Lombok-expeditie herdacht De Prelaten der Romeinsche Curie OUD-STRIJDERS OP MARSCH B RANGEN EN PRECEDENTS W ekeli jksch Beurs- overzicht ZONDAG 30 SEPTEMBER 1934 Hulde aan de Vorstin Oplichter aangehouden Brutale bankoplichter Overtreding der IJkwet in theorie De Commandant der Nobelgarde Groote boerderij in asch J. B. Vesters koningin op het loo Opmarsch Autoriteiten De valsche giro-biljetten te Nijmegen Défilé Ook in Indië Na veel moeite gearresteerd in Aken ACHTERSTELLING OUDE HANDELSSCHULDEN De specerij handel vreest ernstige gevolgen Steenkolenkwestie te Tandjong- Priok HET „PLANKEN WAMBUIS" Nu weer vragen in de Eerste Kamer DUITSCHE BETALINGEN BLEVEN UIT LIGHT VERTROKKEN LUCHTPOST PER DOUGLAS Congregatie van het Ceremonieel ontwerpt een nieuwe regeling aangaande voorrang en waardigheden Blussching was onmogelijk GEVAARLIJKE VONDST Matroos op zee gewond bij het openen van een busje Ministers op de Luto H. Af. de Koningindie met de Prinses aanwezig wasveree nig de zich op dezen gedenk- waar dig en dag geheel met de herdenking Zaterdag is te Den Haag de be kende Lombok-expeditie herdacht. Tegen elf uur hadden zich in den Dierentuin ruim vierhonderd deel nemers, officieren en minderen van het Indische leger en daarbij gede- tacheerden van het Nederlandsche leger, benevens van de vloot, die allen deelnamen aan de expeditie op Lombok in 1894 verzameld. Er heerschte onmiddellijk een ka meraadschappelijke sfeer. Enkelen, die hun uniform nog bewaarden, hadden dit aangetrokken, maar allen droegen het Lombokkruis en eventueel verdere eere- teekenen op de borst. Reeds bij aankomst in den met vlaggen versierden Dierentuin trokken al deze geridderde mannen veler aandacht. Toen men zich in één der zijzalen verzameld had. heeft de voorzitter van het Lombok- comité, luit.-generaal Boetje, een zeer kort welkomstwoord gesproken, waarna luit.-gene raal Ter Beek, onder-voorzitter van het comité, de dagorde bekend maakte. Om twaalf uur werd een geanimeerde ge meenschappelijke koffiemaaltijd gehouden, waarna om één uur werd aangetreden in den Dierentuin om den marsch naar het Huis ten Bosch, waar de Koningin en de Prinses ver toefden te gaan ondernemen. De opstelling geschiedde in korpsverband en scheepsgewijze, terwijl aan het hoofd van den stoet de Koninklijke Militaire Kapel en de tamboers en pijpers der Mariniers liepen. Niet allen echter durfden na zoovele jaren ven rust een militaire marsch van omstreeks een half uur te wagen. Voor deze meer of minder invalieden waren echter drie groote autobussen beschikbaar gesteld. Om half twee geschedde de afmarsch onder groote belangstelling van het publiek. Het geheel werd gecommandeerd door den luit.-generaal Ter Beek, het gedeelte zeemacht door den oud-kolonel der mariniers Groen, terwijl het gedeelte landmacht onder comman do stond van den oud-kolonel der artillerie van het Ned. Leger Vis. Zoo marcheerden de grijze oud-strijders langs den Benoordenhoutscheweg, het Malieveld en het Kerkpad naar het Huis ten Bosch Even vóór men daar aankwam, werd halt gehouden om den oudsten gelegenheid te geven uit de autobussen te stappen en zich bij den troep aan te sluiten om nog een marsch van vijf minuten mee te maken. De zeer gebrekkigen alleen bleven zitten. Op het plein vóór het Huis ten Bosch was geen publiek toegelaten. Op het voorplein bevonden zich intusschen verschillende autoriteiten, o.w. generaal Snij ders, oud-opperbevelhebber, vice-admiraal De Graaff, chef van den marinestaf, kolonel Schuilman, die vertegenwoordigde den com. mandant van het Indische Leger, generaal Reynders, chef van den generalen staf, majoor Overakker, van den Gen. Staf van het Indische Leger, generaal Belzer, lid van het Hoog Mi litair Gerechtshof, overste jhr. De Grauw, com mandant van het regiment Grenadiers, overste Wissema, commandant van de Kol. Reserve te Nijmegen, kolonel Sellevls, garnizoenscomman dant, de heer Van Voorthuyzen, gecommitteer de bij het commissariaat voor Indische Zaken van het dep. van Koloniën, de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, de se cretaris-generaal van het dep. van Koloniën, jhr. Six, en de heer De Jongh, referendaris, chef van de militaire afdeeling van het com missariaat voor Indische Zaken. Om half drie verschenen de Ko ningin en de Prinses, met gevolg, op het bordes van 't Paleis. Bij Haar bevond zich ook de minister-presi dent, dr. Colijn, die eveneens den veldtocht op Lombok heeft meege maakt. De generaal Ter Beek commandeerde: „hoe den af, geeft acht", waarop de aanwezige oud- strijders de militaire houding aannamen. Op verzoek van H. M. voegden generaal Snij ders en eenige andere autoriteiten zich bij Haar. Generaal Boetje, voorzitter van het Lombok comité, zeide vervolgens tot de Koningin, dat de oud-strijders tot Haar gekomen waren om Haar hun hulde te brengen en hij dankte H- M. dat Zij die hulde had willen aanvaarden. De Koningin antwoordde hierop, dat het Haar een groot voorrecht was, allen voor Haar te zien op de zen zoo ged enkwaardigen dag en dat zij zich geheel met hen in deze herdenking vereenigde. Nadat verschillende comité-leden aan de Koningin waren voorgesteld, onderhield H. M. De recherche te Nijmegen heeft in samenwer king met de Duitsche recherche te Aken aan gehouden den 34-jarigen J. B. uit Essen, die eeni- gen tijd geleden op vervalschte girobiljetten een bank te Nijmegen voor f 12.000 had opgelicht. B. blijft ter beschikking van de Duitsche justitie, zich eenigen tijd met hen en vervolgens met een aantal officieren en anderen. Na de inspectie heeft de troep, marcheeren- de met vieren, voor Koningin en Prinses ge defileerd, waarna Haar uit naam van de oud strijders van Lombok bloemen werden aange boden, versierd met het lint van het Lombok- kruis. De aambieding geschiedde door klein dochtertjes van twee officieren die op Lombok de militaire Willemsorde hebben verworven. Op het voorplein werd geen muziek gemaakt. De tamboers en pijpers van de mariniers gaven het defileertempo aan. Toen de oud-strijders aan het Bezuidenhout waren gekomen stelde de Kon. Mil. Kapel zich wederom aan het hoofd van den stoet. Nadat de troep in den Dierentuin was terug gekeerd, werd een gezellige réunie gehouden. Het was een levendig samenzijn, dat aanlei ding gaf tot het ophalen van talrijke herinne ringen uit den spannenden tijd van veertig jaar geleden. Omstreeks vijf uur namen allen tot slot van dezen Lombokdag deel aan een gemeenschap- pelijken maaltijd, die een bijzonder geanimeerd karakter droeg. Gedurende den maaltijd hield de oud-luitenant-kolonel van het Ned. Indisch leger A. v. d. Bovenkamp een herdenkingsrede. De verzamelde oud-strijders namen hierna eenige oogenblikken stilte in acht om allen te herdenken, die tijdens de expeditie gesneuveld zijn dan wel aan de bekomen wonden zijn over leden. Overste v. d. Bovenkamp zeide hierna, dat men als algemeene herinnering de tegenstan ders van toen zal respecteeren om den moed en de aanhankelijkheid waarmee zij zich voor hun vorst en hun eiland hebben opgeofferd. Dat nadien onder het rechtstreeksche gezag van ons gouvernement het eiland Lombok is geworden één der welvarendste eilanden, heeft de bevolking aan het Nederlandsch bewind te danken en wij kunnen het ons als een eer aanrekenen, aldus spreker, daartoe te hebben bijgedragen. Spreker eindigde met een: „Leve de Koningin", waarmede luide werd ingestemd. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta). Allerwege in Indië toont men zeer groote belangstelling voor de herdenking van de Lombok-expeditie, welke op de meest plechtige wijze geschiedt. Zoo is om. door een deputatie van leger en marine een krans gelegd te Ampenan op het Lombok monument en tevens op het graf van wijlen generaal Van Ham. Door de omstandigheden, dat men voor de tomaten geen toonenden prijs kan bedingen en ook de export vrijwel stop staat, zien de tuinders zich genoodzaakt het „teveel" aan tomaten op de mestvaalt te werpen. Wat Moeder Natuur en men- schenhanden tezamen hebben gewrocht voor het onderhoud der menschen, is nu een consumptieartikel geworden voor ongedierte.... Zoo vergaat de glorie der tomaten te Zwijndrecht Twee weken geleden werd een bankinstelling te Nijmegen voor ƒ12.000 opgelicht door een Duitschen avonturier, die voor zijn oplichte rijen gebruik gemaakt had van vervalschte giro biljetten. Hij inde het geld bij een bank in het hartje van Nijmegen op den naam van Ludwig Baumer die de cheques ook onderteekend had. Bij een tweede bank te Nijmegen had hij nog een poging tot oplichting gedaan voor acht duizend gulden. Het geld werd daar opgenomen door B's. makelaar en moest afgegeven worden in Maastricht. In Limburgs hoofdstad verscheen Ludwig Baumer evenwel niet. Hij had blijkbaar schrik gekregen met gevolg dat de achtduizend gul den naar Nijmegen werden teruggezonden en aan de opgelichte bank werden teruggegeven toen het bedrog aan het licht kwam. Nauwelijks was de Nijmeegsche recherche op 'de hoogte gebracht van de bankoplichting, of oogenblikkelijk werd het spoor van den ver dachten Duitscher gevolgd. Dat leidde naar de grens tusschen Beek en Wyler bij Nijmegen. De Duitsche bedrieger was per taxi van Nij megen naar Beek gereden, voor de douane was hij uitgestapt en langs een binnenwegje over Berg en Dal op Wylersch gebied gekomen. Den taxi-chauffeur had hij opdracht gegeven naar Kleef door te rijden hij zou den wagen tus schen Wyler en Kranenburg wel ontmoeten. Dat gebeurde ook. Hij reed snel door naar Kleef richting station; wel betrad hij de station-vestibule als om de politie op een dwaalspoor te brengen maar ging dadelijk weer naar buiten om per auto naar Duisburg te rijden. De Nijmeegsche recherche kon tot zoover het spoor van den Duitscher volgen. In Duisburg werd het echter een tasten in het duister voor de Nijmeegsche recherche, die veel medewerking mocht ondervinden van de Duitsche politie. Met haar hulp had men wel dra achterhaald dat L. B. een Rijnlander was en dat men te doen had met iemand, die al meer van die duistere zaakjes aan de hand had gehad. De inspecteur der Nijmeegsche recherche, H. J. P. Heijgele, wendde zich tot de politiebureaux in de voornaamste steden van het Rijnland om daar de z.g. portrettenkasten, waarin de meest verdachte individuen staan, te mogen nakijken. De meest gelijkende foto werd klaar gehou den. Met den hoofdgetuige in dit bankdrama reisde inspecteur H. Heijgele verschillende Rijn- landsche steden af tot hij in Aken belandde, waar het zuiver gelijkend portret van J. B. of Ludwig Baumer werd ontdekt. Donderdag ontving de Nijmeegsche politie bericht dat J. B. dus Ludwig Baumer was gearresteerd, terwijl deze in half dronken toe stand was aangetroffen. Inspecteur H. Heijgele reisde met den hoofd getuige in deze oplichting naar Aken. Hier werd J. B„ een goede dertiger uit Essen hij was 10 Februari 1902 aan de Roer ge boren herkend als de bankoplichter van Nijmegen. J. B. blijft in Duitsch arrest, maar ontkende vooreerst nog alles. Een deel van het geld is verbrast. De Nederlandsche Vereeniging voor den spe- cerijhandel noemt in een telegram aan de minis ters van Buitenlandsche Zaken, Financiën en Economische Zaken als gevolgen van de «*sreen- komst: illiquiditeit van verscheidene firma's, te verwachten groote koersverliezen, absoluten stil stand van zaken, groote prijsdalingen en ontslag van pakhuis- en kantoorpersoneel. Geprotesteerd wordt tegen achterstelling van oude handels schulden tegen latere terwijl verzocht wordt be taling der vorderingen op korten termijn te ga randeeren dan wel volledige garantie te ver strekken voor geheele betaling van Zwischen- en Sonderkontobedragen. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta) In verband met de beweerde manipulaties met de bascu les, waardoor naar beweerd is de Ned. Indische Steenkolen Handel Mij. aan schepen jarenlang onderwicht zou hebben gegeven, welke kwestie thans justitieel is onderzocht en veel stof heeft opgeworpen, geeft de lei ding van de N. I. S. H. M. te Tandjong- Priok de volgende uiteenzetting: De Engelsche stoomer, die slechts 380 tons van de bestelde 400 zou hebben ontvanger., welke kwestie de primaire aanleiding vormde voor het ingrijpen der justitie, ontving niet te weinig. Slechts ontstond opeen zeker moment een dispuut over het stuwgewicht van de kolen, welke kwestie na uitleg echter volkomen werd opgelost. De gezagvoerder weigerde dan ook hieromtrent een klacht bij de Justitie in te dienen. Bovendien heeft over dit dispuut arbitrage plaats gehad door een expertise-commissie, waarvan Lloyds Surveyor en de havenmeester van Tandjonk-Priok deel uitmaakten. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat het stuwgewicht van de geleverde kolen overeen stemde met de opgaven van de N. I. S. H. M. De leiding van de N. I. S. H. M. wijst er verder op, dat de leveranties, die door de N. I. S. H. M. aan den wal worden uitgemeten, steeds door afnemers in de bunkers, nadat de kolen in het schip zijn, worden nagemeten Deze gang van zaken is overigens geheel In overeenstemming met de leveringscondities en nimmer zijn hierover klachten binnengekomen De geheele affaire komt neer op een theo retische overtreding van de Indische IJkwet. door de N. I. S. H. M. Dit vormt echter geen benadeeling van de afnemers, daar het voor kwam, dat regelmatig teveel aan afnemers is geleverd. Teleurgesteld door het atnwoord, dat de Mi nister van Sociale Zaken den heer Van Braam beek, lid van de Tweede Kamer, heeft gegeven op diens vraag betreffende aankoop van het landgoed „Planken Wambuis", heeft thans het Eerste Kamerlid, de heer Polak den bewinds man de volgende vragen gesteld: Zou de minister willen mededeelen, waarom het niet in de bedoeling der Regeering ligt, aankoop van het bedoelde landgoed te bevor deren? Acht de minister het niet gewettigd, dat te genover de ontzaglijke vernietiging van na tuurschoon, gevolg meestal van met rijksgeld mogelijk gemaakte ontginning van zoogenaamd woeste gronden, droogmaking van plassen, re- gularisatie van beken enz., alsmede van even eens met rijksgeld gesteunde ruilverkavelin gen, een betrekkelijk klein bedrag beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van aankoop van het Planken Wambuis, eventueel ook van de Hooge Veluwe, ten einde te verhinderen, dat ook deze bijzonder schoone natuurmonumen ten verloren gaan? Zoo neen, wil de minister dan mededeelen, waarom hij dit niet gewettigd acht? Nederlandsche arbeiders ontvin gen geen loon Zaterdagmorgen is aan het kantoorpersoneel, noch aan de arbeiders van Simon's Scheeps- slooperij te Pernis loon uitbetaald. Ook de arbeiders, die te Amsterdam aan het lossen waren, hebben geen loon ontvangen. Te Pernis heeft dit tot groote ontevredenheid on der de arbeiders geleid, zoodat de politie heeft moeten ingrijpen. Dit houdt, naar „de Telegraaf" vernam, ver band met het uitblijven van eenige Duitsche betalingen, een aangelegenheid, waarover de directie der onderneming reeds geruimen tijd met het departement van Economische Zaken aan het onderhandelen is geweest. Door het niet op tijd binnenkomen der be doelde vorderingen is onze liquiditeit vastge- loopen, aldus schreef Zaterdag de directie o.m. aan den minister. Het is ons zelf niet mogelijk geweest heden de loonen aan onze arbeiders uit te keeren, terwijl onze illiquiditeit verder het gevolg heeft, dat wij ons bedrijf niet zullen kunnen voortzetten en onzen arbeiders, zestig in aantal, ontslag zullen moeten aanzeggen. De Amerikaansche vlieger De Amerikaansche vlieger dr. Light is Zater dag met zijn watervliegtuig van Schellingwoude gestart. Het doel van de vlucht is Genua. Maandag zal bij de K.L.M. kantoren een be gin gemaakt worden met den verkoop der post zegels voor bijzondere vluchten, benoodigd voor het verzenden van post met de „Douglas" naar Nederlandsch-Indië en Australië. Onze Rom. correspondent meldt ons: De Congregatie van het Ceremonieel heeft een nieuwe regeling ontworpen aangaande den voorrang en de waardigheden van de prelaten der Romeinsche Curie. Deze regeling, vastge steld bij Apostolische Constitutie, gedateerd 28 Augustus, is het resultaat van een langdurige studie, waarbij zoowel geschiedenis en tradi tie als de jongste ontwikkeling der Romein sche prelatuur zijn in acht genomen. De nieu we Constitutie maakt een einde aan vele inge wikkelde kwesties van voorrang en privilege, die hun grond hadden in bijzondere pauselijke verordeningen. De Romeinsche prelatuur, zoo wordt i nde in leiding der Constitutie gezegd, die aan den Hei ligen Stoel en de pauselijke plechtigheden luis ter bijzet, heeft steeds de bijzondere zorg der pausen gehad. Een van de voornaamste wijzigingen, die in de rangorde zijn aangebracht, bestaat hierin, dat voortaan de secretarissen en assessoren der Congregaties, die den titel „excellentie" dra gen, den voorrang hebben voor de andere leden van het prelatencollege, waartoe zij behooren, terwijl vroeger de anciënniteit besliste. De orde van precedence is thans als volgt vastgesteld: de prelaten „di fiocchetto"; de as sessoren en secretarissen der Congregaties; de Maestro di Camera van Z. H.; de secretaris der Apostolische Signatuur; de deken der Rbmein- sche Rota; de Substituut der Staatssecretarie. Daarna volgen de vier prelaten-colleges, op de eerste plaats het college der Frotonotarii Aposto- lici „de numero", zeven prelaten, die de taak hebben, als notarissen van den H. Stoel de voornaamste akten der pausen, der consisto ries en der algemeene concilies op te maken. Buiten deze zeven „de numero" behooren tot dit college de protonotari supranumerari en de protonotari honorari. Op de tweede plaats komen de Auditeurs der H. Romeinsche Rota, die de taak van rechters in dit pauselijke rechtscollege vervullen. Ver volgens de Clerici der Camera Apostolica, acht prelaten, die den Kardinaal Camerlengo bijstaan in de administratie van de goederen en wereld lijke rechten van den H. Stoel, vooral wanneer de Stoel vacant is. Zij hebben bijzondere be voegdheden in het Conclave. Het vierde college is dat van de Votanten der Apostolische Signatuur, negen prelaten, die de kardinalen-rechters in de rechtbank der Pau selijke Signatuur bijstaan, waarbij zich nog de Referendarissen voegen, die ongeveer dezelfde taak en voorrechten hebben. De Congregatie van het Ceremonieel heeft te gelijk een oude kwestie beslist aangaande den voorrang tusschen den commandant der No belgarde en den Groot-foerier der Apostolische Paleizen. Ofschoon de bevoegdheden van dit laatste ambt voor een groot deel aan het Gouvemato- raat zijn overgegaan, heeft de Congregatie de vraag ten gunste van den Grootfoerier beslist, overwegend, dat in de pauselijke anticamera de geestelijken den voorrang hebben boven de lee- ken en dat onder deze laatsten de toga voor het zwaard gaat. Deze beslissing heeft overigens voor de hui dige dragers der beide waardigheden geen ge volg, daar de huidige commandant der Nobel garde drager van de Christusorde is, die hem den voorrang geeft. Zaterdagmorgen te omstreeks twaalf uur heeft brand gewoed in de kapitale boerderij, bewoond door de gezinnen Strik en Van Ber gen op Usschen te Oss. De brand ontstond in het achterhuis, be woond door de familie Van Bergen. Hier vond het vuur gretig voedsel in de enorme voorraden hooi, rogge en haver. Toen de gemeentelijke brandweer arriveerde, stond alles in lichter laaie, zoodat de geheele boerderij en nagenoeg de geheele inboedel van beide gezinnen alsmede de in de boerderij aan wezige voorraden en landbouwwerktuigen een prooi der vlammen werden. Ook kwam een groot aantal kippen in de vlammen om. De brandweer kon wegens gebrek aan water weinig hulp bieden. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Heengegaan als hoofdredacteur van Het Huisgezin" In den intiemen kring van directie der C. N. Teuling's Koninklijke Drukkerijen, directie, re dactie en administratie van „Het Huisgezin", heeft de heer J. B. Vesters, die in verband met de overplaatsing van „De Vokskrant" naar Utrecht op 1 October eervol ontslag heeft ge vraagd Zaterdag afscheid genomen als hoofd redacteur van „Het Huisgezin". De heer Vesters is hartelijk toegesproken door den heer Mr. Fr. Teulings en den heer H. Wijf fels en dankte voor de vriendelijke en waardee- rende wijze, waarop men van hem afscheid heeft willen nemen. De directie van „Het Huisgezin" bood na mens het gezamenlijk personeel een herinne ringsgeschenk aan. „Het Huisgezin" schrijft o. m.: Met ingang van 1 October a.s. is op zijn ver zoek den heer J. B. Vesters op de meest eer volle wijze ontslag verleend als hoofdredacteur van dit blad. Het zal dan juist vijf-en-veertig jaren gele den zijn, dat de heer Vesters zijn loopbaan als journalist begon; dien ganschen tijd bleef hij onafgebroken aan „Het Huisgezin" verbonden. Dat geeft aan dit gebeuren zijn zeer bijzon der karakter, want zulk een trouw is zeldzaam. In die vijf-en-veertig jaren heeft de heer Vesters zich tot een publicist van den eersten rang ontwikkeld; is hij de gewaardeerde en be proefde leider van „Het Huisgezin" geworden; heeft hij door zijn scherpzinnigen en kloeken geest het gemaakt tot een gezaghebbend ka tholiek orgaan. Voor zulk een toegewijden en verdienstelij ken arbeid past onzerzijds, op dit oogenblik van heengaan, een woord van warme hulde en diepgevoelden dank. Vrijdagnacht twee uur arriveerde te Ter schelling de IJmuider treiler 42 met een ge wonden matroos. Bij het visschen had een der matrozen tusschen de gevangen visch een bus je gevonden begroeid met allerlei zeeplanten. Toen hij het nader wilde onderzoeken, sprong het uit elkaar, waardoor hem vier vingers van de rechterhand werden weggeslagen en hij nog een schampschot in de buikholte kreeg. De schipper van den treiler legde direct een noodverband en stoomde naar de haven van Terschelling. De gewonde matroos, wiens toe stand niet levensgevaarlijk was, is toen met een boot van de reederij Doeksen naar Har- lingen getransporteerd en vandaar per auto naar het ziekenhuis te Alkmaar. De Koningin en de Prinses zijn Zaterdag middag van het Staatsspoorstation te Den Haag om 4.29 naar het Loo vertrokken. Ter uitgeleide waren op het perron aanwezig burge meester De Monchy en generaal Van Andel, als gouverneur der Residentie. Om 6.31 uur kwamen H. M. en Prinses op Het Loo aan, waar zij door den burgemeester verwelkomd werden. Een groote menigte juichte Vorstin en Prinses toe. De ministers van Defensie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de luchtvaarttentoon stelling „Luto"# AMSTERDAM, 28 September 1934. De tegenwoordige crisis vindt voor een groot gedeelte haar oorzaak in en is het gevolg van den wereldoorlog. Een analyse van de economi sche gevolgen van dezen oorlog zal ons de juiste middelen aantoonen, welke wij tot be strijding der crisis moeten aanwenden. In „The Times" ontwikkelt de heer J. B. A. Kessler voor ons deze belangrijke en vruchtbare ge dachte. Het individu kan slechts consumeercn, indien de nuttige goederen, welke worden ver bruikt, eerst zijn geproduceerd. Tijdens den oorlog werden nu deze geproduceerde goede ren voor het grootste gedeelte weer direct /er- nietigd, zonder echter eenig economisch nuttig effect te hebben gehad. Daartegenover ging de consumptie zijn gewonen gang, waardoor dus het volk verarmde. Deze verarming werd gecamou fleerd door credieten, welke dus economisch niet verantwoord waren en tegelijkertijd het nonetaire stelsel ondermijnen. Na den oorlog heeft men dezen toestad trachten te handhaven en is men de oorlogscredieten voor volwaardig blijven aanzien. Met het idee, dat deze credit- ten ten volle zouden worden afgelost, bleef men lustig doorconsumeeren en nieuwe credie+en opnemen. Totdat nu eindelijk een algemeen wantrouwen het crediet- en langzamerhand ook het monetaire stelsel ineen deed storten. Een eerste vereischte is dus, dat men zich rea liseert, dat het volksvermogen door den oorlog ontzettend is aangetast, en dat men hiermede in overeenstemming het crediet- en monetaire stelsel grondig saneert. Het is teleurstellend, dat vele regeerende instanties zich van deze noodzakelijkheid nog niet bewust zijn. Misda dig is echter de houding van sommige regee ringen ten opzichte van het ontwapeningspro bleem, waardoor zij indirect en zelfs direct de gedachte aan een nieuwen oorlog, welke het armzalige restje volkswelvaart zal vernietigen, bij het publiek opwekken. Diverse ministers van defensie, zooals deze af deelingen tegenwoordig heeten, vragen uitbreiding van hun credieten, terwijl de couranten dagelijks berichten lan- ceeren over de op volle capaciteit werkende wapen-industrieën en over de schandalen, welke zich bij den handel in oorlogsmateriaal voordoen. Hiermede wordt stelselmatig een geest van wan trouwen gezaaid, welke een der grootste belem meringen is voor een herleving der economische activiteit. Op de beurs is dit gebrek aan vertrouwen iederen dag voel-, hoor- en zichtbaar. Nieuwe ondernemingen worden niet geëntameerd, oude worden gewantrouwd. De eenige, aan wie het publiek nog gaarne zijn geld toevertrouwd, is de Staat ën de beleggingsmarkt is dan ook op de beurs de eenige plaats, waar geregeld de schoone deugden van activiteit en bedrijvig heid worden beoefend. De koers der 4 pCt. Ned. Indië 1934A heeft zich weer met een kwart procent kunnen verbeteren. Een speculatie object is de 6 pet. dollar-leening Rotterdam ge worden en het is te hopen voor den goeder, naam van onze binnenlandsche beleggingsmarkt, dat aan de onzekerheid omtrent dit fonds binnen afzienbaren tijd een einde wordt gemaakt. De laatste weken fluctueerde dit papier lustig tus schen de 79 en 87 pet. Een uitgesproken zwakke tendenz vertoonen de Belgische Staatspapieren, waarmede een daling der wisselkoers gepaard gaat. Het goudblok gaat niettegenstaande in nige samenkomsten in Genève eenige neiging tot wankelen vertoonen. Op de aandeelenmarkt waren Industrieelen vrijwel unaniem lager. De zeer gunstige beoor deeling van het jaarverslag van Philips in de „Financial News" heeft echter geen nieuwe koopers opgeleverd. Terecht wordt Jn, dit blad de bedrijfspolitiek van dit concern geroemd, dat niettegenstaande crisis, valuta en tariefmoei lijkheden, haar rentabiliteit heeft kunnen handhaven. Terloops wordt opgemerkt, dat Phi lips zijn productie steeds meer naar het ouitin land verplaatst, teneinde zich aan te passen aan de nationalistische tendenzen. Aku's ver liezen iedere week terrein en ook deze week moeten wij weer een daling van 1 pet. registree- ren. Margarine Unies handhaven zich tusschen de 71 en 72 pet., zonder eenige bedrijvigheid. Olies worden door Parijs aangeboden, waar door ook dit fonds flauw in de markt lag. Het is niet onmogelijk, dat politieke manipulaties de stemming op de Parijsche beurs trachten te drukken, teneinde de positie van het kabinet Doumergue te ondermijnen. In Amerika heeft Minister Ickes de maximum toegestane dage- Hjksche petroleumproductie opnieuw met en kele tienduizenden barrels verlaagd. De Amerikaansche markt ziet er iets hoop voller uit, nu de textielstaking is opgeheven en nu Generaal Johnson is afgetreden als leider van de National Recovery Administration. Op de cultuurafdeeling was de stemming ver beneden nul, en vooral Tabakken waren de papieren, die de klappen kregen. Zware verlie zen werden geleden door Deli-Batavia en Oude Deli. Suikerwaarden waren in overeen stemming met den prijs van het product lager. Aandeelen H. V. A verloren deze week onge veer 4 punten. Van een groot aanbod is echter geen sprake. Ook Rubberaandeelen deelden in de algeheele malaise. De Engelsche voorraden nemen de laatste maanden weer regelmatig toe, wat echter voornamelijk aan een technische re den te wijten is. De producenten houden n.l. de rubber zoo lang mogelijk in eigen bezit en slaan deze in Engeland op, om te kunnen pro- fiteeren van de verwachte prijsstijging. De be kende makelaars Symington Wilson blijven in hun berichten nog steeds optimistisch De eenige uitzondering op deze downe stem ming vormen de thee-aandeelen. Voor de be langrijke stijging van de laatste dagen zijn drie oorzaken aanwezig: de prijzen op de dezer dagen te Londen gehouden theeveiling waren beduidend hooger; men vermoedt, dat per 1 April a.s. bij den aanvang van het nieuwe restrictie jaar de export-contingenten weer met 7K pet. verlaagd zullen worden; tenslotte be staan er plannen ter oprichting van een „Ang'.o Russian Tea Trade Company", welke den export naar Rusland met 40 millioen pond denkt te vergrooten. Hiervoor zal men echter aan de Sovjets 12 maanden crediet moeten verstrek ken, waarvoor een garantie van de belangheb bende regeeringen noodzakelijk is. Hierin schuilen natuurlijk nog de noodige voetangels en klemmen, gezien de weinig credietwaardlge positie van den debiteur, het jongste lid van den Volkenbond. Slotkoersen 4 Ned. Indië 1934 4% Nederland 1934 3 y3 pet. Engeland 5pet. Young A. K. U Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd Rubber H. V. A Deli Mij Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel 21 Sept. 28 Sept. R.M Prolongatie 1003/g 101% 64% 24% 341/4 209 217 721/4 351/4 1 SO V4 154*4 9?% I68I/4 131% 135 16% 19Vs 6% 15 7.277/g 1.45% 58.92 lpCi 100% 101% 641/4 25 32% 2IOI/4 216*4 71S£ 341/4 1491/4 153% 96 M 163 123*£ 131 17% 20% 7% 15% 7.281/é 1.46V4 59.17 1 pCt. (Ingezonden door de Spaarne-Bank, N. V„ Amsterdam)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6