Midden-Europa in beweging Uit Frankrijks politieke keuken PALMOLIVE ...de zeep der jeugd DE ROEMEENSCHE CRISIS Kard. Verdier te Rio de Janeiro ZWANEN BERG'S DOUMERGUE WEER VOOR DE RADIO BOUILLON BLOKJES DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 Achilles Titoelescoe Titoelescoe Publieke opinie tegen oorlog Toenemende drang naar bewape ning door Duitschland en Japan veroorzaakt Textielarbeiders voor wapenstilstand Wat doen de werkgevers? DE CONFERENTIE TE BATAVIA Het congres van de Labour partij Sir Stafford Cripps in het partij bestuur gekozen Green roept de arbei ders op Om een dreigenden oorlog te verhinderen Pest-epidemie in Mandsjoerije ISO slachtoffers in de stad Noengan Korte berichten INVOER VAN BLIKFRUIT Daladier bepleit diepgaande her vorming, zoowel in binnen- als buitenlandsche politiek Gebrek aan soldaten Rede van Daladier Daladier Barthou's Rome-reis uitgesteld Gebruik uitsluitend Palmolive, de zeep die wereld-beroemd heid geniet om haar verzach tenden invloed op de huid. (2 stuks voor 25 et.) VERVOER PER DEKSCHUIT Nieuwe regeling in voorbereiding EEN LIEFHEBBER VAN RADIO Maar men vertrouwde hem niet J.W.-LEIDERS FREDERIC LAMOND Postvluchten Storm verwacht Stormwaarschuwingsd ienst IETS VOOR DUIVENMELKERS Wie aan zijn constateur knoeit, krijgt drie maanden! U Midden-Europa is in beweging, niet he vig, maar geleidelijk en langzaam. Roe menië, lid van de Franco-phiele, en Franco-serviele Kleine Entente, heeft een kabi netscrisis doorstaan en althans voorloopig over wonnen. Dat was slechts een quaestie van en kele dagen, tenminste uiterlijk. Tatarescoe, de jong-liberale minister-president trad af en op, zijn ministerschaar onderging slechts weinig verandering, alleen de internationaal befaamde minister van buitenlandsche zaken Titoelescoe, een der coryphaeën van Genève en groote vrien den van Frankrijk keerde nog niet naar zijn departement terug. Nog niet. Zal hij terugkee- ren? Premier Tatarescoe meent van wel. Titoe lescoe zelf, die om gezondheidsredenen buitens lands vertoeft, zegt, dat hij eerst de politieke situatie wil bestudeeren, alvorens een beslis sing te nemen. Tot zoolang zal premier Tatarescoe optreden als minister van buitenlandsche zaken ad in terim. Tatarescoe voelt veel voor deze porte feuille, méér dan den grooten Titoelescoe, die zich als de onmisbare en eenige deugdelijke spil van de Roemeensche buitenlandsche politiek be schouwt, lief was. Titoelescoe was zooveel als de permanente minister van buitenlandsche za ken en vond het dus hoogst onaangenaam, dat onder zijn ministerschap Tatarescoe eenige be- zoeken met diplomatieke beteekenis in het bui tenland ging afleggen, terwijl Titoelescoe zich daarvoor de eerst aangewezene achtte. Maar hierin moet toch niet uitsluitend de reden ge zocht worden van Titoelescoe's voorloopige af zijdigheid ten opzichte van de nieuwe regeering. Zooals gezegd, Titoelescoe wil de politieke si tuatie in Roemenië bestudeeren, en daaraan valt heel wat te studeeren, want erg duidelijk is die niet. Sinds de liberale minister-president Doeca door enkele leden van de extremistische nationalistische en anti-semietische IJzêren Garde werd vermoord, omdat hij van plan was korte metten te maken met deze van terrorisme allerminst afkeerige organisatie, heeft Titoeles coe geëischt, dat er met groote strengheid zou worden opgetreden tegen de geweldplegende Gardisten. Hij stelde dezen eisch zelfs als een „con ditio sine qua non" voo zijn medewerking in het eerste ministerie-Tatarescoe. Officieel werd de IJzeren Garde verboden, maar in werke lijkheid bestaat zij nog. De moordenaars van Doeca werden tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld, maar de medeplichtigheid of moreele verantwoordelijk heid van de IJzeren Garde werd dobr de recht bank niet erkend. Titoelescoe, wiens naam on der die van Doeca op de zwarte ".ijst van de IJzeren Garde stond, voelde zich allerminst vol daan en veilig. Behalve de grieven tegen Tatarescoe's be moeizucht in buitenlandsche politieke aangelegenheden en tegen de zijns in ziens onvoldoende wijze, waarop de IJzeren Garde werd aangepakt, heeft Titoelescoe nog ernstige bezwaren tegen koning Carol en diens meest onmiddellijken aanhang, bestaanSe uit de roodharige jodin Madame Loepescoe, voor wie deze zijn echtgenoote de bons gaf, en een camarilla van geen verantwoordelijkheid dra gende adviseurs. Hij kon zich de luxe van deze bezwaren veroorloven, omdat hij zich bewust was sterk te staan. Niet alleen zijn velen in Roemenië het met hem eens, dat het een zegen voor het land zou zijn, indien het afgeloopen zou zijn met het koninklijk gepompadour maar ook is de economische toestand van het land van dien aard, dat het den steun van Frankrijk niet kan missen. Titoelescoe is de trouwe en standvastige voorvechter van de Fransche oriën tatie. Hij is de vriend van Benesj en bepaalde met dezen den koers der Kleine Entente. Al moet het voorbeeld van Polen aanstekelijk op Roe menië werken en den lust doen ontstaan den geldschietenden voogd te Parijs terug te drin gen tot de positie van een hulpvaardigen vriend, vooral nu de Bessarabische quaestie van de baan is geschoven en van het den Volkenbond binnen gesjorde Sovjet-Rusland geen agressie meer te vreezen valt, Roemenië heeft nog altijd belang bij zeer goede en zeer hartelijke betrek kingen met Frankrijk en geen kan dit belang beter dienen dan Titoelescoe, die in de Fran sche hoofdstad „persona eratissima' is. Het feit, dat Titoelescoe nog niet toegetreden is tot de nieuwe regeering-Tatarescoe, wekt in Frankrijk bezorgdheid. De geruchten, dat Ma dame Loepescoe Boekarest heeft verlaten en een verzoening tusschen Koning Carol en zijn echtgenoote prinses Helena voor de deur zou staan, mogen misschien beschouwd worden als een poging om Titoelescoe's aarzeling te over winnen. Mocht Titoelescoe echter definitief be sluiten als mokkende Achilles in zijn tent bui ten het regeeringskamp te blijven, dan ducht Parijs, dat Roemenië evenals Joego-Slavië en Polen wel eens te veel buiten den Franschen wind zou kunnen raken. Het politieke verband tusschen de Kleine Entente is den laatsten tijd mede tengevolge van de flirtation van Joego slavië met Bulgarije toch al losser geworden dan Barthou welgevallig is. Roemenië zou wel graag minder afhankelijk van Frankrijk wor den, indien het daartoe maar de mogelijkheid zag. Titoelescoe speculeert nu op deze afhanke lijkheid, maar het is de vraag of hij ten slotte de sterkte van zijn positie niet overschat. RIO DE JANEIRO, 3 Oct. (V. D.) Kardinaal Verdier is aan boord van de „Massiglia", ko mende uit Bordeaux, te Rio gearriveerd. Hij zal deelnemen aan het Eucharistische Congres, dat te Buenos Aires zal worden gehouden. LONDEN, 4 Oct. (Reuter) De „Times" schrijft in een hoofdartikel naar aanleiding van een door Henderson op de conferentie te Southport gehouden rede, dat de openbare meening over de geheele wereld nog nooit zoo nadrukkelijk tegen oorlog is geweest als thans. De politiek van alle landen vertoont echter een tegengestelde neiging; volgens het blad lijdt het geen twijfel of de algemeen toenemen de drang naar bewapening vindt zijn oorzaak in de politiek van Japan in het Verre Oosten en in de doelbewuste bewapening van Hitler- Duitschland. Het blad komt tot de conclusie, dat het on der de tegenwoordige omstandigheden vergeef- sche arbeid is, plannen voor een wereldstaten- verbond uit te werken, of voor de vorming van een internationale politie te ijveren. NEW-YORK, 4 Oct. (Reuter). Gorman, de plaatsvervangende leider der vakvereeniging van textielarbeiders heeft in een tot president Roo sevelt gerichten brief het besluit medegedeeld, het voorstel van den president, omtrent den wa penstilstand tusschen arbeiders en werkgevers gedurende zes maanden te aanvaarden. Do vakvereeniging onderwerpt zich in dat tijdsverloop aan de uitspraak van het scheidsge recht. Voorwaarde daartoe is evenwel dat de vrij heid van handelen betreffende collectieve be sprekingen met de werkgevers onaangetast blij ven. Tenslotte geeft Gorman uiting aan de hoop dat de patroons eveneens het voorstel van Roo sevelt aanvaarden. BATAVIA, 4 October (Aneta). De besprekin gen tusschen de Nederlandsche en Japansche delegaties zijn eenige dagen geschorst, in ver band met de ziekte van enkele leden der Ja- pansche delegatie. Eén blokje is voldoende voor een kop krachtige bouillon. LONDEN, 4 Oct. (Reuter). In de zitting van gisteren van het congres van de Labour- Par tij te Southport, is de voorzitter van da Socialistische Liga, Sir Stafford Cripps voor de eerste maal in het uitvoerend bestuur der Labour Partij gekozen. Voor de 5 bestuurd- vacatures waren 19 candidaten gesteld, van wie Cripps de vijfde plaats innam. Zijn verkiezing baarde eenig opzien, aange zien de Liga nog Dinsdag een ernstige neder laag had geleden, door de verwerping van haar voorstellen, waarin op spoedige socialisatie- maatregelen werd aangedrongen. Anderzijds wijst men er op, dat Cripps als lid van een verantwoordelijke instantie thans niet meer dezelfde vrijheid van critiek zal hebben als vroeger. SAN FRANCISCO, 4 Oct. (Reuter). Op een vergadering van de Labour alhier heeft de leider van het Amerikaansch Verbond van Vakvereeni- gingen, Green de arbeiders van de geheele we reld aangespoord zich te vereenigen om een dreigenden oorlog te yerhinderen. „Wij verafschuwen een oorlog onder alle vor men," verklaarde Green," en wij kunnen hen, die gek zijn van een onverzadigbare machtswellust niet laten gaan; zij mogen niet de macht bezit ten om de volksmassa's naar het slagveld te commandeeren. Wij hopen, dat de betrekkingen tusschen de arbeiders van alle Landen steeds sterker zullen worden." MOEKDEN, 4 Oct. (Reuter) In de stad Noengan in Mandsjoerije is een pest-epidemie uitgebroken. Volgens de berichten, welke tot nu toe zijn binnengekomen, zijn reeds 150 slachtoffers gevallen. In de 12.000 inwoners tellende stad heerscht een ontzettende paniek; velen probeeren de stad te verlaten. De Mandsjoerijsche gezondheidsdienst heeft amat- regelen getroffen om een uitbreiding der ziekte te voorkomen. De Oostenrijksche ex-minister en landbonds- leider Bachinger, die onlangs gearresteerd werd wegens deelneming aan den Putsch van 25 Juli, is Woensdag op vrije voeten gesteld. Mussolini is Donderdagochtend te Milaan aangekomen en door de autoriteiten feestelijk ontvangen. Het Tweede Kamerlid, de heer Vervoorn, heeft aan den minister van Economische Zaken het volgende gevraagd: Is het den minister bekend, dat de invoer van blik- en andere vruchten in het jaar 1933 van zeer grooten omvang is geweest en dat de ingevoerde hoeveelheden blikvruchten het cijfer van 4.991.000 Kg. hebben bereikt, tegen 3.785.456 Kg. in het jaar 1932? Is het den minister bekend, dat de invoer van blikvruchten in het jaar 1925 nog slechts heeft bedragen 1.429.211 Kg. en sedert dat jaar voort durend is toegenomen? Acht de minister het oogenblik niet gekomen om aan deze, voor de Nederlandsche fruitteelt en de Nederlandsche fruit verwerkende indus trie zoo nadeelige concurrentie een einde te maken, door den invoer op doeltreffende wijze te beperken door contingenteering of door hoo- gere heffingen dan thans zijn vastgesteld? Is de toename van dezen invoer niet een over tuigend bewijs, dat de heffingen, zooals deze o.a. zijn vastgesteld bij beschikking van den minister van Economische Zaken niet hebban geleid tot een vermindering van den invoer, doch deze o.a. wat betreft het artikel blikfruit met meer dan 1.000.000 Kg. is toegenomen? Is de minister bereid om den invoer van blik- fruit onverwijld stop te zetten, dan wel zooda nige heffingen bij den invoer vast te stellen, dat deze een meer doeltreffende werking heb ben, dan tot dusver het geval was? Kolonel Charles Lindbergh legde voor de j ury verklaringen af betreffende de ont voering van zijn kind door Hauptmann. Lindbergh, omringd door detectives en politie-agenten PARIJS, 4 Oct. (Reuter). Hedenavond om 7.20 u. zal minister-president Doumergue zijn zesde radiorede houden, welke door de zen ders van den Franschen staat zal worden uitgezonden en waarin hjj in hoofdzaak de groote economische problemen zal behan delen. De voorzitter van den Nationalen Bond van Frontsoldaten, Lebecq en het bestuurslid Goy, verklaarden in de „Excelsior", dat zij accoord gaan met de politiek van Doumergue, omdat de minister-president de oplossing niet zoekt in een plotselinge omwenteling, doch in een lang zame ontwikkeling. Ook de front-soldaten prefereeren een evolu tie boven een revolutie Het is evenwel te betreuren, dat de minister president het fundament voor zijn werk ver geet, n.l. de verkiezings-hervorming. Het parlement kan onmogelijk het algemeen welzijn behartigen, met achteruitstelling van persoonlijke belangen, zoolang het huidige kiesstelsel behouden blijft. De Frontsoldaten eischen de spoedige invoe ring van een kiessysteem gebaseerd op de even redige vertegenwoordiging. De vroegere Fransche minister-president Da ladier heeft in de te Marseille verschijnende „Petit Provinciale" een artikel geschreven, waar in hü in felle kleuren den huidigen toestand van Frankrijk schildert. O.a. schrijft hij: de kantonale verkiezingen staan voor de deur en de spreekgestoelten dave ren van de aanvallen van het gemeenschappe lijke front van socialisten en communisten op de radicaal-socialisten. Steeds weer verkondigen zij de leer van den klassenstrijd en de dictatuur van het proleta riaat. Het fascistische blok beschikt over minstens 30.000 ^wapenden die zich voorbereiden op den burgeroorlog, hoewel zij beweren alleen Frank rijk te willen beschermen voor een komende revolutie. Ondertusschen wordt de economische cri sis steeds ernstiger en de winter belooft gevaarlijk te worden. Zou het thans niet de tijd zijn, dat alle republikeinen zich samenvoegen, teneinde de republikeinsche vrijheden te bescher men en een diepgaande hervorming, zoo wel in binnen- als in buitenlandsche poli tiek tot stand te brengen? Dat kan evenwel niet mogelijk zijn, zoolang de heftige aanvallen tegen de radicaal-socialis tische partij worden voortgezet. In 18 maanden zijn vier radicaal-socialisti sche regeeringen onder het kruisvuur van de socialisten en reactionairen gevallen. De herhaalde regeerings-crises in een tijd van de grootste economische moeilijkheden be loven evenwel een voor-fascistische periode. De ondersteuning van de arbeiders-klasse, hoe noodzakelijk ook, is niet voldoende; alle democraten moeten meewerken, zelfs zij, die verder naar rechts staan dan de radicaal-so cialisten. .Petit Journal" voorziet, dat de verkiezingen kalm zullen verloopen en geen ernstige wijzi gingen zullen meebrengen in de politieke sa menstelling van de volks-vertegenwoordigingen. „De Matin" voorspelt, dat Marchandeau, bur gemeester van Reims en ex-minister, Chau- temps zal vervangen als voorzitter van de ra dicaal-socialistische fractie van de Kamer, nu Chautemps tot senator is gekozen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de reis van den Franschen minister van Buitenland sche Zaken Barthou naar Rome, die omstreeks half October zou plaats vinden, tot einde dezer maand of begin November is uitgesteld. In goedingelichte politieke kringen wordt ver klaard, dat dit uitstel in nauw verband staat met het aanstaande bezoek van koning Alexan der van Joego-Slavië aan Parijs. In verband met de door de daling van het geboortecijfer tijdens de oorlogsjaren veroor zaakte lacunes in de recruteeririg gedurende de komende vijf jaren, heeft de Generale Staf, in overeenstemming met de regeering bèsloten, gekleurde troepen uit Marokko naar Frankrijk over te plaatsen om de ontstane lacunes aan te vullen. Het 14e en 15e Algerijnsche infanterie-regi- ment zal eerst over Chateauroux, Angers, Cha- tellerault, Perigeux en Bergerac worden ver deeld, terwijl het 8e regiment in Agen, Mar- mande en Auch zal worden ondergebracht. Bui tendien ligt het in het voornemen het 41e koloniale regiment mitrailleurs, dat tot dusver in Fontency in garnizoen lag, naar Toul over te brengen om de eerste linie in het oosten te versterken. In Chalons zal in de komende dagen het achtste Zouaven-regiment worden gevormd, dat over het grootste deel uit motorische strijd krachten zal bestaan. ct. Op desbetreffende vragen van de Kamerleden Duymaer van Twist en Kersten heeft minister Steenberghe o.m. geantwoord, dat alle klach ten ten aanzien van de uitvoerjng van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling, welke hei Departement bereiken, steeds nauwkeurig wor den onderzocht. Het treffen van maatregelen is voorbehouden aan de Bevrachtingscommissies De minister is bereid te bevorderen, dat aan ernstige en gegronde klachten van schippers wordt tegemoet gekomen. Ten overvloede wordt nog gewezen op de mogelijkheid van beroep bij den Raad van Beroep voor Bevrachtingszaken voor diegenen, die zich door een beslissing van een Bevrachtingscommissie bezwaard gevoelen. Wat betreft maatregelen ten aanzien van het vervoer per dekschuit kan worden medegedeeld, dat een nieuwe regeling hiervan in voorberei ding is en zeer binnenkort in werking zal treden. Het vervoer van beetwortelen valt reeds on der de Wet op de evenredige vrachtverdeeling. Wat betreft de bepaling nopens het laden en lossen op Zondag acht de minister, gezien de noodzakelijkheid om tijdens de campagne de fabrieken continu in bedrijf te houden, he'. schrappen van de gewraakte bepaling niet mo gelijk. Intusschen is met de betrokken Be vrachtingscommissies overleg gepleegd, met als resultaat, dat aan gewetensbezwaren van de schippers zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Een tot nu toe onbekende man, als heer ge kleed, heeft getracht eenige handelaren in radio-artikelen op te lichten, waarin hij te Bus- sum en Weesp klaarblijkelijk niet geslaagd is. Bij gebr. T. te Weesp trof hij de vrouw des huizes in den winkel aan en hij vroeg alleen maar prijscouranten. Klaarblijkelijk begreep hij wel, dat mej. T. hem, zonder meer, geen radio toestel zou meegeven en daarom vertrok hij maar weer. Bij gebr. P. in dezelfde gemeente hield hij langer voet bij stuk. Een der heeren P. stond hem te woord en op zijn vraag, of hij aanbrengprovisie kon krijgen voor een radio toestel, dat hü in Duivendrecht kon verkoopen, luidde het antwoord bevestigend. Het toestel was bestemd voor de familie van Dam, Talmalaan 18 te Duivendrecht, die een toestel had, waarover zü niet tevreden was. Tot twee maal toe ver klaarde de bezoeker, die een keurig netten indruk maakte, dat hü wel bereid was, het toestel mede naar Duivendrecht te nemen. Er bleek echter één bezwaar te zün en dat was, dat de heeren P. niet bereid waren, het hem mede te geven. Tenslotte vertrok de be zoeker en een der firmanten begaf zich met het toestel naar Duivendrecht om het aan de fa milie van Dam te bezorgen. Jammer genoeg bleek er geen Talmalaan in het dorp te zijn, welke omstandigheid ook het niet bestaan der familie van Dam met zich bracht. Toen de heer P. met zijn toestel weer in Weesp terugkeerde, bemerkte hü, dat in de Talmastraat aldaar iemand aan verschillende huizen aanbelde om te vragen, of daar ook een radiotoestel besteld was. Deze persoon had inderdaad ook een ra diotoestel bü zich en bleek uit Bussum te ko men, waar klaarblükelük dezelfde liefhebber van radio een poging had gedaan, op de goed koopste wüze in het bezit van een radiotoestel te komen. Echter was de truc ook in Bussum niet opgegaan. Daar er in Weesp echter een Talmastraat is, had de eigenaar van het radio toestel, bü alle bewoners dier straat geïnfor meerd, doch natuurlük tevergeefs. De onbekendei liefhebber van radio is tenslotte toch bü de radio terechtgekomen, want de burgemeester van Weesp heeft over de radio zün aanhouding laten vragen. Het J. W.-leidersprogram is voor 1934—1935 als volgt samengesteld: Voor September en October 1934 werd als vor- mingspunt genomen: persoonlijk en gezamenlijk het economisch en maatschappelijk leven helpen herkerstenen; als actiepunt weTd genomen: deelname aan avondscholen; huisbezoek., win- terprogram-actie; lectuurverspreiding; leden werven voor vakorganisatie enz. Voor November en December werd als vor- mingspunt vastgesteld: a. verbetering der ze den; b. hervorming der instellingen; als actie punt: cellenbouw; steunactie dekking en klee ding; Kerstviering in gezin en vereeniging. Voor Januari en Februari 1935 werd als vor- mingspunt genomen: de corporatieve maat- schappü en katholieke arbeidersbeweging, en als actiepunt: door woord en geschrift onze inzichten verspreiden; actie voor de leer- en werkkampen voor jeugdige werkloozen. Maart en April kregen als vormingspunt: zelfbeheersching en offervaardigheid, als mid del tot sociale hulpvaardigheid en naastenlief de. Het actiepunt geeft aan: in- en uitwendi ge versterving in den H. Vastentüd; oud-Chris- tehjke gebruiken doen herleven in den H. Vas tentüd; nood-commissies voor werkloozen steu nen door zelf te geven en anderen te vragen om te geven; nieuwelingen in de werkplaats hel pen; met anderen samenwerken. Mei, Juni, Juli en Augustus hebben als vor mingspunt: de sociale hulpvaardigheid door middel van de instelingen der arbeidersbewe ging. Het actiepunt vraagt bekendheid te geven aan, werken voor en lid worden van de diverse instellingen; bovendien zomerprogram-actie; gebruik van vacantietüd; tochten organisee- ren enz. De wereldvermaarde Beethoven-vertolker Frederic Lamond zal Maandag 15 October in Diligentia te Den Haag een Beethoven-avond geven (het eerste der negen abonnementscon certen der concertdirectie J. Beek). Dan ver trekt de kunstenaar naar Engeland, waar hü te Londen een zelfden Beethoven-cyclus geeft als het vorig jaar te Amsterdam en Den Haag. De „Ijsvogel" is uit Batavia vertrokken en landde in Singapore. De „Rijstvogel" op de uitreis is te Bangkok aangekomen. De „Oehoe" op de thuisreis is in Boedapest aangekomen. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 11.40 uur aan alle posten: „Wordt ver wacht storm uit het Zuid-Westen". In onzen jongen tijd kwamen we wel eens door een buurt, waar de mannen met gerekte halzen naar de lucht stonden te kijken. Het gebeurde dan plotseling, dat een der mannen naar binnen vloog en eenige seconden later met nog grooter vaart naar buiten rende, loopende, wat hü loopen kon. Er was niemand, die riep .houdt den dief", noch klonk de roep „wat te doen", want het was in de buurt bekend dat er een duif binnen was. Die hardlooppartijen zijn thans historie. De techniek heeft ook op dit terrein den mensch gemak bezorgd en een grootere kans op een juisten uitslag. Want vroeger kwam het nog wel eens voor, dat niet alleen de snelheid van de duif besliste, maar evenzeer de snelheid van den eigenaar. De techniek dan heeft haar intrede gedaan in de duivensportwereld in den vorm van den constateur. Een constateur is een houten kastje, waarin een uurwerk gebouwd is. Dit uurwerk brengt eerstens een gewone klok in beweging. Draait nu op een gegeven oogenblik iemand aan een zwengeltje, dan drukt een vernuftig apparaatje den tüd af, die op dat oogenblik de klok aanwijst. Dat gaat precies op de seconde af. Boven in het kastje zit een rond gaatje. Vóór nu de duivenmelker draait, duwt hü in dat gaatje een busje, waarin hij den ring van de binnengekomen duif gedeponeerd heeft. Door het draaien aan den zwengel gaat het busje onder het gaatje weg en een nieuwe leege ope ning draait voor onder het gat. De afdruk van de klok correspondeert met het nummer van het ringenrad, dat voorstond op het moment, dat de zwengel gedraaid werd. De duivenlief- hebber kan nu rustig op het hok blijven tot zün duiven binnen zijn en hü wandelt daarna met den verzegelden constateur naar het café. waar de wedstrijdleiding zit, die het kastje opent en dan op de seconde af kan zien, wan neer duif nummer zooveel is „geconstateerd". Maar! Hoe is de mensch? Natuurlük zijn er weer lieden, die op slink- sche wijze probeeren, den constateur naar hun hand te zetten. Het is daartoe altijd noodig. dat de constateur op de een of andere wüze wordt opengeprutst. Wie daar in slaagt zonder dat het ontdekt wordt, kan de ringen later de- poneeren, dan de aanslag van de klok aangeeft en zich op deze wijzen eerste prijzen veroveren. Zoo'n man met reuze goeie duiven loopt na tuurlijk in de gaten en het bestuur is er dan als de kippen bü, om den constateur eens na te kijken. Zooiets was nu het geval met een deelnemer aan een bondsvlucht van den Algemeenen Bond voor Postduivenliefhebbers te Kerkrade, den mijnwerker H. J. A. te Kerkrade. Om er achter te komen, of A. er ongeoor loofde methodes op na hield, gebruikte het be stuur een foefje. Het plaatste het ringenrad van A.'s constateur zoo, dat vakje 5 onder het gaatje stond. De eerste ring zou dus in vakje 5 moeten zitten. Maar ziet! Toen de constateur terugkwam, zat de ring in vakje 2. Dat kon natuurlük niet, zonder dat de klok was open geweest. Zoo op het oog was er echter niets bijzonders aan te zien. Het bestuur wilde het füne van de zaak weten en stelde een consta- teurs-fabriek van het gebeurde in kennis. Ook de politie kwam er aan te pas, vervolgens de justitie en die nam den bekenden scheikun dige van Waeghening te Maastricht in den arm. Deze zocht en vond. Hij vond, dat de bodem op ingenieuze wijze zoo was geconstrueerd, dat hij met een beetje handigheid eraf te nemen was. Verder was het dan een klein kunstje. Na de manipulatie werden de sporen van de ope ning met sneldrogende verf bestreken en ging de constateur naar het bestuur terug. De Maastrichtsche Rechtbank achtte poging tot oplichting bewezen en veroordeelde den handigen mijnwerker tot 3 maanden gevange nisstraf. Onze münwerker was het met dat vonnis niet eens en ging in hooger beroep. Niet hü had de ringen verwisseld, maar het bestuur, dat hem zocht, omdat hij zoo dikwijls een prijs had! Voor het Hof te Den Bosch had de tweede acte van dit gerechtelijk drama plaats. De groe ne tafel was overdekt met instrumenten en de secretaris van den Bond gaf college in de wer king van een duivenklok. Met groote interesse bekeek het Hof, hoe het allemaal ging, draaide en drukte en leerde hoe een handig man het machien naar zün hand kon zetten. De heer van Waeghening kwam vertellen, hoe hü de fraude ontdekt had en tenslotte kwam een hoofdvertegenwoordiger van een con- stateursfabriek een overzicht geven van de ver schillende methodes om te fraudeeren. Je kunt nog wat leeren! zei de advocaat- generaal tegen verdachte. Intusschen vond de hoofdvertegenwoordiger de manier van fraudeeren niet eens zoo bui tengewoon handig. Die had in dat opzicht al meer meegemaakt. Ofschoon verdachte bü hoog en laag vol hield, dat niet hü maar het bestuur geknoeid had, vroeg de advocaat-generaal dezelfde straf als opgelegd door de Maastrichtsche Recht bank: 3 maanden. En wü gelooven, dat hü ze zal moeten uit zitten ook. SCHOOL kent deze nie uwe borden nog niet ze worden ge plaatst op punten, waar de weggebrui ker in 't bijzonder aan anderen gevaar of Kinder kan veroorzaken (Blauw veld met witten driehoek en dito tekst)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9