond heeft een goed onder-officier, een goed kameraad te zijn. Van de onder-offi cieren ontving hij met een vriendelijk woord een lamp. Nadat allen hem de hand gedrukt hadden dankte Jonker onder den indruk van het ge sprokene voor de vriendschap en de geschen ken. De minister van Defensie heeft bepaald, dat de Motordienst-kazerne te Haarlem in den ver volge zal heeten Ripperda-kazerne. Den commandant is opgedragen uiteen te zetten welke beteekenis deze naa mvoor het land heeft. Het bekend Praagsche Koor van Onderwij zers, dat de volgende maand een toumée door ons land zal maken, komt op 27 October in de Gem. Concertzaal alhier, concerteeren. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dei- Damclub „IJmuiden" speelde het derde tiental dezer jubileerende vereeniging een nederlaag wedstrijd tegen de Haarlemsche Damclub III De Haarlemmers wonnen met 128. Op Vrijdag 5 October as. zullen in de pas gerestaureerde Bakenesserkerk te Haarlem Jo Vincent en Anthon v. d. Horst een kerkconcert geven. Aanvang 8 uur. Over het programma schrijft de heer v. d. Horst in het voorwoord: „Het programma, door mevrouw Vincent en mij dit jaar samengesteld, begint met een Oan- zona van den Italiaanschen componist en orga nist Cioseffo Guammi, van 1588—'95 organist in de San Marco Kerk te Venetië Een Cyclus van oud-Italiaansche kerkelijke gezangen wordt door deze Canzona ingeleid. De daarop volgende Passacaglia en liederen van Hendrik Andries- sen dp gedichten van Henri Ghéon (Miroir de peine) sluiten, hoewel zes eeuwen ze van elkaar scheiden, zich prachtig bij de oud-Italiaansche zangen aan. Diepenbrock's „O Jesu ego amo Te" sluit daarna het eerste deel van het programma. Het tweede deel brengt een drietal liederen uit den weinig gezongen „Vater Unser"-cyclus van Peter Cornelius en de Fantasia en Fuga in c kl. terts (Peters Band 3 no. 6) van Joh. Seb. Bach. Twee oud-Duitsche liederen („Sterbelied" en „Ein frohlich's Gesang") vormen de „uitleiding" van het programma en werken tevens als kort résumé van het geheel." Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de prachtige cyclus der oud-Italiaansche zingen voor het eerst in ons land worden uitgevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Concertbureau A. Vernout, Warmoesstraat 10, Haarlem, en op den avond der uitvoering aan de kerk. De Bond van R.K. Muziekgezelschappen in Zuid-Holland houdt een zeer belangrijke ver gadering op Zondag 30 September, des middags te half drie in gebouw „Amicitia", Westeinde 15, Den Haag. Op deze vergadering zal besproken worden het te organiseeren solisten-concours in de komende wintermaanden. Ook zal behandeld worden het af te sluiten contract met het Auteurs-Bureau B.U.M.A., hetgeen voor de aangesloten vereenigingen van groot belang is. Men schrijft ons: De studieclub „Graficus" gaat haar winter- programma weer beginnen. Niet dat hiervan afgeleid moet worden, dat deze club den zomer in ledigheid heeft doorgebracht, verre van daar. Zeer vele excursies zijn ook dezen zomer weer gehouden, die bij het aangename van den zo mer algemeene ontwikkeling brachten en een breedere kennis van diverse zaken gaf. Noemen wij slechts een bezoek aan de Bloemendaalsehe Kweektuinen, een bezichtiging van den St. Bavo-toren met Haarlem in vogelvlucht, e°n bezoek, onder leiding, aan de Groote Kerk, een bezoek aan het abattoir, het jaarlijksche uitstapje, dit jaar naar Apeldoorn enz. enz. Bovendien ontvingen de leden regelmatig de goed gesorteerde portefeuilles, die niet alleen de allerlaatste snufjes op gebied van drukwerk en illustraties boden, doch ook een zeer leerzame lectuur bevatte. De volgende week Dinsdag om 8 uur begint het winterprogramma in het gebouw der St. Jozefgezellenvereeniging, Jansstraat. De eerste avond is er een van bijzondere be teekenis, d.w.z. dan zal de bondsvoorzitter, de heer B. Leijn, de beteekenis en het groote nut van studie uiteenzetten. Voor deze causerie worden alle R. K. grafi sche bewerkers van de afdeeling Haarlem en omstreken uitgenoodigd. De tweede avond zal gewijd zijn aan een cur sus-les in de nieuwe spelling Marchant. Een onderwijzer zal het noodige bijbrengen, wat de typograaf dient te weten van deze spel ling. Ook deze avond, waarvan de juiste datum nog nader wordt gepubliceerd, is toegankelijk voor alle leden van den R. K. Grafischen Bond. Het bijwonen van dezen avond is geheel vrij blijvend, zonder eenige verplichting, doch wij raden een ieder aan dit niet te verzuimen. Niet alleen de oudere leden, die toch ook met haar tijd mee moeten gaan, doch in het bijzon der de jongere leden moeten aanwezig zijn. De ouders van deze jongeren raden wij aan hun zonen daarop te wijzen. Het verdere winterprogramma bestaat o.m. uit het beoefenen van het grafisch teekenen, lessen over drukken en zetten, behandeling van actueele onderwerpen door bekwame leeraars, diverse excursiën enz. enz. Komt leden van den Graafischen Bond, toert dat het u ernst is het spreekwoord te begrijpen „Kennis is Macht". Bouwvergunning. Door B. en W. werd ver gunning verleend voor den bouw van 5 dubbele villa's in de Van Ittersumlaan. Zooals wij reeds voorspelden, gaat het met de bebouwing van het terrein van de voormalige buitenplaats „Huis te Bijweg" nog steeds voort. Rijwieldiefstal. Tijdens het spreekuur, al thans op klaar lichtendag, werd bij dr. Van Aalst aan den Rijksstraatweg alhier een nieuw rijwiel ontvreemd, toebehoorende aan de dienst bode. Voorts werd een belastingmerk van een rij wiel gehaald, dat onbeheerd stond voor een pand in de Bennebroekerlaan. B. en W. stellen voor, na de winkeliers in het dorp Halfweg geraadpleegd te hebben (die van buiten Halfweg hebben de vraag onbeant woord gelaten) de door de Winkelsluitingswet geëisc.hte verklaring af te leggen om daardoor de verkoopgelegenheid op Zondag te kunnen verruimen. Publieke verhuring landerijen B. en W. stel len den Raad voor publiek bij opbod te verhu ren voor den tijd van twee jaar de volgende perceelen land: het weiland in de Uiterdijken ieder perceel met inbegrip van het daarachter gelegen inge polderde land en het perceel bouwland aan de Bauduinlaan. Gemeenteraad Openbare vergadering van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude op Maandag 1 October, des avonds 7.30 uur. De agenda vermeldt o.a.: Vergoeding reis kosten. Art. 13 L.O.-wet. Verpachting pontveer Zuid-Schalkwijk. Verlichting stilstaande motor rijtuigen. Tijdstip houden raadsvergaderingen. Wijziging winkelsluitingswet. Publieke verhu ring landerijen. Verhuur land voor bouw boo tenhuis. Benoeming leden Financieele-commis- sie. Reclames Hondenbelasting. Aanbieding uit breidingsplan bij station Rijksstraatweg. Aan bieding rekeningen 1933. Duivensport Uitslag wedvlucht Mens op 24 Sept. Afstand 217 K.M. Los 7 uur 45 min. 1, 13, 14, 15 P. v. Egmond; 2, 4 H. A. Bouw meester; 3 P. de Jong; 5, 6 P. Kuiser; 7, 10 G. v. Zanten; 8, 9 Ch. des Bouvie; 11, 12, 16 L. J. Kramer. Eerst getoonde duif 11.0.7 sec. Laatste prijswinnaar 11.14.41. •RUwieldief. Door de politie is aangehouden A. v. d. V., verdacht van diefstal van een rij wiel. Dit rijwiel is te Haarlem opgespoord en in beslag genomen. De aangehoudene is reeds 4 keer voor een dergelijk feit veroordeeld en wordt mede verdacht van verschillende dief stallen in de omgeving. Zwervende jongen. Aan de Sixlaan is een jongen zwervende aangetroffen. Na ondervra ging bleek, dat hij van zijn patroon ƒ7 had verduisterd. De politie heeft hem naar Amster dam gebracht en daar aan de politie overge geven. Herzienng saHarissen gemeentepersoneel B. en W. schrijven aan den raad het volgende: „Bij ons schrijven van 13 Januari 1934 deel den wij aan Ged. Staten mede, bereid te zijn aan U voor te stellen de loonsverlaging van het personeel der gemeente van 3 pCt. te brengen op 8 pCt. Wij wezen er op, dat deze maatregel tot ge volg zou moeten hebben een algemeene her zienng, omdat het evenwicht in de verhoudin gen door een evenredige korting wordt ver broken. Naar onze meening diende aan een ver andering van de algeheele salarisregeling voor af te gaan overeenstemming over de hoogte der salarissen van den Burgemeester, den Secre taris en den Ontvanger. In aansluiting daaraan zou dan de herziening van alle salarissen aan de orde worden gesteld. Ged. Staten hebben wel een nieuwe regeling van de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ont vanger in uitzicht gesteld, doch daar is het tot heden ook bij gebleven. De netto-jaarwedden van drie genoemde functionarissen zijn door de reeds ingevoerde kortingen teruggeloopen van resp. 8000—, 7000— en 4900.— op resp. 7199.30, 6287.50 en 4372.72, welke bedra gen met ingang van 1 Juli jJ. door verhoogd pensioenverhaal verder verlaagd zijn tot resp. 7086.50, 6188.80 en 4303.63. Bij schrijven van 24 April 1934 deelde de Mi nister van Binnenlandsche Zaken aan de Ge meentebesturen mede, dat de voortschrijding van het onvermijdelijk aanpassingsproces der loonen in het particuliere bedrijfsleven aan de door de crisis gewijzigde omstandigheden, het noodzakelijk maakt, dat de salarisregelingen van gemeenten, welke nog steeds uitgaan eenerzijds boven het Rijkspeil, anderzijds boven den plaatselijken loon- en levenstandaard, met den grootsten spoed daarmede in overeenstem ming worden gebracht. De Minster heeft het hietr niet over regelingen, welke beneden het Rijkspeil zijn, alhoewel hij in de Tweede Kamer der Staten-Generaal verklaarde bereid te zijn een circulaire te laten uitgaan om de te lage salarissen te verhoogen. Bij brieven van 6 Juni en 18 Juli 1934 deelden Ged. Staten mede, dat de Minster van Binnen landsche Zaken verlangt, dat een herzienng der wedden onafhankelijk van de regeling der wed den van den Burgemeester, den Sesretaris en den Ontvanger, plaats heeft en dat de nieuwe regeling 1 October 1934 dient in te gaan. Over de door ons ontworpen jaarwedde-regeling wa ren wij verplicht het oordeel te vragen van den Minster van Binnenlandsche zaken. Met de door den Minister gemaakte bemerkingen is rekening gehouden, behalve voor één catagorie ambtenaren, omdat naar ons oordeel den Mi nister daar niet voldoende voor oogen heeft gestaan de omvang van de werkzaamheden. Beschouwt men de factoren, die bij een salarisregeling van integreerend belang zijn als z.g. stedelijk karakter, hooge levensstandaard of huishuren, dan bezit Velsen die, wij zouden haast zeggen in overtreffenden trap, waarbij nog komt de belastingdruk. Buiten beschou wing mag ook niet worden gelaten, dat de ambtenaren een geringere kans op promotie hebben bij de gemeente dan bij het Rijk, als mede de factor kindertoeslag geldende voor het Rijks-personeel, doch niet voor het perso neel der gemeente. Bij het Rijk geldt in het al gemeen de regel, dat voor elk kind beneden 18 jaar een toelage wordt gegeven van 3 pCt. der wedde met een minimum van 60 en een ma ximum van 216 per jaar. Men kan aannemen, dat het gehuwd personeel dezer gemeente ge middeld per gezin 2 kinderen beneden 18 jaar telt. Voor een zoo juist mogelijke vergelijking met de Rijkswedden van gelijksoortige functies is het dus noodig bij de Rijksnormen op te tel len de verhooging voor 2 kinderen. Eveneens dient er rekening mede te worden gehouden, dat de gehuwde Rijksambtenaren op jaarloon grootsche schoonheid, een film, zoo gevoelig en zoo vol fijne trekjes, dat er en dat kan niet van veel films gezegd worden bij de be zoekers iets van blijft hangen, iets wat waarde heeft voor het leven, meer dan ooit een Tank- stelle of een Jantjes kunnen geven. Zulk een film te zien is een genot, en gaame sporen we alle volwassenen aan deze gelegen heid Henny Porten weer te zien, niet te laten voorbij gaan. In het voor-programma een screen-zong „He reminds me of you" en weer een van die mooie gekleurde teekenfilms: „Beauty and the Beast", benevens het gebruikelijke, altijd belangwekken de geluidnieuws. Op het tooneel een akrobatenpaar, dat „niet veel om het lijf heeft" dit niet in figuurlij ken zin bedoeld, want hun bewegingen en hun standen zijn mooi, maar in den eigenlijken zin van het woord. Toch kunnen wij dit nummer niet indecent noemen, dank zij de onberispe lijke uitvoering der kracht- en behendigheids- toeren van deze Lys en Joe, die hun kracht alleen zoeken in het schoone. Over de griezel-hoofdfilm die deze week in het Luxor-Theater gaat hebben we reeds in ons Donderdagavondblad met waardeering ge schreven. Een afzonderlijk woord verdient echter dit maal het voorprogramma, dat bijzonder afwis selend en interessant is. De Duitsche reisjes worden voortgezet met een bezoek aan Dresden, de teekenfilm is na tuurlijk weer origineel en eindigt in een gran dioze bruiloft; het wereldnieuws brengt sport, branden en geweldige Amerikaansche vindin gen. In een Barnum en Baily-filmpje wordt met wereldwonderen gesmeten, belangrijk en opmerkelijk is het echter zeker. Het varieté-nummer op het witte doek is rijk aan dans, acrobatiek, zang en humor. Men krijgt bovendien een aardig kijkje achter de schermen van een film-studio. Een zeer goed programma, vanwege de hoofdfilm niet voor kinderen. een toelage ontvangen van 180 voor zoover niet aldus het gezamenlijk bedrag aan wedde en toelage, met uitzondering van de kindertoe lage, zou stijgen boven 18.00 of het gezamen lijk bedrag aan wedde en toelage daardoor zou stijgen boven het maximum van de desbetref fende schaal van bezoldigng ndien dat madi- mum minder dan 1800 bedraagt. Daarbij komt dan te vervallen de tegemoetkoming in de woninghuur ad 100 per jaar, welke de ge huwde ambtenaren ontvangen. Op het vervallen dezer toelage is ook in Uw College reeds meer malen aangedrongen. Met betrekking tot de ongehuwden wordt evenals in de Rijksregeling bepaald, dat voor hen het salaris wordt verlaagd met 3 pCt., met dien verstande, dat zij nimmer méér dan 90 pCt. van de aan hun functie verbonden maxi mum-wedde ontvangen. Zooals wij hierboven reeds mededeelden is door de evenredige korting van 8 pCt. het even wicht in de verhoudingen verbroken. Een her ziening der wedden zal dus tot gevolg moeten hebben, dat eensdeels eene, zij het dan ook zeer geringe, verhooging plaats heeft naar het Rijks peil, anderdeels een verlaging tot het Rijkspeil. Daarbij moeten wij ook wel bedenken, dat de verhouding zooals die bestond vóór de korting, reeds niet juist was. De oorzaak hiervan was eene min of meer belangrijke algemeene ver- hOQging van de loonen der werklieden en poli- tie-ambtenaren, in 1921, terwijl de aan de ove rige ambtenaren in uitzicht gestelde algemeene verhooging, door de inmiddels voor de gemeente minder gunstig geworden financieele omstan digheden, niet tot stand is gekomen. Alleen werden enkele partieele wijzigingen aange- brahet, bedoeld als een correctie op onjuiste ver houdingen." Over de door ons ontworpen nieuwe regeln- gen, zooals die naar aanleidng van de door den minister van Binnenlandsche Zaken gemaakte bemerkingen waren gewijzigd hebben B. en W. overleg gepleegd met de drie commissiën van overleg. Het resultaat van dit overleg is in een uit voerig voorstel neegelegd, hetwelk B. en W. den raad ter goedkeuring voorleggen. Gemeenteraad Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehou den op Dinsdag 2 October des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Belastihgzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Aflossing per 2 Januari 3935 van een geld- leening, oorspronkelijk groot 600.000,.— en per resto groot 464.000.en van een geld- leening, oorspronkelijk groot 160 000.— en per resto groot 155.500. en aangaan van een nieuwe leening groot 619.500. 4. Voorstel tot nadere regeling van de loonen der werklieden en van de jaarwedden der ambtenaren. 5. Wijziging en opnieuw vaststelling van de verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaar heid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeentepolitie. 6. Verklaring ingevolge artikel 5, le, 2e en 3e lid van de Wet tot wijziging der Winkel sluitingswet. 7. Verdeeling van de kieskringen in stern- districten. 8. Machtiging tot het vastellen van diverse besluiten in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. 9. Afsluiting voortuinen Kennemerlaan. 10. Afstand van eventueele eigendoms rechten. 11. Verleenen van vergunning tot het dempen van een gedeelte beek, het in de plaats daarvan leggen van een riool en het aansluiten van dat riool op het riool In de Beekvlietstraat te Santpoort. 12. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan den avondcursus van de Gemeentelijke Vissche- rjjschool. Autobotsing Op den Rijksstraatweg nabij Rozenstein in de gemeente Velsen heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, waardoor deze ernstig ,/erden beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Geassisteerd door de motorbrigade van de Rijksveldwacht heeft de gemeentepolitie het verkeer geregeld. De beschadigde motorrijtuigen zijn later weggesleept. De eigenaars zullen de schade onderling regelen. Binnenges'eept. De Duitsche stoomtrawler H. C. 54 heeft alhier binnengesleept den IJmui- der Stoomtrawler „IJm 20", die tendens het visschen de vischlijnen in de schroef gekregen had. Na aan boord van de IJm. 20 Veel moeite te hebben gedaan kom men de lijnen niet ver wijderen zoodat het vaartuig hulpeloos rood- dreef. De stoomtrawler IJm. 76 vertrok 26 Sept. naar zee en keerde Woensdag met machineschade terug. Op 31 December a.s. eindigt de huur van het perceel tuingrond aan de Mooie Nel, thans in huur bij de Wed. J. P. van Warmerdam voor den prijs van f 11, aldus deelen B. en W. van Halfweg aan den Raad mede. De Haarlemsche Vouwbootvereéniging „De Doordrijvers" heeft verzocht dit perceeltje grond, groot 21.20 Are te mogen huren met het doel daarop een bootenhuis te bouwen. Na onderhan delingen heeft genoemde vereeniging -ich bereid verklaard het terrein voor 5 jaren te huren met daania stilzwijgende verlenging van jaar tot jaar behoudens wederzijdsche bevoegdheid tot op zegging met inachtneming van een termijn van drie maanden tegen een huurprijs van f 50 per jaar. De vereeniging krijgt dan het recht daarop een bootenhuis te bouwen overeenkomstig door B. en W. goed te keuren plannen. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN Vrijdagavond half 11 is in de R. K. Zie kenverpleging te Hilversum een derde slachtoffer van den catastrophalen brand aldaar overleden, namelijk de 10-jarige J. Magnin. Het meisje was reeds Donderdag van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat de kunstijsbaan, die op het oogenblik achter het Sportfondsenbad aan de Linnaeusstraat te Amsterdam wordt gebouwd, 12 Nov. a.s. in bedrijf zal worden genomen, terwijl de officiee le opening op Zaterdag 24 Nov. a.s. plaats vindt. Deze kunstijsbaan is de eerste, die in ons land wordt gebouwd en in exploitatie komt. Begin September is men met den bouw be gonnen en de werkzaamheden zijn thans reeds flink gevorderd. Van het oude retortenhuis der vroegere gas fabriek heeft men drie z.g. kappen weggebro ken, terwijl men de fundeering gedeeltelijk voor het nieuwe werk heeft gebruikt. Op de fundeering', die thans zoo goed als gereed is', worden op het oogenblik buizen gelegd, die weer door een betonlaag worden afgesloten. Door deze buizen laat men in een daarvoor speciaal gebouwde installatie afgekoelde pekel loopen. Op de betonlaag wordt zeer fijn ver stoven water gespoten, dat door de lage tem peratuur van de pekel onmiddellijk bevriest. De ijslaag wordt in het geheel ongeveer 3 c.M. dik. Als de baan afgereden is kan men het ijsvlak op eenvoudige wijze bijwerken door er wederom water op te spuiten. De afmetingen van de baan zijn 40 bij 60 meter, zoodat men hier ruimschoots gelegenheid heeft om een speelveld voor ijshockey van internationale af metingen (56 bij 28 meter) uit te zetten. Ook bij regen kan de baan worden gebruikt, daar de neervallende regendruppels onmiddellijk in ijs veranderen, terwijl het overtollige water, daar de baan eenigszins afloopt, onmiddellijk verdwijnt. Van het puin, ontstaan do®r het sloopen van het retortenhuis, heeft men in de lengte van de baan een heuvel gemaakt, die 's winters bij wedstrijden als tribune wordt ingericht en 's zomers als zonnebad kan worden gebruikt. De baan is zoodanig ingericht, dat deze in de zomermaanden als zwembassin dienst doet, waardoor het Sportfondsenbad in het vervolg dus ook over een groot openluchtzwembad, dat 1.20 meter diep is, beschikt. Tusschen het Sportfondsenbad en de ijs baan komt het restaurant, terwijl hier voorts een eere-tribune en de noodige kleedkamers een plaats zullen vinden. In totaal kan men on geveer 8000 toeschouwers een plaats geven. Als de omstandigheden meewerken kan de baan jaarlijks van half October tot half April worden opengesteld. Het gemiddelde aantal ijs dagen per jaar bedraagt vermoedelijk 130. Voor verschillende takken van ijssport biedt deze nieuwe inrichting groote perspectieven. Zoodat thans ook in ons land geregeld het kunstrijden kan worden beoefend. De directie was reeds zoo gelukkig in ver band hiermede de bekende rijders Otto Kaiser en Hansi Kast, oud-werldkampioenen schoon- rijden als vaste trainers te engageeren. Dat deze eerste kunstijsbaan in ons land groote belangstelling zal trekken, blijkt wel overduidelijk uit de vele aanvragen, die uit het geheele land nu reeds bij de directie bin nenkomen. Voor het volgende seizoen heeft men reeds projecten in bespreking voor soort gelijke inrichtingen te Den Haag, Rotterdam en Nijmegen. De totale kosten van de nieuwe inrichting zullen ongeveer ƒ250.000 bedragen. Dit bedrag is zeer laag in vergelijking met de bouwkos ten van dergelijke inrichtingen in het buiten land, wat voor een gedeelte het gevolg is van het feit, dat men de fundeering van het oude retortenhuis kon gebruiken. Zooals reeds gemeld, wordt de baan op Nov. a.s. officieel geopend. Waarschijnlijk Z®* dien dag de wereldkampioene Son ja Henie de monstraties geven, terwijl de wereldkampi°e' Karl Schafer in ieder geval naar Amsterdam komt. Ook zullen op den openingsdag de bekende Nederlandsche rijders van der Scheer en »e£ den demonstraties geven van het bochtenrü den. Men is voorts in onderhandeling met de be kende Canadeesche ijshockeyploeg, die waar schijnlijk voor of na de wereldkampioenschap pen in Davos in de hoofdstad zal spelen. Verder heeft men nog op het program staa een internationaal ijshockey-tournooi, dat 15 en 16 December zou worden gehouden. Er staan in ons land dus belangrijke geb®uJu tenissen op ijssportgebied te wachten, dank het werk van de N. V. Soortfondsen-Kuns ijsbaan. Dat „Bleeke Bet" zou worden geprolongeerd, was geen geheim meer voor degenen, die in de afgelcopen week zoo'n enthousiaste menigte in het Rembrandt-Theater heeft zien komen en gaan. Te lachen om een Hollandsch mopje vindt men blijkbaar veel verkieslijker dan het aanhooren van een geestigheid, waarvan men niets verstaat en dus normaal blijft kijken. Nu overduidelijk zoo'n groote belangstelling voor de Hollandsche film bestaat, behoeft men niet meer te twijfelen of een „industrie" ervan zou in ons Holland zeker succes hebben. We zouden echter dan in overweging willen geven, ook de regie alléén door Hollanders te laten ge-4 schieden, en de buitenlanders, van het Richard Oswald gehalte er buiten te laten. Er zijn plenty Hollandsche regisseurs, die 't veel en veel beter kunnen, althans zeker niet slechter. Heusch, wat men ver haalt is niet altijd lekker of beter. Inmiddels kunnen zij die „Bet's bleekheid" nog niet hebben aanschouwd, deze week nog van de gelegenheid, die hun geboden wordt, ge bruik maken. Spijt zal men er in geen geval van hebben, want zooals we reeds schreven, het la chen is niet van de lucht. Er is echter nog een andere reden om deze week het Rembrandt-Theater te frequenteeren en wel het persoonlijk optreden van Fientje de la Mar, een van de weinige brillante actrices, die Nederland bezit. Het is een genoegen en een weldaad haar te zien optreden en het is tienduizend maal jammer, dat een actrice van een dergelijk kaliber haar talent niet op het groote Schouwburg-tooneel kan ontplooien. Nu zingt zij eenige liedjes van het komische genre, evenals zij in de film doet, doch met nog méér kleur, nog meer élan, nog grootere spontaneïteit, dan in de film mogelijk was. En zelfs daar was zy de eerste onder de eersten. Wij gelooven dan ook niet, dat wij de eenigen waren, die graag het grootste gedeelte van het film-voorprogram hadden gegeven in ruil voor het optreden van deze up-to-date „speciali teit". Toch is ook het voorprogram geheel Hol landsch Polygoon, Hollandsch nieuws en een Hollandsch filmpje, waarbij de liedjeszanger Louis Noret zijn liedjes „prentenboeksgewijs" opdient. De vorm, waarin een en ander wordt opgediend, is niet onaardig, maar daar is ook alles mee gezegd. Niet ieder hoofd is geschikt om te worden verfilmd, aoch van deze waar heid schijnt Louis Noret helaas niet overtuigd te zijn. Nee, dan liever de bleekste bleeke Bet. Overigens blijft het programma geschikt voor iedereen. Lang is het geleden, dat we Henny Porten voor de laatste maal zagen en nu eensklaps hebben we haar in Palace teruggezien in de sprekende film. En ze is nog altijd dezelfde Henny Porten, dezelfde ras-artiste, die met haar gelaat won deren doet, er vreugde en smart mee uitdrukt, aangrijpender dan woorden het kunnen doeti. De zwijgende film heeft afgedaan, we verlangen haar niet terug en toch, waren alle filmsterren als Henny Porten, we zouden de sprekende film nooit noodig gehad hebben. Hoe heerlijk weet zij in deze film de moe derliefde uit te beelden, hoe schrijnend de smart der moeder, die haar kind aan vreemden zal moeten afstaan! En als zij dan een tegenspeler heeft als Pe ter Voss, dan ontstaat er een film van zóó

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4