Het Eucharistisch Congres De eischen der katholieke bedienden Dronken achter het stuur „Liefdewerk O.P." 60 jaar Last van Uw zenuwen? BENOEMING PAUSELIJK LEGAAT BEJUBELD EEN NOODKREET Mijnhardt's Zenuwtabletten MAANDAG 1 OCTOBER 1934 Het s.s. „Flandria?' met Nederl. gezelschap heden te Bahia (Brazilië) aangekomen Linie en liefdadigheid Geestdrift in Argentinië Eere-comité van het Congres Samenstelling ontvangst-comité Kardinaal Pacelli Honderden prelaten verwacht Officieele vertegenwoordiging Deelneming van buiten landsche af deelingen U heeft geen idee, Automobilist maakt verscheidene slachtoffers en rijdt door Een groep Nederlandsche deelnemers aan het Int. Eucharistisch Congres te Buenos Aires aan boord van het s.s. flandria" Volwaardige positie gevraagd in de komende bedrijfsorganen De Duitsche Clearing VLEESCHVERGIFTIGING TE HULST Export onmogelijk gemaakt Nationaal congres te Den Bosch Positie gebroken Viering te Amsterdam in tegen woordigheid van Mgr. Aengenent Voorzitter v. d. Sloot onderscheiden Intellectueel eigendom Toespraak Mgr. Bedrijfsradenwet Weinig bevoegdheden Eischen van het congres De wasch uit huis" Congres van de R.K. Wasch- industrieelen De Rijksvezeldienst Reclame De ramp te Hilversum Medeleven van vele zijden De patiënten Aan boord s.s. „Flandria" (via Sche- veningen-Radio). Heden, Maandag, is het Nederlandsche gezelschap op de reis naar Buenos Aires a. b. van het s.s. „Flandria" in de Noord-Braziliaan- sche haven Bahia aangekomen. Zondagmorgen ter reede van Pernambuco heeft de Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen in de scheepskapel de H. Mis gelezen. Later op den morgen droeg Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens in den grooten salon welke geheel met geloovigen was bezet, een plechtige H. Mis op, met assistentie van deken van Oppen als diaken en regent v. d. Riet as sub-diaken. Gre- goriaansche muziek begeleidde den H. Dienst. Vrijdagavond is het passeeren van de linie, zooals aan boord gebruikelijk is, op feestelijke wijze gevierd. Deze feestelijkheden droegen ten deele een liefdadig karakter. Na afloop kon aan den Franciscaner Missie- Bisschop Mgr. Herberhold die met de „Flan dria" de reis naar zijn diocees Xlhejos in Bra zilië maakt, niet minder dan zeven honderd gulden ter hand worden gesteld.' Bij het passeeren van den evenaar noodigden de Bisschoppen afgewisseld den kapitein, Mgr. Herberhold, Mgr. Communs en den vertegen woordiger van ons blad aan hun tafel. Met Buenos Aires werden per radio begroetingstele- ?rammen gewisseld. Slechts zeer moeilijk is de jubel weer te geven, waarmee de benoeming van Z. Em. Eugenio Kardinaal Pacelli, Staats-secretaris van den H. Stoel, tot Pauselijk Legaat werd begroet. Deze be noeming is als een eervolle onderschei ding voor heel Amerika van de zijde des Pausen opgevat. In Argentinië en natuurlijk heel bijzonder in Buenos Aires, heeft deze tijding bijzonder ster ken weerklank gevonden. In Argentinië worden er kranten, tijdschriften en weekbladen uitge geven in een zoo groot aantal als men in het buitenland waar men van den omvang der Argentijnsche cultuur over het algemeen zeer weinig weet nauwelijks vermoeden kan. In de Nationale Bibliotheek te Buenos Aires, die onder leiding van Dr. Gustavo Martinez Zuviria, een der voornaamste vertegenwoordi gers van het Argentijnsche intellect staat, wor den meer dan 1.200 Argentijnsche kranten en meer dan 1.300 tijdschriften, alzoo te zamen 2.500 publicatieorganen, verzameld. Al deze organen hebben zich met blijde waar deering over deze benoeming uitgesproken; de meeste brachten een foto van den kardinaal- Legaat en legden vooral den nadruk op het feit dat thans voor de eerste maal Z. H. de Paus de vertegenwoordiging van Z. Heiligheid op een Internationaal Eucharistisch Congres aan zijn eigen Staats-secretaris heeft toever trouwd. In dit verband wordt er in het bijzonder op gewezen dat sedert meer dan 100 jaar geen Staats-secretaris van den H. Stoel het Vaticaan met een officieele opdracht verlaten heeft. Deze benoeming die, zooals gezegd, als een groote eer voor de stad Buenos Aires wordt op gevat en welke de hoop rechtvaardigt dat het komende Eucharistisch Congres daardoor nog luisterrijker zal worden gevierd, legt echter te gelijkertijd een heel bijzondere verplichting op in dezen zin, dat de gastheeren zullen moeten toonen de eer en de verantwoordelijkheid, wel ke deze benoeming met zich brengt, waardig te zijn en te kunnen dragen. Deze opvatting heerscht dan ook zoowel in de kringen der regeering als der bevolking, zoowel onder de kerkelijke als wereldlijke over heden, in het bijzonder echter onder allen die met de organisatie van het Congres belast zijn en voor het goede verloop daarvan de zware verantwoordelijkheid dragen en nog weer in het bijzonder onder de leden van het uitvoe rend comité waarvan Mgr. Figueroa voorzitter is, die zich gehaast heeft aan Z.Em. den Kardinaal-Legaat telegrafisch uiting te geven aan het enthousiasme dat zijne benoeming ge wekt heeft en om zijn eersten zegen te ver zoeken; een verzoek waaraan de Kardinaal- Legaat onverwijld gevolg gegeven heeft. Tegelijkertijd zegde de Aartsbisschop van Buenos Aires, Mgr. Copello, de geestelijke vader van het komende Internationaal Eucharistisch Congres Z. H. den Paus dank voor de hooge eer aan zijn Aartsdiocees bewezen. De Argentijnsche dagbladen hebben voorts uitvoerige biografieën van den Kardinaal- Legaat gepubliceerd waarin zij de doorluchtige persoonlijkheid van dezen kerkprins schilderden. Het uitvoerend comité heeft een eere-comité voor het Intern. Eucharistisch Congres be noemd. De president der republiek Generaal Augustin P. Justo heeft het eere-voorzitterschap over het Congres aanvaard, terwijl de minister van buitenlandsche zaken, dr. Carlos Saavedra Lamas het eere-ondervoorzitterschap op zich nam. Het eere-comité van het Congres bestaat Uit de leiders der overige staatsdiensten en wel van de wetgevende en rechterlijke macht, uit de leden der uitvoerende macht, de gouverneurs der Argentijtnsche provinciën, de bij de Argen tijnsche regeering geaccrediteerde gezanten en ministers van vreemde mogendheden en uit bij de regeeringen van alle naties ter wereld geac crediteerde Argentijnsche gezanten en ministers. Nauwelijks was de benoeming van den pause lijken Kardinaal-Legaat bekend worden of er vormde zich een comité van ontvangst, waar van het voorzitterschap aan een der voornaam ste Argentijnsche persoonlijkheden, n.l. den vroe- geren minister van buitenlandsche zaken en eeredienst, dr. Ernesto Bosch, toevertrouwd werd; dr. Bosch verheugt zich hier te 'ande in groot aanzien en algemeene sympathie; ook in het buitenland wordt zijn naam met eere genoemd. De vrij groote ontvangst-commissie bestaat Verder uit personen wier naam in maatschappe lijke en katholieke kringen der Argentijnsche hoofdstad een goeden iriani^ heeft. Een speciale commissie heeft het zich tot taak gesteld, den pauselijken Legaat, evenals cok den overigen kardinalen, patriarchen, aartsbisschopnen en bisschoppen die aan het Congres deelnemen, de hun toekomende eerbewijzen te doen deelachtig worden. Het probleem hoe de aan het Congres deelnemende hooge gasten gehuisvest zouden worden is op zeer gelukkige wijze opgelost: bij de waardigste en voornaamste familiën zijn in overvloedige mate verblijfgelegenheden aange boden; deze familiën stellen er een eer in hare huizen aan zoo doorluchtige gasten ter be schikking te mogen stellen. Weken en weken lang zijn er dagelijks tal rijke berichten binnengekomen volgens welke prelaten uit alle verschillende landen op uit- noodiging van den Aartsbisschop van Buenos Aires de reis naar de Argentijnsche hoofdstad zouden aanvaarden; deze uitnoodiging richtte de Aartsbisschop tot alle bisschoppen der we reld, zooals hij deze vóórdien aan de kardina len, de patriarchen en de aartsbisschoppen ge richt had. Uit het broederland Brazilië komen, in bege leiding van den Aartsbisschop van Rio de Ja neiro, meer dan 50 bisschoppen. Reeds gerui- men tijd geleden kón men aan de hand van binnengekomen aanmeldingen veronderstellen, dat meer dan 200 prelaten aan het komende Congres zouden deelnemen. Men twijfelt er niet aan of deze hooge bezoekers zullen aan het Congres een bijzonderen glans verleenen. Afgescheiden van de groote deelneming der Argentijnsche regeering aan het Intern. Eu charistisch Congres kan nog medegedeeld wor den dat vele regeeringen van Amerika zich door gezanten met speciale opdrachten bij het Congres laten vertegenwoordigen. Het eerste land dat officieel dit besluit nam en zulks aan het uitvoerend comité van het Congres mede deelde, was de regeering van Paraguay, welker president Dr. Eusebio Ayala, aan de Argentijn sche regeering van dit besluit kennis gaf in een elegant gestelde nota. Met groote sympathie is deze tijding, die door alle Argentijnsche bladen werd gepubliceerd, overal opgenomen. Het uitvoerend comité van het Congres heeft de gelukkige gedachte gehad, aan de voornaam ste buitenlandsche koloniën in Argentinië bij de voorbereidende organisatiewerkzaamheden voor het Congres een haar toekomende plaats aan te wijzen. Zoo komt het, dat duizenden personen, die tot de verschillende buitenlandsche koloniën behooren, sinds jaar en dag ijverig bezig ge weest zijn om een zoo groot mogelijke deelne ming van hun volksgenooten aan het Congres te bewerkstelligen. Tot dit doel zijn de natio nale afdeelingen voor elk der verschillende lan den, waarvan de koloniën zoo enthousiast aan het nationale leven van Argentinië deelnemen, opgericht. Eucharistische Kruistochten, vergaderignen, bedevaarten naar het heiligdom der Maagd van Lujan enz. zijn vanwege deze buitenlandsche afdeelingen georganiseerd, terwijl deze laatste zich tegelijkertijd toegerust hebben tot een waardige ontvangst van hun landgenooten, die in groote pelgrimsscharen naar Buenos Aires tezamen stroomen om aan het Eucharistisch Congres deel te nemen. hoe schadelijk een verstopping voor Uw lichaam kan zijn. Wacht daarom niet, tot het reeds te laat is, maar gebruik een onschadelijk laxeermiddel: ISTIZIN-TABLETTEN. Zij werken prompt en toch bovendien zacht, zonder maag en nieren te prikkelen. Daarbij houdt haar regelende werking dagenlang aan. Tusschen Marsum en Franeker reed Zondag avond met groote snelheid een personenauto, afkomstig uit en bestuurd door iemand uit Makkum, met groote snelheid en slingerend langs den Rijksweg. Verschillende wielrijders en wandelaars konden slechts een aanrijding voorkomen, door ijlings achter de langs den weg staande boomen te vluchten. Ter hoogte van Dronrijp werd een wielrijder, de 35-jarige D. Oegema uit Dronrijp, aangere den. Deze bleef bewusteloos en met een ernstige schedelbreuk op den weg liggen. De autobe stuurder reed door zonder zich om zijn slacht offer te bekommeren. Een eind verdere botste hij tegen een tegenkomenden auto aan, be stuurd door den groentehandelaar Dokter uit Leeuwarden. De echtgenóote van den heer Dok ter sloeg met haar hoofd door de voorruit en kreeg ernstige snij wonden aan het gelaat. De beide auto's werden ernstig beschadigd. De be stuurder van den auto uit Makkum, die onder den invloed van sterken drank was, kreeg geen letsel. Hij is echter in arrest gesteld. De wiel rijder is overgebracht naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden. Zijn toestand is ernstig. Mevr. Dokter is ter plaatse verbonden. Naar wij nader vernemen is in den toestand van den 33-jarigen D. Oegema, die Zondag avond door een beschonken autobestuurder ter hoogte van Dronrijp werd aangereden en met een ernstige schedelbreuk naar het Diacones- senhuis werd vervoerd, eenige verbetering in getreden. Te Hulst en omgeving zijn verschillende per sonen ongesteld geworden na het eten van hoofdkaas, die ondeugdelijk bleek te zijn. De slager, die dit vleesch verkocht had, zeide niet te weten, dat het bedorven was. De toestand der patiënten is niet ernstig. Na zijn schrijven van 10 September dringt de Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groenten in Noord-Holland nog eens in een telegram bij den Minister van Economische Za ken met klem aan op preferentie van oude vor deringen, omdat door het blokkeeren daarvan enorme schade wordt toegebracht aan de be langhebbende exporteurs. Te meer ook omdat het betreft producten, die na overleg met Duitschland moesten worden geleverd, waardoor nu groote kapitalen aan de bedrijven worden onttrokken. In verband met de betalingsmoeilijkheden, welke ontstaan zijn voor de exporteurs op Duitschland, is Zaterdag te Poeldijk een druk bezochte vergadering gehouden van de West- landsche exporteursvereeniging. Na uitvoerige bespreking werd het besluit genomen, dat de exporteurs vanaf heden aan de veilingen geen groenten of fruit voor Duitschland meer zullen koopen, zoolang de gelden, die op het Duitscne Zwischen- en Sonderkonto staan, door de Nederlandsche re geering niet worden verrekend, op welke manier dan ook. Ter vergadering bleek dat ook een groot deel van de tuinders met deze houding accoord gaat, omdat men wel inziet dat op deze wijze de export naar Duitschland totaal verder onmo gelijk wordt gemaakt. Vrijdag is een delegatie van tuinders, expor teurs, de Kamer van Koophandel en de burge meester van Venlo, mr. B. Berger, naar Den Haag vertrokken om op het Departement van Economische Zaken en bij verschillende Kamer leden de moeilijkheden te bespreken ontstaan tengevolge van de nieuwe clearing-regeling met Duitschland. Zaterdag is te Venlo in het café Vallen een vergadering van export-firma's gehouden, waar eveneens de te nemen maatregelen ten opzichte van Duitschland besproken werden. Nieuwe perspectieven in alle besprekingen en en alle onderhandelingen hebben zich echter niet voorgedaan. De toestand in Noord-Limburg is uiterst ge spannen. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden is Zondag te s Hertogen bosch in de groote Casinozaal in congres bij een gekomen. Het was een instructief congres, waar mr. J. H. van Maarsseveen uit Utrecht een rede hield over het onderwerp: Bedrijfsraden wet, hare geschiedenis en toekomst, terwijl bonds- secretaris A. Boersma uit Amsterdam den eisch der leden behandelde in een onderwerp: Onze eischen: een volwaardige positie voor de hoofdarbeiders in de komende bedrijfsorganen. Nadat de lange stoet der congressisten, voor afgegaan door het muziekkorps „St. Catharine" een welgeslaagden demonstratietocht door de stad had gehouden, sprak de voorzitter van de afdeeling Den Bosch, de heer P. A. van de Ven, een begroetingswoord. De bondsvoorzitter, de heer A. I. Cornells, uit Amsterdam, legde in zijn openingsrede al lereerst vast, dat nu voor de derde maal de bond in congres bijeenkomt om tot uitdruk king te doen komen dat de positie van de be diende niet slecht, maar onhoudbaar is ge worden. Het stemt tot voldoening dat, ondanks de groote offers die men zich er voor moet ge troosten, in zoo grooten getale is gehoor gege ven aan den oproep van het bestuur. Spr. hoopt, dat dit congres mede tot resultaat zal hebben een grooten naijver onder de afdee'in- gen om het ledental dat thans ruim acht dui zend is, op te voeren en over de tien duizend te brengen. Bij de beschrijving van den maatschappehj- ken toestand van de bedienden, wil spr. heel kort zijn. De maatschappelijke positie is im mers voor honderden collega's volmaakt ge broken. Het is voor hen, dat dit congres wil demonstreeren. Na langdurige dienstverbanden werden zij afgedankt en loopen thans doelloos, werkloos rond. De bedienden zijn niet in staat een gezin te vormen. De salarissen van hen die reeds lan gen tijd werkzaam zijn, zijn de salarissen van jongste bedienden. Honderden jongeren zijn nog niet in de gelegenheid geweest en loopen doelloos rond, ten prooi aan den demoralisee renden invloed van het niets doen, terwijl zij twijfelen of hun beurt niet zal worden over geslagen door de nieuwe generatie, die hun plaatsen kan innemen. Dit congres is daarom een noodkreet. Allen moeten medewerken tot voldoening aan den eisch: ordening in het be drijfsleven, ter bereiking van de menschelijke rechten, zooals die beschreven zijn in de Fn- Zondag heeft de Vereeniging „Liefdewerk Oud Papier" te Amsterdam haar zestig-jarig bestaan gevierd. Des morgens half tien kwamen hoofdbestuur en afgevaardigden in de kerk van het Bagijnhof bijeen waar Z. H. Exc Mgr. J. D. J. Aengenent, beschermheer van het Liefdewerk, een H. Mis opdroeg. Te een uur werd in Huize de Liefde aan de Da Costakade een algemeene vergadering ge houden onder leiding van den heer F. v. d. Sloot. Gedurende eenigen tijd werd deze bijeen komst opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die in gezelschap was van den HoogEerw. heer Mgr. Dr. G. C. van Noort. De voorzitter heette Mgr. hartelijk welkom op deze jubileum-vergadering en dankte voor de welwillendheid van Mgr. om des ochtends de H. Mis op te dragen; ook jegens Deken van Mr. J. N. J. E. Heerkens-Thjjssen Noort betuigde hij zich erkentelijk voor het be schikbaar stellen van de Bagijnhofkerk. Vervolgens gaf de vi- ce-voorzitter mr. J. N. J. Heerkens Thijssen uit Haarlem een over zicht in de laatste tien jaren van L. O. P. Spr. memoreerde welke leden in dit tijd vak aan de vereeni ging ontvallen zijn en welke wisselingen het bestuur in den loop dier jaren onderging. In het vorige decen nium bedroeg het ge wicht van het verza melde papier 2334 millioen K. G. met een opbrengst van f 927.000, waarvan f 484.000 aan loonen werd uitbetaald. Van 19241934 werd verzameld ruim 65 mil lioen K.G., uit welke opbrengst 1 millioen gul den aan loonen kon worden uitbetaald. Dit laatste bedrag zou veel hooger geweest kunnen z(jn als niet de prijzen in de laatste jaren zeer sterk waren teruggeloopen. Het doel van het Liefdewerk is en blijft werk verschaffing en dit doel zal blijvend moeten worden nagestreefd ook al zal dit offers kosten. Met de uitkeering aan liefdadige instellingen is het al eenigen tijd gedaan. Willen andere vereenigingen aangelokt door het succes van L. O. P. allerlei weggeworpen goederen verzamelen ten bate van Katholieke instellingen, zij gaan hun gang, maar van het oud papier moeten zij afblijven. De verzame ling daarvan, die in de zestig jaren dat L. O. P. bestaat is geperfectionneerd, is het intellectueele eigendom van L. O. P. geworden een eigendom dat dient te worden gerespecteerd. Het overzicht vermeldde voorts dat het Liefde werk thans in acht plaatsen de beschikking heeft over eigen pakhuizen. Vervolgens sprak Mgr. Aengenent de vergader den toe. De goede werken van den mensch ver gezellen hem tot na zijn dood, aldus Mgr. Het verdienstelijke van den verrichten arbeid, net resultaat moge dan groot zijn of klein, ligt in den betoonden ijver. En deze ijver komt tot uiting in de groote toename van het gewicht aan opgehaald papier. Met het bereikte resultaat wenscht Mgr. de leden van het Liefdewerk geluk en gaarne on derstreept hij den door den heer Heerkens Thijs sen geuiten wensch dat het inzamelen van oud papier het alleenrecht blijve van L. O. P. Om deze vereeniging te eeren en van zijn warme waardeering voor het Liefdewerk openlijk te getuigen, heeft Mgr. den Heiligen Vader verzocht den voorzitter der vereeniging te begif tigen met het eere-kruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice", aan welk verzoek Z. H. gaarne heeft vol daan. Onder applaus der vergadering spelde Mgr. daarop den heer v. d. Sloot het gulden eere- teeken op de borst. Met een enkel woord dankte de voorzitter voor de hem verleende onderscheiding, waarin hij vooral de vereeniging geëerd wilde zien. Hierna werden enkele huishoudelijke aangele genheden afgedaan. De aftredende bestuursleden de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, P. v. d. Sloot en Jac. Duncken werden herkozen. In de vacature C. Tonino werd benoemd de heer H. J. M. Goos- selink, Nijmegen. Met een .gezamenlijken maaltijd werd het zestig-jarig jubileum besloten. cycliek „Quadragesimo Anno". Echter niet al leen eischen moeten gesteld, aldus de voorzit ter, het past den katholiek georganiseerde door gebed hulp en bijstand af te smeeken. De voorzitter heette speciaal welkom den bondsadviseur, rector Bots en de geestelijke ad. viseurs der afdeelingen, verder den heer Nij- kamp, afgevaardigde van het R. K. Werklieden, verbond en den heer Van Hamersveld, oud voorzitter. Hierna hield mr. Van Maarsseveen een zeer uitvoerig referaat over de nieuwe Bedrijfs- radenwet. Hij begon met allereerst te constateeren dat de bedrijfsorganisatie er nu had moeten zijn. Dat het ontwerp van groote beteekenis is, zal ieder moeten toegeven, die nagaat, wat de diepste oorzaak van de crisis is. Die is niet gelegen in gebrek, want de aarde heeft pro ductie, is toereikend, in overvloed. In die over vloed moet echter ordening zijn, dan zal be reikt worden dat aller welvaart hooger gaat. De wereldcrisis is in haar diepste wezen ver oorzaakt door gebrek aan organisatie en san en- werking. De internationale organisatie moet wer den voorafgegaan door nationale organisatie. Een hechte organisatie kan de slagen van een crisis beter opvangen en weerstaan. De idee, dat het maatschappelijk leven geordend moet worden, vindt echter nog groote tegenkanting. De christelijke samenleving eischt een orde ning die ten volle bevrediging schenkt, zooals dat duidelijk uitkomt in „Quadragesimo Anno". Dat is de Grondwet voor ons sociale streven en strijden. Spr. betoogde dat de Bedrijfsradenwet 1933 principieel wel van groote beteekenis is, doch practisch nog uiterst geringe beteekenis heeft. De bedrijfsraad, is een college dat de belan gen van een groep van bedrijven heeft te oe- hartigen. Moeten in de bedrijfsraden alleen de arbei ders, in den zin van vakarbeiders vertegen woordigd zijn, of ook het administratieve per soneel? Spr. antwoordt daarop dat, wil de bedrijfs raad werkelijk geacht kunnen worden het be drijf te vertegenwoordigen, deze elementen dan zeker niet mogen ontbreken. Intusschen zijn bij den eerste^ bedrijfsraad die elementen uit geschakeld en wel op grond, dat de organisa ties van dit personeel tot op heden weinig hebben deelgenomen aan het in de typografie geleidelijk gegroeide overleg tusschen werk gevers en arbeiders. Wel heeft de regeering de mogelijkheid opengelaten alsnog bedoelde groe pen in den raad op te nemen. De bevoegdheid van de Bedrijfsradenwet is volgens spr. uiterst gering. Feitelijk blijft de toestand als voorheen, de bedrijfsraden kunnen niet dwingen. Merkwaardig is dat vanuit den Bedrijfsraad dadelijk werd geprotesteerd. De heer v. d. Wal merkt op dat in het bedrijf de wensch leeft dat ook de regeling van economi sche aangelegenheden ter hand moet kunnen worden genomen. Immers, de practijk leert dat tusschen sociale en economische aangelegenhe den een nauw verband bestaat. Indien, zei spr., het streven om de bedrijfsraden louter tot so ciale instellingen te maken, ten doel heeft de arbeiders uit te sluiten van invloed op den economischen gang van zaken, gelijk uit zekere maatregelen van wetgevenden aard uit den laatsten tijd zou afgeleid kunnen worden, is er ook uit dien hoofde alle reden om tegen dien gang van zaken ernstig op te komen. Men kan een zoo belangrijke groep van producenten niet van de bespreking, van zaken die ook hunne be. langen raken, uitsluiten, zonder hen te scha den. Vlakweg is dit in strijd met de idee van samenwerking over de geheele linie welke alleen in staat kan zijn de idee van den klassenstrijd te verdrijven. Het tempo waarin de bedrijfsorganisatie tot stand komt noemt spr. uiterst traag. De rede van mr. Maarsseveen werd onder streept en ook enkele malen onderbroken dcor krachtig applaus. Vervolgens was het woord aan de bonds- secretars, den heer Boersma, die in den aan hef van een enthousiast betoog, allereerst de feilten van den huidigen precairen toestand naar voren schoof, en daarop volgend een vurige be schouwing wijdde aan den eisch: volwaardige positie in de bedrijfsorganen. Hij onderstreepte krachtig den eisch dat ook hoofdarbeiders plaats moeten krijgen in de or ganisatie van bedrijfsraden. Met kracht en macht moet worden opgekomen voor verworven rechten. Op economisch terrein vindt het libe ralisme nog te veel aanhangers. Een nieuwe maatschappij zal moeten groeien, langzaam maar zeker. Ordening is ten allen tijde noodzakelijk en niet afhankelijk van een of andere conjunc tuur. De huidige samenleving is rijp voor een nieuwe ordening. Fel moet spr. protesteeren tegen de ongeorganiseerden die hun tijd en hun eigen belang niet begrijpen en die hun eigen opgang tegenwerken. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 99 Zaterdag is in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht het dertiende congres gehouden van den R. K. Ned. Bond van Waschindusrieelen onder voorzitterschap van den heer G. L. Hoes (Haarlem) De voorzitter heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den nieuwbenoemden advi seur, Rector Vis. Dr. A. ten Bruggencate, directeur van den Rijksvezeldienst, hield een voordracht over het onderwerp: „Wat heeft de Rijksvezeldienst gedaan en wat kan hij nog doen?" De wasscherij leider zal bij de problemen, die zich voordoen, voorlichting niet kunnen ontbe ren. De rijksvezeldienst geeft voorlichting over alles wat betrekking heeft op het reinigen van weefsels. De vezeldienst houdt zich bezig met de studie van het waschproces, welke studie van groot belang is voor de waschindustrie in het algemeen. De resultaten van de onderzoe kingen welke van belang zijn voor de wasch industrie worden gepubliceerd. Spr. verklaarde een warm voorstander te zijn van „de wasch uit huis" en wel hoofd zakelijk op grond van sociale en hygiënische overwegingen. Het hoofdbestuur van den R. K.. Bond, al dus eindigde spr., heeft steeds geijverd voor ,kwaliteitswasch" en terecht, want een hel- dere wasch met minimum süjtage is een mach tige bondgenoot bij den strijd voor het ideaal: De wasch uit huis. Prof. Dr. F. Roels, psychotechnisch advi seur van den bond, hield een voordracht over het onderwerp: „Heeft de reclame voor de wasch uit wasch zin in tijden van dalende koop- en betaalkracht?" en behandelde vervolgens de vraag: „Welk soort reclame werkt het krach tigst op het vrouwelijk publiek in het algemeen en de thuiswasschende vrouw in het bijzon der?" De reclame is het slothoofdstuk van den sensationeelen roman die ieder productieproces is. Ook bij het propageeren van het beginsel „de wasch uit huis" is de reclame een onmis baar middel. Oudtijds hield de reclame geen rekening met de behoeften en wenschen van het publiek. De producent en consument staan niet meer als vijandige grootheden tegenover elkander. Het oude standpunt is vervangen door het ser vice-standpunt. Het moderne standpunt veron derstelt, dat men de behoeften van den client kent. Reclame moet het publiek brengen tot het bevredigen van die behoeften die het pu bliek economisch gesproken in staat is te he- vreciiffcii. Aanbevelenswaardig is het de reclame zoo eenvoudig mogelijk te houden en gebruik te maken van aanschouwelijke voorstellingen. Tenslotte moet de macht van de gewoonte worden gebroken en wel door telkens en tel kens een beroep te doen op fundamenteele be hoeften, zooals behoefte aan gezondheid en gezelligheid. Zondag is gebleken, dat Katholiek Hilversum en velen in den lande medeleven met de slacht offers van den zoo noodlottigen brand, die een week geleden het vereenigingsgebouw aan den Boschdrift te Hilversum verwoestte. In de door de ramp getroffen parochie, die van St. Clemens, werd Zondag de litanie van Alle Heiligen gebeden, om hun voorspraak voor de jeugdige slachtoffers af te smeeken. Ook in de meeste andere parochiën werd voor de getroffen huisgezinnen en de slachtoffers ge- beden Het was den geheelen Zondag een bijzondere drukte op dén Boschdrift. Een zeer groot aan tal automobilisten uit alle streken van het land was naar Hilversum gekomen, om de plaats des onheils in oogenschouw te nemen. Hieruit bleek ook o.m., dat het rampzalig gebeuren een groo ten indruk in geheel Nederland heeft gemaakt. In den loop van Zaterdag is nog een jeugdig patiëntje in de R.K. Ziekenkinderverpleging opgenomen. Het is Antje Ouwerkerk, die nog dienzelfden middag uit voorzorg van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Haar toestand was Zondagavond ernstig. De toestand van alle andere patiënten, ook van pater Buys, is stationnair gebleven. Nog verkeeren eenigen in zorglijken toestand. Dinsdagmorgen te negen uur is de begrafenis van het derde slachtoffer, de 7-jange Jopie Megnie, die Vrijdagavond in de R.K. Verple ging overleed. Een der voorname eischen noemt spr. dat geen bediende zonder werkelijk geldige reden mag ontslagen worden. De roep tot verbetering is voor een machtig deel gebaseerd op de slech te salarieeringen waarbij alle normale verhou dingen uit het oog zijn verloren en de bedien den op huwbare leeftijden niet kunnen denken aan de oprichting, zelfs van een bescheiden gezin. Alleen de goedkoopste krachten zijn aan bod. Wij houden wel degelijk rekening, zegt spr. met de toestanden in de bedrijven. Maar de algemeene situatie rechtvaardigt het streven naar arbeidsovereenkomsten en onpartijdige scheidsgerechten, veilig stelling van pensken etc. Ordening op alle terrein is noodzakelijk. Van de wettelijke regeling der arbeidstijden is alleen voor de winkelbedienden eenigszins re sultaat bereikt in de winkelsluitingswet. Er zijn helaas vele werkgevers die crisis maken, of schoon zij zich in hun bedrijf niet voelen doet. Toch komt bij hen salarisverlaging en verlen ging van werktijden. Men zal gaan voelen, roept spr. uit, dat onze teleurstelling over de uitsluiting in de bedrijfs raden geen comedie is. Spr. acht het bedenke lijk dat deze christelijke minister ons niet de kans geeft. Hij hekelde verder de houding van den mi nister en spreekt van een door niets gemoti veerde teleurstelling. Hij brengt een eere-saluut aa den Katholieken Typografenbond die ver band tusschen hoofd- en handarbeiders wilde leggen. Spr. hoopt dat de gereserveerde open plaatsen spoedig kunnen worden bezet, het is een kwestie van te zijn of niet te zijn. De vergadering aanvaardde hierna een reso lutie, waarin een en ander nader was onder streept. Volgde nog een gedachten wisseling, waarna de vergadering onder dank van den voorzitter en met het zingen van het strijdlied beëin digd werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5