RECLAME Wantrouwen tusschen en Amerika Japan UetislatkMCQoed. FRANKEN'S Polnol gestolen Na de crisis in Roemenië Het nieuws van heden illlilllllliiii Deensche Rijksdag geopend BEIDE VERSTERKEN HUN LUCHTVLOOT BROODFABRIEKEN DE BAROMETER NORTH A STATE Go ED VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 Avondblad Geen propaganda- ministerie Titoelescoe in principe bereid minister van Buitenl. Zaken te worden Heaen is de 360ste verjaardag van Leiaens Ontzet gevierd. De uitdeeling van haring en brood in het Waaggebouw, waar de burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen (rechts), zich persoonlijk overtuigt van de goede gaven aan de burgerij van Leiden Een ontploffingsmiddel, dat 2000 maal zoo sterk is als gewoon buskruit De dieven gewaar schuwd Wie zal Weygand op volgen i Als inspecteur-generaal van het Fransche leger Rauschning in conflict met Nazi-leider en verklaring Beroep op Hitier DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Waardeering voor Dr. Dollfuss Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii| Japan heeft 3000 vliegtuigen noodig om een aanval te kunnen afslaan Merkwaardige brochure Het geluid van het maanlicht Economische toestand verbeterd Parlement van Estland ontbonden Nieuwe verkiezingen Het huwelijk van prins George ,De Melbourne-race De officieele toestemming van den koning Herriot in den verkie zingsstrijd Ruslands toetreden tot den Volken bond toegejuicht Maakt ieder voor FRANKEN, diezijnMELKBROOD eet, want Door de radio uitgezonden Kingford Sunth doet niet mee De koning en koningin van Jocgo-Slavië met het Bulgaarsche koningspaarop liet balcon van het paleis te Sofia, tijdens het défilé van een eerecompagnie ALT\iV NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18975 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek =niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllilliiliiiilllii7 Hoogste barometerstand: 759.8 te Mar- g seille. jE Laagste barometerstand: 738.8 te Malin- head. Zon op 7.04 - onder 6.33 Licht op 7Ï03 Maan op v.m. 1.06 onder nam. 4.44 EE 8 October N. M. BRIDGEPORT (Connecticut) 3 Oct. (Reuter) Uit het munitiedepot d'er Remington Aims Company zijn tien Rakjes polnol van een kilo gestolen. Polnol, dat als ontploffingsmiddel voor gra naten gebruikt wordt, is een buitengewoon krachtige springstof, waarvan de werking 2000 maal zoo sterk is, als van gewoon buskruit. De thans gestolen hoeveelheid zou voldoende zijn om eenige blokken huizen in de lucht te doen vliegen. Het ontploffingsgevaar van polnol is zóó groot, dat het vervoer nimmer per wagen, doch steeds door een bode met groote voorzichtig heid geschiedt. De ontdekking van dezen diefstal heeft groote onrust verwekt. De autoriteiten doen al het mogelijke om de dieven opmerkzaam te maken op het groote gevaar. Verscheidene malen is in de bladen en per radio gewaarschuwd de polnol niet in de haven te werp,en, daar alleen reeds het neerkomen op het water een ontploffing kan veroorzaken. Wil men zich van de buit ontdoen, dan is het 't beste de polnol voorzichtig in het water te laten glijden. De politie is druk in de weer om de daders en hun buit op te sporen. PARIJS, 3 Oct. (Reuter) De „Petit Parl- sien" houdt zich heden in een artikel bezig met de kwestie der opvolging van generaal Weygand als inspecteur-generaal van het Fransche leger. Generaal Weygand moet het volgende jaar wegens het bereiken van de leef tijdsgrens aftreden. In militaire kringen verneemt het blad, dat generaal Weygand voorloopig nog in functie zal blijven. Indien Weygand zelf zou wenschen af te treden, is als zijn opvolger de meest waar schijnlijke candidaat, generaal Wagelin, Chef van den Generalen Staf. In den Oppersten Oorlogsraad zou deze dan opgevolgd worden door generaal Georges. BOEKAREST, 3 October. (Reuter). Ko ning Carol heeft gisteren de nieuwe mi nisters beëedigd. In tegenstelling tot het geen aanvankelijk gemeld werd, zal er geen propaganda-ministerie komen. Bij het verlaten van het koninklijk slot verklaarde minister-president Tatarescoe, in antwoord op de vragen der talrijke jour nalisten of Titoelescoe met de nieuwe re geering zal samenwerken: „Ik geloof wel, dat Titoelescoe daartoe in principe bereid is. Na zijn terugkeer te Boekarest zal hij de voorwaarden, waarop hij zijn medewerking zal kunnen verleenen, bestudeeren." De nieuwe ministers zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Boekarest terugge keerd. Morgen zal een ministerraad worden ge houden. Titoelescoe heeft telegrafisch uit Montreux waar hij zich thans bevindt, medegedeeld, dat zoodra zijn gezondheidstoestand hem zuiks zal veroorloven, hij zich naar Boekarest zal bege ven om den politieken toestand van Roemenië nauwkeurig te bestudeeren. Van de resultaten van zijn bevindingen zal dan afhangen of Titoelescoe alsnog zitting zal nemen in het zoo juist gevormde kabinet. De samenstelling van de nieuwe regeering in Roemenië is te Parijs met aandacht gevolgd. In politieke kringen is men zeer voldaan over het bericht, dat het aftreden van Titoelescoe als minister van Buitenlanasche Zatcen niet als definitief moet worden beschouwd en men hoopt, dat deze na een onderhoud met Tatares coe bereid zal zijn, de portefeuille van Buiten- landsche Zaken te behouden. In officieele kringen heeft men volgens de „Excelsior" met voldoening vernomen dat ho ning Carol zelf heeft aangedrongen op samen werking tusschen Tatarescoe en Titoelescoe, hetgeen voor het handhaven van den vrede in Midden- en Oost-Europa van groot belang wordt geacht. De pogingen om oneenigheid te brengen tus schen de landen der Kleine Entente, worden aldus door het heldere inzicht en de energie van den Roemeenschen monarch verijdeld. Ook de „Echo de Paris" verwacht dat Titoe lescoe althans voor eenige maanden zich met de leiding van het ministerie van Buitenland- sche Zaken zal belasten, hetgeen thans des te wenschelijker is, daar de algemeene diploma tieke toestand geenszins geruststellend is. BOEKAREST, 3 Oct. (Reuter) Inzake het gisteren gemelde bericht dat een verzoening op handen zou zijn tusschen Koning Carol en zijn vroegere gemalin, Prinses Helena, verneemt Reuter, dat het in Boekarest geen geheim meer is, dat de laatste weken krachtige pogingen zijn aangewend om een verzoening te bewerkstelli gen, tusschen twee van elkaar vervreemde leden der koninklijke familie". Stauning opent den Deenschen Rijksdag. LONDEN, 3 Oct. (Reuter.) Najr de „Ti mes" uit Tokio verneemt, heeft het mi nisterie van Oorlog 16.CC0 exemplaren van een vlugschrift verspreid, waarvan de in houd, naar het blad „Nitsji-Nitsji" verze kert, de persoonlijke meening van den mi nister van oorlog, generaal Hayasji, weer geeft. In de brochure wordt een economische reor ganisatie van de luchtvloot verlangd, alsmede een sterk leger, dat aangepast is aan den toe stand in het Verre Oosten. Verder wordt erop gewezen, dat Japan thans niet alleen Mandsjoekwo, d. w z. een gebied, driemaal zoo groot als Japan, heeft te verdedi gen, doch ook de Sovjet Unie tegenover zich vindt, dat na het afloopen van het vijfjaren plan een machtige militaire staat is geworden. Japan moet daarom zijn militaire macht, in het bijzonder in de lucht, versterken. Meer can 6000 vliegtuigen kunnen een aanval op Japan doen, terwijl Japan slechts 1000 vliegtuigen be zit. Een strijdmacht van 3000 vliegtuigen is noodzakelijk om te verhoeden, dat Japan in de lucht door een aantal vreemde mogendheden wordt verslagen. Het vlugschrift spreekt ook terloops over het vlootvraagstuk, en zegt hieromtrent, dat het tegenwoordige systeem van vlcotsterkteverhou- ding tot andere landen, voor een zelfstandigen staat ondraaglijk is. Mocht de vlootconferentie in 1935 mislukken, dan zou hiervan een crisis het gevolg zijn, cie niet slechts diplomatieke onderhandelingen noodzakelijk zou maken, doch volkomen paraat heid van de geheele natie. WASHINGTON, 3 Oct. Het Departe ment van Oorlog heeft gisteren nieuwe plannen aangekondigd inzake de reorgani satie van de Amerikaansche luchtmacht, die geheel onder leiding der leger-autori- teiten zal geschieden. Deze plannen vormen een belangrijk onderdeel van de reorgani satie van het Amerikaansche leger. De luchtmacht zal georganiseerd worden in een zelfstandig hoofdkwartier, dat onder leiding zal staan van den chef van den legerstaf. Brigade-generaal William Mitchell had ver klaard, dat de „boy scouts" op het Departe ment van Oorlog tot nog toe de ontwikkeling van de militaire luchtmacht hadden gehandi capt. Hij adviseerde de federale commissie voor de luchtvaart een vloot van vijftig bestuurbare luchtschepen, bijgestaan door bombardements vliegtuigen met een groote actie-radius te bou wen. De hoofd-luchtmacht. bestaande uit acht en-veertig gevechtseenheden van ongeveer 450 bombardements-, verkennings- en jacht-vlieg- tuigen, zal geconcentreerd worden op acht mi- litaire vliegvelden van kust tot kust. Wanneer de thans in aanbouw zijnde nieuwe vliegtuigen gereed zijn, zal de luchtmacht beschikken over ongeveer negenhonderd gevechtsvliegtuigen. De aankondiging van dit plan be teekent prac- tiscli het ontslag van generaal-majoor Benjamin Foulois chef van de luchtmacht die zich door het onderbrengen van de luchtmacht by den le- Rauschning in conflict met Nazi-leden in ver band met zijn politiek in Danzig. De tegenstellingen tusschen Japan en Amerika. Beide landen willen bun luchtvloot aanzienlijk versterken. Groote hoeveelheid springstof gestolen te Con necticut. H. Exc. Mgr. P. Willekens S.J. is in de Ka thedraal van Batavia plechtig tot titulair-bis- schop van Zorava gewijd. Rapport over het onderzoek naar de gestie ran de Nederlandsche Varkcnscentrale. Opdracht van den Minister van Economische Zaken, de opmerkingen te onderzoeken en verbetering aan te brengen. O In een zeer piëteitsvol artikel over de bijzet ting van dr. Seipel en dr. Dollfuss in de „Ge- dachtniskirche" te Weenen schrijft het groote Rijnsche katholieke blad, de ,Köln. Volksz.": „Dr. Dollfuss had reeds tijdens zijn leven den wensch uitgesproken, naast mgr. Seipel te wor den begraven. Om de begrafenis van een leek in een kerk mogelijk te maken, is de toestem ming des Pausen noodig. Toen Z. E. Kardinaal- Aartsbisschop verlof daartoe vroeg, vervulde de Paus gaarne den wensch van dr. Dollfuss „den tfouwsten zoon der Kerk". Het gaat hier om een waardige en zinrijke eere voor twee groote mannen, op wie zéér zeker het woord van toe passing is: „Patriae in serviendo consumor" (Ik word verteerd <ioor den dienst aan het vader land)". Een dappere en moedige verklaring. Verwachting:- Matige tot krachtigen, H Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later jpklarena, overdag iets koeler. „Wij hebben 50 groote bombardementslucht schepen noodig om Japan te kunnen aanvallen Minder dan 50 mogen het niet zijn. Minstens 50 goed-bewapende militaire Zeppelins zijn noodig om de hoofdstad van Japan en alle belangrijke centra van het eilanden-rijk in puin te leggen. Als wij vliegtuigen en luchtschepen bouwen, dan moeten wij deze zóó construeeren, dat wij in staat zijn Japan aan te vallen en zóó met bom men te bewerken, dat wij in staat zijn de mili taire energie van het land te vernietigen, alvo rens het zelf tot den aanval denkt over te gaan. Onze luchtvloot moet zóó gebouwd zijn, dat zij wordt, zooals die van Engeland op het oogenblik is. Wij moeten evenals dat land een luchtvloot bezitten die vanuit onze steunpunten in den Stil le Oceaan net zoo tegen den vijand kan wor den uitgezonden als Engeland met zijn lucht vloot Europa kan aanvallen." WARSCHAU, 3 October (V.D.) In poli tieke kringen alhier wordt met zeer groote be langstelling commentaar geleverd op het con flict, dat gerezen is tusschen den voorzitter van den senaat van Danzig, Rauschning en den nat. soc. partijleider van Danzig, welke beiden een beroep hebben gedaan op Hitler met be trekking tot de verdere ontwikkeling van de politiek der vrijstad. Zondag JJ. 's de partij leider, Foerster genaamd, naar Berlijn geweest, heden is Rauschning derwaarts vertrokken. Bij geruchte verluidt, dat Rauschning voorstander zou zijn van een gematigder toepassing der Hitleriaansche leer in Danzig, terwijl Foerster radicalere methodes zou wenschen. KOFENHAGEN, 3 Oct. In aanwezigheid van verscheidene vertegenwoordigers van het corps diplomatique en hooggeplaatste staats ambtenaren is Dinsdagmiddag de Rijksdag plechtig geopend. Minister-president Stauning hield de ope ningsrede, waarin hij om. uiteenzette, dat de economische toe stand des lands sinds het eind van het vo rige jaar beter was geworden. Deze ver betering vindt haar oorzaak minder in de ontwikkeling van den economischen toestand der Wereld, doch moet veeleer geweten wor den aan de wederaan passing van de be staande betalings- en exportverhoudingen. Vooral blijkt de ver betering op econo misch gebied uit belangrijke verminde ring van het werkloo- zenaantal. Toch moe ten ter bestrijding van de werkloosheid nog nieuwe maatregelen genomen worden. Belang rijke bedragen zullen beschikbaar worden ge steld voor openbare werken. Verder staat een staatssubsidie op het program voor het in dienst stellen van meer werkkrachten en ten slotte is het waarschijnlijk, dat de regeering streven zal naar een voorloopige verkorting van werktijd. De verbetering van den economischen toe stand maakt het mogelijk, dat voor eenige es sen tieele takken van bedrijf de crisisbescher ming wordt stopgezet. Voor de landbouwproduc tie echter zijn hulpmaatregelen nog steeds noo dig, al behoeven deze ook niet meer in gelijken omvang te worden uitgevoerd als tot dusverre. Het voornemen bestaat een regeling der schul den, benevens een conversie door verlaging van den rentevoet In te voeren. Op het gebied van den buitenlandschen han del worden cfe onderhandelingen ter afsluiting van overeenkomsten met andere regeeringen voortgezet. Men streeft er daarbij naar den uit voer te verbeteren en te vergrooten. Stauning REVAL, 3 Oct. (Reuter). De president van Paets heeft Dinsdagnacht het Estlandsche par lement ontbonden. Volgens de grondwet had het thans ontbon den parlement zyn werkzaamheden reeds op 1 Mei 1934 moeten staken. Aangezien echter na het tot stand komen der autoritaire regee ring Faets-Laidoner en na de afkondiging van den uitzonderingstoestand de parlementaire werkzaamheden werden uitgesteld, bleef het parlement voortbestaan. Zijn rechten werden evenwel sterk beknot Toen echter tijdens de heden gehouden zit ting twee afgevaardigden scherpe critiek uit oefenden op de maatregelen der regeering, die zij als ondemocratisch bestempelden, werd het parlement ontbonden. Aan de pers is verboden, nadere bijzonderheden over de ontbinding te pu- bliceeren. Voorts zijn de bladen der oppositie verboden. Men neemt niet aan, dat binnen afzienbaren tijd nieuwe verkiezingen uitgeschreven zullen worden. Het kabinet-Paets schijnt voorloopig zonder parlement te willen regeeren. LONDEN, 3 October (Reuter) Men ge looft, dat de koning Vrijdag a.s. in de zitting van de Privy Council zijn officieele toestem ming tot het huwelijk van prins George met prinses Marina zal geven. PARIJS, 3 October (Reuter) Herriot heeft gisterenavond te Lyon een verkiezingsrede ge houden, in verband met de districts-verkiezin- gen, die Zondag a.s. zullen plaats hebben. In zijn rede verdedigde Herriot de binnen- en buitenlandsche politiek der radicaal-socia listen en hij wenschte Frankrijk geluk met het toetreden van Rusland tot den Volkenbond. De Sovjet-Unie heeft beloofd, tezamen met Frankrijk, voor het behouden van den vrede te zullen arbeiden. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Bij een verkiezingsvergadering in een voor stad van Toulouse is het tot botsingen geko men tusschen socialisten en communisten. De strijdenden trokken op elkander af met bier- flesschen, stoelen en andere voorwerpen. Een nog niet geïdentificeerd persoon werd doodelijk gewond. Toen de politie de orde in de zaal her steld had en de vergadering had ontbonden, werden de vechtpartijen op straat voortgezet. 1 Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 752 Vorige stand: 757-4 gerstaf practisch zijn bevoegdheden ziet ontno men aangezien hij overgaat op den chef van den legerstaf. Mitchell zou verder nog volgens een U. P. tele gram aan de „Tel." gezegd hebben: PRAAG, 3 Oct. (Reuter.) Vanuit het obser vatorium te Stara Dale zal hedenavond worden getracht het geluid van het maan- en sterren licht per radio uit te zenden. De stralen van de maan en van een der hel derste sterren aan het firmament, n.l. Vega, zullen op de lens van een specialen telescoop worden opgevangen, waar dit licht in geluid zal worden omgezet. Het licht van Vega zal 26 jaar onderweg zijn geweest. In 1908 is het van deze ster uitgegaan. In het observatorium is men ook voornemens een gramofoonplaat van de uitzending te ma ken. SYDNEY, 3 October (Reuter) De vliege nier Kingsford Smith doet niet mede aan de luchtrace LondenMelbourne, omdat zijn toe stel beschadigd is en niet op tijd hersteld kan zijn. Hij is evenwel voornemens het traject Lon den—Melbourne te vliegen na afloop van de race om te trachten het record van den win naar van de race te verbeteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1