Rede van Barthou over Delcassé De nood van de schoenmakers Neto-Yorksche Beurs Schepen in nood DOOP VAN MARIA PIA DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 Frankrijk en Italië Ontrouwe nazi-leiders Korte berichten De nieuwe schrijfwijze Hauptmann 11 Oct. voor de rechtbank Een herdenkingsrede welke veel weg heeft van een actueel politiek overzicht Zware straffen wegens fraude bij de Winterhilfe De „MUlpool" met 26 man aan boord vermoedelijk vergaan Vlaamsche spellingscommissie wenscht nu geen ver anderingen Reis des konings naar Somaliland GEEN HALVE MAATREGELEN TREEDT GEN. NUITEN AF? Drukbezochte vergadering in Den Haag Maatregelen gevraagd 400 JAREN MISSIE IN NED. INDIË Het gedenkboek Opening prijshoudend, waar na terugloopende omzetten en weinig koersbeweging. Slot beneden Dinsdag Va 37Y? WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 October Diplomatie Examen Apothekersadsistent Academische examens Technische Hoogeschool HET PLANKEN WAMBUIS Geen genoegzame redenen voor aankoop door het Rijk FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN PARIJS, 3 Oct. Minister Barthou heeft he denochtend een gedenksteen onthuld, welke is geplaatst in het huis aan den boulevard Clichy, dat langen tijd door minister Delcassé is be woond. Het opschrift luidt: „Dit huis werd van 1853 tot 1923 bewoond door den Minister van Buitenlandsche Zaken Delcassé, wiens politieke leven gewijd was aan het prestige en de groot heid van zijn vaderland." Barthou heeft daarbij een herdenkingsrede uitgesproken. De Minister zette daarbij uiteen, dat Delcassé vooral diplomatieke bekwaamheden had ge toond. Hij heeft zich de vraag gesteld, hoe Frankrijk uit de isolatie kon geraken waarin het door zijn nederlaag in de tweede helft van de vorige eeuw was gekomen. Zijn werkelijke rol heeft Delcassé echter eerst later gespeeld. Het buitenlandsch politiek program kan aldus omschreven worden, dat Delcassé heeft willen werken aan de Fransch-Italiaansche toenade ring en aan de Fransch-Engelsche samenwer king. Hij heeft deze bondgenootschappen echter niet willen uitbuiten voor oorlogs- of belege ringsdoeleinden, maar zij hadden de grondslagen moeten vormen voor een nieuw Europa ten gun ste van een gebouw van waarachtigen vrede en rechtsgelijkheid. Dit plan van Delcassé had niets agressiefs tegen wie dan ook. Maar, aldus Barthou, is het niet de gewoonte van zekere landen om aan andere staten onder voorwendsel van omsingeling de isolatie toe te schrijven, die slechts het gevolg is geweest van eigen fouten? Aan de verwerkelijking van zijn politiek heeft Delcassé zeven jaar gewerkt, tot zij door een breuk van buitenaf onderbroken werd. Delcassé heeft zonder ruchtbaarheid te geven aan zijn gevoelens het lot aanvaard, dat een onvoor ziene onrechtvaardigheid hem had opgedrongen. Alle problemen, die met dit politieke lot in verband staan, zijn nog niet uit de polemiek verdwenen. Het zal taak der geschiedenis zijn hier de verantwoordelijkheden te bepalen. Toch heeft de terugkeer van Delcassé als Minister van Buitenlandsche Zaken tijdens den oorlog door den wil der regeering en met algemeene instemming der openbare meening net karakter aangenomen van een weer-goed-maken. Kan men Delcassé, wanneer hij zich toen misschien niet zoo getoond heeft als men van hem verwacht heeft, fouten verwijten, waarvan niemand te genover de ontzaglijke gebeurtenissen uitge zonderd is? Zonder de overeenkomsten met En geland en het bondgenootschap met Italië, zru Frankrijk als slachtoffer van een plotselingen aanval geen weerstand hebben kunnen biedpn aan de bezetting van een deel van zijn gebied. Ook de diplomatie heeft haar overwinning van de Mame, overwinning, welke ondanks haar ten onrechte als wonder aangeduide onver wachtheid, noch minder nadenken, noch minder hardnekkigheid, noch minder succes eiscbte. Delcassé is de baanbreker geweest van Joffre. Later zouden in Parijs en Arlège, het geboorte departement van Delcassé gedenkteeicenen war den opgericht. Een oorlogsschip en een straat in Parijs zuilen naar hem worden genoemd. GöTTINGEN, 3 Oct. (V.D.). Na een proces dat verscheidene dagen geduurd heeft, is de vroegere districtsleiüer van de N.S.V. Hage- mann veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf, 200 Rijksmark boete en 10 jaar eerverlies. De vroegere politieke rijksleider Niels werd veroor deeld tot drie jaar en drie maanden tuchthuis straf, 200 Mark boete, terwijl de vroegere propa gandaleider van de P.O. Woltjes veroordeeld werd tot drie jaar en drie maanden tuchthuis straf en tien jaar eerverlies De veroordeelden, waren voor het gerecht ge daagd wegens ontrouw en verduisteringen, ge pleegd bij de Winterhilfe 1933-34 De auctor in tellectualis van deze zaak was Woltjes, die Ha- gemann had overgehaald hem een groot bedrag ter hand te stellen en dat niet in te boeken. Ook Niels had een groot bedrag niet in de boe ken verantwoord. Verder kon Hagemann geen inlichtingen geven over het gebruik van 3000 Rijksmark, terwijl hij verder door middel van dubbel uitgeschreven kwitanties 750 Rijksmark heeft verduisterd. slag gedood. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf Von der Schulenburg, heeft heden in het Krem lin den voorzitter van de Centrale Executieve zijn geloofsbrieven overhandigd. Het dagblad „Ajan Suunta" van Helsingfors is voor den tijd van één jaar verboden. Deze maatregel is genomen in verband met een in dat blad verschenen artikel over het toetreden van Rusland tot den Volkenbond. In Malatia in Oost-Anatolie is een auto tegen een brugleuning gereden, waardoor deze ver nield werd en de auto in de rivier stortte. Van de negen inzittenden werden 5 gedood en 4 zwaar gewond. NEW YORK, 3 Oct. (V. D.) De Engelsche vrachtstoomer „Millpool" had. naar reeds kort is gemeld, draadloos noodseinen uitgezonden. De Amerikaansche vrachtstoomer „BlackfuU" heeft nu heden een draadloos bericht uitgezon den, volgens hetwelk de „Millpool" Zondag her haaldelijk zijn koers gekruist heeft. Van de „Millpool" is echter geen spoor meer gevonden. Ook de „Beaverhill", een Engelsche vracht boot, die de „Millpool" ter hulp is gesneld, seint, dat zij het schip niet vinden kan. Met de „Ascania" zet zij haar onderzoek nog voort. Intusschen heeft men de hoop opgegeven de „Millpool", die een bemanning had van 26 kop pen, behouden terug te vinden. De storm houdt aan. Geen enkel radiostation heeft meer iets van het schip vernomen sinds het laatste bijna onleesbare telegram van Maandagnacht. Van de „Ainderby", welke als bekend, even eens in nood is in den Atlnntischen Oceaan, werd radio-telegrafisch bericht ontvangen, dat door een hooge golf een deel van de commando brug is weggeslagen. De tweede officier werd daarbij gewond. Uit Amiens wordt gemeld, dat de bekende Fransche vlieger Gustav Lemoine gisteren tij dens een proeftocht met een nieuw vliegtuig om het leven is gekomen. Lemoine zag zich genoodzaakt van zijn valscherm gebruik te ma ken om uit het toestel te springen. De para chute ging echter niet open en Lemoine stort te van groote hoogte omlaag. Ten behoeve van de Duitsche veevoer- behoefte en met het oog op de deviezen- schaarschte zullen de 30 tot 70 millioen K.G. runderbloed van de abattoirs evrwerkt worden tot bloedmeel. Hiermede zal men bereiken, dat de invoer kan worden verminderd met 10 tot 14.4 millioen K.G. Heden zijn 500 tapijtwerkers in San Francisco en 400 in Los Angeles in staking gegaan. Zij eischen verhooging van loon. Men verwacht dat de staking zich zal uitbreiden. De goudmijnen te Amador in Califomië zijn gesloten, waardoor 500 arbeiders werkloos worden. Er is een verordening uitgevaardigd, dat de voorraden koffie, thee en cacao en dopvruchten bij den groothandel, de coöperaties, warenhuizen enz. moeten worden opgegeven. Men wil op deze wijze een overzicht krijgen over de in Duitsch- land aanwezige voorraden. Verklaard wordt, dat deze maatregel alleen statistische doeleinden heeft. Twee spoorwegarbeiders, die met hun ploeg bij Kohlscheid aan het werk waren op de spoor baan zijn door een sneltrein gegrepen en op Onze Belgische correspondent seinde fed. gis teren: Te Brussel is een bijeenkomst gehouden van de Vlaamsche spellingscommissie, welke was ingesteld door den Minister van Openbaar On derwijs. Na een onderzoek van den toestand, ge schapen door de invoering van de nieuwe spelling bij het onderwijs in Nederland, heeft de commissie besloten, dat zij geen aanleiding kan vinden om thans in de spelling van de Nederlandsche taal in Bel gië iets te veranderen. Dit besluit zal aan den Minister van Open baar Onderwijs worden medegedeeld. Voorts werden twee leden van de commissie, nJ. de Zeereerw. pater dr. J. van Mierlo S.J en prof. Verdeyen van de Universiteit te Luik, als afgevaardigden aangewezen voor de in Neder land ingestelde commissie voor het onderzoek van de bastaard- en samengestelde woorden der Nederlandsche taal. De commissie was voorts van meening, dat, wanneer ooit in de toekomst in de spelling van het Nederlandsch in België ver anderingen zullen moeten worden aange bracht, deze niet alleen voor het onderwijs zullen moeten gelden, maar ook voor alle officieele instellingen. De commissie zal haar volgende vergadering houden in April 1935. Onze Romeinsche correspondent seint: De plechtige doop (herhaling der doopscere- moniën) van prinses Maria Pia van Savoie, pas geboren dochter van het Italiaansche Kroon- prinsenpaar, is uitgesteld tot 10 December a.s„ wijl de Koning van Italië voornemens is vóór dat tijdstip een reis te maken naar de Italiaan sche kolonie Somaliland. NEW-YORK, 3 Oct. (Reuter). Het begin van het proces-Hauptmann is vastgesteld op 11 Oct. a.s. Hij zal beschuldigd worden van afpersing wegens het in ontvangst nemen van den 'os- prijs van het kind van Lindbergh. NEW-YORK, 3 Oct. (Reuter.) Op last van de admiraliteit zullen het s.s. „Oriente", van hetzelfde type als „Morro Castle", en nog twee schepen vast worden gehouden, indien dit vol gens de wet mogelijk is. Deze maatregel zal genomen worden in verband met het proces tot schadeloosstelling, dat aanhangig gemaakt is door miss Helen Sherman, de executrice testa mentaire van het echtpaar Greisner, dat bij de ramp van de „Morro Castle" om het leven is gekomen. BRUSSEL, 3 Oct. (Per tel.) Volgens de .Dernière Heure" is oneenigheid ontstaan tus- schen den Minister van Landsverdediging en den chef van den Genei-alen Staf generaal Nuiten, over belangrijke punten, den landsver dediging betreffende. Het aftreden van generaal Nuiten kan bin nenkort worden verwacht. In de groote, geheel gevulde, tooneelzaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 'sGravenhage, is Woensdag een vergadering ge houden, welke was uitgeschreven door de groep Schoenmakers van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen- en aanverwante branches. Voor deze massale vergadering traden als spre kers op de heeren H. J. Bergers uit Utrecht, W. P. van der Kruk uit Den Haag en W. Donker Pzn. uit Rotterdam, die resp. behandelden: „De noodtoestand der schoenmakers", „Het sanee- ringswerk der centrale in gevaar georacht", „De Centrale en de steun der Regeering". De voorzitter van de groep, de heer Theunis- sen uit Rotterdam, opende de bijeenkomst met woorden van welkom. Spr. zeide, dat thans 17.000 leden bij de Centrale zijn aangesloten. Met groote instemming gewaagde spr. van den or- ganiseerenden arbeid, door den heer L. F. Ver woerd, als voorzitter der Centrale, ter hand ge nomen. De aanwezigheid van 2000 schoen makers uit alle deelen des lands, terwijl tal- loozen bericht hebben gezonden, dat zij om fi- nancieele redenen niet in staat waren naar Den Haag te komen, doch ten volle met deze actie sympathiseeren, is voor spr. een bewijs, dat deze vergadering doel zal treffen. De heer H. J. Bergers, secretaris van den Katholieken Schoenmakersbond, sprak over „Den noodtoestand der schoenmakers". De nood moet wel hoog gestegen zijn, dat wij in het openbaar onzen toestand gaan blootleg gen. De in het begin bijna onoverkomelijke be zwaren voor katholieken om tot de Centrale toe te treden hebben we intusschen stuk voor stuk zien verdwijnen. De Centrale is gekomen en zij zal de nijpende armoede van de schoen makers wegnemen. Onze menschen hebben geen werk. De mees ten van ons geen drie dagen in de week. En als men dan weet, dat de prijs, welken zij voor dat werk krijgen, in doorsnee 10 tot 20 pCt. bene den den prijs van vóór den oorlog ligt, dan be grijpt men, dat een loopjongen vroeger meer verdiende dan thans een vader voor zijn gezin. Wij schoenmakers wenschen in ons bedrijf ordening, saneering en bescherming. Wij wen schen samenwerking met de arbeiders-organi saties, vestigingsverbod, verbod van werkplaat sen op de markten, verbod van schoenmakers- werken door Rijks- en gemeente-ambtenaren en personeel, verbod van dergelijke werken door fabrieksarbeiders, een behoorlijken prijs voor ons werk, een regeling voor den verkoop van rubber, geen steunbonnen voor leer, maar wel voor reparatie. Spr. eindigde met de opmerking: „Op voor de Oentrale, achter Verwoerd!" (langdurig ap plaus). De volgende spreker, de heer W. P. van der Kruk, bestuurslid van de Chr. Schoenmakers- vereeniging, het saneeringswerk der Centrale behandelend, betoogde, dat de nood der tijden de schoenmakers heeft bijeengebracht. De Centrale wenscht den legalen weg te be- wandèlen; Zij moet echter ageeren om de Re geering tot handelend optreden te brengen. De derde inleider, de heer W. Donker Pzn., voorzitter van den Ned. Schoenmakerspatroons bond, sprekend over „de Centrale en de steun der Regeering", zeide, dat de schoenmakers een strijd hebben te voeren tegen al wat hen in hun vak tracht neer te halen. De minister heeft gezegd, dat hij binnen het raam van zijn bevoegdheid de saneering zal steunen. De heer L. F. Verwoerd uit Amsterdam, voor zitter van de Centrale, sprak een slotwoord, waarin hij opmerkte, dat het in eiken tak van het lederbedrijf thans slecht gaat. Spr. bracht in herinnering dat ook de ver tegenwoordigers der Regeering hebben erkend, dat bindende besluiten noodig waren om tot saneering van het bedrijfsleven te geraken. Ordening in het huiden-, leder- en schoe- nenbedrijf is niet mogelijk zonder bindende besluiten. De Centrale zou ook zonder Regeeringsme- dewerking haar besluiten kunnen doorzetten in zooverre is spr. het niet met den heer Donker eens maar dan zou zij een Regeering naast de Regeering moeten vormen. Zü ver langt voor haar besluiten evenwe) wettelijke sanctie om de afvalligen te controleeren. Met algemeene stemmen werd hierna een motie aangenomen, waarin o.m. werd verklaard, dat de vergadering haar vertrouwen uitspreekt in de leiding van de Centrale, met grooten na druk vaststelt, dat alleen een organisatie in den bestaanden, met medewerking van de Re geering tot stand gebrachten vorm in staat zal zijn om de beoogde saneering van het Huiden-, Leder- en Schoenbedrijf met aanverwante branches, uit te voeren, en verzoekt het Dage- lijksch Bestuur om met alle ten dienste staan de geoorloofde middelen, in samenwerking met den Regeerings-Contact-Commissaris. te trach ten de leden, die hun lidmaatschap thans heb ben opgezegd, op hun bedanken te doen terug komen. Tenslotte wordt het vertrouwen uitgesproken, dat ten spoedigste de door de Groepscommissie L. (Schoenmakers) voorgestelde dringend nood zakelijke maatregelen zullen worden getroffen, om het schoenmakersvak voor ondergang te behoeden. Deze motie werd ter kennis van de regeering gebracht. De vergadering ging na het zingen van een groepslied uiteen. Ter gelegenheid van het Missiejubileum zal binnen eenige weken het rijk geïllustreerde ge denkboek: „400 Jaren Missie in Ned.-Indië", verschijnen. Het boek bevat de geschiedenis der Missie in Ned.-Indië en verhaalt vooral van het groot- sche werk, dat in de laatste decennia tot stand is gebracht. Z. Em. Kardinaal Fumasoni Biondi, Praef., heeft het werk speciaal aanbevolen. De netto opbrengst van den verkoop van dit gedenkboek zal gestort worden in het Missie Jubileumfonds. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gericht verzoek onze lezers op te wekken door aan koop van dit prachtige boekwerk een steentje bij te dragen tot den opbouw van het Jubileum' fonds. NEW YORK, 3 Oct. (Part.) De rede van Chamberlain heeft hier de verwachting van velen den bodem ingeslagen, dat men in Enge land zou aansturen op een herstel van de vroe gere goudpariteit en dat daarna een stabilisa- te zou volgen. Nu schijnt de valuta-oorlog voor- loopig nog niet ten einde en men is hier nu reeds zoo ver, om daarin een ongunstig ver schijnsel te zien. Een verontrustenden factor vormde de zeer scherpe daling van den tarwe- prijs in Winnipeg, die zich heden bij de opening voortzette en waaraan Chicago zich niet kon onttrekken. Men vreest, dat de geheele wereld- tarwemarkt hierdoor zal worden gedrukt. Aan den anderen kant begint men meer hoopvolle verwachtingen te koesteren van de toekomstige politiek, die president Roosevelt zal volgen om de crisis te bestrijden."Men neemt aan, dat in regeeringskringen het besef begint door te drin gen, dat de monetaire maatregelen, die tot dusverre zijn genomen, weinig goeds hebben uitgewerkt en dat thans zal worden getracht 't prijsniveau aan te passen aan de koopkracht, m.a.w. de pogingen om de prijzen op te zetten zullen worden stop gezet. De stemming in Wail- street was heden bij de opening prijshoudend, waarna hier en daar een lichte koersverbete- ring kon plaats vinden. Staalwaarden waren goed van toon onder leiding van U. S. Steels, die tot 33 pCt. verbeterden. De prijs van staal- schroot is voor het eerst sinds ceruimen tijd weer verhoogd met 0.25 per ton en nierin meende men de aanwijzing te mogen zien, dat de activiteit in de staalindustrie zich spoedig zal verbeteren. Spoorwegwaarden werden even eens boven de vorige koersen verhandeld na nagenoeg onveranderden inzet. Atchison Tope- ka's wisten zich 1 pCt. te verheffen, evenals Union Pacific; de overige noteeringen waren slechts fractioneel beter. Koperwaarden waren goed van toon en konden over de geheele linie aantrekken van een fractie tot ruim 1»/0 voor U. S. Smelting. Motorwaarden liepen een klei nigheid op, evenals warenhuisaandeelen, aan- deelen van landbouwwerktuigfabrieken en che mische fondsen waren vast. Public-utilities en petroleumfondsen waren goed prijshoudend. In dustrials ondergingen slechts weinig verande ring. Het publiek, dat bij de opening nog eenig leven in de brouwerij bracht, trok zich gedu rende het verdere verloop van de beurs hoe langer hoe meer terug. De omzetten in het eer ste beursuur, die nog 110.000 shares bedroegen, liepen terug tot 50.000 shares en in 4 uur tijd verwisselden slechts 290.000 shares van eige naar. Nieuws, dat de markt in de een of andere richting had kunnen beïnfluenceeren, was niet aanwezig en ook de flauwe stemming op de productenmarkten (vooral die voor granen en rubber) ging nagenoeg onopgemerkt voorbij, hoewel laatstgenoemde factor toch een rem- menden invloed op den beurshandel uitoefen de. Ook de verwachting, dat het aantal verla den wagons deze week een verbetering te zien zal geven van plm, 10.000 stuks, werd voor ken nisgeving aangenomen. De noteeringen ran geerden nagenoeg over de geheele linie binnen naywe grenzen en slechts eenige specialiteiten gaven nog eenige beweging te zien. Van de che mische waarden en aandeelen in blikfabrieken ontmoetten Allied Chemical en American Can goede vraag. De noteeringen van de overige soorten, die gedurende de ochtenduren 'n klein herstel te zien hadden gegeven, brokkelden in den middag langzaam af en hoewel kort voor het einde van den beurshandel hier en daar 'n fractioneele koersverbetering intrad, kwam het slot meerendeels iets beneden dat van gisteren te liggen. American Can en Allied Chemical konden plm. 1 pCt. verbeteren. Van de buiten landsche obligatiën betoonden 7 pCt. Dawes zich goed prijshoudend, doch 5% Young zagen zich 1 pCt. van hun koers ontgaan. De omzet ten bedroegen 410.000 Slotkorsen October Allied Chemical American Can Co. 1 American Car. Foundry American For. Power Smelting Ref. Tel. Tel Tobacco B. Waterworkf Copper Electr. Tarwe Haver Dec 9S7g-6/s 991/8-99 Dec 47 4934 Mei 96 -578 993/8-1/8 Mei 4S7/P 487/8 Juli 907/8-3/, 941/6-938/! Juli 416/s 44% Mais Rogge Dec. 731/2 763/! Dec. 691/! 713/g Mel 76 781/s Mel 723/8 74Vs Juli 761/* 783/4 Juli Beuzel Duluth Lijnzaad Loco 9.00 9.07 VS Oct. 8.80 8.85 Dec. I.791/! 1.80 Dec. 8.85 8.95 Mei 1.801/2 1.83 Jan. 8.971/2 9.07J4 American American American American Anaconda Ass. Gas Electr. Ca Atchison Topeka Auburn Auto ..II Baltimore Ohio Bethlehem Steel Ca Canadian Pacific Case Treshing t Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock IsL i Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. I I Continental Oil I 7 Dawesleening S'/z Youngleening I l Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cL A. General Motors L Great Northern Hudson Motor Illinois Centra) International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel 35Vs New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novade) Pennsylvania Proctor Gamble PubL Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp Wabash gew. A. >Vestinghouse Electric. iVoolworth Building exdiv. t «x claim. I gedaan en laten. shares. 3 2 1 1253/! 1243/4 12434 983/! 978/g 97% 151/8 151/2 15 6Vg 68/g 63/g 341/s 34 33 1093/! 1096/g 1091/2 77 761/s 77 16 16% 16 107/g llVe 11 34 V2 50 501/8 493/g 24i/„ 243/4 2334 151/4 153/g 15 268/4 27 267/g 133/8 13% 1334 421/s 413/4 411/3 211/4 2134 21 423/4 428/8 42 434 4% 4% 21/4 2i/g 2Vs 327/g 32 Va 323/8 1% 13/4 1% 277/8 27% 283/g 171/s 17% 171/2 34 34 353/4 24 25 27 371/2 371/2 37 8814 88% 871/3 991/4 991/a 991/2 10J4 101/8 10% 18 17% 17% 2834 2834 283/g 143/4 14% 14 834 834 8 I6V4 I6V3 16% 293/4 298/g 291-/2 247/g 24% 248/8 9Vs 93/4 93/4 18 18 183/g 33V8 336/g 33% 4.85-00 4.85-00 861/4 86% 861/3 6 6 6 21/4 2i/3 2% 33/4 37/g 33/4 2634 263/4 253/4 13 13 131/s 197/8 20 20 161/8 16% 16% 35V2 353/4 351/4 218/g 213/8 21% 13 131/8 1372 166 166 166 20 19% 23 221/2 21% 363/8 361/4 31% 32 31V2 5% 58/8 58/8 381/2 383/g 38 6i/a 6Va 68/a 14% 14% 14 178/8 17% 173/4 16 153/4 151/2 191/8 1934 193/s 423/g 42% 42% 8»/a 9 91/8 99 981/2 98% 9 91/s 9 3% 3S/4 3% 51/3 6% 151/2 16 151/2 32J4 323/8 32% 2% 2% 2Ve 31 31 307/g 48 48V8 487b ex coupon bieden 3 Oct. 2 Oct. Brussel 23.49 23.48 Rome 8.62% 8.63 Madrid 13.75 13.75 Bern 32.84 32.83 Weenen 19.05 19.10 NEW-YORK, 3 Oct. 3 Oct. 2 Oct. Oslo 24 80 24.80 A'dam 68 22 68 21 Londen 4.927/p 4 93 Parijs 6.63% 6.63% Berlijn 40 57 40.55 3 Oct. 2 Oct. NEW-YORK, 3 Oct. 3 Oct. 2 Oct. Suiker Oct 1.86 1 87 Mel 1.90 1.94-95 Dec. 1.89 1 94 95 Juli 1 94 1.98-99 Jan, 1 86-? 7 1.91-02 Sept. 1.97-98 2.'2-03 Mrt. 1.86 1.90-91 Ct.Cuba 3.00 2.97 Rubber Standaard Oct. 13 80 14.46 Mrt. 14.63 15.35 Dec. 14.04 14.70 Juli 14.88 15.58 Juli 14.17 14.80 Sept. 15.12 15-82 Mrt 14.42 15.09 Katoen Loco 12.40 12.50 Jan. 12.23-24 12.33-34 Oct. 12.04 12.14 Mrt. 12.33 12.42 Nov 12.12 12.21 Mel 12.38 12.47-48 Dec. 12.20-21 12.29 Juli 12.41 12.53 Tarwe Roode Winter loco 102% 1058/8 Harde Winter loco 110% 313% Tin Loco 50.87% 50.95 Nov. 50.87V2 50.90 Koffie (Rio) (Santos) Dec. 7.38 7.40 Dec. 10.50 10.53 Mrt. 7.55 7.57 Mrt. 10.55 10.57 Mel 7.64 7.67 Mei 10.58 10.61 Juli 7 72 7.76 Juli 10.62 10.65 3 Oct. 2 Oct. CHICAGO, 3 Oct. 3 Oct, 2 Oct. Mrt. - 3 Oct. 2 Oct. Tarwe Oct. 747/g 776/g Dec. 757/g 781/2 Mel 807/s 838/s Rogge Oct. 52% 54% Dec. 531/2 551/2 Mel 57 591/4 Haver Oct. 393/g 40% Dec. 38% 401/4 Mei 39% 411/4 WINNIPEG, 3 Oct. 3 Oct. 2 Oct. Gerst Oct. 48Vs 501/8 Nov. 491/g 513/s Mel S07/a 53% Lijnzaad Oct. 1.28 1.30 Dec. 130% 1.32% Mei 1.35V! 1.39 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 3 Oct. Tarwe. Oct. Maart 5.6 Mei 5,8. -—j Dec. 5.3; Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Young 148 71 21% Van 4.305 uur Kon. Olie A'dam Rubber Aku U. S. Steels Adj. Milwaukee 148 93 33 'A 19 13/16 415/16 Aan onzen gezant te Bern mr. dr. W, I. Del den van Troostwijck Is op zijn verzoek met in gang van 16 October eervol ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de door hem in diplomatieken dienst aan H. M. de Koningin en den lande bewezen belangrijke en langdurige, diensten. ■AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. van Itallie, Amsterdam en mevr. C. W. Heutlng-Vemes, Den Haag. AMSTERDAM. Cand. ex. Wis- en Natuurkunde de heer J. F. Strobos. AMSTERDAM Bevorderd tot arts de heeren A. Lannaye (Marshall), P. A. Keeman (Dord recht) en L. Th. Jansen (Enschede) en geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsex. de hee ren: H. Verhagen (Haarlem), Th. F. J. Wackers (Maasniel), W. H. Brouwer (Groningen en O. V. M. Timmers (Heerlem) LEIDEN. Doctoraal examen Indisch recht, de hêer van der Tas. Economisch doctoraal examen indologie, de heer W. E. Palstra. Doctoraal examen geneeskunde mejuffrouw C. M. Ouderwater en de heeren L. A. Hanrath en K J. de Vries Robles. LEIDEN. Candidaats examen geneeskunde, de dames C. H. Schreuder en A. C. Becker en de heeren J. M. W. Kampmeinert, I. D. Franssen v. d. Putte, J. B. Coster. P. J. W. Beukers, J. Mont- foort, E. J. van Romondt, G. in 't Veld, T. D. Stahlie, R. G. Kahn, H. W. Veen, W. C. Burger, P. Brouwer, A. M. Koolhaas. C. van Bokkum en J. J. A. A. Hodde. Candidaats examen rechten, de heeren: C. C. Bijloos, E. G. Bisschop, J. de Vries, L. W. van Os en A. A. B. Portheine. Candidaatsexamen geschiedenis, mejuffrouw H. Rauws. Candidaats examen Wis- en Natuurkunde, letter L. mejuffrouw L. Drayer, Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, de heer H. G. van Wouw. DELFT Geslaagd voor het ingenieurs examen van Scheikundig Ingenieur: Mej. J. Brand geb. te Rotterdam, H. Claus, Ronding, mej. C. M. van Dijk Tjimahi, mej. J. H. Everts, 's-Gravenhagemej. C. G. H. Max, Soerabaya, W. H. G. Moen, Amsterdam, P. Ottenhoff. Se- marang, S. A. Posthumus, Franeker, mej. J. C. de Quant, meester Comelis, K. L. van Schou wenburg, Semarang, H. W. Swijter, 's Graven- hage, mej. A. C. van Vreeswijk, Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen van Scheikundig Ingenieur: L. H. Tollenaar, Haar lem. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Polak heeft minister Slotemaker de Bruine geant woord, dat het niet in de bedoeling der Regee ring ligt aankoop van het landgoed „Planken Wambuis" te bevorderen, omdat voor dien aan koop geen genoegzame redenen aanwezig ge acht worden. De minister ontkent, dat gesproken kan wor den van een ontzaglijke vernietiging van na tuurschoon ten gevolge van met Rijksgeld .n werkverschaffing mogelijk gemaakte ontginnin gen, droogmaking van plassen, regularisatie van beken of ruilverkavelingen. Vorenstaand ant woord is eventueel ook voor de Hooge Veluwe van toepassing. f Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 1 Oct.: A. L. F. Leverington, hand. o d firma André Leverington Co., koopman, Amsterdam, Geleenstraat 29 huis. D. J. W. van Trigt, broodbakker, Amsterdam, SaenredamstTaat 7 II. H. J. Meenhorst, winkelier en musicus, Hil versum, Gijsbrecht van Amstelstraat 112. A. Conrad, schoenmaker, Amsterdam. Alexander Boerstraat 31. J. tan der Horst, koopman, Amsterdam, Nieuwmarkt 9 II. J. J. Aarse. groentenhandelaar, Amsterdam, Zilverschoonstïaat 11 hs., Aleida Grada Slebus, winkelierster In manu facturen, Arnhem, Dijkstraat' 1. Faillissementsstatistiek over September 1934. Samengesteld door v. d. Graaf Co. Afd. Handelsinformaties. Nrd.-Holland (excl. Amsterdam) 60, Amsterdam 46, Zd. Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 53, Den Haag 34, Rotterdam 32, Utrecht 14, Gel derland 38, Nrd.-B'rabant 66. Limburg 28, Zee land 6. Friesland 21. Groningen 11, Drente 4, Overijsel 30. Totaal over Sept. 1934 443 faillissementen. Totaal vanaf I Jan. 1934 3368 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 3512 faillisse menten. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van G. A. Hamburg Amsterdam; J. Th. Beukers, Amsterdam. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangekomen 3 Oct.: The Baron, s., Swansea. Vertrokken 3 Oct.: Cornelia B., m.s„ Mistley; Siivania, s„ Barry Roads; Odysseus, s., Hamburg; Nereus, s.. Kopenhagen; Trito, s„ Belfast via Rot terdam; Anita L. M. Russ. s., Rouaan. AMSTERDAM. Aangekomen 3 Oct.: The Baron, Swansea .steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. IJMUIDEN. Aangekomen 2 Oct.: Luimeach.c s., Llanelly; Silvonia, s., Swansea; Juno, s., Middl. Zee; Asperity, s„ Huil (voor Zaandam). 3 Oct.: Gerda Vith, s., Peïnau (voor Zaan dam); Embla. s„ Oscarshamn; Hakefjord, s., Le ningrad; Annagher, s., Rouaan; Margaretha, s., Sundswall (voor Zaandam)Venezuela, s W - Indië; Hagfors, s., Skoghal. Vertrokken 2 Oct.: Nieuwendam, m.s. Harburg. 3 Oct.; Anegir. s.. Z.-Amerika via Antwerpen- Brisk, s„ Oslo. AMSTERDAM. Aangekomen 2 Oct.: Luimeacch, Llanelly, steenkolen, Ertskade, Fruness; Silvonia, Swansea, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Nederl. Be vr .kantoor. 3 Oct.: Juno. Midll. Zee. stukgoed, Suriname- kade, Verg. Cargadooükantoor; Embla, Oscarsham. stukgoed en hout. Zeeburgerkade, idem; Hake fjord, Leningrad laatst R'dam, hout. Houthaven, Idem; Hagfors, Skoghal, hout, Houthaven, idem' Annagher, Rouaan, ledig. Rietlanden, Baltica: Venezuela, W.-Indië, stukgoed, Surinamekade. Vrachtmail. KONINKL. HOLL. LLOYD. ORANIA, thuisreis, 2 Oct. n.m. van Rio Janeiro. GAASTERLAND, uitreis. 30 Sept. te Rio Janeiro. HALCYON LIJN. ROZENBURG. 2 Oct. van Sas van Gent te Vlaar- dingen. STAD ARNHEM, 2 Oct. van Huelva te Rotterd. STAD AMSTERDAM, 2 Oct. van Vlaardingen n. Lulea. VREDENBURG, 3 Oct. van Lulea te R'dam. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. ODYSSEUS, 3 Oct. van Amst. naar Hamburg. NEREUS, 3 Oct. van Amst. naar Kopenhagen. SATURNUS, 3 Oct. van Malta te Candia. CERES, 2 Oct. van Istanboul te Izmir. AGAMEMNON, 3 Oct. van Limni te Cavalla. JUNO, 3 Oct. van Middl. Zee te Amsterdam. VENEZUELA, 3 Oct. van W.-Indië te A'dam. AGAMEMNON, 2 Oct. van Limmi n. Cavalla. BERENICE, 2 Oct. van Alicante te Barcelona. FAUNA, 2 Oct. van Triest naar Fiume. HEBE, 2 Oct. van Kopenhagen te Stettin. ORION, 2 Oct. van Algiers naar Amsterdam. TRITON, 2 Oct. van Genua te Alexandrlë. COSTA RICA, 2 Oct. van Barbados naar Amst. VESTA, 2 Oct. van Cadlx naar Genua. SIMON BOLIVAR, uitreis, 1 Oct. te Kingston (J) BAARN. thuisreis. 1 Oct. van Caliao. TRAJANUS, Rotterdam naar Middl. Zee, pass. I Oct. Ouessant. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, uitreis, 2 Oct. van Algiers. SALABANGKA, uitreis, pass. 3 Oct. Viissingen, van Antwerpen. CHR. HUYGENS, thuisreiss, 3 Oct. van Colombo. MIJ. OCEAAN. MYRMIDON, 1 Oct. van Amsterdam te Batavia. PHRONTIS, 2 Oct. van Gravesend n. Liverpool. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—O.-AZIE LIJN. GAASTERKERK, thuisreis, pass. 1 Occt. Perim. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RANDFONTEIN, 3 Occt. van Antwerpen naar Rotterdam. KLIPFONTEIN, thuisreis, 3 Oct. van Genua. SPRINGFONTEIN, vertrekt 4 Oct. n.m. van Antwerpen naar Rotterdam. HOLÊAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK, uitreis, pass. 2 Oct. Perim. ROTTERD. LLOYD. SIBAJAK, 3 Oct. van R'dam naar Batavia. KOTA NOPAN, uitreis. 3 Oct. van Suez. SIBAJAK, vertrekt 3 Oct. n.m. 9 uur van R'dam naar Batavia. INDRAPOERA, 3 Oct. van Batavia naar R'dam. GAROET, R'dm naar New-Orleans, pass. 2 Oct. Dungeness. KONINKL. PAKETV. MIJ. OMBILIN, 2 Oct. van Soerabaja te Madras. VAN REES, 1 Oct. van Sydney te Batavia. LE MAIRE, 2 Oct. van Batavia te Lorenzo Marques. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK, thuisreis, 4 Oct. 12 u. 's middags te Londen verwaccht. STATENDAM. New-York naar Rotterdam, 3 Oct. v.m. 1 uur 20 van Pymouth. BEEMSTERDIJK, thuisreis. 2 Oct. n.m. van Havana. ROTTERDAM, 2 Oct. n.m. van New-York naar Rotterdam. VOLENDAM, 2 Oct. van Rotterdam te New-York DINTELDIJK, Rotterdam naar Pacific. Kust, 1 Occt. n.m. van San Francisco. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALPHACCA. thuisreis, was 2 Oct. 10 uur 20 v.m. 150 mijlen Z.W. van Lands End. ALPHACCA, 3 Oct. n.m. van B.-Aires te R'dam. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. TOSARI, 30 Sept. van Calcutta te Vancouver. DIVERSE SCHEPEN JONGE ELISABETH, 2 Oct. van Torrevieja te Valencia BATAVIER VII, 2 Oct. van Middlesbro naar Aberdeen. NIEUWLAND, 2 Oct. ven Grangemouth naar Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2