STADSNIEUWS J(cn oMjft oM: WEDER Mislukte overval Prachtig legaat Enkele minder bekende bloembollen voor de kamer Duitschland en de H. Stoel MARKTEN ZONDAG 30 SEPTEMBER 1934 Verminderde zieken fondspremie Zijn Haarlemmers stijf? Handgranaat doodt een kapitein Fransche landbouwers betoogen Het Duitsche Arbeids front De F. 36 weer thuis Oplichter gearresteerd te Weesp Drie psychiaters onder zoeken Hauptmann Strikte objectiviteit van het Vaticaan Gaat 1 October in Zij zingen en fluiten temidden der wereldcrisis EEN OUD, MAAR MOOI GEBOUW En een vergeten industrie De industrie ERNSTIGE AANRIJDING FLORESSTRAAT Geen voorrang verleend Gevonden dieren en voorwerpen Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer AUGUSTUS GUNSTIG VOOR IJSSELMEERVISSCHERS VOOR UW, CR. HOUTSTR.ie© Op de Waddenzee POGING TOT CHANTAGE? Knoeierijen met kolenleveranties in Indië Poolsch multimillionnair laat zijn vermogen na voor bestrijding van kanker en t. b. c. HET MOOIE NAJAARSWEER Vooruitzichten nog gunstig Reorganisatie beëindigd CroydonSchiphol in 1 14 minuten uur Hij trachtte eigenaar van drukkerij f 10.000 afhandig te maken De gematigde verklaringen der Nazi's zijn alleen bedoeld om de Saar-katholieken te beïnvloeden MGR. SEIPEL EN Dr. DOLLFUSS Stoffelijk overschot bijgezet in de Gedachtniskirche Naar we vernemen, gaat de gemeentelijke bijdrage in de ziekenfondspremie van werk- looze leden die onder de crisispremierege ling van de ziekenfondsen vallen en de reductie op de premie van het ziekenhuis- verplegingsfonds van deze leden op 1 Octo ber in. Wie nooit in Haarlem geweest is, spreekt over de bevolking van de bloemenstad niet be paald vleiend. Buitenstaanders meenen dat wij hier den geheelen dag met lange, bleeke ge zichten rondlooDen en een stalen snuit laten zien als Frans Hals in het Florapark. Zij kwa- lificeeren ons als een troep ontslagen begrave- hen, onhandelbare lieden met een veront rustende eigenwaan en zelfingenomenheid. Het moge dan een juiste karakterbeschrijving Van het verre voorgeslacht zijn, heden ten dage wenschen we niet meer voor stijve portretten te worden uitgemaakt. Ik had een vriend uit Zuiderdreven op be- zoek en deze oordeelde niet bepaald gunstig over de Haarlemmers. Het woord „mummie" heeft hij echter terug genomen. Wij, sprak hij, wij met onze gastvrijheid, gul heid, vroolijkheid, onbezorgdheid en humor le ven toch heel wat gemakkelijker dan jullie. Ik zag in, dat woorden weinig zouden baten en ik besloot afdoende te bewijzen, dat mijn vriend er glad naast was. We zochten een druk punt in de binnenstad op en dronken op het terras van een café een geurig kopje thee. „Je wilt de Haarlemmers leeren kennen?" Hij knikte, in zijn oogen las ik tergende ironie. Er passeerde een slagersjongen, die met een heldere tenorstem het lied van de radijsjes uit „Bleeke' Bet" zong. Een ober in onze nabijheid verbleef neuriënd in de Jordaan; een pittig fietsend meiske danste als het ware op haar zadel en verkocht ook al radijsjes; de portier van het café keek smachtend naar het haantje van de Groote Kerk en tralalade als een tweede Joh. Heesters de Ode aan den Westertoren. De schim van Bleeke Bet waarde overal rond, hield de Haarlemmers gevangen. In de verte golfden witte en roode radijzen uit een radio, uit de ingewanden van een kroegje klonk de stem van Fientje de la Mar. In de Jordaan, In de Jordaan! Ambtenaren liepen op de maat van Bet's schlagers, de verkeersagent verraadde het radijs-rythme in zijn armzwaaien, taxi chauffeurs floten in koor het nieuwste liedje „Ik wil gelukkig zijn". Daar hoste een troepje kinderen op de maat Van „In de Jordaan". En de heele omgeving nam het feestlied over, éen oude heer werd er opnieuw lenig van, een deftige bankier liet er zijn cijfer-gedachten voor in den steek. „ztfn wij Haarlemmers stijf?" vroeg ik mijn vriend. „Drie cente een bossie radijsneuriede hij. Ik tikte hem op de schouders, hij bemerkte niets. „Op die eene kleine plek, zijn we allemaal zoo gek De man was weggevaagd van deze wereld. Ik schudde hem door elkaar, hij floot zachtkens: Ik wil gelukkig zijn, Ik wil dansen tot 'k niet meer kan, En al word ik er draai'rig van, Dat hindert niet, Dat hindert niet...." Dan sprong hij op, sloeg mij op den schouder en riep enthousiast uit: Jullie stijve, stalen menschen? Je wordt hier besmet door den zang, het levensoptimisme, de vroolijkheid. Iedereen en alles blijkt hier te zingen. Wat een be nijdenswaardige stad in de crisiswereld...." „Wij willen gelukkig zijn!!" Onlangs leidde mijn weg langs het Spaame en tot „de Klimmende Leeuw" genaderd, bemerkté ik een groote opening in den reeds vroeger gehavenden, doch nog mooien Hollandschen Renaissance-gevel. Intusschen was er wat meer leven gekomen, in de brou werij mag ik wel zeggen, want die is er al tien tallen jaren niet meer. Die opening was een in rijpoort voor de daar gevestigde garage. Ik wees er boven reeds op: hier was vroeger de bloeiende bierbrouwerij „de Twee Klimmende Leeuwen" gevestigd. Er is een tijd geweest, dat er langs het Spaame niet minder dan 39 groote brouwerijen waren gevestigd. Wilt ge „de Twee Klimmende Leeuwen" in haar glanstijd zien, ga dan naar het gemeente-archief en vraag haar die plaat en ge ziet een stuk oud Haarlem op zijn schoonst. Maar laat ik nu vertellen wat er van dien ouden 17en eeuwschen gevel nog over is. Zoek dan no. 96. Een echty "«khuis- gevel. Die werd gerestaureerd in 19u/. uumeiijk vallen u in het oog de rondboog vensters en ovale lichtopeningen met bergsteenen blokken. De top is al lang weggebroken en ook de trapjes. Ongeschonden is nog het fries met opschrift en drie steenen. Er zijn twee cartouches met leeu wenmaskers en een met het wapen van Gelder land. Op den cordonband staat: Anno 1612. Vrede Geeft Ons Godt. Om t' onderhouden zijn gebodt. In Lande En Stede Godt Geef Ons sij ewige vrede. De steenen zijn met doorloopende lijst afge dekt. Hierboven zijn vier luiken, halfcirkelvormig getoogd, met hoekblokken, aanzet- en sluitstee- hen en op de tusschendammen ronde openingen met vier sluitsteenen. Op deze verdieping, door «en cordonlijst gekroond, volgt dezelfde reeks luiken en daarboven, weder gescheiden door een cordonlijst, drie luiken, waarvan de assen over eenkomen met die van de onderliggende penan ten. We zeiden reeds, dat de kapgevel is gesloopt en vervangen door een schuine afdekking en gootlijst. De gevel is dus uit de gouden eeuw, het tijd perk van bloei. Niet alleen werd deze stad in haar centrum na haar vergrooting d.d. 1672 ver fraaid, verbeterd en hier en daar verbouwd, maar haar vrijdom, het gebied buiten de grach ten, werd ook meer en meer uitgebreid. Daar door groeide ook het stedelijk vermogen. Deze Uitbreiding van vermogen had men, zooal niet geheel, toch voor het grootste gedeelte te dan ken aan twee voorname oorzaken, n.l. aan het groot aantal van laken-, linnen-, zijden- en ahder weverijen en ten andere aan ,en getal niet minder dan 50 en volgens anderen van *2 brouwerijen. De fabrieken gaven aan vele burgers en ingezetenen werk niet alleen, maar waren ook oorzaak, dat een aanzienlijke menigte vreemdelingen zich metterwoon hier neerzetten om een ruim bestaan te hebben, wat ook zeer goed gelukte. Merkwaardig is uit dien tijd de eed, die de Schepenen (Stadsrechters) moesten afleggen, nL: Dat sij de Draperijl en Brouwneringe scharpelijck ende naerstiglyck zullen onderhou den en doen onderhouden. De brouwerij was van niet minder belang dan de lakenfabricage. Het bier, vanouds de geliefde drank der Bata vieren en andere Germanen, bleef bij onze vooi - ouders lang in gebruik en het was eerst in die dagen, toen de koffie en thee, alom in zwang geraakte, dat deze oudvaderlandsche drank niet meer gedronken werd, dan door zeer weinigen. Dat is dan ook de oorzaak, dat de brouwneringe langzaam maar zeker te gronde ging. Sterk was ook de handel in bier in die dagen en daar men het Haarlemsche bier voor zeer goed hield, werd het allerwegen verzonden. Groot was ook de zorg, welke men van ouds voor dezen hoofdtak van burgerbestaan droeg. Ten bewijze daarvan diene, dat Hertog Albrecht van Beieren, Graaf van Holland, bij een hand vest het verkoopen en gebruiken van vreemde bieren in Kennemerland verbood. Later strekte Albrecht dit verbond over gansch Holland uit. Walrave van Brederode vergunde aan de stad in 1581, dat aan de Zuidzijde van den Zijlweg geen bleekerijen zouden worden aangelegd. Dat was om het vuile spoelwater, dat van die blee- ken kwam. en het singel- en grachtwater op den duur grondig bedierf. Geen wonder, dat Haar lems roem begon te tanen. Maar men mag de bleekerijen alleen de schuld niet geven. Hoe meer inwoners toch, hoe meer afval en hoe troebeler het water. En toen men met schuiten het water voor het bierbrouwen uit het Brouwerskolkje ging halen, was het al te laat. De laatste brouwerij „het Scheepje" is al begin dezer eeuw verdwenen en toch werkte men al met water van de Amster- damsche waterleiding sinds 1851. B. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur heeft in de Floresstraat een ernstige aanrijding plaats ge had tusschen een autobus van de Haarl. Broek - way Maatschappij en den motorrijder H. uit Spaarndam. De bus kwam van den Rijksstraatweg en reed naar het Spaarne, de motorrijder kwam uit een zijstraat van de Floresstraat, de Tematestraat, en wilde dwars oversteken. Hij gaf aan de bus geen voorrang met het gevolg, dat een botsing onvermijdelijk was. Met een zeer ernstige beenfractuur werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De duorijder kwam er zonder kleerscheuren af, het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Hartel Noormannenstraat 18 bakje; v. d. Ros- teynen Oranjeboomstraat 147 boorden; Graal Schouwtjeslaan 14 dop v. e. auto; P. Scholtsz Preangerstraat 31 gewicht; Fennis Nieuwe Raamstraat 15 hond; v. Bilderbeek v. Bersteyn- straat 20 onderrokken; v. d. Eynden Vosmaer- straat 23 muts; H. F. Gude Frederik Hendrik- laan 112 ('s-Gravenhage) portemonnaie ma.; Klabau Saenredamstraat 38 portemonnaie m. i.; v. Gelder Bosch en Vaartstraat 9 idem; Koster Korte Poellaan 25 B. idem; Witte Beelslaan 133 (Hoofdorp) idem; v. Wienen Spaarnwouder- straat 45 pas N. O. I,; Weijers Colensostraat 53 rd portemonnaie; Bureau van Politie Smede- straat rijwieltasch, muts, zakdoek, boekje, handschoen, schoen; v. Steenwijk Santpoorter straat 64 sleutel; Oud Middenl. 13 schoen; Ver meer Thorbeckestraat 31 schoentje; Roosen Barendsestraat 30 schoolschriften; E. Eijlders Rozenhagenstraat 55 vulpen. De afdeeling Visscherijen van het departement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer. De weersgesteldheid voor de uitoefening der visscherij was in de maand Augustus over het algemeen gunstig. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van NAAR de Zuiderzee, het IJsselmeer en de Zuid-Hol- landsche stroom en zeegaten waren beter, in de Lauwerzee en den Dollart daarentegen slechter dan in Augustus van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige opgave in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeel te van de Zuiderzee 2.443.430 (2.258.010) kg en f19.906 (f12.235), in net IJsselmeer 624.272 (628.466) kg en ƒ263.528 (250.807). In het IJsselmeer verliep de aalvisscherij met kwak- en dwarskuil zeer bevredigend. Met o al- hoekwant werd, behalve in de nabijheid van Schokland en Vollenhove, een loonend resultaat behaald. Met de aalfuiken werd nog zeer wei nig aal gevangen. De botvisscherij met staande netten verliep zeer ongelijk. Bij het Enknuizer- zand, de Kreupel en het Vrouwezand, werden goede vangsten gemaakt; in het Hoomsche hop waren zij matig en overal elders over het alge meen weinig loonend. In de kuilnetten werd weinig bot medegevangen, terwijl met bot- sleepnetten slechts door een enkel span werd gevischt. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee werd met een 10-tal kommen gevischt. De vangsten bestonden hoofd zakelijk uit bliek, welke gerookt werd. Enkele dagen werd zeer veel bliek gevangen. De aal- fuikenvisscherij leverde nog zeer geringe vang sten op. De botvisscherij met staande netten was, evenals die met het botschutwant, goed loonend. Tevens werd nog door een 30 40 vaartuigen met de peur op bot en aal gevischt. Het resultaat was, wat de bot betreft, niet slecht. Van de perceelen werden 250 balen groote mos selen afgevischt, terwijl aan het einde der maand de visscherij op consumptiemosselen van de natuurbanken een aanvang nam. De vissche rij op mosselen voor eendenvoeder' werd in den zelfden omvang als de vorige maand voortge zet. Op alikruiken werd slechts door enkc-le vaartuigen gevischt. De vangsten waren gering. WEENEN, 29 Sept. (V. D.) Volgens een offi- cieele mededeeling heeft op het schietterrein bij Graz een ongeluk plaats gehad bij een oefe ning met handgranaten. Een kapitein werd doo- delfjk gewond, een luitenant werd ernstig ge wond, terwijl twee minderen licht werden ge wond. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta). In verband met het reeds gemelde bericht omtrent de verzege ling van kranen, toebehoorende aan een kolen- firma te Tandjong-Priok, wordt gemeld, dat, naar bewering, manipulaties zouden hebben plaats gehad, waardoor aan schepen, welke van genoemde firma kolen afnemen, onderwicht? zou zijn geleverd. Naar aanleiding van deze bewe ringen besloot de Justitie, tot verzegeling van een der kolenkranén van de we'll-Indische Steén- kolen Handel Mij. te Tandjong-Priok. Het onderzoek, dat aan het rollen is gebracht door publicaties in het „Nieuws van den Dag v. N. I." te Batavia, geschiedde naar aanlei ding van een anoniem schrijven en mede nadat kolen geleverd waren aan een Engelsch stoom schip. Door dit schip waren 400 ton kolen besteld, doch het schijnt dat slechts 380 ton werd ge bunkerd, welk feit werd geconstateerd en waar na onmiddellijk werd ingegrepen. De voorloopige indruk is dat het hier een systeem betreft dat alleen op bascule-afnemers zou worden toegepast en dat reeds gedurende geruimen tijd in zwang zou zijn. Tevens is de indruk dat dit systeem aan de leiding van de N. I. S. H. M. niet onbekend zou zijn. De verhoeren van verschillende personen en een verder uitgebreid onderzoek worden voort gezet, terwijl de boeken bij den Gouvemements Accountantsdienst in onderzoek zijn. De Officier van Justitie deed een waarschu wing toekomen aan de verschillende plaatsen, waar agenten van de N. I. S. H. M. zijn ge vestigd. Inmiddels heeft ook bij het agentschap te Soerabaja een boekonderzoek plaats gehad. De leiding van de N. I. S. H. M. te Batavia ziet de geheele affaire slechts als een poging tot chantage, uitgeoefend door een ontslagen em ployé. Men wacht met vertrouwen den uitslag van het onderzoek af. Inmiddels is de verze gelde kraan weer vrijgegeven. Zaterdagnacht omstreeks twee uur hebben te Roermond twee gemaskerde mannen een over val gepleegd op den 47-jarigen nachtwaker van de chemische fabriek, J. van Montfort. Er ontstond een hevige worsteling. De nacht waker stelde zich uit alle macht teweer, zoodat de bandieten met achterlating van twee petten, een touw en een dekkleed, de vlucht moesten nemen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. WARSCHAU, 29 Sept. V.D.) Gisteren is een der rijkste mannen van Polen, Graaf Jacob Potocki, overleden. Zijn geheele fortuin, be staande uit ongeveer 100 millioen zloty, 60.000 H.A. grondbezit, verschillende kasteelen in Polen en particuliere woningen te Biarritz, Cannes, Juan-les-Pins en Parijs^ heeft hij na gelaten met de bestemming,* dat het gebruikt moet worden voor den strijd tegen kanker en tuberculose. Zijn prachtige collectie schilderijen, kunst voorwerpen en boeken heeft hij nagelaten aan het Nationale Museum en de Nationale Biblio theek. De President der Poolsche Republiek, die reeds eenigen tijd geleden van den inhoud van het testament op de hoogte was, had Potocki beyif> tigd met het Grootlint van de Orde van Polonia Restituta. De staatssecretaris Siedlecki had den Graaf kort voor diens overlijden de aan deze onderscheiding verbonden eereteekenen over handigd. PARIJS, 29 Sept. (Reuter). Te Rouaan heb ben gisteren 2000 landbouwers uit Noord-Frank rijk een protestvergadering gehouden. De sprekers eischten dat de Fransche regee ring haar landbouwpolitiek grondig wijzigt. In het bijzonder werd geprotesteerd tegen de graanpolitiek en den invoer van buitenlandsche en koloniale producten, evenals tegen het uit blijven van krachtige maatregelen tegenover overtreders van de graanwetten. Met algemeene sternen werd een motie aan genomen, welke aan den prefect van het de partement werd voorgelegd. De hooge drukking breidt zich nog steeds over Scandinavië uit, en tot een groote hoogte waaien boven ons land zuidenwinden. De depressie in het westen heeft haar kern thans verder westwaarts op den Oceaan, zij brengt nog regenachtig weer over de Britsche eilanden met vrij zware regen in Ierland en Schotland. Behalve in Bretagne is op het vaste land het weer lichtbewolkt en overdag zeer warm voor den tijd van het jaar. Aan de Noor- sche kust valt in het Noorden nog regen; in Zwitserland en Zuid-Duitschland was veel och tendnevel. Voorloopig blijven de vooruitzichten nog gunstig. BERLIJN, 29 Sept. Dr. Ley heeft een mede deeling uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de reorganisatie van het Duitsche Arbeidsfront voltooid is. Volgens schriftelijke en mondelinge rapporten der verantwoordelijke instanties is de Terwijl nog niemand eraan denkt, nu reeds bloembollen voor den tuin te bestellen, daar daarin alles pog volop bloeit, ofschoon de eer ste onmiskenbare herfstteekenen reeds te zien zijn, moeten we, willen we op tijd zijn, reeds ons kamer-sortiment gaan overdenken en na keuze direct bestellen. Maar hoe daarin eens wat afwisseling te brengen? Stappen we dit jaar eens af van de „Haarlemmer bloembollen", zooals de van ouds bekende hyacinten, tulpen en narcissen nog steeds, niet alleen hier, doch ook in het buiten land genoemd vrirden en waarop de Spaarne- stad met recht trotsch mag zijn. Misschien mag ik eens wat licht laten vallen of in uw herinnering terugroepen enkele min der bekende bolgewassen, die zich met succes voor vervroeging in de kamer leenen en die u eens kunt beproeven naast de hyacinten voor glazen, paperwhites, crocusjes en tulpen. Ik wil beginnen met u een enkelen raad op het hart te binden, waarmede ik tot nu toe zeer veel dankbaarheid oogstte: koop steeds en uit sluitend prima kwaliteit en gebruik de juiste variëteiten. Weet, dat uw leverancier een prima zaak, doch tevens een prima vakman is. Aan de bollen, die u speciaal voor vervroegen in de kamer koopt, worden nu eenmaal hooge eischen gesteld, want de methode, die u gaat toepassen, wordt een dwingen van de natuur. Ik wil de rij openen met de lieve Romeinsche Hyacintjes, afkomstig uit Zuid-Frankrijk en door het klimaat buitengewoon vroeg. U kunt deze zetten in schaaltje grint en water, dus volgt u de cultuur der bekende paperwhites. Na het planten gaan ze een poosje in het donker tot de neusjes ongev. 5 c.M. lang zijn. In de kamer zullen ze u dan verrassen door vele bloemstengeltjes (er komen er meerdere uit één bol) mét kleine, fijne, wïtte nageltjes. Heel anders zijn de Chionodoxa's of Sneeuwroem, die meestal alleen in den tuin geplant worden, doch het zeer wel doen in de kamer. Ze bloeien buiten reeds zeer vroeg en worden pas in de kamer gezet, als ze buiten bijna bloeien. Ze verdragen ni. geen kunstmatige warmte. U plant de kleine bolletjes dicht opeen in kleine potjes en graaft de potjes in hun geheel in den tuin in. Indien ze nu nog verkrijgbaar zijn (de bloei tijd is bijna d&dr!) moet u eens den droog-, bloeienden crocus koopen. U zet ze gewoon tus schen wat steentjes in een bakje of schaaltje, zonder water en aarde dus en ze verrassen u weldra met hun lieve lila bloemetjes. Iedereen, die het niet weet, denkt, dat u nu reeds de crocussen van het voorjaar in bloei heeft ge- kregen. Bij de Fritillaria's of kievitseitjes, zoo ge noemd naar de hangende klokjes, die merk waardig veel in vorm en klem: met een kievits ei gemeen hebben, moeten we wat op onze tel len passen. Ze verlangen vroeg planten (deze maand!) in gewonen tuingrond in kleine potjes en worden weer ongeveer Januari binnenge haald in de onverwarmde kamer. Heeft u ze reeds geprobeerd? Dat u ook Sneeuwklokjes in huis kondt heb ben, wist u, doch allicht zijn ze er wel eens mislukt. Dat kwam waarschijnlijk, omdat ze te warm stonden: ze verdragen ook absoluut geen kunstmatige warmte. Zeer mooi zijn potjes met Iris Reticulata, wel de eenigste Iris, die voor leeken succes oplevert bij vervroegen in de ka mer. Ook buiten bloeit dit gewasje zeer vroeg en daar ook hier kunstmatige warmte slechts schaadt, halen we de potjes binnen, als de bloemknoppen reeds zichtbaar zijn. Na enkele dagen gaan ze dan open. De kleine bloemetjes zijn zeer donkerblauw met een geel vlekje op de hangena bloemblaadjes. Indien u geen tuin heeft, kunt u ze gerust in'n donkere, koele kast zetten, waar u geregeld toeziet, dat ze voldoen de vochtig blijven. Ook pas bij het ontdekken der bloemknoppen in het licht halen. Weer wat meer bekend zijn de Blauwe Druif jes, doch hier geldt speciaal de variëteits-keus! Slechts enkele zijn voor de kamer geschikt, zoo als de botroides en de armeniacum, doch deze zijn dan ook voor de kamer buitengewoon lief. Andere variëteiten zullen zeker mislukken. .Voorts dien ik ook nog uw aandacht te ves tigen op de Scilla Sibirica, die aardige blauwe bloemetjes geven. Wie een kouden bak in den tuin heeft of dien kan improviseeren, kan eens een proef nemen met Lachenalia's, Kaapsche hyacinten ge noemd. U merkt direct aan den Hollandschen naam het land van oorsprong. Een zeer groote mate van voorzichtigheid is hierbij aanbevo len, doch de lange bloei in het voorjaar zal u die zeker vergoeden. Het oppotten geschiedt in een mengsel van bladaarde, ouden mest en wfct kalk, terwijl u niet voor FebruariMaart moet binnenhalen. Tot zoolang verblijven ze dan in den vorstvrijen bak. Zoo gaait het ook met Free- sia's, de Kaapsche Lelietjes der Dalen, waar van de cultuur eigenlijk nog moeilijker en nog meer zorg eischt. Doch de heerlijke geur en de sterkte van de bloem gevoegd bij de schit terende kleurenpracht der nieuwe gekleurde Freesia-variëteiten, zullen u ruimschoots alle mcteite en zorg doen vergeten. In een goede, losse, vocht- en kalkhoudenden grond worden ze opgepot onder de aarde en komen daarna met pot en at in den vostvrijen bak. Einde No vember, zonder vorst mogelijk nog iets later, zet u ze in de onverwarmde kamer en wacht geduldig op het reeds genoemde resultaat. Heel mooi vóór potten is de Vallota, indien u zoo gelukkig bent dit bolgewas te bemach tigen. In niet te groote potten gezet in een vetten (met klei vermengden) grond zullen ze tegen het late voorjaar donkerroode bloemen geven met 36 aan één stengel. Aanvankelijk weinig gieten. Later meer en dan in de volle zon. Ten slotte noem ik u nog de Veltheimia, éen zeer mooien afgezant onzer groote collectie bloembollen. Oppotten in deze maanden in half bladaarde en half tuingrond in niet te groote potten. Aanvankelijk giet u weinig, later bij het verschijnen der bladeren méér. U zoekt een onverwarmd kamerplekje op en zult dan in den winter de stengels zien verschijnen. De bloem lijkt wel iets op een vuurpijl, vandaar de naam: Wintervuurpijl. Na den bloei giet u nog een poosje, waarna in den zomer een rustperiode intreedt. De bladeren worden geel en het gie ten moet dan ophouden. In September geeft u een waterbad en de plant gaat weer zijn gang. Na een paar jaar verpotten. U ziet, er is keuze genoeg in onze fraaie bloembollen-collectie. Moge uw keuze een goede zijn!! G. P. BRONKHORST nieuwe organisatie van het Arbeidsfront be krachtigd. Ley geeft aanwijzing, dat er m ver volg slechts één kas-administratie zal bestaan voor alle afdeelingen van het Duitsche Arbeids front en van de gemeenschap Kraft durch Freude alsmede voor de N. S. Hago en de P. O. In zijn mededeeling zegt Ley verder, dat het Arbeidsfront de organisatie is van de gemeen schap van alle Duitschers. Werknemers en werkgevers zijn hier één in het inzicht dat de arbeid van iederen Duitscher ten behoeve van het geheele volk geschiedt. Verder wordt gemeld dat ter voorbereiding van deze maatregelen gisteren te Berlijn een gemeenschappelijke vergadering heeft plaats gehad van de vertegenwoordigers der betref fende organisatie, onder voorzitterschap van dr. Ley. Dr. Ley heeft toen geconstateerd, dat de wijzigingen op 1 October van kracht worden. De F. 36, die Vrijdag naar Londen is ge vlogen om voor de luchtvaart-autoriteiten al daar gedemonstreerd te worden, is Zaterdag middag op Schiphol teruggekeerd. De afstand Croydon—Schiphol werd afgelegd in den tijd van 1 uur en 14 minuten, hetgeen neerkomt op een kruissnelheid van 288 K. M. per uur. Een prestatie, te merkwaardiger, omdat er weinig wind stond. Gedurende het bezoek aan Engeland hebben zooals bekend vele luchtvaartdeskundigen proefvluchten met dit nieuwste Fokker-product gemaakt. Vanmorgen hebben autoriteiten van het Air Ministry enkele vluchten met de F. 36 onder nomen. Zij zijn zonder uitzondering verbaasd over de bijzondere vliegeigenschappen van de geweldige machine. Gedurende de vlucht, waaraan ook de heer Fokker deelnam, werd een reeks proeven geno men, o.a. werden twee en zelfs drie van de vier motoren afgezet. Als piloot traden afwisse lend op de heeren Sillevis van de K. L. M. en Meinecke, invlieger van de Fokkerfabrieken. Zij hebben de machine ook naar Amsterdam te ruggevlogen. De Weesper politie is er in geslaagd, de hand te leggen op een geraffineerden bedrieger, die er klaarblijkelijk zijn werk van maakt, eige naren van drukkerijen op listige wijze geld af handig te maken. Ditmaal ging het om een bedrag van niet minder dan f 10.000. Gelukkig is, door de voorzichtigheid' van den heer M. C. B., eigenaar eener drukkerij te Weesp, de opzet verijdeld en is tevens de verdachte, die bovendien recidivist bleek te zijn, gearresteerd kunnen worden. NEW YORK, 29 Sept. (V. D.) In de Lindbergh- affaire zijn vandaag weer verscheidene personen verhoord. De officier van justitie Foley heeft medegedeeld, dat hij a. s. Woensdag bij het ge recht te Bron de opstelling van speciale lijs ten van juryleden zal voorstellen. Daaruit zul len dan 12 gezworenen gekozen worden. Verder zullen de volgende week drie psychiaters Haupt mann onderzoeken. VEILINGOVERZICHTEN BEVERWIJK Het verloop van den handel gedurende de week van 1926 Sept. vertoonden ln menig opzicht zoo ongeveer hetzelfde beeld als voor haar voorgang ster. Voor de meeste der hoofdproducten bleven de lage prijzen gehandhaafd en was de stemming flauw en gedrukt. Van de boonensoorten waren de Dubb. Boonen de afgeloopen week nog zeer ruim vertegenwoordigd. De prijzen vielen over het algemeep voor dit product niet mee en bleven totaal aan den lagen kant. De noteeringen schom melden naar soort weer van 410, waarvan de doorsnee yaj} goede soort zoo ongeveer neerkomt op 68 ognt per K.G. De aanvoer van Snijboonen was eveneens nog van dien aard, dat aan de vraag nog voldoende kon worden voldaan. De prijzen liepen naar soort uiteen van 512 cent per K.G. Van de Kas- snijboonen, die tot dusverre nog steeds te vroeg zijn, bestond ook nog te weinig belangstelling. Hiervan zijn de prijzen van 1518 cent per K.G. eigenlijk ook veel te laag. Pronkboonen bleven geregeld naar kwaliteit op een peil van 46 cent per K.G. Het aanbod van Spercieboonen met en z. dr. wordt beduidend minder met zeer uitge breid sortiment. De prijzen geven daarom ook zeer groote verschillen, die soms varieeren van 515 cent per K.G. Met Spinazie ging het de afgeloopen week meestal de verkeerde kant uit. Al kon soms een enkel partijtje aan een behoorlijken prijs komen, het grootste deel stond zeer laag genoteerd of bleef soms zelfs onverkocht. De prijzen hiervan schominelden zoo ongeveer van 1440 cent per kist. Postelein kon nog aan geen prijsverbetering toekomen en bleef voortdurend cirkelen in prijs van 2028 cent per kist. Boaeen was geregeld goed te verhandelen en dat vooral de kwaliteit hier ln mee sprak, blijkt wel uit de noteeringen, die geregeld verschilden van 612 cent per bos. Ofschoon de hooge prijzen voor Andijvie niet meer gangbaar zijn, toch waren hiervan de prij zen nog redelijk en kwamen naar soort zoo on geveer aan 3560 cent per kist. Bloemkool, die vorige week nog zoo goed als W'J rdeloos was, haalden de laatste dagen weer aanlig bij en kon midden dezer week voor eerste soort weer van 1013 cent noteeren. Met de Sla-aanvoeren begint het sterk te ver minderen en de kwaliteit wordt er ook niet be ter op. Voor goede soort is nog geregeld willige kooplust. In den tomatenhandel is tot heden nog geen neiging tot verbetering te bespeuren. Rotsvast bewogen zich voor deze week de prijzen van 25 cent per K.G. De aanvoer van Komkommers begint ook in te krimpen. Voor goede soort was geregeld nogal belangstelling met behoorlijke prijzen, die uiteen liepen van 16 cent per stuk. Prei kon bij matigen aanvoer behoorlijke prij zen maken naar soort van 712 cent per bos. Ook Knollen, waarvan het aanbod nog beperkt was, hadden een willigen handel. In de fruitafdeeling kwamen nog geregeld flinke aanvoeren van aardbeien. De prijzen zijn niet hoog. Voor doosjes wisselend van 1220 cent en voor groote sloffen van 6085 cent. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 Sept.: Verschillende verklaringen, van Duitsche zijde in den laatsten tijd gedaan, zoo als de ongewoon gematigde uitlating van Baldur von Schiraeh, de officielee tegen spraak van de aan bisschop Miiller toege schreven beweringen tangaande een Rom- freie Duitsche kerk ei de blijkbaar noodig geachte mededeeling van het Duitsche nieuwsbureau, dat Hitier niet beoogt een nieuwen Duitschen godsdienst te stichten zjjn er blijkbaar op gericht de ongerust heid der Duitsche katholieken te kalmee- ren. In hoeverre zy daarin slagen is op zijn minst twijfelachtig, waar immers tegenover deze pla tonische verklaringen zoo vele andere verkla ringen en feiten staan, die maar al te duide lijk in de richting wijzen, welke men wenscht uit te gaan. Indien de Duitsche katholieken dus reden hebben om de Nationaal-Socialistische verkla ringen sceptisch te aanhooren, geldt dit nog meer voor de katholieke bevolking in het Saar- gebied, voor wie deze verklaringen wellicht in de eerste plaats bedoeld zijn. Inderdaad vergist men zich wel niet, wan neer men een der voornaamste drijfveeren van de matiging der Nationaal-Socialistische lei ders zoekt in de Duitsche bezorgdheid omtrent de houding van vele Saar-katholieken bij het aanstaande plebisciet. Overigens valt op te merken, dat de nieuwe Nationaal-Socialistische pogingen tot effening van hun verhouding tot de katholieke bevol king tot nu toe niet veel meer omvatten dan deze meer of minder waardevolle verklarin gen. Enkele Italiaansche bladen hebben bericht, dat van Duitsche zijde dezer dagen een bij zondere afgezant naar het Vaticaan zou zijn gegaan om bepaalde voorstellen voor de rege ling der aanhangige vraagstukken te doen. In bevoegde Vaticaansche kringen wordt dit bericht tegengesproken en verklaart men, dat onderhandelingen in zooverre daar sprake van kan zijn nog steeds gevoerd worden tus schen de Duitsche regeering en het Duitsche episcopaat, terwijl het Vaticaan daarbij voor loopig niet direct is betrokken. Van Fransche zijde is in de laatste dagen de mogelijkheid geopperde-dat dé clerus én de katholieken van het Saargebied voor den duur van het plebisciet zouden worden onttrokken aan de Jurisdictie der beide bisschoppen van Spiers en Trier, om dan onder een pauselijken delegaat te worden gesteld. In bevoegde Vaticaansche kringen wordt ech ter verklaard, dat van een dergelijke voor ziening geen sprake is en dat er ook geener lei aanleiding bestaat om tot een maatregel van zoo ingrijpenden aard op dat oogenblik over te gaan. Inderdaad is er nimmer sprake van geweest, dat een der genoemde bisschoppen op het ge weten van de katholieken in de Saar eenigen ongeoorloofden politieken druk zou hebben uit geoefend. In de huidige situatie van het vraagstuk van het Saar-plebisciet blijft het aan het indivi- dueele inzicht en geweten der katholieken over gelaten hun keus te bepalen. Het Vaticaan bewaart naar beide zijden een strikte objectiviteit. WEENEN, 29 Sept. (D. N. B.) Zaterdag avond werd in de Stephansdom een rouwplech- tigheid gehouden voor Mgr. Seipel en dr. Doll- fuss, waarbij Bondspresident Miklas, alle hooge regeeringsautoriteiten en het corps diplomatique tegenwoordig waren. Na de plechtige inzegening door Z. Em. Kardinaal Innitzer, werden de beide kisten naar de Gedachteniskirche overgebracht, waar ze definitief worden bijgezet. Over: De brand te Hilversum Men schrijft ons: De brand te Hilversum staat op het oogenblik ln het middelpunt der belangstelling. Een leder praat er over. Van hooggeplaatste personen tot den werkman toe. een leder leeft mee ln het ver lies van de zoo diep getroffen ouders. Deze week moeiden de patiënten bezoek ontvangen van Z. D. H. Mgr. Huurdeman. vic.-generaal van het Aartsbisdom Het is heerlijk voor de kinderen een woord van troost van Zijne Exc. te hooren. Hedenmorgen werd het eerste slachtoffer van den brand ter aarde besteld. Het publiek was in groo- ten getale tegenwoordig op het kerkhof. Maar volgens uw verslag was er noch van gemeente wege noch van politie of brandweer een verte genwoordiger op het kerkhof aanwezig. En ik durf te schrijven, dat dit toch wel volgens velen diep treurig ls. Laten wij. Katholieken, een extra gebed stormen, oydat er niet mee» slachtoffers mogen vallen, voor de kinderen en voor den eerw. pater Buys. Dan hebben wij geen afgevaardigden van de gemeente Hilversum noodig. J. v. d. V. Haarlem, 28 Sept. Over Wateronttrekking aan de duinen Naar aanleiding van het gepubliceerde ln de bladen, dat burgemeesters en leden van den raad van de gemeenten in Noord-Holland door 't P.W.N. zijn uitgenoodigd tot 'n excursie te Cas- trlcum, tot bezichtiging van het Waterleidingbe drijf en de wijze van waterwinning, heeft de Com missie voor de regeling van een goeden water stand in Kennemerland gemeend de edelachtbare heeren uit te noodigen bij eventueele behande ling van de wateronttrekking er op te wijzen, dat hetgeen theoretisch misschien beweerd wordt, practisch bewezen wordt, dat 't P.W.N. wel dege lijk de oorzaak ls van de verarming der gron den. DE COMMISSIE VOOR DE WATERONTTRKKKJJ»"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3