Belgisch stoomschip vergaan ftakltek's EEH LUST k A Het nieuws van heden Schietpartijen te Madrid SLECHTS ÉÉN GEREDDE De „Conté Grande" te Rio de Janeiro Britsche politici verrast DE BAROMETER De Lindbergh-zaak ONRUST IN OOSTENRIJK Broodfabrieken NORTH A STATE É£- altijo goed ^JKa VEREEN IGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 5 OCTOBER 1934 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1897* Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ln donkeren nacht speelde zich op de Noordzee een drama af, waarbij helaas geen hulp geboden kon worden Negen menschen zijn omgekomen Stuurloos Reddingsboot had zwaren tocht Veel wrakhout Verwacht wordt dat de regeering den staat van beleg zal afkondigen Talrijke arrestaties De verkiezingsstrijd in Frankrijk Incidenten te Toulon en Beauvais Amerika verwacht weinig resultaat DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Andere reddingspogingen Gezagvoerder gered Verdachte Hauptmann steeds meer in het nauw gedreven Koningsverkiezing bij Poolsche zigeuners Het Weer[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Nieuw opstandplant ontdekt te Weenen De vlootconferentie te Londen Op den Koekelberg te Brussel is de groote nationale basiliek van België in aan bouw, welke toegewijd wordt aan het H. Hart. Een maquette van het bouwwerk, dat een der grootste tempels der Christenheid zal worden HAARLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL De Douglasmachinedie deelneemt aan de Melbourne-race, bracht een bezoek aan het vliegveld Tempelhof bij Berlijn, waar zij sterk de aandacht trok FRANKEN's MELKBROOD. Het is zoo goedkoop. En dan die kwaliteit Zooals mijn jongen groeit van NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op de Noordzee, ten Noordwes ten van vuurschip „Haaks", onge veer anderhalven zeemijl hiervan verwijderd, is Donderdagavond tij dens den hevigen Zuidwester-storm een scheepsramp gebeurd. Een onbekend stoomschip is hier met man en muis vergaan nadat ver geefs getracht was van den Helder uit hulp te verleenen. Omstreeks acht uur Donderdagavond werd op het vuurschip „Haaks" waargenomen, dat op genoemden afstand een vuurpijl door een in nood verkeerend schip werd afgegeven. On middellijk werd het bericht van ait noodsein doorgegeven naar de kustwacht te Den Helder, vanwaar onmiddellijk hulp werd gezonden. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord-Zuid-Hollandsche jpedding Maatschap pij en de sleepboot „Utrecht" van het Bu reau Wijsmuller, vertrokken onmiddellijk ter assistentie. Het werd een zeer zware tocht, die he laas geen resultaat heeft opgeleverd. Toen de reddingsboot door het Molengat naar buiten voer, en tegen de zeer hooge zeeën worstelde om de plaats des onheils te be reiken, werden op het vuurschip „Haaks" roode lichten boven elkaar waargenomen, hetgeen beteekent dat het schip stuurloos was. Voortdurend werden nog vuurpijlen afgeschoten. Dank zij het feit, dat de „Dorus Rijkers" een installatie voor draadlooze telefonie aan boord heeft, kon schipper C. Bot voortdurend van Den Helder uit op de hoogte worden gehouden van de berichten, die via het vuurschip „Haks" werden ontvangen. Gemeld werd, dat zich in de buurt van het in nood verkeerde schip ?en groote stoomboot bevond, die echter tengevolge van de hooge zeeën niet bij het schip kon komen, noch sloepen kon uitzetten. Ongeveer een half uur voordat de „Dorus Rijkers" bijna tegelijk met de sleepboot „Utrecht" op de plaats van de ramp aankwam, zag men een laatsten vuurpijl afschieten en daarna verdwenen de roode lich ten in de zee. Toen men na een half uur ter plaatse kwam, was niets meer van het in nood verkeerd hebbend schip te zien. Aangenomen moet worden dat het onbekende vaartuig, ver moedelijk een klein zeeschip, met man en muis is vergaan. Eenigen tijd werd nog op de plaats des on heils rondgevaren, doch toen men niets vond werd in overleg met de plaatselijke commissie van de Noord-Zuid Hoilandsche Reddingmaat schappij te Den Helder besloten naar Den Hel der terug te keeren. Om kwart over twee vannacht werd de te rugtocht aanvaard en om half vijf hedenoch tend liepen de „Dorus Rijkers" en de „Utrecht" de haven van Nieuwendiep weer binnen. Schipper Bot van de „Dorus Rijkers", die voor geen kleintje vervaard is, en die niet gauw spreekt van moeilijke tochten, verklaarde na terugkeer, dat hij en de vijf andere leden van de bemanning der reddingsboot een zeer zwa ren tocht hadden gehad en tegen ongekend hooge zeeën hebben moeten strijden. Ondanks dit, hadden zij echter doorgezet om te trach ten de in nood verkeerenden te redden. De be manning der reddingsboot betreurde dat haar tocht vergeefs was geweest. Volgens rapport van een later gepasseerd Duitsch stoomschip heeft dit in de omgeving van de plaats van de ramp veel wrakhout aan getroffen. Omtrent de nationaliteit van het gezonken schip is niets bekend. Het laatste bericht omtrent den ondergang van het onbekende stoomschip nabij het vuur schip „Haaks" is afkomstig van het Duitsche stoomschip „Rhein", dat rapporteerde bij het aanbreken van den dag op de plaats des on heils veel wrakhout te hebben waargenomen. Dit warkhout droeg echter geen enkel kenmerk van nationaliteit of naam. De laatste uren aan boord van het onbe kende vaartuig, dat in den donkeren nacht, met hulp op korten afstand, moeten ver schrikkelijk geweest zijn. Van 8.05 uur Don derdagavond af tot na middernacht werden voortdurend vuurpijlen en flambouwen aan gestoken. Hét in nood verkeerende schip was op niet meer dan 1 of li/2 mijl afstand van het vuur schip „Haaks". Voor zoover men aan boord van MADRID, 5 Oct. (Reuter Na de afkon diging der algemeene staking slonk te Ma drid het taxi- en tramverkeer geleidelijk. Bijna tegelijkertijd kwamen uit verschil lende deelen van de stad berichten over schietpartijen tusschen de politie en de ar beiders. De botsingen duurden in de vroege echtend- uren nog voort en hadden toen reeds drie doo- den geëischt. Bovendien zouden veie personen gewond zijn. De politie verrichtte ongeveer 200 arrestaties en nam vrij groote voorraden wa pens en munitie in beslag Het gerucht gaat, dat de regeering den staat van beleg wil afkondigen: reeds is in geheel Spanje een censuur in ge voer j en slechts twee of drie rechtsche bladen zijn hedenochtend ver schenen. In een vergadering van den ministerraad ver klaarde de minister van binnenlan.tsche zaken, dat alle maatregelen zijn genomen om den toe stand het hoofd te bieden. Ook in Catalonië is de algemeene staking af gekondigd, doch hier hebber zich nog geen onregelmatigheden voorgeoaan, doch de auto riteiten zijn op hun hoede. Azana en Companys hebben een langdurig-, conferentie gehad, aan welk onderhoud veel waarde wordt gehecht. Companys acht den toestand zeer ernstig. Nader wordt nog gemeld, dat Madrid van morgen een doode staa lijkt Zoowel het verkeer van de trams als van' den onder grond is volledig gestaakt en men vreest, dat ook de vitale bedrijven ui den loop van den dag zullen worden stcpgezet Het is uiterst moeilijk nog tele<oh:sche verbindin gen met het buitenland te krijgen. Voorts verwacht men, dat de Kranten niet meer zullenverschijnen. In verscheidene steden van Spanje is de al gemeene staking doorgevoerd, o.a. te Sevilla en Cordova. Volgens nog niet bevestigde geruchten heb ben ernstige onlusten plaats gehad te Barcelona. In de provincie Asturië zijn de telefonische verbindingen verbroken. PARIJS, 5 October. (Reuter). In een verga dering van neo-socialistische kiezers- te Toulon werd een arbeider, die een rede tegen dtn can- didaat der neo-socialisten houden wilde, uitge floten. Uit woede hierover trok hij een revolver en loste verscheidene schoten, die weliswaar niemand troffen, doch een paniek veroorzaak ten, waarbij verschillende aanwezigen gewr.nd werden. Tot een incident kwam het eveneens in een plaatsje bij Beauvais, waar de sociai-stisehe af gevaardigde Uhry, die het woord genomen had. door politieke tegenstanders werd geslagen Bij de vechtpartij, die daarop ontstond wer den verschillende personen, waaronder Uhry zelf, gewond. WASHINGTON, 5 Oct. (Reuter) Behalve Norman Davis, is de chef van den Amerilen Staf, admiraal Stanley, benoemd tot vertegen woordiger van Amerika bij de Londensche vlootbesprekingen. In Amerikaansche marinekringen is men van meening, dat de Amerikaansche vloot in staat zijn evt. in te grijpen bij verwikkelingen in Oost-Azië, vooral, wanneer men Japan de vrije hand zou laten en geen belang zou hebben bij de Japansche concurrentie in Nederland-Indië. In verband met uitingen door Stanley in de laatste maanden gedaan, gelooft men, dat de Ver. Staten principieel willen vasthouden aan de vlootmachtsverhouding zooals deze is neer gelegd in de verdragen van Washington en Londen en dat men zich alleen dan zou kun nen vereenigen met een begrensde verhooging van Japan's verhoudingscijfer. wanneer Japan zich bereid zou verklaren tot een werkelijke ontwapening. Noch op het departement van buitenland- sche zaken, noch op dat van Marine heeft men hooge verwachtingen van het te verwach ten resultaat van de Londensche conferentie BELGISCH STOOMSCHIP NABIJ HET VUURSCHIP „HAAKS" VERGAAN. DE KAPITEIN GERED; NEGEN LEDEN DER BEMANNING OMGEKOMEN. Joego-SIavisch koningspaar naar Frankrijk ver trokken. Italiaansche koning vertrekt 21 Oct. naar So- mali-land. Britsche politici moeten afschriften van offi- cieele documenten inleveren. De algemeene staking te Madrid. Hevige schiet partijen; dooden en gewonden, talrijke arresta ties. Nieuw opstandplan te Weenen ontdekt. De nieuwe spelling zou in Indië eerst 1 Augus tus 1935 ingevoerd worden. Soepelheid bij het verlenen van invoervergun ningen. O BUENOS AIRES, 5 Oct. (Eig. bericht) De Kardinaal-Legaat aan boord van de „Conté Grande" zal morgenochtend te ongeveer vijf uur te Rio de Janeiro aankomen. De Kardinaal-Legaat zal waarschijnlijk niet aan land gaan of hoogstens voor een korte niet-officieele bezichtiging der stad. Naar te Buenos Aires verluidt zijn er in de buitenlandsche pers berichten verspreid over stakingen die door socialistische en communis tische leden in Argentinië georganiseerd zouden zijn. Deze berichten vinden geenerlei bevestiging in de feiten. De geestdrift van de Congresstad wordt door geen enkelen wanklank verstoord. LONDEN, 5 October. (Reuter). De „News Chronicle" doet mededeeling van een offici°e'en maatregel, die in politieke kringen groot opzien zal baren, alleen reeds omdat de bewuste maatregel in strijd is met bestaanae politieke gebruiken. Volgens het blad is aan alle politici, dia van af 1919 als minister werkzaam zijn geweest, net verzoek gericht, alle in nun bezit zijnde af schriften van officieele stukken in te leve:en; in de gevallen, waar de voormalige minister :n- tusschen overleden is, hebben de erfgenamen een dergelijk verzoek ontvangen. De origineelen der officieele stukaen worcen alle tezamen in Downing Street bewaard Ieder minister ontvangt echter tijdens zijn ambts periode van ieder document 'n afschrift da' njj in den regel ook na zijn aftreden öewaart Tot dusver heeft men dit steeds tegenover °en minister als unfair bescnouwd. Door den voor genomen maatregel zullen ongeveer 100 per soonlijkheden worden getroffen, o.a Lloyd George, Churchill, Sir Herbert Samuell. trtbur Henderson, Sir Austin Chamberlain en Sir Ro bert Hoare. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 751.5 Vorige stand: 743.2 dit vuurschip heeft kunnen waarnemen,-schijnt het gezonken schip gedurende eenigen tijd op zijn zij te hebben rondgedreven. De redding boot „Dorus Rijkers" heeft den afstand van Den Helder naar de plaats des onheils, onge veer 15 mijl, gezien de omstandigheden zeer vlug afgelegd. De omstandigheden waren bui tengewoon moeilijk. In den Zuidwesterstorm kwamen zware buien voor met windkracht 9. Eenigen tijd nadat de eerste noodseinen waren gegeven, is het Duitsche stoomschip „Bachara" van Hamburg op ongeveer een mijl afstand van het in nood verkeerende schip bijgedraaid. Groote lichten werden buitenboord gehangen en men schijnt po gingen te hebben willen doen om hulp te verleenen, pogingen, welke ook aan boord van het gezonken vaartuig moeten zijn op gemerkt. De zee was echter te hoog. De „Bachara" durfde niet dichter bij het in nood verkeerende schip te komen en red dingssloepen konden niet worden uitgezet. Toen het schip was ondergegaan, heeft de „Bachara" zijn reis voortgezet. De bemanning van de „Dorus Rijkers", be staande uit schipper, machinist, stuurman en drie „opstappers", was na den -zwaren tocht zeer vermoeid. In den loop van den ochtend zou schipper Bot rapport van zijn tocht aan den loodscom- missaris uitbrengen. Het Duitsche stoomschip „Wil- denfels" rapporteerde aan het Loodswezen te Den Helder, dat het Belgische stoomschip „Charles José" gezonken is vier mijl Westelijk van het lichtschip „Haaks" te 23 uur Greenwich tijd. Het stoomschip „Wildenfels" heeft op 53 graden 10 min. N. B. en 4 gr. 33 min. O. L. een boot ge borgen, waarin zich één man be vond. Een andere boot, waarin zich negen leden der bemanning van het gezonken stoomschip bevinden, wordt nog vermist. Het Duitsche stoomschip „Rhèin" heeft een reddingsboei gezien en negen deelen van het wrak. Om 6 uur hedenochtend werd het laatste hulpgeroep gehoord. Waarschijnlijk zijn negen man omgekomen. Nader vernemen wij op het bureau van het loodswezen te Den Helder, dat de eenige ge redde de gezagvoerder van het schip is. Hij werd opgepikt door het 10.000 ton metende Duitsche stoomscahip „Bachatin", dat naar Ham burg is gevaren. Andere berichten noemen het stoomschin „Wildenfell" of „Rhein". Het vergane schip maakte om 21.35 uur Donderdagavond vlagsein, waarna met flambouwen seinen werden gegeven. De be manning is toen op den gezagvoerder na in de reddingsboot gegaan, waarna de „Charles José" in Noord-Westelijke richting afdreef. Voor dat het schip zonk, wist de kapitein in een jol te ontkomen. Dat de sloep met de negen *eden der bemanning gezonken is, wordt geconclu deerd uit het vinden van een reddingsboei en eenige wrakstukken, die door een der hulpbiedende schepen gezien zijn. De sleepboot „Utrecht" is om 4 uur van nacht en de „Dorus Rijkers" even later te Nieuwediep teruggekeerd. De reddingspogingen schijnen be moeilijkt te zijn door de drukke scheepvaart, waardoor veel lichten op de zee schenen; geen der schepen gaf echter seinen. Het feit, dat het schip vergaan is op 37 K M van uit de kust, is oorzaak, dat eerst weinig berichten binnenkwamen. De „Charles José" is een oud Belgisch stoom schip van slechts 551 bruto ton, gebouwd in 1899. NEW YORK, 5 October De autoriteiten zijn van meening dat de ontwikkeling van de laatste 24 uur het mogelijk maakt, Bruno Hauptmann thans te vervolgen voor de ont voering van en den moord op het zoontje van de Lindberghs. M enzou weer nieuwe vondsten hebben gedaan, die belastend voor Hauptmann zijn, o.a. zou in de struiken langs een der auto wegen in de omgeving van het huis van Lind bergh een koffer zijn gevonden, die eigendom van Hauptmann zou zijn geweest en waarin men eenige Engelsche-Duitsche woordenboe ken heeft gevonden. Verder heeft een zekere Russell, momenteel gedetineerd in de gevangenis te East Cambrid ge verklaard, dat Hauptmann hem in 1930 ge holpen heeft uit dé gevangenis te West Chester in den staat New-York te ontvluchten. Russell was een intiem vriend van Haupt mann en Prisch, doch hij weigerde meer uit te laten uit vrees voor represailles. WARSCHAU, 5 October Onder de Pool sche zigeuners wordt momenteel een hevige propaganda-strijd gevoerd tusschen twee par tijen voor de keuze van een nieuwen „koning". Van de 30 duizend zigeuners, die op de wereld zouden leven, woont ongeveer een derde deel in Polen. Deze Poolsche zigeuners, die zich als een afzonderlijke volksgroep beschouwen, leven in vijandschap met de ziegeuners van andere lan den en wanneer vreemde zigeuners de Poolsche grens overtrekken, ontstaat meestal een ver bitterde strijd. Deze wordt in den regel o.a. ge voerd door aangifte bij de politie van alle mo gelijke overtredingen. Al staan de Poolsche zi geuners ook juridisch onder de Poolsche staats wetten, zij hebben hun eigen grondwet, hun eigen wetten en hun eigen rechtspraak, die ge leid 'wordt door een koning, die meestal nabij Warschau zijn vaste verblijfplaats heeft en voor vijf jaar gekozen wordt. Ondanks de ver kiesbaarheid van den koning is er slechts één, zij het ook zeer uitgebreide familie, Kwiek ge naamd, waaruit steeds de koning gekozen wordt. Ook bij den verkiezingsstrijd van dit jaar gaat het om twee neven Kwiek, die beiden candidaat zijn voor de functie van „koning" 1 VERWACHTING: Meest matige, tij- 1 S delijk wellicht nog krachtige wind uit EE Westelijke richtingen, half tot zwaarbe- EE wolkt, kans op enkele regenbuien, weinig EE EE verandering in temperatuur. Hoogste stand: 766.5 te Haparanda. H Laagste stand: 734.6 te Lerwick. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST EE Van de Bilt geseind, hedenmorgen om EE S 9.50 uur aan alle posten: Stormsein EE H neerhalen. Bljjft op uw hoede. EE Zon op 7.08 onder 6.29 - Licht op 6.59 j= Maan op v.m. 3.30 onder nam. 5.10 EE 8 October N. M. IiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuuiiiiiiiiiKniiiiiiiiiiiii WEENEN, 5 October Naar de „Telegraaf" verneemt heeft de politie heden tot in details plannen ontdekt voor een opstand van revo- lutionnaire socialisten, die sinds eenige maan den een nieuwe organisatie hadden gevormd uit het extremistische gedeelte der vroegere sociaal-democratie. De plannen, die voor Wee nen, Linz, Innsbruck en Graz waren opgesteld, waren zoo gedetailleerd, dat zelfs de opstelling der afzonderlijke machinegeweren was vast gesteld. Talrijke arrestaties zijn verricht. Ondanks de officieele tegenspraken blijven de geruchten aanhouden omtrent komende wijzigingen in het Kabinet, die het gevolg zou den zijn van onoverbrugbare meeningsver- schillen. Prins Starhemberg zou voorstander zijn van een sterke oriëntatie der Oostenrijksche poli tiek naar die van Italië, terwijl majoor Fey zou aandringen op een zoo spoedig mogelijke verzoening met Duitschland. In verband hiermede zou volgens de geruch ten Fey, die in het Kabinet geen meerderheid heeft, binnenkort zijn ontslag nemen en belast worden met de functie van gezant te Boeda pest of Rome. - Het Japansche vlootplan tot beperking van het global-tonnage van kruisers heeft in de Vereenigde Staten zooveel ongerustheid ver wekt, dat men hier liever alle verdragen wil afschaffen, dan het Japansche plan aan te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1