De moord op raadsheer Prince Kard. Pacelli als Pauselijk Legaat op weg naar Buenos Aires Estland zonder parlement Von Papen terug te Weenen Het nieuws van heden DE CONTÉ GRANDE"ALS STAA TS-SECRETARIE Roode financiers ZONDERLING OPTREDEN VAN EEN ARTS Putschisten van 25 Juli Lerroux nog niet gereed Vrijdag Stokvisch DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 5) - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 4 0CT03ER 1934 Ochtendblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Door de radio werkt hij evert ge makkelijk als ten Vaticane met de huistelefoon Las Palmas juicht Bank van den Arbeid staakt haar betalingen; socialisten uit Gentsch gemeente bestuur Overste Beek (mid den), de Poolsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, werd na zijn terug keer uit Genève te Warschau geestdrif tig ontvangen. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiini| 7 De regeering van oordeel dat alle verdere samenwerking onmo gelijk is geworden De zitting gesloten Het studeervertrek van den Kardinaal-Legaat, Z. Em. Kardinaal Pacelli, aan boord van de „Conté Grande". De Japansche minister van Verkeerswezen, Uchida (rechts) met zijn secretaris op de locomotief van een sneltrein, op een inspectiereis. De Minister deed hierbij inderdaad het werk van een machinist. ZEVEN KLEINE PLANETEN ONTDEKT Er blijkt uit vele bijzonderheden dat het rapport-Guillaume valsche gegevens bevat Weer confrontaties Overgebracht naar een concen tratiekampmoeten zij dwang arbeid verrichten Hij zal niet voor Donderdagmid dag zijn ministerlijst be kend maken Het „Derde Rijk" heeft ontegenzeg lijk goede zijden, die vooral tot uiting komen in gemeenschapsfeesten, voor al in het herfstlijke oogstfeest, om God te danken voor den oogst van het jaar. Natuurlijk vieren dit dank feest ook de kerken mede. Verdient het volgende geen navolging? leder, die iets kan missen, brengt het een ot ander van het veld naar de kerk.. Bloemkool en roode kool hebben de voorkeur. Maar aardappelen, peren en vooral druiven worden gebracht. Deze worden opgestapeld op schalen. Na de godsdienstoefening worden groente en fruit aan de armen ver deeld. En men zingt: „Wij ploegen en wij eggen, wij zaaien op het land, wasdom en gedijen staat slechts in Godes hand. Hij zendt den regen ne der, den dauw en zonnegloed. Van Hem komt alle zegen, van Hem komt alle goed. Dus prijst Zijn naam, vermeldt Zijn lof en hoopt op Hem". Ongeluk in de haven van Antwerpen Vijf zwaar gewonden VEERKAMP (geen filialen) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18976 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ook terwijl hij den luisterrijken titel draagt van Legaat ,,a latere blijft 2. Em. Kard. Enrico Pacelli aan boord van de „Conté Grande wel ke hem naar Buenos Aires brengt, waar hij bij het XXXIIste Interna tionaal Eucharistisch Congres Z. H. Paus Pius XI zal vertegenwoordigen, de leider der Vaticaansche „poli tiek", de Secretaris van Staat der Heiligheid van Onzen Heer zoo als dit, wel eenigszins zonderling, officieel heet. Kardinaal Pacelli heeft zich een korte vacantie gegund, van Genua tot Barcelona en van Barcelona tot aan de Straat van Gibraltar. Daarna trok hij zich terug en nam den ar beid weer op dien hij, vier dagen van te voren, te Rome had laten rusten. Hy werkt afwisselend in zijn hut, in den salon welke er aan grenst en op ae veranda, welke voor hem is ingeruimd op het promena dedek. zyn directe helper is Mgr. Grano van de Staats-Secretarie. Voorts wordt hij verge zeld door twee particuliere secretarissen. Een speciale radio-installatie zendt tele gram op telegram van de „Conté Grande" naar de Vaticaansche Radio in de tuinen van Castel Gandolfo. Langs den draad gaan de telegrammen van den oever van het Meer van Albano naar den top van den Vaticanus. En de verbinding is zoo volmaakt dat de Secretarie van Staat op zooveel graden noorderbreedte en zooveel graden westerlengte even makkeiyk met de verschillende afdeelingen der Staats-Secre tarie samenwerkt, als ten Vaticane, waar hy met de huistelefoon van de eene „loggia" naar de andere belt. Zyn vryen tijd brengt de Kardinaal-Legaat door met het uitwerken van toespraken en preeken. Kardinaal Pacelli is een bekend rede- haar wien men zelden tevergeefs vraagt een congres of een groot kerkeiyk feest te openen of te sluiten. Reeds bij zijn vertrek uit Genua en zijn aankomst te Barcelona, alsook by ver schillende huldigingen onderweg, nad hij ge legenheid om het woord te voeren En reeds thans staat vast dat de deelnemers aan net Eucharistisch Congres niet naar een improvi satie hoeven te luisteren, wanneer hy het spreekgestoelte bèklimt. Reeds den eersten avond na het vertrek deed Mgr. Heijlen het voorstel om dageiyks een plechtig Sacraments-Lof te houden in de groote kapel van het stoomschip. Dit voorstel werd met algemeene stemmen geestdriftig aangenomen. Zoo ziet men avond aan avond den Legaat met de vol tallige Pauselijke Missie plaats nemen in het priesterkoor, te zamen met zes Bis schoppen, vijftig priesters en twintig reli gieuzen. De honderden passagiers vullen verder de kapel. De predicaties worden afwisselend gehou den in het Italiaansch en in het Spaansch door Pater Lorenzo der Congregatie van het Allerheiligst Sacrament en door Mgr. Luis del Rosario, Bisschop vaif Zamboanga, die met een gezelschap pelgrims onderweg is van de Pilippynen naar Buenos Aires en in Barcelona aan boord van de „Conté Grande" kwam. Mgr. Luis del Rosario is in enkele dagen tyds populair geworden onder de passa giers, die hem voortaan kortaf „den Mis sionaris" noemen. Mgr. del Rosario heeft het vuur en de overtuigingskracht van een apostel. Nadat hij twee avonden over de Missie had gepreekt, vergat hij den derden avond heel het XXXIIste Eucharistische Congres, om slechts te spreken over het. XXXIIIste Eucharistische Congres dat hy in 1936 wil laten houden op de Filippynen en dat hij reeds bij voorbaat toewijdde aan de Missie. Hy heeft een uitgewerkt pro gram in zijn zak en het Comité tot regeling der Congressen dat in Buenos Aires ver gadert, zou heel wat werk hebben, wanneer het Mgr. del Rosario zyn plan uit het hoofd wilde praten. Eenige weken geleden ontvingen wij uit Parijs het bericht dat de wereldkampioen bok sen zwaar gewicht, de Italiaan Primo Carnera, naar Buenos Aires ging om daar den Spaan- schen kampioen Paolino Uczudum te ontn-oe- ten tijdenshet Eucharistisch Congres Wy hebben dat bericht niet opgenomen, omdat het nogal onwaarschijniyk leek en omdat sportbe richten, vooral wanneer ze uit Parijs komen, al te dikwijls meer sensatie dan waarheid be vatten. Thans echter blijkt uit berichten, welke men aan boord van de „Conté Grande' ontvangen heeft, dat het inderdaad ernst is met dezen bokswedstryd. Deze is georganiseerd door hPt groote Argentijnsche dagblad „La Naciön" en vastgesteld op 13 October. Vooral onder de Argentijnen aan boord is de opwinding over een dusdanig gebrek aan goe den smaak zeer groot. Men meent zelfs dat de bevolking er tegen op zal komen. Tevens wor den er onderhandelingen gevoerd om den wed- strüd alsnog uitgesteld te krygen. Tenslotte moeten toch ook de organisatoren kunnen inzien dat het niet hetzelfde publiek is dat de verre reis naar Buenos Aires onderneemt voor een Eucharistisch Congres en voor een bokswed strijd. Degenen die Carnera tegen Uczudum willen zien boksen, vindt men niet aan boord van de schepen die onderweg zyn naar het Eucharistisch Congres. En degenen die uit alle deelen der wereld opkomen naar het Eucharis tisch Congres, och, die zullen de plechtigheden heusch niet in den steek laten om te zien wat er gebeurt wanneer men twee malen honderd vüf en twintig kilo vleesch en spieren op el kaar loslaat. De laatste pleisterplaats der „Conté Grande" vóór haar tocht over den Oceaan was Las Pal mas op de Canarische eilanden. Heel de stad was uitgeloopen om den Pauselijken Legaat te begroeten. De hoogste autoriteiten beklommen de statietrap om Z. Em. Kard. Pacelli te be groeten. De Kardinaal begaf zich onder levendige toejuichingen naar dé Kathedraal, wélke aaö de H. Anna is toegewijd en waar hy op den troon assisteerde by het Lof dat ae Bisschop Mgr. Serra hield. In een plechtige processie trokken heel de geestelijkheid, de Pauseiyke Missie, de autoriteiten en alle katholieke ver- eenigingen mee. Om te voldoen aan den aandrang des volks, maakte Kard. Pacelli een langen ry- toer door de stad en onder geestdriftig ge roep van „Leve de Paus" „Leve de Legaat" en „Leve Katholiek Spanje" koos de „Conté Grande" tenslotte weer zee, op weg naar Rio de Janeiro. BRUSSEL, 3 Oct. (V.D.). De socialistische „Banque de Travail" heeft definitief haar be talingen gestaakt. De crediteuren hebben de bank op haar dringend verzoek herhaaldelijk uitstel verleend, in de hoop, dat herstel moge- lyk zou zijn. De gemeentebesturen van Ant werpen en Gent hebben in totaal ongeveer 20 millioen francs by de bank belegd. Gisteren werd in den Antwerpschen gemeenteraad een voorstel behandeld, dat de bank de stad Ant werpen had gedaan tot betaling van 8 pCt. der Antwerpsche deposito's. Na een opgewonden debat besloot de gemeenteraad in afwachting van nadere voorstellen zijn beslissing uit te stellen. Te Gent, waar het gemeentebestuur is sa mengesteld uit liberalen, katholieken en so cialisten en de socialistische wethouder van financiën belangrijke bedragen belegd had by de „Banque de Travail" hebben Katho lieken en Liberalen verdere samenwerking met de socialisten geweigerd, zy zullen met uitsluiting der socialisten een nieuw ge meentebestuur vormen. Verwachting: Krachtige Zuidelijke tot H IË Zuid-Westeiyken wind. Zwaar bewolkt tot S EE betrokken met tijdelyke opklaring, re- §j genbuien, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Ongestadig en EE buiig. H Storm waarschuwingsdienst. Geseind 3 Oct. 15.30 uur aan alle posten: 1 „Weest op Uw hoede". |jj REVAL, 3 Oct. (V. D.) Het Estlandsche Te- legraafagentschap deelt mede dat door een verordening van den Staatspresident de buiten gewone herfstzitting van het Parlement geslo ten is. De Estlandsche Minister van Binnenland- sche Zaken en plaatsvervangende Minister- President heeft heden aan vertegenwoordigers van de pers een verklaring gegeven inzake de regeeringsmaatregelen met betrekking tot het parlement. De Minister wees erop, dat indertijd de staats president den wensch geuit had, dat het parle ment by zqn buitengewone herfstzitting binnen de grenzen van fatsoen en goede zeden zou blij ven, daar het land rust noodig heeft. Verder had de President de medewerking van het par lement aan de regeeringswerkzaamheden ver boden, teneinde op deze wyze te bereiken, dat men constitutioneele verkiezingen zou kunnen houden. Tydens de debatten in het parlement van Dinsdag is echter juist het tegendeel ge beurd. Afgezien van de fractie van den Boeren bond en van de Russische minderheid, die de regeering ondersteunden, en de sociaal-demo craten, die mededeelden, dat zy de regeering geen moeilijkheden in den weg zouden leggen, heeft het grootste gedeelte van de Parlemen taire vertegenwoordiging, d.w.z. de helft of zelfs de meerderheid, zich op een anti-regee- ringsgezind standpunt gesteld, dat een verdere samenwerking tusschen regeering en parlement onmogelijk heeft gemaakt. Ten slotte is de par- lementszitting volgens den Minister ontaard in woordgevechten en scheldpartijen, gelijk men dat vroeger gewend was geweest. Twee sprekers hadden zelfs het omverwerpen van den burger- ïyk democratischen staatsvorm en uitlevering van de regeeringsmacht aan het hoogste ge recht geëischt. Onder dergelijke omstandigheden bleef de re geering geen andere keus dan de buitengewone zitting van het parlement te sluiten. Samenvattend constateerde de Minister, dat de hoop op samenwerking met het parlement ongegrond is gebleken, dat een samenwerking van den staat met het parlement niet mogelijk is, aangezien het parlement geen gemeenschaps zin en geen gevoel voor zyn groote verantwoor- deiykheid heeft. De Minister constateerde tot zijn spijt, dat minstens van de helft der afgevaardigden een verstoring van het vreéedzame leven in den staaf verwacht moest worden Derhalve zouden de staatspresident, de opper bevelhebber en de regeering de opgelegde ta ken op grond van eigen verantwoordelijkheid met ondersteuning van het volk uitvoeren. De regeering zal nog onderzoeken wat het verdere lot van het parlement zal zijn. BRUSSEL, 3 Oct. (V.D.) De sterrenwacht van het observatorium te Uccle bij Brussel doet mededeeling van de ontdekking van zeven kleine planeten, die genoemd zijn Albertine, Antwerpia, Santa, Julietta, Phryne, Luce en Bonache Wicza. De planeet Albertine, die ge noemd is naar wijlen koning Albert, was op 21 Augustus 1933 reeds door Delporte ontdekt en voorloopig gecatalogiseerd als Q. L. I. (Van onzen Correspondent) PARIJS, 1 October Verschillende confrontaties hebben de laat ste dagen plaats gehad als gevolg van nieuwe door het rapport Guillaume aan 't licht gebrachte feiten. Di\ Saulnier, wiens visite-kaartje te Dijon naby Combe-aux-fées werd gevonden, heeft ten slotte het verzoek van den rechter van instruc tie beantwoord en heeft zich in het Gerechtshof van Dijon aangemeld. Hij erkende dat hy op 20 Februari met denzelfden trein als Raadsheer Prince van Parijs naar Dijon was gereisd, doch hy heeft dien rechter niet gekend; zyn reis kan dus niet in verband staan met de moord zaak. Het kamermeisje van het Hotel de la Cloche, waar Saulnier te Dijon op 20 Februari was af gestapt, herkende hem dadelyk. Zij kon zich evenwel niet herinneren of Saulnier tusschen 20 en 22 ure in welke tydsruimte Raadsheer Prince moet vermoord zyn zich op zyn ka mer bevond, zooals de arts beweert. Saulnier werd daarna geconfronteerd met den nachtwaker Martin, welke zyn vorige ver klaring herhaalde, n.l. dat Saulnier van 20 tot 22 ure afwezig was. Ongeveer te 22.15 uur was hy in het hotel teruggekeerd. De arts zeide daarop dat hij twee dagen la ter, op 22 Februari, 's avonflt naar de bioscoop was gegaan; wellicht verwart de nachtwaker de twee datums. Deze antwoordde dat zulks niet het geval was, en gaf tal van omstandigheden waaruit bleek dat hij zich niet vergiste. Zeer zonderling is het dat Saulnier verleden Zaterdag zich naar Dijon heeft begeven, ten einde Martin er toe te brengen zijn eerste ver klaringen in te trekken. De nachtwaker is op dit voorstel niet ingegaan en heeft de zonder linge démarche van Saulnier aan het parket medegedeeld. Dat het rapport Guillaume valsche gegevens bevat blykt uit het volgende. In dit document wordt geïnsinueerd dat Raadsheer Prince zelf in „Bazar de l'Hotel de Ville" het mes zou gekocht hebben hetwelk men op de plaats der misdaad heeft gevonden. Om die versie te staven, beroept Guillaume zich op de getuigenis van een zekere madame Pivain. Deze heeft inderdaad verklaard dat zij zich by toeval in genoemd verkoophuis bevond toen het te Dijon gevonden mes werd verkocht, wat te 11 ure zou gebeurd zyn. Volgens Guillaume had zy daarby beweerd dat zy in den kooper Raadsheer Prince had herkend, wiens portret men had getoond. Voor den rechter heeft Mad. Pivain evenwel verleden week verklaard dat de kooper geenszins op Raadsheer Prince geleek en dat dé verkoop niet te 11 ure doch na twaalf uur was geschied. Anderzijds is bewezen dat Prince zich van 11 ure tot half een in het Justitie-paleis bevond. De echtgenoote van een Paryschen advokaat, mevr. Nolin, had, zooals hier werd gemeld, be weerd dat mevr. Guillot, moeder van mevr. Prince, haar, den dag na het drama had ge zegd dat haar schoonzoon zich had gezelf- moord. Mevr. Guillot heeft die bewering tot dus- vet niet gelogenstraft. Anderzijds heeft de moeder van Raadsheer Prince verklaard dat het rapport Guillaume een schandelijk document is, hetwelk enkel voor doel heeft de veronderstelling van zelfmoord te ^billyken en de gedachtenis van haar zoon te onteeren. De echtgenoot van mevr. Nolin heeft in een tot mevr. Prince gerichten brief de getuigenis van zyn vrouw tegengesproken. Van bovenver meld telefoongesprek sprak zy hem slechts een week; later. De advokaat beweert verder dat de door mevr. Nolin tegenover inspecteur Guillau me afgelegde verklaringen haar gesuggereerd werden. Aan een journalist die daarover waf meer wilde weten antwoordde Nolin dat hy voorloopig geen byzonderheden wenschte te geven. BOEDAPEST, 3 Oct. (Reuter) Von Pa pen, die na zijn aankomst in de Hongaar- sche hoofdstad een onderhoud heeft gehad met den premier Gömbos, is hedenmiddag weder naar Weenen teruggekeerd. Nader seint Reuter uit Weenen, dat Von Papen aldaar is aangekomen en zijn werk zaamheden in het Gezantschap heeft her vat. WEENEN, 3 Oct. (Reuter) De 135 in ver- band met de bestorming van de Bondskan- selary gearresteerde en naar Woellersdorf overgebrachte opstandelingen, zullen op be vel van de veiligheidspolitie zwaren dwang arbeid moeten verrichten. Processen zyn tegen hen niet gevoerd. De arrestatie van den ambtenaar der Staats politie, Dr. Franz Sonnleitr.er. heeft, naar thans bekend wordt, nog verdere gevolgen gehad. Als resultaat van heet onderzoek zijn nog de echt genoote en de zuster van Sonnleitner en twec- andere ambtenaren van de politie-directie ge arresteerd. WEENEN, 3 Oct. (Reuter) De regeering zal binnenkort een bruinboek uitgeven over den opstand van Juli en wat daaraan vooraf ging. Onder voorzitterschap van prins Max von Hohenberg, een zoon van den te Serajewo ver moorden aartshertog Frans Ferdinand, is een groote vergadering van monarchisten gehouden De vertegenwoordiger van de Sturmscharer verklaarde een voorstander van de monarchie te zijn. Medegedeeld werd, dat eenige dagen geleden met de Oostenrijksche regeering onderhande lingen rijn aangeknoopt over de teruggave van het vermogen der Habsburgers. Aan het slot noemde de leider der Oosten- ryksche legitimisten, de voormalige gezant Wiesner. het een heuglijk feit dat de minister van Buitenlandsche Zaken BergerWaldenegg de toespeling der Kleine Entente op een for- meele verklaring van Oostenrijk, waarin dit land afstand doet van de restauratie-idealen van de hand gewezen heeft. MADRID, 3 Oct. (Reuter). Lerroux, die be last is met het vormen van een nieuwe regee ring, heeft zyn beraadslagingen voortgezet. Gil Robles, de leider der katholieke volksactie, ver zekerde hem van den steun der agrarische groep. Lerroux bracht in den loop van den mid dag een bezoek aan president Zamora en ver klaarde dat hy in verband met de moeilyk- heden die hy ontmoet had, niet voor morgen middag zijn ministerlyst kon opgeven. In den laten namiddag ging in gewoonlyk goed ingelichte kringen het gerucht dat Ler roux een voorloopige lyst van ministers gereed heeft waarop hy zelf als Premier en minister van Oorlog voorkomt. Generaal Franco zou onderstaatssecretaris van Oorlog worden; Rocha minister van Buitenlandsche Zaken; Salazar Alonso minister van Binnenlandsche Zaken. Barthou maakt van een Delcassé-herdenking gebruik om nog eens te wijzen op de noodzaak der FranschItaliaansche samenwerking. De Oostenrijksche Nazi's, die 25 Juli de Bonds- kanselarij overvielen, moeten dwangarbeid ver richten in een concentratiekamp. Lerroux zet zijn besprekingen voort; voor Don derdagmiddag kan hy zijn ministerlijst niet bekend maken. Zware straffen voor nazi-leiders, die fraude hadden gepleegd by de inzameling voor de Winterhilfe. De Belgische socialistische Bank van den Ar beid staakt haar betalingen; liberalen en katholieken sluiten de socialisten uit het ge meentebestuur van Gent. Von Papen is te Weenen teruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden in het Gezantschap hervat. Het Engelsche vrachtschip „Millpool" met 26 man aan boord als verloren beschouwd; ook de „Ainderby'' in nood. De buitengewone herfstzitting van het Est- landsch parlement gesloten; de regeering acht verdere samenwerking onmogelijk. De Vlaamsche spellingscommissie wenscht nu geen veranderingen in de schrijfwyze van de Nederlandsche taal in België. Pastoor H. N. Colla van de H. Maria Magdale- na-parochie te Amsterdam gaat rusten. Massale vergadering in Den Haag in verband met den noodtoestand der schoenmakers. Contracten in het bouwbedrijf een jaar ver lengd. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot belastingheffing van goederen in de doode hand aanvaard met 30 tegen 18 stemmen. Weinig koersbeweging ter New-Yorksche Beurs. O ANTWERPEN, 3 October (Per tel.). In de haven heeft hedenmiddag te ongeveer 1 uur een hevige ontploffing plaats gehad in een werkplaats van een petroleum-raffineerderij. Twee groote bakken, gevuld met ruwe petro leum, vlogen in brand, waardoor vyf arbeiders in een oogwenk aan alle kanten door vlammen waren omringd. Het overige personeel waar schuwde onmiddellijk brandweer en politie. Vrij spoedig kon de brandweer het vuur meester worden. De vyf arbeiders liepen ernstige brandwon den op, waarvan een zeer ernstig. Nog steeds Rozenboomsteeg 10, Tel. 45606, A'dam FIJNE LENG EN RONDVISCH PRIMA GEKOOKTE STOKVISCH IN BLIK Levering door 't geh. land. Te A'dam bezorg, a. huls Stand op Donderdag 1 uur v.m.747 Vorige stand: 752. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1